Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hibernate ili JDBC

[es] :: Java :: Hibernate ili JDBC

[ Pregleda: 3520 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bnband
Nenad Ivanisevic
Java swing desktop programer
Sid, Srbija

Član broj: 158885
Poruke: 11
*.trezor.sr.gov.yu.



Profil

icon Hibernate ili JDBC05.10.2007. u 11:05 - pre 201 meseci
Radim sa Javom i MySQL serverom vec oko 2 godine i uradio sam niz knjigovodstvenih desktop (swing) aplikacija koje rade u praksi. Poceo sam i Web aplikacije i koristim ZK Ajax framework i rad sa bazom radim isto kao i desktop aplikacije a to je JDBC s tim sto imam jednu klasu kao konektor koja radi preko Apache dbcp connection pula. Znam da mnogi koriste Hibernate i znam kako to radi ali se nisam upustao u to. Da li neko moze da mi kaze sta se dobija ako se koristi Hibernate da li se drasticno poboljsavaju performanse rada aplikacije u smislu brzine rada sa bazom i sigurnosti ili se samo skracuje vreme pravljenja aplikacija (manje koda) sto meni nije zasada neka prednost. Takodje Hibernate ima svoj SQL jezik koji bi morao uciti naspram MySQL SQL komandi sa kojima nemam problema u resavanju komplikovanih obrada. Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

urukhai
Sreten Antić

Član broj: 155017
Poruke: 16
*.tvmetropolis.com.



+1 Profil

icon Re: Hibernate ili JDBC09.10.2007. u 11:51 - pre 201 meseci
Što se tiče samih performansi, nisam siguran koliko su bolje u odnosu na to kada direktno radiš preko JDBC-a, a izrada perzistentnog sloja aplikacije je dosta jednostavnija i brža (naravno kada se navikneš na rad sa Hibernatom). U početku sam koristio samo njega, ali sam ga kasnije povezao sa springom i mogu da ti kažem da mi se količina koda dosta smanjila. Što se tiče samog SQL, možeš da koristiš MySql dijalekt, a možeš da koristiš i HQL kao i Hibernatov Criteria API. Uzmi pročitaj prvih par poglavlja iz Hibernate reference manuel-a i biće ti sve odmah jasno šta i kako.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.antegra.com.



+13 Profil

icon Re: Hibernate ili JDBC09.10.2007. u 12:31 - pre 201 meseci
Performanse ti sigurno nece biti bolje (ukoliko si pravilno koristio jdbc), sto je tipicno kada se ubaci jos jedan sloj u sistem, sto upravo Hibernate i jeste (naleze na jdbc).

Ali ce ti olaksati pisanje koda i smanjiti kolicinu istog. Lakse odrzavanje...

Sto se tice HQL-a i Criteria, time dobijas sto ti je kod portabilan izmedju baza ;) Tzv dijalekti..

U svakom slucaju glasam za Hibernate!
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Hibernate ili JDBC09.10.2007. u 16:34 - pre 201 meseci
Znam da autor teme nije pomenuo JPA, ali možda nije svestan te nove specifikacije. JPA omogućava generički način za perzistenciju, JPA podržava i Hibernate. JPA je standard, nije vezan samo za jedan ORM a donekle je jednostavniji (ali opet i manje izražajan, ako je nekom potrebna ekstremna izražajnost) od drugih rešenja poput čistog Hibernate-a. Mislim da ko sada uvodi ORM u aplikaciju mora ozbiljno da razmisli i o JPA.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

bgd2500

Član broj: 55912
Poruke: 226
*.finsoft.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Hibernate ili JDBC17.10.2007. u 10:48 - pre 201 meseci
Nesto na tu temu

http://www.codesuccess.com/blo.../10/hibernate-conclusions.html
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
195.46.55.*



+80 Profil

icon Re: Hibernate ili JDBC22.10.2007. u 17:18 - pre 201 meseci
Citat:
Znam da autor teme nije pomenuo JPA, ali možda nije svestan te nove specifikacije.


Jes JPA novij od hibernatea, ali koliko ja kapiram, hibernate (u novijim verzijama makar) podržava JPA specifikaciju, tako da ako radiš sa hibernateom poštuješ i JPA.

Inače, ne da nećeš dobiti na brzini, nego ćeš sasvim očigledno izgubiti. Hibernate na osnovu specifikacije tvojih klasa generiše SQL upite i takvi upiti moraju biti glomazniji od tvojih ručno pravljenih upita. Naravno, kad bolje proučiš JPA/hibernate moći ćeš da sugerišeš hibernateu da optimizuje generisane upite. Ali po mom mišljenju, ti mašinski upiti uvek moraju biti sporiji od ručnih.

HQLa (HQL je derivat JPAQLa, naravno :) ) ne treba da se plašiš, jer mnogo liči na SQL, a i uvek možeš kroz hibernate da puštaš i obične (native) SQL upite.
Ili da obradu radiš kroz hibernate, a izveštaje direkt kroz JDBC. Ja radim transakcije kroz hibernate, a šifarnike i izveštaje bez njega.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: Hibernate ili JDBC

[ Pregleda: 3520 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.