Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44702 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test28.09.2007. u 20:06 - pre 201 meseci
Srednja DSLR klasa je, verovali ili ne, poprište možda najjače borbe između foto-brendova. U svetu je na njoj već odavno fokus velikog broja korisnika, ali generalni pad cena digitalne foto-opreme dovodi do toga da ona postaje interesantna sve širem krugu naprednijih korisnika. Popularnost te klase krije se u činjenici da ona nudi najzaokruženije modele, bez većih ograničenja, ali i bez (pre)skupih egzotičnih detalja (npr. senzor punog formata). To vodi ka mogućnosti da u svakoj inkarnaciji ponudi naprednu i kompletnu mašinu po relativno povoljnoj ceni. Uvek imaju senzore poslednje generacije, veliku brzinu rada, telo im je kvalitetno, najčešće magnezijumsko, poseduju veliki broj manuelnih kontrola i dosta komandi za brzi pristup njima.

Pre samo nekoliko nedelja u velikom uporednom testu videli smo šta mogu da pruže najjači predstavnici te klase, i taman kada su mnogi odlučili da sebe počaste jednim od njih - pojavio se nov uzrok glavobolje oko izbora.

Naime, Canon, lider na tržištu, izbacio je nov model u srednjoj klasi. Njegove karakteristike su bile predmet nebrojenih diskusija na svetskim forumima, pri čemu su pretpostavke najčešće bile u stilu da će to biti samo manje-više kozmetička nadogradnja superuspešnog 30 D, te da naslednik neće doneti ništa značajnije novo. Tome u prilog je naročito išla pretpostavka, više zapravo želja, da 40 D bude zaptiven i otporan na vremenske prilike. Kada se videlo da nema ništa od toga, mnogi su se ohladili i pomislili da nov model nije vredan veće pažnje.

Međutim, u svom propagandnom materijalu Canon nastupa veoma samouvereno, govoreći da je EOS 40 D znatno više od pukog doterivanja starog modela. Naravno, nas preterano ne interesuje šta proizvođač navodi u reklamnim napisima, i zato će, kao i do sada, BMfoto i moja malenkost među prvima u svetu detaljnije ispitati šta on zaista može da pruži, i to u realnom radu sa posebnim akcentom na teške uslove sa malo svetla...

Canon 40 D - test

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 05.04.2010. u 13:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ya_manja

Član broj: 128907
Poruke: 40
91.150.101.*



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test28.09.2007. u 20:20 - pre 201 meseci
ahhhhh...

odoh da ga detaljno pročitam!
 
Odgovor na temu

ya_manja

Član broj: 128907
Poruke: 40
77.46.202.*



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test29.09.2007. u 08:01 - pre 201 meseci
Šta reći...

Da li da odem do najbliže banke ili... :) Test je jako dobro napisan kao i svi testovi do sada. Subjektivan sam i želim da kažem da po meni 40D nije dizajnerski lepši od 30D. Smeta mi što je stopica za blic izdignuta, masivni je, veći, to mi se ne sviđa, zatim funkcijska dugmad su ispod displeja, koliko je to ergonomski? Bolje je kad levom rukom držiš aparat sa strane i palcem biraš funkcije... To je samo moje mišljenje i ne tražim da se složite. Da je bolji od prethodnika to stoji i uzeo bih ga ali moju krntiju ne bih prodao...

PS dok čekamo 5D mkII
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.theonlinetrader.com.



+1 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test29.09.2007. u 19:40 - pre 201 meseci
Vrlo detaljno i obimno. Dobar posao Nebojša.
40D je dobar skok sa 30D (konačno) i deluje dosta primamljivo.
Shvatio sam da je novi AF zaista pravo unapređenje. Nebojša, jel bilo pogrešnog fokusa ponegde? Kako se drže okolne AF tačke (na 20D su mi jako slabe)?
Kako porediš blic sistem u odnosu na 20/30D? Da li i dalje hoće da podeskponira jako da zaštiti odbljeske? Ima li neke razlike u praksi u odnosu na prethodne modele? Recimo u bounce modu, gde mislim da su bili slabiji ranije?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test01.10.2007. u 21:49 - pre 201 meseci
Od kada testiram, 40 D sam ispitivao u najgorim uslovima. Ubedljiva većima slika mi je na ISO 3200. Bili su jako teški uslovi za AF i nema sumnje da je u tom delu primetan skok u odnosu na 30 D.

Već sam pisao, primećuje se razlika u brzini i oseti se da mu je potrebno manje svetla da uspešno zaključa fokus.

Za svo vreme nijedan snimak mi nije bio van fokusa, a vrlo male greške su se dešavale samo u potpunom mraku kada za AF pomoć koristi eksterni blic. Greške su toliko male da se u štampi ne bi videle, ali na 100% se može videti lagani FF/BF.

To je bio slučaj samo kada sam koristio f4-5,6 objektive. Sa EF 50mm f1,4 i tada je bio spot-on. To je zbog one dodatne preciznosti centralnog krstastog AF senzora sa objektivima bržim od f2,8.

Što se tiče snimaka sa blicom, njih sam najviše radio tamo na Adi, gde je bila ona svirka. Bilo je nekoliko podeksponiranih snimaka, ali samo sa EX 430. Cenim da je to zbog njegove male snage, jer je reflektujuća moć plafona bila vrlo slaba, a i bio je čudno izlomljen što je dodatno rasipalo svetlo.

Sa Metz-om 54 MZ 4i problema nije bilo ni u tom slučaju.
 
Odgovor na temu

jegulja123

Član broj: 142000
Poruke: 64
*.ericsson.net.



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test11.10.2007. u 12:36 - pre 201 meseci
Nebojsa,

Zasto nisi uporedio 40D i 30D IQ ?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test11.10.2007. u 15:11 - pre 201 meseci
30 D mi nije u tom trenutku bio pri ruci, a i mnogi drugi su to već radili i radiće. Uporedio sam ga sa Nikonima, jer su mnogi govorili da je Nikon stigao Canona po IQ, ali, kao što vidimo, nije.

Osim toga, razlika u IQ u odnosu na 30 D je samo jedna od mnogih, i to ne najznačajnija.

40 D je sveukupno znatno napredniji aparat.

 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.mediaworksit.net.



+17 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.10.2007. u 10:38 - pre 201 meseci
Postovani, Nebojsa

Test je, kao i svi tvoji do sada, napisan besprekorno.

Postavio bih ti par pitanja, dva vezana direktno za 40D i jedan za nas Canon-dzije uopste

1.U testu si se na AF-on dugme osvrnuo samo jednom kratkom recenicom, tipa "novo AF-on dugme kojim aktiviramo autofokus bez dodira okodača." Da li to znaci da, ako pritisnem AF-on dugme, vise ne moram da stiskam okidac "half-way" vec da fokusiranjem i izostravanjem sa AF-on dugmetom okidacem samo "overavam" fotografiju, ili...

2.Da li ces, i kada, pojasniti svima onima koji se ne snalaze bas najbolje u tome, na kom principu "radi" "kod Canona poznato podesavanje White Balansa pomocu grafikona". Ti si u svim Canon testovima napisao da moze, i da je tako ili direktnim upisivanjem temp boje najbolje podesti WB, ali... dakle, "Multikontolerom po dve ose (blue-amber i green-magenta) na dvodimenzionalnom grafiku biramo tačku koja najbolje odgovara tipu ambijentalnog svetla". KAKO??? Pri tome, ne mislim kako funkcionise multikontroler (naravno), vec kako odrediti koja je to tacka koja najbolje odgovara tipu ambijentalnog svetla


i, pod

3. Sto se mene licno (iako ne smatram da sam laik, duuuugo sam u fotografiji, ali i sigurno ne idem putem za koji nisam spreman) tice, trenutno imam veliku dilemu po pitanju izbora "novog" DSLR tela za sebe. Do sada sam ih prosao nekoliko, trenutno imam EOS 20D sa 3 zoom objektiv iz L serije i dva sjajna fiks normalca, i muku zvanu 40D (citaj nov) ili 5D (citaj polovan). Pitanje je vrlo prosto. Postoji li nacin da se na polovnom telu ustanovi tacan (ali TACAN, znas sigurno na sta mislim) broj okidanja.

Ovo je pitanje na koje bi mogao bilo ko sa foruma da mi odgovori, ali, licno mislim da si ti jedan od najmerodavnijih i najkompetetnijih koji bi ovo pitanje mogao demistifikovati. Razlog ti je jasan, svi koji nude nesto, uglavnom pricaju o vrlo maloj "kilometrazi", o kucnoj upotrebi, o tome kako je nesto sluzilo samo za slikanje dece i par rodjendana... a posle (i, obicno to bude suvise kasno) se ispostaviiiiiiiiiiiiii... Cak koliko vidim i mnogo stranih foruma se bavi bas ovim pitanjem, jer je ocigledno, kao i sa polovnim automobilima i predjenom kilometrazom, najsladja prevara je i polovno DSLR telo sa "sitnim" (i na zalost tesko utvrdivim) brojem ciklusa okidanja.

Nadam se da odgovor nece biti "otici u BM foto..." vec nesto mnogo prepoznatljivije tvom britkom umu.

Pozz,
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
91.150.102.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.10.2007. u 11:38 - pre 201 meseci
Što se tiče tačne kilometraže, moguće je samo u zaničnom servisu (koji poseduje specijalizovanu opremu) pročitati tačan broj okidanja koji inače nije moguće resetovati.
 
Odgovor na temu

ya_manja

Član broj: 128907
Poruke: 40
77.46.202.*



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.10.2007. u 19:35 - pre 201 meseci
dilema 40D vs 5D je kompleksna... pre svega je neophodno znati šta fotografišeš i koliko ti je 'neophodan' FF?
Može i oba Najbolje rešenje je sačekati izlazak 7D pa kupiti polovan 5D!?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.10.2007. u 22:58 - pre 201 meseci
beske, hvala, i dobrodošao na forum. Već si čuo par mišljenja, a ja ću se malo nadovezati.

U vezi sa prvim pitanjem, tako je kako si pretpostavio, AF-on dugme aktivira autofokus nezavisno od okidača, a u LV modu spušta ogledalo u svoj prirodni položaj i odrađuje AF.

Na drugo pitanje ne znam bih ti rekao osim da je u pitanju iskustvo. Meni i ne treba ta funkcija, jer kakvo god svetlo da vidim u +- 100 K znam njegovu temperaturu boje. Osim toga, često radim i direktno setovanje u Kelvinima, nekad i određujem po prethodno snimljenoj fotki uz konsultaciju RGB histograma, kod Nikona može i naknadno itd.

Raznih načina ima, a 40 D ima i live RGB histogram sa kojim, ako znaš da gledaš, unapred znaš šta ćeš da dobiješ...

Što se tiče trećag pitanja, deo odgovora ti je već dao Ivand u vezi sa mogućnošću da se u servisu očita stvarna "kilometraža". Inače, sama dilema 40 D vs. 5 D je manja nego što izgleda. Uz 40 D ovakav kakav je, 5 D je nesumnjivo precenjen aparat. Cena će mu sasvim sigurno brzo ići dole, štaviše već su se pojavile i glasine o nasledniku.

On bi trebalo da ima sve što i 40 D (plus veće tražilo, soft okidač i još par sitnica), plus naravno FF senzor, ali sa još boljom oštrinom po pikselu, a sve po ceni koja je manja nego za sadašnji 5 D. Tada se može govoriti o ponovo uspostavljenom pravilnom odnosu cena za FF vs. crop sistem. Ovako, 5 D je preskup, osim ako ga nemaš po nekoj baš baš povoljnoj ceni.
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.10.2007. u 23:59 - pre 201 meseci
Citat:
vise ne moram da stiskam okidac "half-way"

Pogledaj CFn 4, moze to i na 20D (sa zvezdom)..
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test17.10.2007. u 02:44 - pre 200 meseci
Ja mislim da Canon već ima bar dve verzije naslednika 5d, jednu očerupanu i jednu nabudženu i da jednostavno čekaju da vide šta će ponuditi konkurencija pa da reaguju u skladu s tim.
5d je sam klasa za sebe i tako je već dve godine. Nije bilo potrebe da se izlazi sa novim modelom dok se ne vidi kako će se u realnom životu pokazati Nikonov FF.

Ne treba smetnuti s uma da Canon mnogo više proizvodi objektiva za FF nego Nikon, što meni govori o njihovoj proceni na koju stranu će se kretati tržište. Pogledajte koje objektive Nikon ima da ponudi u FF... gomilu prošlovekovnih predigitalnih modele, gotovo sve novo im je za kropovan format.

Nevezano za to, koliko vidim, 40d će vrlo brzo postati najprodavaniji DSLR fotoaparat na svetu.
Možda bi sada bio trenutak da Canon uradi nešto što nikad nije, da, posle 400d i 40d izbaci 4d.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.mediaworksit.net.



+17 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test18.10.2007. u 09:12 - pre 200 meseci
Pre svega, hvala na upucenoj dobrodoslici...

i, naravno, hvala na odgovorima Nebojsi, i svima ostalima...

Elem,

mnogo ste mi pomogli, i mislim da je prica (bar u mom slucaju) prilicno prosta

za 5D nemam pouzdanu i proverenu kombinaciju, cak ni cenu (1600 EUR) tako da ga, zbog nemogucnosti provere prave "kilometraze" sigurno necu ni uzimati. Covek se (naravno) "kune" u 8-10.000 ciklusa i nikako vise od toga", ali samo telo izgleda prilicno "olupano" (kao da je te cikluse odradilo u Hondurasu) i izgrebano da apsolutno ne uliva nikakvo poverenje. Ono sto je "lose" u celoj prici to je da sam ga ja uzimao na probu i da su slike zaista dobre (doduse i L optika je u pitanju), ali...

prica o FF i crop F senzorima je opet prica koja moze doneti samo nevolje (i, opet govorim samo u svoje ime) po pitanju optike, gde se posle jednog sjajnog 70-200f2.8 L postavlja prosto pitanje "sta dalje" uzeti za telefoto a ostati u kvalitetu L optike, da ne pominjem i pricu A KOLIKO TO KOSTA!!!

Nebojsa, mislim da cu ipak uzeti 40D, ne samo zbog cinjenice da je nov, i da ima mnogo toga sto polovan 5D sada nema, vec i zbog sveukupne muke vezane za optiku (gledano kroz prizmu FF-CF senzora), koja moze doneti samo finansijski-nepodnosljivu-glavobolju, a koje je i do sad dovoljno bilo. Znas i sam kako kazu, jednom L, uvek L... A, niko ne pita kako?

U svakom slucaju, jos jednom hvala svima, i pisemo se uskoro, naravno...

Vrlo je zanimljivo svo ovo pisanije ovde

Pozz
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test18.10.2007. u 13:14 - pre 200 meseci
1600 za polovan 5d, pa to je groteskno, ja mogu da ti organizujem da za 1900 kupiš nov u radnji, dakle daš 1900 evra i biraš radnju u kojoj ćeš ti sam preuzeti neotpakovani primerak.
8000 okidanja, ma hajde, ja sam uzeo 5d pre 4 meseca i već imam 17000 okidanja a aparat izgleda kao da nije uzet u ruke. A ne radim svadbe niti bilo šta tog tipa, samo slikam za svoju dušu i ponekad, ponešto za posao.
 
Odgovor na temu

xigma
Banja Luka

Član broj: 18190
Poruke: 147
*.broadband.blic.net.



+41 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test21.10.2007. u 14:06 - pre 200 meseci
Fotke sa 40D zaista rasturaju, čak i one urađene sa relativno slabijom optikom (50 f/1.8, 17-85) su veoma "juicy".

Mislim da veoma griješe što u trocifrene eos-e stavljaju lošije senzore. 300D je počistio konkurenciju baš zbog kvalitetnog senzora i dobre slike, dok mi sada 400D izgleda kao neka blijeda kopija.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.84-48-67.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test21.10.2007. u 20:13 - pre 200 meseci
300D je "počistio" konkurenciju iz razloga jer je nije ni imao. Bio je dugo usamljen u svom cenovnom rangu.
Kada se konkurencija i pojavila, nije sigurno bio dominantan.
 
Odgovor na temu

xigma
Banja Luka

Član broj: 18190
Poruke: 147
*.broadband.blic.net.



+41 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test21.10.2007. u 20:42 - pre 200 meseci
300D slikom nije nimalo zaostajao za 10D, a 400D zaostaje za novim 40D, i to dobrano jer koristi neku "cheap" varijantu senzora.

Konkurencija je imala ove ili one fazone, ali kada je sama slika u pitanju 300D je bio vrh.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.84-48-67.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test22.10.2007. u 12:42 - pre 200 meseci
40D mora imati drugi senzor radi Live View podrške, a i zbog bržeg očitavanja - više kanala za čitanje podataka sa senzora, što verujem više nešto poskupljuje okolnu elektroniku, kontakte i veze, nego sam senzor.
Ako je 40D senzor bolji od onog sa 400D (a sačekao bih formalnije testove i poređenja) to je radi tehnološkog napretka u međuvremenu, koji se vidi i na 1D3 modelu.
Ako je tehnologija izrade senzora ista (a jeste), onda nema razloga da se veruje da je senzor u 400D bitno jeftiniji Cannu za proizvodnju nego onaj kod 40D. Cena zavisi od površine, tehnologije izrade, količine škarta, a ne od kvaliteta senzora.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test22.10.2007. u 14:53 - pre 200 meseci
Moj neki odokativni osećaj je da se 40d ludački prodaje, čak i kod nas.
Otkad je izašao, a to je vrlo kratko vreme, video sam izuzetno mnogo primeraka kod ljudi po rukama, desetak komada najmanje, svako malo eto ti ga neko sa 40d, video sam ih više nego 400d, što je u neku ruku i normalno s obzirom na okruženje.
Verujem da je 40d vrh u ovom trenutku u svojoj klasi i da ćemo razmere toga spoznati tek za pola godine ili godinu kad se i modeli iz konkurencije odomaće i pokažu šta zaista umeju i mogu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44702 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.