Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44743 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Su_user

Član broj: 50224
Poruke: 56
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Novajlija13.03.2008. u 22:50 - pre 196 meseci
Do sada sam koristio stari Canon analogni aparat, dobar, ali je došlo vreme da kupim digitalni...
Pratim teme na ovom forumuj i mislim da su se izdvojila dva aparata, odnos cene i kvaliteta, izmedju kojih bih izabrao: Nikon D 300 i Canon 40D. Gledao sam uporedni test i učinilo mi se da D300 daje slike sa mekšom bojom, realnijom - sudeći po mome laičkom oku; autor je doduše napomenuo da je to samo ako se ostavi na inicijalno automatsko podešavanje, i u nastavku testa nisam mogao da definitivno vidim na čijoj strani je prevaga. I da li još uvek važi da Canon ima bolju, kvalitetniju ponudu objektiva; činjenica da su ranije Nikon objektivi bili kompatibilni sa starijim telima je nebitna. Svestan sam prednosti Nikon interfejsa, ali je to prelomno ukoliko je kvalitet ujednačen pa to bude samo mali jezičak na tasu koji će da prevagne; navika ne igra ulogu u izboru s obzirom da sada prvi put prelazim na digitalni.
Uzimajući u obzir, kako je ranije pomenuto, najčešće situacije pri nedovoljnoj svetlosti, itd... na koju stranu da prelomim?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1350 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test13.03.2008. u 23:35 - pre 196 meseci
Nikon D 300 je bolji aparat od Canona 40 D, ali i značajno skuplji. Kada se na to doda činjenica da su i Nikon objektivi u proseku skuplji, stvar se dodatno komplikuje.

Međutim, što se tiče reprodukcije boja konkretno, tu Canon 40 D prednjači. Ima verne i jake boje, dok su kod Nikona D 300 slabije. Osim toga, D 300 ima i vidljivu žutu dominantu, koja se meni lično ne dopada.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 01:27 - pre 196 meseci
U istoj dilemi, ja sam se radije odlučio za 40D. Ne samo zbog boja, za koje sam i ranije primetio da mi više odgovaraju kod Canona, već i zbog toga što cena ipak jeste nekakav faktor.

O izboru objektiva je potpuno bespredmetno pričati. Canon upadljivo prednjači, čak i ako zanemarimo cenu, koja je u proseku niža.
Daleko od toga da mi se D300 ne sviđa. Jednostavno, postoji tih nekoliko "smetajućih faktora", koji me lako vuku ka Canonu, iako mi zaptivenost ne bi smetala (koju dotični naravno nema).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 07:42 - pre 196 meseci
To sto stari Nikonovi objektivni pasuju na nove digitalce, nije uopste zanemarljiva cinjenica!!! Starih, a odlicnih objektiva za Nikona ima brdo. Mozes da kupis recimo stari 80-200 f2.8 za 300-400 evra, a ako hoces da se bakces sa manuelnim fokusom to je tek zanimljivo. Recimo manuelni 50 f1.4 kosta ispod sto evrica, a pise to je zlo, pri tom nov AF kosta preko 300, 55 Micro Nikkor moze isto da se nadje za 50-100 evra, a novi AF 60 kosta preko 400... itd
Naravno zavisi za sta ce nekom taj aparat da sluzi... ako je za svadbe onda je brzi AF vazniji od bilo cega, pa i od kvaliteta slike (pijani gosti ne gledaju boju)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 08:55 - pre 196 meseci
Da, da... to stoji. Mada, ja sam se pre svega povodio idejom kupovine novih objektiva. Nisam poznavalac Nikon opreme, ali je jasno da je najlakši odabir tela imaju ljudi koji od ranije koriste opremu nekog od ova dva proizvođača. Ako si ranije imao Nikon, ili poznaješ nekog ko bi Ti rado pozajmio nešto od opreme, logično je uzeti njega. Isto važi i za Canon, pa i ostale proizvođače.

Ja, kao neko ko počinje od nule, ipak sam se odlučio za Canona, iako me je prijatelj nagovarao da uzmem Nikona (on ima jedno pravo brdo opreme). Međutim, ovde su preovladale emocije, koje me radije vuku ka Canonu (ranija iskustva), ali i činjenice koje prednost daju istom (novi objektivi i boje, koje kao i Nebojši, meni više prijaju za oko).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 09:50 - pre 196 meseci
Ok, ako si vec kupio to je zavrsena prica. Ja sam ovo napisao (a i trudim se da stvar uvek bude opsta) za ljude koji nameravaju da kupe nov aparat. Ja sam imao Canon F1 (BTW i dalje ga imam, skuplja prasinu zajedno sa nekoliko objektiva), ali kad sam krenuo u digitalni svet, uopste nisam bio sentimentalan. Ti Canonovi FD objektivi (koji su inace sjajni) nisu mogli da se kace na nova tela pa mi je bilo svejedno, dakle krenuo sam od nule sa objektivima. Medjutim kad sam procitao da je Nikon zadrzao F-mount, istog trenutka sam presao na Nikon, upravo zbog polovnjaka objektiva. Vec sam ranije napisao u nekom postu da svi moji objektivi ne kostaju vise od 500 evrica (ne racunam kit objektiv koji sam dobio uz aparat), a imam sve sto mi treba (kit 18-70, 80-200 f2.8, 50 f 1.4, macro 55 f2.8). Svi osim kit objektiva su za Full Frame, tako da mogu i dalje da ih koristim kad budem (jednog dana) pazario i FF. Da bi napravio ovakvu kolekciju objektiva za Canon, a jos da budu novi, trebace ti barem 2 somica... lepa suma nema sta... Ko od fotografije pravi pare, to stvarno nije problem, to se brzo vrati (ako imas posla), u suprotnom, to je veoma skup sport.

Pozz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 10:45 - pre 196 meseci
Ima jos jedan vazan momenat.
Novi objektivi prave bolje fotke od starih. Mnogi stari objektivi su gotovo neupotrebljivi u digitaliji bez obzira sto se fizicki mogu navrnuti; sto zbog nelih cudnih premaza koji daju nezeljene efekte, sto zbog prasine koja se uvukla unutar stakala tokom niza godina rada i stajanja, sto zbog gljivica koje su pocele da ih napadaju.

Mnogi su se nadali da ce nesto od svoje stare opreme iskoristiti pa su doziveli razocarenje.

Zbog toga je bolje traziti nekakve druge argumente pri odlucivanju o kupovini novog digitalnog aparata.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 11:10 - pre 196 meseci
Zare prijatelju ja cu za 3 soma evra da trpim gljivice
A takvo misljenje prvi put cujem od tebe. Skoro da nema sajta koji tu osobinu Nikona ne hvali. izmedju ostalog, to je i u praksi potvrdjeno. Gore pomenuti manuelni objektiv (50 f1.4) star barem 20 godina pise neuporedivo bolje od NOVOG (doduse kit) objektiva 18-70, iako i taj nov svi hvale da je jedan od najboljih (ako ne i najbolji) kit objektiv na svetu. I nije prica sa nekog sajta, probali mi (citaj entuzijasti) i poredili i ne samo taj nego i neke druge nove objektive i rezultat je ako ne bolji, a ono barem isti kao kod novih!
Sto se tice premaza, na mnogim mestima sam procitao da su stari premazi kvalitetniji, i da je danas fora proizvodjaca ko ce da napravi JEFTINIJI, a dovoljno dobar premaz, jer se mnogo jaca utakmica vodi na polju cena, a ne kvaliteta objektiva, jer je neki vrhunac u proizvodnji objektiva dostignut vec negde 80-ih godina proslog veka. U danasnje vreme je konstrukcija objektiva olaksana upotrebom racunara, sto se pre svaga odnosi na veoma komplikovana izracunavanja asfericnih sociva i tu je napravljen pomak, pa je tako danas moguce napraviti zum 18-200 (sto je nekad bilo nezamislivo). Konstrukcija 50-ice i onda, a i danas je ista po svemu (osim mozda po upotrebi materijala).

[Ovu poruku je menjao dzura dana 14.03.2008. u 12:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 16:09 - pre 196 meseci
Citat:
dzura: Sto se tice premaza, na mnogim mestima sam procitao da su stari premazi kvalitetniji, i da je danas fora proizvodjaca ko ce da napravi JEFTINIJI, a dovoljno dobar premaz, jer se mnogo jaca utakmica vodi na polju cena, ...


"Situacija na terenu" ne govori tako. Nova optika ima bolju fotku i ako razmisljam o optici, gledam da bude novijeg datuma.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 16:47 - pre 196 meseci
Jel imas ti Zare neki konkretan argument ili to samo 'nako ocenjujes? Ja se upljuva da objasnim kako je sve to prica sa terena i sve probano i izmedju ostalog sve ovde i pokazano.



[Ovu poruku je menjao dzura dana 14.03.2008. u 17:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 17:15 - pre 196 meseci
Naravno da imam.
Na kakav argument mislis? Da fotografisem objektiv na kome su glivice popapale premaze? Ili mozda kako izgleda optika iznutra koja je 20 i vise godina stara? Ili mozda da pokazem slike sa starim Nikonovim objektivima na digitalnim telima kako bacaju sve u zuto narandzasto? Ili da uputim na test recimo novog Canona 70-200 /4 L IS pa da njegove slike uporedis sa starom optikom?

Ne znam sta te konkretno zanima?
To sto si ti napisao to si ti zakljucio. Ono sto sam ja napisao to sam ja zakljucio. Ne vidim tu neki problem.
Ja se nisam protivio tvom zakljucku vec samo izneo svoj stav i svoje iskustvo.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 17:43 - pre 196 meseci
Pa niko (nomalan) nece da kupi objektiv koji ima u sebi tonu prasine (za gljivice nisam cuo da jedu premaze, mogo bi da umrem u neznanju). Kad sam sebi kupovao polovne objektive bilo je tu stvarno svacega, ali je bilo i primeraka koji kao da su juce izasli iz radnje, te sam naravno pazario.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 18:03 - pre 196 meseci
To sa gljivicama je opaka stvar i uopste nije naivno.
Abdi je postavio jednu temu kako cuvati foto opremu.
Teme je korisna i uvek aktuelna.

http://www.elitesecurity.org/t308036-0#1839876



 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test14.03.2008. u 20:31 - pre 196 meseci
Dobro bre Zare pa to su opste stvari! Niko (normalan) ne drzi aparat u vlaznom prostoru, na otvorenom da upada prasina, na suncu, slika po pljusku, itd... Niko ne kaze da postoje stari objektivi koji su potpuno neupotrebljivi, ali isto tako se u mnogo vecem broju slucajeva mogu naci (prvenstveno od amatera) fantasticni primerci koji su, kao sto sam vec rekao, itekako upotrebljivi!
To sto je neko imao negativno iskustvo, ne znaci da se o tome moze doneti generalni stav. Kao sto sam vec rekao, skoro da nema sajta, na kome se o ovome sto govorim, nije pozitivno izrazio. Pored toga su i iskustva "na terenu" to pokazala.
Ljudi, ako nemate velike pare, razmislite o Nikonu i mogucnosti da pazarite polovne objektive. Imacete gomilu dobrih fotografija (naravno pod uslovom da znate da slikate). Od mene toliko!


[Ovu poruku je menjao dzura dana 15.03.2008. u 15:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test15.03.2008. u 19:50 - pre 196 meseci
Gledam baš danas ovaj 3" displej i primetio sam jednu manu - oštrina prikaza je dosta diskutabilna (da ne kažem mutna), zbog prilično niske rezolucije u odnosu na neke druge aparate. Poređenja radi, S9600 ima režuću oštrinu slike na LV displeju, jer je manji (2"), a rezolucija mu je čak i nešto veća (235.000 prema 230.000 piksela). Kakva je tačno problematika ugradnje displeja veće rezolucije neću da polemišem, ali mi se čini da su svi proizvođači odreda odlučili da samo fizički uvećaju dijagonalu, što je u neku ruku kontraproduktivno. Daleko bi bolji bio ekran 2,5", pa čak i iste rezolucije.

Druga stvar koja mi je "nejasna" je sam način rada LV-a, odnosno zamerke na rad istog kod dSLR-ova uopšte.
Iako sam mnogo puta čuo da "to nije to", te da je kod EOS-a 450D LV "unapređen", nije mi jasno šta se to korisnicima ne sviđa kod ovog LV-a, jer sam ja već nakon par dana bukvalno prezadovoljan kako to radi? Štaviše, ovaj LV je zapravo daleko napredniji nego išta što sam pre video na nekom kompaktu ili prosumeru. Voleo bih da me neko demantuje i ubedi u suprotno, ali će to teško ići. Prvo, LV kod EOS-a raspolaže direktnim merenjem svetlosti, da tako kažem, koje odmah pokazuje kako će ekspozicija, otvor blende i ISO vrednost uticati na krajnji rezultat i to (za divno čudo) uopšte ne greši, ili su greške promilske.

Ako je ovo "loš" LV, onda nek' bude tako "loš", što se mene tiče.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
77.46.216.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.03.2008. u 17:26 - pre 196 meseci
Nije merenje svetla jedina stvar bitan je i auto fokus ...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test16.03.2008. u 17:39 - pre 196 meseci
...koji ne radi na polovini okidača, nego na zasebnom tasteru.

Šta je tu tačno "nedostatak"? Meni je to pet puta bolja stvar. Praktično eliminiše potrebu da se fokus nanovo meri, kada eventualno odustanem od okidanja. Za isto to, na kompaktu/prosumeru moram da prebacim na manuelno fokusiranje, što stravično oduzima vreme. Ovde mi je i jedno i drugo non-stop dostupno.

Otkud znam... meni je ovo znatno naprednije rešenje. Možda se nekom ne sviđa. Dopuštam da je tako.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test17.03.2008. u 00:23 - pre 196 meseci
Da li to dugme koje sluzi za auto-fokus kad je ukljucen live-view moze da sluzi za fokusiranje i kad nije ukljucen live-view?
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.mediaworksit.net.



+17 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test17.03.2008. u 10:27 - pre 196 meseci
Citat:
StORM48: ...koji ne radi na polovini okidača, nego na zasebnom tasteru.


Sta to ne radi na polovini okidaca?
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test17.03.2008. u 10:51 - pre 196 meseci
Citat:
Sta to ne radi na polovini okidaca?


AF u LV modu.


Citat:
Da li to dugme koje sluzi za auto-fokus kad je ukljucen live-view moze da sluzi za fokusiranje i kad nije ukljucen live-view?


Naravno.

Ali...

Bio bih im zahvalan do kraja zivota da su ubacili CF kojom mozes "narediti" AFON dugmetu da ukljucuje servo a da prvo koleno okidaca bude i dalje singl. Na zalost, to cemo verovatno videti za koju godinu :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zemljotres u srednjoj DSLR klasi: Canon EOS 40 D - test

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44743 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.