Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?

[es] :: Fizika :: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33947 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?16.10.2010. u 16:55 - pre 164 meseci
PITANJE za Mikkyija i Nicholasa:



Da li potisne sile raketa vrse rad?
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?17.10.2010. u 19:32 - pre 164 meseci
Pitanje je izgleda preteško pa ću ga postaviti nešto drukčije







Umesto potisnih sila raketa imamo oslonačke reakcije zidova. Postoji li principijelna razlika između situacije prikazane na ovoj slici i situacije na prethodnoj slici?
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.static.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?17.10.2010. u 21:03 - pre 164 meseci
Prva slika: Posto nema pomeranja neke mase duz puta nema ni rada. Dakle rakete ne vrse rad kao ni polje zemljine teze.

Sto se tice druge slike ne znam sta podrazumevas pod principijelnom razlikom ali ni na drugoj slici nema vrsenja rada, niti od zida niti od polja zemljine teze.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?18.10.2010. u 00:05 - pre 164 meseci
Citat:
NicholasMetropolis:Centrifugalna sila je inercijalna sila koja se javlja zato što naš referentni sistem nije inercijalan, poput autobusa koji koči i putnika koji lete napred. Ovakve sile za razliku od pravih sila nemaju poreklo u interakciji čestica. Postojanje inercijalnih sila zavisi od izbora referentnog sistema.


Osjećam se žalosno.Znam da si nepovratno zalutao u misaone eksperimente i da ti niko ne može pomoći.

Za ostale:Svaka sila se može izmjeriti [N] i ona postoji ili ne postoji bez obzira gdje mi čučimo.Svaka sila ima svoju reakciju (kontra silu) pa makar to bilo i kretanje sa promjenjivom brzinom.Inercijalna sila se javlja kao reakcija sili koja remeti inercijalno kretanje.

Citat:
NicholasMetropolis:Centripetalna sila (u smisli izraza ) nije dobro definisan pojam za proizvoljno krivolinijsko kretanje pošto tada u opštem slučaju nije moguće definisati ugaonu brzinu i centar krivine kretanja, ali i dalje je dobro definisana analogna uloga koju igra normalna sila, tj. komponenta ukupne sile koja deluje na telo i koja je normalna na pravac kretanja i koja je odgovorna za promenu pravca kretanja. Naravno, zahvaljući ovom svojstvu, ona i dalje ne vrši rad.


Ako zabraniš kretanje tijela u smjeru djelovanja te sile onda je to tako.
A šta ako neko prekrši tvoju zabranu?Neko iz referentnog sistema koji nije ni inercijalni ni neinercijalni već nešto između pa može i ovako i onako.


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.uns.ac.rs.



+33 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?18.10.2010. u 09:55 - pre 164 meseci
Citat:
zzzz: Ako zabraniš kretanje tijela u smjeru djelovanja te sile onda je to tako.
A šta ako neko prekrši tvoju zabranu?Neko iz referentnog sistema koji nije ni inercijalni ni neinercijalni već nešto između pa može i ovako i onako.


Stvarno lupas gluposti. Hajde malo razmisli sta pises.
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?18.10.2010. u 12:02 - pre 164 meseci
Citat:
Mikky:

Sto se tice druge slike ne znam sta podrazumevas pod principijelnom razlikom...


Ipak postoji ogromna razlika.

Prva slika:

Ako sicusna vinska musica sleti na teret G, zakaci ga svojim nozicama i poleti uvis onda ona moze svu tu skalameriju od aktivnih raketa i tog tereta da odnese na Mont Everest. Sada ta skalamerija ima ogromnu potencijalnu energiju. Odakle? Neces valjda reci da je ta potencijalna energija dobijena od rada musice.

Na prvoj slici musica moze po volji smanjivati ili uvecavati potencijalnu energiju tog sistema iako su potisne sile raketa nepromenjene.

Druga slika:

Na drugoj slici musica ne moze ni u snu uciniti bas nista od toga.


 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?18.10.2010. u 12:37 - pre 164 meseci
Citat:
zzzz: Osjećam se žalosno.


I trebaš. Ovo je gradivo za prvi razred srednje.

Citat:
atelago
Ako sicusna vinska musica sleti na teret G, zakaci ga svojim nozicama i poleti uvis onda ona moze svu tu skalameriju od aktivnih raketa i tog tereta da odnese na Mont Everest. Sada ta skalamerija ima ogromnu potencijalnu energiju. Odakle? Neces valjda reci da je ta potencijalna energija dobijena od rada musice.


Hoću. Ako raketni motori savršeno balansiraju težinu tereta, sićušna mušica može da podigne taj teret na Mont Everest, ili čak na Mesec, ako zanemariš otpor vazduha. Razlika je samo u vremenu. Jaka raketa može podići težinu od 100 tona na visinu od 10km možda za pola minuta. Ako raketa samo kompenzuje težinu tog tereta mušica ga može podići na istu tu visinu samo što to možda potraje koji milion godina pošto je ubrzanje jelte .
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?18.10.2010. u 16:36 - pre 164 meseci
Citat:
NicholasMetropolis: Hoću. Ako raketni motori savršeno balansiraju težinu tereta, sićušna mušica može da podigne taj teret na Mont Everest, ili čak na Mesec, ako zanemariš otpor vazduha. Razlika je samo u vremenu. Jaka raketa može podići težinu od 100 tona na visinu od 10km možda za pola minuta. Ako raketa samo kompenzuje težinu tog tereta mušica ga može podići na istu tu visinu samo što to možda potraje koji milion godina pošto je ubrzanje jelte .


Mušica se jako naljutila. Ona kaže da čika Nikolas jako greši. Pa onda kaže i ovo: Ja mogu da sednem na teret G i samo jednom zamahnem krilcima pa posle toga neću više da radim već idem kući da spavam, a ona skalamerija će jednolikom brzinom, bez ubrzanja (jelte!) i bez moga rada stići na nivo Mont Everesta i dalje.

A onda me zamolila da pitam čika Nikolasa kako to da potencijalna energija te skalamerije stalno raste, a da niko ništa ne radi.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.static.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?18.10.2010. u 17:26 - pre 164 meseci
Evo kako... posto sila potiska rakete ponistava silu zemljine teze, to je kao da nema ni jedne ni druge. Drugim recima to je isto kao da nema polja zemljine teze. Kad nema polja (koje je konzervativno) onda nema ni potencijalne energije. Onda mozes da cuknes ceo teret na gore i on ce da odleti ne samo do Mont Everesta nego beskonacno vise.

Pri svemu ovome sam uzeo da je polje zemlje konstantno u svakoj tacki prostora (ma koliko daleko bila od povrsine) i da se sve desava u vakumu. Takodje sam uzeo da raketa ima beskonacno goriva koje se sve vreme istim intenzitetom izbacuje pa je i sila potiska konstantna. Naravno sve to nije moguce jer u realnosti postoji mnogo faktora (trenje, otpor vazduha, zavisnost jacine polja od razdaljine, zavisnost sile potiska rakete od kolicine goriva) koji ovaj idealan slucaj pretvaraju u realan.

Posto su mozgovi homo sapiensa, vrsta kojoj verujem svi mi ovde pripadamo, pod uticajem evolucije razvijeni u smeru "kako opstati u realnom svetu" a ne "u idealnom" onda obican covek, netrenirani fizicar (mada i dosta treniranih) ima problem da koncipira ovakve idealisticke probleme.
Tako da cela ova diskusija me podseca na onaj vic o sfernom piletu ili kako vec ide.

-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?19.10.2010. u 14:16 - pre 164 meseci
[B]@ Mikky:

„Evo kako... posto sila potiska rakete ponistava silu zemljine teze, to je kao da nema ni jedne ni druge. Drugim recima to je isto kao da nema polja zemljine teze. Kad nema polja (koje je konzervativno) onda nema ni potencijalne energije. Onda mozes da cuknes ceo teret na gore i on ce da odleti ne samo do Mont Everesta nego beskonacno vise.“[/B]



Ovo je previše slobodan komentar.



„...POSTO SILA POTISKA RAKETE PONISTAVA SILU ZEMLJINE TEZE, TO JE KAO DA NEMA NI JEDNE NI DRUGE“.



Nije tako. Polje sila i koncentrisana sila su različite pojave. Koncentrisana sila ne poništava polje sila iako rezultantno dejstvo polja i koncentrisane sile na neko telo može biti u ravnoteži. Polje postoji i položaj tela u tom polju definiše potencijalnu energiju tog tela po prestanku rada koncentrisane sile.



„DRUGIM RECIMA TO JE ISTO KAO DA NEMA POLJA ZEMLJINE TEZE“.



Ovo je debelo pogrešno. Ovakvo stanje u polju sila apsolutno nije moguće uspostaviti pomoću koncentrisane sile. Telo na koje deluje koncentrisana sila na njegove konturne tačke i na koje deluje gravitaciono polje nije u bestežinskom stanju iako te sile mogu biti u ravnoteži..



„KAD NEMA POLJA SILA (KOJE JE KONZERVATIVNO) ONDA NEMA NI POTENCIJALNE ENERGIJE“



Uravnoteženje sumarnog dejstva polja sila na neko telo sa dejstvom koncentrisane sile na to telo nije poništavanje tog polja odnosno ukidanje postojanja tog polja. Polje i dalje postoji sa svim svojim svojstvima.

„...ONDA OBICAN COVEK, NETRENIRANI FIZICAR (MADA I DOSTA TRENIRANIH) IMA PROBLEM DA KONCIPIRA OVAKVE IDEALISTICKE PROBLEME“.


Ne vidim nikakve poteškoće u tom smislu za „običnog čoveka“. Ovi „idealistički“ problemi su prilično jednostavni.

Treba razlikovati polje sila koje deluje na svaku materijalnu tačku tela od koncentrisane sile koja deluje direktno na nekoliko tačaka i indirektno na ostale.

Takođe ne treba gubiti iz vida da polje sila postoji, zauzima prostor i da se ne može njegovo specifično delovanje poništiti koncentrisanim silama.


 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?19.10.2010. u 14:29 - pre 164 meseci
Citat:
atelago:Polje postoji i položaj tela u tom polju definiše potencijalnu energiju tog tela po prestanku rada koncentrisane sile.


Potencijalna energija nije jednoznačno definisana stvar. Nulti nivo potencijalne energije uvek možeš da redefinišeš kako ti hoćeš. Konvencija koju mi obično uzimamo da za gravitacionu potencijalnu energiju je da je njen nulti nivo u pa je onda potencijalna energija u definisana kao rad koji izvrši gravitaciona sila pri premeštanju tela iz u , tj. .

Razlog zašto je Mikkijev izraz u suštini tačan, iako ne najbolje sročen je to što kada muva povuče sistem na gore pri svakom pomeraju sistema, gravitaciona sila i sila potiska raketa vrše rad suprotnog znaka.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.static.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?19.10.2010. u 15:53 - pre 164 meseci
Kad sam rekao da je to "kao da nema polja zemljine teze" mislio sam samo na to konkretno telo koje posmatramo a ne za celokupan prostor. Dakle za svaku tacku trajektorije tog tela, pod ovim uslovima, mozes potpuno da razmatras sistem kao da nema gravitacije (ali onda moras da zanemaris i dejstvo raketa).

U ostalom sta ti atelago zapravo hoces da kazes celim ovih zadatkom? Kakav paradoks ti ovde vidis?
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?19.10.2010. u 21:14 - pre 164 meseci
Citat:
Mikky:
U ostalom sta ti atelago zapravo hoces da kazes celim ovih zadatkom? Kakav paradoks ti ovde vidis?

Koja sila je na prvoj slici Lorencova, a koja na drugoj?
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.static.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?19.10.2010. u 21:56 - pre 164 meseci
Nijedna.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?20.10.2010. u 00:04 - pre 164 meseci
Citat:
petarm: Stvarno lupas gluposti. Hajde malo razmisli sta pises.


Hajde ti Mali Petre meni objasni šta je to inercijalni referentni sistem.
Gdje to postoji?Shvataš li ti pod tim nekakav koordinatni sistem sa definisanim ishodištem i osama,pa još je oslobođen od rotacije i kreće se jednoliko pravolinijski?Probaj to napraviti u ovom realnom fizikalnom svijetu pa da i ja odatle izvršim neka osmatranja i mjerenja.

Molio bih da najprije razmisliš,a ne da lupaš gluposti.

Ma i ne zanima me šta ti misliš.Radije pratim hoće li atelago
uspjeti objasniti Nickoli i Mickyju misterij vinske mušice.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?20.10.2010. u 11:16 - pre 164 meseci
Mikky : „Nijedna“


Mikky: „...zamisli da si okacio kamen na kanap i da drugi kraj kanapa drzis u ruci... i to tako visi u polju zemljine teze na visini X. Sad kada malo podignes ruku na gore ti si izvrsio rad i povecao si potencijalnu energiju kamena jer si ga podigao na vecu visinu. I ko je tu obavio rad, kanap (Lorencova sila) ili tvoja ruka (izvor struje)?“



Ovde se ipak pominje Lorencova sila. U kom smislu?

 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?20.10.2010. u 12:54 - pre 164 meseci
Citat:
atelagoMikky : „...zamisli da si okacio kamen na kanap i da drugi kraj kanapa drzis u ruci... i to tako visi u polju zemljine teze na visini X. Sad kada malo podignes ruku na gore ti si izvrsio rad i povecao si potencijalnu energiju kamena jer si ga podigao na vecu visinu. I ko je tu obavio rad, kanap (Lorencova sila) ili tvoja ruka (izvor struje)?“

Ovde se ipak pominje Lorencova sila. U kom smislu?


Dve stvari:

1. Kakve veze Lorencova sila ima sa ovim? (U smislu onoga )

2. Ono što je tebi očigledno teško da vidiš u ovome je da tvoje rezonovanje pokušava da uračuna gravitacionu silu dvaput. Ako posmatraš potencijalnu energiju sistema, onda ne možeš da računaš sa gravitacionom silom, a ako ne možeš da računaš sa gravitacionom silom, onda imaš problem da govoriš o silama unutar sistema (jer sile zatezanja u kanapu su reakcija na silu teže koja deluje na kamen). Jednostavno, ako si gravitacionu silu sklonio u potencijal, možeš samo da posmatraš šta se kinematički dešava i da se držiš zakona održanja energije, a to ti onda kaže da je rad koji je ivršila ruka pri podizanju sebe, ili rad koji je izvršila sila trenja između kanapa i prsta pri podizanju kanapa jednak priaštaju potencijalne energije - pazi svejedno je da li govoriš o radu ruke ili sile trenja u kontaktu, pošto su one jednake i istog smera.

Npr. tipičan način rešavanja problema koji je na tvojoj slici je da nacrtaš sve sile i onda napišeš drugi Njutnov zakon za kretanje delova sistema (sila teža koja deluje na kamen, sile zatezanja u kanapu i sl.) Ukupan rad svih sila u ovom sistemu je nula, što zakon održanja energije i nalaže, ali onda ne možaš da govoriš o gravitacionoj potencijalnoj energiji i njenom povećanju (možeš da govoriš o radu koji sila teže izvrši pri pomeranju kamena, ali je on jednak radu koji izvrši ruka, samo suprotnog znaka).

[Ovu poruku je menjao NicholasMetropolis dana 20.10.2010. u 14:10 GMT+1]
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?20.10.2010. u 21:01 - pre 164 meseci
“1. Kakve veze Lorencova sila ima sa ovim?“
To i ja pitam Mikky-ja

“2. Ono što je tebi očigledno teško da vidiš u ovome je da tvoje rezonovanje pokušava da uračuna gravitacionu silu dvaput.
Ovo ne sledi iz mojih postova. Nisam u mogućnosti da odgovaram na proizvoljan komentar.
Ovde sam konkretno govorio o promeni potencijalne energije tela u gravitacionom polju pod dejstvom sile koja vrši rad zato što postoje pogrešna mišljenja o
tome. Dakle govorio sam o silama koje deluju na telo ne vodeći računa o naponskom stanju i deformacijama tog tela pod njihovim dejstvom i ne komentarišući
bilans energije.
Ponoviću detaljno primer sa prve slike.
Ukoliko su potisne sile raketa jednake težini sistema onda taj sistem lebdi na nekoj visini h od Zemlje. Sila gravitacije i potisne sile raketa su u statičkoj ravnoteži.
Da bismo izveli sile iz ravnoteže potrebno je, na primer, dodati neku silu koja deluje u smeru sila raketa. Sada ne postoji statička ravnoteža, ali postoji dinamička
koja podrazumeva angažovanje inercijalnih sila tela i ubrzano kretanje. Ova sila može biti bilo kolika i trajati proizvoljno vreme. Ja sam uzeo vrlo malu silu (vinska
mušica) i vrlo kratko trajanje te sile (tek jedan treptaj krilaca) Po prestanku delovanja te sile ravnoteža se ponovo uspostavlja, ali ostaje jednoliko kretanje, odnosno
kinetička energija definisana dostignutom brzinom. Budući da je kretanje u smeru potisnih sila raketa onda te sile vrše rad i povećavaju potencijalnu energiju tela
na koje deluju.
Zaustavljanje sistema vrši se obrnutim postupkom; neko vreme umanjimo potisne sile rakete što je isto kao da smo malo uvećali gravitaciju pa će doći do ubrzanog
usporavanja odnosno poništavanja postojeće kinetičke energije odnosno zaustavljanja sistema, a zatim se potisne sile raketa vrate na ravnotežnu vrednost.
Potencijalnu energiju sistema karakteriše njegov dostignuti nivo. Sada gravitaciona sila ima mogućnost da vrati utrošeni rad.
Svi smo čuli za reverzibilne elektrane.
Pogrešno je smatrati da sila koja je trenutno delovala i izvele sistem iz statičke ravnoteže vrši rad i onda kada je prestala da deluje.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?20.10.2010. u 23:59 - pre 164 meseci
Citat:
atelago
Ovo ne sledi iz mojih postova. Nisam u mogućnosti da odgovaram na proizvoljan komentar.
Ovde sam konkretno govorio o promeni potencijalne energije tela u gravitacionom polju pod dejstvom sile koja vrši rad zato što postoje pogrešna mišljenja o
tome.


Problem sa vinskom mušicom je jasno postavljen,svi su ga shvatili samo što niko ne objašnjava već nekako lutaju okolo.

Odgovor:

Potencijalna energija se povećala na račun umanjenja kinetičke energija plinova
koji su napustili reaktivni motor!


Kraj odgovora.

Već je ranije bilo riječi o tome pa ću citirati sam sebe,a odavde se lako napravi račun i za vinsku mušicu.
Na ovoj slici je:
m-masa rakete
g-gravitacija zemlje
v-brzina plinova na izlazu iz rakete
w-brzina rakete vertikalno gore
dm/dt -protok goriva
Ek-kinetička energija
Ep-potencijalna energija
h-visina rakete od tla
t-vrijeme


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.static.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?21.10.2010. u 00:23 - pre 164 meseci
Citat:
atelago: “1. Kakve veze Lorencova sila ima sa ovim?“
To i ja pitam Mikky-ja


Haha pa sto mene to pitas kad si ti ubacio pricu o mehanickim silama na ovu temu? Stvarno ste neverovatni vas par likova sa svojom interpretacijama fizike. Samo cekam kad cete poceti da otvarate teme o kvantnoj mehanici i tumacenju iste kad ste ovoliko mastoviti sa klasicnom :)
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Zasto Lorencova sila ne vrsi rad?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33947 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.