Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave

[es] :: Vodič za učenje :: Seminarski radovi :: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave

[ Pregleda: 4724 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

koncar
koncar andjelika

Član broj: 47024
Poruke: 2
*.com.



Profil

icon Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave01.02.2005. u 10:43 - pre 234 meseci
Ljudi pomozite!
Za seminarski rad iz predmeta Ekonomija dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“. Molim Vas da me uputite na neke internet stranice gdje bih mogla dobiti korisne informacije i usput bih htjela cuti Vase misljenje na zadatu temu.
Hvala unaprijed onima koji budu spremni pruziti pomoc!

[Ovu poruku je menjao secret dana 01.02.2005. u 13:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: Zasto su siromasni siromasni01.02.2005. u 11:26 - pre 234 meseci
ovo bi trebalo da ode u ucenje

So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zasto su siromasni siromasni01.02.2005. u 11:41 - pre 234 meseci
Citat:
Zasto su siromasni siromasni

Ovo se odnosi na drzave ili pojedince?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

koncar
koncar andjelika

Član broj: 47024
Poruke: 2
*.com.



Profil

icon Re: Zasto su siromasni siromasni01.02.2005. u 12:19 - pre 234 meseci
Greska je do mene. Zaboravila sam da napomenem da se tema odnosi na drzave , a ne na pojedince.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave01.02.2005. u 15:34 - pre 234 meseci
Mislim da se pri obradi teme mora krenuti sa stanovista istorije. Naime, u vreme praistorije i prvobitne ljudske zajednice su sve drzave (u to doba plemena) bili su po siromasni, dakle siromastvo je default stanje, a bogati su nesto uradili da se to promeni. Proanaliziraj sta su oni to sve uradili a siromasni nisu, obrazlozi zasto nisu i zavrsi seminarski statistickim podacima o bogatim i siromasnim drzavama iz poslednjih decenija i analizom istih.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
*.blueisp.co.yu.



+26 Profil

icon Re: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave01.02.2005. u 17:26 - pre 234 meseci
Sa posebnim osvrtom na komunizam i renesansu.
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave02.02.2005. u 12:44 - pre 234 meseci
Ne, istorija nije primarna stvar, ona dolazi na svoje mesto u prici tek kada trazis objasnjenje za stvari koje se direktno preslikavaju u siromastvo.

Mislim da se mora poci od definicije siromastva (zemalja) u ekonomiji, inace ce seminarski biti promasen i na nivou rekla-kazala. Tek kad imas kriterijume siromastva, moze se uzeti nekoliko primera razlicitih konkretnih zemalja koje su siromasne, pa zatim napraviti generalizaciju njihovih stanja (ako je moguca) ili kompilaciju, ali opet sa pokusajem da se nadje nesto zajednicko, ili, ako je i to nemoguce ili beznacajno, jednostavno nabrojati scenarije siromastva i dati primere.

Malo konkretnije, mislim da neke zemlje jednostavno moraju da budu siromasne, jer nemaju nikakvih "komparativnih prednosti", ne mogu da ishrane stanovnistvo zbog klimatskih uslova i svog geografskog polozaja, nemaju sirovine, nemaju plodnu zemlju, a nisu ni blizu znacajnih trzista da bi mogle da zive od "prodaje rada", zanatstva i slicno. Neke druge pak, sigurno imaju neku neravnotezu faktora ili neki problem koji se otrgnuo kontroli (npr. prenaseljenost), pa svaka pomoc, koja bi bila upotrebljena za investiranje u razvoj, biva potrosena na "vatrogasne" a nedovoljne mere a takva zemlja uzimanjem pomoci samo tone u sve vecu duznicku krizu.

Konacno, postoji i faktor "dok nekom ne omrkne, drugom ne svane", odnosno danasnji svet ima dosta rasprostranjene probleme i krize, sto cini da nekim zemljama relativno dobro ide za sada, ali kada (ako) se pojavi niz novih stabilnih, a gladnih razvoja i investicija drzava, investicioni kapital ce se premestiti, a siromastvo ce se malcice smanjiti a veoma prosiriti... no, to je vec izvan okvira seminarskog... ko je zainteresovan neka u sledecih godinu dana prati paralelno razvoj stanja u npr. Ukrajini, koja upravo ulazi u stabilnu fazu i u npr. Poljskoj i Ceskoj i Slovackoj (koje su prethodnih godina znacajno napredovale zbog tranzicije) . Po ko zna koji put u novijoj istoriji, kompletne periode "zlatnih prilika" i "debelih krava" mi smo proveli u aut-u, a dok se smislimo, neko drugi ce se ucvrstiti na polozaju u svetskoj podeli rada za koji smo mislili da je idealan za nas.

Za izvor statistickih podataka o bilo kojoj zemlji sveta pronadji "CIA factbook" ili tako nekako. Za podatke o siromasnim zemljama, MMF je "IMF".
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave02.02.2005. u 17:02 - pre 234 meseci
Citat:
Malo konkretnije, mislim da neke zemlje jednostavno moraju da budu siromasne, jer nemaju nikakvih "komparativnih prednosti", ne mogu da ishrane stanovnistvo zbog klimatskih uslova i svog geografskog polozaja, nemaju sirovine, nemaju plodnu zemlju, a nisu ni blizu znacajnih trzista da bi mogle da zive od "prodaje rada", zanatstva i slicno.
A sta ako se uzme za primer Japan, to je takodje "zemlja koja jednostavno mora da bude siromasna", a nije. Nema neke specijalno povoljne klimatske uslove, geografski polozaj gori ne moze biti, nema sirovine, nema plodnu zemlju, nije blizu znacajnih trzista, i prilicno je prenaseljena zemlja, pa joj to ne smeta da bude jedna od bogatijih zemalja. Opet ti kazem, vrati se u istoriju, objasni trenutak kad se bogatstvo i siromastvo prvi put moglo pojaviti i sve ce ti dalje biti jasno.

I igraj malo Age Of Empires, to je retko poucna igrica.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave03.02.2005. u 13:47 - pre 234 meseci
Japan, odlicno!

Pa, vidis, Japan bazira ishranu stanovnistva pretezno na morskoj hrani u kojoj ne oskudeva, jer se nedaleko od njega mesaju jedna hladna i jedna topla morska struja, sto je iz nekog razloga idealno za riblju populaciju.

Japan je bio zaostala zemlja sve dok ga Amerikanci u XIX veku nisu primorali "diplomatijom topovnjaca" da se otvori , odnosno da se ukljuci u dalekoistocno trziste (koje je vec postojalo i donosilo visoke profite zemljama Zapada koje su tada imale najrazvijeniju tehnologiju moreplovstva na svetu i profitirale na povezivanju velikih regionalnih trzista sveta).

Posle tog neugodnog dogadjaja, kada su vladari Japana konacno shvatili da ih nikakva bozanska sila ne stiti od spoljnog sveta (kako su mislili zbog istorijskog iskustva sa nekolikim koincidencijama velikih invazija Koreanaca i kasnije Mongola (tj. Kineza pod Mongolskom vlascu) sa velikim nevremenima - "Kamikaze"), preduzeli su odlucne, precizno planirane i sprovedene akcije ubrzane modernizacije zemlje i prilicno iznenadili zapadnjake koji su ocekivali da se ponovi klasicna prica kolonizacije i dominacije "prosvecenih i civilizovanih", kao u tolikim drugim starim carstvima na koje su do tada naisli.

Mislim da je primer Japana jedinstven u istoriji, veoma bi bilo korisno za nase politicare da ga detaljno prouce i izvuku vazne pouke i zasluzuje da se proucava maltene kao posebna grana drustvenih nauka, diplomatije, menadzmenta, ekonomije i drzavne uprave. Za razliku od nekih nasih, japanski "politicari" (ustvari, vojni komandanti i plemici) su shvatili da ustvari nemaju nikakvog izbora i da nece moci da se ne promene, ali da zato mogu da se promene pod sopstvenom kontrolom i tako umanje ili anuliraju mogucu stetu, a da za taj cilj nijedna, pa ni licna zrtva nije suvise velika: Komandant odbrane luke po kojoj je americki komodor Peri otvorio vatru je, iako potpuno nevin i iako je postupao sasvim u okviru naredjenja koja je imao, pred americkom delegacijom preuzeo na sebe potpunu odgovornost za "napad" na Amerikance i kao potvrdu svojim recima, izvrsio sepuku pred njima, ne dozvolivsi da incident preraste u neravnopravan i nepovoljan rat sa nadmocnijom silom koji bi se zavrsio totalnim gubitkom suvereniteta, a ujedno uputivsi implicitnu pretnju mogucim osvajacima, dajuci im na znanje da se japanski vojnici ne boje smrti i da su "tvrd orah". Time ne mislim da kazem da bi nasi optuzenici trebali da se ubiju na tezak i bolan nacin, nego da pravi patriota stavlja interes svoje zemlje i naroda ispred svog interesa, pa cak i iznad pravde i istine koje su na njegovoj strani (Makijavelizam na jedan malo opstiji nacin).

Slazem se sa tobom u vezi AOE i zapravo sam i mislio da ga spomenem u prethodnom postu, ali sam odustao da se ne bi previse rasplinuli, pri cemu se AOE ne bi mogao ozbiljno uzeti kao primer za seminarski iz ekonomije, kao suvise uproscena simulacija. Umesto toga sam izvukao ono sto mislim da je sustina slicnih igara i to i napisao:
Citat:
salec: pa svaka pomoc, koja bi bila upotrebljena za investiranje u razvoj, biva potrosena na "vatrogasne" a nedovoljne mere a takva zemlja uzimanjem pomoci samo tone u sve vecu duznicku krizu.

odnosno, u AOE i ostalim RTS igrama jasno se vidi da razvoj ("upgrade") ima svoju cenu, da se utroseno VEOMA isplati, ali da cesto ne mozes da ga priustis jer imas hitnije i opasnije probleme (npr. moras da stalno nanovo trosis zaradjene resurse samo da bi proizveo vojne jedinice i odoleo napadima neprijateljske strane pa ti ne ostaje nista da investiras u brzi razvoj).
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Seminarski radovi :: Za seminarski rad dobila sam temu „Zasto su siromasni siromasni“ - odnosi se na drzave

[ Pregleda: 4724 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.