Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7947742 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 17:28 - pre 123 meseci
Ja sam danas u centru Osla kod stanice metroa ili T-bane čula orkestar kako svira naše kolce nije baš skroz poznato,malo je mešano sa vlaškim, (igrala u folkloru i odlično razlikujem).Znala sam da su komšije Rumuni...prošla i nasmejala se...

Bobane pa to je šou..zamisli sediš za stolom i kažeš ja bih da krenem kući a on samo mahne...različite nacje, različite kulture...ali mi je još uvek na prvom mestu ona MIrjanina priča oko kinder jajeta i njenih koleginica...kao "šta to nije norsk proizvod? Nemoguće tako dobra stvar a da mi nismo to napravili" :)
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 19:13 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nomadd...

Ti si covek koji se preselio u Norvesku iz Nemacke,a savetujes druge da idu u Nemacku a ne u Norvesku.To je kontradiktorno.Ti si ziveo 20 godina tamo i hteo si promenu,hteo si da krenes ispocetka novu emigraciju.
Moj ujak zivi 25 godina u Nemackoj.Kada sve stavis na papir...ipak dodjes na rezultat da je Norveska bolje resenje.
Prvo i osnovno,ulazis u proces emigracije.Onda zelis iz jedne nestabilne Srbije da nadjes stabilnu zemlju a nema sanse da mozes porediti Norvesku i Nemacku po tom pitanju.Dakle,ljudi traze stabilnost.
Primer 1 koji si naveo za stanarinu u Norveskoj od 800 evra sa strujom i napisao da mozes ziveti 2 meseca u Nemackoj za te pare ne pije vodu.Hoces reci da stan u Nemackoj sa strujom za mesec dana kosta 400 evra????Jer to je to ako cemo porediti.
Primer 2 AUTO to je tacno i slazem se u potpunosti.
Primer 3 Slazem se da su duga cekanja u Norveskoj ali niko ne ceka na urgentnu operaciju ili na zracenje.To je pokriveno...medjutim sve ostalo zna dosta cekati.Ali primera radi...Norveska ima ugovore sa nemackim bolnicama gde se salje pacijent u roku od 5 dana ukoliko je vreme cekanja u Norveskoj dugo ukoliko placas osiguranje malo vise ali nije uopste neka strasna cifra.Zubar je papren skup i bez obzira da li zivis u Norveskoj ili u Nemackoj kod zubara ides u Srbiju za vreme godisnjeg odmora :)
Primer 4 HRANA - ima svoje cene ali srazmerne plati.Shvati da dva supruznika sa dve stabilne norveske plate nemaju apsolutno problem odlaska u prodavnicu.Kupovna moc norveske porodice je velika i hrana se cesto i baca...potpuno nepotrebno ali tako je.Dakle,srazmerno je plati.Gorivo,hrana,struja,telefon srazmerno plati apsolutno.
Primer 5 IZLAZAK/DRUZENJE slazem se u svakoj napisanoj reci.Ovde je socijalni zivot na niskom nivou u popredjenju sa onim sto nudi Nemacka.Zato je najbolje promeniti polaznu tacku u proceni socijalnog zivota.

Kao penzioner...6 meseci mozes biti van Norveske i zadrzati punu penziju.
Kad u jednoj zemlji provedes 30-40 godina,onda se i vezes za taj "sraf na globusu" pa tih 6 meseci tamo-6 meseci vamo i nije tako strasno.

Nije u svim sektorima posla ovde da ti je sef referansa.U zdravstvu biras ko ce ti biti referansa i koga ces staviti za referansu.

Jos jedna dodatna stvar: Kada putujes sa heterogenom grupom po svetu...dakle ljudi iz Svedske,Danske,Nemacke,Holandije itd...u startu znas ko je iz Norveske.Zasto?Zato sto kada uzmes tu norvesku platu ne postoji turisticka destinacija koju ti ne mozes da platis...dok to nije slucaj kada imas platu 1500 evra i troskove 1000 evra...Za norveskog turistu je bilo gde da otputuje sve jeftinije nego u njegovoj zemlji i on za sve misli jeftino...dok kada Nemac dodje u Norvesku on se sokira cenama.

Nemacka je daleko veci civilizacijski potez i blizi si Srbiji lakse za otputovati...konkretno meni koja sam u Tromsu...jer iz Nemacke mozes i autom...mozes i iz Norveske ali da vozis bas dosta bas...

Cene su u skladu sa platom.Alkohol i cigarete nisu.Ali to oni i zele da bude izvan okvira plate.
Tesko je u pocetku sa jednom platom a cela porodica na okupu...ali kada se stvore dve plate...sve prodise.
Ima jos nesto...iz Nemacke je lakse otici za Norvesku ali iz Norveske za Nemacku nikako...jer se covek navikne na tu prokletu paru :) i ne ide lako u mozak da ce se ta ista prepoloviti...


Kao sto vec rekoh, dosao sam u Norge iz privatnih razloga i opisom mojih utisaka zelim skrenuti interesentima za zivot u Norge i na njene negativnosti. Osim toga nisam rekao da je moj boravak u Norge zauvijek. Srecom imam EU pasos, tako da se bez vecih problema mogu vratiti u D ili prebaciti bilo gdje u EU.

I da, za ovakav mali stancic u kakvom sada zivim u Njemackoj se placa 350€ + 50€ za struju, po pitanju zubarskih usluga: vadjenje i popravka zuba u D je besplatna, postaje skupo ako se "ugradjuje" keramika, mostovi i slicno.

Tvoj argument u vezi kupovne moci 2 supruznika stoji, udvoje je svugdje bolje :-)

Pozdrav iz Skiena, Nomadd



[Ovu poruku je menjao nomadd dana 17.03.2014. u 20:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 19:36 - pre 123 meseci
@ Delija_sever031

Ma ljudi moji, nije mi u interesu da blatim Norge ili izdizem D. Jednostavno sam iznio moje zapazanje. Pretpostavljam da ima dovoljno ljudi kojima je dosta problema, besparice, neizvjesnosti, pa ce im Norge i ovaj mir i spokojnost u njoj sigurno veoma odgovarati.

Zivio sam u Kelnu 20 godina. Neko ko je navikao 2-4 puta mjesecno otici u Ambis (disko u Dizeldorfu) ili Kö ili na Stikla party ili kod Vlade u Leverkusen ili odigrati fudbalsku tekmu ili otici na proslavu npr. prvog Maja i svih ostalih praznika sa nasim ljudima ili u crkvu i da takvog postavis u ovu mirnu, uredjenu, bogatu drzavu i das mu odlicno placen posao, PITANJE JE VREMENA kad ce poceti da razmislja o prolaznosti zivota i ostalom.

Ja sam tek godinu dana ovde i jos skupljam utiske. Ne znam da li cu odnosno koliko dugo cu ostati ovde. Ne usudjujem se uvaljivati u kredit za kupovinu stana ili kuce, jer ne zelim stege.

Na poslu mi je bolje nego u D, i to ne samo zbog novca. Imam utisak da zdravije zivim. Cijene jesu visoke ali je i zarada bolja, pa prema tome nije ni to neki problem. Jedino sto je ova zemlja za mene licno dosadna. Bio bih zahvalan ako neko zna za neki nas klub ili neku zabavu u Telemarku, neka mi slobodno javi.

Pozdrav svima iz Skiena.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.docsis.trollnet.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 19:40 - pre 123 meseci
Poslao sam dokumente za Autorizaciju pre 17 dana, i jos uvek nisam dobio nikakvu poruku,potvrdu na mail, nista da je njima to stiglo, ili da su dokumenti u obradi, jel to normalno ili ?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 19:40 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
kada smo kod razlika ja još uvek pamtim moju prvu posetu kolegi Norvežaninu, siti se mi ispričamo i ja mu kažem ja bih sad išao on samo mahne rukom kaže zdravo i ni na kraj pameti mu nije da me isprati do vrata :-) Moram priznati da sam se prilično blesavo osećao, neko vreme nisam znao jel treba da izađem ili da ga čekam da se pozdravimo kako naši običaji nalažu na ulaznim vratima :-) Posle sam to prepisao tome što se kod njih vrata otvaraju kontra :-) uvek i sva prema napolje pa kovelim ispašćeš i sam napolje bio on kod vrata ili ne :-)

Eto tako ti je to...a to da se vrata ,i prozori isto, otvaraju ka spolja, je karakteristicno za podrucja sa nezgodnom klimom...tako recimo vetar koji duva dodatno zaptiva krilo...
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 19:45 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
nomadd:
Pozdrav svima, evo moje iskustvo. Nakon 20 godina provedenih u Njemackoj sam se iz licnih razloga prebacio u Norvesku. Nisam imao problema sa papirologijom jer imam EU-pasos. Uglavnom, prvo sam nasao posao, pa su mi poznanici pomogli da nadjem stan i preselio sam se. Da nisam imao dobre poznanike, mislim da ne bih imao sanse.
Po struci sam metalac, tacnije CNC frezac i metalostrugar. Ta struka je veoma trazena, i prihvatili su da slabo znam norveski, bitno je samo da znam da radim.

Sto se tice standarda...Preporucujem svima da radije pokusaju da se snadju u Njemackoj, Holandiji ili Austriji. Plate jesu ovde jace nego u EU, ALI je i sve skuplje, APSOLUTNO SVE.

Primjer 1: Zivim u Skienu, gradic od oko 55000 stanovnika, placam stanarinu u drvenoj kucici za 45m² oko 650€ plus za struju oko 150€. U njemackoj mozete 2 mjeseca za te pare stanovati.

Primjer 2: Htio sam da uvezem svoje auto iz Njemacke, koje je u Njemackoj tada vrijedilo oko 7500€. Norveska carina mi je trazila JOS 11000€ da platim dadzbina!! Zbog toga sam auto (Passat karavan TDI 2006) prodao u Njemackoj i kupio manje auto na koje sam i platio manje dazbina.

Primjer 3: Ovde se generalno manje odbija od plate za zdravstveno osiguranje, ali kuku lele ako nekom zatreba doktor, zubar. Na operacije se ceka po nekoliko mjeseci, jer nemaju kapaciteta. U Njemackoj sam mogao da biram termin slijedece nedelje i mjesto za operaciju.

Primjer 4: Hrana. UZASNE cijene. Malo glup primjer, ali od neceg moram da pocnem: Dr.Oetter Pizza, koja u Njemackoj kosta oko 2€ ovde kosta oko 6€. Norveske Pizze su jos nekih 20-50 % skuplje. Hljeb, mlijeko, voce i povrce su 3 i vise puta skuplji nego u Njemackoj.

Ako volite da izlazite i druzite se, onda ovo nije zemlja za vas. Klubovi, kafici i restorani gdje se nasi druze, skoro da i ne postoje.

Dosta negativnog, sada o poslu. Klima na poslu je OK, svi smo isto placeni (oko 1000-1250€ vise nego u Njemackoj u ovisnosti od kursa), nema toliko stresa kao u Njemackoj. Posto je manje zagadjenje i manja hektika nego u Njemackoj, imam osjecaj da zdravije zivim. Ali posto je zima duga, mnogo kisnih dana i malo sunca, sumnjam da cu se ikada zaljubiti u Norvesku. Vjerovatno zbog toga sto mogu da poredim sa Njemackom. Ah da, penziono osiguranje u Norveskoj je jace nego u EU, ali kad odete u penziju morate ovde i da zivite, u suprotnom ce isplacivati 20% manje penzije, tako da vam je to tu negdje. Ovde je inace veliki problem promijeniti posao ako nemate dobar odnos sa sefom, jer je ovde praksa da potencijalni novi sef zove vaseg zadnjeg sefa i time ovisite o njegovoj dobroj volji, sto je u Njemackoj opet nezamislivo.

Eto toliko, ako imate kakvih konkretnih pitanja, pitajte slobodno :-)

Ozbiljno pitanje, da li više igde trebaju metalostrugari mislim ono klasični metalostrugari na univerzalnim strugovima ili su to sad ipak sve automati. Znam dosta ljudi metalostrugara i to može biti zanimljivo ali da se ne lažemo moja generacija je ostala na univerzalnim strugovima.


U firmi gdje ja radim imamo samo jednog klasicnog metalostrugara, dok nas 6 radimo na CNC masinama i kad ovaj klasicni nije tu, mi ga zamjenjujemo, tako da je potraznja uglavnom za CNC metalostrugarima-frezerima.

 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 19:45 - pre 123 meseci
Citat:
nomadd:
@ Delija_sever031

Ma ljudi moji, nije mi u interesu da blatim Norge ili izdizem D. Jednostavno sam iznio moje zapazanje. Pretpostavljam da ima dovoljno ljudi kojima je dosta problema, besparice, neizvjesnosti, pa ce im Norge i ovaj mir i spokojnost u njoj sigurno veoma odgovarati.

Zivio sam u Kelnu 20 godina. Neko ko je navikao 2-4 puta mjesecno otici u Ambis (disko u Dizeldorfu) ili Kö ili na Stikla party ili kod Vlade u Leverkusen ili odigrati fudbalsku tekmu ili otici na proslavu npr. prvog Maja i svih ostalih praznika sa nasim ljudima ili u crkvu i da takvog postavis u ovu mirnu, uredjenu, bogatu drzavu i das mu odlicno placen posao, PITANJE JE VREMENA kad ce poceti da razmislja o prolaznosti zivota i ostalom.

Ja sam tek godinu dana ovde i jos skupljam utiske. Ne znam da li cu odnosno koliko dugo cu ostati ovde. Ne usudjujem se uvaljivati u kredit za kupovinu stana ili kuce, jer ne zelim stege.

Na poslu mi je bolje nego u D, i to ne samo zbog novca. Imam utisak da zdravije zivim. Cijene jesu visoke ali je i zarada bolja, pa prema tome nije ni to neki problem. Jedino sto je ova zemlja za mene licno dosadna. Bio bih zahvalan ako neko zna za neki nas klub ili neku zabavu u Telemarku, neka mi slobodno javi.

Pozdrav svima iz Skiena.


ni manje ni vise nego crkva i srpsko drustvo odmah u porsgrunu - SRPSKA KRUNA. bolje ih pozovi posto se stranica ne azurira bas redovno, al ja koliko se secam svakog petka imaju mali fudbal, i za sve verske praznike imaju sluzenja i neki vid svecanosti..
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 20:41 - pre 123 meseci
Tusen takk ;-)
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 22:36 - pre 123 meseci
za ove koji su mi slali privatne poruke:

posto sam se tek juce registrovao, necu moci jos 7 dana da odgovaram/saljem privatne poruke.

Na pitanje gdje sam aplicirao za posao u Norge, evo odgovor:

http://www.arbeiten-in-norwegen.de/angebot.htm

Agenciju vodi norvezanka Gunn Rogge koja ima kancelariju u Berlinu, mozete sa njom komunicirati na norveskom, engleskom i njemackom.

Pozz
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 22:50 - pre 123 meseci
Citat:
blok63:
NIsi uporedio plate pa ti sve u svemu dođe na isto.Učiteljica u Nemačkoj ima platu 1500 € ovde 3 000€...


Da. Ali ipak mislim da nije sve u novcu.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.bb.online.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2014. u 01:30 - pre 123 meseci
Nomadd, muz i ja cesto vikendo idemo za Skien. Imamo tamo naseg zemljaka, Suboticanina, i po njegovim pricama Skien nije uopste tako nezanimljiv. On vrlo cesto pusta muziku po klubovima. :) Zbog nasih druzenja sam naprasno dobila zelju da se preselim tamo.
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2014. u 06:05 - pre 123 meseci
Super, gdje se moze dobiti info?
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-120.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2014. u 09:16 - pre 123 meseci
Citat:
Medaggz:Poslao sam dokumente za Autorizaciju pre 17 dana, i jos uvek nisam dobio nikakvu poruku,potvrdu na mail, nista da je njima to stiglo, ili da su dokumenti u obradi, jel to normalno ili ? Pozdrav


Nokut je promenio adresu, proveri na sajtu na kojoj si adresi posalo i posalji im mail.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.docsis.trollnet.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2014. u 16:37 - pre 123 meseci
Ja sam poslao u SAK, ne NOKUT, ako ima uopste razlike :D ..
 
Odgovor na temu

sweety78

Član broj: 310551
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2014. u 19:20 - pre 123 meseci
Da li vaze svedocanstva i diploma prevedena i overena prosle godine za stalno ili se moraju ponovo overavati?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2014. u 05:36 - pre 123 meseci
jednom overen prevod je punovažan, nemaš potrebe da overavaš opet.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.bb.online.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2014. u 12:54 - pre 123 meseci
Stigao selvangivelsen za e-brukere! :)) Divnog li, najdivnijeg dana... :)

U martu krece grupa nasih lekara na kurs iz nasjonal faga put Osla! :) Ako se ovde neko prepoznaje, neka mi je javi u pp ako je zainteresovan za neku podela hotelskih troskova... Ili ako neko eventualno nudi neki smestaj. Sve opcije se daju razmotriti.
 
Odgovor na temu

edsonbjj
Arhitekt-samostalni stručni konsultant
Vareš Bosna i Hercegovin

Član broj: 322109
Poruke: 1
37.203.76.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2014. u 13:28 - pre 123 meseci
Je li moguće (i kako) dobiti posao u Norveškoj?? Ja sam inace arhitekta (master) iz BiH i imam 32 god. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala :)
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.docsis.trollnet.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2014. u 14:37 - pre 123 meseci
Danas sam dobio odgovor tek da su primili dokumente u Oslu i da su na obradi :D Super :D
Da li je neko prenosio suplemente iz Srbije u Norvesku ( protein i tako to ) ? :D
 
Odgovor na temu

Maja Filipovic
Bez
Bez

Član broj: 322099
Poruke: 1
..0.18.21.tmi.telenormobil.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2014. u 16:24 - pre 123 meseci
Citat:
Medaggz:
Poslao sam dokumente za Autorizaciju pre 17 dana, i jos uvek nisam dobio nikakvu poruku,potvrdu na mail, nista da je njima to stiglo, ili da su dokumenti u obradi, jel to normalno ili ?
Pozdrav

Normalno je. Nemoj da ocekujes bilo kakvu potvrdu, bilo pismenu ili na mail. Samo ces posle mesec i po dana dobiti autorizaciju. Ja sam cekala dva meseca, ali sada ide malo brze.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7947742 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.