Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949577 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 10:49 - pre 123 meseci
Citat:
001: Ako neko ima vremena da izracuna u vezi sengen ulaska od 180 dana da bi bio siguran.

Treba prijateljica da mi dodje u goste a usla je u sengen zonu 27.04.2013 tj racuna joj se od tog datuma.

E sad po mome prvih 6 meseci izlazi joj po tome 23.10.2013 pa onda sledecih 6 meseci 21.04.2014 tako da posle 21.04.2014 ulazi u sledecih 6 meseci pa bi po mome racunanju mogla doci posle 21.04.2014.

Ovako sam ja izracunao,da li sam u pravu ili sam pogresio u izracunavanju?Hvala unapred

Drugare, promašio si za jedan dan. Evo ti ovde KALKULATOR datuma, izračunaš odmah koliko i šta. Samo unesi dane, mesece ili šta ti već treba.

 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 11:21 - pre 123 meseci
Ok ,hvala puno.
 
Odgovor na temu

Andreyos
Gabriel Miglinci
Medicinski tehničar
IKVBV
Novi Sad,Srbija

Član broj: 321936
Poruke: 2
..70:2000:1:21a:64ff:feca:d930



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 15:05 - pre 123 meseci
Pozdrav svima!Prvi put pišem na forumu,iako ga pratim već izvesno vreme.Želeo sam da postavim par pitanja,posebno onima koji su se već preselili u Norvešku.
Moja nevenčana supruga i ja smo zaposleni kao med sestra odnosno tehničar u intenzivnoj nezi.Imamo dvoje dece od 5 i od 3 godine.U poslednje vreme ozbiljno razmišljamo o odlasku u Norvešku,razloge ne moramo nabrajati.Počeli smo da radimo na prikupljanju dokumenata za autorizaciju diplome,kao i na dobijanju mađarskog pasoša za sve četvoro.Uskoro bi trebalo da krenemo sa učenjem jezika.
Naša želja je da svi zajedno odemo,pa nas zanima koji bi bio najbolji način.U smislu da recimo jedno od nas nađe posao,pa da odemo istovremeno i onda drugo krene da traži?Ili recimo da ja odem prvi,pa da idemo na varijantu spajanja porodice?Da li uopšte postoji možda varijanta iseljeničke vize?
Takođe,što je mnogo bitno,kako ćemo tamo rešiti problem školovanja dece,s obzirom da će već biti u tom uzrastu,a jezik neće znati?
Srdačan pozdrav!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 15:46 - pre 123 meseci
Citat:
Andreyos: Pozdrav svima!Prvi put pišem na forumu,iako ga pratim već izvesno vreme.Želeo sam da postavim par pitanja,posebno onima koji su se već preselili u Norvešku.
Moja nevenčana supruga i ja smo zaposleni kao med sestra odnosno tehničar u intenzivnoj nezi.Imamo dvoje dece od 5 i od 3 godine.U poslednje vreme ozbiljno razmišljamo o odlasku u Norvešku,razloge ne moramo nabrajati.Počeli smo da radimo na prikupljanju dokumenata za autorizaciju diplome,kao i na dobijanju mađarskog pasoša za sve četvoro.Uskoro bi trebalo da krenemo sa učenjem jezika.
Naša želja je da svi zajedno odemo,pa nas zanima koji bi bio najbolji način.U smislu da recimo jedno od nas nađe posao,pa da odemo istovremeno i onda drugo krene da traži?Ili recimo da ja odem prvi,pa da idemo na varijantu spajanja porodice?Da li uopšte postoji možda varijanta iseljeničke vize?
Takođe,što je mnogo bitno,kako ćemo tamo rešiti problem školovanja dece,s obzirom da će već biti u tom uzrastu,a jezik neće znati?
Srdačan pozdrav!


1. Autorizujete diplomu oboje,
2. Uzmete Mađarski pasoš,
3. Učite jezik
4. Ti dođeš i tražiš posao.
5. Spajaš porodicu

Gledaj da sve do tačke 3 uradiš do sledeće godine u ovo vreme, jer je to pravo vreme za doći (otprilike).
Jezik učite oboje do iznemoglosti, a sa Mađarskim pasošem preskačete brdo problema.

Ipak, dozvoli da primetim, meni je i dalje, bez obzira na veličinu foruma (a velik je isključivo zbog ovakvih stvari) da neko ko tako očajnički želi da uradi nešto po pitanju svog života ne pročita živu informaciju, koliko god ona bila obimna. Pa to je najjeftinija i najkorisnija stvar koju možeš sebi da priuštiš iz te perspektive. Ipak, svi nekako vole prečicu do prečice.
Ako Vas to mrzi ljudi, onda iskreno razmislite da li ste spremni za jednu takvu promenu, kao što je menjanje života iz korena.
Sve što sam ti ja sada napisao je prežvakano, da ne preteram, više desetina puta iz bezbroj različitih uglova. Zar Vas ne zanima kako je sve evoluiralo tokom poslednjih 5-6 godina koliko traje ova tema, da bi, ako ništa drugo, procenili u kom pravcu se kreće odnos države Norveške prema emigrantima, pa samim tim i lakše odlučili šta dalje?
Ja sam više puta pisao i o klincima i njihovoj adaptaciji i polasku u školu i još mnogo drugih.
Ne postoji ni jedan aspekt emigracije u datu zemlju i života u njoj, pa i mnogo više od toga, a da nije pokriven.


 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 15:52 - pre 123 meseci
Prvo i osnovno sa HU pasošem ti ne treba spajanje porodice svako za sebe može da odradi prijavu drugo vrlo bitno je da sa tim pasošem možeš raditi i neke druge poslove a autorizaciju odraditi odavde kada se smestite. HU pasoš = EU = velika sloboda i mnogo lakše pronalaženje bilo kakvog posla. Ono što ti je sa druge strane vrlo bitno je da su Mađari prilično pooštrili nivo znanja Mađarskog i da je trenutno bolje predati papire u Subotici ili BG nego u nekom mestu u HU. Moja supruga je pre 2 nedelje imala polaganje zakletve i pre samog čina polaganja je imala opet intervju sa 5-o članom komisijom.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 16:05 - pre 123 meseci
Bobane, ceniš da je pametno da ostave dvoje dece i krenu zajedno?
Spajanje porodice kao spajanje porodice, a ne kao birokratska procedura.
I to je peto, a ne prvo.

 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.80-202-154.nextgentel.com.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 16:08 - pre 123 meseci
Bobane kako mislis ovo sa EU pasosem ne treba spajanje porodice ?Kako svako za sebe moze da odradi prijavu ?Moj sin je maloljetan 17 godina i morao se spojiti sa mnom .Ja se izvinjavam ako sam pogresno skontala.
 
Odgovor na temu

Andreyos
Gabriel Miglinci
Medicinski tehničar
IKVBV
Novi Sad,Srbija

Član broj: 321936
Poruke: 2
..70:2000:1:21a:64ff:feca:d930



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 16:33 - pre 123 meseci
Hvala vam na odgovorima.
Pretpostavljam da se mnoge stvari ponavljaju,ali baš zato što je u pitanju velika životna odluka,verujem da svako želi neki lični primer da iznese,kako bi bio koliko toliko sigurniji u ono što treba da uradi.
Ja ću se truditi u svakom slučaju da iščitam što više ispisanog unazad,ukoliko mi je nešto promaklo,da se eto ne ponavljamo.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 16:50 - pre 123 meseci
Citat:
blok63:
Sećam se te traume....dok sam se pakovala....ponesi kobaje ali nek ti iseckaju, namaz neki i te zaebanicije,( supu u kesici i rezance), sve ono za varijnatu doručak-večera a za ručak pirinač, pasulj i sl. Povrće i voće kupuj ovde.I napravi onu računicu npr.deterdžent za suđe u Remi je 5 kruna a duks ako padne sneg (moj slučaj) 99 kruna i to sam našla na sniženju.Znači ako poneseš deterdž.uzmeš na težini svom koferu.kapiš? So ista priča....i nemoj da poneseš stvari kao ja "April u Beogradu..." smrzla se kao idiot...Ponesi stvari ako ideš na jug Norveške kao za naš novembar...


Vala jeste problem... Ne zna covek sta da ponese. Da li cu pre stvari da natrpam ili hranu da ne ostanem gladan. Supice uzeo, neke pastetice i tako to. Sva sreca pa sam reyervisao 3 kofera. Stvari-toplije. Oket.
Hvala Blok
boban
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 17:36 - pre 123 meseci
Citat:
IveD:
:) :) :) Bobane kako mislis ovo sa EU pasosem ne treba spajanje porodice ?Kako svako za sebe moze da odradi prijavu ?Moj sin je maloljetan 17 godina i morao se spojiti sa mnom .Ja se izvinjavam ako sam pogresno skontala. :)

on je maloletan ali pričamo o relaciji muž - žena svako od njih može za sebe da odradi deo oko nalaženja posla i prijave ne moraju da se vezuju porodičnom vizom. Decu će naravno prijaviti onaj koji prvi dođe i dobije posao. I ja sam imao nekih dilema kako i šta da radim pa sam malo pričao sa ljudima i došli do zaključka da je ( po našem mišljenju ) bolje da svako bude nosioc svoje prijave i posla nego da se to vezuje kao spajanje porodice.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 17:38 - pre 123 meseci
Citat:
Nesh-co:
Bobane, ceniš da je pametno da ostave dvoje dece i krenu zajedno?
Spajanje porodice kao spajanje porodice, a ne kao birokratska procedura.
I to je peto, a ne prvo.

mislio sam kao birokratsku proceduru a ne kao da se porodica okupi. Pa ja sam prvi došao a moji dolaze godinu dana posle mene naravno da mislim da je to ispravnija odluka.
Ti i ja smo istovremeno pisali poruke ali sticajem okolnosti je moja poruka ličila kao odgovor na tvoju.

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 22.03.2014. u 18:53 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 17:43 - pre 123 meseci
Citat:
Boban 987:
Citat:
blok63:
Sećam se te traume....dok sam se pakovala....ponesi kobaje ali nek ti iseckaju, namaz neki i te zaebanicije,( supu u kesici i rezance), sve ono za varijnatu doručak-večera a za ručak pirinač, pasulj i sl. Povrće i voće kupuj ovde.I napravi onu računicu npr.deterdžent za suđe u Remi je 5 kruna a duks ako padne sneg (moj slučaj) 99 kruna i to sam našla na sniženju.Znači ako poneseš deterdž.uzmeš na težini svom koferu.kapiš? So ista priča....i nemoj da poneseš stvari kao ja "April u Beogradu..." smrzla se kao idiot...Ponesi stvari ako ideš na jug Norveške kao za naš novembar...


Vala jeste problem... Ne zna covek sta da ponese. Da li cu pre stvari da natrpam ili hranu da ne ostanem gladan. :D Supice uzeo, neke pastetice i tako to. Sva sreca pa sam reyervisao 3 kofera. :D Stvari-toplije. Oket.
Hvala Blok

ime to sam rekao i BLOK pa da se ponovim još jedared, ako je Norvegian u pitanju svaku prekomernu kilu ti naplaćuju 10e za 2kg možeš uplatiti i 2-gi kofer. Ja sam prilikom dolaska imao 2kg više i dan danas mi je žao tih 20e
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.80-202-154.nextgentel.com.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 18:33 - pre 123 meseci
Evo opet mene Bobane zasto mislis da je bolje da je svako nosilac ?Recimo ja i muz ,planiram da se spojimo preko mene i mislim da je to bolje .Kazem moje misljenje.Mislim da smo ja i ti stigli u isto vrijeme u No evo i moji dodjose posle jedne godine.A|licno poznajem puno osoba iz EU Portugal koji su uradili isto dosao jedan bracni drug pa se drugi kasnije spojio sa njim.Pitam jer me interesuje zasto je bolje da znam mozda i mi promijenimo misljenje pozzzzz
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
*.exe-net.net.



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 19:42 - pre 123 meseci
Citat:
Tesseract:
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Večeras nisam imao norveški zbog problema sa internetom druge osobe koja ide na kurs sa mnom. Uskoro počinjem pripreme za test. Kako prolazi vreme norveški postaje sve teži.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 22.03.2014. u 00:28 GMT+1]



Koliko dugo ucis jezik i na kom si nivou sada?


Počeo sam 22 januara, nivo A1+A2 vezano, učim 2 puta nedeljno po 2 sata preko Skajpa sa još 1 učenikom iz Bosne u školi Saga. Traje 3 meseca. Cena 300 evra u 3 rate.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
*.exe-net.net.



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 19:55 - pre 123 meseci
Citat:
blok63:
Sećam se te traume....dok sam se pakovala....ponesi kobaje ali nek ti iseckaju, namaz neki i te zaebanicije,( supu u kesici i rezance), sve ono za varijnatu doručak-večera a za ručak pirinač, pasulj i sl. Povrće i voće kupuj ovde.I napravi onu računicu npr.deterdžent za suđe u Remi je 5 kruna a duks ako padne sneg (moj slučaj) 99 kruna i to sam našla na sniženju.Znači ako poneseš deterdž.uzmeš na težini svom koferu.kapiš? So ista priča....i nemoj da poneseš stvari kao ja "April u Beogradu..." smrzla se kao idiot...Ponesi stvari ako ideš na jug Norveške kao za naš novembar...


Jao, ne pričaj mi o tome, pakovanje i raspakivanje ne volim uopšte. Kad se setim koliko sam se iscimao oko toga kad sam se selio u GR i Španiju i vraćao odande. Pazi meni je pakovanje za Grčku bilo cimanje što je Grčka letnja zemlja a mogu samo da zamislim koliko ću da se iscimam kad se budem pakovao za Norvešku, sve te debele zimske stvari i plus priprema za let avionom pa briga šta ćeš gde da staviš, šta može da stane u kabinu a šta i koliko u prtljažnik aviona a šta ne može... Jel može to preseljenje bez pakovanja kofera nekako, ono teleportacija i tako te stvari?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 20:09 - pre 123 meseci
Citat:
IveD:
:) :) :) Evo opet mene Bobane zasto mislis da je bolje da je svako nosilac ?Recimo ja i muz ,planiram da se spojimo preko mene i mislim da je to bolje .Kazem moje misljenje.Mislim da smo ja i ti stigli u isto vrijeme u No evo i moji dodjose posle jedne godine.A|licno poznajem puno osoba iz EU Portugal koji su uradili isto dosao jedan bracni drug pa se drugi kasnije spojio sa njim.Pitam jer me interesuje zasto je bolje da znam :)mozda i mi promijenimo misljenje :)pozzzzz

Pa jednostavno kroz priču smo došli do zaključka da u stvari supružnik ne dobija ništa tme što se porodica spaja jer je on svakako slobodan da traži posao i može ovde ostati kao EU građanin bez ograničenja dok nije na teretu Norveške a sa druga strane ne znamo tačno da li je u slučaju spajanja porodice tretman isti za EU i ne EU pasoš. Jer ako je tretman isti u slučaju da nosilac vize (da je tako nazovemo) ostane bez posla onda je i onaj drugi u problemu. Kažem to nam je ostalo nepoznato i ako moram da biram između poznatog da ja drugom državljaninu EU nisam potreban da ostvari svoja prava i nepoznatog šta se dešava ako se ne daj Bože desi, dođosmo do zaključka da je prva opcija proverena a time i bolja. Naravno i onda sam to rekao a i sada ponavljam to je naše mišljenje poštujem i suprotne stavove ali i dalje ne vidim šta drugi EU građanin dobija spajanjem porodice.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 20:59 - pre 123 meseci
jel moze neko da mi nabroji uslove za spajanje porodice?hvala unapred
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2014. u 22:28 - pre 123 meseci
vredi pročitati. mislim da je svuda isto u EX YU pa će se svako po malo naći u članku

http://www.alo.rs/vesti/aktuel...zdrav-iz-normalne-evrope/49839
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
*.exe-net.net.



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2014. u 13:45 - pre 123 meseci
Zanimljivo.
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.135.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2014. u 14:38 - pre 123 meseci
Hoce li neko iz Buskeruda na kaficu sutra? Kongsberg i okolina ? :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949577 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.