Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948075 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 17:02 - pre 123 meseci
Oslo je ok. ali ja se radujem životu negde u malom gradiću na periferiji...valjda me onaj stres Beograda smorio...želim da šetam šumicom, osetim oštar vazduh i čujem samo ptičice....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 17:20 - pre 123 meseci
Blok,mali gradic na periferiji ... pticice ...
Dan/noc...

Ima nadomak Tromsa ovi predeli...javi kad stizes


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 17:35 - pre 123 meseci
Gde dobijem posao tu ću...za sada sam krenula ovde po južnim komunama jer mi je tu taj smeštaj jeftiniji koji idem da vidim prekosutra (deda se vratio iz Španije) a imam i već jedan intervju tu u blizini.Bez šale samo mi treba mir a kad se malo etabliram dolazim na sever da se družimo već sam dobila poziv od jednog našeg drugara :D
Sutra intervju u Oslu ja bih da volontiram u vrtiću a oni ne bi da plate asistenta pa lepo njima lepo meni :)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 17:38 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok,mali gradic na periferiji ... pticice ...
Dan/noc...

Ima nadomak Tromsa ovi predeli...javi kad stizes :) :) :)


Čoveče kakve fotke pa tu se pune baterije kakav Oslo prolazila nešto poslom u Grønlandu brate mili navukla sam naočare za sunce i ni levo ni desno ,jednom su dva policajca privela jednu devojku u marami na moje oči a ja se.... da vam ne kažem...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 18:30 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok,mali gradic na periferiji ... pticice ...
Dan/noc...

Ima nadomak Tromsa ovi predeli...javi kad stizes


Majka Miro gde nađe palme u Tromsu
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
*.exe-net.net.



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 19:37 - pre 123 meseci
Xexexe, Mira za**bava raju.
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 21:46 - pre 123 meseci
Pozdrav svima, evo moje iskustvo. Nakon 20 godina provedenih u Njemackoj sam se iz licnih razloga prebacio u Norvesku. Nisam imao problema sa papirologijom jer imam EU-pasos. Uglavnom, prvo sam nasao posao, pa su mi poznanici pomogli da nadjem stan i preselio sam se. Da nisam imao dobre poznanike, mislim da ne bih imao sanse.
Po struci sam metalac, tacnije CNC frezac i metalostrugar. Ta struka je veoma trazena, i prihvatili su da slabo znam norveski, bitno je samo da znam da radim.

Sto se tice standarda...Preporucujem svima da radije pokusaju da se snadju u Njemackoj, Holandiji ili Austriji. Plate jesu ovde jace nego u EU, ALI je i sve skuplje, APSOLUTNO SVE.

Primjer 1: Zivim u Skienu, gradic od oko 55000 stanovnika, placam stanarinu u drvenoj kucici za 45m² oko 650€ plus za struju oko 150€. U njemackoj mozete 2 mjeseca za te pare stanovati.

Primjer 2: Htio sam da uvezem svoje auto iz Njemacke, koje je u Njemackoj tada vrijedilo oko 7500€. Norveska carina mi je trazila JOS 11000€ da platim dadzbina!! Zbog toga sam auto (Passat karavan TDI 2006) prodao u Njemackoj i kupio manje auto na koje sam i platio manje dazbina.

Primjer 3: Ovde se generalno manje odbija od plate za zdravstveno osiguranje, ali kuku lele ako nekom zatreba doktor, zubar. Na operacije se ceka po nekoliko mjeseci, jer nemaju kapaciteta. U Njemackoj sam mogao da biram termin slijedece nedelje i mjesto za operaciju.

Primjer 4: Hrana. UZASNE cijene. Malo glup primjer, ali od neceg moram da pocnem: Dr.Oetter Pizza, koja u Njemackoj kosta oko 2€ ovde kosta oko 6€. Norveske Pizze su jos nekih 20-50 % skuplje. Hljeb, mlijeko, voce i povrce su 3 i vise puta skuplji nego u Njemackoj.

Ako volite da izlazite i druzite se, onda ovo nije zemlja za vas. Klubovi, kafici i restorani gdje se nasi druze, skoro da i ne postoje.

Dosta negativnog, sada o poslu. Klima na poslu je OK, svi smo isto placeni (oko 1000-1250€ vise nego u Njemackoj u ovisnosti od kursa), nema toliko stresa kao u Njemackoj. Posto je manje zagadjenje i manja hektika nego u Njemackoj, imam osjecaj da zdravije zivim. Ali posto je zima duga, mnogo kisnih dana i malo sunca, sumnjam da cu se ikada zaljubiti u Norvesku. Vjerovatno zbog toga sto mogu da poredim sa Njemackom. Ah da, penziono osiguranje u Norveskoj je jace nego u EU, ali kad odete u penziju morate ovde i da zivite, u suprotnom ce isplacivati 20% manje penzije, tako da vam je to tu negdje. Ovde je inace veliki problem promijeniti posao ako nemate dobar odnos sa sefom, jer je ovde praksa da potencijalni novi sef zove vaseg zadnjeg sefa i time ovisite o njegovoj dobroj volji, sto je u Njemackoj opet nezamislivo.

Eto toliko, ako imate kakvih konkretnih pitanja, pitajte slobodno :-)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 21:52 - pre 123 meseci
NIsi uporedio plate pa ti sve u svemu dođe na isto.Učiteljica u Nemačkoj ima platu 1500 € ovde 3 000€...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2014. u 22:43 - pre 123 meseci
Citat:
nomadd:
Pozdrav svima, evo moje iskustvo. Nakon 20 godina provedenih u Njemackoj sam se iz licnih razloga prebacio u Norvesku. Nisam imao problema sa papirologijom jer imam EU-pasos. Uglavnom, prvo sam nasao posao, pa su mi poznanici pomogli da nadjem stan i preselio sam se. Da nisam imao dobre poznanike, mislim da ne bih imao sanse.
Po struci sam metalac, tacnije CNC frezac i metalostrugar. Ta struka je veoma trazena, i prihvatili su da slabo znam norveski, bitno je samo da znam da radim.

Sto se tice standarda...Preporucujem svima da radije pokusaju da se snadju u Njemackoj, Holandiji ili Austriji. Plate jesu ovde jace nego u EU, ALI je i sve skuplje, APSOLUTNO SVE.

Primjer 1: Zivim u Skienu, gradic od oko 55000 stanovnika, placam stanarinu u drvenoj kucici za 45m² oko 650€ plus za struju oko 150€. U njemackoj mozete 2 mjeseca za te pare stanovati.

Primjer 2: Htio sam da uvezem svoje auto iz Njemacke, koje je u Njemackoj tada vrijedilo oko 7500€. Norveska carina mi je trazila JOS 11000€ da platim dadzbina!! Zbog toga sam auto (Passat karavan TDI 2006) prodao u Njemackoj i kupio manje auto na koje sam i platio manje dazbina.

Primjer 3: Ovde se generalno manje odbija od plate za zdravstveno osiguranje, ali kuku lele ako nekom zatreba doktor, zubar. Na operacije se ceka po nekoliko mjeseci, jer nemaju kapaciteta. U Njemackoj sam mogao da biram termin slijedece nedelje i mjesto za operaciju.

Primjer 4: Hrana. UZASNE cijene. Malo glup primjer, ali od neceg moram da pocnem: Dr.Oetter Pizza, koja u Njemackoj kosta oko 2€ ovde kosta oko 6€. Norveske Pizze su jos nekih 20-50 % skuplje. Hljeb, mlijeko, voce i povrce su 3 i vise puta skuplji nego u Njemackoj.

Ako volite da izlazite i druzite se, onda ovo nije zemlja za vas. Klubovi, kafici i restorani gdje se nasi druze, skoro da i ne postoje.

Dosta negativnog, sada o poslu. Klima na poslu je OK, svi smo isto placeni (oko 1000-1250€ vise nego u Njemackoj u ovisnosti od kursa), nema toliko stresa kao u Njemackoj. Posto je manje zagadjenje i manja hektika nego u Njemackoj, imam osjecaj da zdravije zivim. Ali posto je zima duga, mnogo kisnih dana i malo sunca, sumnjam da cu se ikada zaljubiti u Norvesku. Vjerovatno zbog toga sto mogu da poredim sa Njemackom. Ah da, penziono osiguranje u Norveskoj je jace nego u EU, ali kad odete u penziju morate ovde i da zivite, u suprotnom ce isplacivati 20% manje penzije, tako da vam je to tu negdje. Ovde je inace veliki problem promijeniti posao ako nemate dobar odnos sa sefom, jer je ovde praksa da potencijalni novi sef zove vaseg zadnjeg sefa i time ovisite o njegovoj dobroj volji, sto je u Njemackoj opet nezamislivo.

Eto toliko, ako imate kakvih konkretnih pitanja, pitajte slobodno :-)

Ozbiljno pitanje, da li više igde trebaju metalostrugari mislim ono klasični metalostrugari na univerzalnim strugovima ili su to sad ipak sve automati. Znam dosta ljudi metalostrugara i to može biti zanimljivo ali da se ne lažemo moja generacija je ostala na univerzalnim strugovima.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 07:38 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
001:
Kad pricate o gradovima meni ovde "bode" u oci da oni koji su ziveli po kojekakvim selendrama kad dodju ovde nece nigde da zive nego samo u Oslu,a recimo ja sam ziveo citav zivot u gradu,a sad me ne bi naterali puskom da zivim u Oslu.Meni sto je manje mesto i manja buka to bolje...


Bravo za komentar!!!!!!!!!!

Generalizacija , mozda i malo maliciozno sa vase strane...
Moj neki utisak , dobro mozda subjektivno , je da je Oslo sam po sebi , a pogotovo u odnosu na Beograd , dosta tih i relativno miran grad .... i uopste nema taj neki smek metropole ili jos manje megalopolisa , velikog i znacajnog grada gde se mesaju razne enrgije i gde gruva neki vajb...sto opet po meni recimo Beograd ima...iako je opet infrastrukturno u odnosu na Oslo , ajde da ne kazem selendra , ali poprilicno ruiniran...a inace na 10min. od Osla imas vukohebine onoliko...priroda je u norge sveprisutna i gotovo nikad nikome ne moze da usfali...
I nemam utisak da ljudi nesto posebno sad biraju , jednostavno idu tamo gde mogu da urade nesto , i ja isto mislim da je lakse proci u manjem mestu nego u oslu , ali da to kao neko trajno resenje nije mozda najbolje , ali to je samo moje misljenje i ne mora da bude tacno za svakog...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 08:33 - pre 123 meseci
Nomadd...

Ti si covek koji se preselio u Norvesku iz Nemacke,a savetujes druge da idu u Nemacku a ne u Norvesku.To je kontradiktorno.Ti si ziveo 20 godina tamo i hteo si promenu,hteo si da krenes ispocetka novu emigraciju.
Moj ujak zivi 25 godina u Nemackoj.Kada sve stavis na papir...ipak dodjes na rezultat da je Norveska bolje resenje.
Prvo i osnovno,ulazis u proces emigracije.Onda zelis iz jedne nestabilne Srbije da nadjes stabilnu zemlju a nema sanse da mozes porediti Norvesku i Nemacku po tom pitanju.Dakle,ljudi traze stabilnost.
Primer 1 koji si naveo za stanarinu u Norveskoj od 800 evra sa strujom i napisao da mozes ziveti 2 meseca u Nemackoj za te pare ne pije vodu.Hoces reci da stan u Nemackoj sa strujom za mesec dana kosta 400 evra????Jer to je to ako cemo porediti.
Primer 2 AUTO to je tacno i slazem se u potpunosti.
Primer 3 Slazem se da su duga cekanja u Norveskoj ali niko ne ceka na urgentnu operaciju ili na zracenje.To je pokriveno...medjutim sve ostalo zna dosta cekati.Ali primera radi...Norveska ima ugovore sa nemackim bolnicama gde se salje pacijent u roku od 5 dana ukoliko je vreme cekanja u Norveskoj dugo ukoliko placas osiguranje malo vise ali nije uopste neka strasna cifra.Zubar je papren skup i bez obzira da li zivis u Norveskoj ili u Nemackoj kod zubara ides u Srbiju za vreme godisnjeg odmora
Primer 4 HRANA - ima svoje cene ali srazmerne plati.Shvati da dva supruznika sa dve stabilne norveske plate nemaju apsolutno problem odlaska u prodavnicu.Kupovna moc norveske porodice je velika i hrana se cesto i baca...potpuno nepotrebno ali tako je.Dakle,srazmerno je plati.Gorivo,hrana,struja,telefon srazmerno plati apsolutno.
Primer 5 IZLAZAK/DRUZENJE slazem se u svakoj napisanoj reci.Ovde je socijalni zivot na niskom nivou u popredjenju sa onim sto nudi Nemacka.Zato je najbolje promeniti polaznu tacku u proceni socijalnog zivota.

Kao penzioner...6 meseci mozes biti van Norveske i zadrzati punu penziju.
Kad u jednoj zemlji provedes 30-40 godina,onda se i vezes za taj "sraf na globusu" pa tih 6 meseci tamo-6 meseci vamo i nije tako strasno.

Nije u svim sektorima posla ovde da ti je sef referansa.U zdravstvu biras ko ce ti biti referansa i koga ces staviti za referansu.

Jos jedna dodatna stvar: Kada putujes sa heterogenom grupom po svetu...dakle ljudi iz Svedske,Danske,Nemacke,Holandije itd...u startu znas ko je iz Norveske.Zasto?Zato sto kada uzmes tu norvesku platu ne postoji turisticka destinacija koju ti ne mozes da platis...dok to nije slucaj kada imas platu 1500 evra i troskove 1000 evra...Za norveskog turistu je bilo gde da otputuje sve jeftinije nego u njegovoj zemlji i on za sve misli jeftino...dok kada Nemac dodje u Norvesku on se sokira cenama.

Nemacka je daleko veci civilizacijski potez i blizi si Srbiji lakse za otputovati...konkretno meni koja sam u Tromsu...jer iz Nemacke mozes i autom...mozes i iz Norveske ali da vozis bas dosta bas...

Cene su u skladu sa platom.Alkohol i cigarete nisu.Ali to oni i zele da bude izvan okvira plate.
Tesko je u pocetku sa jednom platom a cela porodica na okupu...ali kada se stvore dve plate...sve prodise.
Ima jos nesto...iz Nemacke je lakse otici za Norvesku ali iz Norveske za Nemacku nikako...jer se covek navikne na tu prokletu paru i ne ide lako u mozak da ce se ta ista prepoloviti...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-108.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 08:55 - pre 123 meseci
Iako kazu lose o Norveskoj sto nisu ostali ovde u Srbiji? Logicno, zar ne.

Kada sam procitao rezultate izbora dobio sam jos jaci vetar u ledja da odletim odavde sto pre.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 09:23 - pre 123 meseci
Gde god da se odlucis da odes...bilo ali stvarno bilo gde...je neki potez koji si povukao i ucinio si nesto.
Najgore je da sedis kuci i cekas iznova izbore i nadas se da ce biti bolje u naredne 4 godine i onda tako 4 po 4 i prodje vreme,prodju godine...
Svako zasluzuje da detetu kupi farmerke,svaki covek zasluzuje da moze da plati struju,svaki bracni par zasluzuje da ode barem jednom mesecno na veceru da hrane tu zajednicu,da odu na godisnji odmor,svaki penzioner zasluzuje da na miru kupi sve lekove i novine i da ode u banju...Pa nije to ljudi luksuz...to je samo jedan normalan zivot koji nazalost za 80% nase zemlje je privilegija samo bogatog sloja ljudi.
Tako da gde god otisli...nece vam biti lako,ali bice bolje...postepeno,nekada i sporo ali bolje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 10:07 - pre 123 meseci
Ono sto je najgore u celoj prici poredjenja je kad se ljudi uhvate jedne cinjenice i to je amin za odluku,tipa,u Norveskoj je plata 3000 eura pa samo budala moze da radi u Nemackoj za 1500,kao da ce u toj Norveskoj da mu izdaju stan za 200 evrica a on ce da trpa ostatak u dzepove i skuplja parice na gomilu. Po istom sistemu me nervira kuknjava kako je u Norveskoj sve 3-5 puta skuplje pa poredjenje cena namirnica,automobila,stanova bla bla i zgrazavanje kako je to preskupo uz naravno zaboravljanje da su tamo plate duplo vece od ostatka Evrope pa to sve lepo pokriju. Al ne vredi,ljudi se obicno uhvate jedne strane i teraju po svom a cinjenica je da sa 3000 eura u Norveskoj dobijes otprilike isti standard kao i u Nemackoj za 1500 eura,iz prostog razloga sto je Nemacka prejeftina u odnosu na Norvesku.

U ovim poredjenjima bi najbolje bilo uzeti ono najbolje od Norveske i ono najbolje od Nemacke i to bi bila idealna zemlja no pare i jare ne idu zajedno. Mislim da je poredjenje uopste Norveske i Nemacke bezveze jer meni to nekako ne ide zajedno,kao kad bi poredio USA i Nemacku,nekako je ta skandinavija ipak sama po sebi drugacija od drugih po svemu pa lepse zvuci poredjenje Nemacka vs Italija vs Francuska vs UK jer mi oni dodju nekako polarizovani za sebe i slicne su dok je cela skandinavija ipak neka druga prica za sebe i porediti je sa ovim prethodnima zvuci kao kad poredim evropsku zemlju sa USA ili Australijom,prosto nekako je dosta drugacija po svemu,bar je to moje misljenje.

Mislim da ako smo se vec uhvatitili poredjenja Norveska vs Nemacka onda treba staviti sta ti je prioritet i sta ti je bitno u zivotu. Naravno pustim srbima izmucenim je glavni motiv novac i to je ok,Norveska ti dodje kao odlican izbor ali ovde svi pre ili kasnije krenu da kukaju kako im smetaju neke kulturoloske razlike i stilovi zivota ali opet,sve je ok dok ima parica. To je sada tako,ali sta cemo za 10god? Dosade coveku i pare,zasitice se a onda ce pozeleti neke druge stvari,nesto drugo ce mu biti interesantnije jer nije poenta zivota rintati i skupljati pare u slamaricu. Mirjana prva prica da joj je potrebno polako malo malo da ode negde da se izduva i da dodje do onoga sto Norveska nema,dakle kinta je tu a za sve ostalo ajde negde drugde da malo vijuge odmoris. Sto bi rekao Herr Zika "Pare imam, sad hocu nivo". Stice se utisak da ce se svi pre ili kasnije zasititi tom impresijom norveskog novca a sta onda ostaje u zivotu? Sta Norveska nudi osim novca? Ja nekako tesko mogu da zamislim da ce iko od vas ostati da zivi gore 30-40god,mozda gresim ali ja ne verujem u to,siguran sam da vec sada ako ce neki koji su gore biti iskreni planiraju da u nekoj buducnosti ipak promene zemlju boravka,neki su to i rekli i ne bih da ih imenujem,jer prosto Norveska nije mesto gde kao u Nemacku ljudi odu pa zbog relativne bliskosti kulture sa Srbijom ostanu da zive ceo zivot. Klima,kultura,razlike,nesto sto ljudi manje vise prihvate ili nikad ne prihvate i adaptiraju se ili ne. Zato mi deluje da prvobitna impresija novcem krene da splasnjava vremenom i da ce ljudi traziti izlaske,koncerte,restorane,zabavu,nove prijatelje,odlaske na vikende i slicno a onda dodju do onoga, "pa slabo ti to ide u Norveskoj..."

Sto se tice germana Svicu necemo ni pominjati jer oni su druga planeta u odnosu na sve ali je recimo i Austrija zemlja koja ima bolji standard od Nemacke,iz prostog razloga sto je za nijansu skuplja od Nemacke ali tamo imas 14 plata godisnje,odnosno u junu i decembru primas duple plate koje su opet bar za 100-300 eura vece nego kod nemaca, tako da je makar za to jaca od Nemacke koja isplacuje standardnih 12. No,posto je ovde tema Nemacka aj drzacemo se nje. Dakle u njoj se neces obogatiti na brzaka kao sto ces to mozda ustekati u Norveskoj ali ces u njoj imati mnogo veci izbor "da zivis",dakle da li ti je cilj da nesto ustedis,zivis kao i u Srbiji neki stil bez odricanja od socijalnih aktivnosti ali ces biti daleko da ustedis ikada kao u Norveskoj u kojoj opet imas te pare ali ti fali dosta drugog. Nezahvalno....plastican primer,da li ces radije da zivis u norveskom selu i stekas 1000 eura mesecno ili u Kelnu i stekas 500 eura mesecno? nema jare i pare,mozda ces ici u to selo ali da li zaista vidis sebe tu i za 20god? ja opet smatram da ces mnogo lakse provesti u Kelnu tih 20god primera radi.No opet kazem nisu svi isti i nemaju svi isti stil zivota,interese i prioritete. Imas ti i u Nemackoj vazda budala koji zive u metropolama kao da su u zatvoru jer im se zivot svodi na idi radi,zidaj kucu u Srbiji i nije video dalje od dve ulice grada u kom zivi,no smatram da takva fela ne posecuje ovaj forum.

Kad smo kod cena u Nemackoj aj da napravimo poredjenje. Medicinska sestra tamo po zakonu ima minimalac od 2300 eura brutto,dakle to moze biti i 2400 i 2500,zavisi od regije,naravno govorimo o zapadu Nemacke a ne o nekadasnjem sovjetskom istocnom koji je kao druga drzava. Ta plata od 2300 brutto ti dodje oko 1600 neto i to je ono gola plata bez ikakvih dodataka koje i vi gore imate za prekovremene,pa vikend,pa nocne pa sta ti ja znam koliko se tu jos zaradi al ajde da se drzimo da dobijes samo tih 1600 osnovnih i to je to,mnogo je razlike da li radis u domu,bolnici,da li je i koji grad u pitanju jer Nemacka je velika. Dakle nemam pojma koliko se dobije preko te osnovne ali drzacu se toga. Takodje postoji 5 poreskih klasa Steuerklasse na osnovu kojih vam se obracunava plata,tipa samac,samohrani roditelj,ozenjen,pa ozenjen ali mu zena radi za minimalac ili ne radi....tipa ako vam bracni drug radi za manje od 500 eura mesecno onda vi od onih 2300 brutto necete dobiti 1600 nego 1800e.

Mirjana se cudi prethodnom postu kao nemoguce je da ces u De iznajmiti stan za 400 eura. Gresis.

Baci pogled na immobilienscout24.de pa nema ko da te laze i objasnjava. Nemacka ima ogroman broj stanova i nekretnine su tamo prilicno pristupacne,opet zavisi da li ces i gde ici jer je raznovrsnost cena i regija ogromna. Najskuplji gradovi su definitivno Keln,Minhen,Hamburg i Frankfurt,najjeftiniji su oni na istoku,Berlin,Leipzig i Dresden. No vec u gradovima kao sto su Dusseldorf i slicni naci ces stan 30-45m2 warmmiete za 400 eura pa cak i manje,naravno i za vise takodje,govorim o sredini. Kaltmiete znaci da je stan bez troskova,warmmiete ti je stan sa svim placenim od grejanja,vode,smeca bla bla sta vec ulazi u to. Zato se vrlo cesto vidi da je stan 250-300 eura ali warmmiete ga podize za 100-150 eura,dakle troskovi dodju kao pola kirije. Uglavnom 2-4km od centra Dusseldorfa npr ti mozes komotno za nekih 400 eura all inclusive da iznajmis jednosoban stan,sta ce ti deljenje stanova,iznajmljivanje sobe itd osim ako nisi student. Dakle stanovi jesu dosta jeftiniji u odnosu na platu. Takodje kupiti stan je nesto sto je dosta pristupacnije jer m2 ide od 1000 eura pa do nebesa,prosek je 2000-2500 eura ako gledamo one bolje i vece gradove,opet uzmem Dusseldorf za primer jer je na listi top10 evropskih gradova za zivot sa svojih 600 000 stanovnika.

Dalje,u vecini gradova je javni prevoz 50-60 eura mesecno i tu nema neke razlike. Da ne pominjemo fenomenalne putne mreze i infrastrukturu,ono sto je mene odusevilo su vozovi koji su kao sat i kojima mozes prespartati zemlju a da ti auto i ne treba.

Ono sto mene vecito frustrira je hrana i kad shvatim koliko nas pljackaju u Srbiji na istu....prosecna nemacka porodica tesko da moze da potrosi 400 eura za hranu,kazu da je dovoljno 300 a samcu i 200 mesecno. Sacuvah primerak racuna jednog kolege koji kupi na akciji

milku 300g za 1,5 eura
sardina 0,4 eura
nuttela 800g 3,5 eura
coca cola 1,5l 0,5 eura
vocni jogurt 0,3 eura

itd...da ne sirim sad.dakle hrana je u odnosu na Srbiju bar 20-30% jeftinija i njima to i ne predstavlja neki trosak pa i nije cudo sto mnogo lakse mogu da se bave izlascima i restoranima.....

O automobilima je bilo reci da su pristupacniji pa one koje zanima neka bace pogled na autoscout24.de gde je prosek da vec od 20 000 eura mozete kupiti BMW klase 3 star 3-5godina sa predjenih do 30-40 000km npr

Ono sto je mene iznenadilo a jos uvek me se ne tice je da svako dete tamo ima deciji dodatak od 184 eura mesecno pa x koliko dece imas a da li me lazu ili ne vrtic dodje vec od 150 eura sa hranom,pa kao tim decijim pokrivaju vrtic,za ovo ne garantujem da je tacno.

Uglavnom ako bacis na papir za samca

400 eura stan
250 hrana ako racunas da ne stedis na njoj nikako
50 prevoz
i dodaj sta ti jos treba,net,tv,mob,cigare,alkohol,dodatno zdravstveno osiguranje,izlasci,od tih 1600 eura koje pomenuh ne deluje kao da ce ti biti tezak zivot. Onaj koji ne pije i ne pusi moze komotno sa hiljadarkom da progura mesec....opet,moje misljenje....

Dakle opet kazem sve zavisi sta ti je glavni cilj i gde i kako zelis da zivis i sta ti je prioritet u zivotu i naravno na koliko dugo si resio negde da se smestis,ako zelis mir,prirodu,kintu,socijalnu sigurnost,cepaj za Norge a ako zelis nesto drugacije sa manje para eto ti Nemacka pa ko voli nek izvoli. Nisu svi ljudi isti i to je normalno.

My 2 cents

EDIT: I kad vec napisah esej...svi imaju 6 nedelja godisnjeg odmora,drzavljanstvo mozete da trazite nakon 6god boravka minimum uz sansu da ne morate da se odreknete srpskog ako se malo posluzite rupama u zakonu
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 10:39 - pre 123 meseci
Ja nemam pojima kog vraga ste se uzeli Nemacke i uporedjivanja i raspravljanja. Nemacka je u EU i da neko od nas dobije poso u EU tu je neuporedivo veca zezancija nego za norvesku koja nije EU.
Ja i dalje kazem da ovo nema nigde, da je sasvim dovoljno dobiti ponudi za posao i imati diplomu za taj poso i dobijas radnu dozvolu. Probaj to da uradis u EU.
Znaci ides gde te hoce i moze a ne gde ti fantaziras.

Ja pre 4 godine kada sam u svojoj glavi resio konacno da u srbiji nema hleba sam imo par opcija u igri.

Znaci mogo sam:

- dobiti madjarski pasos sto je zahtevalo ucenje madjarskog jezika i cimanje sa pairologijom za sve to ( ja sam ustvari pokreno temu za madjarski pasos na ES forumu)
- da ucim norveski i da trazim poso u norveskoj
- naci poso u nekom levim zemljama tipa saudijska arabija, katar i slicne budalastine
- da udjem u proces da emigraciju za Kanadu, sto zahteva proces od dve godine , pare, polaganje engleskog itd...
- a igro sam i onu Zelenu lutriju za ameriku preko zvanicnog sajta sto nudi americka vlada

Na kraju sam zakljucio da mi je opcija za norvesku najednostavnija.

A kako to u zivotu biva iste nedelje sam dobio posao u norveskoj i bio izvucen za zelenu kartu za Ameriku :D
Tako da ono... mislim da mi je najteza stvar u zivotu bilo to kada sam piso ambasadi amerike u beogradu da me ne citaju ujutru sa spiska za predaju papira za zelenu kartu jer eto u norveskoj sam i ne iteresuje me to.




 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 10:58 - pre 123 meseci
Gogi to je tacno,ne biras ti gde ces nego gde mozes jer takva je situacija sa srpskim pasosem,dobiti dozvolu za EU je sci-fi ali opet postoje profesije koje mogu,zdravstvo,kompjuterasi i kojekakvi inzinjeri je dobijaju bez problema tako da se odatle javlja i izbor i polemika medju odredjenim ljudima.Neki ipak imaju izbora. Jos ako dodas sve brojnije Eu drzavljane koji su u opticaju....
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 11:15 - pre 123 meseci
Citat:
delija_sever031: Gogi to je tacno,ne biras ti gde ces nego gde mozes jer takva je situacija sa srpskim pasosem,dobiti dozvolu za EU je sci-fi ali opet postoje profesije koje mogu,zdravstvo,kompjuterasi i kojekakvi inzinjeri je dobijaju bez problema tako da se odatle javlja i izbor i polemika medju odredjenim ljudima.Neki ipak imaju izbora. Jos ako dodas sve brojnije Eu drzavljane koji su u opticaju....


Pa ja sam ti kojekakav inzenjer, trenutno sa 8 godina radnog iskustva po evropskim i americkim standardima i da dobijem posao u EU prvo poslodavac mora da dokaze da nje uspeo da nadje na Eu trzistu radne snage to sto mu treba i silne druge peripetije...
Tako da jednostavno ne kazem da je ne moguce jer sada kada imam iskustva i znam da radim nema te zemlje gde sad nebi mogao da odem sa mojim referancama.

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 11:30 - pre 123 meseci
A vidis ja opet znam nekoliko njih koji su otisli sa srpskim pasosima u zadnje vreme bez problema,ocito da je onda verovatno pitanje koji profil prolazi a koji ne,u to se vec ne razumem. Nemacka je na primer snizila uslove za Blue Card pa i oni koji nisu mogli sad mogu da ispune uslove da odu itd,u zadnjih godinu dana se odredjeni zakoni "smeksavaju" jer prosto traze nacin da obezbede radnu snagu koja im fali a nema je u EU. Doduse ovo vazi iskljucivo za nemce i austrijance,ostali su u svojim ekonomskim problemima pa ih zabole da dovlace nove emigrante.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 13:08 - pre 123 meseci
Ok je prodiskutovati na temu Norge-Tyskland...sto da ne...
Ja kada bih sada vratila film unazad i birala izmedju te dve drzave,odabrala bih opet Norvesku.
Ali za zivot tipa taj socijalni zivot plus blizina Srbije to je svakako Tyskland i ja to ni jednog momenta ne sporim.
A sto se mentaliteta tice...naravno da emigracija u jednu Italiju,Grcku,Spaniju...itd tu juznu Evropu je daleko laksa " za dusu" nego ovde klizati se oko srafa na globusu...svakako je i Nemacka bliza nama po mentalitetu nego Norge...
Ali neka cena se svesno placa i to je ok.
Uvek i bilo gde je bitno naci ventil.Moj ventil je na 3 meseca neko putovanje van Skandinavije.Svako nadje nesto...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2014. u 17:01 - pre 123 meseci
kada smo kod razlika ja još uvek pamtim moju prvu posetu kolegi Norvežaninu, siti se mi ispričamo i ja mu kažem ja bih sad išao on samo mahne rukom kaže zdravo i ni na kraj pameti mu nije da me isprati do vrata Moram priznati da sam se prilično blesavo osećao, neko vreme nisam znao jel treba da izađem ili da ga čekam da se pozdravimo kako naši običaji nalažu na ulaznim vratima Posle sam to prepisao tome što se kod njih vrata otvaraju kontra uvek i sva prema napolje pa kovelim ispašćeš i sam napolje bio on kod vrata ili ne
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948075 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.