Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860791 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

trawarijus
Miso Goja
Oslo

Član broj: 20366
Poruke: 68
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2013. u 23:05 - pre 126 meseci
Domišljati balkanci!!! :)
Kada pauku uniste mrezu on je svaki sljedeci put napravi ljepsom i savrsenijom...
 
Odgovor na temu

mrshone

Član broj: 163524
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 00:45 - pre 126 meseci
pozdrav svima,
zanima me samo jedna jednostavna stvar a to je:

- da li mogu i kako da otvorim neku radnjicu,butik ili manju proizvodnju u Norveskoj.nemam papire ni tetku tamo,samo dobru volju i 30-40 000 eura.
Ja sam srednje stucne spreme a supruga ima visu...imamo dece ali bih prvo ja dosao pa onda za kasnije ....
Zanima me procedura i da li je moguce ikako ili na nekog drugog pa da me on prijavi kao radnika...
Molim za odgovor posto bih prodao ovde nesto malo pa krenuo u Skandinaviju da zivim od svog rada ovde u Srbiji je djavo dosao po svoje...

Hvala
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 07:27 - pre 126 meseci
Citat:
mrshone: pozdrav svima,
zanima me samo jedna jednostavna stvar a to je:

- da li mogu i kako da otvorim neku radnjicu,butik ili manju proizvodnju u Norveskoj.nemam papire ni tetku tamo,samo dobru volju i 30-40 000 eura.
Ja sam srednje stucne spreme a supruga ima visu...imamo dece ali bih prvo ja dosao pa onda za kasnije ....
Zanima me procedura i da li je moguce ikako ili na nekog drugog pa da me on prijavi kao radnika...
Molim za odgovor posto bih prodao ovde nesto malo pa krenuo u Skandinaviju da zivim od svog rada ovde u Srbiji je djavo dosao po svoje...

Hvala

U sustini znam da ko ima EU pasos moze bez ikakvih problema da otvori firmu ovde tj. radnju kao i njegov supruznik koji je van EU jer spajanjem porodice ovde stice ista prava kao i EU drzavljanin. E sad za ostale, tj. za one van EU stvarno ne bih znao reci. Verovatno jeste teze sa srpskim pasosem ali u ovim okolnostima ne znam da li je ili nije nemoguce. Mada da se proveriti, to barem nije problem.
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-138.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 08:20 - pre 126 meseci
Malo o vremenskim prilikama i o tome kako se covek na sve navikne.
Bergen i Vestlandet su poznati po obilnim padavinama , ovde postoji 100 naziva tj. 100 vrsta padavina koje mi jednostavno zovemo kisa. Dakle kisa ovakva, onakva , sa ove ili one strane , itd. Sve u svemu , retko kad se desi dan da odnekud ne kaplje. U pocetku sam se sklanjao od bilo kakve vrste kapljica kao pravi Balkanac naviknut na uglavnom lepo vreme. U medjuvremenu sam skapirao da cu zivot provesti u cetri zida ako budem i dalje obracao paznju na to. Sada sam u fazi da uzivam u kafici ispred kuce dok me sitne kapljjice obasipaju sa svih strana. Uvek sam se pitao kako oni afrikanci koji zive daleko od civilizacije u plemenima ne reaguju kada im dve-tri muve slete na lice , nego ih kuliraju kao da ih ni nema. Sada mi je mnogo jasnije, navika je cudo...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 08:23 - pre 126 meseci
Mislim da moze da se otvori radnja i iz srbije, pogledaj malo vise detalja ovde
https://www.altinn.no/en/Start-and-Run-a-Business/

Ja jedino filozofiram malo sta bi mogo da radis, jer 40k u evrima je oko 330.000 kruna, kolko sam ja pricao sa ljudima ovde, to je "ok" cifra ako si vec ovde, supruznik radi i ti bi hteo nesto da petljas samostalno da tako kazem.
Ako dolazis sa strane tj nisi vec u sistemu, jos ako ne znas jezik, deluje nedovoljno jer ima bizilion pravila i regulativa koje moras da ispostujes (cesto platis nekog) i lako se omakne coveku.

Ovde skoro da i nema manjih radnji/biznisa kakve mi poznajemo, to su uglavnom stranci (najvise turci) koji su samozaposleni i rintaju po ceo dan svaki dan i tako godinama. Po neki frizerski salon i slicno, mozda bi tako nesto uspeo da sklopis, zavisi od konkurencije i trzista.
Ako ces od tih para da placas i neki smestaj i hranu za sebe u pocetku onda je ta cifra jos malo manja, to sve naravno da posao odmah krene, ne racunamo tu ulaganja u lokal i opremu i sl. Kako sam nacuo od norvezana (pazi, sve su ovo rekla-kazala, nezvanicne informacije iz naroda) treba dimas oko par miliona obrta da bi zaposlio jednog novog radnika, dakle sve ces morati da radis sam eventualno familijarno.

Norvezani sve to rese tako sto uzmu kredit, nisam siguran kako to ide za strance, verovatno trebas da imas neki veoma socan biznis plan da zagolicas nekog bankara da ti pljune kintu.

Opet sa druge strane, ima nasih ljudi koji ovde rade za sebe, u svojim firmama ili zaposljavaju nekog i od toga zive (recimo agencije za ciscenje i sl), ali to obicno budu ljudi koji su ovde neko vreme pa su onda upoznali trziste i klijentelu i krenuli u nesto svoje.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.35.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 09:21 - pre 126 meseci
Da li neko zna koja je procedura oko upisa na master studije u Oslu?
Konkretno, da li se moze konkurisati za neku stipendiju, da li se placaju studije i da li zaista moram imati 10.000e na racunu?
 
Odgovor na temu

mrshone

Član broj: 163524
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 18:06 - pre 126 meseci
Hvala Vam na brzim odgovorima u vezi otvaranja radnje ili firme

To me je i zanimalo da li uopste postoji mogucnost da kao ne stanovnik EU otvorim nesto...
Dosao bih na par nedelja i raspitao se ali mi je prosto neverovatno da tu ne bih mogao da
otvorim neku prodavnicu auto delova,srafofske robe ili jednostavno piljaru...naravno na prijatelja koji ima
sredene papire ili na natural Norvezanina....
Hvala jos jedno pozzz
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.151.188.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 19:14 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
boban 13: Šta god da uradiš oko te opreme nemoj ni za živu glavu tražiti opremu na FINN.NO
dakle prvo sam sinu našao golmansku kacigu, cena super, kaciga super, super se mi dogovorimo i ja sad očekujem dotičnu kacigu da stigne prođe cirka 3 nedelje ja ga opet nazovem kaže on znam baš sam danas hteo da odem do pošte i pošaljem, prođe još 2 nedelje ja opet zovem "evo idem u poštu" stigla je kaciga 2 nedelje posle toga. Taj dan mi je gazda saopštio da sam dobio posao za stalno i usput mi spomenuo da mi je stigao neki paket. Koliko sam se ja obradovao što je kaciga najzad stigla postao sam tek svestan nakon njegovog komentara da mi je upravo saopštio da sam dobio posao a ja se radujem tamo nekom paketu. Verovatno je čovek mislio da sam malko prolupao.
Pokušao sam ja i snowboard da poručim preko FINN.NO ali sam posle 3 pokušaja odustao. Naj teže mi padne kad mi objašnjavaju da će me slanje poštom mnogo koštati. ja se upljujem da mu objasnim da je novi bord bez vezova 2000nok + vezovi itd i da mi je 500nok +250 pošta super cena ali oni jednostavno ne odustaju, odustao sam ja doneću moj bord kada se budem u februaru vraćao

Dobro de, znamo da si ti skroman cova i da ne volis da se hvalis po forumu kako ovo, kako ono. Zanimljivo si pokusao da upakujes tu pricu oko stalnog posla sve vreme prebacujuci akcenat na kacigu, dobra taktika ali ne pomaze, provaili smo te jer ipak si se pohvalio. E pa bravo, cestitke!!!
Nego kad smo kod stalnog posla. Supruga pocela da radi kao cistacica i to radi svako vece (da, da 30 dana mesecno) po 4h. E sad lik koji je zaposlio je zavlacio osam dana za ugovor i sve neka prica, evo sad ce, evo sutra ce, evo prekosutra ce a ona nema pojma ni za koliko radi, ni sta je placeno ni nista. Sto je najgore ostane svako vece dosta duze od 4h jer ne moze da postigne sve, tj. uvalili joj previse posla za ta 4 redovna placena sata. I dosao taj dan, tj. danas, ide ona da potpise ugovor i vec razmislja kako ce da trazi nesto bolje i cim nadje da da otkaz, jer stvarno jeste zeznuto bas svako vece da se radi ali je bolje i to nego da sedi kod kuce. Kad ono ni manje ni vise oni joj odmah dali za stalno ugovor. E sad zanimljivo, u samom ugovoru ne pise kolika je satnica ali pise da se radi 4h dnevno i tako sedam dana nedeljno. Oni generalno ne placaju nocni rad ali ce joj platiti rad vikendom i dali su joj dodatak za dosadasnji staz...

ja bar imam čime da se hvalim, a za posao sam se pohvalio još u augustu kada sam ga i dobio a mnogo toga ne smam da vam se hvalim jel će te me mrzeti
Elem supruga ti ima bolji ugovor nego ja moj ugovor se sastoji iz tri rečenice od kojih jedna otpada na moje ime i prezime jedna na podatke o firmi a treće je tipa "molimo vas da mu izdate dozvolu za rad" naravno ja sam pitao kolika mi je satnica i to je trebala i tvoja supruga da uradi ovako šta je tu je jedino loše je što postoji obaveza otkaznog roka za obe strane i minimalno je 30 dana pa to može predstavljati problem kada nađe bolji posao.

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 11.12.2013. u 20:24 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.151.188.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 19:18 - pre 126 meseci
Citat:
mrshone:
Hvala Vam na brzim odgovorima u vezi otvaranja radnje ili firme

To me je i zanimalo da li uopste postoji mogucnost da kao ne stanovnik EU otvorim nesto...
Dosao bih na par nedelja i raspitao se ali mi je prosto neverovatno da tu ne bih mogao da
otvorim neku prodavnicu auto delova,srafofske robe ili jednostavno piljaru...naravno na prijatelja koji ima
sredene papire ili na natural Norvezanina....
Hvala jos jedno pozzz

ja sam pričao neki dan sa nekim Turcima koji su otvorili fast kaže čovek ima 1mil nok u opremi a neki prijatelj je razmišljao da uvozi neku šminku opet su mu sračunali da je za početak potrebno milionče. Dobro proveri pre nego se upustiš u to
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2013. u 21:31 - pre 126 meseci
Citat:
boban 13:

ja bar imam čime da se hvalim, a za posao sam se pohvalio još u augustu ....... a mnogo toga ne smam da vam se hvalim jel će te me mrzeti

Slušam, slušam, samo pričaj. Želim sve da čujem neće niko da pozeleni, potapsaće te po ramenu.
Zašto još nisam tamo? Neke stvari mogu da se ubrzaju, neke ne, složen životni algoritam. Ako ne odem za Dansku, pijemo kafu tamo negde u februaru
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.176.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 00:57 - pre 126 meseci
Neće te na žalost niko potapšati po ramenu, čudan smo mi narod. Imam ja prijatelja tu je skoro 10god kaže on meni još prvih dana kada sam došao "mani se naših ljudi" ako uspeš i budeš imao više od njih onda će biti zavidni i mrzeće te ako propadneš sažaljevaće te i govoriti da si nesposoban a da neko bude sretan zbog toga što je neko naš uspeo e to bogami nebiva kod naših ljudi. Imamo kompleks više vrednosti što je po meni naš osnovni životni problem, mi imamo naj bolje škole, imamo naj bolje radnike imamo naj bolje....... samo je problem što to niko sem nas ne primećuje :-(
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 08:24 - pre 126 meseci
Ja ti kažem da te tapsem po ramenu. Nemam kompleksa ili mi ne dosađuje bolje rečeno, pošto svi mi imamo nešto. I kažem ti da pijemo kafu, i ne brini.
Iza tzv. veličine se krije kompleks inferiornosti, ali da ne dužim psihologijom, to ću ti uz kafu sve razjasniti, imam ja puno ambicija i hoću takve ljude oko mene. Dakle, čujemo se ;-)
 
Odgovor na temu

milin60
milun polic
inženjer mašinstva
bez zaposlenja
beograd, srbija

Član broj: 319414
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 08:29 - pre 126 meseci
zoki ruma, opet ja. koliko je pametno krenuti sam u neiyvesnost u norvesku,posto nikog ne poynajem i pokusati se sam snaci bez ikakve preporuke. unapred hvala
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 08:42 - pre 126 meseci
Citat:
milin60: zoki ruma, opet ja. koliko je pametno krenuti sam u neiyvesnost u norvesku,posto nikog ne poynajem i pokusati se sam snaci bez ikakve preporuke. unapred hvala


vidi kada krenes od vrata do vrata u nasem poslu iza vrata je uglavnom recepcija gde ti kazu da ostavis CV pa ce te zvati, i naravno nikada te ne nazovu. ono sto bi bilo pametnije da uradis je da dodjes do norveskog broja i adrese u norge, i da saljem mejlove tipa ja sam sada u OSLU (stavangeru, bergenu, po potrebi menjaj) i da saljes mejlove. oni ce kontati da si u norveskoj pa ako budu imali potrebu nazvace te. mozda bi mogao da iskoristis adrese hostela kao adrese gde si tog trenutna, u svakom slucaju ako bude bilo potrebe oni ce te nazvati pa ako bude sve ok lako ces otici i licno. realno gledano ti mozda mozes da obidjes 5-6 firmi u toku dana ali sa mejlovima mozes pokriti daleko vise, iskoristi zute strane i google i salji svima bez pardona. ja sam poslao oko 5000 mejlova, znao sam preko 100 u jednom danu, mnogi ne objave oglase za posao pa je ovo jedini nacin. na kraju tesko da ces bez znanja norveskog uspeti da uradis bilo sta, u gradjevini traze znanje jezika jer je vecina klijenata iz norveske, masinci prolaze i sa engleskim ali mi moramo znati norveski, mada mozda ce se naci neko ko ce ti pruziti sansu kao i meni pa uletis negde, nada umire poslednja.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Pedagogisk
Pedagogisk leder
Barnehage :)
Norge

Član broj: 317858
Poruke: 16
..able.dyn.broadband.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 10:31 - pre 126 meseci
'Alo prosvjetari!!! Ima li vas,ima li kakvih novosti? Dokle ste stigli? Patim se sa norveskim jezikom pa malo lijepih vijesti ne bi bilo lose Pozdrav iz Banjaluke ( zasada)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 11:05 - pre 126 meseci
Zoki u kojim programima radite?
To jest, koje programe koristite za crtanje, a koje za statiku?
JEl crtas 3D?

boban
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 12:02 - pre 126 meseci
Vidim da se pisalo o stalnom poslu pa ajd da se i ja pohvalim...jos nije potpisan ugovor ali bice ovih dana...
Moja lepsa polovina dobila fast jobb u ustanovi gde radi i to ni manje ni vise nego 100%...
izgleda da je deda mraz krenuo sa poklonima ali mi smo mu najblizi pa prvi dobijamo, zato bez brige stici ce i do vas...
Elem pre cirka dva meseca izaso je konkurs za 100% kod nje na poslu ali na drugom odeljenju,ona nije konkurisala ali je oni sami uvrstili...dobri neki ljudi...
dobila poziv za razgovor i tad ko i sad sva iznenadjena, posto nije ni konkurisala, kad su je pozvali ona pa kao "ja nisam nista trazila kako to" a oni kao "pa jel hoces da dodjes na razgovor ili ne"...i tako bio razgovor skroz opusteno bez ikakvih pitanja vezanih za posao posto vec radi tu...i javice za dve-tri nedelje kad se odluce izmedju sedam kandidata...
Prosle dve pa i tri nedelje nema odgovora, kad proslog petka u sanducetu pisamce da je dobila stalni posao u Tromsø kommuni i da joj zele srecu...

E sad bilo tu malo vise razmisljanja, pazi RAZMISLJANJA a upitanju fast jobb koji nam, da ne preteram, ali mozda resava sve probleme ovde...
elem ima posao na sadasnjem odeljenju do oktobra 2014. i suguran produzetak a mozda i fast jobb ako izadje do tad, ogromnu zelju sadasnje sefice da ostane koja je probala pre neki dan da je dobije sa tim stilingom ali nije uspela...na kraju cak i suze i plakanje na sred hodnika od strane sefice zato sto nije uspela da je zadrzi...
a sa strane moje lepse polovine...napisacu samo ovo "dobila sam stalni posao , ali na drugom odeljenju :-(:-(:-("...muka ziva...ali prebrodicemo nekako...

Sto se tice njene sefice...znate onu nasu "nemam reci kojima mogu da ti se zahvalim"...e ovde stvarno nemamo reci posto nismo na tom nekom velikom nivou sa jezikom...
ali zena je prosto savrsena i sve razume, sama joj je rekla da joj to resava mnogo toga, da ona ima posao za nju ali nije sigurna kad ce doci i koliki fast stiling...cak je zena otisla do drugog odeljenja i rekla da je ne pritistaju ako odgovori sa ne a ako je da onda da je prihvate na najbolji moguci nacin!!!

Tako da mi bas na neki nacin i ne slavimo ovaj dobar trenutak!Ali ima i bice i vremena i mesta slavlju!

Supruga je dobila prvo na tri meseca(od jula do oktobra), pa onda na godinu dana i sad stalni posao...ja kontaktirao UDI i pitao sta ciniti posto vec imamo dozvole do oktobra 2014. a to je ista ustanova samo drugo odeljenje...oni odgovorili da samo augusta ili septembra 2014 kada predajemo za produzetak prilozimo novu arbeidstilbudskjemu sa novim stilingom i sve ce biti ok!Tako da i sa te strane nema problema!

Veliki pozdrav svima sa severa i puno srece!!!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 12:23 - pre 126 meseci
Citat:
Boban 987: Zoki u kojim programima radite?
To jest, koje programe koristite za crtanje, a koje za statiku?
JEl crtas 3D?


za crtanje klasika AutoCad mada ja koristim mnogo i 3DS max, ponekad i google skretchup zavisi sta radim.

koristimo i jedan specijalni norveski program za ponude i slicno, ISY G-prog linker (isto norveski) i norveske standarde NS3420. za ovo sam sve imao obuku pojednacno, ovaj prvi je izrazito tezak jer je uzasno nepregledan ali kada se nauci pravilnom koriscenju mnogo je dobar, ISY G-prog linker je must have, znaci sve ponude radis preko njega, takodje moras imati znanje NS3420 standarda i to se uci vremenom. ako imas iphone mozes koristi i norsk prisbok sa cenama svega i svacega, za iphone/pad je besplatan.

ja dosta radim i u nekim drugim programima vezanim za navigaciju i koordinate, najvazniji je TRIMBLE (Trimble Business Center), njega jako cesto koristim i dobar je uz Skretchup, koristim i program koji se zove TEKLA.

nema mnogo dimenzionisanja (mislim da si mislio na dimenzionisanje a ne na statiku) i za te osnovne stvari koristim AXISvm mada nisam nesto puno otkako sam u norveskoj najvise jer placamo konsultante za taj deo posla. ovo j vazno jer skidamo odgovornost sa nas i prebacujemo je na projekt. kuce i meni je ovo super.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

milin60
milun polic
inženjer mašinstva
bez zaposlenja
beograd, srbija

Član broj: 319414
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 12:31 - pre 126 meseci
puno ti hvala zoki ruma. ako znas neki sajt koji mogu posetiti bio bi ti zahvalan. meni nije problem raditi ni kao masinbravar il monter bazenske tehnike. sluzim se englekim solidno.izvini na smaranju
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2013. u 12:43 - pre 126 meseci
Citat:
dakipro:
ha... ha... :)
To bude u gornjoj prostoj matematici zaista 10% od placenog poreza, ali samo zato sto sam ja uzeo najobicniju formulu pa se pogodilo, inace kad su formule kompleksnije te nije direktno 10% jer se drugacija matematika primenjuje kad trazis tih 10% a drugacija kad ne trazis (valjda kad trazis to onda sve ostale povoljnosti padaju u vodu), takodje ima i razlike valjda ako ti je plata iznad i ispod neke cifre, recimo bez tih 10% uapdas u jednu grupu na primer preko 399.999 (lupam cifre) a kad trazis 10% onda ti plata upada u drugu grupu i sta ti ja znam... da ne tupim sad i ja o porezima previse, ali tih 10% se samo tako kaze, ne bude to u praksi 10% nicega direktno u krunu vec oko 5-10.000 kruna godisnje ako se ne varam, zavisi kad si poceo da radis i kolko si poreza uplatio do preracuna i ako imas neke druge pogodnosti i sta ti ja znam...

Da li neko zna dal je ovo za prve dve godine zivota u norveskoj, ili mozes da trazis samo dve godine u recimo prve tri godine, ili prve dve godine od kad radis ili?

L M, malo o onomdelu "kako se zivi tamo", jel ide neko na skijanje, i neke preporuke za pocetnicke skije tj komplet, uzeti nesto najjeftinije na popustu i trositi bilo kako ili sacekati da prodje sezona pa pljunuti lepu kintu kad su na rasprodaji i imati profi opremu za sledecu zimu?


Aj malo da ti pomognem oko ovog dela "kako se zivi tamo"...
Vezano za svu opremu moj savet je da slobodno mozes da kupis prosecnu opremu (najjeftinije) posto si pocetnik...lepo naucis neke osnove i pre svega da skijas pa posle mozes da biras...inace i ta najjeftinija oprema pokriva zadovoljstvo vecini obicnih skijasa...i meni bi bila predobra,ako mogu sam sebe da uvrstim u bolje skijase, tako da je i ja gledam ali za sad nista od kupovine ceka se prva plata...
Aj malo da zatrpavam forum i priblizim te skijanju i skijama...posto si pocetnik veoma bitna stvar je velicina i namena opreme...

Skije-sve skije trenutno su karving skije(carving)...postoje i skije za slobodno(freestyle) i nordijsko skijanje i naravno za profesionalce(takmicarsko skijanje) ali to nije tema trenutno...dakle sve skije su karving, nema vise u prodaji onih ravnih i dugackih skija...tebi za pocetak nije bitan radijus kod karving skije ali bitna je velicina pa bi to odprilike trebalo da bude izmedju tvoje brade i nosa(osim ako nisi neki dvometras)...po meni dosta bitna stvar pogotovo kod pocetnika...

Vez-najnormalniji obicni karving vez...nista specijalno oko toga...najbitnije je podesiti vez da se otvara kod malo veceg opterecenja posto si pocetnik i bice padova...ne bi bilo lose da taj vez ima ispod sebe plastiku ili deo(ne znam kako se zove)koji spaja prednji i zadnji deo i odize malo vez od skije...zbog karving zaokreta(koji ce doci malo kasnije posto si pocetnik)...

Pancerice(cizme)-takodje nemas potrebu za nekim odabirom posto za pocetak to nije toliko vazna stvar...ali mozes da obratis paznju na udobnost(sto je i normalno) i obavezno da to bude broj pa mozda i broj i po veca pancerica(nosices naravno deblju carapu a i da ti radi cirkulacija) ali svakako treba noga biti stegnuta u cizmiod prstiju do malo ispod kolena ili sredine potkolenice(meni vise odgovaraju dublje pancerice sa vise zatezaca), takodje mozes da obratis paznju da li je ta pancerica malo odvojena od poda ili kasnije skije zbog karving zaokreta(ali sve je to kompitabilno sa skijama)

Stap-marka i dizajn nebitni ali bita visina...dakle visina stapa u visini ruku koje su postavljene uz telo i savijene u laktu pod 90%...lepo dohvatis stapove za drsku stavis na tlo i vidis da li su ruke savijene u laktu pod 90% li ne...

Preporucujem kacigu i naocare...

A sto se tice skijanja...pa ne znam uzmi instruktora ali to najverovatnije kosta mnogooo...to odluci sam...a kad naucis da skijas onda razmisljaj o boljoj opremi...
Ako ti treba jos neki savet oko opreme ili skijanja javi se mogu dosta da pomognem!!!
Pozdrav srecno i uzivaj...kazu da ko nauci da skija voli vise zimavanje od letovanja...e ja bi menjao deset letovanja za jedno zimovanje!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860791 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.