Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7862597 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 11:28 - pre 126 meseci
tih 10% ne bude 10% od bilo cega sto mi mozemo da proracunamo. Da probam programerski, a nadam se da ce neko da me odmah ispravi
A - situacija bez 10%
300.000 ukupna plata, oporezuje ti se 300.000 ili po tabeli, ili individualno, kako vec to ide...
B - situacija sa 10%
300.000 ukupna plata, oporezovace ti se 270.000 ili po tabeli ili individualno, kako vec to ide... Stim sto ti se posle razlika od A do B vrati na leto kad ide povracaj poreza. Mozda neko moze da kaze kolko mu je tacno ovaj deo ako moze da ga izoluje, ja mislim da bi za 300k kes koji dobijes nazad grubo bio oko 5-10.000 kruna. Dakle, 10% niodcega sto ti mozes da izracunas.

Inace kazu kolege programeri da su pokusali pre godinu dve neki frajeri da naprave program koji ce automatski svakom da izracuna porez, ali su posle 6 meseci odustali jer postoji oooogroman broj specificnih uslova da ne moze (tako lako) da se predstavi algoritmom
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 11:29 - pre 126 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Citat:
zokiruma:
Citat:
boban 13:
.
Ovi što računaju porez da mi sračunaju kolko će mi država vratiti sledeće godine :-)


pricacemo o tome za vikend kada dodjes :) ali tebi i meni ce morati vratiti i ono vezano za finmarkpenge. koliko mi se cini 50000 nok oslobodjeno poreza, e sada to je za godinu dana i ne znam da li recimo to vazi ako imas 365 dana prijave u finmarku ili vazi ako imas jedan jedan. recimo ja sam od juna prijavljen da zivim u finmarku znaci po jednoj racunici to je 50000 oslobodjene plate a po drugoj to je 6 meseci znaci 25 000 nok. i sada kada se oduzima ovaj deo jer ako smo recim oplatili 26 000 noka poreza za proslu godinu imamo povracaj onih 10% sto nas redovno sleduje kao imigrante te nam vracaju 10 000 pa onda imamo na osnovu finmarka jos 13 000 (za 50 000, za 25k to je 6500) znaci 26k-10k-13k ispada da moramo na ovom primeru platiti samo 3k. ili ide po drugoj kombinaciji gde nm prvo skinu finmark kintu a onda vrate 10%. 25k-13k=12k a onda i 3,3k sto znaci da placamo porez 8670k. vidis razliku? vidi bre i ti ipak si ekonomista :D

Jedno pitanje za povracaj poreza! znam da je 10% prva dve godine, ali me interesuje da li je to 10% na godisnju brutoplatu (trekkgrunnlag) ili je to 10% na porez koji su ti vec redovno skidali od svake plate (trekk). Velika je razlika, jer ako je godisnja brutoplata npr. 300.000 to je 30.000 povracaj poreza, a ako je na vec skinuti porez npr. 90.000 za godinu dana, to je 9.000 povracaj poreza.


10% godisnja plata ne 10% porez, pise na sajtu poreske


btw 2 kalendarske godine ne 24 meseca

ko krene da radi u januaru njemu je super ko krene u decembru nece imati nista za tu godinu :D
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 12:16 - pre 126 meseci
Citat:
veegun:
Zna li neko kolika je zvanično prosečna neto plata u Norveškoj?

-------------------------------------------------------------------------

Na to je tesko odgovoriti zato sto zvanicno nikad nije tacno jer statistika je sarena laza, ali recimo za poslove sss od 2000-3000 evra neto, i poneki poslovi sa fakultetom su tako oko 3000 ili vise evra neto.

Ja imam neke kolege koji sa fakultetom imaju 3000 a imam i one sa osnovnom skolom sto imaju 3000 neto,a ima ih i sa sss sa 2000 evra neto,znaci umnogome varira od firme do firme,a imam i neke doktore sto imaju 6000-7000 evra neto mesecno.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 12:40 - pre 126 meseci
ja kontam ako recimo imam 100 000 plate i platio sam porez 26 000 mogu da ocekujem povracaj od 10 000 (10% plate i u ovom slucaju 38,46% placenog poreza) e sada pitanje je kada se recimo skida dodatak za finmark ili recimo dodatak za dete ili recimo oni putni troskovi . ovih 10% su sami po sebi jasni kao sto je jasno da recimo 15k ili 30k je neoporezovano za nas koji smo u finmarku ali zanima me kojim se redom oduzima, da li mi prvo vracaju 10% pa onda skidaju finmark dodatak i dodatak za dete ili nekim drugim redom. recimo 1000 kruna je mesecni dodatak za dete, ako si platio 26 000 onda za recimo 5 meseci (koliko dugo je klinac bio prijavljen u norveskoj) imas 5 x 1000 kruna vracanja za dete pa je to 21 000 i onda na to ide 38,46 jer smo imigranti. steta sto je strucnjak za porez ala sveta MIrjana Tromska na odmoru ona je ovo proucavala godinama
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 12:58 - pre 126 meseci
Au brate al ga zakomplikovaste sa ovim racunanjem garantujem da ni vama nije jasno sta ste napisali :D vraca se 10% od sume koja je oporezovana valjda,ne 10% od bruto plate,to je velika razlika jer ce vam vratiti 5-max 10 hiljada na kraju
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 13:42 - pre 126 meseci
Evo da objasnim kako sam ja to razumeo

Ako ti je plata 100.000, oni ce da ti racunaju porez kao da ti je plata 90.000.

Dakle plata 100.000, porez bi (lupam) bio 36.000. (100.000*0.36, na primer)

Ti trazis tih 10% i oni odna uzmu i racunaju
100.000 -10% = 90.000 i na to bi ti porez bio recimo (90.000 * 0.36) = 32 400 po istoj formuli kao i gore, i onda ti oni vrate 3.600 kruna razliku izmedju 36.000 placenog poreza i 32.400 umanjenog(ne fatajte se za 36%, to sam stavio ko primer )

A mozda bi mogo da pogledam na ovogodisnjem listicu kolko su mi vratili pa da probam odokativno da presaberem, ali sam ja razumeo da ga je ovako Mirjana objasnila (a ako ga je Mirjana tako objasnila ja ne pitam poresko uopste...)
 
Odgovor na temu

trawarijus
Miso Goja
Oslo

Član broj: 20366
Poruke: 68
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 19:14 - pre 126 meseci
Nemoj busom....avion nije ništa skuplji....
Kada pauku uniste mrezu on je svaki sljedeci put napravi ljepsom i savrsenijom...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 20:14 - pre 126 meseci
Citat:
dakipro:
Evo da objasnim kako sam ja to razumeo

Ako ti je plata 100.000, oni ce da ti racunaju porez kao da ti je plata 90.000.

Dakle plata 100.000, porez bi (lupam) bio 36.000. (100.000*0.36, na primer)

Ti trazis tih 10% i oni odna uzmu i racunaju
100.000 -10% = 90.000 i na to bi ti porez bio recimo (90.000 * 0.36) = 32 400 po istoj formuli kao i gore, i onda ti oni vrate 3.600 kruna razliku izmedju 36.000 placenog poreza i 32.400 umanjenog(ne fatajte se za 36%, to sam stavio ko primer )

A mozda bi mogo da pogledam na ovogodisnjem listicu kolko su mi vratili pa da probam odokativno da presaberem, ali sam ja razumeo da ga je ovako Mirjana objasnila (a ako ga je Mirjana tako objasnila ja ne pitam poresko uopste...)


da u pravu si, sada sam gledao na sajtu poreske, racunica je ispravna sem ovih 36 :D to je 26% za neke :D



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.148.29.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 20:49 - pre 126 meseci
ja na žalost lično poznajem jednog sa 36%
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-203-56.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 21:14 - pre 126 meseci
ha... ha... :)
To bude u gornjoj prostoj matematici zaista 10% od placenog poreza, ali samo zato sto sam ja uzeo najobicniju formulu pa se pogodilo, inace kad su formule kompleksnije te nije direktno 10% jer se drugacija matematika primenjuje kad trazis tih 10% a drugacija kad ne trazis (valjda kad trazis to onda sve ostale povoljnosti padaju u vodu), takodje ima i razlike valjda ako ti je plata iznad i ispod neke cifre, recimo bez tih 10% uapdas u jednu grupu na primer preko 399.999 (lupam cifre) a kad trazis 10% onda ti plata upada u drugu grupu i sta ti ja znam... da ne tupim sad i ja o porezima previse, ali tih 10% se samo tako kaze, ne bude to u praksi 10% nicega direktno u krunu vec oko 5-10.000 kruna godisnje ako se ne varam, zavisi kad si poceo da radis i kolko si poreza uplatio do preracuna i ako imas neke druge pogodnosti i sta ti ja znam...

Da li neko zna dal je ovo za prve dve godine zivota u norveskoj, ili mozes da trazis samo dve godine u recimo prve tri godine, ili prve dve godine od kad radis ili?

L M, malo o onomdelu "kako se zivi tamo", jel ide neko na skijanje, i neke preporuke za pocetnicke skije tj komplet, uzeti nesto najjeftinije na popustu i trositi bilo kako ili sacekati da prodje sezona pa pljunuti lepu kintu kad su na rasprodaji i imati profi opremu za sledecu zimu?
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 21:23 - pre 126 meseci
norveska plata prosecna 363 800 nok u 2013.

http://www.dn.no/privatokonomi/article2584803.ece
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 22:08 - pre 126 meseci
http://www.6yka.com/novost/479...ltiline&action_object_map=[341185179354958]&action_type_map=[%22og.recommends%22]&action_ref_map=[]
Zanimljivo je, procitajte kako Norvezani vide nas :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 22:21 - pre 126 meseci
mi imamo neku lokalnu grupu ma fejsu vezano za prodaju polovnih stvari, po principu najvece ponude, do sada sam kupio par stvari tako. sada cekam da uleti neka povoljna sku oprema za nas. za sada je sve nesto oko 37. i 46. broja ali bolje tako da uzmem nego da kupujem novo, takodje ima vrh opreme koja se prodaje bagatela, ali kao sto napisa nema nikako da uleti odgovaraju broj, mislim na pancerke, hocu da kupim odjednom sve.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 22:30 - pre 126 meseci
To je tacno.... Ja ne znam jednog stranca, da li on dosao kod mene ili kod drugara, da nije odusevljen Srbijom. Svi odusevljeni hranom, izlazcima, zenama, ma svime. Svi oni odlaze pitajuci zasto ovaj narod odlazi u druge zemlje kada je Srbija raj. Lepo se oblacimo, ne kasnimo u tehnici puno za njima(misleci na telefone, lapove topove ,uglavnom svako ima SVOJ stan ili kucu u SVOM vlasnistvu.....
A mi.....

boban
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-138.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2013. u 22:34 - pre 126 meseci
Pozdrav narode, evo nesto za onu sacicu ljudi koji se zanimaju za ugostiteljske posloveu Norveskoj. Ja sam po zanimanju konobar (radim taj posao poslednjih 15 godina) , a zavrsio sam 4. stepen Ugost. turist. skole, smer kulinarski tehnicar. Danas sam prvi put u zivotu trazio posao "od vrata do vrata" ( citaj od restorana do restorana). Napisao sam prvi puta jer sam do sada radio u Beogradu i pronalazio sam poslove vrlo lako preko poznanstava i preporuka( doduse nisam cesto menjao polove).

Elem , za mene je to bila avantura i moram priznati kada sam kretao od kuce nije mi bilo bas najprijatnije , norveski mi je poprilicno bedan i moram priznati da sam se osecao glupo i da su mi kroz glavu prolazile svakakve gluposti , a najcesce mi se motalo po glavi da sam konj od 35 godina koji tumara ulicama Bergena ko gluva kucka...

I tako stisnuh zube (ali ne prejako , ako ih slomim kostace me popravka u Norveskoj ko sv. Petra kajgana) i zapucah u prvi restoran. U prvom,drugom ,petom ,dvanaestom , svakom koji sam obisao docekan sam vrlo prijateljski i ljudi su bez problema odvojili vreme za mene . Bio sam malo iznenadjen obzirom na norvesko distanciranje i apsolutno nezanimanje za druge ljude. Niko ,ali bas niko me nije "odfikario" , nego su na moje iznenadjenje bili poprilicno zainteresovani za ono sto pricam i dokumente koje im dajem.

Tako da sam se vratio kuci zadovoljan , nadam se da ceme neko kontaktirati - a i da me ne kontaktira utisak je izuzetan. Inace, ako nekoga zanima , u restoranima rade velikom vecinom stranci ,mahom poljaci , svedjani, a zalomi se i neki italijan. Menadzer jednog lepog restorana se slozio sa mnom da usluga u Bergenu nije bas najbolja i on tvrdi da je mala verovatnoca da bi ikada zaposlio norvezanina( valjda covek skapirao da je sarm u norveskoj nepoznata rec).
Sa svima sam razgovarao na engleskom, kad su pitali da li govorim norveski pricao sam malo norveski ...
Toliko od mene , i bicu srecan ako sam ikome ko je zainteresovan za posao u ugostiteljstvu makar malo pomogao, pozdrav.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2013. u 13:22 - pre 126 meseci
Citat:
stefanko23:
norveska plata prosecna 363 800 nok u 2013.

http://www.dn.no/privatokonomi/article2584803.ece

-------------------------------------------------------------

Znaci otprilike mesecno 19 500kr neto na ruke.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2013. u 15:41 - pre 126 meseci
Citat:
Srecko Panic:
Niko mi nije dao konkretan odgovor . Kakav je standard u poredjenju sa Nemackom ? Sestra mi zivi u Frankfurtu i znam da je super standard , klima je odlicna , pa ako ispadne da je isti standard ili malo gori nego u Nemackoj da odem ja kod sestre , ne bih se bas cimao na severni pol ako mogu isti i bolji standard da imam u Nemackoj. Znaci svako poredjenje NEMACKA-NORVESKA bi mi dobro doslo . Hvala unapred

Pa i na severnom polu ljudi jedu sladoled u poslasticarnicama u kojima rade eksperti iz trecih zemalja koji su u srednjoj skoli ucili o tome kako da se sa menjacem promesa sladoled, kako da se malo zagreje sa motorom, kako da se presece sa prozorom, kako da se uzme "doza" sa pepeljarom i na kraju kako da se sve to servira u pneumatiku.
Citat:
Srecko Panic:
kako ne mogu ? pozvao me covek , sigurno moze cim me je pozvao tamo, a zna da imam saobracajnu.

Ma samo ti njemu namigni i covek ima oma da ti sredi sve radno-boravisne dozvole, ma 100% sve moze da te sredi. Sto pre krenes, to bolje za tebe jer ces moci da sluzis sladoled na severnom polu. Doduse na tom severnom polu radi i poprilican broj Nemaca ali ko zna, verovatno su oni isto budale sto im je bolje tamo nego kod kuce.
Citat:
stefanko23:
srecko, ti ili si trolcina ili si nacisto izgubljen... letis u norvesku sa 200 eu i isticucim pasosem da radis u poslasticari? aj prvo procitaj lepo ceo forum, ali ceo za tvoje dobro i informisanost, pa onda da diskutujemo dalje...

Amin.
Citat:
zokiruma:
pa niko jos nije napisao kako se i da li moze pasos po hitnoj proceduri a ipak nam je pasos najvazniji alat u ovoj prici :) ko zna kome moze da se desi da izgubi pasos, sloi ga kao ja ili nesto slicno.
srecko je postavi opar drugacijih pitanja koja su meni bila zanimljiva a da li je trol ili ne bas me zabole

Jednoj prijateljici su u busu u Oslu ukrali pasos i valjda novcanik. Ulgavnom, ovo je bitno, ako odete u ambasadu R. Srbije u Oslu kazace vam da ne mogu da vam tamo izdaju pasos nego morate za Srbiju i izdace vam papir sa kojim mozete da izadjete iz Norveske i to ce vas kostati 300NOK. Znaci ona je morala da izostane sa posla, plati avionski let, plati sve troskove za vadjenje novog pasosa po skracenom postupku, prodje pola Srbije (izvadila ga u Bg-u u Ljermontovoj). Teska muka. Ode nekih 5-7 dana na nista. Nego po meni najbolje je ili ne nositi pasos uopste ili nositi fotokopiju jer cak i u krajnjem slucaju da vam policija trazi pasos lakse cete sa njima izaci na kraj nego da se cimate nedelju dana oko novog pasosa.
Citat:
delija_sever031:
Ja se zaista izvinjavam svima koji se nalaze uvredjeni ali ja mu dodjem ko mihaleks kratkog fitilja i prosto ne trpim lupetanja,nek ja ostanem veciti emigrant (pozdrav za kuma Miru nadam se da je vuci nisu izjeli na putovanju,nesto je nema) ali ne moram ni emigrirati ko tele....

Doticni Srecko je u 9 poruka, nije puno,svako moze procitati,izjavio da je Norveska vukohebina Bogu iza nogu u koju nije siguran vredi li emigrirati jer ne zna kakav je standard tamo ili da ide kod sestre koja mu moze pomoci u Deutschlandu,ok kapiram nedoumicu i ljudi su probali da je odagnaju. E sad ispalo je da covek ima ponudu za posao u Oslu al ne zna kojim busom da ide do gore ili brodom,ili avionom jer danas je petak a on mora da ide gore u ponedeljak al ga hebe to sto nema pasos i ima 200 eura,pa treba da resi da emigrira i spakuje se do ponedeljka,ima fore,2 dana,al jos samo da neko kaze kako se pasos vadi i koliko to traje,kao i sta jos od papira treba da ga ne vrate sa granice.....i da,kad ce dobiti norveski pasos nakon potpisanog ugovora. Jer ipak oni ga zovu iz Srbije u elitnu poslasticarnicu.

Nek mi Bog oprosti ako sam gresan prema doticnom,eto ja slavim oba Bozica,ali ne iz kurtoazije vec iz drugih razloga,ali ja ili sam zaista pokvaren i za;ebavam coveka ili je obrnuto,inace bih probao da pomognem kako mogu al decko je ultranorge sa novim nalogom i bicepsima te mi se ne da,zoki je raspolozen vidim pa ce to biti dovoljno

A ti isabeau cekaj jos godinu dana licencu,gledaj kako se radi emigracija,ovo je i meni za nauk,nema tu mnogo filozofije,sutra se spakujes i cao:)

Ubo si ga, svaka ti cast. Doduse ja sam kratkog fitilja jedino kad su gluposti u pitanju, za sve ostalo imam ceo zivot.
Citat:
isabeau917:
čitam, bile su osnove od 2 zajedno za 3 mjeseca, znači čovjek je učio 3 mjeseca paralelno osnove 2 jezika među kojima je i norveški, što tu nije jasno? *blinkblink*

Citam i ne mogu da verujem. Evo ja malo da zapersunim. Ja sam za 2,38 meseci naucio 63,58% osnova iz jednog jezika i 17,858% naprednog nivoa iz drugog. Posle 4,968 meseci sam naucio jos 15,99% osnova iz naprednog jezika i 28,9% osnova iz drugog jezika a onda sam poceo da ucim tj. nastavio da ucim i treci jezik gde sam za 1,38 meseci naucio 5,98% naprednog nivoa. Pitanje je, moze li neko da mi kaze koliko sam ja naucio iz kojeg jezika, hahaha...?
Citat:
cikaKosta:
Da, možeš da vidiš, onaj koga zanima, neka se uloguje pa neka traži... Ali je prosto toliko jadno da se ispisuju po forumu i računaju nečije plate... A o samoj korisnosti foruma koji ima 700 strana, od kojih su jedno 500 sa budalaštinama kakve su ove dve poruke, neću ni da govorim.

Cika Kosta. Kod nas je normalno da se ne polemise o platama. U Norveskoj je skroz obrnuto i to je sve javno, transparentno i o tome se najvise prica. Stvar kulture. Razumem ja Vas da ste vi navikli na ono po naski ali ovde se covek odvikne od toga i navikne da je normalno pricati o plati.
Citat:
isabeau917:
Da li se apostille pečati na međunarodnim rodnim i vjenčanom listu moraju dati prevoditi? ovo već postaje zamorno :D
blagodarim

Sve sto je na medjunarodnom obrascu NE MORA I NE TREBA DA SE PREVODI , ukljucujuci i sam pecat, zato je to i uvedeno ali u Norveskoj traze da je medjunarodni obrazac overen sa apostilom.


 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.148.115.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2013. u 20:19 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma:
mi imamo neku lokalnu grupu ma fejsu vezano za prodaju polovnih stvari, po principu najvece ponude, do sada sam kupio par stvari tako. sada cekam da uleti neka povoljna sku oprema za nas. za sada je sve nesto oko 37. i 46. broja ali bolje tako da uzmem nego da kupujem novo, takodje ima vrh opreme koja se prodaje bagatela, ali kao sto napisa nema nikako da uleti odgovaraju broj, mislim na pancerke, hocu da kupim odjednom sve.

Šta god da uradiš oko te opreme nemoj ni za živu glavu tražiti opremu na FINN.NO
dakle prvo sam sinu našao golmansku kacigu, cena super, kaciga super, super se mi dogovorimo i ja sad očekujem dotičnu kacigu da stigne prođe cirka 3 nedelje ja ga opet nazovem kaže on znam baš sam danas hteo da odem do pošte i pošaljem, prođe još 2 nedelje ja opet zovem "evo idem u poštu" stigla je kaciga 2 nedelje posle toga. Taj dan mi je gazda saopštio da sam dobio posao za stalno i usput mi spomenuo da mi je stigao neki paket. Koliko sam se ja obradovao što je kaciga najzad stigla postao sam tek svestan nakon njegovog komentara da mi je upravo saopštio da sam dobio posao a ja se radujem tamo nekom paketu. Verovatno je čovek mislio da sam malko prolupao.
Pokušao sam ja i snowboard da poručim preko FINN.NO ali sam posle 3 pokušaja odustao. Naj teže mi padne kad mi objašnjavaju da će me slanje poštom mnogo koštati. ja se upljujem da mu objasnim da je novi bord bez vezova 2000nok + vezovi itd i da mi je 500nok +250 pošta super cena ali oni jednostavno ne odustaju, odustao sam ja doneću moj bord kada se budem u februaru vraćao
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2013. u 21:18 - pre 126 meseci
Citat:
boban 13: Šta god da uradiš oko te opreme nemoj ni za živu glavu tražiti opremu na FINN.NO :-)
dakle prvo sam sinu našao golmansku kacigu, cena super, kaciga super, super se mi dogovorimo i ja sad očekujem dotičnu kacigu da stigne :-) prođe cirka 3 nedelje ja ga opet nazovem kaže on znam baš sam danas hteo da odem do pošte i pošaljem, prođe još 2 nedelje ja opet zovem "evo idem u poštu" stigla je kaciga 2 nedelje posle toga. Taj dan mi je gazda saopštio da sam dobio posao za stalno i usput mi spomenuo da mi je stigao neki paket. Koliko sam se ja obradovao što je kaciga najzad stigla postao sam tek svestan nakon njegovog komentara da mi je upravo saopštio da sam dobio posao a ja se radujem tamo nekom paketu. Verovatno je čovek mislio da sam malko prolupao.
Pokušao sam ja i snowboard da poručim preko FINN.NO ali sam posle 3 pokušaja odustao. Naj teže mi padne kad mi objašnjavaju da će me slanje poštom mnogo koštati. ja se upljujem da mu objasnim da je novi bord bez vezova 2000nok + vezovi itd i da mi je 500nok +250 pošta super cena ali oni jednostavno ne odustaju, odustao sam ja doneću moj bord kada se budem u februaru vraćao :-)

Dobro de, znamo da si ti skroman cova i da ne volis da se hvalis po forumu kako ovo, kako ono. Zanimljivo si pokusao da upakujes tu pricu oko stalnog posla sve vreme prebacujuci akcenat na kacigu, dobra taktika ali ne pomaze, provaili smo te jer ipak si se pohvalio. E pa bravo, cestitke!!!
Nego kad smo kod stalnog posla. Supruga pocela da radi kao cistacica i to radi svako vece (da, da 30 dana mesecno) po 4h. E sad lik koji je zaposlio je zavlacio osam dana za ugovor i sve neka prica, evo sad ce, evo sutra ce, evo prekosutra ce a ona nema pojma ni za koliko radi, ni sta je placeno ni nista. Sto je najgore ostane svako vece dosta duze od 4h jer ne moze da postigne sve, tj. uvalili joj previse posla za ta 4 redovna placena sata. I dosao taj dan, tj. danas, ide ona da potpise ugovor i vec razmislja kako ce da trazi nesto bolje i cim nadje da da otkaz, jer stvarno jeste zeznuto bas svako vece da se radi ali je bolje i to nego da sedi kod kuce. Kad ono ni manje ni vise oni joj odmah dali za stalno ugovor. E sad zanimljivo, u samom ugovoru ne pise kolika je satnica ali pise da se radi 4h dnevno i tako sedam dana nedeljno. Oni generalno ne placaju nocni rad ali ce joj platiti rad vikendom i dali su joj dodatak za dosadasnji staz...
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2013. u 22:58 - pre 126 meseci
Ma gde je vise Mirjana, nedostaje na forumu :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7862597 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.