Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860815 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 09:14 - pre 126 meseci
Je#'la vas njemacka , vise turaka neg' u turskoj , mali stefanko mudro zbori
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 09:27 - pre 126 meseci
zoki, stemmer :)

isabeau, ne diskriminisi nego pretrazuj NAV I FINN, pisi søknad, spremaj intervju i dovlaci vise goozicu ovamo :P

trazim novi stan, i pricam koleginici za jedan stan u jednom kraju koji bih voleo, a kaze ona meni 'jao, porazmisli o tom kraju, ima dosta cudaka, ima bas puno rusa' :D a ja sta da kazem, ona meni sbinu nemoj gde ima rusa haha slatka je
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 09:39 - pre 126 meseci
btw znam za pravilo da deca 17. maja mogu da jedu sladoleda i onih kobasica u narodu nazvanih hot-dog koliko hoce a sada su mi objasnili i za decembar OBAVEZNO pravilo, naime kace se pokloni na zidu i klinac treba da uzme svaki dan po jedan poklon do bozica. znaci pokloni su obelezeni brojevima i redom se otvaraju.

malo teze za nas pravoslavne koji slavimo 7. januara ipak je to 2 nedelje vise poklona nemam toliki zid u kuci

inace norvezani misle da to radi ceo svet pa su se frapirali kada sam im rekao da mi to ne radimo, ustvari bledo sam ih gledao kada su mi objasnjavali o tome oni sada misle da mi ni ne slavimo bozic

juce kada smo dosli u vrtic pitali su nas da li klinac sme da ide u crkvu danas, tipa dolazi bus u 9 30 po klince i idu u crkvu, zena i ja smo se slozili jer ne vidimo razlog sto ne bi isao, crkva je crkva, nego kako se vi koji imate decu (ili cete imati) postavljate prema ovoj temi. mi licno nemam nista protiv (iskreno ja bi vise vole da imaju vise matematike nego poseta crkvama al jbg).
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 09:46 - pre 126 meseci
Citat:
isabeau917:
Je#'la vas njemacka , vise turaka neg' u turskoj , mali stefanko mudro zbori


vi ste nesto iz hrvatske u poslednje vreme bas krenuli sa diskriminaciom svega i svacega, od ovog referenduma o heterobrakovima, cirilice, klicanja kojekavih gluposti po fudbaliskim utakmicama da se covek zabrine

meni je super to sa svim i svacim u norveskoj, iskreno meni je extra sto klinac ima i palestince, i etiopljane i kurde i ruse i norvezane u vrticu. sva deca se podjednako igraju i nemaju nikakve predrasude jedni prema drugima sto je fenomenalno. to je jedna od svari zbog koje stvarno postujem ovu zemlju. ne vidim ni razlog zbog cega bi ja bio vredniji od poljaka ili turka ili norvezanina i obrnuto, svi smo jednaki jedino je krivo vaspitanje i sovinizam koji nam ne da mira da uzivamo u razlicitostima nas kao drustva i civilizacije.


meni je uzasno tesko razumeti i progutati nas balkanski metnalitet gde smo mi kojekavi nebeski narodi, neverovatno kako imamo visoko misljenje o nama samima, ne mislim tu samo na srbe vec i na hrvate, crnogogorce itd. cudo jedno kako mi imamo taj kompleks vise vrednosti.

koliko puta cemo cuti ono rumun, bugar, poljak a srbija jedna od najzaostalijih zemalja u evropi, zdrav. sistem najgori u evropi, obrazovanje na nivou africkih zemlja, privreda / industrija ni ne postoje, plate medju najmanjim ali zato ponosni kao da smo najpametniji, najmudriji, najsvrsishodniji u celom svemiru.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:06 - pre 126 meseci
Ja nisam
ne pratim vijesti nesto pa ne znam zoki o cemu pricas, e da jedino ovo sa skidanjem natpisa na cirilici, neka pijana budala, prepo se valjda da ce mu ukinut bojovnicku penziju od soma oira za ceskanje po dupetu svaki mjesec.
Stefanko to i radim , cek malo neide nista na brzinu.
Inace neki dan slusam na radiu da je dojce telekom ( ovo je po Vuku ) otpustio 1800 programera.
Bit ce je svabo koji tamani 5 pari kobaja dnevno malo preskup, ocito ce programirati kinezi koji , osim sto su najpametniji mogu cijeli dan programirat na 3 zrna rize i gutter oil i piskit na cucavcu za placu od 2 dolara dnevno.
poz
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:07 - pre 126 meseci
zorane mudro zboris, ti se svojim openminded stavom super ulapas u norge i neces imati traume kao neki nasi zemljaci nazalost :)))

ja kad pogledam tu decu, svih nijansi boje koze, razlicitih oblika ociju, koja pricaju razlicito norveski, ma super su kao euro krem samo sa jedno 20 nijansi chokolade od najsvetlije do najtamnije... i svi se igraju, svi su slatki, pametni, nema nikakve razlike, i u tome je i poenta... ziveo multikulti :D
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:09 - pre 126 meseci
Nemam decu ali imaju mnogi moji prijatelji,mozda nemam pravo da savetujem posto nemam dece ali svejedno cu dobronamerno da napisem:

Mislim da je pored svega nabrojanog vise nego vazno da vam deca pricaju srpski da ga ne zaborave.Imam neke prijatelje ovde i deca im ne govore dobro srpski ili ga uopste ne govore,a imam i gde perfektno govore.Takodjer neka postuju tudje kulture ali neka svoju ne zanemaruju neka je slave s vama roditeljima jer kada vas jednog dana ne bude bilo da mogu da nastave tamo gde ste vi stali.Znaci u mnogome je do vas roditelja.
 
Odgovor na temu

Srecko Panic

Član broj: 319512
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:20 - pre 126 meseci
Ljudi gori mi pod nogama , ne znam dal da izaberem jedno il drugo , mada iskreno Norveska me vise vuce jer ne zelim da mi sestra sve sredi , osecao bih se jadno . Pozvali su me u ponedeljak na razgovor za posao , treba u 12:00 da budem tamo pa me zanima , ako se odlucim da odem kako da sto jeftinije odem do tamo i koja je procedura jer nikad nisam bio u skandinavskim drzavama ?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:28 - pre 126 meseci
nomen est omen
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:42 - pre 126 meseci
Citat:
Srecko Panic: Ljudi gori mi pod nogama , ne znam dal da izaberem jedno il drugo , mada iskreno Norveska me vise vuce jer ne zelim da mi sestra sve sredi , osecao bih se jadno . Pozvali su me u ponedeljak na razgovor za posao , treba u 12:00 da budem tamo pa me zanima , ako se odlucim da odem kako da sto jeftinije odem do tamo i koja je procedura jer nikad nisam bio u skandinavskim drzavama ?


pa idi na razgovor, taman da vidis i da budes malo u skandinavskim zemljama ako je oslo nemas neke veli troskove oko prevoza i transporta a i razgovor ne znaci i posao. u svakom slucaju ne razumem zasto kazes ili ili, pokusaj brate sa norveskom, mesec,2,3 ako ti se svidja ti ostani ako ti se ne svidja ti pravac frankfurt na majni, a ako ti se tamo ne svidja idi u 3. ili 4. zemlju. u svakom slucaju bolje nego sedeti kuci, upoznaces jos jednu kulturu, imaces nesto vise za CV i tesko da se nece isplatiti sto se tice finansija.

u svakom slucaju bilo gde da odes moraces cekati na njihov pasos (bilo nemacka bilo norveska) a dok ne docekas to, mozda ce i srbija uci u EU pa ce ti biti svejedno koji pasos imas, kao sto je madjarima, poljacima, francuzima, dancima,...

iskreno ja gotivim nemacku, gotivim i USA, gotivim i Rusiju (tamo sam i bio par godina) ali mislim da su 2 najbolje zemlje za emigrante norveska i danska.

steta sto nema neka tema o danskoj, bilo bi zanimljivo videti iskustva ljudi koji su otisli i zive tamo.

Citat:
001: Nemam decu ali imaju mnogi moji prijatelji,mozda nemam pravo da savetujem posto nemam dece ali svejedno cu dobronamerno da napisem:

Mislim da je pored svega nabrojanog vise nego vazno da vam deca pricaju srpski da ga ne zaborave.Imam neke prijatelje ovde i deca im ne govore dobro srpski ili ga uopste ne govore,a imam i gde perfektno govore.Takodjer neka postuju tudje kulture ali neka svoju ne zanemaruju neka je slave s vama roditeljima jer kada vas jednog dana ne bude bilo da mogu da nastave tamo gde ste vi stali.Znaci u mnogome je do vas roditelja.


istina, sve je na roditeljima. nema potrebe da budemo veci norvezani od norvezanina i da tako vaspitavamo nasu decu. mi se trudimo da obezbedimo sve ono sto imaju i druga deca koja su oko naseg sina ali naravno da mora da se vodi racuna i o nasoj tradiciji i kulturi, naravno uz uvazavanje svih. meni je uvek malo smesno jer ce moj klinac imati 2 bozica, onaj 25. i nas 7. ali zbog druge dece mora nesto imati i tog 25. , bolje da ima i on poklon i deda mraza i sve sto ide nego da detetu od 3 godine objasnjavam razliku izmecu gregorijanskog i julianskog kalendara , vremenom ce to razumeti a nema potrebe sada

za ove 3 nedelje mnogo je napredovao u vrticu, iako smo ga oduvek ucili da bude samostalan u svemu sada je nekako dosta komunikativniji. neverovatno kako se rasprica kada me vidi i kada dodjemo kuci, takodje poceo je sam da se oblaci, da vodi racuna o svojim stvarima i dosta lakse jede kada dodje kuci. posto nema spanja u vrticu a dosta vremena provode napolju uzasno je umoran i zaspe vec oko 6 ali ustaje oko 12-1 i dosta se mazi. prvi put imamo sa njim tih problema oko spavanja ali se nadamo da ce to doci na svoje kada udje u fazon. juce su bili 2x napolju i misim da je to super, jeste hladno i duva vetar i pada snega ali su dobro obuceni i mislim da to nije nikakav problem. vaspitacice su super i pocinjem da im se divim, recimo imamo zimske rukavice koje moja zena i ja nikako nismo mogli da mu obucemo a vaspitacice redovno uspeju u tome meni je to zanimljivo.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:46 - pre 126 meseci
zorane, aman kupi mu nove rukavice... ako me nesto iritira to su nenavlacece rukavice grrr.... zamisli imas pola sata da obuces 25 deteta i da 5 ima takve rukavice pa to je uzas... :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:56 - pre 126 meseci
rukavice

Citat:
stefanko23: zorane, aman kupi mu nove rukavice... ako me nesto iritira to su nenavlacece rukavice grrr.... zamisli imas pola sata da obuces 25 deteta i da 5 ima takve rukavice pa to je uzas... :D


ove ima, su to nenavlacece ?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 10:59 - pre 126 meseci
e ma kad kazem nenavlacece mislim na rukavice koje se tesko navuku ili uopste ne navuku :D pa zasto bi ustalom i kao roditelj imao takve rukavice, a kamo li u vrticu... to je takav haos kad krenemo da se oblacimo meni je to najtraumaticniji deo posla :D zato me jos te rukavice izludjuju...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 11:40 - pre 126 meseci
Citat:
stefanko23: e ma kad kazem nenavlacece mislim na rukavice koje se tesko navuku ili uopste ne navuku pa zasto bi ustalom i kao roditelj imao takve rukavice, a kamo li u vrticu... to je takav haos kad krenemo da se oblacimo meni je to najtraumaticniji deo posla zato me jos te rukavice izludjuju...


video sam to, 18 beba se valja po podu i pokusava da obuce one zimske snafandere meni bilo genijalno, zao mi sto nisam slikao

klinac ima 2 cizmi i jedne gumene ribarske sa postavom unutra. od ove 2 jedne oblaci sam, ali imaju pertle, druge nemaju pertle ali su uzasno teske za oblacenje a ove gumene moze sam da obuce nemaju pertle ni one trake i najjeftinije su

koliko vidim najvise se odlucuju za ove, nisam ni zagledao ranije dok nisam video da klinci u vrticu uglavnom nose te

cizmice

takodje ima u vrticu i 2 kape kapa posto ima 2 odela odelo ali koliko vidim on najvise a i vaspitacice najvise oblace onu kapu navlakusu iz europrisa europris navlakusa

juce su bilo 2x napolju, jadne one vaspitacice moraju da ih vuku 2 sata svaki dan na sankama
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Srecko Panic

Član broj: 319512
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 11:41 - pre 126 meseci
jel isao neko busem do Norveske ? i sta sve treba da se sredi oko papira da me ne bi vratili nazad na granici ?
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 11:53 - pre 126 meseci
zoki nije dozvoljeno slikanje :D

srecko, sastavi lepo listu pitanja i nedoumica i postavi u jednom postu...skaces od uporedjivanja standarda norveske i nemacke na autobuse :D norwegian ima direktne letove, gledaj na expedia.no, orbitz.no, itd.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 13:38 - pre 126 meseci
Mihaleks, čestitke za Vas. Sad uzmite vazduh pa na novo nerviranje
Zoki, ako sam ja razumeo ti imaš muško dete? Razumem ja da ti poštuješ različitosti, ali mojne bre roze čizme :P
Što se tiče odlazaka u Crkvu ili neku drugu bogomolju, kao i manifestacija/običaja/ bilo kog pa i verskog karaktera tiče, mi (moja porodica) ih tretiramo više kao turistički momenat, edukativni takođe, i ne vidim kako bi se moglo nazvati normalnim dolazak u zemlju gde se (skoro) svi slojevi društva zalažu za toleranciju i različitost, odnosno poštovanje istih, a glumiti ludilo sa nekim fanatizmom, bilo verskim, bilo "velikosrpskim" i inim. Ti si Zorane u pravu kad kažeš da to stvarno izgleda lepo kad na jednom mestu vidiš celu planetu u malom. Žuti, crni, beli... jedino ne vidoh nijednog indijanca, ali pravog, severnoameričkog.
Sa druge strane, ako stvari posmatramo unazad, "broj 001" je skroz u pravu. Koja bi to glupost bila poštovati i slaviti sa drugima njihove praznike i običaje, a svoje zaboraviti iz bilo kog razloga?
Ja i supruga nismo vernici, izbegavam da se deklarišem bilo kao ateista, bilo kao agnostik, jer i samo deklarisanje mi liči na grupisanje u sektu, ali su mi sva deca (izuzev najmladjeg) krštena u SPC i ja na pravoslavlje gledam kao na nešto potpuno odvojeno od religije i same ekipe koja nam posreduje u komunikaciji sa "Glavnim bajom". Opet kažem, ja tako gledam i uopšte ne znači da sam u pravu. Ako jednom nadjem precizne i racionalne razloge da promenim to svoje mišljenje, ja ću to sigurno uraditi. Ono što je sigurno je da ćemo i ovde, kao i u Srbiji slaviti sve ono što smo slavili i "dole", plus poštovati i ostale, kao što smo opet, radili i "dole", a o jeziku da ni ne govorimo.
Imam druga u Bg koji je oženio Brazilku i imaju dve ćerkice. Od rođenja on razgovara sa njima na srpskom, ona na portugalskom. Rezultat, oba deteta savršeno govore oba jezika. Šaltaju se sa jednog na drugi bez da trepnu. Iz te perspektive posmatrano, možete misliti koliko bi korisno bilo da sada mi tupavci koji učimo jezik znamo tako da govorimo Norveški? Nebo bi bila granica. Plus, jezik koji se uči u školi (recimo Nemački) i opciono, sam naučiš još jedan jezik. Sa takvom konstrukcijom, teško je sutra u bilo kojoj situaciji ne snaći se.
Zoki, imaš sreće sa vrtićem, sever je između ostalog i zbog toga dobar, a ja sam ubeđen da je ljudima koji dolaze prvi put i počinju sa Norveškom, daleko bolje da budu u manjem mestu ili na severu bilo gde. Ovde u ovom nazovi većem mestu (15.000 ljudi) se čeka na vrtić i do godinu dana (bilo na privatni, bilo na državni), tako da kad budem našao posao, verovatno ću morati da dovedem pojačanje iz postojbine u vidu neke babe. Takođe da rezimiram i priču sa NAV-om: Radnoj emigraciji i nama "pripojima" ne sleduje ništa od pomoći. Počev od jezika preko prekvalifikacija, školovanja.... Dakle nula, dok znam za slučajeve gde Opština kopa i rukama i nogama da udomi i onog ko dolazi na pripoj kako bi zadržala ljude, jer ih nema puno, a verujem da se i njima boduje ako uspeju da povećaju poopulaciju u takvim sredinama. Zato kažem da su ti ruralni delovi, kao i sever savršeni barem za početak, a što da ne i za nadalje. Ok, ovde je kao prijatnije za ostati, klima i sve to, ali je svakako teže da i sve sam finansiraš onda kad ti je najgore, i kad živiš samo od jedne plate.
Pričam neki dan sa jednim likom ovde, koji je od malena ovde, inače je Bugarin po zanimanju, a vodi jedan lep biznis, i kaže mi on da se u zadnjih 5 godina u ovoj opštini zatvorilo 6-7 većih firmi. Ne znam razloge, ali nekako se gađaju sa 2008. godinom i ono SEKA-om. On čak misli i da su Norvežani potpuno odlepili po pitanju brige za okolinu i da sve i najmanje zagađivače gase ili premeštaju. Kaže on, a ja se slažem, samo neka teče nafta, jer ako spadnu opet na ribarenje i industriju, možemo svi zajedno da emigriramo, a za razliku od recimo Danske, koja je industrijski gigant, a nafte nema ni približno koliko Norveška.
Kaže on, u vicevima uglavnom se Norvežani podsmevaju Šveđanima i Dancima, kao što mi volimo da "potkačimo" Bosance, a u stvarnosti ustvari, su Norvežani Bosanci Što će reći, neka samo teče nafta, jer ako ne bude tekla, neće im pomoći ni ona zaliha od 750 milijardi, jer, ruku na srce, to nije ni papir, već samo brojka u računaru. Ne dao Bog neki novi globalni rat, ode sve u peršun. Niti taj novac ima pokriće u zlatu, niti će iko nakon "resetovanja" odnosa u svetu priznati bilo koji dug bilo kome.
Srećko, alal ti kum. Pogodio ti je ime iz prve Isabeau kratka i britka kao i uvek Problem je što ti to nekako ne možeš da pohvataš. Lepo ti je Zoki, a bogami i Stefanko napisao, prošetaj, vidi, nije to ni skupo toliko, pa odluči. A tek tvoja konstatacija, da nije to to ako ti sestra pomogne, ne znam šta bih ti rekao na to. Bez pomoći, ne možeš nigde ništa. Da li je to stranac ili neko tvoj nevažno, uglavnom, gde god se zaputiš neko će ti trebati za pomoć, ne vidim šta je loše u tome da to bude tvoja sestra? A Nemačka je dovoljno jaka da gura do nekog novog rajha da popravi "krvnu sliku". Nećeš da pogrešiš šta god da odlučiš.
I da, za permanent je za sad 3 (u najavi 5), a za državljanstvo 7.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 13:47 - pre 126 meseci
Nesko već sam pomislila da ipak tucaš led na svalbardu
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 13:52 - pre 126 meseci
stoji sve nesko ali kako objasniti detetu od 3 ili 4 godine razliku u kalendaru i sto njegov deda mraz kasni :D

ne brini se nisu roze cizme vec crne

btw na sajtu komune ima deo vezan za vrtice, i posto sam proucavao gde ima mesta tako sam i konkurisao, da sam konkurisao u nekom u centru cekao bi i ja godinu dana, ovaj je na nekoj periferiji i manji, ali uz auto nije problem. ima jedan vrtic blizu nas, par min hoda ali rekli su da cemo dosta cekati sa mestom tamo tako da smo izabrali varijantu koja je najbrza jer kontamo da je bolje sto pre klinca ukljuciti u sistem a i zena moze da se posveti trqzenju posla i ucenju jezika.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 14:34 - pre 126 meseci
Citat:
isabeau917: Nesko već sam pomislila da ipak tucaš led na svalbardu

Tucam Izabela, tucam. Zar je važno gde?

Citat:
zokiruma: stoji sve nesko ali kako objasniti detetu od 3 ili 4 godine razliku u kalendaru i sto njegov deda mraz kasni

ne brini se nisu roze cizme vec crne

btw na sajtu komune ima deo vezan za vrtice, i posto sam proucavao gde ima mesta tako sam i konkurisao, da sam konkurisao u nekom u centru cekao bi i ja godinu dana, ovaj je na nekoj periferiji i manji, ali uz auto nije problem. ima jedan vrtic blizu nas, par min hoda ali rekli su da cemo dosta cekati sa mestom tamo tako da smo izabrali varijantu koja je najbrza jer kontamo da je bolje sto pre klinca ukljuciti u sistem a i zena moze da se posveti trqzenju posla i ucenju jezika.

Pazi ti Piroćanca. Šta da objašnjavaš? Dete ima dva Božića, tako da, isprsi se, ionako zarađuješ kao Sultan od Bruneja
Što se tiče automobila, tu neću ni da komentarišem. Znam ja da 5km odavde ima vrtića, ali ja nemam dozvolu ko ni ti, a tek auto...

E da, zaboravih, konačno su nam skockali dečije dodatke, mi smo došli 7. septembra 2013, a oni nam isplaćuju zaostale dodatke od sledećeg meseca, dakle od oktobra. Bez obzira kad je zahtev podnesen, računa se od sledećeg meseca od kada su deca ušla u zemlju. Tražili su nam naknadno iz škole potvrdu da deca idu u školu i iz vrtića, ali pošto klinac ne ide još, onda smo poslali zahtev, odnosno odgovor Opštine da su primili zahtev za vrtić. To je neophodno kako bi dokazali da će deca sigurno biti tu 12 meseci, što je minimum boravka za dobijanje (običnog) dečijeg dodatka.
Cifra je 970 kruna mesečno po klincu. Do 18.-e godine. E sad ovi na Svalbardu imaju još 320 kruna po klincu (što bi u mom slučaju bila cela hiljadarka da tucam led tamo ) a za samohrane roditelje još 660 preko svega. Znači u "idealnom" slučaju može da se ugura skoro 2.000 po detetu x 3 6.000, što mu dođe oko sedam glava europljana
E sad, da rezmiram samo priču o tome da li može da se živi od jedne (helsefag) plate. Može, normalno i u nuli. Pri tom ne mislim na bilo koju vrstu provoda, već kao u Srbiji plus mnogo bolje od toga u smislu kvalitetnije ishrane i bez stresa tipa: Šta do kraja meseca. Ova inekcija od oko 3.000 kruna preko toga to stavlja na značajno viši nivo. A sa drugom platom možemo da zapevamo. E da, kupujemo "first price" proizvode i ne "glupiramo se" hranom, ali i ne štedimo ništa posebno ako uzmemo u obzir da ne idemo u Švedsku za hranu i nije baš da pratimo popuste. Iako smo u Srbiji oboje radili i ja imao značajno veću platu nego većina u Srbiji, neuporedivo bezbrižnije je ovde sa tom jednom (punom) platom. Ima se i za nešto više od pukog preživljavanja.
U vezi "ćurana", zamalo opet zaboravih. Žena radi, privređuje ceo budžet, klinci doprinose plus, a ja "samo" učim jezik i vožnju. Ne dižem teže od kašike. Dakle ko je tu "ćuran", a ko "ćurka"?


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860815 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.