Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948423 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:02 - pre 127 meseci
mi jednostavno ne kupujemo mnogo slatkisa. uglavnom je to neka crna cokolada za zenu i sladoled za klinca. kupujemo recimo pakovanje od 15x komada za 65 NOK i to mu je dovoljno za nedelju dana. vodimo racuna da ima stalno voca a jedino sto hoce da klopa su jabuke tako da ni ne kupujemo ostalo voce, ili kupujemo jako retko, jabuke su od 14nok do 25 nok za kg. mada i ja klopam samo jabuke tako da nema frke :), obavezno kupujemo sir (norwegian 1kg) i recimo nedeljno 4x2l mleka, obavezno litra kefira, cokoladno mleko i 4 vocna jogurta za klinca koje bas i ne voli, ali ja uzimam onaj od jabuke pa prodje nekako. nedeljno trosimo oko 4kg krompira, uzimam zamrznuto povrce gde cena varira od 10-25nok/kg i nedeljno nam je dovoljno oko 2kg. gledam da uzmem nedeljno 2x pakovanja od 700 g mlevenog mesa (samo da nije pliletina), uzimamo 1 kg ovcetine, minimum 1 kg ribe i 500g piletine. uglavnom vise uzmem mesa pogotovo ako je neka akcija. klinac obozava saft pa nedeljno trosimo oko 2l, od slatkisa jos mu kupujem keks, oko 2kg nedeljno . zena i ja bas ne volimo te keksice ali klinac ih obozava. od sitnica kupujemo jos pekmez, brasno, pahuljice, pastetu, koju salamu i namaz, testetnine. 2x nedeljeno koristimo one gotovoe supe ali uglavnom je to paradajz jer klinac ostale nece ni da takne. trenutno recimo zena i klinacd su stalno kuci ali kada krene u vrtic dolazice kuci oko 5 tako da cemo imati samo jedan obrok dnevno i to nesto lakse.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:09 - pre 127 meseci
Citat:
001:
Citat:
zokiruma:
ja iskreno pratim sta ima u remi, kiwiju, coopu, ici, europrisu, sparu i kako vidim koju akciju a nalazi se na spisku za nedeljnu kupovinu obavezno zabelezim u blokce i u petak kupovina toga. recimo sada je kilogram mlevenog mesa svinjetine bio 40nok, govedina je isto bila 40, ovo je bilo u iki, a koliko vidim iste su cene ili mozda malo jeftinije u svedskoj.


Za svinjetinu se slazem(ja ju slabo jedem osim na rostilju :)) ali piletina,govedina,sir itd..je duplo jeftinije u Svedskoj


pa piletinu imas od 12nok/kg pa navise recimo u remi, gde ces duplo jeftinije od toga

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:17 - pre 127 meseci
Iskreno da ti kazem nisam video piletinu za 12kr ali ok ako ti kazes verujem ti.

Inace ako si pecaros ti tamo u Hammerfestu mozes pecati bakalara na tone :)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:19 - pre 127 meseci
Neko rece oko 5000 nk za hranu...S obzirom na to da zivimo na nekih 20 km od Svedske,svu hranu kupujemo u Svedskoj evo vec dve godine...Mesescno na hranu ode izmedju 2/3000 sk,za troclanu porodicu.Uvek uzmemo alkohol i nikad mi nisu pravili problem na granici,a zaustavljali me par puta,iako jos uvek vozim sa nasom vozackom dozvolom.Pored alkohola *(pivo 24x0,5l) i k.kole koja je nekih 29 ili 34 svedskih kruna+panta,1,5 l x 4 f (duplo jeftinija no u Norge),uvek kupujemo nase proizvode jer ih stvarno ima u ponudi,od paprike somborke do medenog srca Kazem da ode izmedju 2 i 3 hiljade svedskih/norveskih kruna zavisno od toga dal je nesto preostalo od prethodne kupovine ,ali sa 2500 nk potrosenih tvrdim da troclana porodica moze ziveti mesec dana ...
A sto se telefona tice,mislim da je glupost dati vise od 200 nk mesecno,jer mycall.no ima izuzetno dobru ponudu za 200 nk u u kojoj je ukljuceno 500 nac.minuta,250 minuta u inostranstvu,500 sms,500 mms,500 MB interneta ...Jest da nisu najbolji,ali su najjeftiniji
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:32 - pre 127 meseci
"2500 nk potrosenih tvrdim da troclana porodica moze ziveti i vise od mesec dana"

Ne bi zeleo da se svadjam ali 2500kr troclana porodica za hranu? Meni je to prosto nemoguce jedino ako ne jedete svaki dan spagete znaci ovo je samo moje misljenje nemoj ostati uvredjen.

Inace ja nisam hteo da se moje pisanje svede na cenu hrane nego na to da samac sa prihodom od 16-18 000kr zivi od prvog do prvog zbog svih nabrojanih troskova.
E sad oce li on-ona potrositi 2500 ili 5000 na hranu mesecno to je nebitno jer skupljeni svi ostali izdaci ne daju tom samcu da uspara pare.Znaci ovo moje pisanje se odnosi samo na samce i to da jede samo svoju hranu a ne u firmi znaci tri puta na dan za svoje pare.
Gde dvoje ili vise u porodici radi je odlicno i moze se lepo usparati.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:41 - pre 127 meseci

Nisam imao ranije vremena da odgovorim i odgovoricu javno mozda ima jos kuvara na forumu. Znaci ovo su pitanja...


Ono sto mene interesuje je koliko vidim stalni otvoreni oglasi za kuvara pa moja pitanja glase

1.da li je moguce i realno ocekivati dobiti posao odavde iz srbije ako za neki posao konkurises ili je bolje doci tu pa tek onda se baciti na trazenje posla?

2.da li cene to sto sam poceo da ucim norveski i da li je moguce dobiti posao i ako ne poznajem njihov jezik?

3.i koliko dobro moras da govoris engleski da bi dobio posao


4.i kad je najbolje vreme za pocetak slanja CV i trazenje posla



Odgovori...
Tesko je dobiti posao iz Srbije bez dobrih preporuka iz Norveske,ovo govorim za Oslo,za ostala mesta moze da upali,znam neke nase koje su zvali na razgovore.
Znaci najbolja varijanta je ako moze da se dodje ovde i od vrata do vrata,nije neophodno da znate Norveski moze i dobar Engleski. 80% ljudi u ugostiteljstvu ne govori norsk,osim u visokorangiranim restoranima u kojima samo rade norvezani.

Najbolje je poceti slati Cv od negde Novembra do marta najkasnije ,zato sto pocinje sezona i treba im dosta kuvara i konobara. Bitno je da upadnes bilo gde sezonski na par meseci pokazes se i oni te ostave. Moze da bude problem da ti traze potvrdu iz Nava ,odnosno poslodavcu,da mora da zaposli tebe a ne nekoga iz EU. Mada je to pravilo uglavnom za Oslo. Meni nisu trazili a jednom momku iz Bosne jesu. Ali o tome razmisljati ako se dobije ponuda.

Gledam sa vremena na vreme oglase za kuvare i dosta manje oglasa ima nego pre 2-3 godine. Konkretno za Oslo kada sam ja konkurisao je bilo preko 150 oglasa sada jedva 20 tak. U hotele je teze upasti u restorane je malo lakse. Generalno je bolje gledati van Osla jer je prezasiceno. U hotelima je generalno lakse da se radi ali nema baksis,koji iznosi od 20 do 40 posto ukupnog baksisa koji se deli sa konobarima i to je pravilo samo u Norveskoj.






 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:53 - pre 127 meseci
Citat:
001:
"2500 nk potrosenih tvrdim da troclana porodica moze ziveti i vise od mesec dana"

Ne bi zeleo da se svadjam ali 2500kr troclana porodica za hranu? Meni je to prosto nemoguce jedino ako ne jedete svaki dan spagete znaci ovo je samo moje misljenje nemoj ostati uvredjen.

Inace ja nisam hteo da se moje pisanje svede na cenu hrane nego na to da samac sa prihodom od 16-18 000kr zivi od prvog do prvog zbog svih nabrojanih troskova.
E sad oce li on-ona potrositi 2500 ili 5000 na hranu mesecno to je nebitno jer skupljeni svi ostali izdaci ne daju tom samcu da uspara pare.Znaci ovo moje pisanje se odnosi samo na samce i to da jede samo svoju hranu a ne u firmi znaci tri puta na dan za svoje pare.
Gde dvoje ili vise u porodici radi je odlicno i moze se lepo usparati.


ja uopste nisam mislio na ovu tvoju racunicu vec na isplativost odlaska za svedsku u soping, mislim na finansije naravno, kontam da je super ono malo putovati tamo amo

meni povecali platu za koliko ne znam ali znam da jesu a i odobrili mi troskove za avionske karte koje sam sam kupovao mislim na hammerfest-bg-hammerfest i sada cekam pare, a neki lik prodaje auto i POVOLJNO kontam DA LI SE ISPLATI VOZITI 3 SATA DO FINSKE I ODRADITI MESECNI SOPING.

nije frka sto se vozi to je uzivanje vec da li ima neka ekonomska isplativost a da nije simbolicna. i naravno to malo matemticki da se potkrepi a ne tamo je sve duplo jeftinije i clicno.

svojevremeno je neko reko ovde da je prestala (zenski clan 100%) da ide u svedsku jer usteda i nije velika ukoliko se prate akcije i slicno te sam na osnovu licnog iskustva spreman da jo jpoverujem

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:54 - pre 127 meseci
Da slazem se nisam ni ja mislio na tebe i tvoje komentare :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:55 - pre 127 meseci
ja nikao da nadjem razlog da predjem na nekog drugog provajdera sto se tice telefona. mycall ima ubedljivo najbolju ponudu za nas, mozda da bace jos 500mb neta i bila bi ubedljivo 1.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 12:57 - pre 127 meseci
Citat:
001:
"2500 nk potrosenih tvrdim da troclana porodica moze ziveti i vise od mesec dana"

Ne bi zeleo da se svadjam ali 2500kr troclana porodica za hranu? Meni je to prosto nemoguce jedino ako ne jedete svaki dan spagete znaci ovo je samo moje misljenje nemoj ostati uvredjen.

Inace ja nisam hteo da se moje pisanje svede na cenu hrane nego na to da samac sa prihodom od 16-18 000kr zivi od prvog do prvog zbog svih nabrojanih troskova.
E sad oce li on-ona potrositi 2500 ili 5000 na hranu mesecno to je nebitno jer skupljeni svi ostali izdaci ne daju tom samcu da uspara pare.Znaci ovo moje pisanje se odnosi samo na samce i to da jede samo svoju hranu a ne u firmi znaci tri puta na dan za svoje pare.
Gde dvoje ili vise u porodici radi je odlicno i moze se lepo usparati.

Naprotiv druze,slabo jedemo testenine :-)...ja pricam o hrani u Svedskoj,i ako ti treba dokaz mogu sacuvati racune i postaviti ih ovde,a ti sam proceni dal je to dovoljno za troclanu porodicu...5000 nk trose jedino ovi koji imaju futsal klub u kuci sa 6 deteta i zenom koja ima ca 100 kg,vidjam ih cesto u Svedskoj gde kupuju po 4-5 paketa bataka :-)
2500-3000 nk i vise nego dovoljno ,bez
cigareta :-)
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 13:03 - pre 127 meseci
Vazi prijatelju verujem ti nemam razloga da ne verujem,mislim nemas razloga da lazes,a ni ja da ti ne verujem :).Ali veruj mi pre ove tvoje informacije ja jos nisam cuo da troje moze sa 2500kr mesecno za hranu a poznajem jedno 100-injak nasih ljudi ovde.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 13:42 - pre 127 meseci
ne znam da li bi mogao da izadjem ispod 4000 noka morao bi pogledati racune, ali recimo ja u troskove hrane racunam i kupovinu miksera, fena, posudja, kojekavke igracke za klinca bla bla bla. realno hrana u norveskoj nije skupa, ako se vodi racuna da se ne trosi stalno novac na kojekakve zezalice i pticije mleko. moja zena recimo ima obicaj da uzme 2kg mesa isprzi i onda ona pojede 100g, ja pojedem 300g i moj klinac pojede 50g i ostatak baci, izem ti matematiku. onda ja kada dodjem iz prodavnice uzmem one sugave kese i prepakujem u recimo po 500g.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 13:43 - pre 127 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
001:
"2500 nk potrosenih tvrdim da troclana porodica moze ziveti i vise od mesec dana"

Ne bi zeleo da se svadjam ali 2500kr troclana porodica za hranu? Meni je to prosto nemoguce jedino ako ne jedete svaki dan spagete znaci ovo je samo moje misljenje nemoj ostati uvredjen.

Inace ja nisam hteo da se moje pisanje svede na cenu hrane nego na to da samac sa prihodom od 16-18 000kr zivi od prvog do prvog zbog svih nabrojanih troskova.
E sad oce li on-ona potrositi 2500 ili 5000 na hranu mesecno to je nebitno jer skupljeni svi ostali izdaci ne daju tom samcu da uspara pare.Znaci ovo moje pisanje se odnosi samo na samce i to da jede samo svoju hranu a ne u firmi znaci tri puta na dan za svoje pare.
Gde dvoje ili vise u porodici radi je odlicno i moze se lepo usparati.

Naprotiv druze,slabo jedemo testenine :-)...ja pricam o hrani u Svedskoj,i ako ti treba dokaz mogu sacuvati racune i postaviti ih ovde,a ti sam proceni dal je to dovoljno za troclanu porodicu...5000 nk trose jedino ovi koji imaju futsal klub u kuci sa 6 deteta i zenom koja ima ca 100 kg,vidjam ih cesto u Svedskoj gde kupuju po 4-5 paketa bataka :-)
2500-3000 nk i vise nego dovoljno ,bez
cigareta :-)


ako mozes da skeniras mogao bi mi baciti na mail, cisto da vidim cene koje nisu u katalogu, naravno ako to ne ugrozava tvoju privatnost :)

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 13:46 - pre 127 meseci
Laz je malo ruzna rec,ali ajd sad...Kao narod smo mi Srbi skloni preuvelicavanju stvari,pa po onoj tojoj racunici ispade da ovim tvojim drugaricama familija iz Srbije salje pare da bi prezivele u Norveskoj ...Svi mi nesto lazemo,se*emo a nikome se ne ide nazad u Srbiju :-(
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 13:47 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
cveyoni:
Citat:
001:
"2500 nk potrosenih tvrdim da troclana porodica moze ziveti i vise od mesec dana"

Ne bi zeleo da se svadjam ali 2500kr troclana porodica za hranu? Meni je to prosto nemoguce jedino ako ne jedete svaki dan spagete znaci ovo je samo moje misljenje nemoj ostati uvredjen.

Inace ja nisam hteo da se moje pisanje svede na cenu hrane nego na to da samac sa prihodom od 16-18 000kr zivi od prvog do prvog zbog svih nabrojanih troskova.
E sad oce li on-ona potrositi 2500 ili 5000 na hranu mesecno to je nebitno jer skupljeni svi ostali izdaci ne daju tom samcu da uspara pare.Znaci ovo moje pisanje se odnosi samo na samce i to da jede samo svoju hranu a ne u firmi znaci tri puta na dan za svoje pare.
Gde dvoje ili vise u porodici radi je odlicno i moze se lepo usparati.

Naprotiv druze,slabo jedemo testenine :-)...ja pricam o hrani u Svedskoj,i ako ti treba dokaz mogu sacuvati racune i postaviti ih ovde,a ti sam proceni dal je to dovoljno za troclanu porodicu...5000 nk trose jedino ovi koji imaju futsal klub u kuci sa 6 deteta i zenom koja ima ca 100 kg,vidjam ih cesto u Svedskoj gde kupuju po 4-5 paketa bataka :-)
2500-3000 nk i vise nego dovoljno ,bez
cigareta :-)


ako mozes da skeniras mogao bi mi baciti na mail, cisto da vidim cene koje nisu u katalogu, naravno ako to ne ugrozava tvoju privatnost :)

naravno da mogu i hocu,ali sam sad na poslu trenutno :-)
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 14:21 - pre 127 meseci
Citat:
cveyoni:
Laz je malo ruzna rec,ali ajd sad...Kao narod smo mi Srbi skloni preuvelicavanju stvari,pa po onoj tojoj racunici ispade da ovim tvojim drugaricama familija iz Srbije salje pare da bi prezivele u Norveskoj :-)...Svi mi nesto lazemo,se*emo a nikome se ne ide nazad u Srbiju :-(


-------------------------------------------------

Nema ovde kod mene lazi ni prevare obe rade u hotelu jedna kao konobarica a druga u konferencijskom avdelingu i obe imaju plate 16 000 neto.Troskove smo izracunali i gde je tu laz ili preseravanje???
Niko Srbiju nije ni spomenuo niti je usporedjivao sa Norveskom jer je to suludo i jer to nije za usporedjivanje.Mada sam ja znao i samo cekao da ce se neko javiti sa takvim komentarom.Ja sam napisao cinjenicu e sad sto je to nekome mozda nejasno ili cudno to je njegova stvar.

Pogledaj ovaj primer.Ja zivim u norveskoj 15 godina 2000 godine sam imao platu neto 16 000kr u jednom skladistu ovde na aerodromu.Stan u ovom podrucju a i prema Oslu,Askeru,Sandvici,Mossu je kostao tih godina 1,2 milona sa tri spavace sobe,danas 2013 taj isti stan kosta 3,0 miliona a plata na istom tom aerodromu u tom istom skladistu je 18 000 neto,znam jer neki moji kolege i dalje rade tu.

Znaci plata za vise od deset godina otisla 2000kr a stanovi vise od duplo,zar ne bi plata trebala po tom danas 2013 biti najmanje 30 000kr neto?Ovako ispada da je danas u odnosu na pre deset godina kupovna moc drasticno opala.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 14:24 - pre 127 meseci
Citat:
Jelena G.:
Kako se otvara racun za DEPOSITKONTO u banci. Da li taj racun otvaraju i stanodavac i stanar (pa je potreban personnummer stanara) ili taj racun otvara stanodavac (koji ima pers. numm.) uz prisustvo buduceg stanara koji se potpisuje (identifikacija uz pomoc pasosa). Nasli smo stan pa jos i da resimo ovu sitnicu :)

Hajde ljudi...ako moze odgovor za DEPOSITKONTO...pa niste valjda ko "gladne godine"..... samo o hrani!
(Kazem ja... pa onda kad se smestimo u Oslu ... krenem i ja da kukam :) ) A lepo rekao neki pametan covek....SVAKOM JE SVOJA MUKA NAJTEZA :)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 14:51 - pre 127 meseci
Citat:
001:
Citat:
cveyoni:
Laz je malo ruzna rec,ali ajd sad...Kao narod smo mi Srbi skloni preuvelicavanju stvari,pa po onoj tojoj racunici ispade da ovim tvojim drugaricama familija iz Srbije salje pare da bi prezivele u Norveskoj :-)...Svi mi nesto lazemo,se*emo a nikome se ne ide nazad u Srbiju :-(


-------------------------------------------------

Nema ovde kod mene lazi ni prevare obe rade u hotelu jedna kao konobarica a druga u konferencijskom avdelingu i obe imaju plate 16 000 neto.Troskove smo izracunali i gde je tu laz ili preseravanje???
Niko Srbiju nije ni spomenuo niti je usporedjivao sa Norveskom jer je to suludo i jer to nije za usporedjivanje.Mada sam ja znao i samo cekao da ce se neko javiti sa takvim komentarom.Ja sam napisao cinjenicu e sad sto je to nekome mozda nejasno ili cudno to je njegova stvar.

Pogledaj ovaj primer.Ja zivim u norveskoj 15 godina 2000 godine sam imao platu neto 16 000kr u jednom skladistu ovde na aerodromu.Stan u ovom podrucju a i prema Oslu,Askeru,Sandvici,Mossu je kostao tih godina 1,2 milona sa tri spavace sobe,danas 2013 taj isti stan kosta 3,0 miliona a plata na istom tom aerodromu u tom istom skladistu je 18 000 neto,znam jer neki moji kolege i dalje rade tu.

Znaci plata za vise od deset godina otisla 2000kr a stanovi vise od duplo,zar ne bi plata trebala po tom danas 2013 biti najmanje 30 000kr neto?Ovako ispada da je danas u odnosu na pre deset godina kupovna moc drasticno opala.


Jedno se slazem,a to je da je 16000 malo i ovo za stanove...Ipak ste Vi malo duze od mene,ali sumu koju sam napisao za hranu jeste tacna,i poslacu mailom Zokiju pa nek on okaci na forumu,jer ja ne umem :-(.Ista je situacija i sa mojim kumom koji trosi identicnu sumu na hranu (a kolko se hrane baci,to je zalosno) s tim sto hleb i mleko kupujemo ovde u Norveskoj...Ja sam naveo svoj primer,i dokumentovacu isti.Iskreno,kako je supruga krenula da radi nit smo nesto skloni stednji,ali ipak nam mesecna korpa za hranu ne prelazi 3000 nk za mene,suprugu i 4-godisnje dete :-)
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 14:56 - pre 127 meseci
Kao sto sam rekao verujem ja tebi za potrosnju za hranu mislim sto ti ne bi verovao meni ni iz dzepa ni u dzep.Naravno svi smo razliciti vama je dovoljno 2500kr nekome 5000kr svi smo razliciti znaci ne vredi o ukusima :).Bio sam ja i na Norveskim diskusijama i nigde nisam nasao da mogu troje za 2500kr mesecno ali opet kazem ok zasto da ne

PS.izvini Jelena G. mi opet o hrani :))
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 14:57 - pre 127 meseci
Hvala Mirjani i Gasarbajteru na odgovorima od simoc. Tek sad stigoh s posla, pa ih procitah. Mnoge linkove sam znao od ranije ali hvala u svakom slucaju... Jos ih nisam kontaktirao ali cu vrlo brzo. Gastarbajter jos nisam na nivou nemackog da radim samostalno, pa ne mogu u Bec... Koliko vidim ovi iz quota scheme su nas skinuli sa liste http://siu.no/eng/Front-Page/P...ation/Quota-Scheme/(view)/5301

E sad napisao bih nesto o mogucnostima emigracije visoko skolovanih ljudi. Postoje uvek tri nacina:

1. Najbolja solucija da ti priznaju diplomu i da mozes odmah da otpocnes sa radom uz poznavanje jezika (npr.u mom sluc. Nemacka).
2. Varijanta je da ti procene diplomu i da imas mogucnost postdiplomskih studija kojima ces da operes tvoju diplomu (npr. Norveska).
3. Najgora mogucnost je ponovno polaganje nostrifikacionih ispita kako bi autorizaovao diplomu koju vec imas (ovo mi je dala Svedska).
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948423 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.