Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7832209 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2011. u 17:49 - pre 154 meseci
evo moj mail,nesto nece da salje pp... [email protected]
kolko dugo ides na casove?
kako napredujes?
 
Odgovor na temu

ITmops
Jelena M
Sales Coordinator
Beograd

Član broj: 288564
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2011. u 11:29 - pre 154 meseci
Dobar dan dragi saborci!
Već neko vreme pratim različite forume na ovu temu ali čini mi se da je ovaj najbolji zahvaljujući ljudima koji su se maksimalno potrudili da nama "gušterima" olakšaju sprovođenje ove velike odluke (odlazak iz zemlje) u delo!
Čitajući ovaj formu sam uglavnom nailazila na uputstva za medicinare a vrlo malo za IT-evce. Većina ih je prvo našla posao pa se onda raspitivala za papire...Obzirom da je ovo oblast u kojoj bih tražila posao u Norveškoj, da li postoji neki (aktivan!) član na forumu koji bi mi približio proces autorizacije diplome (FON, smer Informacioni sistemi i tehnologije, stari program) jer ne mogu da se snađem u koju kategoriju zanimanja da ga svrstam ( ?
Dodatno me interesuju i informacije oko učenja jezika - da li je SAGA stvarno toliko dobra da značajno pomogne i ne?

Unapred se zahvaljujem svakom ko ima strpljenja da odgovori na pitanja još jednog početnika
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2011. u 16:49 - pre 154 meseci
Diplomu fakulteta ti autorizuje NOKUT dok srednju skolu autorizuje SAFH.
Moja supruga ide na casove u SAGU i ima samo reci hvale za njih.
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2011. u 22:15 - pre 154 meseci
ITmops,

Medicinarima je potrebna autorizacija, o tome je pisano dosta. Ostale struke nostrifikuju diplomu ukoliko je u pitanju visoka strucna sprema preko Nokuta.
http://www.nokut.no/en/ Tu imas sve informacije. Ukratko, posaljes im kompletan i preveden plan i program sa fakulteta. Tebi bi trebalo da priznaju bachelor + jedna god.
Za sve nas koji nismo medicinari je daleko vaznije da pronadjemo posao tj. poslodavca koji bi uopste bio zainteresovan da prodje kroz svu papirologiju oko vize i zaposli bas nas.
Vezano za Sagu, razlicita su iskustva, verovatno da znaci da si u kontaktu sa drugima koji pokusavaju da odu, s tim da je tamo daleko najvise onih koji su medicinske struke, sto je i logicno jer je njima donekle utaban put, s obzirom da je to jos uvek deficitarno zanimanje. Oni organizuju odlazak na tzv. letnju skolu jezika na Oslo Univerzitetu, sto je dobar nacin da odes tamo i budes na terenu ukoliko nemas priliku da odes na drugi nacin.
Najbolje bi bilo da pokusas da stupis u kontakt sa nekim iz svoje struke ko je u Norveskoj ili je bio/planira da ode. Oni ce ti dati najrealniju sliku.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

jenta82

Član broj: 288695
Poruke: 1
*.bsbnet.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 11:27 - pre 154 meseci
U sagi moze da se zavrsi kurs preko skype-a,ja upravo tako zavrsavam.Broj sage je 011 245 12 40
 
Odgovor na temu

ITmops
Jelena M
Sales Coordinator
Beograd

Član broj: 288564
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 11:29 - pre 154 meseci
Hvala Photoplazma i Flink!

Počela sam da prikupljam dokumentaciju za NOKUT ali što Flink reče, čini mi se da će to biti lakši deo priče! Poznanik koji tamo živi već 7 god. mi je rekao samo da šaljem CV na oglase i da čekam da me zovu jer se kao sa mojim zanimanjem posao može lako naći (a lako ću posle papirologiju) ali da sam ja poslodavac meni bi neozbiljno izgledalo da neko hoće da dođe u Norvešku a nije ni mrdnuo prstom da sredi papire maksimalno koliko može...ali ja nisam poslodavac a ovaj poznanik živi tamo pa se nadam da je ipak on u pravu
Što se tiče letnje škole Sage u Oslu- na to sam iskreno i računala, valjda ću do sledećeg leta savladati prva dva nivoa (planiram da krenem od septembra) pa da uživo vidim buduće mesto prebivališta

 
Odgovor na temu

ITmops
Jelena M
Sales Coordinator
Beograd

Član broj: 288564
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 12:29 - pre 154 meseci
Imam još jedno dodatno pitanje, možda glupo ali bi mi pomoć značila:

Imam mogućnost da dobijem državljanstvo jedne od zemalja EU (tako da bih imala dvojno) na osnovu jednog roditelja - znači nikad tamo nisam živela niti nešto znam jezik pa me interesuje koje sve prednosti to državljanstvo ima u ovoj akciji traženja posla? Jedino što znam je da imam prednost pri zapošljavanju u odnosu na ljude van EU ali ništa dalje pa se razmišljam da li da prolazim kroz ceo taj proces...ima li sličnih slučajeva, anyone?
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 13:43 - pre 154 meseci
ITmops,

Nema na cemu!
Ne znam drzavljanstvo koje EU drzave imas ali moj najdobronamerniji savet bi glasio-Uzimaj!
Neuporedivo je lakse. U slucaju da ne uspes da nadjes posao u struci, mozes za pocetak da radis bilo sta. Da bi u sadasnjim okolnostima dobila radnu vizu opis posla mora da bude vrlo precizno u opisu struke, doslovno ono sto ti je profesija, nista mimo toga. Verovatnoca za tako nesto je mala, osim ako nisi ekspert u svojoj disciplini ili imas mnogo srece.

Ukoliko poslodavac odluci da te zaposli, on je garant i lako se odradi taj birokratski deo. Medjutim, Norvezani koji apliciraju za isti posao imaju prednost, zatim drzavljani EU, pa tek onda MI. Dakle, ako se za isti posao prijavi dosta kandidata, jasno je koga ce poslodavac najpre zeleti da zaposli. Zasto da se gnjavi sa silnom administracijom ako vec na raspolaganju ima sasvim dovoljno kvalifikovanih kandidata.

 
Odgovor na temu

69th

Član broj: 276746
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 16:30 - pre 154 meseci
Da @flink je u pravu
Sa drzavljanstvom neke od zemalja EU je neuporedivo lakse, jedino je u slucaju Bugarske i Rumunije nesto drugacije..
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 16:59 - pre 154 meseci
Gradjani evropske unije imaju pravo da rade bez posebnih dozvola i u zemljama ostalih clanica EU. I tu su u ogromnoj prednosti nad nama kojima trebaju te dozvole. A retko koji poslodavac ce vas cekati da nabavite dozvolu kad imaju radnu snagu iz siromasnijih zemalja EU koji rade podjednako jeftino kao i mi.
 
Odgovor na temu

ITmops
Jelena M
Sales Coordinator
Beograd

Član broj: 288564
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 17:37 - pre 154 meseci
Da, videla sam na forumu da su Rumunija i Bugarska i dalje u zapećku (ali opet ispred nas :( ) i nadam se da nekom poslodavcu neće biti isuviše komplikovano objašnjavati šta je dvojno državljanstvo u stvari, naročito što kod njih to ne postoji...ali dobro, od nečega se mora početi! :)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2011. u 19:53 - pre 154 meseci
Samo ti Jelena uzmi to drzavljanstvo i guraj svoju pricu,ovde srece nema :)
Da ti je dobro ne bi bila na ovom forumu,hehehehe
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
..1-166-240.customer.lyse.net.

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2011. u 23:50 - pre 154 meseci
Vrlo slikovito uputstvo, doduse na norveskom, o razlicitim vrstama radnih dozvola i odgovarajucim zahtevima/pravima moze se odskora naci na UDI sajtu

www.udi.no >> Arbeid >> eLæring: arbeid (kolona na web str desno)

Srecno!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2011. u 13:54 - pre 154 meseci
Pozdrav drustvo...
Dejann73,
Dejane konacno je stigla privremena radna dozvola za raniji start,tacno 3 nedelje otkad sam predao...dokumenta koja su mi trazili bili su HMS (helse,miljo og sikerhet),a drugi je bio "merverdiavgift" ili tako nesto,u pitanju je neki porez...nijedan od ta dva dokumenta NISAM predao,kad sam otiso kod poslodvca i rekao sta mi treba,ljudi su bili u cudu jer nikom drugom to nisu trazili,pozvali ih,rekli da nemaju ta dokumenta i evo,juce je stigla radna dozvola na adresu poslodavca,ne na moju adresu gde sam prijavljen...sad sledi skatt,d-nummer i bankovni racun zar ne..

Bambi84,
". Kada budes imao vremena pisi malo o tome kako si putovao,kako si se snasao,gde si ziveo i kakvi su ti utisci,koliko si tamo i oliko si do sada potrosio novca..... Hvala..."

Para puno treba veruj mi,pogotovo ako nemas nekog kod koga bi bila smestena po nekoj najnizoj tarifi,preko veze...ali najbitnije u svemu ovome je jaka VOLJA coveka i spremnost na taj put,jer nije lako uopste,ali se moze uspeti...ni kod mene nije sve zavrseno,tek sam na pocetku i ja,ali samo dobio obuku 4 nedelje u bolnici i nakon toga ponudu na 6 meseci,ako naravno prodjem obuku...Putovanje??Izuzetno skupo,nego odaberes distrikt ili oblast gde nadjes stan,kupis mesecnu kartu za bus i od ustanove do ustanovu,kopirane CV sa sobom i predajes...Utisci najbolji,ima stvari koje mi se ne svidjaju ali nije mesto forum da o tome pisem ovde...Glava gore,najbitnije je imati volje i da ne kazem sta vec za polazak na put...SRECNO
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2011. u 14:34 - pre 154 meseci
E pa supeeer, cestitam :-) Ima nekih novina i promena od jula meseca, zalili su se i drugi ovih dana. Ako se dobro secam ti bese u stavangeru a ja sam trebao ovog vikenda ponovo da idem tamo pa smo mogili i da nazdravimo u to ime, ali sam bio sprecen zbog posla. Drugi put...

Sve najbolje... :-)))
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2011. u 15:51 - pre 154 meseci
E pa momci javite se kad dodjete u Stavanger. :-)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2011. u 19:08 - pre 154 meseci
Aj vazi :-)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2011. u 19:31 - pre 154 meseci
ne druze,ja sam u Moss-u,Østfold...a da zalijemo,to svakako,bice prilika...
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2011. u 20:43 - pre 154 meseci
Oooops, izvini. Ok. ;-)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2011. u 11:42 - pre 154 meseci
Imali neko iskustva koliko se otprilike ceka radna viza za Skilled workers... gledo sam na UDi sajtu i tamo se spominje maximalno 2 meseca.

Znaci popunio sam prijavu ONLINE https://selfservice.udi.no/ , platio kreditnom karticom, zakazo online predaju dokumenata i predao sam dokumente u Bergenu 04.08.2011 i vratio se u Srbiju...

U UDI-ju mi je devojka rekla da oni sada to moraju da salju za Oslo posto prvi put predajem... i da cu biti obavesten mailom ili SMS-om.





 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7832209 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.