Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706971 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 12:55 - pre 152 meseci
Citat:
Alquemista: Pa evo, Sale, ja bih da iskoristim tvoju dobru volju da pomognes :))
Zanima me dosta toga, a od prilike i znam nesto...
Dakle kad naucis jezik (onako osrednje) i posaljes dokumenta (diplomu srednje skole, ali nemam radnog iskustva) pa dobijes autorizaciju, onda kreces put Norveske.
E sad, da li postoji mogucnost da se vec odavde (sa nekom agencijom ili na neki drugi nacin) ugovori tamo smestaj ili cak i posao ILI zapucas u Norvesku, prijavis se u policiju i (kako sam razumeo, tu dobijes vizu za trazenje posla) pa trazis stan i posao? Ono sto me jos zanima, koliko para treba da potrosis na smestaj i sl. dok se ne zaposlis?

Eto, ne bih te vise opterecivao, a ti, ako te ne mrzi, napisi neki redic. I zelim ti da se sto pre odradi spajanje :)



Jezik koliko god da naučiš nije dovoljno, ali što ga više znaš to bolje, jer kada odeš tamo i kreneš da pričaš sa ljudima na norveškom pa još ninošk a ti učio na bukmolu, pa to je užas, ali vrlo vrlo brzo se sve slegne i shvati mozak da alternative nema i kreće iz tebe norveški sve bolji i bolji.
Za autorizaciju npošalji odmah sve što traže , da bi skratio vreme dobijanje iste, jer te neće odbiti već će tražiti dopunu dokumentacije i to je automatski više vremena.
Preko agencija odavde ne može se ugovoriti smeštaj, ja sam pokušavao da nađem takve agencije ali nije moglo a našao sam jednog tipa koji to radi ali mi nije delovao sigurno a i bilo je skupo. U međuvremenu mi se otvorila kombinacija da supruga ide kod prijateljice u Bergen. Da zapucaš u Norvešku bez smeštaja je ludost, mada su neki i to radili i izgurali, a policiji se ne prijavljuješ već po ulasku u zemlju pokazuješ autorizaciju ako ti traže (pošto povratnu kartu nemaš) mada niko te ništa ne pita na aerodromu. Policiji se prijavljuješ tek kada se zaposliš tj sklopiš ugovor sa bolnicom ili domom za stare i bolesne ili dr. tada i podnosiš za radnu dozvolu i dobijaš taj njihov lični broj, tako dok ne sklopiš ugovor ništa ne radi već idi od ustanove do ustanove ali bukvalno i ostavljaj cv. Viza za traženje posla ti ne treba kada imaš autorizaciju, tj prvih 90 dana (ne 3 meseca već 90 dana) si kao turista po šengenu a 87-og, 88-og dana ukoliko nisi našao posao (čisto sumnjam da ga nećeš naći) ideš u policiju i javljaš se da ćeš ostati još i oni ti produžavaju na osnovu autorizacije i vode te kao job sikera i tako možeš do godinu dana ali druže moj tamo je toliko skupo da ti ne mogu opisati, tako da što pre nađeš posao to bolje i nek te skupoća ne brine jer nema onog ko je tražio posao a da ga nije našao i da se zato vratio, osim onih koji ne znaju šta hoće pa uvek im je neko drugi krivac :). Taj njihov lični broj ti je bitan i kod traženja stana jer ti ga niko neće iznajmiti ako nemaš taj broj i dozvolu policije i radnu dozvolu.
Koliko se troši para na smeštaj dok se ne zaposliš ti je individualno, zavisi kod koga ideš ali znam da mi žena sada traži stan i ne može da nađe ispod 7000 kruna ali to je jednoiposoban a imaš i za 5500 garsonjeru u suterenu i sl., ja bih da ja idem sam uzeo tu garsonjeru ili čak neku sobu a ne stan za što manje para ali ponavljam prvo posao pa tek onda imaš pravo da ti iznajmiš stan i za to trebaju preporuke ali to se nađe kada se kolko tolko uklopiš u prvuih mesec dana a i ima dosta Srba gore.
Oslo je najteži za zaposlenje za početnike tako da je moj predlog da ga izbegneš.
Još jedna stvar, jedan pakistanac reče mojoj ženi da se ne nada previše u slanje mailova i konkurisanje preko finn.no i nav.no jer kako reče kada oni vide da si iz pakistana, avganistana, iraka, irana, etiopije i Srbije izbegavaju da ti ponude posao već od vrata do vrata i šefovima i direktorima predaješ cv i molbu, to je tamo normalno i poželjno je da te vide face to face, mojoj ženi su rekli da im ne treba radnik ali ona je otišla i predala direktorki papire i oni je posle dva sata pozvali na razgovor i dali joj smene.
Ovo je moja priča tj. priča moje žene u koju sam do detalja upućen, ne mora da znači da će svima biti ovako ili slično ali ja ti mogu samo pričati o svom slučaju i o slučajevima koje znam da su završili i kako su završili priču.

Deluje sve komplikovano, znam i nama je tako bilo ali, veruj mi, kada kreneš gore, samo od sebe se sve rešava i dosta je jednostavnije u praksi.


 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 13:29 - pre 152 meseci
Citat:
filipv7: Sale, ima pravo da ona podnese za spajanje cak kad i za svoju radnu dozvolu. Ja nisam predao odmah i kad sam otisao sledeci put to je bilo 3 meseca do isteka prvog opholda, dama mi je rekla da je sad to mali period a da sa sledecim produzenjem podnesem za moje a da u medjuvremenu oni dodju posto ne treba viza. E sad "nacuo" sam da porodica moze da bude u Norge dok se ceka na odgovor o spajanju ali to ne znam jer uskoro i ja idem da podnesem za spajanje. Ako je neko to skoro prosao neka javi. Savet za entuzijaste. Kupite skype kredit i svaki søknad propratite pozivom tako da povecavate sebi sanse da vas "primete". Uvezbajte tekst tipa: Jeg vil bare høre om hvordan går det med sakken min? Jeg er en helsefagarbeider fra Serbia med Norsk autorisasjon... I tako dalje. U cv-ju skenirajte i autorizaciju na zadnjoj strani...
Cveyoni: Dule hocemo, pozdravi mi Krida :-P

hvala ti druže puno na informaciji, to nisam znao.
 
Odgovor na temu

vilagrand

Član broj: 271108
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 14:05 - pre 152 meseci
Pozdrav svima,
Moze li neko da mi preporuci nekog profesora koji drzi on-line casove norveskog?hitno mi je
ima li dipl.farmaceuta na forumu?
 
Odgovor na temu

medbrat
Medicinski tehnicar,Zdravstveni centar
Krusevac
Krusevac,Srbija

Član broj: 290712
Poruke: 2
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 15:58 - pre 152 meseci
Ima li neko informaciju da u Krusevcu postoji neka skola ili neko ko drzi privatne casove Norveskog?
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.80-202-132.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 17:30 - pre 152 meseci
Sale 011 Ono sto ja znam o spajanju porodice jeste da slucaj moze da traje i do godinu dana, to naravno varira od slucaja do slucaja, jer oni zaista dobiju mnogi tih molbi, jedna bitna stvar jeste da ne predajes te papire za spajanje porodice u Beogradu nego kad budes u Norveskoj, jer tada mozes da cekas tu dok se stvar ne rijesi, ali naravno ne mozes da radis, ali dobro u tom periodu ce zena da te uzdrzava...:) a na sajtu udi.no imas sve o ovoj temi detaljno. Ovo je 100% tacna informacija jer smo moj muz i ja iskpili svu potrebnu dokumentaciju za spajanje porodice i bili u policiji ali nazalost ja sam tada imala ugovor samo na tri mjeseca tako da nismo mogli predati, mogli smo ali je zena bila tako ljubazna da nam je objasnila da cemo samo da bacimo 3000 kruna i nesto zaboravila sam tacno koliko, a dobicemo odbijenicu. Tako da je on morao otputovati za Bosnu i cekamo da se vrati, pa cemo predati jer sam ja dobila stalni posao sada.
Inace ja sam bila registrovana na forumu pod imenom sandi.k85 ali nisam se dugo logovala tako da sam zaboravila pasvord i sada me evo opet. Radim kao helsefagarbeider, u Norvesku sam dosla pocetkom juna, nasla posao za nekih 15-tak dana kao sommer vikar u starackom domu i sada sam dobila stalni posao na drugom mjestu jer sam bila u situaciji da sam morala traziti posao a nisam ni sa ovim zavrsila jer mi je sefica rekla da necu dobiti produzenje i znaci ja sam se odmah dala u akciju i zaista je bilo efikasno za samo 7 dana nasla sam novi posao u blizini stana, jos mi se cini kao da sanjam, jer sve ovo je bilo veliki izazov i potrebno je zaista mnogo da bi se uspjelo,tako da sam ja prezadovoljna sada. Ja sam imala samo mjeces dana da nadjem novi posao jer kada sam saznala da necu dobiti produzenje odmah sutradan sam otisla u policiji i pitala koliko jos imam pravo da boravim u Norveskoj tj da trazim posao i rekli su mi samo dokle mi vazi ugovor, a ja sam bila ubjedjena da cu dobiti jos onaj ostatak od 6 mjeseci na koji imamo pravo koji nisam ispucala jer sam manje od mjesec dana bila bez posla, ali u policiji su mi objasnili da kada neko dobije posao ne vodi se vise tako nego ako ne dobijes produzenje ili ne nadjes novi posao putuj kuci, znaci ja sam bila van sebe tolike pare trud malo navikla na ovo sve,jos sledeci dan mi je muz otputovao i ostala sam sama,ma uzas.
Malo komplikovano za objasniti sve porukom,al sad je sve ok samo jos da mi se muz vrati :) A i na starom poslu sam dobila ponudu da ostanem da radim, znaci posla ima samo treba biti uporan i isplati se. Istina je da slanje molbi preko mejla ne pije vodu, jer ja sam poslala u jedan dom i dobila odgovor da im ne treba radnik i u isti dom otisla licno i ponudili mi da radim to je bilo tada kada sam saznala da mi je samo mjesec prestao. Presudno je da vas vide da cuju kako govorite i taj neki licni utisak je najvazniji po mom misljenju. Sto se tice dobijanja autorizacije ja sam predala samo sva 4 svjedocanstva, diplomu,polozen drzavni ispit i pasos sve stranice i dobila nakon 3 mjeseca autorizaciju kao helsefagarbeider. Zavrsila sam medicinsku opsti smjer, iskustva nemam i meni je to bilo veliko pitanje joj sta cu medjutim to nema nikakve veze sa dobijanjem posla kao helsef. to je jedino bitno ako sef zeli da vas primi kao helsef a da mu radite kao sykepleier, a i tada je jedino bitno da znate da zivadite krv jer samo to rade :))))) Druga stvar jezik sam ucila sama neka 3 mjeseca i uzela sam par casova koje sam slusala preko skajpa i iskreno nista narocito mi nisu pomogli, znaci samo knjigu u sake i ide to tesko je zaista jer mi ne znamo ni kako se izgovara i totalno novi jezik ali se moze, evo ja sam sada skoro 4 mjeseca a nemam problema na poslu sto se tice jezika, inace ima nekih bakica i dekica koji su sa sjevera ili govore sebi u njedra pa je teze ali navikne se pa ja sam smao za dva mjeseca usla u semu. Sa stanom smo imali srece jer rodjak od mog muza zivi u Norveskoj 6 godina i u istoj kuci smo iznajmili sprat i dobili ugovor jer je kuca u vlasnistvu od sefa tog rodjaka. Uf mislim da sam rekla vecinu i zaista podrzavam sve one su se odlucili put Norveske i ako mogu pomoci sa nekim odgovorima tu sam jer samo prije par mjeseci bila sam u istoj situaciji kao pojedini sada. Puno srece svima i pozdrav od mene iz Drøbaka. To je mjesto u blizini Olsa nekih 45min busom. U Oslu je tesko naci posao jer traze polozen norsk prøve3, ali zaista ima mnogo mjesta i domova tako da samo hrabro napred.
I da ovo sto je napisala filipli "Danas sam se čula sa poznanikom koji živi i radi u Stavangeru četiri godine i rekao mi je da je teško naći posao,da se Norvežani pitaju šta mi uopšte tražimo tamo i zašto dolazimo u Norvešku"....moj odgovor na to je da je tesko naci posao tesko je jer je konkurencija velika i jer mi koji ne dolazimo iz EU imamo dodatnu zavrzlamo sa papirologijom i nemamo ama bas nikakve povlastice osim ta dodatna 3 mjeseca za trazenje posla, ali posao se moze naci ako se zeli samo od doma do doma i pitaj trazi i pojavice se negdje nesto to je sigurno. Mene su na poslu pitali zasto bas Norveska al to su bile dvije jedna iz Poljske druga iz Rumunije ja sam rekla iz istih razloga kao i vi :) a stvarno ima ljudi iz svih mogucih zemalja ja mislim da i nas srba treba biti vise i da treba da povlacimo jedni druge a ne kad spasis dupe odatle prosipati pesimizam. I to da se Norvezani pitaju sta mi radimo ovdje je nesto najgluplje sto sam procitala na ovom forumu, jer ako je ijedna zemlja demokratski nastrojena onda je to definitvno Norveska. Naravno da oni ne mogu da razumiju kroz sta mi prolazimo i kroz kakve i u kakvim uslovima smo zivjeli jer u Bosni je bio rat Srbija je bombardovana ali oni o tome znaju samo ono sto ima Amerika plasira, al to se nikoga ne tice i to je proslost i po mom misljenju norvezani su maksimalno fer i prijatni bar ja nisam imala lose iskustvo i meni se kao ljudi bas svidaju, zive po 100 godina izgledaju mlado i sa 90 trce ko manijaci puni su aktivnosti hrane se zdravo jedino sto ih zeza jeste to vrijeme i zima koja traje malo duze ali i tada covjek moza da se izorganizuje jer je masa stvari koje mozete da radite. Znaci ne slusaj ti poznanika nego se hvataj knjige ako zasita imas zelju da zivis i radis u Norveskoj.

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 22.09.2011. u 18:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 22.09.2011. u 19:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 22.09.2011. u 19:38 GMT+1]
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Alquemista
Apotekarski pomocnik

Član broj: 290824
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 20:13 - pre 152 meseci
Aj aj aj... drugari dragi, hvala vam na iscrpnim objasnjenjima i savetima koji puno znace...
Dobro cu da mucnem glavom i gledacu da se povezem s nekim nasim ko je vec tamo, jer kako sam razumeo, najveci problem je - gde se smestiti dok nadjes posao. Sve ostalo se da srediti (nauciti jezik, dobiti autorizacija...)
Puno pozdrava i do kucanja :)
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 20:25 - pre 152 meseci
Sandra, svaka ti je na mestu, svaka ti cast i sve si u pravu, znaci to je taj put koji mora covek da predje i to je to.
Zelim ti puno uspeha i samo napred i da ti muzic sto pre dodje pa da nas vi zene malo izdrzavate, nije to lose neko vreme :)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.80-202-132.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.09.2011. u 21:21 - pre 152 meseci
Hvala Sale i vama puno srece i samo napred moramo da se izborimo za bolju buducnost....;)))))) i da cestitke takodje na uspjehu....pozzzz
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 00:22 - pre 152 meseci
pozdrav svima, nisam se javljala na forum dugo, skoro godinu dana mada sam tada bila prilicno aktivna, kao pocetnik sam sakupljala informacije kako da sebe i svoju porodicu spasim od ovog ludila u srbiji i evo skoro godinu dana kasnije imam autorizaciju za helsefaga i sasvim solidno znanje jezika..koleginica i ja smo kupile kartu u jednom pravcu u nadi da cemo naci posao i stizemo sredinom oktobra.Idemo u Sandnes u blizinu Stavangera.Ako nekoga od nasih ima u blizini i voljni su da pomognu oko trazenja posla mada nam ne smeta ni jedan deo norveske pa ni sever neka se javi i pomogne nam, necemo nikome ostati duzne.Najveci nam je problem novac:)jer kada platimo smestaj nece nam puno preostati za klopu i putovanje po Norveskoj.Kako najjeftinije proci sto se tice hrane i koliko za nas dve treba mesecno?Kako najjeftinije putovati prilikom obilaska domova i bolnica?Muce nas mnoga pitanja sa kojima se moramo izboriti kao i vi koji ste vec to uspeli, zato nam pomozite savetom, informacijom ili bilo cim sto vi smatrate da bismo morale znati ili uraditi..unapred hvala svim ljudima dobre volje koji su prosli putem koji nas tek ceka...
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 13:13 - pre 152 meseci
Ja sam cuo nekoliko prica iz prakse da je rok za spajanje porodice u toku tri meseca od predaje papira, tj. da u tom periodu moraju odgovoriti, ali mislim da je zakonski rok do godinu dana, nisam siguran, ali mislim da je tako. Nedavno je jedna koleginica iz Srbijhe dobila pozitivan odgovor posle dva meseca, i to sve je izlo bez ikakvih problema. To je ono sto ja znam.
A sad jedno pitanje za tebe. Mozes li mi detaljnije opuisati postupak za spajanje, koja dokumenta i tako to. Posto bih i ja to uskoro odradio, pa me interesuje da saznam sto vise pojedinosti u vezi svega. Unapred hvala i pozdrav.
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 15:18 - pre 152 meseci
Jednoj mojoj prijatelljici su rekli kada je podnosila papire za spajanje porodice da mora da ima tri mesecne uplate,pa tek nakon toga ima pravo na spajanje porodice. Nakon tog perioda je podnela zahtev i u roku od 2 meseca su joj pozitivno odgovorili i sada zajedno zive u Norveskoj.
E sada da li je to ona dobro tada razumela,ne znam
Ali eto proslo je samo dva meseca od njenog podnosenja molbe do realizacije.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 17:14 - pre 152 meseci
Sale,
i kod mene je ista prica...naime,dobio sam prosle nedelje dozvolu iz UDI,i usput ih pitao o spajanju porodice...dali su mi papir na kome pise sta je sve potrebno,a to isto stoji i na tom papiru da treba intekt ili priliv 3 meseca podneti ili lønnslipp poslednje 3 plate...osim toga trebaju 2 slike,izv.rodjenih,ugovor o stanu,uplatnica ako je osoba starija od 18 godina i jos jedan il dva dokumenta,ne secam se...sad,kako pokusati spojiti porodicu ako imas ugovor kao i ja,na 6 meseci??sacekati 3 meseca da primis platu,pa onda predati zahtev al ti oni verovatno nece prihvatiti zato sto ti ostaju jos 3 meseca,ili kako vec...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 20:00 - pre 152 meseci
Citat:
slaya.olja: Kako najjeftinije proci sto se tice hrane i koliko za nas dve treba mesecno?Kako najjeftinije putovati prilikom obilaska domova i bolnica?Muce nas mnoga pitanja sa kojima se moramo izboriti kao i vi koji ste vec to uspeli, zato nam pomozite savetom, informacijom ili bilo cim sto vi smatrate da bismo morale znati ili uraditi..unapred hvala svim ljudima dobre volje koji su prosli putem koji nas tek ceka...


Sto se tice hrane ja kupujem vecinu stvari u http://coop.no/ Tamo ima roba na kojoj pise plavim stlovima "Extra"... i to je kao najeftinije.
Kod njih takodje kupujem i hleb posto je hleb u norveskoj oko 25 kruna... a u COOP-u ima i za 7 kruna.

Takodje jeftino ima da se kupi i u prodavnicama "KIWI", ali tamo trazis robu sa oznakom First price i to je najeftinije.
http://bloggfiler.no/wendysinf...es/622817-11-1281729400022.jpg
Ako vam treba nesto od stvari nejbolje otici u neki veci trzni centar koji je na periferiji i tamo se mogu naci jeftinije stvari.

Namestaj (krevet , sto i stolicu) sam normalno kupio u IKEI , provo odete na web sajt registrujete se i nadjete sto vam treba i ostampate listu pa se lakse mozete snaci po skladistu.

Ako neko zna nesto jeftinje neka javi... posto sam i ja ovde tek par nedelja i tek istrazujem okolinu :)

Za putovanje po gradu i okolini ja sam kupio mesecnu kartu koja kosta 660 kruna, a karta u jenom pravcu kosta 25 kruna... pa mislim da je stvarno isplativo kupiti mesecnu kartu posto ona vazi za neogranicen broj voznji za bilo koji prevoz bus/tranvaj.

Inace kolko treba mesecno za zivot je relativan pojam, ode dosta na pokucstvo ako nemas nista sa cime da skuvas i ako nemas tanjire i escajg... i ako sve moras da kupis.
Meni se cini da sam bacio maltene 2500 kruna na kojekave zezalice tipa tanjiri, serpice , tiganj itd...


Jos jedna bitna stvar menjanje para.... ovde ne postoje menjacnice nego moras u banku, a ja posto radim do 4 ne mogu da stignem nego odem u centar za turiste u Bergenu i onda me tamo oderu ko foku, posto im je kurs za razmenu kriminalan. Srecom imam pare i na deviznom racunu u inteza banci pa podizem pare na bankomatu sa visa elektron karticom i to mi je mnogo povoljnije. Tako da ko planira da dolazi ovamo mozda da pola para uplati na devizni racun u intezi i nek uzme viza elektron karticu koja je dzabe. I jos jedna stvar uzmite i viza internet karticu u inteza banci u slucaju da budete morali nesto da placate preko neta. Mislim da sve to ima i raiffeisenbanka to za kartice i racune....

 
Odgovor na temu

marijadik
marija dikic
DZ Nis

Član broj: 290937
Poruke: 1
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 22:13 - pre 152 meseci
Cao svima!!! Da li neko zna da li u Nisu postoji skola Norveskog ili neki profesor koji drzi casove???
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 22:17 - pre 152 meseci
...e pa gogi77 za samo nekoliko nedelja ti si prilicno obavesten,hvala na ovome puno nam znaci poslusacemo tvoje savete.Vizu elektron sam vec izvadila i njome kupila karte preko interneta na norwegian.no.Poslali su mi i za mene i koleginicu karte na mail pa ne znam da li da vadim tu internet karticu kad ova vec radi...
...ponecemo dosta kopija autorizacija i cv-ijeva i dosta klope da bar neko vreme ne moramo da trosimo novac na hranu sem za hleb a sto se pokucstva tice mi cemo najverovatnije dobiti sobu sa dva kreveta pa za to ne treba da brinemo a par tanjira, tiganj i serpica nece biti problem....samo da nadjemo posao..
..hvala jos jednom..pisemo se jos neko vreme odavde pa od 23ceg oktobra odande..pozz
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.09.2011. u 23:05 - pre 152 meseci
Ovu temu su ponovo dobri ljudi oživeli! Ne napuštajte nas.
Hvala vam svima.
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.opera-mini.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.09.2011. u 01:34 - pre 152 meseci
Valutu mozete najjeftinije zameniti u posti jer ako nemate racun u banci traze proviziju oko 100-200 nok ali mislim da je najpametnije da covek otvori dev. racun u srbiji, deponuje 80% novca na njoj i placa debitnom karticom u Norveskoj. Kartica treba da ima cip na njoj a ne samo onu crnu traku i bez problema se moze placati skoro svuda (90%) tako da se izbegava placanje provizije za konverziju u Nok, ili jednostavno kupiti krune u srbiji sto je mislim povoljnije nego to menjati ovde. Podizanje sa ATM bankomata u norveskoj je papreno skupo kao i svuda ako to nije maticna banka u maticnoj zemlji ali zato ako placate karticom provizija je kao i u Srbiji (1% mislim). O svemu ovome se informisite najbolje u vasoj banci oko svih detalja. Sto se putovanja tice pametno je uzimati makar tur-retur kartu jer je tako jeftinije. Ja kada sam uporedjivao cene najjeftinije je bilo busom, mada sve cene karata se mogu naci na internetu pa planirajte. I da, dobro se inf. I isplanirajte jos iz srbije (tipa adrese, rute) uzmite neki tel sa gps tako da kad dodjete ovde ne gubite vreme i novac. Cv predajte sa åpen søknadom (za vise poslova ubuduce koji se tu otvaraju) i samo hrabro i verujte u sebe, sreca ce vam se kad tad osmehnuti sigurno :)
 
Odgovor na temu

Sanela90

Član broj: 290944
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.09.2011. u 03:44 - pre 152 meseci
ej caos ja sam nova ovde...citala sam malo sta pisete pa me zanima...jel zna neko na koji se nacin i da li se moze ikako oticu u NOrvesku,koja je procedura.za nas studente....unapred xvala na odgopvoruu:)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.09.2011. u 08:01 - pre 152 meseci
Mene zanima koji je iznos novca koji u kesuozete uneti u Norvesku a da vam za to ne prave problem na granici
Konkretno me zanima da li mogu preneti 40.000 kruna bez problema
hvala onima koji znaju i odgovore mi.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
..213.157.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.09.2011. u 12:21 - pre 152 meseci
Po njihovom zakonu imas pravo na 25000 kr. http://www.toll.no/templates_TAD/Topic.aspx?id=220890
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706971 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.