Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7802863 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 12:15 - pre 130 meseci
Citat:
Nesh-co: Znaci stvari se polako ali sigurno komplikuju :)
Druze, razumem ja tebe za auto, ali sta sa dozvolom? Ja nemam prava da vozim duze od 3 meseca, a kad dobijem dozvolu, onda ni toliko?
Da li je moguce da za svako dete ponaosob kuckam i podnosim poseban zahtev? Malo mi je to cudno, znam da je tehnicki na portalu moguce, ali znas da treba platiti na kraju taksu od 3750 za prvu aplikaciju i da se ne smatra zahtev podnetim dok to ne uradis. Kapiram da se ne placa za decu, ali kako sistem zna da je u pitanju dete?


Po norveskom zakonu, imas prava da vozis tri meseca kao turista, ali cim dobijes papire preko spajanja prestaje tvoj status turiste, a samim tim i vazenje nase vozacke. Ja se nisam igrao sa tim stvarima. Polozio sam opet, sve ispocetka. To zadovoljstvo je iznelo 31.000, i neku krunu preko, sa svim mogucim minimalnim stvarima, 36 vozena casa od 36 minimalnih. Eto, zarad orijentacije.

Sto se tice srpskih auta, mislim da je potrebno uplatiti dodatno osiguranje, nisam siguran, ali mislim da je tako. I koliko se secam, ne moze se dobiti produzenje za jos jednu godinu voznje stranog auta, koji je van EU bez placanja nekih taksi i carine, ali je onda upitna sama isplativost te price. Proveriti info malo detaljnije.

Sistem zna da je dete u pitanju jer se registruje po stavku deca, i po godinama zivota. KOd prijatelja je to islo bez ikakvih problema. I jos nesto: prvi zahtev za spajanje porodice se placa 3750, a ukoliko i garant produzava, onda se na to dodaje jos 3000, dakle 6750 sve zajedno. Povoljno, nema sta...



^porezna platu je 36% sto znaci ako 10% umanje trebalo bi da nama bude 32,4%, mada na vecu bruto platu je i veci porez do 42% cini mi se ali ne znam na koliku bruto platu^

Na svim skattkartama stoji da je porez 36%, ali ta informacija nije tacna. Ono sto zaista odredjuje visinu poreza je do ove godine koriscena skatteklassa kao i broj same skatt tabelle. Ta cifra od 36% koja stoji na kartama nema veze sa realnoscu. Porez je negde ca 24, 25-30,31% ako jednostavno sam preracunas bruto i odbitak skatta naveden u tabeli.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 12:27 - pre 130 meseci
@dr hofman , stefanko je mlad i ne uzimam mu za zlo ,
dok u životu sve ide po špagi onda je lako propovijedati 'love and peace' . Kad negdje zapne pa te još netko izlevati i potkajla tu i tamo nedaj Bože, skinu ti se ružičaste očale i ne čudiš se više ko picek glisti što nisu svi ' high life ' i što im smeta svašta nešto.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 13:06 - pre 130 meseci
Citat:
medicman: Po norveskom zakonu, imas prava da vozis tri meseca kao turista, ali cim dobijes papire preko spajanja prestaje tvoj status turiste, a samim tim i vazenje nase vozacke. Ja se nisam igrao sa tim stvarima. Polozio sam opet, sve ispocetka. To zadovoljstvo je iznelo 31.000, i neku krunu preko, sa svim mogucim minimalnim stvarima, 36 vozena casa od 36 minimalnih. Eto, zarad orijentacije.

Sto se tice srpskih auta, mislim da je potrebno uplatiti dodatno osiguranje, nisam siguran, ali mislim da je tako. I koliko se secam, ne moze se dobiti produzenje za jos jednu godinu voznje stranog auta, koji je van EU bez placanja nekih taksi i carine, ali je onda upitna sama isplativost te price. Proveriti info malo detaljnije.

Sistem zna da je dete u pitanju jer se registruje po stavku deca, i po godinama zivota. KOd prijatelja je to islo bez ikakvih problema. I jos nesto: prvi zahtev za spajanje porodice se placa 3750, a ukoliko i garant produzava, onda se na to dodaje jos 3000, dakle 6750 sve zajedno. Povoljno, nema sta...



^porezna platu je 36% sto znaci ako 10% umanje trebalo bi da nama bude 32,4%, mada na vecu bruto platu je i veci porez do 42% cini mi se ali ne znam na koliku bruto platu^

Na svim skattkartama stoji da je porez 36%, ali ta informacija nije tacna. Ono sto zaista odredjuje visinu poreza je do ove godine koriscena skatteklassa kao i broj same skatt tabelle. Ta cifra od 36% koja stoji na kartama nema veze sa realnoscu. Porez je negde ca 24, 25-30,31% ako jednostavno sam preracunas bruto i odbitak skatta naveden u tabeli.


Sto se supruge tice, vec sam aplicirao, uplatio te 3.000 i to je to, slazem se da je pametno da ona zatvori tu svoju pricu ako je to vec tako.

Sto se mene tice, registrovao sam svoj nalog i popunio sve do dela placanja i snimio aplikaciju i to je ok. Kapiram da mi treba i tu 3.750, ali ne podnosim do daljnjeg dok ne rascistim sta je ispravno.
Pitanje je, da li sad na tom mom nalogu pravim novu aplikaciju za svako dete ponaosob, kao sto sam i za sebe ili registrujem potpuno nov nalog kao sto sam sebi za svako dete ponaosob i tek onda apliciram svakom po jednu aplikaciju na sopstvenom nalogu?
Ludilo.

 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 13:16 - pre 130 meseci
Citat:
Nesh-co: Sto se supruge tice, vec sam aplicirao, uplatio te 3.000 i to je to, slazem se da je pametno da ona zatvori tu svoju pricu ako je to vec tako.

Sto se mene tice, registrovao sam svoj nalog i popunio sve do dela placanja i snimio aplikaciju i to je ok. Kapiram da mi treba i tu 3.750, ali ne podnosim do daljnjeg dok ne rascistim sta je ispravno.
Pitanje je, da li sad na tom mom nalogu pravim novu aplikaciju za svako dete ponaosob, kao sto sam i za sebe ili registrujem potpuno nov nalog kao sto sam sebi za svako dete ponaosob i tek onda apliciram svakom po jednu aplikaciju na sopstvenom nalogu?
Ludilo.




Zar nemas negde u okviru tvog formulara da navedes zajednicku decu tebe kao trazioca dozvole i garanra, tj. supruge? Koliko se secam, tako je bilo ranije, nisam odavno punio te formulare, pa ne znam kako je sad.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 13:29 - pre 130 meseci
Ne,
obrasci i za imigraciju i za radnu dozvolu su maltene isti, navodis sve relevantno, a sto se tice porodicnog statusa i licnih informacija, navodis rodjake i decu taksativno i to je to.
Dodatna komplikacija je i to sto ja imam jos dvoje dece iz prvog braka, koji inace ne emigriraju sa nama, ali ja ih svakako navodim u svojoj aplikaciji jer tamo taksativno stoji navedite svu svoju decu. Tako da nemam mogucnosti ni to da razdvojim, prosto nema u formularu nista o tome.
Dodatno me zbunjuje sto kad probam da dodam na mom nalogu dete posebno, on mi nudi moje licne podatke kao obrazac. Ok mogu ja da ih menjam, ali mi je nelogicno da je tako, pre ce biti da svako dete onda mora da ima svoj nalog. Ako je tako, onda oni definitivno nisu normalni.

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 13:54 - pre 130 meseci
dr hofmane, sve si zivo izmesao, i nista te ne razumem... ja koliko znam isabeau je farmaceut, nije doktor, i mislim da se farmaceutima diplome priznaju daleko lakse nego doktorima... i da li govoris o priznavanju diploma srednje medicinske ili fakulteta... ja ne znam za tu info da se sestre valjaju po æsvim drugimæ EU zemljama, koliko znam to su Nemacka i Norveska, eventualno jos koja zemlja... vi medicinari ste i srecni sto vam se bilo sta priznaje, i vi cinite najveci procenat nase emigracije, i kamo srece da je tako sa ostalim profesijama... pitaj ti neke moje kolege prosvetare kako se na nase diplome gleda u inostranstvu... ne isplati se nista nostrifikovati jer ti ispadne kao novo 5ogodisnje studiranje, u vecini zemalja... kao sto i sam vidis na forumu nema nastavnika-vaspitaca koji su zaposljeni ovde u Norveskoj, sve su to neke druge profesije... toliko o tome sta sam ja morao da prodjem, dodatnih godinu i po dana studiranja na master nivou koje se dobija kao igla u plastu sena da bih ovde mogao da nostrifikujem obrazovanje i radim... i naravno jezik, i posao paralelno sa tim...

isabeau, posto uglavnom zavrsis diskusiju sa mnom da sam mlad i neiskusan, cisto da znas da 23 nije broj mojih godina... imam ja dosta iskustva iza sebe i sto se rada i studiranja tice, kao i zivota u 4 zemlje...

da zaokruzim, ne propagiram love and peace vec dajem prijateljski savet, jer sam kroz slicna razmisljanja i nedoumice sam prolazio... u mnogim neizvesnim situacijama podozrivo gledao na svakog somalijskog muslimana kao na nekog ko je ovde jel te sa lakocom dosao, crpi izvore novcane i zbog takvih ja kao ne mogu doci na red... gledao na neke druge profesije sa visine i razmisljao, zasto oni mogu a ja ne mogu posle ovog silnog trud... sada shvatam da mi je ta negativnost iako bila ventil, verovatno oduzimala dragocenu energiju da se posvetim resavanju svoje situacije, da napredujem u norveskom i da obogacujem svoj socijalni i emotivni zivot koji se ionako sroza kad napustite svoju zemlju... takvo razmisljanje me je zasigurno donekle emotivno ispraznilo da mozda sada ja vise nisam onaj ja od pre... znam da ne moze biti sve divno i bajno, ali nece nam nazalost nista pomoci da uopste razmisljamo o drugima, ko god ti drugi da su, kamo li da gajimo negativna osecanja prema njima... u Norveskoj ce biti mesta za sve jos neko vreme, i nismo mi Srbi nista daleko bolji od ostalih naroda koji dolaze ovde... focusiranje na svoju situaciju, googlovanje, slanje mailova, zvanje, pracenje nava i finna, usavrsavanje jezika, trazenje programa doskolavanja, citanje iskustva ljudi i trazenje rupa u zakonu, to je ono sto mozemo da radimo i sto ce nam zaista pomoci...

i sto bi mira rekla, mi dolazimo ovde, a ne oni kod nas... oni su ti koji znaju zasto njima odgovaraju poljski vodoinstalateri a ne americke babice... oni su ti koji znaju zasto proveravaju nase medicinare toliko koliko proveravaju i zasto je skoro nemoguce nekim profesijama i da zamisle da dodju ovde... ko prolazi u norveskoj, inzinjeri i medicinari...ja ne cuh jos uvek za nekog nastavnika, ekonomistu, frizera, pravnika, filozofa, sociologa, novinara, arhitektu, politicara il diplomatu, shofera, bravara, stolara, pa ni vodoinstalatera i da ne nabrajam dalje... NAZALOST...
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 14:24 - pre 130 meseci
@stefanko

Evo ti si npr tipican primer coveka sa ovih prostora, uspeo u zivotu , nista ne razume i sve mu je lepo. Pa kave veze ima sto je isabeu farmaceut, nisam ama bas nista spomenuo u vezi toga. Ne znam sta ti znaci izraz valjaju se sestre i bio sam sasvim jasan onima koji razumeju smisao recenice. Ali ponovicu jos jednom.
Srednja medicinska skola je degradirana na kurs, mozda jednog dana kad pocne navale iz EU mas ing i drugih profesija koje su deficitarne u Norveskoj njima se digne i kazu ok priznacemo vam tri godine , niste imali dovoljan broj casova iz fizickog , fali vam sociologija itd. Njihov kvazi prekopiran svedski sistem nije sveto slovo i kao sto sam rekao kad tad obice se njima u glavu.
I sta si se vise uhvatio za somalice, pedere. Sta da se radi, mi sto smo odrasli na balkanu imamo predrasude. Neko uspe u zivotu i zaboravi odakle je dosao, kakvi su mu obicaji, dal mu je odvratno kad se dva derape zvalave na ulici, sve se to ponisti sa puno kruna u novcaniku. I to je tipican gastarbajter. Vrlo mali broj, meri se u promilima, zna odakle je dosao, sto je tu, i da zapravo nije sramato biti Srbin.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 14:37 - pre 130 meseci
Citat:
dr hofman:
Citat:
stefanko23:
Citat:
isabeau917:
Bitno da su si u državu navukli rumunjskih cigića i poljskih vodoistalatera i bauštelaca pa su se malo zapunili :D jelte.



isabeau, ja jedva cekam da dodjes u Norvesku i pozivis ovde... bas me zanima da li i kako ce ti se promeniti misljenje tada... sta ti smetaju poljski vodoinstalateri, kakve oni veze imaju? ljudi dolaze ovde i posteno rade svoj posao... inace vodoinstalateri imaju ogromne plate ovde... licno sam pricao sa nekima... sto se cigana tice, slaba im je vajda od dolaska ovde , ne mogu mngogo da isprose i vracaju se...

Bas me zanima dal bi imao takav isti komentar recimo da su ti skolu degradirali na srednju. Van svake pameti je da zenu koja je 6 godina ucila i 12 god radila degradirati na bolnicara, staviti u isti kos sa kursevima koji se tu zavrsavaju za godinu danas. Sve ce to jednog dana da im se vrati na ovaj ili onaj nacin.
Probaj sire da posmatras problematiku, a ne usko. Pa ako celoj zapadnoj evropi valjaju nase medicinske sestre i manje vise svuda je isti nacin do koga se dolazi do priznavanja nase skole treba se zapitati zasto i bas ove god su bezgresni norvezani degradirali med skolu i sveli je na maltene neki kurs na folkeuniversitetet.


ti si se osvrnuo na moje obracanje isabeau, ...osim ako se ovo o zeni koja je studirala 6 god. ne odnosi na nju... a poentu mog posta si shvatio kao: ovaj uspeo pa soli pamet... niti smatram za sebe da sam uspeo, niti solim pamet...svakodnevno se i dalje susrecem sa istim problemima i izazovima kao i vecina ovde, inace ne bih ni bio na forumu... ja sam se na njen post osvrnuo zato sto s vremena na vreme komentarise odredjene grupacije ljudi i samo sam pitao kakve veze sada imaju poljski vodoinstalateri sa bilo kim od nas...ali ok to je moje misljenje, razilazi se sa necijim drugim, i to je sasvim normalno... u ove dublje tematike ne zelim da ulazim...

 
Odgovor na temu

vilagrand

Član broj: 271108
Poruke: 18
*.84-48-99.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 15:55 - pre 130 meseci
Na zvanicnom sajtu pise da se nasa vozacka moze koristiti 3 meseca od kada dodjes u NO, bez obzira dal imas prebivaliste ili si turista, student...ovde.
Automobil(srpska registracija) mozes voziti 1 godinu dana ako vam je dozvala boravka privremena, ako je dozvola boravka duza tj. do 2 godine, za tu drugu godinu morate podnete zahtev carinskim organima u roku od 1 godine od kada ste usli u NO.Tako sam ja ovo rastumacila, e sada sta se desava ako automobil koriste dve osobe tj. muz i zena u NO npr.Jel moguce voziti taj automobbil ili treba neko ovlascenje.Da li je neko razradjivao ovu temu?
Inace mi planiramo da oko 1.septembra krenemo za NO sa dvoje dece sa automobilom iz Srbije,imacemo jednu dozvolu koja vazi 3 meseca srpska , a u medjuvremenu ce jedno od nas da polaze.
Ako neko ima neku predlog, savet, sugestiju u vezi putovanja(putarine, trajekti , kojim putem ici, gde najbolje nociti i ostalo) dobro bi nam dosli!Pozz
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 15:56 - pre 130 meseci
@Nesh-co
Mislim da na jednom profilu možeš napraviti sve aplikacije, kao što si i sam rekao samo izmijeniš podatke iako su unaprijed ponuđeni. Ja to nisam ni probao, automatski otvorio još dva profila i završio stvar. BTW svakočastim za količinu odgovornosti koju imaš na leđima. Sada mi je jasno zašto si ponekad malo predetaljan, ti baš nemaš prostora za greške :-) U najgorem slučaju otvoriti još 3 profila nije neki problem, trebaju ti tri mail adrese i pola sata vremena.

 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 15:57 - pre 130 meseci
Što se tiče vozačke moraću da malo korigujem kolegu medicimana. Vozačka važi tri mjeseca i ako ste turista ali i ako se naselite u Norveškoj.
Citat:
Adgangen til å bruke sitt nasjonale førerkort i Norge i inntil tre måneder, gjelder også for personer som tar fast bopel i Norge.

http://www.vegvesen.no/Forerko...dsk+forerkort/Land+utenfor+EOS

Poslije toga mora sve ponovo, ali to nije 36 sati vožnje. Zakonski minimum je 13 časova vožnje plus 2 časa na polaganje. Na polaganju morate koristiti auto sa duplim komandama te stoga košta koliko i čas vožnje.

Testovi se polažu na kompjuteru i nisu bauk, 30 minuta straha. U svakom momentu možete da se prebacujete između norveškog i engleskog a možete donijeti i riječnik na test. Testove vježbate online, košta nešto sitno. eteori.no

Obuka se sastoji iz 4 dijela:
http://www.vegvesen.no/Forerko...ring/Foreropplaering/Personbil

1. Kurs iz bezbijednosti saobraćaja koji uključuje prvu pomoć i noćnu vožnju, ukupno 17 časova teorije.
Od ovoga je nama obavezna prva pomoć i noćna vožnja. Ja sam bio ukupno otprilike 4 časa.

2. Neobavezna obuka. Obavezan je samo 1 čas vožnje na kraju obuke.

3. Sigurnosni kurs na stazi koja simulira ledenu cestu. Obavezana 2 časa teorije i 2 časa vožnje na stazi. Jako zanimljivo i korisno, meni je bilo uživanje.
Neobavezna obuka, obavezan samo 1 čas vožnje na kraju obuke.

4. Sigurnosni kurs na putu. Uključuje vožnju u gradu i otvorenim putevima (obavezno uče preticanje). Obavezno 2 uvodna časa teorije, 9 časova vožnje i 2 časa gdje se sumiraju utisci.

Poslje toga slijedi praktični ispit koji za koji morate platiti 2 časa auto sa duplim komandama.

Ja sam odradio sve po minimumu, poželite mi sreću u ponedjeljak polažem. Koliko košta nisam još pitao, meni je najvažnije bilo da bude brzo.

[Ovu poruku je menjao stavasbriga dana 10.08.2013. u 17:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 16:06 - pre 130 meseci
Citat:
stavasbriga:
@Nesh-co
Mislim da na jednom profilu možeš napraviti sve aplikacije, kao što si i sam rekao samo izmijeniš podatke iako su unaprijed ponuđeni. Ja to nisam ni probao, automatski otvorio još dva profila i završio stvar. BTW svakočastim za količinu odgovornosti koju imaš na leđima. Sada mi je jasno zašto si ponekad malo predetaljan, ti baš nemaš prostora za greške :-) U najgorem slučaju otvoriti još 3 profila nije neki problem, trebaju ti tri mail adrese i pola sata vremena.



:) Neke stvari i ne pricam, ne bi mi ljudi verovali.
Zapucao ja na svoj nalog polako, a popunjavam i one papirne pdf koje se prilazu sa dokumentacijom.
Ceo dan sam ko guska u magli, sve imam osecaj da se vrtim u krug.


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 16:19 - pre 130 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:


Da li neko zna koliko bi kostao put do Norge (pr Oslo) kolima ... koji putevi, koliko ima kilometra, koliko za putarine ... i dr.????


ako ides preko hrvatske onda 20e autoput, slovenija jos oko 12 evra, austrija oko 18 i placas 2 tunela jos oko 10 evra. preko madjarske placas oko 18 evra gde je ukljucena vinjeta i za slovacku, ceska se placa 18 evra. cene uzeti sa rezervom od 20% :)

nemacka, danska se ne placaju

da bi dosao u norge mozes ici preko svedske gde placas jos oko 70 evra prelaz preko mosta koji spaja dansku i malme (ukupno placas 70 evra stim da je oko 45 evra na danskoj strani a 25 evra na svedskoj, ako placas kesom u evrima vracaju ti u krunama :) )

takodje mozes trajektom iz danske za norge a cena zavisi od rute pa proveri na netu.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 16:39 - pre 130 meseci
@cvetanovicmarjan
Piše na sajtu norveške carine toll.no ako imate privremeni boravak do jedne godine možete godinu dana voziti svoj auto. Ako imate dozvolu dvije godine prije isteka prve godine morate poslati zahtjev da vam odobre još jednu godinu korištenja.
http://toll.no/templates_TAD/T...x?id=221730&epslanguage=no

Ja ovo nisam koristio jer mi prve godine nije trebalo auto a sada imam dozvolu na tri godine tako da ne znam sve detalje.

Obavezna godišnja naknada za puteve 2940NOK za benzice do 7500 kg, 3425NOK za dizele do 7500 kg. http://www.toll.no/templates_T...x?id=194976&epslanguage=no
Tu još treba dodati osiguranje koje košta minimalno 3500NOK bez bonusa. Moguće je dobiti bonus ako ponesete potvrde iz domaćeg osiguranja koliko ste godina imali osiguranje bez udesa. Barem su meni tako rekli u osiguranju, ali ja nisam imao auto prije te nisam ovo koristio.

Što se tiče opisa koji je vaš prijatelj dao dosta je realan. Jedino što meni bode oči ispod 400 000 ne treba da se ide. Treba i te kako jer ako ste sposobni i učite jezik sigurno ćete napredovati, supruga će se zaposliti itd... U prvo vrijeme će biti teško ali postoji jasna perspektiva i mnogo je bolja nego kući.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 16:45 - pre 130 meseci
Citat:
stefanko23:
... ja sam se na njen post osvrnuo zato sto s vremena na vreme komentarise odredjene grupacije ljudi i samo sam pitao kakve veze sada imaju poljski vodoinstalateri sa bilo kim od nas...



nikakve veze s bilo kime od vas . imaju veze s americkom babicom. jos cu malo produzit ovu bedastu raspravu. evo npr. stricek hofman skroz shvaca sto sam htjela reci .
ako sam u nekoj stranoj zemlji ne znacim da cu automatski prihvatiti ono sto smatram da je neispravno i nema veze sa zdravim razumom, lobotomiju mi jos nitko za sad nije uspio napraviti a da su se trudili - trudili su se. znaci norvezani ovim svojim postupkom onemogucuju visokoobrazovanoj zeni s visegodisnjim iskustvom da radi i zaradjuje u njihovoj zemlji, dok isto to omogucuju mnogim nizeobrazovanima ( cast svakome ali vodoinstalater je zanatlija, nek se nitko ne ljuti ). gospoja babica ne moze u norveskoj ni prositi, ili to moze max 3 mjeseca dok rumunjski cigo moze neograniceno. to meni nema veze sa zdravim razumom niti ce ikad imati. svaka drzava koja imalo drzi do sebe mora poticati imigraciju visokoobrazovane radne snage.
sto se tice mog osvrtanja na odredjene grupacije ljudi imam debelog razloga i iskustva da se na njih osvrcem.
a sto se tice tetki , fucka mi se zivo tko koga gu_i , sve dok ne pokusava nagu_it mene , doslovno i preneseno. moze natezat i ovcu na livadi ak hoce, sto ne znaci da cu to smatrat normalnim. ispricavam se na vulgarnosti.
pozdrav!
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 17:14 - pre 130 meseci
@isabeau917
Kakve veze imaju poljski vodoinstalateri i rumunski cigani!? Čime su to rumunski cigani lošiji od hrvatski, i hrvatski imaju ili će uskoro imati iste mogućnosti za prošenje? Kakvo je poređenje babice i vodoinstalatera? Ovo prvo je regulisana profesija, kao i ljekar ili farmaceut koji koliko god bio obrazovaniji od vodoinstalatera će uvijek imati mnogo teži proces priznavanja diplome u stranoj zemlji.

Jako često omalovažavaš! Cigane, vodoinstaltere, muslimane, bosance, hrvate izbjeglice iz Bosne... Iz tvojih postova se vidi inteligencija ali jako često i nadmenost i zloba. Bez obzira što si iz EU, što si visokobrazovana imaćeš uskoro priliku za sličan odnos od istih takvih persona, samo Norvežana.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 17:54 - pre 130 meseci
ok, da ne ispada da sam ja lud i da sam jedini primetio sve nabrojano u prethodnom postu... isabeau, norveska daje prioritet FAGLÆRT radnicima... u tu kategoriju ides i ti zajedno sa vodoinstalaterom svidjalo ti se to ili ne... vodoinstalater ima isti nivo obrazovanja kao nase medicinske sestre...svaki posao koji je castan vredi, drzava ne moze funkcionisati samo od visokoobrazovanih...ali dzaba i obrazovanje kad se opste sirine nema...srecno tebi bilo na putu do ovde i opstanku...
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 18:18 - pre 130 meseci
@stefanko23
Uh a ti pucas od sirine. Neki Srbi kako dobiju radnu dozvolu tako pocnu da se ponasaju kao da su rodjeni na svedskom dvoru. Ovde isabeu brani princip zdravog razuma, vrlo prosto, valja im baustelac ili izbeglica koja prima socijalu a ne valja im strucna babica iz USA.
I cisto da se zna, nisam zdravstveni radnik a oni koji imaju sirinu shvatice iz nicka kojim poslom se bavim.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 18:45 - pre 130 meseci
ja sam siguran da si ti babica po profesiji cim si se ovoliko potreso...

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 10.08.2013. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 19:09 - pre 130 meseci
@stefanko23
ti si u snu, to je divno stanje, zelim da ti potraje sto je duze moguce, iskreno
stavasbriga
u prvom dijelu posta pomijesao si kruske i jabuke
zlobna nisam ni najmanje, otkad znam za sebe, pomagala sam svima oko mene max koliko je to bilo u mojoj mogucnosti, mogu se pohvaliti da nikad nikog nisam zaj...a do sad a i nemam namjeru
cigici - gdje god dodju kradu, prose i unistavaju kvartove nekulturom, nehigijenom i sitnim kriminalom - gledam to u zg svakodnevno
vodoinstalateri - cime sam njih uvrijedila pojma nemam
islam - odlikuje ga nakaradan i degradirajuci odnos prema zenama i opcenito neciviliziranost
da nebi netko mislio da branim katolicizam - njega pak odlikuje neopisivo licemjerje i smatram ga odgovornim za hrpu pokolja kroz povijest, osobno bih najradije presla na budizam
bosanci jaoooooo, kukulele
hrvati izbjeglice iz Bosne ?? kako netko tko je rodjem u Bosni moze se deklarirati kao hrvat?? daj mi pojasni to ne kuzim?
Norvezani - to me ne briga ni najmanje, ne mora mi se nitko smjeskati i tapsati me po ramenu, dovoljno mi je da me posteno plati i ne za....e me
pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7802863 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.