Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7811223 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2013. u 13:43 - pre 130 meseci
Citat:
Nesh-co:
Da, sada kada smo vec usli u zonu ko sta zna i ne zna, napusavanje i pametovanje, shvatas da moram da ti odgovorim.
Steta, uvek tako iz gluposti spamujemo temu.
Te "atavizme" vuces jos iz vremena (mog i dobrog dela foruma) sukoba sa Kelly i gledanja sa visine i doskocica tipa: "Sta ce ti vencani list za autorizaciju, hoces da im das do znanja da je udata..." i sl, pa je na kraju ispalo da ipak treba vencani list.
Kakogod, ja kad nesto ne znam, ja nemam problem da pitam i sto se tice struke i svega u zivotu. To znaju svi koji me znaju.
Na kraju krajeva, ja sam post poceo pitanjem, jer sam imao dilemu. Ustvari imam je jos uvek.
Pozvao sam te da se upoznamo, kurtoazno, vise u zbilji malo i u sali, a ti si mi odgovorila maltene, nema problema, sedne gde ko hoce i radi sta hoce.
Ja sam leteo mnogo puta u mnogo zemalja, ali na takve scene u avionu nisam naiso. A da li je Norwegian lowcost kompanija ili ne, apsolutno nije relevantno za temu, vec je trebalo da pokaze forumu kako ja eto ne znam, a ti kao znas taj podatak i sad sam ja diskreditovan.
Sad dolazim u situaciju da ti i ja, kao najgori seljaci ovde merimo m..a i propitujemo se ko je kad gde i koliko leteo, pa shodno tome i ko koliko zna o pravilima ponasanja u avionu i kako stvari funkcionisu. Mislim, seljanija najgora, te stoga to necu raditi, pa cu i ja da prekinem ovu temu, jer je ocigledno negde zapelo.
Voleo sam da te upoznam, ali apsolutno mogu da zivim sa tim da te ne znam, stavise, sad vise i ne zelim, jer mislim da te je, nazovi "slava", malo lupila u glavu i da si shodno tome malo "poletela" i umislila previse.
Sa strane gledano, ispalo je da ti se ja namecem kao drustvo, a ti me kao otkacila nekim nebuloznim izgovorima. Budi Bog s nama.
Tako mi i treba kad ne vodim racuna sta radim i pricam.


Ovu pricu si ti u potpunosti okrenuo.Pricanje kako ja letim,slava me ponela je potpuno suludo.Koja slava?Pa nisam ja Tina Tarner.Svasta si napisao u postu sto apsolutno ne odgovara istini.Iz najobicnije gluposti.Vidi Neso,ja apsolutno nisam imala ni najmanju nameru da pokazujem forumu da ti neznas ponasanje u avionu.Ti si meni jos sarkasticno rekao duso,babina ko jos seta po avionu???O cemu pricamo,covece...
Ovo sto ti radis sada je napad je najbolja odbrana.I ruzno je da tako pises o nekome koga uopste ne poznajes.
Vidimo se u avionu na kafi.Kod mene nije nigde zapelo.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2013. u 13:54 - pre 130 meseci
Pre nekoliko nedelja se ovde na forumu javio lik koji je u isto vreme predao za spajanje porodice i za produzetak vize.Treba potraziti post.
Iz UDI-a je dobio odgovor da nakon sto obrade njegov produzetak prelaze na zahtev za pripoj porodice.Za to vreme se ceka odgovor u Norveskoj.
Tim scenarijom ce da se vodi i devojka koja je bila kod mene a sada nasla stan i muz joj dolazi.Prvo kao turista,a onda ce 1.septembra da predaju za obe varijante i njen produzetak i njegov pripoj.A na portalu ce da zakaze samo ona za oba zahteva.To je plan.
Da li ce u policiji da prihvate tako ne znam ali trebalo bi jer je dobila produzetak ugovora na godinu dana.
Njima je hitno to oko pripoja i hoce da probaju tako.Nigde ne pise da ne moze.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2013. u 14:20 - pre 130 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
tijanam:
Citat:
Nesh-co:
Citat:
tijanam:
Ja sam danas dobila mail od UDI-ja da su obradili muzevljev zahtev za spajanje porodice. Predali smo 19.juna, a 3.juna su obradili zahtev. Dakle, 2 nedelje! :) Neverovatno! Toliko brzo da ja nisam ni zvala da pitam pre, jer nisam ocekivala pre kraja jula. Policija me, naravno, opet nije obavestila. Sutra ih zovem i sredjujemo to. Pod uslovom da je zahtev prihvacen, to jos ne znam. Htela sam poruciti svima da zovete UDI ili politi, nikad ne cekajte da se oni jave. Jer nece nikada! :)

Dobila sam pre koji dan i karticu sa slikom. To je bila zanimljiva prica. Odem ja u DNB, tamo me odbiju. ODem ja u SpareBank 1 i tamo neka mlada radnica. Pa kao moze, pa onda kaze ne moze. Ja je pitam zasto ne moze. Pa, eto ne moze, takva su pravila. Beklager, kaze ona. Ja se okrenem iznervirana i odem u drugu filijalu i opet ispocetka, bez da kazem sta je bilo u onoj prvoj filijali. Zena uzme papire bez problema, ispita me odakle sam, sta radim, odusevi se svime, i kaze dodji sutra da potpises sve. I tako ja dolazim do najvaznijeg motoa u Norge, sto se tice drz.ustanova- PROMENI SLUZBENIKA! :) I ustanovu/filijalu hvis mulig.

Poz!

Deder Tiki pojasni Tita ti :)
Sta muzevljev zahtev, ko koga tu spaja? Valjda ti podnosis zahtev?
Sto se nas tice, lederka se korigovala i posto je zadovoljna, promenila stilling na 80+20% a umesto 1 dala joj je Ugovor na 2 godine :)
Danas smo nasli i stan i rezervisali karte za 7. septembar. Evakuacija!
E sad, posto do kraja ima jos par meseci, hocemo da zakazemo da sa novim Ugovorom preda posle 12. zbog plate da ima i taj treci isecak od plate u rukama.
Ne znam da li je moguce u isto vreme zakazati obe stvari (i za spajanje i za produzetak dozvole)?
I sta se desava posto menja komunu (isti okrug)? Ima li tu nekih kvaka, zna li ko?


Tita mi velikog, vrlo je jednostavno Neso. Onaj koji trazi pripoj je søker, on je trazio spajanje porodice sa mnom, koji sam izdrzavaoc. Ako sam ja to uopste od starta dobro razumela. Ja sam referenseperson (ja imam posao, tri zadnja isecka i bla, bla...) on je søker. Meni to tako logicno. Kako god, bitno je da se spojimo. :)

I mene trenutno muci to pitanje za produzenje, da li moze istovremeno, verovatno da moze. Obraticu se UDI-ju.

Drago mi je zbog vas, ziveli!

U avionima gde su Norvezani je skroz normalno da odmah po poletanju ustaju i krecu na wc opsesivno-kompulzivno, a o kupovini da i ne pricam... To samo mi sirotani pijemo toplu vodu na aerodromu u wc da ne bi platili 50 kr flasicicu vode. Posle toga mirno sedamo u avion i pravimo se da spavamo da nas teta sa kokicama ne bi ometala. :) Salim se, ja se plasim letenja te stoga cvrsto zavezana sedim ceo put i mislim o svojoj zivotnoj putanji ako me Sanval ne opije. :)


Moja dobra drugarica, koja je takodje prosla i i dalje prolazi kroz te zavrzlame, misli da treba da zakazemo u isto vreme i produzetak radne dozvole i zahtev za spajanje porodice ako je tehnicki izvodljivo. Mislim na datum i vreme itd. I ja cu je poslusati sem ako neko ima neko drugo iskustvo.
Dakle Tijana, ja bi sada trebalo da napravim i moj nalog na portalu udija i aplicirati za spajanje?
Znacio bi mi tvoj brz odgovor jer bi ja to radio cim pre, da mi ne "pobegnu" termini.


Ajde ovako, jos jednom. VIdim u cemu je problem. Nisam se dobro objasnila. Moj muz jeste søker, i on je podnosioc zahteva, ja sam referanseperson, ali sam ja preko mog naloga na UDI-ju popunila sve. ako te to buni. On søker, ja referanse. Jeste preko mog naloga, ali je on trazio spajanje porodice sa mnom i on je morao da nosi papire u policiju. Ja ne znam da li je on mogao da otvori svoj nalog i trazi preko njega spajanje, nismo to ni probali. Na sajtu imas opciju pålogging for søker, pålogging for referanseperson, a preko cega sam ja od ta dva isla, ne secam se. :) U svakom slucaju, mislim da je to sve manje bitno, jer ti imas jasne formulare ne kojima pise ko dolazi, a ko je ovde, ko ima platu i sl... I kad predas papire u politi sve je jasno. Nema tu ovaj je trazio za ovog. Onaj koji te izdrzava je referanseperson a onaj drugi dolazi na pripoj.

Ja sam danas razgovarala sa policijom i rekli si mi da mogu istovremeno da trazim produzenje moje i njegove dozvole, posto nam istice u isto vreme.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2013. u 14:50 - pre 130 meseci
Pozdrav posle duzeg vremena...
Posto vidim dileme oko spajanja porodice i produzenja papira, samo da napisem da je apsolutno moguce uraditi sve odjednom. Licno sam kroz to prosao dva puta. Otvorite dva naloga na udi-jevom sajtu, kako rece Tijana, trazioc dozvole je bracni drug koji trazi pripoj, garant je drugi koji vec radi. Sakupe se svi papiri i zakazite termine jedan do drugog. Tako odjednom zavrsavate sve i predajete papire za obe osobe istovremeno. Nema nikakve dodatne filozofije osim da se odstampa i potpise onaj formular da se garant obavezuje da ce ekonomski i svakako podrzavati drugu stranu, da ne kazem izdrzavati. To se radi da bi se izbeglo da se kasnuje trazi asistencija Nav-a zbog finansijskog stanja gde samo jedan clan porodice radi.
Eventualno se moze dobiti da vam kommuna placa polovinu stanarine ukoliko je u pitanju porodica sa decom, a samo jedan clan radi. Osim toga, nikakva vise pomoc nije moguca u Rogalandu.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2013. u 14:52 - pre 130 meseci
P.S. Mozda je moguce i sve odraditi preko jednog naloga na udijevom sajtu. Ja sam uvek otvarao dva, s'tim sto na supruginom nalogu napisem moje podatke i fakticki sve ide kao dva predmeta, ali povezana.
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dialup.ice.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2013. u 19:35 - pre 130 meseci
Možete uraditi kako god vam je lakše i kako god želite. U našem slučaju sam ja otvorila svoj nalog i preko njega tražila za mene i decu. Na sajtu UDI-ja piše da to može i sponzor da uradi preko svoga naloga. Tako da - samo opušteno...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2013. u 09:13 - pre 130 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Imati zeleznicu je ogromna prednost,koju sever nema.Secam se uvek kada se samo malo planira na jugu je moguce kupiti kartu po najnizoj ceni od 199 kruna za voz,koji je tacan u svojim polascima i odlascima prilicno.....

Ovo je ujedno zajednicki odgovor na sve pp,gde ste pitali sta je bolje,traziti posao na severu ili na jugu.

Listao sam i trazio neke dosta starije informacije i naidjoh na ovu a nisam mogao a da nesto ne napisem u vezi teme kako sever nema zeleznicu. Za vreme drugog svetskog rata Nemci su imali ideju da naprave zeleznicu od centralne Norveske do severa kako bi mogli da napadnu Ruse na severu i da bi obezbedili snabdevanje linije ratovanja. Izgradnja je zapoceta i lepo je napredovala ali je onda dosao kraj rata i oslobodjenje a Nemci su zeleznicu napravili dal do Narvika ili tamo negde. U sali ljudi cesto puta ovde, u manjim sredinama, kazu da je dobra strana rata bila sto je Norveska dobila zeleznicu a da je rat jos malo potrajao i sever bi imao zeleznicu.
Mirjana, sledeci put kad Nijemci udare na Norvesku ti ih bodri da ostanu malo duze jer mozda i zavrse zeleznicu na severu!
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2013. u 15:22 - pre 130 meseci
Jel ima neko u planu, da uskoro upise pocetni kurs norveskog jezika u Beogradu? Necu da navodim skole da ne reklamiram, ali se dvoumim oko tri skole? Jedna je poznata za norveski jezik, ali njihov pocetni nivo A1/1 i A1/2 zajedno, traje tri meseca (2xnedeljno po 120min) i bojim se da to ne bude pretrcavanje kroz lekcija? Meni je najvaznije da imam sto vise konverzacije od samog pocetka pa gledam jos dve, cija nastava za ovaj pocetni nivo A1/1i A1/2 ili cela knjiga Pa vei, traju po 5 ili 6meseci. U jednoj skoli je 5500din mesecno/5meseci, a u drugoj 3500din mesecno/6meseci. Skola koja traje 3meseci kosta 300eura.

Jel imate neki savet u kojoj skoli poceti sa ucenjem i ako ima neko da ima u planu upis, mozemo zajedno.
Mozete na pp ako ne mozete da navodite imena skola.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2013. u 21:23 - pre 130 meseci
Samo da se javim i kazem da sam krenuo na jezik pre 3 nedelje, sa devojkom i prezadovoljan sam.
I sve oko diplome sam zavrsio, iako mi nije bitno da radim nesto u struci , bar ne na pocetku - dok se ne snadjem oko svega :)


Hilsen !
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2013. u 21:37 - pre 130 meseci
Dosta vas mi je odgovorilo na pp (da nebi reklamirali nekog) sto se tice skole norveskog jezika i svima jedno veliko HVALA !!! Zelim da vam kazem da ste mi mnogo pomogli, jer ste svi imali negativno misljenje o jednoj od tri skola oko kojih sam se dvoumio. S obzirom da ce u isto vreme na kurs norveskog krenuti i supruga, a nikako ne mozemo u isti termin, mozda ce jedno od nas u jednu skolu, a drugo u drugu skolu ... obe skole predaju oz pa vei knjige.

[Ovu poruku je menjao cvetanovicmarjan dana 09.08.2013. u 22:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 02:18 - pre 130 meseci
Citam clanak i ne verujem kakve glave sede u SAK-u.
Link: http://www.nrk.no/ho/amerikansk-jordmor-far-ikke-jobbe-1.8386379

Zena je babica sa Bacelor nivo diplomom plus master sve ukupno 6 godina studija i 12 godina radnog iskustva u struci u Americi.Obrazovanje takodje uzeto u Americi.
Dobila totalnu odbijenicu da mora ponovo ici na studije u Norveskoj.I to za njihove 3 godine skole ovde za taj profil obrazovanja.Pa da se roknes od mozgova.
I to jos joj Nemda odbila zalbu,ne samo SAK vec i Nemda.

Sto se tice sykepleier-a van zemalja EU,trenutno je medijska prasina u toku.Norvezanka dobila zajam studielån od ove drzave da studira u Australiji i po povratku u zemlju da trazi autorizaciju za spl. i sve vreme bila u kontaktu sa SAK-om i sada dobila odbijenicu.A zajam ostao,naravno.I otisla u medije...
Link: http://www.nrk.no/nyheter/norge/1.11157294

Njoj se pridruzila i Tajlandjanka koja je sve zavrsila sto se od nje trazilo i opet joj dali odbijenicu.
NRK je kontaktirao tu sve zive...Nemda kaze u septembru na prvom zasedanju uzimaju tih 150 trenutnih zalbi u razmatranje a SAK kaze pazi sad ovo:"zakoni se mogu menjati u svakom trenutku i oni nikome nista ne mogu garantovati".Dakle,ovo ne postoji ni kada u mom Ruskom Selu krenes na pijacu da kupis par prasica od nepoznatog coveka.I oni se tamo drze dogovorene cene.
Dakle,ne zaboravimo mi govorimo o top obrazovnoj instituciji u zemlji prava,reda,zakona i sistema.
Srbi i uopsteno ljudi sa Balkana se jos nisu javlajli u medijima jer se ceka septembar i zasedanje Nemde ali sou sa mozgovima.
Talibani-to je zakljucak.
Ali toliko je neverovatno da ti prosto niko ne veruje kada pricas.
Dotle se stiglo sa onom pricom aktuelnom iz marta...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 08:16 - pre 130 meseci
Bitno da su si u državu navukli rumunjskih cigića i poljskih vodoistalatera i bauštelaca pa su se malo zapunili jelte.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 09:19 - pre 130 meseci
@Nesh-co
Nisam baš potpuno shvatio tvoje pitanje. Ima li supruga dozvolu i do kada? Ako već ima novi ugovor UDI preporučuje da prijavu za produžetak preda 2-3 mjeseca ranije. Ako preda u nekom od UDI centara za strane radnike (Oslo, Stavanger i Kirkenes) daju časnu pionirsku da će dati odgovor za 10 radnih dana. http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-arbeidsinnvandring/
U tom slučaju ti bi već došao na "gotovo" i meni ovo zvuči kao najsigurnija opcija. Što se tiče promjene radnog mjesta nigdje se ne spominje kao neki uslov, ako je plata na novom radnom mjestu adekvatna ja se ne bih brinuo.

Ako je moguće ja bih zahtjev uvijek predavao u nekom od centara za strane radnike. Dokumenti ne putuju nigdje, izbjegava se policija koja očito i ne odrađuje perfektno taj posao oko imigracije i ipak su UDI najstručniji ljudi. Plus kao što sam već rekao obećavaju odgovor za 10 radnih dana za razliku od npr. 8-9 sedmica ako predaješ u policiji ili ambasadi.
http://www.udi.no/Kontakt-oss/...for-utenlandske-arbeidstakere/

U svakom slučaju zahtjev za spajanje podnosiš ti i djeca a ne supruga. I meni bi bila logicna varijanta da zahtjev moze podnijeti i referanseperson ali ne može jbg. Može u tvoje ime podnijeti zahtjev poslodavac ali to je neka druga tema. Kad je već tako ja sam otvorio posebane naloge za suprugu i za klinku, nekako mi to najlogičnije.

 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 09:31 - pre 130 meseci
Da druze, ona ima dozvolu do 31.10.2013 i dobila je novi Ugovor u drugom gradu. Ugovor je na 2 godine i bruto plata je znatno veca nego dosadasnja, tako da to znam da nece biti problem.
Formirao sam ja vec svoj nalog i popunio sve. Ostaje samo da uplatim taksu.
Pomenuo si cerkicu i da si i njoj napravio nalog?
Nije valjda da moram svakom detetu da pravim poseban nalog?
A i tesko da bi ja dosao na gotovo kad moram da zakazem termin i predam dokumenta, dakle, morao bi da zakazem termin nakon naseg dolaska. I zakazacu naracno u isto vreme kao sto su neki ovde radili i za njen produzetak i za spajanje porodice, i mislim da si u pravu kad kazes da je pametnije predati to u Oslu, samo ne znam da li mogu na istom mestu predati i za njen produzetak dozvole i za spajanje porodice? Recimo ne u policijsku stanicu nego u UDI npr?

[Ovu poruku je menjao Nesh-co dana 10.08.2013. u 10:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nesh-co dana 10.08.2013. u 11:18 GMT+1]

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 10:01 - pre 130 meseci
Citat:
isabeau917:
Bitno da su si u državu navukli rumunjskih cigića i poljskih vodoistalatera i bauštelaca pa su se malo zapunili :D jelte.



isabeau, ja jedva cekam da dodjes u Norvesku i pozivis ovde... bas me zanima da li i kako ce ti se promeniti misljenje tada... sta ti smetaju poljski vodoinstalateri, kakve oni veze imaju? ljudi dolaze ovde i posteno rade svoj posao... inace vodoinstalateri imaju ogromne plate ovde... licno sam pricao sa nekima... sto se cigana tice, slaba im je vajda od dolaska ovde , ne mogu mngogo da isprose i vracaju se...
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 10:20 - pre 130 meseci
Ja isto jedva čekam. Reče netko davnih dana da samo mrtvac i budala ne mijenjaju mišljenje.
Ima veze, misliš da babica školovana u USA ne bi pošteno radila svoj posao ? Pa ipak ne može dobiti mogućnost da dođe.
Nemam naravno ništa protiv onih koji pošteno zarade svoju plaćicu, ne brini. Što se tiče rumunjskih cigiće netko prije s foruma , ne sjećam se zaista tko je rekao da ih je Oslo pun pa nekako nisam stekla dojam da se kratko zadrže i vrate a osim toga dok se svi isprose tko će ih naranit . Poanta je bila u tome da je zaista suludo, al to je naravno opet politika, a politika je ku..., da netko samo zato što je iz EU ima slobodan pristup, a onaj tko nije nema , bez obzira na znanje i zvanje.
Živ bio
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 11:10 - pre 130 meseci
@Nesh-co
Evo sada otvorih application portal, izgleda da nema neke prepreke da se sa jednog naloga napravi nekoliko različitih aplikacija. Ako dobro kontam ti imaš 3 djece, za tebe značajna ušteda :-)

Kada sam rekao da dodješ na "gotovo" mislio sam da tvoja žena već sada preda za produžetak i dobije ga prije nego što ti dođeš. A ti onda predaješ svoju aplikaciju, ali imaš "čistiji" slučaj.

Možeš predati u centru za strane radnike u Oslu jer je u pitanju spajanje porodice sa stranim radnikom.

PS: Jesi li razmišljao da dodješ sa autom iz Srbije? Sa čoporom djece to bi ti baš podiglo kvalitet života i smanjilo troškove ovdje. Imaš pravo da dvije godine voziš auto sa SRB tablicama u Norge. Prve godine bez ikakve procedure a sledeće samo treba da pošalješ zahtjev norveškoj carini da produže još jednu godinu. Auta su otprilike duplo jeftinija u SRB a godišnja registracija prosječnog automobila 3-4 puta. E sad poslije te dvije godine da ga cariniš u Norveškoj isplativost je upitna. Ali da ga vratiš nazad u SRB i prodaš ili čak pokloniš imaš račun.
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 11:39 - pre 130 meseci
Citat:
stefanko23:
Citat:
isabeau917:
Bitno da su si u državu navukli rumunjskih cigića i poljskih vodoistalatera i bauštelaca pa su se malo zapunili :D jelte.



isabeau, ja jedva cekam da dodjes u Norvesku i pozivis ovde... bas me zanima da li i kako ce ti se promeniti misljenje tada... sta ti smetaju poljski vodoinstalateri, kakve oni veze imaju? ljudi dolaze ovde i posteno rade svoj posao... inace vodoinstalateri imaju ogromne plate ovde... licno sam pricao sa nekima... sto se cigana tice, slaba im je vajda od dolaska ovde , ne mogu mngogo da isprose i vracaju se...

Bas me zanima dal bi imao takav isti komentar recimo da su ti skolu degradirali na srednju. Van svake pameti je da zenu koja je 6 godina ucila i 12 god radila degradirati na bolnicara, staviti u isti kos sa kursevima koji se tu zavrsavaju za godinu danas. Sve ce to jednog dana da im se vrati na ovaj ili onaj nacin.
Probaj sire da posmatras problematiku, a ne usko. Pa ako celoj zapadnoj evropi valjaju nase medicinske sestre i manje vise svuda je isti nacin do koga se dolazi do priznavanja nase skole treba se zapitati zasto i bas ove god su bezgresni norvezani degradirali med skolu i sveli je na maltene neki kurs na folkeuniversitetet.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 11:39 - pre 130 meseci
@stavasbriga. Jel tacno da imam pravo da vozim sa srpskim tablicama 2godine (registrujem u srbiji) ... gde radim tehnicki pregled da bi dobio osiguranje???
Ja mislim da ono sto je skupo tamo (reko si tri cetiti puta u odnosu na srbiju) je osiguranje ... meni je registracija za corsu 1.2 oko 12000din sa zelenim kartonom (da li u norge treba zeleni karton???).
Po tvom bi mi registracija bila oko 400evra ... a ja misim da je vise ... evo sta sam dobio od kolege koji je u norge (" ..auto je skup, placas svake godine taksu u zavisnosti koji auto vozis koje god. i koliko je tezak, takodje placas i osiguranje za auto svakog meseca, to ne znam koliko je, do 500 kr. za neki prostiji autic...") ... osiguranje svaki mesec ???? .... ne znam koliko je ovo tacno, jer on je tek otiso ....

evo sta mi je poslao i za ostale troskove ("za mesec dana 3 hiljade evra je dovoljno, stan ti je od 7 hiljada kruna pa navise...sve zavisi sta nadjes i u kom se mestu naselis...hrana ide max do 5 hiljada kruna mesecno, struja do 1500kr kad je zima, kad je leto ide do 1000kr, vrtic je 2330kr, ne znam za skolu sta se placa jer mi je klinac mali tek sl. godine polazi u prvi razred...benzin ti je 13 i nesto, dizel 14 i nesto do 15 kr/l......pa mesecne autobuske karte ako su ti potrebne, sve zavisi gde ces biti i da li ce ti trebati...pa kurs jezika samo za zenu ako tebi placa firma OK je...on je 6000kr/60 casova vecernji, a dnevni je 8250kr oko 80 casova...sve u svemu ispod 400000 kr bruto ne bi trebalo da se ide, mada su dvoje njih koji su dosli kad i ja dobili po 380000, jedan u javnom sektoru/bolnica kao el.inzenjer na odrzavanju,a posle 6 meseci rekli da ce mu povecati za 50000kr, a ova druga farmaceut dobila isto 380000 a za povecanje njeno ne znam...a ne znam ni za moje:)...ja sam trazio 400000 rekao sam ti to i toliko su mi dali...ali je priv.firma u pitanju sto ne znaci da ce mi posle 6 meseci prob. rada povecati, mozda posle god. dana tek, ne znam videcemo to...ali ovde mogu da imam i prekovremeno tako da za 15sati koliko sam imao sad u aprilu dobijem jos 50% po satu preko i onda to nije losa parica 2-3 hiljade preko...max. prekovremeni rad u toku god. mozes da imas od 180-200sati sve preko ako odradis kasnije vracas te pare drzavi, tako da mora da se vodi racuna o tome...jos mi kao strani radnici imamo pravo na umanjenje poreza od 10% prve 2 god., tako da kad nam stigne iz poreske sled. marta mi upisemo ili zaokruzimo da imamo pravo na to i oni nam obracunaju i isplate kintu odjednom za tu proteklu godinu sto nisu...porezna platu je 36% sto znaci ako 10% umanje trebalo bi da nama bude 32,4%, mada na vecu bruto platu je i veci porez do 42% cini mi se ali ne znam na koliku bruto platu, ne znam koje su granice...eto tako ti je to..") ............ NE ZNAM KOLIKO JE OVO TACNO, JER TEK JE OTISO, ALI MOZDA CE NEKOME NESTO DA ZNACI ... pa izvolite !!!

Da li neko zna koliko bi kostao put do Norge (pr Oslo) kolima ... koji putevi, koliko ima kilometra, koliko za putarine ... i dr.????
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2013. u 11:46 - pre 130 meseci
Znaci stvari se polako ali sigurno komplikuju :)
Druze, razumem ja tebe za auto, ali sta sa dozvolom? Ja nemam prava da vozim duze od 3 meseca, a kad dobijem dozvolu, onda ni toliko?
Da li je moguce da za svako dete ponaosob kuckam i podnosim poseban zahtev? Malo mi je to cudno, znam da je tehnicki na portalu moguce, ali znas da treba platiti na kraju taksu od 3750 za prvu aplikaciju i da se ne smatra zahtev podnetim dok to ne uradis. Kapiram da se ne placa za decu, ali kako sistem zna da je u pitanju dete?


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7811223 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.