Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7976679 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 10:14 - pre 132 meseci
Heisann forumashi!

Dobio sam stalni posao u Alesund-u i treba mi pomoc oko smestaja! Prvo pitanje: ima li nekog od vas tamo? I odmah drugo pitanje: da li bi mi nekako izasao u susret oko izrade adrese za predaju UDI-ju pri izradi nove radne dozvole (trenutno imam samo za sezonski posao i ista istice 3sep, dok ja zavrsam sa poslom 1sep, a pitacu seficu da odradim ranije, tako da stignem da dodjem na vreme u Alesund recimo oko 29, 30aug, a sve sa idejom da sacuvam kontinuitet radnog angazmana)? Dakle, spavam gde stignem, tj. u vandrersheim-u ili na ulici, ali mi treba adresa jer odavde ne verujem da mogu da organizujem stan. Inace, ukoliko neko od nasih iz Alesunda hoce da deli trosak stanovanja, ja unapred pristajem na sve uslove i obecavam da se svakako rastajemo prijateljski ukoliko do toga dodje a nece jer sam ja ponizan, umiljat i neeevidjeno usluzan
Eto tako, javljajte mi i javno i na pp, tako da vidim i mailu da sam dobio neki odgovor
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 12:03 - pre 132 meseci
Ja zelim da se pohvalim da sam se juce ceo dan kupala na obliznjoj plazi. :) Pesak, voda, talascici, sve je bilo fantasticno. Odusevila sam se. Secam se kako je Mirka pisala o kupanju ovde. Posle ovog sto sam dozivela, ne slazem se. :) Voda uopste nije bila hladna, ali je to samo ove godine mozda, jer je zaista toplo ovde kod nas u Vestfoldu. Guzva na plazi, ljudi na sve strane, lopte, duseci i sva ostala duvenarija. Toliko mi je bilo dobro da sam zaboravila da se mazem kremom skikkelig, pa sam skikkelig izgorela! Celu noc oka nisam sklopila.
Toliko sam se odusevila da sam u jednom momentu pomislila- ova zemlja ima sve! :)
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 13:13 - pre 132 meseci
Sto kaze tijanam...trenutna temperatura u Horten-u...da covek ne poveruje da je u Norge.






[Ovu poruku je menjao celavy dana 21.07.2013. u 14:24 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 14:04 - pre 132 meseci
hammerfest celih 10 stepeni

ovde uveliko radi grejanje
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.kdsinter.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 14:30 - pre 132 meseci
Našao sam stan u Norveškoj ali sam nešto hteo da pitam forumaše. Stanodavac traži da mu se uplati depozit iz Srbije kako bi mi sačuvao stan do datuma kada bih došao u Norvešku odnosno krenuo sa iznajmljivanjem stana. Ne želi da rizikuje da se predomislim u međuvremenu, što je razumljivo.
Može li mi reći neko, kakve garancije da tražim od njega da sam uplaćivanjem depozita obezbedio sebi stan? Da li treba da zamolim stanodavca da mi da neku potvrdu ili da potpišemo ugovor da sam platio depozit? I ja želim da se osiguram da će me stan čekati ispražnjen kada dođem.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 15:02 - pre 132 meseci
nikako mu ne uplacuj na racun tek tako... postoji nesto sto se zove depositumskonto, to ima i u nordei i u dnb, to otvaraju stanodavac i stanar zajedno i on te pare ne moze izvuci bez tvoje saglasnosti... i to sigurno stoji tamo dok se ti ne iselis iz stana... ja sam ovde u oslu i mene su svi savetovali da ne uplacujem direktno na racun jer ima svakakvih...taj racun ksota 1000 noka da se otvori i ja placam za njega, bolje da platim 1000 nego da reskiram 15000
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 15:28 - pre 132 meseci
Citat:
tijanam:
Ja zelim da se pohvalim da sam se juce ceo dan kupala na obliznjoj plazi. Pesak, voda, talascici, sve je bilo fantasticno. Odusevila sam se. Secam se kako je Mirka pisala o kupanju ovde. Posle ovog sto sam dozivela, ne slazem se. Voda uopste nije bila hladna, ali je to samo ove godine mozda, jer je zaista toplo ovde kod nas u Vestfoldu. Guzva na plazi, ljudi na sve strane, lopte, duseci i sva ostala duvenarija. Toliko mi je bilo dobro da sam zaboravila da se mazem kremom skikkelig, pa sam skikkelig izgorela! Celu noc oka nisam sklopila.
Toliko sam se odusevila da sam u jednom momentu pomislila- ova zemlja ima sve!


Dodjite kod mene ovde u Tromsø i garantujem vam da cete se zaista osetiti kao da ste u Norveskoj.
Kisa pada vec 20-ti dan svaki dan.Nije tako hladno,ali sivo nebo,sivo more i bas je sve tako norsk.
Pa,kupaci dobrodosli

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 15:37 - pre 132 meseci
Postavio bi jedno pitanje koje verujem da je vec bilo...odnosno procitao sam nesto na sajtu ONORVESKOJ. Naime aplicirao sam za produzenje radne dozvole 07.marta jer mi je stara radna isticala 24.maja(znaci 2.5 meseca pre isteka). Pri tom sam naglasio u policiji da mi je radna dozvola potrebna sto pre jer sam promenio poslodavca.

Tih dana mi je dosla devojka da bi se potom vencali ovde u Bergenu i aplicirali za boravisnu i za nju. Medjutim posle vise poziva i slanja mejlova u UDI i policiju, sluzbenica u policiji je poslala dokumente u UDI tek 26.maja. Zbog toga se sve oduzilo a ja sam jos u aprilu znajuci kad cu imati odmor kupio karte i isplanirao odmor. Negde 05.jula mi stize odbijenica iz UDI-ja zbog nekih nejasnoca oko plate i ja tad posaljem zalbu sa objasnjenjem i z firme o cemu se radi. Iz UDI-ja su mi poslali mejl da ce mi odgovoriti u roku od mesec dana a tek kad moj slucaj rese da ce preci na zenin. Taj rok za mene je 08.avg. pa se nadam da cu moci 09.avg. kad sam kupio karte na odmor ali mi je problem za zenu koja najverovatnije nece dobiti odgovor o njenom slucaju u tom roku. Da li ona moze da izadje iz zemlje i da saceka u Srbiji dok joj ne odgovore gde bih se ja vratio u NO u medjuvremenu i poslao joj taj odgovor iz UDI-ja skenirano mejlom da bi mogla da udje u zemlju.

Da li ce joj praviti problem na granici pri izlasku iz NO ako vide da je ostala vise od 3 meseca a uz to bi poneli sve papire koji dokazuju da je aplicirala za boravisnu na osnovu spajanja porodice? DAKIPRO je negde napisao da je pravilo da se ne izlazi iz NO dok je obrada dozvole boravka u toku ali me zanima da li postoji nesto o tome na zvanicnom sajtu UDI-ja posto ja nisam mogao da nadjem? Ako je to stvarno tako da li mogu da trazim neku vrstu potvrde ili odobrenje iz policije ovde posto su oni direktni krivci sto dozvola nije obradjena na vreme, za to bi se vec nekako snasao posto sef Norvezanin mozda moze nesto da mi zavrsi...

Voleo bi da cujem neka licna iskustva ako oh je bilo...HVALA UNAPRED
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.kdsinter.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 15:53 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23: nikako mu ne uplacuj na racun tek tako... postoji nesto sto se zove depositumskonto, to ima i u nordei i u dnb, to otvaraju stanodavac i stanar zajedno i on te pare ne moze izvuci bez tvoje saglasnosti... i to sigurno stoji tamo dok se ti ne iselis iz stana... ja sam ovde u oslu i mene su svi savetovali da ne uplacujem direktno na racun jer ima svakakvih...taj racun ksota 1000 noka da se otvori i ja placam za njega, bolje da platim 1000 nego da reskiram 15000


Razumeo sam te ali kako da otvorimo taj depositumkonto ako sam ja u Srbiji a on tamo? Ja bih morao onda da odem tamo da bismo ga otvorili ali to nisam u mogućnosti dok ne odem kada sam planirao.
On, u suštini, rezerviše taj stan za mene i ne traži dalje stanara.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 15:58 - pre 132 meseci
Citat:
melankolic:
Našao sam stan u Norveškoj ali sam nešto hteo da pitam forumaše. Stanodavac traži da mu se uplati depozit iz Srbije kako bi mi sačuvao stan do datuma kada bih došao u Norvešku odnosno krenuo sa iznajmljivanjem stana. Ne želi da rizikuje da se predomislim u međuvremenu, što je razumljivo.
Može li mi reći neko, kakve garancije da tražim od njega da sam uplaćivanjem depozita obezbedio sebi stan? Da li treba da zamolim stanodavca da mi da neku potvrdu ili da potpišemo ugovor da sam platio depozit? I ja želim da se osiguram da će me stan čekati ispražnjen kada dođem.


Stanodavac može da ode samostalno do banke da otvori taj račun i dobije ugovor, koji se tebi pošalje na potpis i u tom ugovoru je naveden i naravno broj tog računa na koji trebaš da uplatiš novac. Po pravilu je stanodavac taj koji snosi trošak otvaranja računa, a ti taj kojem na kraju kad podiže novac - pripadne i kamata na taj iznos.. LINK
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 16:02 - pre 132 meseci
Elektriker,prvo ne znam ni da li ce tebi odgovoriti u tom roku jer seti se godisnji su odmori i sve ionako ide sporo sto se te administracije tice.Vise puta sam ovde okacila papir koji visi u policiji u hodniku da se bez kartice ili dobijene dozvole tj.regularnog datumskog boravka ne putuje izvan Norge.Ona da je predala u ambasadi nasoj cekala bi odgovor u Srbiji,a posto je ovde predala ceka odgovor ovde.Zvanicno nema pravo izlaska,ali vi mozete da rizikujete jer ljudi su i to radili.I imali srecu da ih niko nije zaustavio i pitao,ali da li ti to treba da razmisljas znas samo ti.
U svakom slucaju ti imas jako kratko vreme tipa do 8.og treba da odgovore a ti 9.og treba da putujes...pomeri karte za kraj avgusta ako mozes tj.ako si kupio taj tip karata da mozes pomeriti datum.
Po ovom pitanju su ljudi imali razlicita iskustva ali je sve puka sreca,s tim sto je kod tebe dodatna komplikacija jer ni ti jos nisi dobio odgovor...a datumski si na knapu i to zestoko...
Ja se ne mesam u tvoje licne planove ali nekada moras menjati licne zelje i zrtvovati privatne planove zarad necega sto je bitno a srediti status papiroloski u Norge je vazna stvar.Mene je ta administracija godinu i po dana pomerala privatno a onda koristis godisnji odmor na nasjonalfag-u...pa to je da se roknes,znam ja to odlicno ali razmisli...
Jer zvanicno po pravilima bi ona trebala da saceka odgovor u Norge jer joj je isteklo 3 meseca turistickog boravka i nasla je razlog za ostajanje nakon toga a to je pripoj porodice.Predala dokumenta i u statusu je da ce biti obradjena nakon sto ti dobijes odgovor...dakle,oni tamo na granici nju vode kao nekoga kome su ta tri meseca istekla i ok je kada ide za Srbiju ali sta posle...pri ulasku...Kocka.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 16:18 - pre 132 meseci
Elektriker,i budi obazriv.Svaki slucaj je individualan,tvoj je specifican sa vise tacaka zbog procesa zalbe na odluku a ona nije u toku obrade vec na cekanju.To su bitne karakteristike.Ovo ti kazem jer neko ko je imao srecu napise:"Ma,putuj igumane"...ali ukoliko ne budes imao tu srecu onda si sebi napravio problem koji nije 2 dana vec nekoliko meseci jer ona nema pravo ulaska onda 3 meseca pa novo cekanje...To nije dzak krompira na pijaci pa pitas poslodavca da ti stavi u dve kese da ne pukne drska
To je pitanje tvog statusa u ovoj drzavi administrativno gledano i tumacenje forumsko ne treba da uzimas kao zdravo za gotovo,ni moje niti bilo cije.Ne bi bilo lose da posaljes mejl UDI-u pa ako ti napisu da u tvojoj situaciji i situaciji tvoje supruge vi mozete da slobodno putujete,odstampas to i vozi onda...a ovako rekla mi Mirka,Mujo,Haso sa foruma...batali to.Ovo ozbiljno mislim.

NB!Ne verujem da ce ti UDI to napisati ali to je jedino sigurno za sta se mozes uhvatiti da neces imati problema.Ne znaju jos uvek ishod zalbe pa zato...ali probaj to.I onda ces znati sta ti je ciniti sa kartama.
Srecno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 16:39 - pre 132 meseci
Ok Mirjana, sve je to u redu ali ima tu jos nekih problemcica...Da zanemarim to sto sam kupio ECONOMIC avionske karte odavde do Osla preko Windrøe i od Osla Norwegianom za Srbiju, sve duplo za koje mogu samo da dobijem povracaj poreza pri promeni leta....ali to mi i nije toliko bitno. Veci je problem sto od kraja avg. najverovatnije krecem na kurs za elektricara ovde jer mi ne priznaju diplomu iz Srbije. Takodje treba da nastavima sa kursom NY NORSK-a i plus na to jedan prijatelj iz Srbije treba da se zaposli u ovoj firmi na moju inicijativu koji ne zna ni Engleski ni Norveski pa mora da radi sa mnom. Ako ja pomerim odmor kocim i njega i sebe u nekim stvarima....ali nije to tvoja nego moja muka tako da hvala na odgovoru u svakom slucaju...odlucicu vec nesto, a posto sam navikao da rizikujem mozda i ovaj put bude tako....jos cemo da vidimo kako se datum bude priblizavao. Ako odustanem od odlaska na odmor verovatno ce to biti bar do Nove Godine...
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 16:46 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Elektriker,i budi obazriv.Svaki slucaj je individualan,tvoj je specifican sa vise tacaka zbog procesa zalbe na odluku a ona nije u toku obrade vec na cekanju.To su bitne karakteristike.Ovo ti kazem jer neko ko je imao srecu napise:"Ma,putuj igumane"...ali ukoliko ne budes imao tu srecu onda si sebi napravio problem koji nije 2 dana vec nekoliko meseci jer ona nema pravo ulaska onda 3 meseca pa novo cekanje...To nije dzak krompira na pijaci pa pitas poslodavca da ti stavi u dve kese da ne pukne drska :)
To je pitanje tvog statusa u ovoj drzavi administrativno gledano i tumacenje forumsko ne treba da uzimas kao zdravo za gotovo,ni moje niti bilo cije.Ne bi bilo lose da posaljes mejl UDI-u pa ako ti napisu da u tvojoj situaciji i situaciji tvoje supruge vi mozete da slobodno putujete,odstampas to i vozi onda...a ovako rekla mi Mirka,Mujo,Haso sa foruma...batali to.Ovo ozbiljno mislim.

NB!Ne verujem da ce ti UDI to napisati ali to je jedino sigurno za sta se mozes uhvatiti da neces imati problema.Ne znaju jos uvek ishod zalbe pa zato...ali probaj to.I onda ces znati sta ti je ciniti sa kartama.
Srecno.



Probacu da posaljem taj mejl...tako sam nesto i planirao da uradim...Moram da ti priznam da me ova tvoja poredjenja uvek nasmeju...cuj " To nije dzak krompira na pijaci pa pitas poslodavca da ti stavi u dve kese da ne pukne drska :)" :-)

 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 17:18 - pre 132 meseci
Citat:
moukoko:
Stanodavac može da ode samostalno do banke da otvori taj račun i dobije ugovor, koji se tebi pošalje na potpis i u tom ugovoru je naveden i naravno broj tog računa na koji trebaš da uplatiš novac. Po pravilu je stanodavac taj koji snosi trošak otvaranja računa, a ti taj kojem na kraju kad podiže novac - pripadne i kamata na taj iznos.. LINK ;)


Koliko ću mesečno plaćati održavanje tog računa?


Hteo sam još nešto da pitam, koji je po ceni najjeftiniji i najpovoljniji let od Beograda do Stavangera u jednom smeru? Video sam da je cena komercijalnim letovima 900 evra što mi zvuči jako puno.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 17:21 - pre 132 meseci
Citat:
melankolic: Koliko ću mesečno plaćati održavanje tog računa?


Hteo sam još nešto da pitam, koji je po ceni najjeftiniji i najpovoljniji let od Beograda do Stavangera u jednom smeru? Video sam da je cena komercijalnim letovima 900 evra što mi zvuči jako puno.


lufthansa, ako zakazes ranije naravno.

kada sam ja kupovao te karte onda nije wizz leteo iz bg za oslo pa proveri i tu kombinaciju.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 17:25 - pre 132 meseci
Citat:
zokiruma: lufthansa, ako zakazes ranije naravno.


Koliko košta u proseku?
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 17:40 - pre 132 meseci
evo ti u wizzu za 12599 din do Osla 31 . 07-og http://is.gd/p0SEtr pogledaj na linku
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 18:02 - pre 132 meseci
Dakle,iako je azil za ljude sa Kosova ukinut odavno i dalje su ljudi sa tog podrucja trazili isti.Pa zasto?
Zato sto Norge ima onu ponudu da daje pare za povratak bez obzira sto ti dobijes odbijenicu.Dakle,dodju u Norge,podnesu zahtev za azil,dok traje obrada zahteva oni cekaju odgovor u Norge i kada dobiju odbijenicu oni ih salju nazad sa sve parama.Nisam sigurna koliko ali mislim da je bilo oko 20.000 kruna ili tako nesto...I posto je takvih zahteva bilo jako mnogo i konacno su skontali da je to zloupotreba,ukinuli su ponudu da salju pare sa odbijenim azilantom sa Kosova.
Link: http://www.udi.no/Nyheter/2013...uk-av-returstotten-til-Kosovo/


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2013. u 18:08 - pre 132 meseci
Citat:
Iseljenik u pokusaju: evo ti u wizzu za 12599 din do Osla 31 . 07-og http://is.gd/p0SEtr pogledaj na linku


Nije mi povoljna ta varijanta (a i zbog većeg prtljaga), proverio sam. Stiže se u pola 10 uveče a onda treba naći neki prevoz do Stavangera (preko 300 km) u noćnim satima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7976679 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.