Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8075598 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 16:15 - pre 135 meseci
jel da ljudi ne salju za autorizaciju za bolnicara sad nakon ovoga jer ce i oni biti odbijeni ili sta vec? crna Dunja mi pade na pamet taman ispravi sa sykepleiera na helsefag a sad i na ovo ima da je otkace,eeeee zivote:-)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 16:20 - pre 135 meseci
Citat:
Gubijan:
Ajd jedno pitanje: u nekim oglasima traze polizaitest-naravno mi nismo norvezani pa ne mozemo da uzmemo kod njih!!!! E sad kod nas u Srbiji se to uzima u policiji i u sudu!!! E sad moje pitanje : ima dve mogucnosti:1) da na uverenju pise da se uzima zbog zaposlenja(taj se ne placa) i 2) pise da se uzima radi ostvarivanja prava nasih gradjana u inostranstvu(taj se placa)!!!! Koji da uzmem da se prevede kod sudskog tumaca? Jel imao neko iskustva sa tim!!!!



Moj savet ti je da izvadis potvrdu...vazi ona neko izvesno vreme, ne znam tacno koliko dugo...
Ja sam bas juce bila u policiji da podignem te potvrde za muza i mane...(predala zahtev pre Uskrsa)...Bolje da se unapred pripremis nego posle da juris jer se provere cekaju i do tri nedelje...pa dok ih sudski tumac prevede...oduzi se to.
Inace taksa se placa 680 din. jer je za zaposlanje u inostranstvu. Mozda sam mogla i da im precutim taj detalj
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 16:27 - pre 135 meseci
Citat:
zoki123:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle da ne kopiram ovaj post iznad o SAK-ovim novim promenama...
Nakon ovog procitanog jasno je da se sada i bolnicari vracaju na predjasnje stanje koje je bilo pre 2009-te,s tim sto je pitanje da li ce se izdavati licence ili kako ce ici.
Ovo je situacija gde se pokusava sve otezati.Fagprøve je ukinut ali sada ga opet vracaju,dakle jasno je da je ovo odluka uz saglasnost UDI-a.S tim sto sada ispravljaju gresku i postuju forvaltningsloven i vrse javnu info o tome na vreme,dakle tu je kljuc u onom informasjonsplikt.A pre toga su povecali saksbehandlingstid na 6 meseci i sada je jasno i zasto.
Mene zivo interesuje kako ce na osnovu 4 godine med.i svih strucnih ispita dati odbijenicu ili pisati kvalifiseringsløp ljudima iz Srbije koji ce sada da salju,ali naravno moguce je i ako hoces nesto da sprecis naci ces nacin.
Dakle,ovo sada je jasnija situacija.Koce zdravstvo,i to na svim nivoima.
I lekare,i zubare,i med.sestre i bolnicare.Pre neki dan smo raspravljali kako se mozda moze izbeci fagprøve za lekare sa nekim novim programom...Pa oni sve cine da dodaju jos.

Vidi,mi smo sve to prosli.Konkretno ja:Bergen test,kvalifikaciju u praksi,nasjonalfag-sve.I niko me nije obavestio.Igramo na tu kartu ali sta ce biti ne znam.Sada pisu javno da ce se to traziti,a nama to vec uradjeno nece da priznaju.
Pa lepo sam ja rekla da ustanova kao sto je SAK ne postoji vise nigde.
Fer bi bilo da kazu...ne zelimo ljude van EU u zdravstvu,nego da izmisljaju cuda u skolskom programu.Ali to ne mogu da urade jer su oni drzava prava,jednakosti itd...u ocima onih koji u njoj ne zive.
Ovde je svaki komentar suvisan.
Ali ajde da vidimo kako ce to izgledati sada kada ljudi salju/budu slali zahteve...kakve ce odgovore dobijati...

Opet potvrdjujem zakljucak iz mog ranijeg posta.Bice sve vise brakova izmedju Srba i Hrvata.Njima sinulo Sunce,kod nas pocela kisa...moramo se prilagodjavati situaciji i dolaziti na pripoj porodice...
E,zezala sam se na racun Ruskinja stalno i njihovih laznih brakova za papire...
Sad cemo i mi...samo sa Hrvatima i evt.Slovencima...
Mislim ja to u ime buducih narastaja za emigraciju...
Moramo da unesemo malo humora...

Miko izvini samo da te pitam sta ti nemas sto ovi misle da traze nakon usaglasavanja i da te pitam jos jedno da li ti i svi drugi imate sve nabrojano iz ovih tacaka koje oni nabrajaju da je potrebno za dobijanje autorizacije konkrektno za sykepleiera da sve svedem na prosto pitanje: da le ti po ovom novom sto planiraju da sprovedu od jeseni ispunjavas uslov za dobojanje autorizacije za sykepleira (syepeirer) prost odgovor mi daj DA ili NEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Mislis na ovo pobrojano:

Ny modell for godkjenning av leger, tannleger, sykepleier og helsefagarbeider utdannet
utenfor EØS:
1. Saksbehandling av jevngodhetsvurdering og vurdering av søkers
utdanningskvalifikasjoner.
2. Godkjenningsløp for yrkesutøvelse i Norge
a. Dokumenterte språkkunnskaper
b. Bestått faglig test
c. Bestått kurs i nasjonale fag
3. Autorisasjon

Nemam samo ovo pod 3
Prosla kvalifiseringsløp ceo,nasjonalfag,polozila Bergen,a fagprøve nije obuhvacen pod tackom 1 kod nekih od nas.Neki su imali i to,sve zavisi kako te procene pod tackom 1.Ja nisam dobila to.Zvanicno su taj fagprøve ukinuli 2011 godine.
Ali i pored vedtak-a i svega prodjenog koce autorizaciju samo sto kod nas nije ispostovano pravilo informisanja i forvaltningsloven-a.Sada je ispostovano,jer obavestavaju,organizovali su sastanak pa se dogovorili.Nemda je u nasem slucaju donela odluku 24.10.12. ali bez delovanja unazad tj.retroaktivno.SAK je to pogazio.Videcemo.
Nisu svi prosli sve,uglavnom svi su prosli nasjonalfag,jezik,procenu jedino praksa kod nekih ljudi stoji kao kocnica.
U ovom trenutku iz Bergen grupe je nas 4 Srba koje je u procesu.Kazem na prvoj smo stepenici jos uvek je slucaj kod SAK-a.Nemda je sledeca.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 16:28 - pre 135 meseci
Citat:
delija_sever031:
jel da ljudi ne salju za autorizaciju za bolnicara sad nakon ovoga jer ce i oni biti odbijeni ili sta vec? crna Dunja mi pade na pamet taman ispravi sa sykepleiera na helsefag a sad i na ovo ima da je otkace,eeeee zivote:-)


Delija salji i ne zezaj vise.Pa dosao si dovde,ucis jezik salji na procenu.Covece,imamo 4 godine strucnih predmeta.Trazis nivo ispod da ti se prizna.Posalji inace drugacije neces znati.Iovako si cekao 5 godina da odlucis,nemoj sada da procenjujes da li poslati ili ne do 2018.Posalji sada.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 16:50 - pre 135 meseci
Laki je malo neUrozan :-)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 17:00 - pre 135 meseci
vidi pocinju da dolaze crni oblaci. ili samo tripujemo?

ja jos uvek cekam onu moju dozvolu od udi-ja i mislim da je necu dobiti jos koju nedelju takav horoskop

placamo mi cenu naseg lutanja od 25 godina. pa znate koliko je potrebno da sidjemo kao nebeska srbija na zemlju. cisto sumljam da cemo u ovoj deceniji uci u EU. nije ovo pesimizam vec realnost. secam se kada su svi govorili 2000. da nam treba oko 7 do maksimalno 10 godina da udjemo u EU. mnogo je brzo sve to proslo. a mi isto tako daleko od EU. imacemo neki datum i imamo neki sporazum da su proizvodi iz EU osobodjeni carine. imamo doduse i pristup tamo nekim fondovima ali sta vredi kada niko ne ume da iskoristi te pare. ocemo u EU a kupujemo avione od majcice Rusije. mislim ko tu koga farba. EU od Kumanova ima 2 zahteva za Srbiju: isporuciti haske osudjenike i regulisati status Kosova. ljudi nam nista nisu dodali ili oduzeli. Za buducnost nase zemlje najbolja opcija je jedan referendum. Sa jednostavnim pitanjem da ili ne EU, ili jos bolje da ili ne Kosovo. Neka svako od nas zaokruzi svoj izbor i neka vecina pokaze dalji put. Istok ili Zapad ili propast. mislim da je vreme da prestanemo da se lazemo, da glumimo neke tamo evropljanine, demokrate, patriote, potomke kneza Lazara i Miliosa Obilica. Posle glasanja videcemo sta misli vecina i neka tako bude. Ovo je najgore resenje, samo cemo se svadjati. Nas voz ce stajati u mestu prepusten zubu vremena. Imali smo dosta promasaja i oklevanja, moramo da platimo cenu. Bili smo ispred Zagreba, mogli smo umarsirati i u Sloveniju. Nismo. Nismo tada naucili sta je politika i kako se vodi. Imali smo sansu 1999 i mogli smo resiti pitanje Kosova uz blagoslov EU i USA ali i to smo okrenuli protiv nas. Ovo je samo placanje racuna jer ako ne priznamo Kosovo kako ce USA i EU svoju politiku opravdati. Njima je to potrebnije nego nama i zato je to njihov uslov. Ako i dobijemo datum u sta ne sumljam nista se nece promeniti. Turska i Makedonija ga imaju vec dugo. A daleko su kao i mi od EU, mozda Turska i dalje. Ne kontam kako ljudim u Srbiji a i nama samima nije jasno da u EU mozda necemo uci nikada a sigurno necemo uci ako Kosovo ne dobije nezavisnost od Srbije pa posle i od Rusije. Svejedno je EU kada ce to biti sada ili za 10 ili 25 godina. Svejedno je i Rusiji i svim ostalim zemljama na ovoj planeti. Sem nama. Ovaj datum dobijamo na misice, pretnjom ulaska sa Rusijom u vojni savez, razmestanjem njihovih raketa u Srbiji. To nam je sada mozda i proslo ali vise nece i u to sam siguran. Ne zbog EU jer oni traze jednu jedinu stvar od nas vec nam ljudi Rusi nece dozvoliti da tako trgujemo sa njima. Oni su sve sem naivni i neozbiljni.

Norge nije na papiru u EU ali je bliza EU nego vecina zemalja koja su formalno tamo. Smetaju njima svi emigranti i iz EU i oni van EU, smetaju njima vise ovi koji su iz EU jer znaju da ce oni otici iz norge cim se sredi stanje u njihovim zemljama. Meni je smesno ako neko misli da ce Spanac ostati u norge ako ne mora, ma ima da se vrati u Spaniju prvik avionom cim nadje posao u svojoj zemlji. Nije Norveska Nemacka ili Austrija a mnogo je daleko i od Svajcarske mogu norvezani da pricaju sta hoce ali je daleko tezi zivot ovde nego u Nemackoj ili u Austriji. Nemacka nije mehur pa da se brine sta ce biti za 40 godina kada ostanu bez nafte, ili 80 ili 100. Ni Austrija se ne brine. A nasi norvezani svaku krunu viska sklanjaju za crne dane. Kada dodje taj dan ko ce im ostati? Spanci ili portugalci ? Ostace im samo oni koji su daleko od EU jer nece imati sta da ponude. Vratice se ponovo svome ribolovu i brodovima.

pozdrav

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 17:20 - pre 135 meseci
Danas Kosovo,sutra Vojvodina i Sandzak :-( ...Nego,ekipa je prijavljena za turnir 01.06.Jel ima ko zainteresovan ili samo ja i Joca??Mozda i VikiBjørg...
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.kdsinter.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 17:23 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
zoki123:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle da ne kopiram ovaj post iznad o SAK-ovim novim promenama...
Nakon ovog procitanog jasno je da se sada i bolnicari vracaju na predjasnje stanje koje je bilo pre 2009-te,s tim sto je pitanje da li ce se izdavati licence ili kako ce ici.
Ovo je situacija gde se pokusava sve otezati.Fagprøve je ukinut ali sada ga opet vracaju,dakle jasno je da je ovo odluka uz saglasnost UDI-a.S tim sto sada ispravljaju gresku i postuju forvaltningsloven i vrse javnu info o tome na vreme,dakle tu je kljuc u onom informasjonsplikt.A pre toga su povecali saksbehandlingstid na 6 meseci i sada je jasno i zasto.
Mene zivo interesuje kako ce na osnovu 4 godine med.i svih strucnih ispita dati odbijenicu ili pisati kvalifiseringsløp ljudima iz Srbije koji ce sada da salju,ali naravno moguce je i ako hoces nesto da sprecis naci ces nacin.
Dakle,ovo sada je jasnija situacija.Koce zdravstvo,i to na svim nivoima.
I lekare,i zubare,i med.sestre i bolnicare.Pre neki dan smo raspravljali kako se mozda moze izbeci fagprøve za lekare sa nekim novim programom...Pa oni sve cine da dodaju jos.

Vidi,mi smo sve to prosli.Konkretno ja:Bergen test,kvalifikaciju u praksi,nasjonalfag-sve.I niko me nije obavestio.Igramo na tu kartu ali sta ce biti ne znam.Sada pisu javno da ce se to traziti,a nama to vec uradjeno nece da priznaju.
Pa lepo sam ja rekla da ustanova kao sto je SAK ne postoji vise nigde.
Fer bi bilo da kazu...ne zelimo ljude van EU u zdravstvu,nego da izmisljaju cuda u skolskom programu.Ali to ne mogu da urade jer su oni drzava prava,jednakosti itd...u ocima onih koji u njoj ne zive.
Ovde je svaki komentar suvisan.
Ali ajde da vidimo kako ce to izgledati sada kada ljudi salju/budu slali zahteve...kakve ce odgovore dobijati...

Opet potvrdjujem zakljucak iz mog ranijeg posta.Bice sve vise brakova izmedju Srba i Hrvata.Njima sinulo Sunce,kod nas pocela kisa...moramo se prilagodjavati situaciji i dolaziti na pripoj porodice...
E,zezala sam se na racun Ruskinja stalno i njihovih laznih brakova za papire...
Sad cemo i mi...samo sa Hrvatima i evt.Slovencima...:)
Mislim ja to u ime buducih narastaja za emigraciju...
Moramo da unesemo malo humora...

Miko izvini samo da te pitam sta ti nemas sto ovi misle da traze nakon usaglasavanja i da te pitam jos jedno da li ti i svi drugi imate sve nabrojano iz ovih tacaka koje oni nabrajaju da je potrebno za dobijanje autorizacije konkrektno za sykepleiera da sve svedem na prosto pitanje: da le ti po ovom novom sto planiraju da sprovedu od jeseni ispunjavas uslov za dobojanje autorizacije za sykepleira (syepeirer) prost odgovor mi daj DA ili NEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Da mislim na to pobrojano jer se iz aviona vidi da vi vec sad treba da dobijete autorizaciju , zar ne? ali oni su ludakisi i sad uvode neka nova pravila sa kojim vec vi ispunjavate uslove koje oni traze,reci mi molim te da li ja pogresno tumacim ovo napisani oli zivim u zabludi ??????

Mislis na ovo pobrojano:

Ny modell for godkjenning av leger, tannleger, sykepleier og helsefagarbeider utdannet
utenfor EØS:
1. Saksbehandling av jevngodhetsvurdering og vurdering av søkers
utdanningskvalifikasjoner.
2. Godkjenningsløp for yrkesutøvelse i Norge
a. Dokumenterte språkkunnskaper
b. Bestått faglig test
c. Bestått kurs i nasjonale fag
3. Autorisasjon

Nemam samo ovo pod 3 :)
Prosla kvalifiseringsløp ceo,nasjonalfag,polozila Bergen,a fagprøve nije obuhvacen pod tackom 1 kod nekih od nas.Neki su imali i to,sve zavisi kako te procene pod tackom 1.Ja nisam dobila to.Zvanicno su taj fagprøve ukinuli 2011 godine.
Ali i pored vedtak-a i svega prodjenog koce autorizaciju samo sto kod nas nije ispostovano pravilo informisanja i forvaltningsloven-a.Sada je ispostovano,jer obavestavaju,organizovali su sastanak pa se dogovorili.Nemda je u nasem slucaju donela odluku 24.10.12. ali bez delovanja unazad tj.retroaktivno.SAK je to pogazio.Videcemo.
Nisu svi prosli sve,uglavnom svi su prosli nasjonalfag,jezik,procenu jedino praksa kod nekih ljudi stoji kao kocnica.
U ovom trenutku iz Bergen grupe je nas 4 Srba koje je u procesu.Kazem na prvoj smo stepenici jos uvek je slucaj kod SAK-a.Nemda je sledeca.



vidi ovo kazu iz iskustva sa svedkom finskom velikom britanijom ....... pazi na moje pitanje da li zena moze da radi u svedskoj bez svedske autorizacije za bolnicara oni mi odogaraju sledeca:

Wennberg, Åsa (asa.wennber...........)Dodaj u kontakte20.2.2012

Hej!



Undersköterska är inte ett reglerat yrke i Sverige. Du kan söka arbete som undersköterska eller vårdbiträde direkt hos en arbetsgivare eller genom Arbetsförmedlingen. Det är arbetsgivaren som avgör vilka meriter som krävs för den aktuella tjänsten.



Undersköterskor och vårdbiträden omfattas inte av bestämmelserna om legitimation och erhåller inte behörighetsbevis från Socialstyrelsen.





Med vänlig hälsning

___________________________________________

Åsa Wennberg

Utredare

ali ja sam gurao do njihovog migracionog i oni kazu sledece:


Hej!



Nej, du behöver inte ha svensk legitimation för att arbeta som undersköterska eller vårdbiträde. För att arbeta som sjuksköterska krävs legitimation. Du kan ansöka direkt hos en arbetsgivare och då hänvisa till exempelvis din utländska utbildning och din arbetserfarenhet. Det är arbetsgivaren som bedömer vilka meriter som behövs för att arbeta som undersköterska eller vårdbiträde.



Med vänlig hälsning

___________________________________________

Mathias Långvik

Utredare

I SAD KO JE OVDE LUD JA VAM KAZEM STA SU MENI SVEDJANI REKLI I JOS NESTO NA PRVI SOKNAD ZA POSAO U SVEDKOJ VIDITE ODGOVOR DOBILA JE ZENA POSAO :
Christina Bengtsson28.5.2012 Za: kjas.........m
Christina [email protected]

Od: Christina Bengtsson ([email protected])
Poslato: 28. maj 2012 10:11:08
Za: kjass.........(kjas....)

Hej

Tack för din arbetsansökan! Jag behöver vikarier till hemtjänsten Böda, om du är du intresserad och har möjlighet att jobba på norra Öland i sommar så hör av dej till mej.

Mvh Christina
U PITANJU JE VIKAR POSAO ALI NIJE BITNO ZAR NE???





[Ovu poruku je menjao zoki123 dana 15.05.2013. u 18:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.22.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 18:40 - pre 135 meseci
Citat:
cveyoni:
Danas Kosovo,sutra Vojvodina i Sandzak :-( ...Nego,ekipa je prijavljena za turnir 01.06.Jel ima ko zainteresovan ili samo ja i Joca??Mozda i VikiBjørg...

Pa tako nekako , ali koliko ja mogu da vidim ,a to se sad vec jasno nazire , ici ce se prvo na Republiku Srpsku .... to ih zulja i cini mi se da to pokusavaju da "preprave" onako kako oni misle da to treba da izgleda...i tu ako se krene moze svasta da bude....iako se cini da su ratovi iza nas , rekao bih da da to jos nije sve zavrseno... dobro bi bilo da nisam u pravu....
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 18:51 - pre 135 meseci
O jesi jesi, jaako si u pravu, na balkanu nikad neće biti sve završeno..
 
Odgovor na temu

Gubijan
Ivan Gubijan
kordinatot u nvo
drustvo roma prokuplje
Prokuplje,Srbija

Član broj: 307700
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 19:14 - pre 135 meseci
Citat:
Jelena G.:
Citat:
Gubijan:
Ajd jedno pitanje: u nekim oglasima traze polizaitest-naravno mi nismo norvezani pa ne mozemo da uzmemo kod njih!!!! E sad kod nas u Srbiji se to uzima u policiji i u sudu!!! E sad moje pitanje : ima dve mogucnosti:1) da na uverenju pise da se uzima zbog zaposlenja(taj se ne placa) i 2) pise da se uzima radi ostvarivanja prava nasih gradjana u inostranstvu(taj se placa)!!!! Koji da uzmem da se prevede kod sudskog tumaca? Jel imao neko iskustva sa tim!!!!



Moj savet ti je da izvadis potvrdu...vazi ona neko izvesno vreme, ne znam tacno koliko dugo...
Ja sam bas juce bila u policiji da podignem te potvrde za muza i mane...(predala zahtev pre Uskrsa)...Bolje da se unapred pripremis nego posle da juris jer se provere cekaju i do tri nedelje...pa dok ih sudski tumac prevede...oduzi se to.
Inace taksa se placa 680 din. jer je za zaposlanje u inostranstvu. Mozda sam mogla i da im precutim taj detalj :)


Ma ja sam precutao za inostranstvo!!! Ustvari nisu me ni pitali!!! I sada ne znam sta da radim! Jel da uzimam nove ili da prevodim ove??? Valjda je njima vazno ono sto pise: ne vodi se krivicni postupak i nije osudjivan-a ne svrha izdavanja!!!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 19:38 - pre 135 meseci
Citat:
BACALAO:
Citat:
cveyoni:
Danas Kosovo,sutra Vojvodina i Sandzak :-( ...Nego,ekipa je prijavljena za turnir 01.06.Jel ima ko zainteresovan ili samo ja i Joca??Mozda i VikiBjørg...

Pa tako nekako , ali koliko ja mogu da vidim ,a to se sad vec jasno nazire , ici ce se prvo na Republiku Srpsku .... to ih zulja i cini mi se da to pokusavaju da "preprave" onako kako oni misle da to treba da izgleda...i tu ako se krene moze svasta da bude....iako se cini da su ratovi iza nas , rekao bih da da to jos nije sve zavrseno... dobro bi bilo da nisam u pravu....

Ako se posle ovoliko ratovanja nismo dozvali pameti onda i treba opet da ratujemo. Šta drugo čovek da kaže. J-te u 2 rata sam učestvovao, o detaljima ne bih baš pričao i na kraju da bih mogao živeti kao sav normalan svet morao odatle otići.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 19:41 - pre 135 meseci
Citat:
Gubijan:
Citat:
Jelena G.:
Citat:
Gubijan:
Ajd jedno pitanje: u nekim oglasima traze polizaitest-naravno mi nismo norvezani pa ne mozemo da uzmemo kod njih!!!! E sad kod nas u Srbiji se to uzima u policiji i u sudu!!! E sad moje pitanje : ima dve mogucnosti:1) da na uverenju pise da se uzima zbog zaposlenja(taj se ne placa) i 2) pise da se uzima radi ostvarivanja prava nasih gradjana u inostranstvu(taj se placa)!!!! Koji da uzmem da se prevede kod sudskog tumaca? Jel imao neko iskustva sa tim!!!!



Moj savet ti je da izvadis potvrdu...vazi ona neko izvesno vreme, ne znam tacno koliko dugo...
Ja sam bas juce bila u policiji da podignem te potvrde za muza i mane...(predala zahtev pre Uskrsa)...Bolje da se unapred pripremis nego posle da juris jer se provere cekaju i do tri nedelje...pa dok ih sudski tumac prevede...oduzi se to.
Inace taksa se placa 680 din. jer je za zaposlanje u inostranstvu. Mozda sam mogla i da im precutim taj detalj :)


Ma ja sam precutao za inostranstvo!!! Ustvari nisu me ni pitali!!! I sada ne znam sta da radim! Jel da uzimam nove ili da prevodim ove??? Valjda je njima vazno ono sto pise: ne vodi se krivicni postupak i nije osudjivan-a ne svrha izdavanja!!!

Svakako ti treba za posao :-)
Mislim da smo svi uzimali potvrde za inostranstvo, dobijaju se za 7 radnih dana i ako je prevodilac u poslu može ti odmah to izdati jer je to šablon koji oni čuvaju i samo menjaju ime i datum.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 19:49 - pre 135 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
BACALAO:
Citat:
cveyoni:
Danas Kosovo,sutra Vojvodina i Sandzak :-( ...Nego,ekipa je prijavljena za turnir 01.06.Jel ima ko zainteresovan ili samo ja i Joca??Mozda i VikiBjørg...

Pa tako nekako , ali koliko ja mogu da vidim ,a to se sad vec jasno nazire , ici ce se prvo na Republiku Srpsku .... to ih zulja i cini mi se da to pokusavaju da "preprave" onako kako oni misle da to treba da izgleda...i tu ako se krene moze svasta da bude....iako se cini da su ratovi iza nas , rekao bih da da to jos nije sve zavrseno... dobro bi bilo da nisam u pravu....

Ako se posle ovoliko ratovanja nismo dozvali pameti onda i treba opet da ratujemo. Šta drugo čovek da kaže. J-te u 2 rata sam učestvovao, o detaljima ne bih baš pričao i na kraju da bih mogao živeti kao sav normalan svet morao odatle otići.

Ajd batalimo ovo,nego jel stvarno ko za fudbal ljudi,,,Sveta Mirka Trømska dolazi kao navijac,pa eto narode imacete prilike i nju da upoznate Ekipa nosi naziv foruma,elitesecurity
 
Odgovor na temu

Gubijan
Ivan Gubijan
kordinatot u nvo
drustvo roma prokuplje
Prokuplje,Srbija

Član broj: 307700
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 20:11 - pre 135 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
Gubijan:
Citat:
Jelena G.:
Citat:
Gubijan:
Ajd jedno pitanje: u nekim oglasima traze polizaitest-naravno mi nismo norvezani pa ne mozemo da uzmemo kod njih!!!! E sad kod nas u Srbiji se to uzima u policiji i u sudu!!! E sad moje pitanje : ima dve mogucnosti:1) da na uverenju pise da se uzima zbog zaposlenja(taj se ne placa) i 2) pise da se uzima radi ostvarivanja prava nasih gradjana u inostranstvu(taj se placa)!!!! Koji da uzmem da se prevede kod sudskog tumaca? Jel imao neko iskustva sa tim!!!!



Moj savet ti je da izvadis potvrdu...vazi ona neko izvesno vreme, ne znam tacno koliko dugo...
Ja sam bas juce bila u policiji da podignem te potvrde za muza i mane...(predala zahtev pre Uskrsa)...Bolje da se unapred pripremis nego posle da juris jer se provere cekaju i do tri nedelje...pa dok ih sudski tumac prevede...oduzi se to.
Inace taksa se placa 680 din. jer je za zaposlanje u inostranstvu. Mozda sam mogla i da im precutim taj detalj :)


Ma ja sam precutao za inostranstvo!!! Ustvari nisu me ni pitali!!! I sada ne znam sta da radim! Jel da uzimam nove ili da prevodim ove??? Valjda je njima vazno ono sto pise: ne vodi se krivicni postupak i nije osudjivan-a ne svrha izdavanja!!!

Svakako ti treba za posao :-)
Mislim da smo svi uzimali potvrde za inostranstvo, dobijaju se za 7 radnih dana i ako je prevodilac u poslu može ti odmah to izdati jer je to šablon koji oni čuvaju i samo menjaju ime i datum.

A jel su te potvrde na srpskom jeziku ili na engleskom? Ili su na srpskom pa ja moram da ih prevodim-posto su vec za inostranstvo????
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 20:12 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:  Ako i dobijemo datum u sta ne sumljam nista se nece promeniti. Turska i Makedonija ga imaju vec dugo. A daleko su kao i mi od EU, mozda Turska i dalje. Ne kontam kako ljudim u Srbiji a i nama samima nije jasno da u EU mozda necemo uci nikada a sigurno necemo uci ako Kosovo ne dobije nezavisnost od Srbije pa posle i od Rusije. Svejedno je EU kada ce to biti sada ili za 10 ili 25 godina. Svejedno je i Rusiji i svim ostalim zemljama na ovoj planeti. Sem nama. Ovaj datum dobijamo na misice, pretnjom ulaska sa Rusijom u vojni savez, razmestanjem njihovih raketa u Srbiji. To nam je sada mozda i proslo ali vise nece i u to sam siguran. Ne zbog EU jer oni traze jednu jedinu stvar od nas vec nam ljudi Rusi nece dozvoliti da tako trgujemo sa njima. Oni su sve sem naivni i neozbiljni.




Turci su za nas sila , oni teraju nesto sasvim drugacije od nas.
Vidi , mi se kao borimo za datum pregovora. Od tog dana bi trebali da pocnemo da pregovaramo. Pregovori ce trajati najmanje[!] 7 godina, a nakon zavrsetka pregovora se ceka oko 2 god najmanje da se ono sto smo pregovarali do detalja primeni. Znaci min 10 god , u najboljem mogucem slucaju. Ali naravno , ova corba u kojoj se krckamo je i previse gorka, tako da ce nama trebati 15 najmanje. Samo pitanje je sta ce tada ostati od EU? Odavno je proslo blagostanje u istoj. Sto se tice EU , ja glasam za Nemacku i Austriju. Moze lepo da se zaradi , a cene zivota su iste kao u Srbiji , cak i nize neke.


Citat:
zokiruma: A nasi norvezani svaku krunu viska sklanjaju za crne dane. Kada dodje taj dan ko ce im ostati? Spanci ili portugalci ? Ostace im samo oni koji su daleko od EU jer nece imati sta da ponude. Vratice se ponovo svome ribolovu i brodovima.



Uh :D Taj njihov fond za crne dane moze da im omoguci crnogorski style zivota u narednom milenijumu. Dosta su stekali , ali tek ce dosta ustekati. Imaju oni nova nalazista nafte , a trenutne zalihe nafte ce trajati makar 50 tak god , a gasa mnogo duze. Mislim da norvezani imaju mnogo toga osim nafte . Ribolov , drvna industrija , pomorska flota. Jaki su oni ljudi i bez te nafte , da se ne lazemo. Metro u Oslu je zapocet oko 1900 -te. To je bilo selo za npr tadasnji Bec. Lupio sam primer , ali kontas me. Oni imaju jasnu ideju , i misle o buducnosti.
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 20:29 - pre 135 meseci
Mislim da je zokiruma u pravu i da oni nisu nikakva sila,ne znam kakva su oni sila bili i koji su metro gradili ali istih tih 1900-ih im je kraljevina Srbija slala vagone sa krompirom da ne pocrkaju od gladi.....sila su Nemacka,Austrija,Svica,sve one zemlje koje imaju ogroman motor u vidu brendova,industrije,radne snage itd....takve drzave moze drmati kriza ali one uvek imaju svoj izlaz napolje iz iste.....Norveska je ekonomska sila danas ali nazalost oni nista od toga nisu postigli nekim ekonomskim cudom vec prostom naftom i sem ribolova i brodogradnje nemaju nista,nece te nafte skoro nestati pa o ovome ne moraju da misle sadasnje generacije ali neke buduce hoce itekako
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 20:37 - pre 135 meseci
ja samo navodim primere da nije ispravno misliti norveska nema alternativu. ili jos gore EU nema alternativu. to je onaj nas princip ako nije po mome onda nevalja. i sve sto nije belo mora biti crno. ja mislim da imamo buducnost kao zemlja i kao srbija. problem je isti kao svih ovih zadnjih par decenija. nemamo politiku i samim tim nemamo buducnost. norveska je bila siromasna zemlja, nisu imali takoreci ni bozicni rucak, ali mislili su na buducnost a malo ih je i sreca posluzila. kod nas nema price i buducnosti. ne mislim na ono kada dodje predsednik i sledecu godinu proglasi godinom beba a kada se kamere iskljuce sve ide po starom ili cak i gore. norvezani nadju problem i rese ga. kukali su kako svi dolaze da rade preko leta pa njihovi srednjoskolci i studenti ne mogu da nadju posao. vidite kako su brzo nasli resenje. dodali ljudi jedan papir. ocistili 90% sezonaca van EU. to nama treba naci problem i resiti ga. necu da ulazim da li je po pravdi ili ne nacin na koji se sada ponasaju ali oni svoj problem tako resavaju. mozda ce svanuti ne mora dan ni godina makar decenija za Srbiju gde cemo imati stav i resenost kao Norveska. Za to nam ni ne treba EU, kao sto ne treba ni Norveskoj na papiru. I oni koriste svoj geografski polozaj i sve prednosti EU mozda cemo moci i mi jednog dana sa nekom pravilnom politikom. Siguran sam da za tako nesto treba upitati i sam narod u nasoj Srbiji, kao sto su i norvezani uradili sa EU. Oni su je 2x odbili i tu su gde su, danci i svedjani su zadrzali svoju domacu valutu i nekako su sada bezbrizniji od recimo finaca.

Meni su licno price nestace EU blago receno smesne. Pa najbolji nacin da se zakopaju ratne sekire je upravo ta EU. Razmislite samo koliko bi kostalo jednu Francusku da drzi Nemacku pod kontrolom radi svoje stabilnosti, ili Francuska i Velika Britanija. Uzmite mapu i pogledajte zemlje koje su izmedju sebe vekovima ratovali i razmislite koliko je za sve njih vazna EU. Ekonomija i Nato je nesto sto ih veze mozda cak i previse. Iako odustanu od evra, u sta licno sumljam, nece odustati od EU jer im je to garant mira i sigurnosti. Oni su t nazalost mnogo ranije skontali i prihvatili dok smo mi jos lutali u magli i borili se protiv novog svedskog poretka.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 20:37 - pre 135 meseci
Nekako mi se kroz sve ovo provlaci misljenje da oni upravo iz nekog neiskustva rade sve ovo a ne neke zlonamernosti planirane,prosto oni nemaju taj smek kao austrijanci i nemci,britanci i francuzi koji ovakve odluke o nepriznavanju obrazovanja ili bilo sta slicno sto se tice emigranata ne donose navrat nanos vec prilicno pametno i podvuceno pod plastom tako da se ne izazove talasanje brojnih emigranata i da sve izgleda manje bolno i vremenski razvuceno. Norvezani nisu nacija koja je navikla na generacije iseljenika i one klasicne gastose i stoga ove promene "vazi od sutra" bez ikakvih zakonskih rokova,postovanja procedure,obavestenja,gazenja po ljudima koji su u procesu,izgleda kao neki njihov strah i panika od najezde EU i non EU naroda gore kod njih pa kao da se vec sada panicno brane....pa zamislite da francuzi donesu odluku kontra arapa ili nemci protiv turaka koja bi ih ovako drasticno sasekla i to vazi od sutra? pa popalili bi pola Berlina i Pariza u besu....dakle malo vise takta norvezanima ne bi bilo na odmet,a opet sa druge strane nazalost sve ove promene ipak ne pogadjaju neke siroke narodne mase pa im se i moze da sve ovo rade ad hoc....
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..40:20:404:58e:15b2:e7c0:ea1e



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.05.2013. u 01:44 - pre 135 meseci
au ne mogu da verujem koliko vas medicinare cimaju za autorizaciju :O i samo izmisljaju nove stvari...

@zoki, da li jos cekas radnu dozvolu? ma zasto su mi u 2 policijske stanice rekli da treba oko 3 nedelje za izdavanje radne dozvole jer se njima daje prioritet?

napokon izvukoh skoro pa svu dokumentaciju za jeb*ni tidlig arbeidsstart, jos mi skatteattest for skatt fali...

kakvo je vase iskustvo za dobijanje tidlig arbeidsstart, za koliko dana od dana predavanja dokumenata???

zoki ti si reko cini mi se 24 casa...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8075598 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.