Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8075903 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 22:36 - pre 135 meseci
Ooooo...pa to je tek...hm,majke im...
Vidi,ono sto jeste problem je sto cuveni SAK tvrdi za sve diplome iz EU da su uskladjene sa norveskim studijskim programima.E tu lezi problem,jer to je laz.Dakle,imas potpisan govor,znam ja to,to svi znamo i onda treba da kazes da je to zbog toga a ne da pises kako si poredio sve programe iz EU sa norveskim i na osnovu duboke procene priznao a ne zato sto su clanovi EU i onda nama za te iste programe kazu e vama fali...pa ti jos napisu da imas pazi sad citiracu :"stor skade potensial" vidi to je uvredljivo i bezobrazno.Napisu ti da imas veliki potencijal povredjivanja pacijenta zbog svog nedostatka u obrazovanju.Alo,bokte...pa to je van svakog mozga.
Dakle,ja ne sporim njihove potpisane ugovore ali nas advokat je dobio info od SAK-a da su ljudi iz EU dobili priznanje diploma na osnovu procene plana i programa.Alo,to nije tacno.Rec je o istim programima u mnogim slucajevima.E tu lezi problem,jer to je laz i nije tacno.
Joj,Moukoko druze ja kontala da vama fali samo nasjonalfag do mastera a vama to fali do autorizacije za Bacelor nivo.E majke im ga suplje.Pa to je onda ista situacija kao ovo sa nama za spl...sto su sada napravili.
I kako je mucan proces,i cekanje i sada smo jos ukljucili i jos jednu instituciju...jao da se coveku smuci sve ali sta ces...teras dalje...
Mihaleks nije kuknjava,nepravda je,zemljak.Nepravda.
Lazes i to u pismenoj formi (SAK) i tvrdis da su skolski programi procenjeni i da to EU ili ne nema veze sa tim...pa to je laz.I to kakva.SAK tesno saradjuje sa UDI-jem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 22:49 - pre 135 meseci
Upravo to,sto si sada napisao Moukoko...
Kad se poveca broj zahteva za priznavanje jedne iste profesije,a da su iz istog dela sveta...odmah se rezu krila i stavljaju se barijere u nepriznavanju diploma a samim tim si van EU i moras da postujes pravilo diploma-posao tako da ta sjajna saradnja SAK-UDI urodi plodom na 1 odmah!
I to je specificno za oblast medicine.Inzenjeri to nemaju.Ni blizu nasoj situaciji.Ni blizu.
A u septembru lako moze doci Erna na celo Vlade sa novim izmenama u dovodjenju radne snage iz inostranstva posto se Stoltenbergu zamera sto je kao dozvolio veliku emigraciju.I jeste,ne sporim ja to ali ti izbori mogu da izmene sliku.
Oni u zdravstvu nemaju ljude,ali i te kako se kontrolise i dize galama oko toga da imas puno stranaca u zdravstvu.Pa ucini onda nesto,daj stimulans na neki nacin da to bude primamljivo Norvezanima za studije,ako vec imas problem strane radne snage u tom sektoru.Neke stvari su neshvatljive kada je zdravstvo u pitanju.
Ali mi smo dosli kod njih...sreca pa ovde malo guknemo inace negde drugo i ne mozes
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 23:21 - pre 135 meseci
ma nije norveska jedina zemlja na ovom svetu za emigraciju. jedan masinski inzinjer moze raditi u recimo danskoj, nemackoj ili austriji. moze da uzme u obzir i bliski istok tipa UAE ili kuvajt. Postoji i severna amerika gde uvek moze pokusati sa kanadom, ima i australiju i novi zeland. o zemljama treceg sveta da ne pricamo. pa vecina inzinjera iz spanije ne nalazi posao u EU. nisu ludi da uce jos jedan jezik kada skoro cela juzna amerika prica spanski, ili recimo portugalci koji odlaze za brazil ili naftom i dijamantima bogatu angolu. realno od svih ovih zemalja najmanje je privlacna norveska. ne zbog plate ili standarda vec po odnosu plate fakultet-srednja skola. mislite da ce oni lako naci tih 9000 inzinjera sto im trebaju? mislim da ce vecina nasih komsija sa fakultetskim diplomama kada udju u EU krenuti put nemacke, austrije, danske. holandije, skoro sam siguran da ce jednocifreni procenat biti onih koji ce krenuti na sever i ka norveskoj. daleko su oni jos od tih 9000 inzinjera, pogotovo inzinjera iz EU i toga su i oni svesni.


mozemo mi koliko hocemo da vicemo nepravda kao nas kalimero ali takav je zakon. zato sam uvek mrzeo drustvene zakone, gde 1+1 nije obavezno 2. danas vazi sutra ne. . a i ko nam je kriv sto smo izgubili tolike godine lutajuci tamo vamo , ocu EU necu EU. pa i pre potpisivanja briselskog sporazuma morali smo da trknemo u moskvu na konsultacije. EU nam je dala jedan uslov. taj uslov je od 1999 i nisu nista menjali. mi smo menjali ove one vlade, ustave, zakone i prijatelje i dalje smo gde smo bili pre 14 godina. samo mnogo siromasniji, a usput smo uspeli i da prodamo skoro sve sto smo imali. cak ni kilometar autoputa nismo napravili. dok smo mi vecali i pravili rezolucije i proglase nase komsije su vredno radile i dobile su nagradu. zasluzeno. a ta nagrada povlaci mnogo toga. nesto loseg ali mnogo toga dobrog. nazalost od 1990 samo gubimo. u svim utakmicama i protiv svakoga. meni licno ni sada nije jasno kako smo uopste uspeli da opstanemo gubeci sve moguce i nemoguce zadnjih 25 godina. po tome smo jedinstveni u istoriji. samo se molim da stanemo pre nego sto stvarno svemu dodje kraj.

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 14.05.2013. u 00:32 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 23:50 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ne nema Alta Univerzitet,samo evt.Høyskole.
Hund kao pas...ali u Tromsu a specijalno u okolini je to hunj (sa izrazenim nj) jer ceo Tromsø dijalekat ima to "nj" i "lj",sto nama nije tesko da savladamo jer i mi to imamo.
Ho-zaista pisu i u raportima za Hun,ali to je okolina Tromsa i Tromsø.U Finnmarku imas obican bokmål i nemas toga.
Ali nisu tebe pogresno ucili u skoli,vec ima tako dijalekatskih reci.Medjutim najbolje je uciti sve na bokmål-u i prilagodjavati se,jer svi ce te razumeti kada kazes hund i hun.
Steike hakke tulat - to je u stvari gal (lud),ali oni ga dodadose...medjutim ti imas nekih 50-tak takvih reci dijalekta ostalo mozes zaista da koristis bokmål...
I ovo tulat citas kao tuljat.Ali Finnmark to nema,to ima samo Tromsø.Ja dok sam zivela u Finnmarku nikada nisam cula te reci da se koriste,prvi put ovde u Tromsu...


u hammerfestu pricaju dijalekt koji je za bacanje u rebus. uspeli su da izmene polovinu licnih zamenica. ja sam progledao kada su mi objasnisli da ''jeg'' izgovaraju kao ''A'' , tek onda sam poceo i da kontam sta pricaju ili ''meg'' kao ''ma'' . pa na severu ima mnogo gradova :) ako posmatrao hammerfest kao prestonicu, sa svojih 8000 stanovnika onda su za mene gradovi sve preko 200 dusa :)

hammerfest i kirkenes su premali. prepesacis za sat vremena. alta je malo veca ali mentalitet ljudi je specifican. uzasno zatvoreni. i besni na nas :)

ako planiras da obidjes finmark onda spremi par hiljada evra, jer su avionske karte skuplje nego na jugu, ovde nema norvegiana pa da prodjes sa par stotina noka, ovde samo leti wideroe koji je dosta skuplji od norvegiana, i daleko je teze doci do karata. takodje imas autobuse ali su putovanja mnogo dugacka. recimo tromso hammerfest je oko 6 sati u jednom pravcu. i smatraj da je ovo brzo jer je put dobar. za sever. imas hasvik, mehamn, vadso, vardo itd. ali su to vise varosice sa par stotina kuca i aeodromom. pa nisam brojao ali je mirjana makar 50 puta rekla da se na sever dolazi sa ponudom, i ja sam rekao par puta. plan da dodjete u finmark i krenete da trazite posao je nemoguca misija. jednostavno je slsbo naseljeno, putevi su losi, nema voza.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 00:39 - pre 135 meseci
Sa aspekta jezika pritom mislim na ono sto se uci skolski a to je bokmål,je najbolje naci posao na dve lokacije:
1)Oslo
2)Finnmark.

Tu stvarno nema dijalekta,ili ima vrlo malo.Upitne reci jesu zamenjene na severu tipa Hvem je Kem itd...Hvordan (kusn) se izgovara itd...ali to je tako sitno ljudi u poredjenju sa pravim dijalekatskim podrucjima i oblastima gde se govori nynorsk.
Vole ovde u Tromsu kada salju poruke da pisu tipa:
Æ ska gjøre d for dåkker...
dåkker-dere
d - det
Æ - jeg

Imaju tako tih fraza ali sve je to malo u odnosu na prave i komplikovane dijalekte.
I ono sto je najvaznije.Kod nas u zdravstvu je sve komplikovano ono papiroloski ali jezicki bi progovorio i najveci duduk za jezike.Ima toliko komunikacije i sve se na tome zasniva i prosto progovoris.Nema tog dijalekta koji se vremenom ne moze savladati ako si na poslu primoran da govoris na norveskom i nemas nikakvu mogucnost za upotrebu engleskog.

Sa inzenjerima je druga prica.Ja poznajem ljude koji zive ovde po dve godine,rade kao inzenjeri,na poslu je upotreba engleskog i oni ne idu dalje na norveskom od kratkih fraza u sporazumevanju na osnovnim linijama,uz upotrebu govora tela,procene gestikulacije.Idu oni na casove norsk ali dzabe kada na poslu ne koristis norveski.
Ako koristis jezik na poslu,nema veze sto si duduk za jezike,progovorices i savladati i dijalekte.Ako ne govoris,neces.
I TV ima neverovatan uticaj...sta god da gledas na norveskoj televiziji pomaze...imaju Sex i grad,Uvod u anatomiju,Doktor Haus,to su sve serije na engleskom a ispod norveski prevod-tu se puno uci.Onda predjes na dnevnik,Senkveld sa Tomasom i Haraldom a dodjes do toga i da pratis politicke debate bez ikakvog problema ili nerazumevanja.

Najgora kombinacija je:
Inzenjer si,na poslu engleski,kuci srpski za zenom/muzem i decom,a na TV-u nasi programi i programi bivse Juge.
Dzabe onda ides na norsk nastavu.Nema to tada nikakvog efekta.Ne za dijalekat,nego ni za osnovni norsk.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 01:02 - pre 135 meseci
Primera radi...za putovanja po severu,za Bobana sada i za one koji dolaze...

Wideroe kompanija:
Link:
https://www.wideroe.no/book/?l...K&m=p&rm=WF-NO&r=y

Dakle,ako planiras dve nedelje unapred i hoces da ides od Tromsa do Hammerfesta jedan dan,imas mogucnost da provedes jedan ceo dan to nije problem,kratak let jako 45-50 minuta i ujutru u 09 si u Hammerfestu i budes ceo dan u gradu obidjes sve sta imas (to ti je dosta vremena,vise ti ne treba),i da se vratis uvece oko 23 sata za Tromsø,treba ti za tu povratnu kartu 1278 kruna ili ti 150 eura.Samo za taj jedan odlazak.

Jeftinije karte mozes naci da iz Osla ides za Altu preko norwegiana.To je totalni paradoks ali tako je.
Dakle,deranje je koze sto se avionskih karata tice...i onda si sveden na jednu lokaciju...




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 01:19 - pre 135 meseci
Sam Finnmark ima 12 aerodroma.
To su sledeci gradovi i sela:
Mehamn,Berlevåg.Båtsfjord,Vardø,Vadsø,Kirkenes,Lakselv,Alta,Hammerfest,Honningsvåg,Hasvik,Sørkjosen.

Tromsø-fylket ima aerodrom Lagnes.Pored toga imas aerodrom u Hastadu i Narviku.

Svalbard ima aerodrom u Longyearbyen-u.

Samijske opstine Kautokeino,Karasjok nemaju aerodrome.Najblizi aerodorom Karasjoku je Lakselv udaljen nekih 75 km.Udaljenost Kautokeina i Karasjoka je oko 120 km.Najblizi aerodorom Kautokeinu je Alta.
Tana i Maze (sela) nemaju aerodrom.

Dakle,ovde na severu postoji 16 aerodroma racunajuci Finnmark+Tromsø+ Svalbard.
To je ok povezano i prilicno je to puno aerodroma,samo sto oblece samo jedna letilica Wideroe,mali avioni kapaciteta 45 putnika najcesce,sa paprenim cenama.Imaju nekada ponude ali slabo je to u poredjenju sa norwegian-om.

Ja sam licno obisla veliki deo Finnmarka.
Karasjok,Kautokeino,Tana,Maze,Lakselv,Hammerfest,Kirkenes,Vardø,Vadsø,Mehamn,Båtsfjord,Altu i normalno Tromsø.
I zato sam napisala milion puta,ako imas ponudu dodji na sever.Ja sam dosla na taj nacin i svi koji su ovde su dosli na taj nacin.
Jedno je kada vec zivis u Finnmarku pa ides sto poslom (pratnja pacijenta u bolnicu) ili privatno (pecanje) po raznim mestima po Finnmarku,onda je ok,imas norsk platu pa mozes to da platis.Ovako je papreno za dzep a neizvestan rezultat.
I obavezno prethodno istraziti na netu to mesto...
To su mala trzista.Srecno.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 01:30 - pre 135 meseci
Podatak iz 2010-te kaze da ukupan broj stanovnika u Finnmarku iznosi 74 500 ljudi.
Tromsø ima 80.000 sa studentima kojih ima otprilike oko 10.000.
Sto znaci da je Tromsø kao ceo Finnmark.A sve zajedno je na toliko prostranstvo oko 160 000 ljudi do 200.000 ljudi.

To je cetvrtina Osla.
Malo ljudi-malo trziste.Neophodna ponuda pa onda avionska karta.
Laku noc!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 07:57 - pre 135 meseci
Nisam planirao ići dalje od Tromsa. Ovu varijantu preko HELPEXA koju ja sad pokušavam je prilično uigrana bar po tvrdnjama mojih domaćina. Pre mene su tu bili neki Mađari ostali 5 umesto 3 nedelje našli nešto i otišli u Tromso, pre toga neki momak iz Hrvatske i ostalog se ne sećam. Ne kažem ja da je to ispravna varijanta niti savetujem ljudima da pokušavaju ovako, moguće da je ovo okolni put ali se koristi. Ljudi pokušavaju i ovako i onako. Ja imam svoje razloge zasto sam došao na sever a znam da sam lakše mogao dobiti posao u Oslu čak mi je to rekao Norvežanin koji je u avionu sedeo pored mene, no kako je tako je. Nazad mi se nešto ne ide, ne bih ni krenuo da mi je tamo bilo dobro a napred moram imam decu i suprugu kojima želim da pomognem.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 08:03 - pre 135 meseci
Citat:
boban 13: Nisam planirao ići dalje od Tromsa. Ovu varijantu preko HELPEXA koju ja sad pokušavam je prilično uigrana bar po tvrdnjama mojih domaćina. Pre mene su tu bili neki Mađari ostali 5 umesto 3 nedelje našli nešto i otišli u Tromso, pre toga neki momak iz Hrvatske i ostalog se ne sećam. Ne kažem ja da je to ispravna varijanta niti savetujem ljudima da pokušavaju ovako, moguće da je ovo okolni put ali se koristi. Ljudi pokušavaju i ovako i onako. Ja imam svoje razloge zasto sam došao na sever a znam da sam lakše mogao dobiti posao u Oslu čak mi je to rekao Norvežanin koji je u avionu sedeo pored mene, no kako je tako je. Nazad mi se nešto ne ide, ne bih ni krenuo da mi je tamo bilo dobro a napred moram imam decu i suprugu kojima želim da pomognem.


velika je razlika moj druze izmedju taktike i strategije. pokusaj po hotelima tipa thon i slicno, ima i u hammerfestu. mozda uspes da nadjes nesto jer zaposljavaju dosta migranata. pitacu ja moje kolege ovih dana za altu mozda znaju nesto, samo da ih nahvatam u dobrom trenutku. prilicno su specificni.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 08:04 - pre 135 meseci
Kolega Moukoko, Mirka, ja vas žalim al vas zakon kači
pa mora i nas malo ogrijati sunce. Što se tiče mog faksa prije nego je uvedena bolonja trajao je 8 semestara ali u tih 8 semestara bilo je nagurano više nego što je sad u 10 semestara po bolonji, išla sam uspoređivati, diplomski od 3 do 6 mj.
Prosjek završavanja bio 6-7 god.
Inače ako nekog interesira kanađani nam, za one koji su diplomirali prije uvođenja bolonje po 8-semestralnom sistemu također priznaju to kao master, tako da je to nešto što nema veze s EU.
A što se tiče restrikcija od strane norveške to sam i očekivala, mada nema veze s realnošću, prošlih nekoliko godina norveška ambasada u zg je prosječno po godini izdavala cca 200 radnih dozvola, što je zaista zanemarivo, osim toga većina hrvata koji se odluče na emigraciju ići će prema austriji , njemačkoj, kanadi...
Ko je norvežanima kriv što su si napustili hrpe poljaka , bugara i ostalih pa im kanda malo kultura opala , šačica hrvata to sigurno neće promijeniti..
pozz!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 09:08 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
boban 13: Nisam planirao ići dalje od Tromsa. Ovu varijantu preko HELPEXA koju ja sad pokušavam je prilično uigrana bar po tvrdnjama mojih domaćina. Pre mene su tu bili neki Mađari ostali 5 umesto 3 nedelje našli nešto i otišli u Tromso, pre toga neki momak iz Hrvatske i ostalog se ne sećam. Ne kažem ja da je to ispravna varijanta niti savetujem ljudima da pokušavaju ovako, moguće da je ovo okolni put ali se koristi. Ljudi pokušavaju i ovako i onako. Ja imam svoje razloge zasto sam došao na sever a znam da sam lakše mogao dobiti posao u Oslu čak mi je to rekao Norvežanin koji je u avionu sedeo pored mene, no kako je tako je. Nazad mi se nešto ne ide, ne bih ni krenuo da mi je tamo bilo dobro a napred moram imam decu i suprugu kojima želim da pomognem.


velika je razlika moj druze izmedju taktike i strategije. pokusaj po hotelima tipa thon i slicno, ima i u hammerfestu. mozda uspes da nadjes nesto jer zaposljavaju dosta migranata. pitacu ja moje kolege ovih dana za altu mozda znaju nesto, samo da ih nahvatam u dobrom trenutku. prilicno su specificni.

pozdrav

hvala Zoki.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 10:51 - pre 135 meseci
Citat:
isabeau917:
Kolega Moukoko, Mirka, ja vas žalim al vas zakon kači :D
pa mora i nas malo ogrijati sunce. Što se tiče mog faksa prije nego je uvedena bolonja trajao je 8 semestara ali u tih 8 semestara bilo je nagurano više nego što je sad u 10 semestara po bolonji, išla sam uspoređivati, diplomski od 3 do 6 mj.
Prosjek završavanja bio 6-7 god.
Inače ako nekog interesira kanađani nam, za one koji su diplomirali prije uvođenja bolonje po 8-semestralnom sistemu također priznaju to kao master, tako da je to nešto što nema veze s EU.
A što se tiče restrikcija od strane norveške to sam i očekivala, mada nema veze s realnošću, prošlih nekoliko godina norveška ambasada u zg je prosječno po godini izdavala cca 200 radnih dozvola, što je zaista zanemarivo, osim toga većina hrvata koji se odluče na emigraciju ići će prema austriji , njemačkoj, kanadi...
Ko je norvežanima kriv što su si napustili hrpe poljaka , bugara i ostalih pa im kanda malo kultura opala :D , šačica hrvata to sigurno neće promijeniti..
pozz!

Ma niko nama nije kriv nego smo sami sebi krivi. Imali smo čoveka koji je možda mogao da nas povede ka EU pa smo ga mi ubili. Ne treba nama niko sami smo sebi naj veći neprijatelji. Vazda je kroz istoriju tako bilo i nekako ne vidim da će se uskoro bilo šta menjati. Ostaje nam da se mučimo i snalazimo.
Članstvo na forumu će nam polako opadati kako ko uđe u EU pa se bojim da na kraju ne ostanemo sami :-(
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 11:05 - pre 135 meseci
Pa samo Hrvatska ulazi u EU i zasto bi clanstvo foruma opadalo i koji to mi ostajemo sami? nemoj tako pesimisticno bobane:-)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 11:28 - pre 135 meseci
Odoše polako, Slovenci, Hrvati, mogi bi Crnogorci sledeći pa tako redom a mi će mo još osporavati nezavisnost Kosova :-( eto tako ja to vidim. Daj bože da nisam u pravu.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 11:32 - pre 135 meseci
To je kod Bobana ona faza kada trazis posao a nesto ne vidis gde bi ga mogao naci,pa se pesimizam sam od sebe namece...
Boban ima pasos EU.To je ta zlatna situacija koju svi ovde spominjemo.Ali i kod takve situacije se treba naglasiti da se jezik gotovo mora znati i isplanirati ceo put prilicno dobro.
I covek treba da ima u glavi da se u ovoj zemlji nista ne desava preko noci a ni preko meseca.
Cak i da se trazi posao tri meseca,cetiri to je skroz ok za njihov pojam shvatanja.Problem su finansije,to da.Ali to jeste neki period koji je potpuno optimalan.
Zato ne padati u trans/pesimizam nakon tri-pet nedelja...
To je bitno za razjasniti u svojoj glavi.
Cini mi se da nas pocinje prva kriza da hvata nakon 3 nedelje,a vec nakon 2 meseca smo za hospitalizaciju.Aman,ovde su dva meseca kao dva dana.Zemlja u kojoj vreme nije bitno i u kojoj sve traje.

Jedna stara mudrost kaze:"Nijedan uspeh nije konacan,nijedan poraz nije fatalan.Hrabrost je ono sto se racuna".

Strpljenje i upornost i doci ce stvari na svoje mesto.Malo vise vere u uspeh nije na odmet.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 11:42 - pre 135 meseci
Ti imas pasos EU? pa cekaj covece da kukas sa ovim nasim zalosnim pa da razumem al sta je tebi frka kad si ti na ovoj drugoj svetloj strani a vecina ovde je ona druga crna strana ploce,bole tebe i za Srbiju i EU ti si svoje parce papira uzeo sta se sad potresas:-) kakva samoca,rasipanje, kakvi bakraci,forum ce se ugasiti kad nam zabrane da dolazimo a ne kad uzmemo EU pasose,imas ga i ti pa evo te ovde i dalje
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 12:03 - pre 135 meseci
Citat:
boban 13:
Odoše polako, Slovenci, Hrvati, mogi bi Crnogorci sledeći pa tako redom a mi će mo još osporavati nezavisnost Kosova :-( eto tako ja to vidim. Daj bože da nisam u pravu.


a zašto bi kosovo dali šiptarima??
hrvati su dali guze svakom ko je naišo i rasprodali cijelu državu samo da bi ušli u EU, šteta pa ovdje nitko nema petlje dekapitirat nekog debelog zadriglog gore koji se naždero janjetine na račun naroda. sorry na vulgarnosti, drukčije nije išlo
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 13:19 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
To je kod Bobana ona faza kada trazis posao a nesto ne vidis gde bi ga mogao naci,pa se pesimizam sam od sebe namece...
Boban ima pasos EU.To je ta zlatna situacija koju svi ovde spominjemo.Ali i kod takve situacije se treba naglasiti da se jezik gotovo mora znati i isplanirati ceo put prilicno dobro.
I covek treba da ima u glavi da se u ovoj zemlji nista ne desava preko noci a ni preko meseca.
Cak i da se trazi posao tri meseca,cetiri to je skroz ok za njihov pojam shvatanja.Problem su finansije,to da.Ali to jeste neki period koji je potpuno optimalan.
Zato ne padati u trans/pesimizam nakon tri-pet nedelja...
To je bitno za razjasniti u svojoj glavi.
Cini mi se da nas pocinje prva kriza da hvata nakon 3 nedelje,a vec nakon 2 meseca smo za hospitalizaciju.Aman,ovde su dva meseca kao dva dana.Zemlja u kojoj vreme nije bitno i u kojoj sve traje.

Jedna stara mudrost kaze:"Nijedan uspeh nije konacan,nijedan poraz nije fatalan.Hrabrost je ono sto se racuna".

Strpljenje i upornost i doci ce stvari na svoje mesto.Malo vise vere u uspeh nije na odmet.

Prihvatam da me trese nostalgija i protiv toga neću ništa reći jel je to istina.
Protiv optimiza kada je u pitanju RS moram ti se usprotiviti, ja sam bio preduzetnik do mesec dana u nazad, prošle sam godine otvorio još jednu radnju jer sam verovao da će mo krenuti nekud, zaposlio ljude, dao plate i onda se dogodi 2013. Ne bih ovde o poražavajućoj statistici ni zalazio u to da je 4 moja prijatelja ugasilo firme pre nego sam i ja odustao i o svemu tome kako je trenutno u RS. Ja sam ti naj svežije došao odatle i veruj mi na reč da je stanje gore nego ikada do sada ako pričamo o Vojvodini. Mnogi moji dobavljači koji su imali teren u Vo i Juznoj SR kazu da je tamo trenutno mnogo bolje nego u Novom Sadu. Ja se opet ograđujem jer prenosim ono što mi je rečeno mada ja mislim da je u celoj RS čabar.
Imam ja EU pasoš na sreću su moji iz Vojvodine pa sam ostvario to pravo po rođenju ali to nije razlog da ne kažem šta mislim. Mnogo bih ja više voleo da mi deca odrastaju tamo nego ovde, da ja ne plačem kada vidim slike moje dece i da se mnogi naši poštede toga ako je to ikako moguće. Ali na žalost to kanda neće ići.
Dođoh ovde, prvi dan u životu gori nisam imao, čujem se sa Sinišom iz Stav i kaže čovek "seti se odakle si došao i što si došao" ja progutam knedlu pa se sam sebi nasmejem i krenem napred. Eto toliko i vrlo iskreno od mene.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 13:30 - pre 135 meseci
Citat:
isabeau917:
Citat:
boban 13:
Odoše polako, Slovenci, Hrvati, mogi bi Crnogorci sledeći pa tako redom a mi će mo još osporavati nezavisnost Kosova :-( eto tako ja to vidim. Daj bože da nisam u pravu.


a zašto bi kosovo dali šiptarima??
hrvati su dali guze svakom ko je naišo i rasprodali cijelu državu samo da bi ušli u EU, šteta pa ovdje nitko nema petlje dekapitirat nekog debelog zadriglog gore koji se naždero janjetine na račun naroda. sorry na vulgarnosti, drukčije nije išlo :D

Ja imam 47 god negde oko moje 15-est je bila neka pesmica koju smo mi pevali po autobusima mislim da je bilo u stilu da zapevamo po jednu od svih republika i pokrajina koje su tad egzistirale u YU. Znam da je njihova već tada bila "hoćemo republiku" Plus na sve to u životu nas niko nije odveo da obiđemo te manastire i znamenitosti a vala smo krstarili celom bivšom Jugom.
Pod dva to Kosovo toliko finansijski iscrpluje RS da ti ne možeš ni sanjati o kojim se parama tu radi.
Pod tri kada sam ja prošle godine zapošljavao radnike pozovem jednog poznanika koji znam da je došao sa kosova i ponudim mu posao gde me on ladno otkači i saopšti da on trenutno dobija više para od države jer je još uvek prijavljen na kosovu nego sam mu ja ponudio i da je to njemu sigurna varijanta te ne bi on to da izgubi.
Pod četiri sam malo pre odgovorio Mirjani. Ne želim ja našim ljudima da se potucaju po svetu nego da normalno žive tamo gde su rođeni.
A to kosovo još od Slobine pobede nije naše a ko zna i pre toga da li je bilo i čije je bilo.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8075903 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.