Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8060244 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 13:30 - pre 135 meseci
Ne zaboravi Bobane da ti je sa tim pasosem siroko polje,budi pozitivan,ako ne ide u Norge probaj dalje,probaj Austriju i Nemacku,ima dosta nasih,razmisljaj pozitivno a Sinisa ti je dobro rekao,ovde znas sta te ceka-nista,a ti razmisljaj u pravcu da imas celu evropu pred sobom i da ce negde da se nadje mesta i za tebe i to nek ti drzi pozitivu,nemoj klonuti nijednog trenutka,ovde je tako kako je i bolje nece biti uskoro,zanose se ljudi uci ce Srbija u EU za 10god pa ce biti lakse,a sta da radi covek 10god,da sedi kuci i ceka? ode zivot...a posle se neko pita sto pola Srbije uzima bugarske i madjarske pasose,zato jer nece da cekaju tih 10god,a politika je k...va i to se vidi i kroz vize,papire,priznavanje obrazovanja i tu nema postenja i cekanja nego gledas kako ti njih u tom sistemu da zavrnes i izvuces najbolje za sebe i porodicu.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 13:42 - pre 135 meseci
Delija, uzo si mi rijec iz usta sto se politike tice, taman sam to htjela reci,
bobane, da neidem previse offtopic, naseljavanje albanaca na kosovo je odavno smisljeno, jos dok ni ti ni nitko ovdje na forumu nije ni slutio sto ce se desiti, jos prije nego je tito otreso k. ledinu , sve je to politika davno unaprijed smisljena da se upropasti stvoreno i ljude pretvori u robove. Albanci imaju tursko-mongolsko porijeklo i na taj nacin su nam turci opet usli na mala vrata.
al to nije ovdje tema, pa necu dalje zamarati, nitko od nas ne bi isao nikud da ne mora, samo hrabro i drzi se bobane.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 13:46 - pre 135 meseci
ja sam bio u gorim vukojebin*** nego sto je hammerfest.tromso smatram vec velegradom. birajuci izmedju tromsa ili beograda uvek bi izabrao beograd. ali nece moci ta matematika ovih dana. meni je vazno da imam stvari koje mi pruza hammerfest. avionsku vezu, skole, vrtice, zatvoreni bazen, soping centar itd. ja sam bio 2 meseca u jednom gradu koji je fakticki bio osecen od sveta. jedina veza je bio helihopter. mene vise ne muci izolovanost i ni ne razmisljam gde sam geografski. covek moze biti usamljen i u beogradu i u oslu. sever je specifican i pri tome ne mislim na tromso.


pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 13:58 - pre 135 meseci
MRSA je negativan, olaksanje! Jutros bila u policiji i sada cekanje. Javila sefici da je test u redu, treba da im odnesem nalaz i da dobijem turnus. Trazila sam rani start. Sada rad i cekanje dozvole.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 14:15 - pre 135 meseci
Hvala svima na razumevanju, dođe čoveku teško, pa ga prođe pa tako u krug. Jedno je sigurno ni vi ni ja ne bi bili na ovom forumu da nam nije stalo da pomognemo sebi i drugima.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 15:47 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ooooo...pa to je tek...hm,majke im...
Vidi,ono sto jeste problem je sto cuveni SAK tvrdi za sve diplome iz EU da su uskladjene sa norveskim studijskim programima.E tu lezi problem,jer to je laz.Dakle,imas potpisan govor,znam ja to,to svi znamo i onda treba da kazes da je to zbog toga a ne da pises kako si poredio sve programe iz EU sa norveskim i na osnovu duboke procene priznao a ne zato sto su clanovi EU i onda nama za te iste programe kazu e vama fali...pa ti jos napisu da imas pazi sad citiracu :"stor skade potensial" vidi to je uvredljivo i bezobrazno.Napisu ti da imas veliki potencijal povredjivanja pacijenta zbog svog nedostatka u obrazovanju.Alo,bokte...pa to je van svakog mozga.
Dakle,ja ne sporim njihove potpisane ugovore ali nas advokat je dobio info od SAK-a da su ljudi iz EU dobili priznanje diploma na osnovu procene plana i programa.Alo,to nije tacno.Rec je o istim programima u mnogim slucajevima.E tu lezi problem,jer to je laz i nije tacno.
Joj,Moukoko druze ja kontala da vama fali samo nasjonalfag do mastera a vama to fali do autorizacije za Bacelor nivo.E majke im ga suplje.Pa to je onda ista situacija kao ovo sa nama za spl...sto su sada napravili.
I kako je mucan proces,i cekanje i sada smo jos ukljucili i jos jednu instituciju...jao da se coveku smuci sve ali sta ces...teras dalje...
Mihaleks nije kuknjava,nepravda je,zemljak.Nepravda.
Lazes i to u pismenoj formi (SAK) i tvrdis da su skolski programi procenjeni i da to EU ili ne nema veze sa tim...pa to je laz.I to kakva.SAK tesno saradjuje sa UDI-jem.


Malo se vracam unazad - Miro, sasvim slucajno sreli (tada kad smo bili na Nasjonal fagu) na UiO koleginicu farmaceuta koja je tu na doktoratu. Ja se zbunio, pitam je dal se dobro razumemo - od silnog norveskog na predavanjima sam u trenutku se prebacio na maternji pa je zamolim da ponovi - i zaista, isti taj UiO koji nama farmaceutima preko SAFH ne priznaje master sa druge strane priznaje tim istim farmaceutima master kada treba da upisu doktorat tj postdiplomske studije?!? Odustajem od dalje diskusije na tu temu, naravno da nema nikakve logike

Citat:
Kolega Moukoko, Mirka, ja vas žalim al vas zakon kači
pa mora i nas malo ogrijati sunce. Što se tiče mog faksa prije nego je uvedena bolonja trajao je 8 semestara ali u tih 8 semestara bilo je nagurano više nego što je sad u 10 semestara po bolonji, išla sam uspoređivati, diplomski od 3 do 6 mj.
Prosjek završavanja bio 6-7 god.
Inace, na Farmaciji u Bg se plan i program sa 4godisnjeg studiranja pre nekih 15 godina prebacio u 5godisnji plan, i u tih prvih nekoliko godina su ljudi mogli da nastave po svom 4 godisnjem planu da diplomiraju, ali nakon tog perioda (ako nisu stigli da diplomiraju) su morali da polazu razliku ispita jer NIJE to isto, a ne (verovali ili ne) jos manje gradiva na 5godisnjim nego na 4godisnjim studijama. Al eto, ostavljam mogucnost da su mozda na tom cuvenom zagrebackom fakultetu smanjili gradivo i produzili studije farmaceutima kako bi Isabeau mogla na tamo nekom forumu da se pravi pametna.. I ne znam ni sam sta mi bi pa da komentarisem tvoj post, al eto omaklo mi se..

Nego, imao bih pitanje za one koji su isli u soping ture do Svinesunda u Svedskoj - koji trzni centar, ima li ih vise, ima li jos neka preporuka za obliznja mesta (jer cemo ici kolima pa mozemo da produzimo ako treba). Cuo sam navodno da su tu cene malko vise nego malo dalje u Svedskoj, navodno su prilagodjene Norvezanima.. Sto se tice "nase" hrane - koje su to radnje?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 16:18 - pre 135 meseci
Moukoko sto tebe ubode?? ¤ceskamsepoglavi¤
Pa kolicina gradiva je skoro pa ista, samo su pojedine predmete rascjepkali na 1,2,3 i umjesto da su dvosemestralni vuku se po 3,4 semestra, knjige iz kojih se uci ostale iste, neke stvari dodali, neke izbacili, ne razlikuje se vise od 10%.
Skoro identicna stvar na strojarstvu.
Osim toga po tvome ispada da svi oni koji su zadnjih 30 godina studirali farmaciju po 8-semestralnom programu su silno manje naucili nego nove generacije po bolonji. Daj me nemoj
Osim toga, Kanadjani nam to priznaju a oni su ipak malo vise zganaca pojeli od norvezana .
Ako ti pomaze, razumijem da si revoltiran, al stas, politika je ku..., sto rece netko prije mene.
pozz!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 17:07 - pre 135 meseci
Studenti koji su isli po starom programu prosto imaju odbranu od reci Bolonja.I uvek tvrde da je njihov stari program bio bolji i da je to bila nauka,e he...kakva Bolonja,kakva cuda.Stari program zakon-kazu oni.

Mene to uvek podseti na jednu smesnu situaciju.Mi u Ruskom Selu smo se uvek branili od Kikinde,kao kod nas u selu sve bolje,imamo dve kafane,dom kulture i skolu a normalno Kikinda je grad a mi u selu,ali dzabe mi se stalno branili od tog veceg mesta.Pa odemo na takmicenje skolsko iz bilo cega cilj nam da pobedimo ove iz Kikinde,a oni nas zovu seljaci...

Prevedena ova situacija na Bosnu ti je kao da zivis u Laktasima pored Banja Luke pa se stalno branis od tog grada.Vidis registraciju na autu BL,ali ti ne tumacis to kao Banja Luka vec Blizu Laktasa.

Tako se stari program stalno brani od Bolonje i to je na svim nivoima tako.
Cinjenica je da oni koji imaju Bolonju to jako isticu i kazu ali ja imam po Bolonji diplomu,a ovaj sa starim programom kaze,e moj progra je bio zakon,ne ova vasa skola,to sto ste vi ucili 2 godine,ja sam morao za godinu...vecna diskusija...verovatno ce biti okoncana kada se pojavi program po Strazburu za 10-tak godina

Salu na svaku stranu...danas je kolega koji je prvi poslao iz nase Bergenske grupe nasj.faga dokumentaciju za izdavanje autorizacije dobio odbijenicu gde mu se nije uzelo u razmatranje uopste nasj.fag ni sva praksa koju je isao.Dakle,kao da toga nije bilo uopste,nije spomenuto u vedtak-u uopste ni jednom recenicom.
Poslednja recenica u tekstu glasi:Izvini sto te nismo obavestili ranije.
Mi jos cekamo da to dobijemo ali jasno je da cemo dobiti za mesec dana otprilike i mi isto to.Postoje cetiri stepenice u ovom zalbenom procesu.Prva je negativna.Ali to smo i znali da ce biti negativna.Samo sto ocekujes da ce se uzeti u obzir odradjeno i to ono sto su oni trazili da se odradi.Totalna retroaktivna primena zakona.Jasno napisano da mozes da pises i brises i cuvena recenica da SAK radi u skaldu sa trenutnim zakonima i da bez obzira na sve odradjeno sto se od tebe ranije trazilo,sve moze da se ponisti,kao pesak na vetru.U Norveskoj.Drzavi prava,reda i zakona.
Stepeni u zalbi:

1) SAK
2) NEMDA
3) SIVILOMBUDSMANN
4) STRAZBUR

Ja na sve daleko bolje reagujem sada nego u martu.Mart je bio najgori,to je bio sok.Sada znam da je sve moguce,da je u Norveskoj moguca retroaktivna primena zakona samo sto naravno nisam na prvoj stepenici prestala da se nadam.Nada je tako jaka stvar,majku joj...nikad te ne napusta.Nada je jaca od realnosti.A uvek sam tvrdila suprotno za sebe...naucih svasta ja ovde o sebi...

Nastavice se kada dodjemo na drugu stepenicu...





MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 17:33 - pre 135 meseci
Ziva istina, dok sam ja strebetala noc i dan i bila na faksu od 8 ujutro do 9 navece, vidim ove nove generacije samo izlaze vanka i salaguzaju se
nista to ne valja
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 17:34 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
IveD:
@Miro ti si cudo !!! :) Dodji u Portugal na mali odmor :)


Koko Sanel,na sve strane sam stigla za ove tri godine osim u Srbiju,i to ispravljam sada.Brojim dane do 14.og avgusta...stislo me da ne moze vise.Balkan je cudo...ima da ljubim tlo na Surcinu u Beogradu kada sletim :)

Veruj mi, posle tri dana ce ti se opet smuciti i pobeci ces ko muva bez glave. Cak stavise ako ostanes nedelju dana ima da povracas a i sama ces se pitati koji je uzrok muci u stomaku.
Danas me zove keva preko Skajpa, kaze bila u ASI (oni sto odnose djubre) da plati racun i da odjavi kantu koju smo koristili ja i supruga i lepo im kaze da smo mi u inostranstvu. Oni kazu ok da ona dostavi potvrdu koju nam je ispisao gazda kod kojeg stanujemo u inostranstvu da smo mi tamo i ne treba da platimo. Ja kazem kevi da prvo nisu normalni a drugo ko su oni da uopste tako nesto traze. Koji moroni nevidjeni. Izlgeda nisu culi za mejl i ne znaju da je 21. vek. Zeludac ti se okrene na daljinski tj. na razdaljinu od 2200km. Koja crna Srbija i tle iste. Fuj!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 17:59 - pre 135 meseci
Citat:
boban 13:
Odoše polako, Slovenci, Hrvati, mogi bi Crnogorci sledeći pa tako redom a mi će mo još osporavati nezavisnost Kosova :-( eto tako ja to vidim. Daj bože da nisam u pravu.

Prvo na forumu imas samo jednog nazovi Slovenca tj. mene. Crnogoraca nisam bas nesto video i ne sekiraj se nece oni daleko, bas kao i mi. Drugo Hrvate ce bez obzira sto ulaze u EU i dalje zanimati isto ovaj forum jer nece odjednom svi postati super pametni i znati sve u vezi Norveske i kako se tamo zivi. Moraju negde da procitaju i da pitaju, sto je i normalno. Mi i treba da osporavamo nezavisnost Kosova jer od suprotnog nemamo nista a da ti govorim o ljudima, resursima, istoriji, religiji besmisleno je jer bi u startu drugacije mislio. I na kraju Boze se pise velikim pocetnim slovom.
P.S. Malo vise optimizma jer jeste da je vecina stvari u Srbiji crna ali to ne znaci da u tebi ne treba da bude vise svetla.
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
37.244.204.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 22:00 - pre 135 meseci
isabeau917
Uvijek me oduševe tvoji komentari žene bez dlake na jeziku i malo "slobodnija" u pisanju umjereno jeste ali na granici svaka čast nastavi samo tako to si ti.
A ti Mirka za tebe vrijedi isto kao i za isabeau917 razumijem ja frustracije životne koje nas prolaze,koje smo prošli i koje ćemo prolazit dok ne krepamo ali jbg tako je moramo se pomiriti s time evo vidi banalne situacije moja vozačka nije sada priznata u NO ,a kad izvadim novu 02.07 ista takva će biti priznata (što se promjenilo???) ništa i tu mi svi pizdimo pa tako i ja nema tu pravde politika je to i pomirimo se s time.


PS. nije komšija došao na Srpski forum da vam mast vadi ja sam na SVOM FORUMU,ali je isto tako taj vaš komšija u HR pa pokušava iskoristiti sve što mu život pruža,a isto tako vjerujem da je svima vama ovdje na forumu pa tako i meni nije bitno tko je odakle i kakve je vjere ili gdje živi stvarno nije bitno bitno je samo da si pomognemo svi zajedno koliko možemo da živimo bolje nego sada i jednog dana barem kafu popijemo ,možda i pivo.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 22:05 - pre 135 meseci
@mihaleks Ma imam i ja dozivljaja dolje koliko oces ,prije neku godinu podjemo da izvadimo pasos ,gospodja kaze dodjite za 2 mjeseca da podignete ,pitam dali mogu dostaviti punomocje? Ne morate vi doci kaze.Kazem ne mogu sad sam na odmoru nece me pustiti ponovo za 2 mjeseca a ona dodjite sledece godine.Ja kazem necu sledece godine ,i teta zove seficu i obezbedjenje da me odstrane sa saltera.I sefica sva ljuta dobaci mi ,,idi u ministarstvo pa se zali,,Posla sam u ministarstvo zalila se i dobila pasose za nedeljju dana Koliko god da je dolje grozno svake godine idem ,i ono tamo zovem kucom iako imam kucu ovdje ,valjda to dolazi sa godinama I sledece nedelje sam u Norveskoj pocinjem sa poslom Pozzz za sve .
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.bb.online.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 22:46 - pre 135 meseci
Dragi forumasi svih struka
Da li ima nekog u Voss-u (Hordaland)!? Imam ozbiljan problem sa smestajem jer cu veoma ubrzano morati da ostavim na miru nase divne ljude koji su mi i vise nego pomogli i napustim njihov dom u Granvinu.. Dakle, cekam da me pozovu na potpisivanje ugovora mozda vec sutra, a to ce reci da jos uvek nemam radnu dozvolu (za tromesecni sommer jobb), kao ni racun u banci sa koga mogu platiti smestaj.. Imam cash i naravno veoma sam raspolozen da platim uslugu.. Ako nema nikog od aktivnih forumasa u Voss-u, da li mozda znate nekog preko nekog ko mi moze izaci u susret? Ljudi koji su me primili i koji me lebom rane i uce ponasanju u skladu sa norveskim vrednostima nazalost nisu uspeli da preko prijatelja (takodje nasih) pronadju resenje.. Inace, radim sve po kuci i oko kuce (perem, cistim, idem u kupovinu, a umecu i da skuvam nesto.. misim, mozda) a uredan sam tek u razumnim granicama ..
Dakle, upomoooooooooooooc!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 22:57 - pre 135 meseci
Mihaleks,ja razumem tebe sada.Ali videces kroz vreme,ne prve godine,ali druge a tek trece,nedostajace ti Srbija kakva god ona bila i kakav god sistem u njoj bio.Svi smo mi svesni zasto smo je napustili i sta je u Srbiji ali je to jace od coveka.Prosto nikada za Norvesku ne mogu da kazem da je ovo moj dom.Ja zivim ovde,a moj dom je u Srbiji.
I ne samo ja...mnogi ljudi tako,zapravo skoro svi ili ogromna vecina.Ne postoji covek koji zivi u inostranstvu neko vreme a da se ne raduje odlasku na odmor u Srbiju.Toga nema.
Ja imam tri nedelje i znam da ce da mi prolete brzo.Svesna svega ali dom je samo tamo.
Ovo zemljak moj ces da skontas za jedno 2,3 godine kada budes ovde i zaposlis se,i onda planiras odmor...
Skontaces me onda...
NB!Drzim fige i pratim vesti iz Stavangera i okoline...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.kdsinter.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 22:57 - pre 135 meseci
Da li uvode neki novi uslov za dobijanje autorizacije za helsefagarbeidere van EU od jeseni ????

http://www.sak.no/sites/SAK/om...onale-fag-for-hosten-2013.aspx

http://www.doffin.no/search/sh...spx?ID=APR196413&catID=217

nisu valjda toliko ludi

[Ovu poruku je menjao zoki123 dana 15.05.2013. u 00:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2013. u 23:46 - pre 135 meseci
Ne za sada.Moram da napisem ovo za sada.
Dakle,traze organizaciju ili ti neku obrazovnu ustanovu koja bi organizovala nasjonalfag na jesen.E sad pazi,pise za lekare,zubare i bolnicare.To moraju biti tri odvojena kursa a ne jedan jer se radi o razlicitim grupama.
Cekaju da dobiju ponude do 7.juna.
Do sada su organizovali nasjonalfag za razlicite grupacije.Posto su sada uveli ovo sto su uveli za sykepleiere,to ukidaju od jeseni,ali jedna cinjenica je cudna.Sta ce nasjonalfag bolnicarima kada su do sada dobijali priznanje tj.autorizaciju bez nasjonalfag-a??????
Ranije je bilo da se prvo izdavala licenca za bolnicare pre neke 2009-te godine pa su ti ljudi isli kroz nasjonalfag da bi dobili autorizaciju za bolnicara.Medjutim,to su ukinuli bili i resili da se odmah izdaje autorizacija.A sada ovde spominju organizovanje nasjonalfag-a za helsefagarbeidere?Hm.
Za sada nije nikakav novi zahtev i nije napisano nista vezano za dalje obrade autorizacija za helsefaga.
Ali ovo sto je uopste napisano nasjonalfag za helsefagarbeidere na jesen moze da nagovesti da ce se ubuduce izdavati samo licenca za helsefagarbeidera i da ce trebati nasjonalfag za bolnicara kao sto je bilo ranije.
Moguce je da ce to vratiti na staro pravilo,ali za sada to nije nigde objavljeno i ne treba jos uvek da dizemo paniku.
Paniku dizi kada se za to stvore uslovi i osnovani argumenti.
Mada mi se ne svidja ovo nasjonalfag za helsefagarbeidere.

Za one koji se spremaju da salju:Salji sto pre,za svaki slucaj jer ako se vrate na licenciranje tog zanimanja onda je to produzena strofa balade,koja se nikome nece svideti...



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 00:50 - pre 135 meseci
Ovo je sa net stranice SAK-a koje grupe van EU trebaju nasjonalfag.I to su: lekari,zubari,med.sestre,apotekari.Nigde nema helsefagova.Informacija iz novembra 2012-te.
Link: http://www.sak.no/sites/SAK/sl...ider/default.aspx#.UZLMK6Lwn3U

Ali ova 2013-ta je donela svasta nesto novo.SAK je poceo u svojoj rubrici pod "siste nyheter" stalno da drzi budne oci javnosti tj.nas van EU.
Uglavnom,za one koji ce da traze sada autorizaciju...vreme ce pokazati.Nista jos nije zvanicno napisano.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 06:20 - pre 135 meseci
E vidis bobane,ako ovi genijalci stopiraju i bolnicare da dolaze sto me uopste ne bi iznenadilo u tom slucaju nastupa ono tvoje rasipanje i bezanija sa foruma koje si pomenuo jer onda je stvar ugasena,osim za one koji budu zeleli da idu na fakultet za menjanje guske i pelene jer to se samo u Norveskoj najbolje uci,i to ti treba jedno 3god a vasu diplomu srednje,vise medicinske ili ponajbolje fakulteta upotrebite u datom procesu menjanja pelene jer za drugo po njima i nije. Oni su vec sada od najliberalnije zemlje u Evropi sto se tice odlaska i papirologije za medicinare,u kratkom roku ovim zadnjim merama postali tezi od drugih zapadnoevropskih zemalja i ocito da pokusavaju svakom novom merom sto vise da otezaju tako da ljudi radije probaju ici negde drugo nego kod njih,mislim na one van EU.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2013. u 07:42 - pre 135 meseci
Nemoj se na mene nešto ljutiti, ja samo rekoh šta me tišti. Što se pak medicinara tiče znam da se nešto spominjalo o određenom broju med. osoblja koje traži NEMAČKA, sad iskreno gde je to zapelo i šta se sa time dešava pojma nemam. Jedino sam na FB našao neki članak o nekom studentu medicine koji je ovde (RS) završio sa prosekom preko 9.50 nije naravno mogao da dobije posao kod nas pa se javio u Nem. i tamo dobio posao i specijalizaciju odmah. Valja sve proveriti pa ni fakultet za menjanje pelena nije loš ako ćeš dobiti fakultetsku platu za to :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8060244 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.