Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7834091 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.04.2013. u 22:12 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kada bi neko citao Tijaninu i moju prepisku,umro bi od smeha...

Jesi li bila u policiji?-pitam ja u pola dana bez povoda...odgovara ona:"Jesam,kazu videce"...
Kada si bila?-ja...Pre tri dana-kaze ona...
Tijana,kako mozes da ne odes u policiju vec 3 dana...vrsi pritisak.
Mirjana,vrsim pritisak,razumes,vrsim... (vec se iznervirala)...
Ja nastavljam: "Ti Tijana,jednostavno nisi dovoljno informisana,a to je nedopustivo u ovoj zemlji?"-nastavljam ja...
"Kako mozes da mi kazes da sam neinformisana,kada oni na salteru pojma nemaju"...-kaze Tijana.
"Sta je tebe briga za sluzbenike,ti se informisi".
Onda pauza...uhvatila je ljutina,ja drzim predavanje...
"Tijana,sta jedes"
"Pekmez vec ko zna koji dan za redom"...
"Ajde ajde...sva si svilena...sad ce plata"-kazem ja...
"Ko je svilen?Ja? Ja nikada u zivotu nisam bila svilena,razumes?"...
"Sad jesi,jesi...bas je lep pekmez"...
Legla joj plata,javlja...
"Skinula se sa pekmeza"...

Zato ona meni kaze sada...Miro,informisala sam se :) :) :)
To je sve naravno u najboljoj nameri...


Mirka, sreco.. :) Ma da nije tebe, mozda ne bi ni bilo mene ovde, sada. :*
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.04.2013. u 22:19 - pre 133 meseci
zokiruma, i nesh, hvala vam na odgovorima ja samo da rezimiram sta ste rekli da treba za rani start:


1. HMS, izjava poslodavca nemam pojma o cemu, ali daje ti poslodavac. (mogu da ti posaljem obrazac kad se vratim)
2. Molba poslodavca da ti se da tidlig arbeidstart, i to isto mogu da ti dam kako izgleda.
3. Neki papir o porezu koji izdaje Skateetaten
4. Neki papir o porezu koji izdaje Skatekontor u mestu gde se zaposljavas.
5. papir o registraciji firme, brønnøysundregistrene.

je l vas mogu zamoliti da mi posaljete obrasce? aj javicu vam se u inbox i ostaviti mail :) mange takk...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.04.2013. u 22:29 - pre 133 meseci
Citat:
surbat:
Prvo da se zahvalim Mirjani na odgovoru za Med. fakultet. Drugo,meni nikada nisu slali odgovor za dobijanje dozvole. Iskljucivo sam komunicirao preko maila. Prvi put sam cekao 3 meseca ,a ispostavilo se da su resili za 20 dana.
inace imaju isti odgovor ,samo kazu u mailu da je vas slucaj obradjen i da su odgovor poslali vasoj policijskoj stanici.
iI kazu vam da se prijavite online za Karticu. Ako je pozitivno. A ako je negativan odgovor samo vam kazu javite se policiji za vise informacija. Ne kazu nikada konkretno cestitam dobili ste.


Dobro druze moj stari & dobri, jel ja sad treba da se nerviram ili da se radujem i kojim intenzitetom?
Da budem iskren, iako deluje da je u redu, ja sam ni ziv ni mrtav, dok ne vidim svojim ocima taj papir.
Mozda pise da se javimo policiji za vise informacija.

@stefanko
Ne znam koliko ti je hitno, ali cim budem kuci, hocu, ako bas gori, pronaci cu ih na webu i poslati. Kuci ih imam uredno slozene u namenskom folderu sve.


 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.04.2013. u 23:00 - pre 133 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Resila sam da pokusam,uprkos tome sto je faktura placena jos u oktobru,a znate i da su mi jos u februaru trazili dodatne papire za sestru...Cvejoni mi je dao ideju,hvala mu...Jer i on i Martin su uspeli u tome,ali oni su mnogo ranije ispravili gresku,ja posle sedam meseci...Resih da pokusam,i poslah im mail u utorak.U sredu mi odgovorili da su primili moju molbu i da ce mi odgovoriti u roku od 2 do 3 dana..I eto danas stigao odgovor...Nadam se da ce sada ova obrada za helsefaga ici brzo...Hvala i Miri na savetu kako da srocim mail...

Ima boga Dunja ,ima i bas mi je drago sto su i tebi odobrili ispravku .Prava informacija je pola posla zavrseno zato hvala Mirjani i ostalim forumasima na savetima .Mirka carica si ...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 00:14 - pre 133 meseci
nesho 1000x hvala pa jos toliko :D
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 07:33 - pre 133 meseci
Citat:
stefanko23:
zokiruma, i nesh, hvala vam na odgovorima ja samo da rezimiram sta ste rekli da treba za rani start:


1. HMS, izjava poslodavca nemam pojma o cemu, ali daje ti poslodavac. (mogu da ti posaljem obrazac kad se vratim)
2. Molba poslodavca da ti se da tidlig arbeidstart, i to isto mogu da ti dam kako izgleda.
3. Neki papir o porezu koji izdaje Skateetaten
4. Neki papir o porezu koji izdaje Skatekontor u mestu gde se zaposljavas.
5. papir o registraciji firme, brønnøysundregistrene.

je l vas mogu zamoliti da mi posaljete obrasce? aj javicu vam se u inbox i ostaviti mail mange takk...

Stefanko ako te ne mrzi okaci te obrasce na forum da ih i mi arhiviramo .Hvala
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 08:07 - pre 133 meseci
E sada jedno pitanje koje nije bas svakidasnje,nadam se da ce mi neko moci odgovoriti.E ovako ja vec godinu dana se spremam za norvesku,ucim jezik,autorizovala sam diplomu i sada trazim posao i onda u cetvrtak ujutro moja curica od osam godina dobije epi napad prvi,drugi hitan transport za Tuzlu i nakon CT glave dva EEG postave dijagnozu epilepsija i mora se lijeciti 4 do 5 godina...E sada ja imam jos jedan veci razlog da odem iz ove zemlje,ogroman,onaj ko je iz Bosne i zna kako izgleda nase zdravstvo zna na sto ja mislim...Htjela bi samo da pitam ako mi neko zna odgovoriti kako je tu sa lijecenjem djece stranaca,kako se ponasaju,ja cim budem u prilici dovescu i muza i djecu...Da li dugo treba vremena da dobijes svog ljekara,terapija se pretpostavljam ne moze kupiti,meni ce trebati recepti i tako to..Eto ako moze neko da mi o tome sta napise,bila bi mu mnogo zahvalna...Pozdrav za sve i cestitke za sve koji su u ovih par dana dok smo mi bile u bolnici postigli neki uspjeh (Dunju,Nesu)...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 09:59 - pre 133 meseci
Citat:
sofi1976: E sada jedno pitanje koje nije bas svakidasnje,nadam se da ce mi neko moci odgovoriti.E ovako ja vec godinu dana se spremam za norvesku,ucim jezik,autorizovala sam diplomu i sada trazim posao i onda u cetvrtak ujutro moja curica od osam godina dobije epi napad prvi,drugi hitan transport za Tuzlu i nakon CT glave dva EEG postave dijagnozu epilepsija i mora se lijeciti 4 do 5 godina...E sada ja imam jos jedan veci razlog da odem iz ove zemlje,ogroman,onaj ko je iz Bosne i zna kako izgleda nase zdravstvo zna na sto ja mislim...Htjela bi samo da pitam ako mi neko zna odgovoriti kako je tu sa lijecenjem djece stranaca,kako se ponasaju,ja cim budem u prilici dovescu i muza i djecu...Da li dugo treba vremena da dobijes svog ljekara,terapija se pretpostavljam ne moze kupiti,meni ce trebati recepti i tako to..Eto ako moze neko da mi o tome sta napise,bila bi mu mnogo zahvalna...Pozdrav za sve i cestitke za sve koji su u ovih par dana dok smo mi bile u bolnici postigli neki uspjeh (Dunju,Nesu)...

sofi1976,
Moj motiv za dolazak u Norvesku je pomalo slican tvom, posto moje dete ima retku bolest za koju veliki broj lekara nikad nije cuo i naravno u Srbiji se niko potrudio da nam pomogne, na pregledima i kontrolama sam ja morala da informisem lekara o dijagnozi i tako da ne duzim.Uglavnom zivot mi je bio pakao sve dok nisam dosla ovde.Ovde pre svega postoji registar za svaku dg i postoje istrazivanja i tako su meni lekari odmah dali odstampanu studiju koju su radili na svojih 50 registrovanih pacijenata u Norveskoj.Dobili smo svu pomoc, savetnika o pravima, koordinatora za sve sto nam treba, mogucnost da porucim opremu za koju ja mislim da treba detetu, a ne lekar.U pocetku prosto nisam mogla da verujem da to postoji.Kada sam pricala sa pravnicom o pravima deteta obzirom da smo stranci i to, ona je rekla da po norveskom zakonu dete koje zivi u Norveskoj ima pravo na besplatno lecenje i na svu pomoc koja mu treba, a koju placa drzava.Dakle nema veze sto je dete stranac, vec ima veze to sto je to dete u Norveskoj.Pristup lekara tokom pegleda u bolnici je potpuno drugaciji nego kod nas.Moje dete je imalo puno pregleda, a nijednom nije shvatio da je u bolnici, na ultrazvucnom pregledu su mu pustili crtani i pevali i na kraju su lekar i sestra aplaudirali, jer je bio dobar tokom pregleda.Sve je mnogo humanije.Pregledi se zakazuju, ali to sve radi fastlege i prednost se daje na osnovu bolesti, tj. simptoma.To znaci da ako je stanje hitno termin za pregled se dobija u najkracem roku, ako nije dobije se kasnije.Lekari su normalni, tj. ne foliraju se i mozes sa njima normalno da razgovaras i da pitas sve sto te zanima.Npr. kada sam otisla prvi put kod fastlege i rekla koju dg ima moje dete, on je rekao ja o tome ne znam nista, ali cu procitati, pa ce zakazati sve preglede.I tako je i bilo.Sad nas zna po imenu, kad mi treba neki mali savet to resim preko poruka ili pozovem telefonom, da ne dovodim dete na preged ako ne moram.
Mnogi lekovi se izdaju na recept i to nije problem.Recepti su elektronski i dovoljno je da odes kod lekara na pregled.Ako se terapija uzima duze vreme onda taj recept vazi, ja mislim, godinu dana.Uglavnom kada dobijes taj jedan recept, samo ides u apoteku i podizes lekove, ako je terapija jednokratna, onda recept vazi samo za taj put.
Iz mog iskustva mogu da zakljucim da je sto se zdravstva tice za moje dete mnogo bolje ovde, iako je dete stranaca, nego u maticnoj drzavi.
Zelim ti da sto pre dodjes ovde :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 10:15 - pre 133 meseci
Sofi,

U praksi gledano...mogucnost da dobijes tj.narucis fastlege-a je sa pravim personnummer-om a to dobijas ako dobijes ugovor od 6 meseci.Ako je ugovor na tri meseca,ona dobijas privremeni broj a na osnovu njega ne mozes naruciti fastlege-a,a tebi je to s obzirom na situaciju prioritet.Ti jedino placas participacije,medjutim kada ta cifra za placanje participacije dodje na nivo iznosa od 1850 kr za tu godinu dobijas FRIKORT i ne placas vise ni to.Ta participacija je svega 218-307 kruna.
To je zivotno,hronicno i za tebe razumljivo jako bitno pitanje.Norvesko zdravstvo je besplatno za sve sto ti je potrebno.To je najveca prednost ove zemlje a posebno za ljude koji imaju probleme zdravstvene koji traju duze vreme ili ceo zivot.
Da si u Americi,sve bi morala da platis i to bi te kostalo uzasno puno,a ovde je sve dzabe.Za sve.
Kao pacijent imas neogranicena prava,izbor na bolnicu,promenu bolnice,izbor lekara,promena lekara.Generalno imas kao pacijent ogromna prava,(ja sad kao neko sa one druge strane zdravstva,kao radnik u toj bransi,cesto pomislim da pacijenti imaju i previse prava),ali ti se mozes zaliti na sve sto ti smeta ili nisi zadovoljna...
Ne treba da se brines sto se toga tice.
Vodi samo racuna da sto pre regulises papiroloski situaciju da ugovor bude na 6 meseci da narucis fastlege-a odmah i da odradis pripoj porodice.6 meseci minimum...pa nadalje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 12:28 - pre 133 meseci
Mirjana,Sofi
Iskreno receno Mirka,njihovo zdravstvo uopste nije med i mleko kako se cini na prvi pogled...Naime,red cekanja je izuzetno veliki,za jedan obicni ultrazvuk morali smo cekati je*ana tri meseca,aj da sam ja u pitanju,OK,nego je u pitanju bila moja cerkica,dete od 3 godina...O bolnicama i odnosu prema pacijentu da i ne pricam,jeste bolje no kod nas,ali nije sve bas onako kako mi mislimo da jeste...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 13:02 - pre 133 meseci
Cvele,idealnog zdravstva nema.Ali ovo je raj sto se tice prava pacijenata u odnosu na Srbiju.Ti i ja mozemo ovde da pricamo o strukturama zdravstva iznutra jer radimo u toj bransi.Naravno da oni nemaju dovoljno kapaciteta da pokriju sve potrebe i da ima redova za cekanje prilicno,za mamografije su najduze liste cekanja i oko toga se sada i prepucavaju tokom predizborne kampanje politicari.Da bi bio stavljen na neki lek,moras da ispunis vise uslova u Srbiji ako uzmemo u obzir neke teze bolesti,pa onda uvoz tog leka,pa koji deo je pokriven itd...ponasanje nasih zd.radnika je katastrofalno prema pacijentima od spremacica,sluzbenica do nacelnika odeljenja.To se uopste ne poredi sa ovim ovde,realno.Zaboravili smo sva ona deranja po hodnicima u Srbiji na pacijente.Ovde su cekanja takodje ali ja sada gledam npr.ponudu za onkoloske pacijente ovde i kod nas.Pa kod nas postoji farmakomafija specijalno za citostatike,a ovde imaju ponudu koju sam vec u jednom od prethodnih strana opisala...to ja uopste ne poredim.Idealno nije,dovescete u pitanje nekada i strucnost osoblja,ali imate pravo na zamene,na zalbe,cekacete neke dijagnosticke metode dugo ali ne postoji zdravstvo u svetu koje sve to moze da pokrije idealno.
Ima mana,ali uopste i generalno gledano,ja ne poredim.
Sofi i Aleksandra su ispricale jednu drugu problematiku...a mi zaboravljamo da je baza srpskog zdravstva korupcija (pored nesumljive strucnosti,jer je zaista ima,a to sam se uverila ovde gledajuci njih),ali korupcija je nesto sto se u Srbiji podrazumeva.I u zdravstvu i u pravodsudju.Dakle,ovde se to ne podrazumeva,i nema toga budimo realni.Treba sagledati sa vise strana.Ja i mane sagledavam,ali kada kazes nema korupcije,onda ti je u startu taj sistem dobio mnogo.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:d149:a177:2..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 14:26 - pre 133 meseci
Martine, nisu u pitanju linkovi vec PdF i word fajlovi, pa mi se mozes ti ili bilo ko drugi javiti na mail, poslacu vam :)
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 15:51 - pre 133 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Citat:
sofi1976: E sada jedno pitanje koje nije bas svakidasnje,nadam se da ce mi neko moci odgovoriti.E ovako ja vec godinu dana se spremam za norvesku,ucim jezik,autorizovala sam diplomu i sada trazim posao i onda u cetvrtak ujutro moja curica od osam godina dobije epi napad prvi,drugi hitan transport za Tuzlu i nakon CT glave dva EEG postave dijagnozu epilepsija i mora se lijeciti 4 do 5 godina...E sada ja imam jos jedan veci razlog da odem iz ove zemlje,ogroman,onaj ko je iz Bosne i zna kako izgleda nase zdravstvo zna na sto ja mislim...Htjela bi samo da pitam ako mi neko zna odgovoriti kako je tu sa lijecenjem djece stranaca,kako se ponasaju,ja cim budem u prilici dovescu i muza i djecu...Da li dugo treba vremena da dobijes svog ljekara,terapija se pretpostavljam ne moze kupiti,meni ce trebati recepti i tako to..Eto ako moze neko da mi o tome sta napise,bila bi mu mnogo zahvalna...Pozdrav za sve i cestitke za sve koji su u ovih par dana dok smo mi bile u bolnici postigli neki uspjeh (Dunju,Nesu)...

sofi1976,
Moj motiv za dolazak u Norvesku je pomalo slican tvom, posto moje dete ima retku bolest za koju veliki broj lekara nikad nije cuo i naravno u Srbiji se niko potrudio da nam pomogne, na pregledima i kontrolama sam ja morala da informisem lekara o dijagnozi i tako da ne duzim.Uglavnom zivot mi je bio pakao sve dok nisam dosla ovde.Ovde pre svega postoji registar za svaku dg i postoje istrazivanja i tako su meni lekari odmah dali odstampanu studiju koju su radili na svojih 50 registrovanih pacijenata u Norveskoj.Dobili smo svu pomoc, savetnika o pravima, koordinatora za sve sto nam treba, mogucnost da porucim opremu za koju ja mislim da treba detetu, a ne lekar.U pocetku prosto nisam mogla da verujem da to postoji.Kada sam pricala sa pravnicom o pravima deteta obzirom da smo stranci i to, ona je rekla da po norveskom zakonu dete koje zivi u Norveskoj ima pravo na besplatno lecenje i na svu pomoc koja mu treba, a koju placa drzava.Dakle nema veze sto je dete stranac, vec ima veze to sto je to dete u Norveskoj.Pristup lekara tokom pegleda u bolnici je potpuno drugaciji nego kod nas.Moje dete je imalo puno pregleda, a nijednom nije shvatio da je u bolnici, na ultrazvucnom pregledu su mu pustili crtani i pevali i na kraju su lekar i sestra aplaudirali, jer je bio dobar tokom pregleda.Sve je mnogo humanije.Pregledi se zakazuju, ali to sve radi fastlege i prednost se daje na osnovu bolesti, tj. simptoma.To znaci da ako je stanje hitno termin za pregled se dobija u najkracem roku, ako nije dobije se kasnije.Lekari su normalni, tj. ne foliraju se i mozes sa njima normalno da razgovaras i da pitas sve sto te zanima.Npr. kada sam otisla prvi put kod fastlege i rekla koju dg ima moje dete, on je rekao ja o tome ne znam nista, ali cu procitati, pa ce zakazati sve preglede.I tako je i bilo.Sad nas zna po imenu, kad mi treba neki mali savet to resim preko poruka ili pozovem telefonom, da ne dovodim dete na preged ako ne moram.
Mnogi lekovi se izdaju na recept i to nije problem.Recepti su elektronski i dovoljno je da odes kod lekara na pregled.Ako se terapija uzima duze vreme onda taj recept vazi, ja mislim, godinu dana.Uglavnom kada dobijes taj jedan recept, samo ides u apoteku i podizes lekove, ako je terapija jednokratna, onda recept vazi samo za taj put.
Iz mog iskustva mogu da zakljucim da je sto se zdravstva tice za moje dete mnogo bolje ovde, iako je dete stranaca, nego u maticnoj drzavi.
Zelim ti da sto pre dodjes ovde :)

Hvala ti puno,ako budem trebala neki savjet nadam se da ti mogu poslati poruku,nadam se da cemo uskoro i mi u Norvesku,jer iskreno ovdje me je sramota sto sam zdravstveni radnik...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 15:52 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Sofi,

U praksi gledano...mogucnost da dobijes tj.narucis fastlege-a je sa pravim personnummer-om a to dobijas ako dobijes ugovor od 6 meseci.Ako je ugovor na tri meseca,ona dobijas privremeni broj a na osnovu njega ne mozes naruciti fastlege-a,a tebi je to s obzirom na situaciju prioritet.Ti jedino placas participacije,medjutim kada ta cifra za placanje participacije dodje na nivo iznosa od 1850 kr za tu godinu dobijas FRIKORT i ne placas vise ni to.Ta participacija je svega 218-307 kruna.
To je zivotno,hronicno i za tebe razumljivo jako bitno pitanje.Norvesko zdravstvo je besplatno za sve sto ti je potrebno.To je najveca prednost ove zemlje a posebno za ljude koji imaju probleme zdravstvene koji traju duze vreme ili ceo zivot.
Da si u Americi,sve bi morala da platis i to bi te kostalo uzasno puno,a ovde je sve dzabe.Za sve.
Kao pacijent imas neogranicena prava,izbor na bolnicu,promenu bolnice,izbor lekara,promena lekara.Generalno imas kao pacijent ogromna prava,(ja sad kao neko sa one druge strane zdravstva,kao radnik u toj bransi,cesto pomislim da pacijenti imaju i previse prava),ali ti se mozes zaliti na sve sto ti smeta ili nisi zadovoljna...
Ne treba da se brines sto se toga tice.
Vodi samo racuna da sto pre regulises papiroloski situaciju da ugovor bude na 6 meseci da narucis fastlege-a odmah i da odradis pripoj porodice.6 meseci minimum...pa nadalje...

Hvala Mirka puno na savjetima...Dok sam bila u bolnici puno sam razmisljala o tvojim postovima,znam ja da nije lako ni sa pacijentima ako su arogantni,ali je ipak bolje sto zivis u zemlji gdje ako budes nedaj Boze pacijent,znas da ces biti postovan...A ovo ovdje je strasno i mislim da je neznanje najlakse prikriti arogancijom i bezobrazlucima...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 16:09 - pre 133 meseci
Citat:
cveyoni:
Mirjana,Sofi
Iskreno receno Mirka,njihovo zdravstvo uopste nije med i mleko kako se cini na prvi pogled...Naime,red cekanja je izuzetno veliki,za jedan obicni ultrazvuk morali smo cekati je*ana tri meseca,aj da sam ja u pitanju,OK,nego je u pitanju bila moja cerkica,dete od 3 godina...O bolnicama i odnosu prema pacijentu da i ne pricam,jeste bolje no kod nas,ali nije sve bas onako kako mi mislimo da jeste...

Cvele,meni je najbitnije da oni ne prave razlike sto je dijete stranac,a ovde sam ja trebala da cekam ambulantna kola 2 sata za hitan transport i srecom pa sam imala veze i doslo je za 10 minuta da preveze moje dijete ni zivo ni mrtvo,ma uzas,a usput mi je kolegica koja je isla u pratnju sa mnom cijelo vrijeme kukala kako ona ide u pratnju sa tako teskim djetetom za 13 maraka,meni majci tog djeteta.Na kraju sam joj rekla da mogu ja i sama ako hoce neka izadje,znam ja dati fenobarbiton i ukljuciti kisik...Ne znam vise sta reci,pozz...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 17:04 - pre 133 meseci
sofi bitno da si izgurala taj pocetni period i da si resila da dodjete ovde i svakako cinis pravu stvar... mnogi misle da se ljudi zalecu za norvesku samo zbog para, ali ko je dosao i ziveo u norveskoj, taj kvalitet zivota se jednostavno oseti... i mislim da je ta sigurnost daleko bitnija od para, a ni jedno od ta dva u nasoj zemlji nemamo... nije ni norveska savrsena ali na neke duze staze se svakako isplati doci ovde... nadam se da ce tvoje dete biti tretirano kako zasluzuje u drustvu, zdravstvu i skolstvu...
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 18:05 - pre 133 meseci
---
OSLO - Ako volite rad u prirodi i imate snažan glas, onda ste prava osoba za posao tragača belih medveda u arktičkoj divljini.

Vlasti severnog norveškog arhipelaga Svalbard postavile su oglas u kojem traže tragača belih medveda koji će upozoravati istraživače koji rade na projektima u ovoj zabačenoj oblasti na prisutnost opasne životinje.

Kandidati koji se budu prijavili za ovaj neobični posao, u trajanju od tri meseca, počev od 8. jula, moraju da imaju iskustvo sa radom u divljini, sposobnost uočavanja polarnih medveda i da znaju da rukuju sa vatrenim oružjem.

Helge Soli, predstavnica kancelarije guvernera Svalbarda, napominje da sve dok bude mogao jako da viče, tragač neće imati priliku da koristi pušku.

Na Svalbardovim ostrvima živi oko 2.400 ljudi i oko 3.000 belih medveda.
---

Drugim rečima treba im čovek koji će da se dere na medveda ako nije dobar

:D

 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 19:10 - pre 133 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Citat:
sofi1976: E sada jedno pitanje koje nije bas svakidasnje,nadam se da ce mi neko moci odgovoriti.E ovako ja vec godinu dana se spremam za norvesku,ucim jezik,autorizovala sam diplomu i sada trazim posao i onda u cetvrtak ujutro moja curica od osam godina dobije epi napad prvi,drugi hitan transport za Tuzlu i nakon CT glave dva EEG postave dijagnozu epilepsija i mora se lijeciti 4 do 5 godina...E sada ja imam jos jedan veci razlog da odem iz ove zemlje,ogroman,onaj ko je iz Bosne i zna kako izgleda nase zdravstvo zna na sto ja mislim...Htjela bi samo da pitam ako mi neko zna odgovoriti kako je tu sa lijecenjem djece stranaca,kako se ponasaju,ja cim budem u prilici dovescu i muza i djecu...Da li dugo treba vremena da dobijes svog ljekara,terapija se pretpostavljam ne moze kupiti,meni ce trebati recepti i tako to..Eto ako moze neko da mi o tome sta napise,bila bi mu mnogo zahvalna...Pozdrav za sve i cestitke za sve koji su u ovih par dana dok smo mi bile u bolnici postigli neki uspjeh (Dunju,Nesu)...

sofi1976,
Moj motiv za dolazak u Norvesku je pomalo slican tvom, posto moje dete ima retku bolest za koju veliki broj lekara nikad nije cuo i naravno u Srbiji se niko potrudio da nam pomogne, na pregledima i kontrolama sam ja morala da informisem lekara o dijagnozi i tako da ne duzim.Uglavnom zivot mi je bio pakao sve dok nisam dosla ovde.Ovde pre svega postoji registar za svaku dg i postoje istrazivanja ...



Malo, malo, samo malo cu da stanem u odbranu srpskog zdravstva- imamo i mi registar dg, ima svaka drzava, to je MKB 10- Medjunarodna klasifikacija bolesti 10. Ili ICD 10 på englesk. :) A imamo i istrazivanja, licno sam ucestvovala, samo smo mi tako mali i siroti da se ne zna koga vise boli, nas ili nase pacijente.

Elem, sto se tice svega ostalog, slazem se. Iskustva nekih mojih poznanica koja su imala ili imaju bolesnu decu ovde su fantasticna. Ti crtaci, pevanja i sl su sasvim normalna stvar. Slazem se da nisu savrseni, ima i ovde svega, ali za nas, nase uslove i naduvane lekare (casi izuzecima) su mnogo bolji, nazalost. Kad sam pocela da radim u domu, i videla da je fastlege koji tamo radi maltene 24 h dostupan za bilo kakve konsultacije, i da je svaki put prijatna i da se odazove, iako ima ugovor na 20% stillinga, pala sam u nesvest. Odusevila sam se. A, eto, oni zovu nju da je pitaju sta da rade, iako imaju legevaktu, ali nece... Vrlo cesto dobijaju oprecne odgovore. Tako da, ima svega.

Poz za sve!
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 19:51 - pre 133 meseci

Malo, malo, samo malo cu da stanem u odbranu srpskog zdravstva- imamo i mi registar dg, ima svaka drzava, to je MKB 10- Medjunarodna klasifikacija bolesti 10. Ili ICD 10 på englesk. :) A imamo i istrazivanja, licno sam ucestvovala, samo smo mi tako mali i siroti da se ne zna koga vise boli, nas ili nase pacijente.
Tijana,
Ne znam da li mislimo na isti registar.MKB 10 je registar obolenja sa siframa, to, naravno, ima u Srbiji.Ja sam mislila na registar pacijenata obolelih od konkretne dg, sa podacima, ime, prezime, mesto stanovanja, bolnica gde se leci, lekar koji je postavio dg i ostalo.To mi nemamo.Ovde u Norveskoj to ima i cak imaju zvanicno registrovana udruzenja pacijenata i pristup udruzenju se dobija preko lekara, tako da smo mi dobili i to.To je vise kao neka podrska i razmena iskustava, a i relativno dostupan uzorak ako neko resi da istrazuje bas tu dg.
Da ne budem pogresno shvacena, ja nemam lose misljenje o srpskim lekarima, mi imamo velike strucnjake i ima onih koje jako cenim, ali sistem u kom rade je los.Lose je to sto vlada nepotizam i korupcija, pa su najvise frustrirani upravo najbolji lekari koji su zavrsili fax sa desetkama, ali su u poziciji da moraju da se dokazuju pred decom nekih lekara-bogova, koji su jedva zavrsili fax i posao im je zagarantovan od prve godine studija.
Kada bi spojili norveski sistem i nase lekare, mislim na ove koji su sami zavrsili fax, to bi bilo idealno zdravstvo.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2013. u 20:03 - pre 133 meseci

Hvala ti puno,ako budem trebala neki savjet nadam se da ti mogu poslati poruku,nadam se da cemo uskoro i mi u Norvesku,jer iskreno ovdje me je sramota sto sam zdravstveni radnik...
Sofi1976,
Naravno da mozes :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7834091 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.