Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837244 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 13:18 - pre 133 meseci
Evo sada su me zvali "sa terena" jer su otisli na intervju jos jedan i dobila je jos jednu ponudu za letnju zamenu,tako da ce opet isti slucaj da bude sa NAV papirom,jer ta sefica pojma nema nista o tom papiru.
Dakle,ako je neko imao situaciju oko tog papira iz NAV-a,toplo i ljubazno ga molimo za iskustvo jer bas bih volela da dobiju posao ovde pa da pijemo kaficu na leto .
Jer problematika je sto iz NAV-a plase sefove oko tog papira a ne radi se samo o tome da lepo posalju papir i zavrse pricu jer na sefu je kako ce da obrazlozi vec oni slazu svoju pricu,majke im ga nabijem suplje. Koji bezobrazluk a nalaze se 3 cm od srafa.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 15:20 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Isabeau917,

Doci ces ti ovde pa ces ih ti razumeti bolje... .


Hi hi, iz tvojih usta u božje uši

Ako onda promijenim mišljenje javim
Nego me interesira, obzirom da ovo prkno od državice ipak ulazi u EU , pa će po svoj prilici biti priznat master imam namjeru slati papire još jednom, a pošto za članice eu ne treba slati plan i program faxa i neće biti neka investicija.
Nisam naišla da li onda tražim licencu ili autorizaciju?? ako znaš možda ili netko od kolega
U prvoj turi sam išla na ziher pa sam slala za licencu za receptara.
Zahvaljujem

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 16:18 - pre 133 meseci
Sinoc bila predizborna debata na NRK.Sa strane vladajuce partije Jens i ministar zdravlja,a iz opozicije Erna Sølberg i Siv Jensen...a tematika je tako bagatelna sa aspekta nas iz Balkana,gde se vode predizborne prljave kampanje sa vredjanjima i velikom problematikom kao sto je organizovan kriminal i teska ekonomija.Ovi se bavili skolstvom i zdravstvom ali bas bas bagatelna pitanja jer u ovakvoj drzavi se baviti politikom je krajnje dosadno.Siv Jensen kaze premijeru da su oni u poslednjih 8 godina napravili skolstvo u kojem je svaki ucenik jednak i baza je samo na jednakosti a ona smatra da svaki ucenik je individualac i treba da postoje razlike koje bi dovele i do bolje konkurencije...i to je kao ozbiljno pitanje,gde se malo uzbudis dok pricas... i to sve sa malo humora i smeha gde se svako javi za rec podizanjem prsta...
Uredjeno i nema problema,ali oni misle da ima i onda tako nesto bagatelno shvataju kao ozbiljno.Jer reci organizovan kriminal i nezaposlenost ne postoje u recniku.Imaju mozda malo problema u zdravstvu,fali im ljudi u tom sektoru i cekanja na odredjene preglede su velika sto je skoro i bilo u dnevniku za mamografiju da i pored prekovremenog rada zaposlenih ne stizu da u neko realno vreme ponude pregled onima kojima treba takav pregled,ali ni to nije neka ozbiljna problematika bas tolikoooo.
Jednostavno,bavis se politikom a problemi su prilicno mali...i jos vodis kao debatu
Kod nas je i svaka obicna emisija gde postoji samo voditelj i jedan gost,prilicna debata.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 16:45 - pre 133 meseci
Evo ona cuvena makuleringmaskin gde se bacaju papiri vezani za posao,liste pacijenata...
Ima i ona za unistavanje odmah,a ova je za ubacivanje papira pa se prazni svaka 3 dana...
Prosto nemamo te navike iz naseg zdravstva i onda se lako dogodi ono sto je Tijana spominjala u jednom od ranijih postova...





MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:8579:a25a:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 17:03 - pre 133 meseci
ljudosi, znam da je bilo reci o onim dokumentima za onu dozvolu za rani start dok se ceka radna viza ali sam zaboraavio da bukmarkujem stranu... moze li mi neko napisati koja je dokumentacija potrebna? recimo da sada dobijem ponudu i da se trebam prijaviti za dozvolu, mogu tog istog dana traziti tu dozvolu za rani start ili kako? citam na UDI-u i nije mi bas najjasnije...i koja bese ono 4 dokumenta koja se moraju priloziti za taj rani start?
thanx :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 17:23 - pre 133 meseci
Stefanko...pa citas li ti iskustva ovih ljudi ovde.Jako je jasno na sajtu UDI-a.
Ti dobijes ponudu koja ti odgovara prema pravilima UDI-a.
Korak dva je ides na net i bukiras termin za predaju dokumenata.
Ne mozes da svratis odmah isti dan da trazis taj start...vec predajes dokumenta po terminu koji si zakazao.I tada mozes da dobijes rani start na upit,ali ne istog dana,vec je i to proces koji zna potrajati od 3(7) dana pa nadalje.Iskustva su razlicita.
Neso-co je pisao skoro sredinom aprila o tome,iscitaj da se ne ponavljamo po 1000-ti put...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ekte_viking
nema
nema
Cacak

Član broj: 309915
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 21:00 - pre 133 meseci
Pozdrav svima.
Pratim forum skoro dve god. a ovo je moj prvi post
Posle ravno 9 meseci od momenta uplate fakture stigla mi je autorizacija za helsefagarbeidera. (ako nekog zanima ova informacija)
Hvala svima na korisnim informacijama! Idemo dalje sledeca faza do Norveske...
Sve je objasnjeno po 5 puta, ali jos mi nije jasno kako najlakse doci do posla u NO
Nadam se bice interesantnig desavanja "på min ferd mot nord"
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 21:51 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Evo ona cuvena makuleringmaskin gde se bacaju papiri vezani za posao,liste pacijenata...
Ima i ona za unistavanje odmah,a ova je za ubacivanje papira pa se prazni svaka 3 dana...
Prosto nemamo te navike iz naseg zdravstva i onda se lako dogodi ono sto je Tijana spominjala u jednom od ranijih postova...







Kad si vec pomenula, nisam ispricala epilog cele te price oko papira... Otisla ja sutradan na posao, i nasla seficu i kazem joj da moram nesto da pricam sa njom. I ona se vec zena poplasi, ali kad je cula o cemu se radi skoro da se pocne smejati. Rekla je da se niko nije zalio na mene, ali da je jako lepo sto sam se javila i da to nije nista opasno. Bas je tako rekla- det er ikke så farlig, synes jeg. Objasnila mi je da to tako kod njih i da moze da razume da nase zdravstvo ne funkcionise na tom nivou.. I ne funkcionise. Nama je bitnije sto je Mara popila kafu sa Perom, nego da operemo sopstvene genitalije kako valja. Elem... to nema veze. :) Na kraju, sutradan, citajuci pismo od banke nailazim na glagol- å makulere- i pocinje da mi se vraca film.. Meni je ona koleginica koja je htela na vreme da me obavesti rekla kako ce ova sto je nasla papir sutra da ga MAKUlLERE (ovo je bukvalno prevedeno i napisano, radi dostojnijeg predstavljanja cele situacije), a ne da ce da se zaliti. A taj glagol znaci unistiti! Dakle, koleginica je dosla sutradan na posao da bi taj papir unistila i nije nikome nista rekla. Odusevila sam se, i ova je u mojim ocima porasla 100%! I onda sam skontala ono sto svi kazu, da je ovde dobar kolektiv, i da se postuju svi, od cistacice do sefa. I da pomazu svi svima. Eto, na kraju skroz obratna situacija.... Mada je sutradan okaceno na oglasnu tablu da ce skoro biti organizovano predavanje na temu taushetsplikt! :)
 
Odgovor na temu

savo1273
konstruktor
Tricet

Član broj: 309654
Poruke: 7
31.223.151.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2013. u 22:06 - pre 133 meseci
dobro vece Mirjana

Imam jedno pitanje
Scandinavian Health Programs Norway As je agencija koja posreduje pri zaposljavanju medicinara i inzenjera u Norveskoj, osnovana je od strane norvezanina koliko su mi rekli, ne trazu nikakvu proviziju samo ako bih dobio posao bio bih u obavezi da kod prvog poslodavca provedem godinu dana.
Da li nesto znas o njima , da nisu neki prevaranti ili sl , nude takodje i ucenje jezika putem skajpa a casovi se placaju samo ako dobijem posao u norveskoj.

lep pozdrav :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 00:34 - pre 133 meseci
Nisam cula,stvarno.Ja se klanjam poslova preko agencija,ali mogu da razumem da je sa aspekta ulaganja u pocetak ove price,i to jedno od resenja jer treba uci u pricu i imati neku svotu novca za to.Ali nikada nisam za njih cula niti imala neko iskustvo sa pomenutom agencijom.
Imaj u vidu da oni to ne rade zato sto su humanitarci u srcu i dusi...vec imaju zaradu.Ispitati pre potpisivanja ugovora:
1)Gde je posao (bolnica,dom,patronaza,neka psihijatrijska ustanova,rad sa ozobama zaostalim u razvoju-ako je zdravstvo u pitanju)
2)Koliko sati je regularno radno vreme?
3)Placanje prekovremenih sati,vikend/noc tarifa satnica?
4)Koliki je godisnji odmor?
5)Dobijanje feriepengera?
6)Kakav tip radno-boravisne dozvole se dobija na osnovu tog posla? (da li je to sa mogucnoscu produzenja,spajanja porodice,dobijanja stalne dozvole nakon 3 godine?)
7)Porez-placanje poreza!!!!!!!!Ovo je najvaznije.Moras imati uvid da li ti je placen porez.
Ko je tvoj poslodavac-ta agencija ili ustanova u Norveskoj u kojoj radis-dakle ko izdaje isecak od plate?
9)Da li izmedju 12-15.-og u mesecu dobijas platu?
10)Koliko odbijaju oni od plate u tih godinu dana koliko si obavezan da radis za tog poslodavca????

Ne odustaj od odgovora na ovih 10 pitanja i ako svi odgovori zadovolje tvoja ocekivanja,potpisi ugovor.Ne prihvataj usmene odgovore,iskljucivo PISMENA forma.U ovoj zemlji samo papiri vaze.Kada imas na papiru,ako se nesto ipak desi drugacije,ides na tuzbu.To je iz tog razloga jako bitno.
Pozdrav sa nocnog dezurstva

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 00:47 - pre 133 meseci
Statisticki raport za 2012-tu iz UDI-a.

Link: http://www.udi.no/arsrapport2012

Ukupno doslo prosle godine u Norvesku 34 600 ljudi.
Od toga 12 500 je doslo preko spajanja porodice.
9 600 je doslo na osnovu ponude o poslu.
5 200 su azilanti.
10 700 skolstvo.
1200 izbeglice...razlikuju iz od azilanata...

Sto znaci 1/3 je dosla da radi i placa porez ovoj drzavi.Porodicna emigracija cesto je nezaposlena u to prvo vreme dok ne nauce jezik ako nauce...i zato se to ne racuna u radnu emigraciju...Pa prilicno labilno...Amerikanci na onoliku drzavu prime samo 65 000 radnika godisnje a ovi izdali 9600 radnih viza na malecku zemlju u odnosu na USA.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 03:43 - pre 133 meseci
Ali zato je iz EU doslo 40.000 ljudi u 2012,na rad ovde.
Link:

http://www.udi.no/Nyheter/2013...feranse-om-arbeidsinnvandring/

I potpuno neverovatan podatak je da od tih 40.000 su preko 15.000 Poljaci.

Polen 15557
Baltikum 10624
Bulgaria og Romania 3875
Spania, Italia, Hellas og Portugal 2760
Andre land 6940

Taj odnos u radnoj emigraciji izmedju EU i onih van nje je 4:1 u korist EU.
Olaksana papirologija i zavrsena prica.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 03:53 - pre 133 meseci
Evo jos jedan link:

http://www.udi.no/Global/UPLOA...dring%20utenfor%20E%c3%98S.pdf

Odnos izmedju faglært viza i sezonskog posla za nas van EU je u brojkama:
Faglært - 4081 dozvola izdata u 2012-oj
Sezonski posao - 2320 dozvola izdato u 2012-oj.
Ko dobija cesce radne dozvole,zene ili muskarci van EU ? - Muskarci.Tri od cetiri vize koje se izdaju ljudima van EU,dobijaju muskarci. To sigurno nije uzet u obzir ovaj forum,ovde zene napadaju emigraciju vecinski...
Broj ljudi faglært-a je porastao za 17% u godini koja je za nama.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:e805:9a7f:7a64:bd92



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 08:07 - pre 133 meseci
miro veoma ohrabrujuci podaci... ma meni je norvbeska super :D
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 10:51 - pre 133 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudosi, znam da je bilo reci o onim dokumentima za onu dozvolu za rani start dok se ceka radna viza ali sam zaboraavio da bukmarkujem stranu... moze li mi neko napisati koja je dokumentacija potrebna? recimo da sada dobijem ponudu i da se trebam prijaviti za dozvolu, mogu tog istog dana traziti tu dozvolu za rani start ili kako? citam na UDI-u i nije mi bas najjasnije...i koja bese ono 4 dokumenta koja se moraju priloziti za taj rani start?
thanx :)

Mi smo u tom problemu upravo. Ali prvo da ti odgovorim za rani start.
1. HMS, izjava poslodavca nemam pojma o cemu, ali daje ti poslodavac. (mogu da ti posaljem obrazac kad se vratim)
2. Molba poslodavca da ti se da tidlig arbeidstart, i to isto mogu da ti dam kako izgleda.
3. Neki papir o porezu koji izdaje Skateetaten
4. Neki papir o porezu koji izdaje Skatekontor u mestu gde se zaposljavas.

Za sve ovo ti mogu dati primere, meni je poslao i zokiruma i ja sam to spakovao uredno sve ali je doslo do zabune.
Naime, kada sam kontaktirao Skateettaten i posalo im ova dva obrasca poreska da vide sta mi treba, oni su mi odgovorili da ce poslati poslodavcu pa da ja preuzmem od njih i ja sam reko OK, super, to je to. Svi papiri ce nas cekati kod poslodavca.
Medjutim, oni su poslali taj jedan papir koji oni salju, a nisu mi rekli da onaj drugi koji sam takodje prilozio ustvari ne izdaju oni. I tu je nastao problem.
Kada je zena otisla da preda, i trazila rani start, oni su joj rekli da joj fali taj papir, ali da ne brine nego da preda, jer uredno stize za 2-4 nedelje. Posle deset dana kad je pozvala da pita, rekli joj da je poranila i da to stize izmedju 1-2 meseca, a kada je pozvala pre neki dan, receno joj da proces traje 2 meseca, ali da u startu kasne jer ih iznenadila navala, ko nase putare sneg u januaru.
E sad i mene zanima da li moze da se preda za rani start kad je vec predato za regularnu dozvolu, da li ima neko iskustva sa takvom situacijom.

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 11:09 - pre 133 meseci
Citat:
Nesh-co: Mi smo u tom problemu upravo. Ali prvo da ti odgovorim za rani start.
1. HMS, izjava poslodavca nemam pojma o cemu, ali daje ti poslodavac. (mogu da ti posaljem obrazac kad se vratim)
2. Molba poslodavca da ti se da tidlig arbeidstart, i to isto mogu da ti dam kako izgleda.
3. Neki papir o porezu koji izdaje Skateetaten
4. Neki papir o porezu koji izdaje Skatekontor u mestu gde se zaposljavas.

Za sve ovo ti mogu dati primere, meni je poslao i zokiruma i ja sam to spakovao uredno sve ali je doslo do zabune.
Naime, kada sam kontaktirao Skateettaten i posalo im ova dva obrasca poreska da vide sta mi treba, oni su mi odgovorili da ce poslati poslodavcu pa da ja preuzmem od njih i ja sam reko OK, super, to je to. Svi papiri ce nas cekati kod poslodavca.
Medjutim, oni su poslali taj jedan papir koji oni salju, a nisu mi rekli da onaj drugi koji sam takodje prilozio ustvari ne izdaju oni. I tu je nastao problem.
Kada je zena otisla da preda, i trazila rani start, oni su joj rekli da joj fali taj papir, ali da ne brine nego da preda, jer uredno stize za 2-4 nedelje. Posle deset dana kad je pozvala da pita, rekli joj da je poranila i da to stize izmedju 1-2 meseca, a kada je pozvala pre neki dan, receno joj da proces traje 2 meseca, ali da u startu kasne jer ih iznenadila navala, ko nase putare sneg u januaru.
E sad i mene zanima da li moze da se preda za rani start kad je vec predato za regularnu dozvolu, da li ima neko iskustva sa takvom situacijom.


mislim da si zaboravio onaj papir o registraciji firme, brønnøysundregistrene.

inace mi sada treba da dobijemo neko sertifikat, medjunarodni. elem, svaki zaposleni treba da skupi odredjene papire. medju njima su i ova 2 vezana za porez. koliko sam razumeo oni vaze 6 meseci i firma mora stalno da podnosi zahtev za ta 2 papira, nisam medjutim razumeo kome se podnosi zahtev. i da ne bi svako od nas jurio ponaosob te papire dobili smo spisak sta sama kompanija mora da nam dostavi a sta mi sami.

evo malo da se opustite

relax

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 27.04.2013. u 12:40 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 11:53 - pre 133 meseci
U pravu si, zaboravio sam taj papir, ali njega moze da odstampas sa internet stranice. Nisam se pomucio oko tog papira pa sam ga prevideo.
Nije potrebno da ga izda bilo ko, samo se firma pronadje i to sto izadje odstampas i predas.

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 14:17 - pre 133 meseci
koliko sam se ja zaukao sa slanjem CV kojekakvim firmam po norge siguran sam da cu do kraja 2013 primati odgovore. mozda neka ostane i za 2014. i posle 3 meseca dobijam makar jedan odgovor. i svi su : Ne treba te Nam

e pa ne trebate ni vi meni. sada. mada me sada svaki odgovor nasmeje.

inace u hammerfestu krenuo neki slab sneg da pada.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 16:28 - pre 133 meseci
recimo da prosecna plata u srbiji iznosi 24 000 dinara. prosecna plata u norge je negde oko 20 000 nok-a. iako stalno citam da je prosecna plata u srbiji 45 000 mislim da je to daleko od istine. pogotovo zbog tipova tipa bajatovic i njemu slicnih sa platama od par miliona dinara. ja izlazim jednom nedeljno u neku lokalni pab. najcesce sa kolegama iz firme. prosecna cena piva 0.5l tocenog je oko 65 noka. zestina je oko 60 noka dok su raznorazni kokteli oko 70 noka. nazalost stvarno ne znam koliko je trenutno pivo u srbiji, u nekom prosecnom kaficu. mada mislim da nije manje od 100 dinara. poenta je da sa norveskom platom realno mozemo sebi da dozvolimo makar jedan izlazak nedeljno. na stranu one koji popiju 10 krigli piva i slicno. mada i oni imaju bolji odnost plata/pivo nego u srbiji. takodje mi imamo obicaj makar jednom nedeljno da odemo kod nekog od kolege pa se odbijamo tamo. ovako gledajuci na stvari nikako ne kontam one koji kukaju kako je alkohol skupi u norge. za umereno napijanje je savrseno povoljan.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2013. u 17:39 - pre 133 meseci
Citat:
Nesh-co:
E sad i mene zanima da li moze da se preda za rani start kad je vec predato za regularnu dozvolu, da li ima neko iskustva sa takvom situacijom.

Ne moze, probano vise puta. Moze ako papiri jos uvek nisu napustili policiju, ako su otisli ka udiju onda mora da se ceka regularna dozvola
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837244 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.