Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7995204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 19:06 - pre 136 meseci
Citat:
IveD: Evo da napisem moje danasnje iskustvo u trazenju posla.Posto sam odlucila konkurisati svuda pa kuda prodje ,danas sam otisla u skolu za odrasle htjela pitati za casove norveskog jer sam dobila informaciju da tu ide dosta stranaca na casove norveskoga nocu .Razgovarala sam sa covjekom koji izmedju ostalog kaze da trebaju nekog za pomoc u kuhinji .Ja se odusevim super on trazi cv i gleda sve u redu pita koliko ste vremena u Norveskoj ja kazem 20 dana .I tu nastane promjena cujem jedno tiho ups.A zatim mi cemo nasa slobodna mjesta objaviti na internetu i tamo mozete pogledati.I to je bilo to ja sam ostala u cudu tako da se u momentu nisam snasla.Ali to me je danas spustilo mnogo dolje .


ive samo kucaj i kucaj na vrata, treba da nadjes samo jedan posao, treba samo jedan poslodavac da te prihvati, tesko je kada ih dnevno 10 kaze ili posalje ne ali treba biti uporan i juriti svoju sansu. ja sam bre poslao jedno 2000 mejlova, ako bi rekao da sam kontaktirao 500 firmi slagao bi bar za toliko (u jednom danu sam kontaktirao oko 150 firmi). pa mene su rodjaci lozili sta kada dobijes posao a ovi krenu da te zovu posle dva meseca

samo guraj, svaki dan kontaktiraj vise firmi nego dan pre toga i uspeces

znas kako je meni sada drago kada dobijem zahvalnicu za konkurisanje na posao, ali oni eto imaju bolje kadidate , i mislim da cu primati do kraja 2013 koliko sam kontaktirao firmi stavise skoro sam siguran da niko nije vise od mene slao mejlove. ma samo da ima rec bygg na sajtu i garant bi dobili moj mail.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.bb.online.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 19:23 - pre 136 meseci
@Zoki hvala na lijepim rijecima ,bas je tako to je samo jedno mjesto,upravo to sam rekla suprugu danas.Onda imam njih dvojicu koji su moji najbolji navijaci i koji mi pomazu pisu molbe salju iz Portugala a ja idem svuda na bus pa naprijed.Velika je Norveska.Ali isto tako ima stvari koje nas ponekad spuste.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 19:49 - pre 136 meseci
Citat:
Micika77:
Pozdrav svima! U utorak idemo u ambasadu u Beogradu (deca i ja), da predamo papire za spajanje porodice. Drž* te nam palčeve. Samo sam htela da skrenem pažnju onima koji prikupljaju papire za spajanje, zvala sam ambasadu da pitam da li treba da overavamo kopije u opštini, teta u ambasadi je rekla da ne treba, ali me je pitala da li smo izvode iz MKRođenih i MKVenčanih overili apostilom pečata. Ja sam nekako taj detalj previdela. Da se to još nekome ne bi desilo, morala sam da sa vama podelim. Inače ovo se overava u sudu onog grada koji je izdao određeni izvod (nisam mogla da overim u Beogradu izvod iz Niša).
Javiću se u utorak da vam kažem kako smo prošli!

Ne znam odakle uopste ideja da se nesto overava u opstini a koristi medjunarodno? Ajmo opet, mozda neko procita ono sto je napisano vec X puta. Pecat iz opstine je pecat za upotrebu u granicama Republike Srbije i ako odbiju da vam overe neki dokument sa tim u pravu su 100% jer je to po zakonu. Ako vi odete u opstinu i kazete da treba nesto da se overi oni su duzni da vas pitaju zasto to overavate da znaju da li da vam naplate taksu ili da vam ne naplate a ujedno da znaju da li to koristitie u Srbiji ili van. Ako vam overe a vi ste im jos rekli da je za "preko" oni to rade suprotno zakonu. Jasno je meni odavno da je zakon isti za sve a narocito za neke ali ovo jeste u zakonu. Apostil je pecat koji je uveden Haskom konvencijom o ukidanju potrebe legalizacije stranih dokumentata. Stoga, umesto sto bi se za svaki strani dokument sprovodio postupak legalizacija kao sto je to bilo ranije, sada je dovoljno da se u zemlji u kojoj je dokument izdat stavi pecat Apostil. Ovaj pecat kod nas stavljaju sudovi, dok to u drugim drzavama mogu biti i drugi drzavni organi.

Sta se smatra dokumentima na osnovu konvencije je: a) sudske isprave, uključujući i one izdate od javnog tužilaštva, šefa sudske pisarnice i sudskog izvršitelja, b) administrativne isprave, c) isprave koje je izdao ili overio beležnik, d) službene izjave stavljene na privatne isprave, kao što je overa potpisa, overa tačnosti datuma, navodi o upisu u javne knjige.
To sto se Norvezani prave svi levoruki ili zmure na jedno oko kad im stignu dokumenta za autorizaciju a overena u opstini u Srbiji, to je izuzetak i to je verovatno njihov stav. Jedino je pecat iz suda ili tzv. apostil validan za overavanje dokumenta koji ce se koristiti medjunarodno.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 20:39 - pre 136 meseci
Citat:
IveD:
Evo da napisem moje danasnje iskustvo u trazenju posla.Posto sam odlucila konkurisati svuda pa kuda prodje ,danas sam otisla u skolu za odrasle htjela pitati za casove norveskog jer sam dobila informaciju da tu ide dosta stranaca na casove norveskoga nocu .Razgovarala sam sa covjekom koji izmedju ostalog kaze da trebaju nekog za pomoc u kuhinji .Ja se odusevim super on trazi cv i gleda sve u redu pita koliko ste vremena u Norveskoj ja kazem 20 dana .I tu nastane promjena cujem jedno tiho ups.A zatim mi cemo nasa slobodna mjesta objaviti na internetu i tamo mozete pogledati.I to je bilo to ja sam ostala u cudu tako da se u momentu nisam snasla.Ali to me je danas spustilo mnogo dolje . :(


IveD,nekoliko prvih godina je gore-dole.Padas,ustajes.Sija Sunce,pada kisa.Vracas se u Srbiju,legne plata,ostajes.Places,smejes se.Nekoliko prvih godina...IveD...razumes...ne dana vec godina i to je nesto sto je deo procesa.
Ej,20 dana je nista...gledaj na to tako i shvati borba traje uvek...sada si malo pala,pridigni se,i teraj na druga vrata...
Usla si u proces,guraj ga sada.

I ja sam usla u proces sa pravosudjem,i nema sada nazad.Ja sam htela ovu Norvesku kao i ti i dosla,zagrizla i sada samo moram ici dalje...koliko god puta da padnemo,ustati moramo.
Zato ustaj...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.bb.online.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 20:46 - pre 136 meseci
Dje si Miro e draga Miro da mi je ovo prvi put! Norveska je moja treca zemlja odavno sam ja posla iz bivse ,bilo je puno padova a bice ih jos ali nesto me ovaj zabolje danas da me pitas zasto pojma nemam desilo se Pozdrav za tebe .
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 21:17 - pre 136 meseci
Citat:
IveD: Dje si Miro e draga Miro da mi je ovo prvi put! Norveska je moja treca zemlja odavno sam ja posla iz bivse ,bilo je puno padova a bice ih jos ali nesto me ovaj zabolje danas da me pitas zasto pojma nemam desilo se Pozdrav za tebe .



znas ti Ive da sam ja dosao sa klincem od 2,5 godine i zenom u norge, da trazimo posao, rodjaci sve obecavaju ovo ono. na kraju je doslo da su nas izbacili iz kuce, idite za srbiju, ovde necete naci posao, norveska je u krizi. znas koliko sam zalio sto sam poveo dete odma, znas koliko sam do tada para potrosio na put, jezik, hranu a nisam radio 3 meseca (samo sam na platama izgubio 8-9000 evra). ni sam nisam znao sta da radim, hostel za 3 osobe u norge kosta kao petra kajgana, a moras imati para da se vratis ako nista ne bude od norge i posla ovde. po celu noc sam gledao klinca i trudio se da ne zaplacem. i onda dobijes mail, mozete doci na razgovor, u cetvrtak. uzmem odma telefon i kazem ne mogu, nemam gde da budem do cetvrtka, mogu samo danas. i lik mi kaze ok dodji, adresa je ta i ta. evo me posle mesec i po, taj lik mi je dao 100% fast, nema probnog rada odma full time. a delilo me par sati od propasti. a i pre tog lika znao sam da cu se vratiti sam i dalje traziti jer kada nesto preseces onda nema nazad. a da li ces naci posao 21. 56. ili 156. dana je pitanje sudbine. obrni okreni jedan posao ti treba i moras ga naci, sama.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
148.122.14.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 21:54 - pre 136 meseci
@Nesh-co
Papire o porezu moras imati za early employement. Firma ih dobija postom od nekog drzavnog organa. UDI je rekao da su moji bili bajati sto je bio jos jedan razlog da odustanem od early seme.

Ali nemoj da te to mnogo brine, vjeruj mi da se norvezani nece mnogo potresti ako kasnis 7-10 dana. Ja gledam koliko su tolerantni prema rokovima kod mene u firmi, a privatna je, mogu samo da zamislim kako je u javnom sektoru ;-)

BTW imas moje veliko postovanje, ali sto rece isabeau917, bacas malo ljude u depresiju, mene cisto bilo sramota koliko sam aljkav :-)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 22:09 - pre 136 meseci
Citat:
stavasbriga
Ja gledam koliko su tolerantni prema rokovima kod mene u firmi, a privatna je, mogu samo da zamislim kako je u javnom sektoru ;-)


Ziva istina, za cas se januarski rok polako prebaci u junski ili eventualno kad se vratimo sa godisnjih odmora. A privatna firma, gomila ugovora i projekata ceka na red, fina konkurencija okolo al eto... Probali smo, al se oduzilo i sta sad.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2013. u 23:13 - pre 136 meseci
Citat:
dakipro: Ziva istina, za cas se januarski rok polako prebaci u junski ili eventualno kad se vratimo sa godisnjih odmora. A privatna firma, gomila ugovora i projekata ceka na red, fina konkurencija okolo al eto... Probali smo, al se oduzilo i sta sad.


ma skroz istina

sinoc na sastanku pricamo o poslu, jako bitan vazan ovo ono, pa na sredini razgovora krenucemo polovinom aprila da radimo dokumentaciju, pa onda pri kraju krenucemo krenucemo krajem aprila i na kraju sastanka najbolje da ostavimo za juni

realno mi bi u srbiji to uradili koliko sledece nedelje

a cene majko moja, ovde da imam firmu i radim godinu dana njihovim tempom imao bi do kraja zivota u srbiji

ali tako rade, to im je sistem i treba to prihvatiti, ima to i svoje prednosti

meni je najbolji bio danac kolega, covek dao otkaz, on mi kaze razlog otkaza : ne moze da se navikne na sporost norvezana i uzasno ga nervira to sto smo svi jednaki i nema sefa sta reci a ne zaplakati i za norge i za denmark


pooozzz
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

M.A.D.
Oslo, Norveska

Član broj: 312318
Poruke: 21
*.208.247.146.getinternet.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 00:11 - pre 136 meseci
Citat:
Micika77:
Pozdrav svima! U utorak idemo u ambasadu u Beogradu (deca i ja), da predamo papire za spajanje porodice. Drž* te nam palčeve. Samo sam htela da skrenem pažnju onima koji prikupljaju papire za spajanje, zvala sam ambasadu da pitam da li treba da overavamo kopije u opštini, teta u ambasadi je rekla da ne treba, ali me je pitala da li smo izvode iz MKRođenih i MKVenčanih overili apostilom pečata. Ja sam nekako taj detalj previdela. Da se to još nekome ne bi desilo, morala sam da sa vama podelim. Inače ovo se overava u sudu onog grada koji je izdao određeni izvod (nisam mogla da overim u Beogradu izvod iz Niša).
Javiću se u utorak da vam kažem kako smo prošli!


Samo napred Micika, drzim vam palceve :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 05:32 - pre 136 meseci
Ja sam jedan od onih lenjih, u zivotu se nisam tako pripremio za nesto kao nas kolega Nesh-co. Prilično mu zavidim na studioznosti :-)
Elem zna li neko da li postoji neki sajt samo za sezonske poslove u Norge.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 10:05 - pre 136 meseci
Iskreno,ja ne znam za neki samo takav sajt.Uglavnom na zvanicnim velikim oglasivacima za posao imas i sezonske poslove pa pise ferievikar za neki odredjeni posao...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 10:15 - pre 136 meseci
Dakle,ono do cega je helsepersonellnemda dosla vezano za nase spl.obrazovanje je sokantno.
Mi nismo mogli da dobijemo taj izvestaj iako sam ja to trazila od mog saksbehandlera,ali nas advokat je dosao do toga.
Naime,ljudi...nama FALI POLA njihovog spl.faga tj.strucnosti sto teorije sto prakse.Dakle,pola obrazovanja njihovog nemamo.Ja nemam reci.sa takvim izvestajem se daje totalni avslag i u buducnosti od ove skole nema priznavanja jer to je vec VEDTAK njihov zakljucen i donesen od strane 7 clanova (3 pravnika,3 strucnih ljudi iz helsefag obrazovanja i jedan representant).
Advokat se sada bori za to sto nas nisu obavestili i sto smo nekorektno procenjeni jer tako veliki propust nije smeo da im se desi a desavao im se 15-20 godina.Dakle,ovo je za Ginisovu knjigu...
Evo mejla advokata...deo jedan:
Citat:
"Hei igjen! Ikke ta kontakt med SAK nå. Du oppnår ikke noe med det nå. Send søknaden din til oss, som avtalt - så sender vi støtteskriv med den til SAK. Og så blir det spennende å se hva som skjer med de to klagesakene vi har sendt.

Har fått Helsepersonellnemndas avslag 12/115 som disse nye reglene baserer seg på. Vedtaket er en ganske nøye gjennomgang av serbisk sykepleierutdanning og konkluderer med at antall undervisningstimer i sykepleiefag er bare ca. halvparten av det antall timer det undervises i Norge. Ganske utrolig at dette ikke har vært påpekt før - og hvordan i alle dager har norsk helsevesen overlevd med alle de serbiske sykepleierne som faktisk har fått autorisasjon de senere åra!! Jeg håper vi vinner fram, men vi lover intet."

Ovo sto se zena pita je sasvim normalno,kako to nije uoceno do sada,i kako je norvesko zdravstvo prezivelo do sada sa onim spl.iz Srbije koji su dobili autorizaciju...
Sve sam ocekivala ali ovo da nama fali pola njihovog strucnog obrazovanja sto u teoriji sto u praksi je van svakog mog ocekivanja...

Ovo se zove utakmica Zvezda-Bajern 1991...revans mec...Nije dovoljno igrati dobar fudbal,treba nam i srece...
Cuj,pola nam fali...Boze,ovo nema nigde.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DadooTz
Tuzla BiH

Član broj: 299325
Poruke: 19
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 10:54 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
calst

NoW


ja uglavnom ovo koristim, mada sam poceo i da gledam norge tv dosta


pozz


Da li ima neko ovakav link ali za Danski jezik?

Bio bi veoma zahvalan.

Veliki pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 11:47 - pre 136 meseci
Neznam da li iko ovo shvata dovoljno ozbiljno?
Sa ovakvom informacijom izaci u medije ili ako se iz bilo kog razloga ova informacija pojavi u medijima,srpsko zdravstvo je zatvorilo sva vrata u ovoj zemlji.Ovo je ozbiljan dokumenat.I vise nego ozbiljan.Ugrozavajuci i degradirajuci skroz.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Kenneth

Član broj: 313326
Poruke: 1
*.cust-83.exponential-e.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 12:01 - pre 136 meseci
Mirjana,
Vet du om advokater i Oslo som jobber med klagesaker opp mot SAK nå. Har ei venninne som ønsker å komme i kontakt med en advokat for å klage ref. SAK's nye praksis
 
Odgovor na temu

dukejovej
student

Član broj: 170302
Poruke: 12
*.com
Via: [es] mailing liste



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 12:11 - pre 136 meseci
--
http://dusica82.googlepages.com/home
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 13:13 - pre 136 meseci
Citat:
DadooTz:
Citat:
zokiruma:
calst

NoW


ja uglavnom ovo koristim, mada sam poceo i da gledam norge tv dosta


pozz


Da li ima neko ovakav link ali za Danski jezik?

Bio bi veoma zahvalan.

Veliki pozdrav.

Ima na predhodnoj stranici link . Nes ko je okacio /
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 13:28 - pre 136 meseci
Zdravo dobri ljudi!

Kako je tesk ovo kad nemas internet, pa se kacis jednom nedeljno u biblioteci... Nego, ne znam jel sam cestitala Nesh-co. Ako nisam, cestitam! :) VIdim da si se ozbiljno pripremao, i moram reci, sto se tice CV-a ozbiljnije i od mene. Ja tek sad kad planiram novi posao, pravim ozbiljniji CV.
Htedoh da napisem rec, dve o tidlig arbeidst., o skattekortu, o mom ocaju cekanja...:)
Dakle, ja sam predala papire za dozvolu 22.01.2013. Do dana danasnjeg nista! Istice mi ugovor na tri meseca, dobila sam novi ugovor, i to sam poslala udiju. Dakle, vec sam odavno trebala poslati papire za produzenje dozvole.. Nista od toga. BIla bezbroh puta u policji, i oni kazu, u redu je, imas novu ponudu, to smo poslali u UDI, u redu je. Udi sam konaktirala nekoliko puta, i receno mi je da se ceka 2-3 meseca za dobijanje dozvole! 2-3 MESECA! Kako stoji stvar i bice tako... Moja sefica ih je juce zvala i receno joj je da zove posle uskrsa pa ce videti. Dakle videti!
Sto se tice tidlig arbeidstillatelse.. To je bio processsssssss! Ali stvarno... Krajnjim mukama, i samo mojim zalaganjem, sam ja taj papir nabavila. Pre mesec dana. U policiji mi nisu ni predlozili taj dokumenat, morala sam sama da ga trazim. Ma, samo kad se setim... Onda ovi na poslu ne znaju sta je to, ne mogu da mi daju papir... Onda ja odem u skattekontor i konacno naletim na jednu divnu zenu koja mi izadje u susret i posalje taj papir firmi. Na kraju sam ja LICNO nosila taj papir i HMS u policiju. Ovi na poslu i dalje nemaju pojma...Salje me u Oslo.. U mom slucaju je teta u miliciji trazila taj HMS i taj skatteattest i to je samo onako ovlas pogledala i rekla da cu ga dobiti za koji dan jer je meni gorelo pod nogama vec. Poznavala me je teta, kaze, secam se, lege fra Serbia. I onda ja sva srecna dodjem kuci i cekam... i Cekam... i Cekam i nista. I onda poludim i pozovem i oni me obaveste da su ZABORAVILI na to, ali bice danas. Oni su dakle, ZABORAVILI! I onda stigne tidlig posle dva dana.
Papire za skattekort sam predala pre 3 nedelje, i tada mi je, zbog ozbiljnosti situacije receno da cu za 10 dana dobiti sve. Ne 4 nedelje, nego 10 dana. Naravno, nisam nista dobila. I pozove moja sefica da pita kad ce to, i oni su, na opste zaprepascenje, opet ZABORAVILI! Ljudi moji, oni mene zaboravljaju vec 4 meseca ukupno! Pa ja sam poludela ovde! Najmanji je problem jesti syltetøy svaki dan...

Drago mi je kad vidim da neko ovde dobija i pre papire. OVim postom sam zelela da podelim sa vama moju frustraciju. U mom slucaju se sve oteglo da se ne moze vise odvuci... Kako prezivljavam ovde 4 meseca vec, u stanu od 7000 kruna, to niko ne zna.

U cekanju vam saljem svima veliki pozdrav!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2013. u 13:51 - pre 136 meseci
Citat:
tijanam: Zdravo dobri ljudi!

Kako je tesk ovo kad nemas internet, pa se kacis jednom nedeljno u biblioteci... Nego, ne znam jel sam cestitala Nesh-co. Ako nisam, cestitam! VIdim da si se ozbiljno pripremao, i moram reci, sto se tice CV-a ozbiljnije i od mene. Ja tek sad kad planiram novi posao, pravim ozbiljniji CV.
Htedoh da napisem rec, dve o tidlig arbeidst., o skattekortu, o mom ocaju cekanja...
Dakle, ja sam predala papire za dozvolu 22.01.2013. Do dana danasnjeg nista! Istice mi ugovor na tri meseca, dobila sam novi ugovor, i to sam poslala udiju. Dakle, vec sam odavno trebala poslati papire za produzenje dozvole.. Nista od toga. BIla bezbroh puta u policji, i oni kazu, u redu je, imas novu ponudu, to smo poslali u UDI, u redu je. Udi sam konaktirala nekoliko puta, i receno mi je da se ceka 2-3 meseca za dobijanje dozvole! 2-3 MESECA! Kako stoji stvar i bice tako... Moja sefica ih je juce zvala i receno joj je da zove posle uskrsa pa ce videti. Dakle videti!
Sto se tice tidlig arbeidstillatelse.. To je bio processsssssss! Ali stvarno... Krajnjim mukama, i samo mojim zalaganjem, sam ja taj papir nabavila. Pre mesec dana. U policiji mi nisu ni predlozili taj dokumenat, morala sam sama da ga trazim. Ma, samo kad se setim... Onda ovi na poslu ne znaju sta je to, ne mogu da mi daju papir... Onda ja odem u skattekontor i konacno naletim na jednu divnu zenu koja mi izadje u susret i posalje taj papir firmi. Na kraju sam ja LICNO nosila taj papir i HMS u policiju. Ovi na poslu i dalje nemaju pojma...Salje me u Oslo.. U mom slucaju je teta u miliciji trazila taj HMS i taj skatteattest i to je samo onako ovlas pogledala i rekla da cu ga dobiti za koji dan jer je meni gorelo pod nogama vec. Poznavala me je teta, kaze, secam se, lege fra Serbia. I onda ja sva srecna dodjem kuci i cekam... i Cekam... i Cekam i nista. I onda poludim i pozovem i oni me obaveste da su ZABORAVILI na to, ali bice danas. Oni su dakle, ZABORAVILI! I onda stigne tidlig posle dva dana.
Papire za skattekort sam predala pre 3 nedelje, i tada mi je, zbog ozbiljnosti situacije receno da cu za 10 dana dobiti sve. Ne 4 nedelje, nego 10 dana. Naravno, nisam nista dobila. I pozove moja sefica da pita kad ce to, i oni su, na opste zaprepascenje, opet ZABORAVILI! Ljudi moji, oni mene zaboravljaju vec 4 meseca ukupno! Pa ja sam poludela ovde! Najmanji je problem jesti syltetøy svaki dan...

Drago mi je kad vidim da neko ovde dobija i pre papire. OVim postom sam zelela da podelim sa vama moju frustraciju. U mom slucaju se sve oteglo da se ne moze vise odvuci... Kako prezivljavam ovde 4 meseca vec, u stanu od 7000 kruna, to niko ne zna.

U cekanju vam saljem svima veliki pozdrav!


ovo me bas zabrinulo

ja imam zakazanu predaju papira u ponedeljak, sve sam nabavio i moji su nabavili sve papire iz druge polovine februara (za early), takodje dogovorio sam se sa direktorom da dok ne dobijem broj, racun u banci i ostalo isplacuje u kesu tako da sam po tom pitanju imao srece. sinoc su me kolege castile vecerom (kada sam video koliko je to kostalo i da cu morati da im se oduzim na isti nacin momentalno sam pozeleo da predjem u vegetarijance) i posto sam im objasnio da mi treba smestaj kada dodje porodica, a da je to mnogo skupo za nas koji dolazimo iz srbije, pa jos depozit oni su mi obecali da ce firma platiti depozit i prvu ratu. nasli smo nesto povoljno, huset a posto jedan kolega zivi u blizini predlozio mi je cisto da odemo i da vidimo kako to izgleda na licu mesta a onda da svratim kod njega na rucak. meni sada nije jasno otkud svi pricaju o nekoj samoci norvezana i depresiji. ja ovde za ove 2 nedelje sam upoznao dosta norvezana, izlazio sa njima, pio ma sve. sada me dvojica kolega kada krenu na puspauzu obavezno zovu da idem sa njima. mislim sam socijalni zivot nije nista losiji nego u srbiji. sinoc nam dosao kolega iz tromsa, sastanak se oduzio i on zakasnio na avion, ja mu posle vecere kada smo se opet videli predlozio da dodje kod mene u kucu da prespava i on to prihvati. do 2 ujutro smo pricali, a i obecamo mi je boks lacky ja za 250 nok-a , jeste malo skuplje nego kod nas ali je za norge platu sasvim ok.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7995204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.