Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8071937 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 22:19 - pre 141 meseci
koliko casova prvih mesec dana, mozda je intenzivni kurs? prvi nivo koji obuhvata A1 i A2 bi trebao imati oko 80 sati... a to je ta cena, a za individualni je previse...
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 22:29 - pre 141 meseci
Samo da se javim...Stigla sam u Narvik:-)
Da ne poverujete sta mi se desilo...Juce kada sam krenula na put,ne puno posle je stigla kuci autorizacijaaa :-)))))
Jeg er veldig glad:-)

Pozdrav svima i uskoro vise info....
Miro cujemo se ovih dana...pozz
 
Odgovor na temu

sneza1968

Član broj: 307830
Poruke: 21
212.200.246.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 23:11 - pre 141 meseci
U skoli koju sam zvala juce (CG-Pg) rade i prevod dokumenata i dobijas sve ovjereno od sudskog tumaca -na engleski-15 eura po str. a na norveski 25 eura po strani.Ma meni je najgore od svega sto je kurs u dr.gradu,ali dzaba sve kad moras imati crno na bijelo da si polozio kurs a sto je jos vaznije nauciti osnove jezika.Ne znam koliko je dobra ideja otici tamo prvo na 3 mjeseca i raditi nesto drugo dok utvrdis jezik,taman dok stigne autorizacija.To su neka od mojih razmisljanja...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 06:09 - pre 141 meseci
dokumenti prevedeni overeni i poslati za norvesku, trenutno spavaju u kopenhagenu pa nastavljaju dalje put , odlucili smo se za slanje dhl om rodjacima koji ce to predati licno u nokut,videcu da oni sve plate pa kasnije da refundiram

btw uspeo sam da nadjem poznanike u bergenu i oslu tako da imam i tamo prenociste ako bude trebalo, naime kontam ako idem na neki razgovor koji je 200-300 km od stavangera trebalo bi i da prenocim negde

sada treba da krenemo sa akcijom za onu vizu od 6 meseci za trazenje posla, prvo moram iscitati vase komentare pa pitanja ako bude bilo

statistika radnih dozvola po komunama
http://www.udi.no/Norwegian-Di...eceiving-the-application-2010/

nekako mi je nelogicno da se navise izda u junu (ovo je link za 2010 a isto vazi i za 2009 i 200 mozda su to vize koje su predate ranije za zahtev tipa april ili mart, mislim da ce mira resiti moju nedomumicu

takodje nije mi jasna promena tj velica izdatih radnih viza jer je 2008 izdato preko 100 000, 2009 oko 50 000 a 2010 manje od 10 000

pozdav

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 09.11.2012. u 07:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 09.11.2012. u 08:53 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 07:57 - pre 141 meseci
Citat:
baustel:
Pozdrav svima, interesuje me da li neko od vas ima informacija za diplomirane inzenjere gradjevine, kako je gore, kako su dosli do posla, procedura i sl. Svaka informacija je dobro dosla.
Hvala unaprijed

Definitivno Norveškoj fale inženjeri. Posla ima ,ali po mojim saznanjima većina traži znanje norveškog jezika. Značiprvo na kurs.Diplome iz Srbije priznaju i to preko NOKUT. Šalješ prevedene ( može na engleski ) svedočanstva srednj , diplomu srenje , program fakulteta , diplomu fakulteta i kopiju pasoša. Sve overene kopije prevedene od sudskog veštaka ( osimkopije pasoša ). Po priznavanju diplome i znanja jezika tražiš smeštaj negde u Norveškoj , nosiš lap-top i kreneš sa konkurisanjem za posao. Intervju za intervjuom i dobiješ ugovor. Predaš ga u policiju i dobiješ radnu vizu. Radiš tri godine i dobiješ stalnu radnu vizu.........
To je osnovno. Pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 08:02 - pre 141 meseci
Citat:
nisnis: Definitivno Norveškoj fale inženjeri. Posla ima ,ali po mojim saznanjima većina traži znanje norveškog jezika. Značiprvo na kurs.Diplome iz Srbije priznaju i to preko NOKUT. Šalješ prevedene ( može na engleski ) svedočanstva srednj , diplomu srenje , program fakulteta , diplomu fakulteta i kopiju pasoša. Sve overene kopije prevedene od sudskog veštaka ( osimkopije pasoša ). Po priznavanju diplome i znanja jezika tražiš smeštaj negde u Norveškoj , nosiš lap-top i kreneš sa konkurisanjem za posao. Intervju za intervjuom i dobiješ ugovor. Predaš ga u policiju i dobiješ radnu vizu. Radiš tri godine i dobiješ stalnu radnu vizu.........
To je osnovno. Pozdrav


a sto mora nokut ?

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 09.11.2012. u 09:29 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

baustel
dipl.inz.gradj.
institut

Član broj: 308552
Poruke: 16
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 08:16 - pre 141 meseci
Zdravo, nisnis, hvala na odgovoru.
Pokusacu nesto prvo preko neta, da saljem cv i sl, jezik ucim, ali pravo znanje je tek kada odes gore. Mozes li mi reci jesi ti mozda gore poceo raditi i ako jesi kako ti je?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 08:25 - pre 141 meseci
@zokiruma,

zato sto je NOKUT institucija za priznavanje visokog obrazovanja (ne norveskog). Inace, ja kada sam overavao kopije u kopirnici ALKOPI u oslu, pita me riba "hoces ovaj pecat koji ti vazi svuda u svetu, ili samo za norvesku"... Tako da imate i tu opciju. Cena je ista

Sto se tice ovog "puta" za dolazak u Norvesku... Nema tu nekog pravila.. Idealno je ako imate vremena, lepo da sedite u srbiji, naucite jezik, posaljete papire u NOKUT...itd itd.. i onda polozite taj neki NP3 il Bergen, i znate jezik i sve...i onda lepo dodjete, i sve je potaman.. To je stvarno najbolja varijanta.. i podrzavam. Ali za one koji mozda nemaju toliko vremena da cekaju sve to a inzenjeri su, jos masinstva, predlazem da saljete CV-e na engleskom i da mozda malo ubrzate proces...

Niko vam nece reci "vidi ovog kretena, ne zna norveski a salje CV"..a i da kaze, pa sta. Sramota je ukrasti, a ne poslati CV sa znanjem engleskog.

Ovo je moje misljenje... Ja opet ponavljam kako sam ja..gogi77 i ja smo radili zajedno, on je covek ucio norveski 6 meseci, spremio propratno pismo na norveskom,...itd..i otisao..

Ja sam planirao isto tako, ali dok sam ucio norveski, slao sam CV-e na oglase, jer me je to kostalo samo 30min mog vremena svaki dan. I eto dobio sam posao, radnu dozvolu na 3 godine..itd itd..

Opet kazem, ovo je samo moje razmisljanje i moj stav. Ja kao inzenjer verujem da ako ste dobri i vredni, to neko vidi i nece vam zameriti jezik.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 08:36 - pre 141 meseci
Citat:
srdjanm3: @zokiruma,

zato sto je NOKUT institucija za priznavanje visokog obrazovanja (ne norveskog). Inace, ja kada sam overavao kopije u kopirnici ALKOPI u oslu, pita me riba "hoces ovaj pecat koji ti vazi svuda u svetu, ili samo za norvesku"... Tako da imate i tu opciju. Cena je ista

Sto se tice ovog "puta" za dolazak u Norvesku... Nema tu nekog pravila.. Idealno je ako imate vremena, lepo da sedite u srbiji, naucite jezik, posaljete papire u NOKUT...itd itd.. i onda polozite taj neki NP3 il Bergen, i znate jezik i sve...i onda lepo dodjete, i sve je potaman.. To je stvarno najbolja varijanta.. i podrzavam. Ali za one koji mozda nemaju toliko vremena da cekaju sve to a inzenjeri su, jos masinstva, predlazem da saljete CV-e na engleskom i da mozda malo ubrzate proces...

Niko vam nece reci "vidi ovog kretena, ne zna norveski a salje CV"..a i da kaze, pa sta. Sramota je ukrasti, a ne poslati CV sa znanjem engleskog.

Ovo je moje misljenje... Ja opet ponavljam kako sam ja..gogi77 i ja smo radili zajedno, on je covek ucio norveski 6 meseci, spremio propratno pismo na norveskom,...itd..i otisao..

Ja sam planirao isto tako, ali dok sam ucio norveski, slao sam CV-e na oglase, jer me je to kostalo samo 30min mog vremena svaki dan. I eto dobio sam posao, radnu dozvolu na 3 godine..itd itd..

Opet kazem, ovo je samo moje razmisljanje i moj stav. Ja kao inzenjer verujem da ako ste dobri i vredni, to neko vidi i nece vam zameriti jezik.

Pozdrav


pozdrav srki, jos malo i stize SMAK u arenu ai ja kuci , jasno je meni nokut ovo ono ali mene su do sada najmanje pitali za to, a svi su me pitali jel mozes da potvrdis iskustvo, takodje ni ne planiram da pisem CV na norveskom jer mi cilj nisu kompanije fagla fuga plocica vec nesto drugo

mislim da sam do sada poslao 0 puta na bilo koju standardu gradjevinsku firmu, kontam radim par godina naftovode, rafinerije i to volim pa sto da menjam

ako ne bude islo promenicu lako nije problem radio sam ja i te fugne parket i gips davnih dana, elem mene sada zanima to kako da podnesem zahtev za produzenje vize na 6 meseci pa ako neko moze da baci neki info za to

tnx
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 09:01 - pre 141 meseci
pa pazi, pisao gogi77 vec za nokut,... to traze navodno uglavnom drzavne firme,.. jer i na udi-evoj "application formi" pise.."it is up to employer to check employee's qualifications" ... (ne mogu bas detaljno pisati jer mi deca sede na glavi)

nije ni meni niko trazio nokut, a dosta sam ponuda imao.. tako da za sad, bar za masince, za veliki deo firmi ne treba...

pozz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 09:47 - pre 141 meseci
Citat:
sneza1968:
Pokusavam da krenem sa mrtve tacke trazeci kurs norveskog u drugom gradu,pa da pitam je li tako i u Srbiji ili samo zele da nas ovdje ogule za novac: 1 skolski cas-25 eura (individualno ) dok na drugom mjestu 300 eura-prvi nivo ali koji traje samo mjesec dana pa drugi nivo 300 samo 1 mjesec.Meni to nije u redu jer ne znam da li je dovoljno to vremenski da se nesto nauci...a sama da ucim preko interneta-tesko.Pa sta da radim?


To da se ceo jedan nivo stavi u mesec dana je kao onaj letak sto se cesto ranije delio po Beogradu..."Progovorite engleski za samo 20 dana-specijalna metoda".I naravno,cist marketing...
Jedan nivo jezika treba da se stavi u vremenski period od 3-4 meseca.I tako tri nivoa,posebno ako ce se raditi u zdravstvu gde je jezik jedna od najkljucnijih stvari.
Jedan skolski cas 25 eura? To jeste deranje...kao ono sto sam ranije pisala za agencije koje imaju sudske tumace po Beogradu.
Pa ja sam nekada na trecem nivou uz skolu imala i privatnu profesorku koja mi je naplacivala sat i po (dakle dvocas 10 eura).Ali ajde da kazemo da su se cene promenile,i poskupelo je sve...opet je to mnogo 25 eura za 45 minuta.
Probaj sa profesorima u Srbiji preko skajpa...sigurno je jeftinije.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 09:56 - pre 141 meseci
Citat:
sneza1968:
U skoli koju sam zvala juce (CG-Pg) rade i prevod dokumenata i dobijas sve ovjereno od sudskog tumaca -na engleski-15 eura po str. a na norveski 25 eura po strani.Ma meni je najgore od svega sto je kurs u dr.gradu,ali dzaba sve kad moras imati crno na bijelo da si polozio kurs a sto je jos vaznije nauciti osnove jezika.Ne znam koliko je dobra ideja otici tamo prvo na 3 mjeseca i raditi nesto drugo dok utvrdis jezik,taman dok stigne autorizacija.To su neka od mojih razmisljanja...


Raditi nesto drugo za nas van EU-znaci biti sezonac na 6 meseci,ali onda se ne moze uci ponovo u Norvesku 6 narednih meseci.I uslov je naravno regulisanje papirologije za sezonski tip posla,dozvola,taksa,policija itd...
Kada odes na 3 meseca,ides kao turista,troskovi takvog vida dolaska su prilicni.
Za bilo koji posao-moras imati dozvolu.Dozvolu je moguce dobiti za nas iz Srbije,tj.van EU samo ako se spaja diploma sa poslom.
Ideja je super...da se dodje ovde i vezba jezik,ali da dodjes ovde i da nadjes nacin izdrzavanja za to vreme je krajnje komplikovano zbog kako sam navela gore pomenute papiroloske situacije.
Ti se zbog godina ne uklapas u onaj vizni deo oko "au pair" odrednica...tj.da cuvas decu u nekoj porodici i tako ucis jezik,jer je to za uzrast izmedju 18 i 30 godina.


PS.-Malo sale!
I najstariji zanat je zabranjen zakonom,mada se motaju oko Oslo S,videla ih ja...A znam i gde se okupljaju u kom lokalu tu blizu Oslo S (to sam istrazila u onom periodu kada je ulica u Oslu bilo moje prenociste).Tu se dozvola zaobilazi...vaze interna pravila.Mada,steta sto su im zabranili da kao ljudi kupe kurvu kada hoce ili kada im se hoce...s obzirom na vrlo tezak mentalitet njihovih Norvezanki.Kupuju oni,daleko od toga da ne kupuju ali je regulisano pod zonom "ne smes,krsis zakon"...Zato letuju masovno na Tajlandu...nasli i oni resenje.Ajde,bogati...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:00 - pre 141 meseci
Srdjane,

Jel ides ti u skolu norveskog jezika,onaj paket casova za dobijanje stalne radne dozvole?
Ili si to ostavio da se krcka...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:22 - pre 141 meseci
elem kako se kaze kozmeticar na norveskom ? onaj google translator ne izbacuje nista smisleno.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:33 - pre 141 meseci
Jedan od smislenih izraza je HUDPLEIER.Ima tu vise naziva,kozmeticar je sirok pojam...

Link o obrazovanju u okviru te oblasti:

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/hudpleier
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:36 - pre 141 meseci
hvala miro, sada cu prouciti

juce iz bga poslali paket dhlom u 13 32 danas u 11 05 isporucen u stavanger extra brzo


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:45 - pre 141 meseci
Sad kada si spomenuo bransu kozmeticarsku...evo cena kozmaticarskih usluga,za drage dame buduce doseljenice ove zemlje.

http://www.josefinehudpleie.no/hXGXzTwlHQZH.14.idium

Malo pojasnjenja.Cene su naravno u norveskim krunama,evo malo i prevoda (za one dame koje su u tek pocetnim fazama ucenja).
HÅRFJERNING-depilacija
LEGGER-noge (podkolenica)
LÅR-but (nadkolenica)
Kada napisu begge,misli se na obe noge.
OVERLEPPE-nausnice
Dakle,jedno pakovanje depilacije za zenu (komplet) na mesecnom nivou kosta 1845 kruna.To je 242 evra.
ANSIKTSBEHANDLING-tretman lica kosta 995 kruna ili u prevodu 130 eura.
Drage dame...tako je,kako je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:52 - pre 141 meseci
A koliko se naplacuje izlivanje noktiju, nadogradnja? Ja se inace bavim i tim
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:55 - pre 141 meseci
ma ne brini se miro kada budes prolazila kroz stavanger dobijas sve 99% jeftinije

i to da biras tretman lica, poznavajuci moju zenu darsonval i jonizator ce morati biti u gepeku a sve vise sam ubedjen i aparat za ultrazvucni tretman

cim stignemo tamo i kupimo norvesku karticu tebi prvoj javljamo broj

pa cime je tretman 100 evrica i kozmetika je vrh bolje platiti 100 evra (i u bg su negde tolike cene) nego da ti na lice stavljaju ko zna koje gluposti

ja ode u naftna polja a vi dame uzivajte kada balkanci odu da rade




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

baustel
dipl.inz.gradj.
institut

Član broj: 308552
Poruke: 16
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2012. u 10:57 - pre 141 meseci
Pitanje za zokiruma,
cituajuci forum, naletih da si ti imao vec neke intervjue i sl, pa mozes li mi reci jesi ti diplomirani inzenjer gradjevine?Ako jesi mozes li reci sta su te na intervju pitali o poslu, da li su te pitali o znanju programa i sl?
A ako nisi gradjevinac, oprosti na uznemiravanju.
Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8071937 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.