Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8075015 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 10:02 - pre 141 meseci
@kiseli666
Evo šta su meni napisali posle sličnog natezanja i odgovora kao što je tebi dat. Skratio sam prepisku na moje poslednje pitanje i njihov poslednji odgovor. Dakle ja pitam:
...I need to find job first, then depending of county (municipality) I need to ask for permission for recognizing my diploma and then learn and pass exams? Is that correct?

A on kaže:
Sir.
Yes. You have to get in contact to the county municipality , and they will help you recognizing your diploma, and how to learn and pass exam.
Best regards
Øivind Aker


Dakle, ja sam primio k znanju da nakon što nađem poslodavca i mesto boravka u Opštini, potražim od same Opštine informacije šta mi je dalje činiti sa diplomom, odnosno da se od Opštine do Opštine razlikuju uslovi za priznavanje diplome električara.
Tako sam ja shvatio, a ako neko ima neka druga iskustva, neka me ispravi.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 10:51 - pre 141 meseci
Za sve zanatlije koji zele da rade u Norveskoj!!!
Izvor informacija:Moje kolege na poslu,norveske nacionalnosti.

Dakle,nemojte da saljete u NOKUT,bilo kakva pitanja vezano za priznavanje zanatlijskog zanimanja,jer NOKUT se iskljucivo bavi Visim i Visokim obrazovanjem.To sam spomenula u postu sinoc.Danas sam pitala,tj.malopre,jer sam jos uvek na poslu,kako ide ta procedura,i koga treba kontaktirati kada se dodje u Norvesku.
Procedura je ista za sve opstine u Norveskoj,moze samo da varira vreme cekanja na dobijanje mesta za ucenje.Dakle,ne kontaktira se opstina u kojoj se zivi vec se ide u srednju skolu za te kvalifikacije/zanat koji se trazi u opstini u kojoj se zivi.Dakle,srednja skola je adresa.Odatle,uz predaju papira,cekate odgovor od njih gde i kada mozete dobiti læring mesto u nekom preduzecu koje radi iskljucivo sa tom strukom za koju ste vi skolovani.To læring mesto znaci da ste vi ucenik.Trajanje te pozicije ucenika je najcesce 2 godine i primate platu za to.Nije puna plata kao sto je ima svrseni elektricar sa fagbrevom ali je neki nivo ispod sto se samog iznosa plate tice.Nakon te dve godine prakse i ucenja u tom preduzecu idete na organizovanu nastavu od par dana koja treba da vas pripremi za ispit.E taj ispit se zove fagprøve,a kada ga polozite dobijate FAGBREV.I sa tim fagbrevom dobijate pravo zaposlenje i punu platu za odredjeni zanat,tj.zanat za koji ste ucili tokom te dve godine.
To je ceo proces i vazi za sve zanate tipa,automehanicar,elektricar itd...
Dakle,nemojte gubiti vreme sa slanjem na adresu NOKUT-a jer oni nisu za to.

Idealno za sredjivanje ove problematike jeste kada dodjete na pripoj porodice pa na taj nacin imate nosioca "faglært"-a koji nadje posao pre vas i uvede vas u sistem.Ali svakako da ima nacina i za sredjivanje ovog tipa posla na samostalnu dozvolu.Pripoj porodice je kazem,najlaksi.
Eto,ponavljam,ovo nije moje iskustvo vec sam sada citajuci problematiku na forumu,pitala kolege na poslu.Dakle,oni su izvor,pa ako nekome pomaze ova info,dobro je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 11:06 - pre 141 meseci
Jao, Mirka... Pa, svaka ti cast!!! Kao Brzi Gonzales si, raspolazes svim informacijama! :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 11:12 - pre 141 meseci
Imam komp cesto ispred sebe,a nije tesko pitati ljude...I ja ucim,a i drugima moze da koristi...Mnogo toga pojma nisam imala,ali sam isla od jednog do drugog i pitala.
Kada neko prodje kroz ovu proceduru,treba da stavi to na forum,jer licno iskustvo je najbolje.Ovo je za sada samo putokaz da se ne luta na pogresne adrese i gubi dragoceno vreme.
I nadam se da ce se sto vise ljudi "iscupati iz teske situacije" u Srbiji i doci u priliku da pristojno zaradjuje za sebe i svoju porodicu.
Zdravstvo je moje licno iskustvo,a jako mnogo drugih stvari iz drugih oblasti covek nauci prateci ovaj forum i pokusavajuci da nadje odgovore na pitanja koja se postavljaju.Dakle,ides trazis odgovore,ne samo za forum,vec i za sebe.Valjda mi je zato drag ovaj forum,bez obzira sto me nekada iznervira...to sto sam ja u Norveskoj,i dajem odgovore sa "ove strane",ne znaci da meni ovaj forum nije pomogao.Jeste,i to puno.Trazis odgovore na postavljena pitanja i uvek si u toku.Citas novine,gledas ima li nesto zanimljivo sto mozes da podelis sa forumasima,podizes nivo jezika.Barem ja to tako gledam...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 12:27 - pre 141 meseci
Hey ljudi , skrenucu sa trenutne teme , u levo cini mi se. Ovih dana sam ulazio u raspravu sa nekim prijateljima oko "hladnoce " naroda u Norveskoj. Ne znam zasto vaze tolike predrasude o njima. Kao klima ih ubija , alkohol ih unistava...Svi su mracni. Mnogi ih ovde tretiraju kao plave zombije . Ja sam upoznao ljude koji dolaze sa severa i mislim da su dosta "zatvoreni" na prvu loptu. Tj "zatvoreni " za nas srpski (balkanski) pojam. Oni nece da se hvale jer imaju novi iphone , sto su proveli na Tajlandu 15 dana bla bla , ne verujem da ce da me odmere kad se vracam iz marketa i kazem komsinici " dobro jutro " , a ona umesto meni u oci uperi pogled u kese .Primetio sam da su veliki rodoljubi i avanturisti, ali daleko civilizovanije nego mi balkanci. Iz mog nekog manjeg iskustva ( mozda sam ja u manjini ) ali deluju mi kao posten i malo "lenj" narod , sa ne bas toliko kvalitetno visoko obrazovanih. Sta znam, nisu zasluzili bas toliko "mracnih" komentara...
:)
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 15:23 - pre 141 meseci
Svejeok..delimo misljenje sa tobom! Porodica u kojoj se mi nalazimo je totalna opustencija kao i njihove komsije i rodbina. Prihvatili su nas svi kao clanove porodice. Idemo sa njima na veceru kod njihovih roditelja, rade sa nama poslove u kuci i oko nje..nijednog trenutka se ne osecamo kao stranci ilti manjina. Uvek nasmejani i pozitivni...da li je lazan osmeh ne znam ali ako lazu bar lepo lazu...:) nasmejemo se i mi i det er det...:)))
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 21:36 - pre 141 meseci
Moju koleginicu,prijatelji iz Osla posavetovali da posalje dokumenta u NOKUT,kaze ima vise sansi da joj tamo daju autorizaciju za sestru...Ona je posla u SAFH za bolnicara i sad ce da posalje u NOKUT za sestru.Ima srednju akusersku i visoku medicinsku opsti smer ,mislim da je ta diploma iz ''Milutina Stamenkovica'', Beograd...Sta mislita o tome,kakve su sanse preko NOKUTA?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 22:04 - pre 141 meseci
O,e ovo je tipican primer lose informacije,i to bas lose i totalno pogresne.Dunja,reci joj da to sto planira da radi,ne radi.NOKUT je za autorizaciju svih diploma samo ne medicinskih.Dakle,veze nema sa medicinskim diplomama.Ali bas nikakve veze.I ne moze stoga da izda autorizaciju za sestru.Ne moze niko iz Srbije da dobije autorizaciju,max.licencu i mora da prodje kroz nasjonalfag.
Ne razumem stvarno da se daje tako gruba pogresna informacija.Prenesi joj to.
A ako ne veruje,neka salje pa ce samo da izgubi vreme.
Nikakve veze mi medicinari sa NOKUT-om nemamo.I na internetu joj stoji na sajtu NOKUT-a za sta on sluzi.

E to je ona varijanta,posto kazes prijatelji iz Osla je posavetovali,dosli ovde jezik ne govore,al uvek kazu to u drugom obliku (oces da mi sine procitas,nisam poneo naocare),i zivis ovde a veze sa sistemom nemas.Pa mozes da procitas valjda sta pise na sajtu,moze da se prebaci na engleski ako se ne zna norveski.Kazi zeni da se ne zaludjuje.Ja to dobronamerno,a ona ako hoce neka slusa prijatelje.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 22:12 - pre 141 meseci
Pa i ja se zacudih,Miro...ali oni joj rekli kako je neka njihova poznanica vec dobila preko NOKUTA,sa istim obrazovanjem...plus se to ne placa....kao u SAFH...Poslala je ona vec za autorizaciju za bolnicara regularno preko SAFH,ali hoce i ovo posto se ne placa...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 22:21 - pre 141 meseci
Meni je to jako cudno, skoro da ne verujem. Koliko znam, a u prici sam vec skoro dve godine, samo SAFH... No, videcemo.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 22:35 - pre 141 meseci
Pazi,tu uopste ne postoji rubrika "videcemo",i definitivno sam iskljuciva.NEMA SANSE PREKO NOKUTA,za nas medicinare.
Cuvajte se prijatelja,a s neprijateljima cete lako (oni vas javno salju u pogresnom smeru).Niko preko NOKUTA nije dobio autorizaciju,ni licencu ni avslag,a da je med.struke.Prosto mu dokumenta nisu uzeta u obzir.
To je laz da je neko dobio preko NOKUTA autorizaciju.Gubljenje je vremena.Jedino je tacno da NOKUT ne uzima pare za obradu dokumenata,ali ne nasih medicinskih diploma.
Meni je uvek zao kada nekoga "sankaju na suvom",ali ovo je tako lako proveriti na netu pa dovoljno je da se samo ode na sajt Nokuta.Oduvek samo SAFH,za nas medicinare.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Norvezanin
Norway/Oslo

Član broj: 306871
Poruke: 6



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 07:05 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Za sve zanatlije koji zele da rade u Norveskoj!!!
Izvor informacija:Moje kolege na poslu,norveske nacionalnosti.

Dakle,nemojte da saljete u NOKUT,bilo kakva pitanja vezano za priznavanje zanatlijskog zanimanja,jer NOKUT se iskljucivo bavi Visim i Visokim obrazovanjem.To sam spomenula u postu sinoc.Danas sam pitala,tj.malopre,jer sam jos uvek na poslu,kako ide ta procedura,i koga treba kontaktirati kada se dodje u Norvesku.
Procedura je ista za sve opstine u Norveskoj,moze samo da varira vreme cekanja na dobijanje mesta za ucenje.Dakle,ne kontaktira se opstina u kojoj se zivi vec se ide u srednju skolu za te kvalifikacije/zanat koji se trazi u opstini u kojoj se zivi.Dakle,srednja skola je adresa.Odatle,uz predaju papira,cekate odgovor od njih gde i kada mozete dobiti læring mesto u nekom preduzecu koje radi iskljucivo sa tom strukom za koju ste vi skolovani.To læring mesto znaci da ste vi ucenik.Trajanje te pozicije ucenika je najcesce 2 godine i primate platu za to.Nije puna plata kao sto je ima svrseni elektricar sa fagbrevom ali je neki nivo ispod sto se samog iznosa plate tice.Nakon te dve godine prakse i ucenja u tom preduzecu idete na organizovanu nastavu od par dana koja treba da vas pripremi za ispit.E taj ispit se zove fagprøve,a kada ga polozite dobijate FAGBREV.I sa tim fagbrevom dobijate pravo zaposlenje i punu platu za odredjeni zanat,tj.zanat za koji ste ucili tokom te dve godine.
To je ceo proces i vazi za sve zanate tipa,automehanicar,elektricar itd...
Dakle,nemojte gubiti vreme sa slanjem na adresu NOKUT-a jer oni nisu za to.

Idealno za sredjivanje ove problematike jeste kada dodjete na pripoj porodice pa na taj nacin imate nosioca "faglært"-a koji nadje posao pre vas i uvede vas u sistem.Ali svakako da ima nacina i za sredjivanje ovog tipa posla na samostalnu dozvolu.Pripoj porodice je kazem,najlaksi.
Eto,ponavljam,ovo nije moje iskustvo vec sam sada citajuci problematiku na forumu,pitala kolege na poslu.Dakle,oni su izvor,pa ako nekome pomaze ova info,dobro je.


Mirjana ove informacije su mi mnogo pomogle. Imam jedno pitanje, ali tesko da ces imati odgovor jer ni oni sami mislim da nemaju odgovor. Radim u Norveskoj vec neki period i resio sam da se raspitam o tom sertifikatu za elektricara jer je zanimanje dosta trazeno i dosta placeno. Zvao sam telefonom trazio itd...i dosao do informacije da DSB izdaje te sertifikate ali da nemaju proceduru za strance koji dolaze iz zemalja treceg sveta...npr poljaci(oni su u EU) kojih ovde ima samo predaju papire o obrazovanju i ranom iskustvu u taj DSB i dobiju taj sertifikat da mogu da rade...Za nas ne znam kako je posto mi u nasem obrazovanju nemao tu praksu od 2 godine. Imam radnog iskustva i vise od te dve godine i reference koje na to ukaziju...sve te dokumente sam poslao DSB-u i aplicirao. Dobio sam odgovor da je prijava prihvacena, zavedena pod tim i tim brojem i da je rok za odgovor najvise 4 meseca...sad cekam...

Iskreno ako nije mnogo mala plata tog "pomocnika" elektricara radio bi i to, da li mozda znas kolika je plata, bar okvirno?
 
Odgovor na temu

baustel
dipl.inz.gradj.
institut

Član broj: 308552
Poruke: 16
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 08:41 - pre 141 meseci
Pozdrav svima, interesuje me da li neko od vas ima informacija za diplomirane inzenjere gradjevine, kako je gore, kako su dosli do posla, procedura i sl. Svaka informacija je dobro dosla.
Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 09:33 - pre 141 meseci
Norvezanin,

Druze,ne znam stvarno kolika je plata,ali to bi se eventualno dalo saznati zvanjem nekog preduzeca jer skoro svako preduzece ima te "ucenike" svoje koji rade tu kao pomocnici i "peku zanat" te dve godine,pa pitati.To je jedini put da se dodje do tog sertifikata,i kolika god da je plata pa i ona najminimalnija vredi se potruditi jer stices na kraju FAGBREV,i tada si svoj covek.I sam znas koliko su skupe te zanatske usluge.
Ovde,npr.resi covek da renovira kupatilo,i usluge keramicara su enormno skupe.Isto je i sa elektricarima.Naravno da to ide preko firme i racuna,ali konkretno Poljaci vaze za sampione "crne ekonomije" bas tih zanatskih usluga.Pored toga sto rade po firmama gde sve ide preko racuna i placa se porez ima tu i molerajskih usluga,i elektricarskih i keramickih na crno.Pa ja stalno letke nalazim u postanskom sanducetu od Poljaka zanatlija,ali put im je otvoren u EU su,fagbrev se automatski izdaje.
Posto si u No,probaj da zovnes neko preduzece koje se bavi tim elektricarskim uslugama,i da pitas za konkretno platu,kada dobijes taj odgovor sto cekas.
To za fagbrev je totalno van moje branse,ali sam pitala kolege na poslu,oni znaju,imaju i u svojim porodicama zanatlije,normalno.

Joj...pa sad sam se setila...mogla bih vaktmester-e nase da pitam.Oni imaju taj fagbrev,i kolike su plate kao ucenik,jer i oni su to bili doduse davno jer su to dvojica lenjih staraca,ali nahvatacu ja njih.Pa da...ja davila kolege,a ova dvojica se motaju po odeljenju svaki treci dan...kada ih navatam,priupitacu ih,pa cu napisati.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 09:53 - pre 141 meseci
juce sam pricao sa jednim vodoinstalaterom kaze regularnim radnicima su plate 40-50 000 NOK, a ovima u SiO, ako ste culi za kompaniju, njima 2 000 000 mesecno :O meni je to prosto nemoguce... naprica mi silne stvari... a kolko shvatih elektricari idu ruku pod ruku sa njima, mislim isti su mehanizam za iskamcivanje para :D
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 10:15 - pre 141 meseci
Pretpostavljam da je slicno i za stolare? Ako neko nesto znam neka napise.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 10:26 - pre 141 meseci
Citat:
stefanko23:
juce sam pricao sa jednim vodoinstalaterom kaze regularnim radnicima su plate 40-50 000 NOK, a ovima u SiO, ako ste culi za kompaniju, njima 2 000 000 mesecno meni je to prosto nemoguce... naprica mi silne stvari... a kolko shvatih elektricari idu ruku pod ruku sa njima, mislim isti su mehanizam za iskamcivanje para


Vodite ljudi racuna...kakva 2 miliona mesecno,sta je vama?Ovo su prazne i puste price.To sto ste novi ovde,ne znaci da ste i toliko neupuceni.Ma jok...ovo nema veze sa mozgom.Boze,boze...dva miliona mesecno,pa to nema ni direktor Statoila...ima godisnju platu nekih 15 miliona,i to se smatra najvecim topom u platama,ali na godisnjem njivou...cuj sada,dva miliona vodoinstalater...pa onda preko Nokuta autorizacija za sykepleiera...ko to samo smislja takve bisere.

E,sada ja vidim prednost u " ovim mojim medvedima"...oni brate mili ne mogu da mi pomognu ali cute,pa ne mogu ni da me mazu i lazu...Covek mora da ima dijagnozu kada kaze da vodoinstalater zaradjuje 2 miliona mesecno.Prosto,to je domen psihijatrije.
Bez uvrede.
Drz te se...ima ljudi koji hoce i iskreno da podele prave info...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 10:30 - pre 141 meseci
Evo...ovde u Norge,mozes da lazes,ali kratko jer sve je javno i na netu.
Plata elektricara sa fagbrevom iznosi na godisnjem nivou 403.000 nok.Varira malo od toga gde se radi,i koliko se iskustva ima,i verovatno nocni rad itd...
Ali lezi izmedju da kazemo 400.000-500.000 na godisnjem nivou.
Evo i linka gde to lepo pise:

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/elektriker -Kliknete na lønn !

Dakle,to ucenicko mesto je ispod toga!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 10:40 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Evo...ovde u Norge,mozes da lazes,ali kratko jer sve je javno i na netu.
Plata elektricara sa fagbrevom iznosi na godisnjem nivou 403.000 nok.Varira malo od toga gde se radi,i koliko se iskustva ima,i verovatno nocni rad itd...
Ali lezi izmedju da kazemo 400.000-500.000 na godisnjem nivou.
Evo i linka gde to lepo pise:

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/elektriker -Kliknete na lønn !

Dakle,to ucenicko mesto je ispod toga!


za 500 000 prelazim i ja u elektricare

evo za inzinjere korisnog linka

http://www.oilcareers.com/regions/737/NORWAY_htmjoblist.asp

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2012. u 11:11 - pre 141 meseci
Rørlegger-vodoinstalater !
Plata godisnja okvirno oko 404.000 nok.Dakle,slicno kao elektricar.Ovo je bruto zarada,idu dodaci zavisi opet gde se radi.Ne treba ovo uzeti zdravo za gotovo,vec kao orijentaciju da vas ne sisaju pojedini sa dijagnozama...
Evo linka:

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/rorlegger - Kliknete na lønn !
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8075015 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.