Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7936362 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 10:11 - pre 141 meseci
Ukratko. Ako imas VD neke od drzava EU u NO ne moras da je menjas, barem sto se tice B kategorije i ona vazi do datuma upisanog na njoj. Za profesionalne kategorije mislim da isto vazi, jer uskoro stize ovamo jedan Grk sa svojom VD iz Grcke koji ce da trazi posao. E sad ako znas jezik+imas vozacku dozvolu EU posao za vozaca autobusa neces naci jedino ako ga ne trazis. Kad sam napisao 100% mislio sam na to. E sad sto se tice procenta radnog vremena ako imas samo srpski pasos moras da imas onaj famozni minimum od 80% i da se neko malo iscima oko tebe oko papira i radne dozvole. Za detaljnije informacije oko VD pitaj prijatelje iz Slovenije jer ne znam sve detalje oko toga.
Sto se tice Slo i VD, ako neko ima profesionalnu skolu za vozaca samo menja VD uz neku taksu. Za ostale barem sto se tice B kategorije polaze se samo test a za profi kategorije ne znam to isto moras da ih pitas, ili pronadji na netu, sve je na njemu samo treba naci. Pozz.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 10:17 - pre 141 meseci
Za isabeu
http://www.vegvesen.no/en/Home
Ovde su sve informacije i kontakti.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 10:24 - pre 141 meseci
hvalaaaaaaaaaaaa!
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 10:48 - pre 141 meseci
Pozdrav svima,
Evo svezih info iz NAV-a.Svi oni koji dodju na spajanje porodice nemaju pravo na novcanu nadoknadu dok ne nadju posao i besplatne casove norveskog.Moguce da je ovo moglo ranije, jer poznajem ljude koji su ostvarili ovo pravo,ali sada ne moze.
Pravo na novcanu nadoknadu se stice ako ovaj supruznik, koji je sponzor, izgubi posao ili ako je osoba koja je dosla na spajanje porodice radila u Norveskoj,pa ostala bez posla, tako sto je poslodavac raskinuo ugovor o radu.Dakle, nista novo.
Dete moze da dobije deciji dodatak, koji iznosi oko 980 kr, i za to je od dokumenata potreban izvod iz maticne knjige rodjenih za dete, medjunarodni obrazac.
Usput sam cula i ovo, pa hajd' da napisem.Svako ko ipak uspe da dobije novac od NAV-a, na koji nema pravo, bude "uhvacen" kad-tad, i mora da vrati sve unazad.Ovo sam, doduse, cula da rade Norvezani, a ne nasi, ali eto da podelim i to.
Sto se tice obdanista sve info mogu se pronaci na sajtu komune u kojoj zivite i moze da se aplicira online.Za decu sa posebnim potrebama se mora otici licno u komunu i podneti zahtev.
Jos nesto, bar u komuni gde ja zivim, postoji besplatna pravna pomoc advokata odredjenim danima, pa je dobro iskoristiti za razna pitanja na sta imamo prava i tako to, obzirom da pokriva porodicno i radno pravo.
Evo, za one koji treba da polazu za norvesku dozvolu, link na kome je vezba za test iz teorijskog dela
http://www.vegvesen.no/Forerko.../Teoripr%C3%B8vequiz?open=true

A sad jedno pitanje za one koji su u Rogalandu.Naime, mi kada ucimo norveski ucimo bokmal, a ovde se govori Stavanger dialekt, koji lici na danski, ne razumem ga cak ni u pisanom obliku.Da li vi koji ste od pocetka radili ovde morali da ucite Stavanger dialekt zbog posla ? tj. da li su vam na poslu to trazili?

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 11:03 - pre 141 meseci
Citat:
mihaleks:
Za isabeu
http://www.vegvesen.no/en/Home
Ovde su sve informacije i kontakti.



Uvoz i nije nešto isplativ, za yamahu r1 2005, davanje oko 50 000 nok, znači isto dođe uvesti ili kupiti tamo za cca 100 000kr.
he he, dobro dobro, treba prvo skočiti pa reći hop!
@aleksandra, taj međunarodni rodni list se može dignuti i u matičnoj državi ili..?
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64
Via: [es] mailing liste



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 11:16 - pre 141 meseci
>
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 11:21 - pre 141 meseci
aleksandra, preko maila ne prolazi poruka, probaj direkt preko foruma
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 11:30 - pre 141 meseci
Meni stigla poruka na mail, ali ovde na forumu je nema.Hvala isabeau917.Evo poruke
Sva dokumenta iz opstine u maticnoj zemlji, kao sto su maticni list iz knjige rodjenih, vencani list, ima i onaj o razvodu,ali ne znam kako se zove, mogu da se traze na medjunarodnom obrascu.Taksa je duplo skuplja, ali to se jednom uzme,pa imas ovde za sta god ti zatreba.
A sto se tice uvoza automobila, uopste se ne isplati.Ja sam u Srbiji imala nov auto i vise mi se isplatilo da ga prodam i kupim ovde drugi nego da ga uvezem.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 11:38 - pre 141 meseci
Hvala puno aleksandra! Ne želim trčati pred rudo, ali kad/ako odemo nećemo se vraćati po papire,a nemamo nikog da to obavlja umjesto nas, tako da sve informacije moram skupiti na vrijeme. Da, što se tiče auta, nije uopće isplativo uvoziti, za motor bi profitirali nekakvih 30 000 nok ali sad ima i važnijih stvari.. zadovoljstvo tek na kraju..
pozzzzz!
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 12:17 - pre 141 meseci
Nemojte da se zaludjujete sa stranim dozvolama, lijepo pise da; Dozvola vazi iz zemlje iz koje imate pasos,odnosno u kome je norveska visa. Tako mi je rekla zena u Vegvesenu a stoji i na internetu. EU je pocela polako da priznaje nase nove dozvole ,Italija je to uradila pre neki dan,tako da ce sigurno i ostale zemlje to uskoro uradi !
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 12:18 - pre 141 meseci
Citat:
mihaleks:
Ukratko. Ako imas VD neke od drzava EU u NO ne moras da je menjas, barem sto se tice B kategorije i ona vazi do datuma upisanog na njoj. Za profesionalne kategorije mislim da isto vazi, jer uskoro stize ovamo jedan Grk sa svojom VD iz Grcke koji ce da trazi posao. E sad ako znas jezik+imas vozacku dozvolu EU posao za vozaca autobusa neces naci jedino ako ga ne trazis. Kad sam napisao 100% mislio sam na to. E sad sto se tice procenta radnog vremena ako imas samo srpski pasos moras da imas onaj famozni minimum od 80% i da se neko malo iscima oko tebe oko papira i radne dozvole. Za detaljnije informacije oko VD pitaj prijatelje iz Slovenije jer ne znam sve detalje oko toga.
Sto se tice Slo i VD, ako neko ima profesionalnu skolu za vozaca samo menja VD uz neku taksu. Za ostale barem sto se tice B kategorije polaze se samo test a za profi kategorije ne znam to isto moras da ih pitas, ili pronadji na netu, sve je na njemu samo treba naci. Pozz.

Hvala mihaleks, pa se cujemo ako zaskripi !!!

L.Boban
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.224.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 12:55 - pre 141 meseci
Cela stvar sa norveskom vozackom dozvolom je u posebnim vremenskim uslovima , tako da ce polaganje kod njih biti obavezno i ubuduce.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 13:36 - pre 141 meseci
Citat:
surbat:
Nemojte da se zaludjujete sa stranim dozvolama, lijepo pise da; Dozvola vazi iz zemlje iz koje imate pasos,odnosno u kome je norveska visa. Tako mi je rekla zena u Vegvesenu a stoji i na internetu. EU je pocela polako da priznaje nase nove dozvole ,Italija je to uradila pre neki dan,tako da ce sigurno i ostale zemlje to uskoro uradi !

Cek, da li to znaci i npr. da ako ja imam pasos EU a VD iz Srbije da mi vazi dozvola?
Moze li neki link ka informacijama/vestima i slicno o tome da je Italije priznala nase nove dozvole?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 14:09 - pre 141 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:
Cela stvar sa norveskom vozackom dozvolom je u posebnim vremenskim uslovima , tako da ce polaganje kod njih biti obavezno i ubuduce.



to to, klizeći u zavoj pod ručnom po snjegu, to je prava vožnja!!!
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 14:29 - pre 141 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
surbat:
Nemojte da se zaludjujete sa stranim dozvolama, lijepo pise da; Dozvola vazi iz zemlje iz koje imate pasos,odnosno u kome je norveska visa. Tako mi je rekla zena u Vegvesenu a stoji i na internetu. EU je pocela polako da priznaje nase nove dozvole ,Italija je to uradila pre neki dan,tako da ce sigurno i ostale zemlje to uskoro uradi !

Cek, da li to znaci i npr. da ako ja imam pasos EU a VD iz Srbije da mi vazi dozvola?
Moze li neki link ka informacijama/vestima i slicno o tome da je Italije priznala nase nove dozvole?




Izaslo je u novinama u reviji SAT,juce sam procitao,Italijani su jos u junu ratifikovali sporazum ali se cekalo da nasa skupstina ratifikuje. Odluka stupa na snagu 180 dana od ratifikacije znaci u martu mesecu. U Portugalu isto vaze nase dozvole,mogu da se zamene bez polaganja ! U finskoj moze da se vozi 2 godine pa da se zamene uz polaganje.
Ne vazi ti dozvola ako ti je pasos EU a nasa vozacka! pitao sam u vegevsenu.

 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 14:32 - pre 141 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:
Cela stvar sa norveskom vozackom dozvolom je u posebnim vremenskim uslovima , tako da ce polaganje kod njih biti obavezno i ubuduce.





Ranije se polagala ,voznja na ledu, ako na to mislite. Ali nije bilo neophodno ici na teoretsku nastavu i casove voznje ! Sada je sve obavezno !
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 14:38 - pre 141 meseci
Dobro onda, hoće li se priznati naša vozačka kad uđemo u eu ili neće?? Da saznam na vrijeme..
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 16:00 - pre 141 meseci
U Portugalu se moze voziti 3 mjeseca na vozacku iz Srbije zatim je zamijenis za Portugalsu u stvari predas oni ostaju sa tvojom vozackom i cekas Portugalsku .
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.85-200-37.bkkb.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 17:00 - pre 141 meseci
Evo mene opet posle nekog vremena. Vidim da se priča o vozačkim dozvolama pa rekoh da se umešam jer je meni to jako sveže, štaviše, danas mi je stigla dozvola u sanduče :).
Znači, posle raspitivanja u vegvesenu sam shvatio da nam ništa ne priznaju što se VD tiče, mislim na srpsku VD i onda sam otišao u auto školu.
U auto školi se sve dogovorite sa njima, ja nisam hteo sve odjednom da platim pa sam ih zamolio da mi naplaćuju deo po deo, u jednoj školi nije moglo ali u drugoj jeste.
Nije neko cimanje kao što izgleda a tačne cene ću napisati ispod.
Mi koji imamo već dozvole i koji znamo da vozimo moramo u auto školi da odvozimo samo obavezne delove plus jedan čas na kom te instruktor proceni da li znaš da voziš.

Znači ovako ide :
1.dan - procena instruktora (vožnja 45 min) - 600 nok
isti dan može ali ne mora i vožnja po klizavom ili po ledu "sikkerhertskurs på bane" 3 casa teorije i 3 casa voznje (ide se na specijalni poligon) traje od 8:00h do 14:00h
(to je ujedno i najzanomljiviji deo) - 5100 nok

2.dan - duga vožnja - "sikkerhetskurs på veg" 5 casova teorije i 8 casova voznje (dobijes plan voznje i mesta na koje treba da odvezes i pravis plan pomocu interneta i
instruktora kako doci do tih mesta), traje od 07:00h do 14:00h (vozis dok ne crknes) - 6700 nok

3.dan - kurs prve pomoci - "førstehjelpkurs" - 4 casa teorije - 800 nok

4.dan - nocna voznja "mørkekjøring" - 1 cas teorije i 2 casa voznje (voznja po mraku). Nocna voznja se moze odvozati samo od 01.10. do 28.02. jer tada ima mraka u radno
vreme skole, naravno moze se polagati i bez odradjene nocne voznje ukoliko polazete van navedenog perioda ali ste obavezni da u navedenom periodu odradite i taj kurs
a dozvola ce vam, ukoliko polozite leti, vaziti do 01.02. ili 01.03. dogodine jer morate i na ovaj kurs pa onda u vegvesen na novu zamenu dozvole koju vec imate. Kurs
kosta 1500 nok.

Polaganje :

Teorijski test - 500 nok
Testove mozete polagati kada god hocete, moze i pre upisanih casova a moze i posle a u svakom slucaju pre vozackog ispita. Polazu se u vegvesenu bilo koji radni dan u bilo koje vreme, na engleskom ili norveskom, ne zakazuje se. Odes tamo, uplatis, predas mobilni i daju ti racunar i imas 90 minuta. Ukoliko se padne mora se ceka min. 2 nedelje na novi pokusaj.

Test voznje : 3150 nok ( 2000 iznajmljivanje auta od auto skole za potrebe polaganja + taksa vegvesenu 850 + 300 izdavanje dozvole).
Na test voznje se ceka u proseku mesec dana od dana kada pozelite da ga zakazete, mislim u Bergenu, za ostale ne znam.
Test traje sat vremena, prvo ti objasni u kolima sva pravila ponasanja i sta da ocekujes i onda ti postavi pitanje npr. da mu pokazes gde se nalazi akumulator u autu ili sl. i kreces u voznju.

Sledi odmah slikanje, prijavljivanje na salteru vegvesena i dobija se papir koji je privremena dozvola a dozvola stize na kucnu adresu postom za 5-6 dana.

Znaci sve ukupno kosta - pristojno vremena mada sam mislio da ce biti jos gore i puno para tj 16850 nok plus nocna voznja 1500 nok = 18350 nok mada su me i to plasili da je mnogo vise, tako da sam sada jos i srecan sto sam se olaksao za "samo" toliko.

Sto se tice navedenih kurseva svi oni su obavezni (obligatorisk) a cene se razlikuju od skole do skole, ovo su cene iz moje skole i ja sam naveo moje iskustvo sa dobijanjem VD.

Pozz.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
35.231.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 17:21 - pre 141 meseci
Ljudi sada ste me skroz zbunili.
Pa da pitam.
Ja sam mislio da je procedura sledeca.
1.Nauciti norveski
2.Izvrsiti autorizaciju diplome
3.Traziti posao preko neta
E sada sta mi nije jasno.
1.Kako sam ja diplomirani inzenjer za tekstilno inzenjerstvo tekstilno masinska struka,da li ja moram posao da trazim sa mojom diplomom,ili mogu traziti bilo koji drugi posao a da je bitno da imam autorizaciju diplome.
Napominjem da radim u skoli 15 godina,i da radim kao administrator mreze i serviser racunara poslodavac moze da mi izda potvrdu da sam to radio,kao i ostalo kao profesor tekstilne grupe predmeta.
Jer sam iskren da budem planirao da u IT bransi trazim posao,jer da bi trazio kao profesor treba mi NP3 jezik,kao i dodatno polaganje pedagogije.
E sada imam ja neke sertifikate racunarske mreze,Windows odrzavanje racunarskih mreza,Multipoint 2010,pa sam to planirao da prevedem i stavljam kao dokumentaciju prilikom konkurisanja.
2.Da li onda isto i za suprugu vazi jer je ona profesor informatike,da li i ona mora da trazi posao u svojoj struci kao profesor ili moze u IT grani.
Izvinjavam se ako sam nesto propustio ali bi hteo da znam,jer od oktobra krecem da ucim norveski i skupljam papire i prevod pa da saljem u nokaut.
Pozdrav
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7936362 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.