Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948050 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 20:22 - pre 143 meseci
Ja sam stekao utisak da DnB radi sa obicnim smrtnicima preko one stvari. Cijene nekih usluga im apsolutno nisu normalne.

Otvoris online racun u Skandiabanken, 250 NOK kartica godisnje, sve ostalo dzaba. Istina da nemaju nigdje zemaljsku filijalu ali mozes u te svrhe da koristis DnB ili neku drugu ako bas trebas. Kotiraju se visoko po mnogim statistikama i istrazivanjima trzista.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 20:30 - pre 143 meseci
E *ebem ih.. https://www.dnb.no/privat/nettbank-mobil-og-kort/konto/leve.html
I ima opcija da se vidi i na https://www.dnb.no/privat/nettbank-mobil-og-kort/konto.html

Ipade da i mi petlovi od 35 godina mozemo uzeti taj LEVE pakke i neplacati proviziju....
A kada budem imo prihode preko 800.000 onda mogu dobiti paket SAGA.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 20:45 - pre 143 meseci
Citat:
stavasbriga:
Ja sam stekao utisak da DnB radi sa obicnim smrtnicima preko one stvari. Cijene nekih usluga im apsolutno nisu normalne.

Otvoris online racun u Skandiabanken, 250 NOK kartica godisnje, sve ostalo dzaba. Istina da nemaju nigdje zemaljsku filijalu ali mozes u te svrhe da koristis DnB ili neku drugu ako bas trebas. Kotiraju se visoko po mnogim statistikama i istrazivanjima trzista.



Matorci uvek moraju da traze alternative...
Ok,ljudi necu vise...salim se malo!
Prijatno vam vece,uz bronzu vaterpolista sa OI !

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nsperce
Novi Sad

Član broj: 287278
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 10:22 - pre 143 meseci
Pozdrav svima!

Evo pratim ovu temu prilicno pasivno vec duze vreme jerbo nisam imao sta pametno reci. Iskreno, nemam ni sad, ali imam da pitam .

Malo je ovo sve zavrnuto oko radnog i boravisnog viziranja, a mozda i nije, nego se meni samo cini !? U svakom slucaju, zeleo bih da rezimiram ono sto sam svatio iz vaseg iskustva a ocekujem da me iskusniji isprave:

Potpise se ugovor sa poslodavcem i zakaze termin u UDI-ju. Ode se sa UDI-jevim formularom (ugovorom), sa firminim ugovorom tj ponudom od poslodavca, kopija pasosa, slika pasoske velicine, dokaz o obrazovanju, dokaz o radnom iskustvu od predhodnih poslodavaca, potvrda o prebivalistu i CV i to je to.

Preda se sve to i ako se opis posla poklapa sa onim sto je u diplomi (a trebalo bi da sam skilled worker), odma se aplicira i za early employment scheme i ako bog da srece i zdravlja moze se vec posle nedelju dana poceti sa radom. TeoreCki......

E sad, ono sto me buni su sledece stavke:

Potvrda o obrazovanju ukljucuje: Prevod diplome i svedocanstva (srednja skola) ili samo diploma? Prevod diplome mora da se nosi kod nas u sud da se lupa apostilo pecat, ili oni to tamo u UDI-ju overavaju da je to to?

Potvrda o radnom iskustvu: U ojoj to formi treba i da li treba od svih poslodavaca gde sam radio ili je dovoljno od od ovog gde trenutno radim (zadnjih 9 godina od mogucih 18g staza). Ili to moze samo da se ono sto je u radnoj knjizici i to je to?

Potvrda o prebivalistu: Iznajmljujem gajbu pa prijavljujem tu adresu ili nadjem nekoga ko je voljan da kaze "evo ti moja adresa pa meti nju, ja sam na njoj, ili moze adresa firme... Malo je zenuto da se iznajmljuje gajba jer odbijanje postoji a gajba nije jeftina pa je onda tu trosak velik i ne sluzi nicemu Mislim ako mora, mora. Sta da se radi...

Kopija pasosa: Opet odem kod nas da overim kopiju apostilo pecatom ili ce to u UDI-ju na licinom mestu?

Nemojte zameriti na ovim pitanjima, znam da vam je pun kofer da piste isto iznova. Procesljao sam ovu temu ali polako mi se inormacije sve ise i vise mesaju u glavi...

Inace, moguca destinacija je Oslo.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 16:01 - pre 143 meseci
Pozdrav drustvo!!!!
Cini mi se da je u Norveskoj teze naci stan,nego posao u pm...moj se drug muci vec trecu nedelju da nadje stan,verovali ili ne...Mozes proci iako si pusac i imas neku zivotinjku,ali brate ako imas dete,wow uzas...
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 17:41 - pre 143 meseci
Citat:
Vidis ti...ovo je gerijatrijski forum sa po kojim piletom tu i tamo...


krio sam se koliko sam god mogao, ali ova DNB me skroz razotkri

elem, da se pohvalim da mi je stigla ona spravica za netbanking od DNB, tako da definitivno mogu potvrditi da se sa personnumerom moze dobiti netbanking.

 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
*.80-203-55.nextgentel.com.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 18:43 - pre 143 meseci
Ma može i bez "pešonke" samo moraš da ih smaraš...ili pak da juriš DnB službenike po pošti, a ne u banci...to pali.
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 19:34 - pre 143 meseci
Citat:
moukoko:
Citat:
Vidis ti...ovo je gerijatrijski forum sa po kojim piletom tu i tamo...


:) krio sam se koliko sam god mogao, ali ova DNB me skroz razotkri :)

elem, da se pohvalim da mi je stigla ona spravica za netbanking od DNB, tako da definitivno mogu potvrditi da se sa personnumerom moze dobiti netbanking.




Kako si uspio , koliko dugo si u Norveskoj (Oslu)?
Moze li se sve odraditi preko neta ili moras u banku?
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 20:22 - pre 143 meseci
Citat:
toi:
Citat:
moukoko:
Citat:
Vidis ti...ovo je gerijatrijski forum sa po kojim piletom tu i tamo...


krio sam se koliko sam god mogao, ali ova DNB me skroz razotkri

elem, da se pohvalim da mi je stigla ona spravica za netbanking od DNB, tako da definitivno mogu potvrditi da se sa personnumerom moze dobiti netbanking.




Kako si uspio , koliko dugo si u Norveskoj (Oslu)?
Moze li se sve odraditi preko neta ili moras u banku?


pa pisao sam o tome na stranu ili dve unazad, ali hajde da objedinim (sad cu ja kao Mirjana da pocnem po x puta da odgovoram na ista pitanja - znam da je to tvoj posao, ali ne ljuti se Miro na mene samo ovaj put cu to uraditi ):

DNB
1. posaljes pitanje njihovoj korisnickoj sluzbi (Link) - kazes da imas norsk person nummer (naglasi da to nije D nummer), privremenu radnu dozvolu do tad i tad i pitas da li mozes dobiti netbanking kod njih prilikom otvaranja racuna
2. dobijes potvrdan mejl u roku od 24h, odstampas ga i poneses sa sobom
3. odes u banku i trazis (ovo je vec neko pomenuo ranije, i ja cenim da je vrlo bitno - ne pitas da li moze vec TRAZIS) nettbanking, a ako bude negativan odgovor pokazes odstampani mejl njihove korisnicke sluzbe
4. Upravo smo ustanovili na forumu da bi bilo idealno da se ima njihov LEVE pakke i obicna Visa kartica (a ne paket brukskonto i Visa electron)
5. cekas par dana da ti postom stigne preporucen paket sa tom spravicom za nettbanking

Fokus Bank
1. na njihovom sajtu apliciras za racun i karticu (link)
2. nakon 24h na mejl ti odgovore da imas uslove da budes njihov klijent
3. nakon par dana ti stigne preporuceno pismo koje se licno podize u posti
4. poneses pasos i papir o registrovanom personnumeru u postu, oni tamo ti oba dokumenta skeniraju i daju pismo
5. u pismu je objasnjenje da ce im posta proslediti tvoje kopije licnih dokumenata, i da cim otvore tvoj racun ti salju spravicu za netbanking, karticu i PIN postom
6. ja sam jos uvek na stavki broj 5, cekam vec nekih 10ak dana da mi to stigne, pa sam se smorio i sve zavrsio u DNB - ali pretpostavljam da ce u nekom trenutku i to stici..

ps. ne kazem da to moze/mora ovako i nikako drugacije da se zavrsi, samo kazem kako sam ja to uradio - a vec je dosta puta receno da ima i neinformisanih sluzbenika, i izuzetaka, i sta ti ja znam cega


 
Odgovor na temu

rajkapone
etf
Beograd

Član broj: 184367
Poruke: 8
95.180.35.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 21:00 - pre 143 meseci
Dok cekam da mi gospodin direktor odgovori, ili dok se ne javi neko iz 20tak kompanije za koje sam aplicirao, da vas "norvezane" priupitam nesto. Kao sto rekoh, dipl.inz.el sam, smer telekomunikacije, bavim se mrezama (cisco prvenstveno). Ima li neko da mi preporuci neku kompaniju, gde bih mogao CV da sibnem, ili pak mozda da mi da kontakt nekog naseg coveka iz IT branse? HVALA unapred!
 
Odgovor na temu

rajkapone
etf
Beograd

Član broj: 184367
Poruke: 8
95.180.35.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 21:15 - pre 143 meseci
Nadam se da ne trazim previse. :)

Inace, upravo sam procitao ceo forum, vrlo detaljno (trebalo mi je 3 dana), i jos jednom... SVAKA VAM CAST! Jedan od korisnijih foruma koji sam skorije posetio.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2012. u 21:49 - pre 143 meseci
Fudbalski klub Partizan igra sa Tromsom...rece mi koleginica da misli da je utakmica 23-eg avgusta ovde u gradu...
U "Vecernjim novostima" su zabrinuti zbog vestacke trave i 30 stepeni nize temperature od sada aktuelne u Beogradu...
Bokte...ko ove spoji...

http://www.novosti.rs/vesti/sp...jurdjic-Tromso-u-kozi-favorita
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 09:08 - pre 143 meseci
E sacu ja da dosolim DNB sagu, ja sam sa D numerom dobio ebanking odma prvi dan kad sam i dobio D-numer, pitala me zena jel ocu online i ja reko ocem (expozitura u Haukeland bolnici). Kolega nakon mesec dana bio na isto mesto i zaboravio da pita pa nije dobio, ali je preko neta narucio i dobio u roku od nedelju dve.
Dakle, potvrdjeno pravilo da nema pravila, ne vredi biti lep vec samo uporan
 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 17:28 - pre 143 meseci
Gde se prijaviti za polaganje NP3 i na koji nacin izvrsiti uplatu, tj da li oni salju fakturu ili se placa online?

Konkretan slucaj.
Supruga je pohadjala letnju skolu Norveskog jezika u Oslu, u medjuvremenu je predala dokumentaciju za autorizaciju kao medicinski tehnicar i dok je boravila u Oslu rekli su joj da za trazenje posla u Oslu treba polozen i NP3. Znamo samo da se polaze krajem Oktobra pa je potrebna informacija kako se prijaviti i kako izvrsiti uplatu. I ako ima ko koji test a da mu nije potreban da nam posalje da bi ona vezbala ili ako ko prodaje testove.
Unapred hvala svima za odgovor

 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 18:52 - pre 143 meseci
Citat:
tara3110:
Gde se prijaviti za polaganje NP3 i na koji nacin izvrsiti uplatu, tj da li oni salju fakturu ili se placa online?

Konkretan slucaj.
Supruga je pohadjala letnju skolu Norveskog jezika u Oslu, u medjuvremenu je predala dokumentaciju za autorizaciju kao medicinski tehnicar i dok je boravila u Oslu rekli su joj da za trazenje posla u Oslu treba polozen i NP3. Znamo samo da se polaze krajem Oktobra pa je potrebna informacija kako se prijaviti i kako izvrsiti uplatu. I ako ima ko koji test a da mu nije potreban da nam posalje da bi ona vezbala ili ako ko prodaje testove.
Unapred hvala svima za odgovor



Prijavljivanje je na sajtu Folke univerziteta - link
Usmeni deo NP3 testa iz 2008 - link
Pismeni deo, tj skripta iz 2008 - link

Sto se tice placanja - videces kada krenes u prijavljivanje ispita, sada je to promenjeno u odnosu na ranije

ps. u skripti je nesto malo ispisano, nadam se da ne smeta
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.82.97.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 19:39 - pre 143 meseci
Dobro vece po prvi put!
Godinu dana se vec spremam za odlazak u NO, ucim jezik, i tiho citam forum. Posto je moj odlazak sada vec izvestan, odlucila sam da se ukljucim. Ovde sam lekar, radim, a tamo cu biti helsefagarbeider. Cekala sam oko 4 meseca na papire. Zavrsila dva nivoa u Sagi, pohadjam treci privatno, i nasla sam medicinsku literaturu sto radim sa svojom profesorkom. Planiram da u oktobru polazem Norskprøve 3 i imam neke informacije. Sam test, pisani i usmeni deo je 120 evra. U Sagi vrse pripremu za polaganje NP3, to je 150 evra. Pocinje 9.09.12. u Beogradu. Moze i preko skajpa, ko nije odatle (kao ja, ali planiram da idem za Bg). Do 17.septembra je prijava za test. Sam test je 24.oktobra, prvi deo. Drugi je izmedju 25-30.oktobra. Eto, to je sva filozofija. I nisam rekla nista specijalno sto nema na fun.no.
U fazi sam pisanja CV-a, imam Mirjanin kostur, ali, ako je neko toliko dobar da mi posalje svoj kao primer, bila bih zahvalna.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 20:02 - pre 143 meseci
Sto se tice DNB banke i onih kretenskih 2.5 krune sto naplacuju na VIZA karticu....

Bio sam danas u banci i trazio taj LEVE/PAKKE i rekose moze ali u tom paketu ako ima i master debitna kartica pa me naterase i to da uzmem... to jest trebaju ima podatci cak iako necu da je uzmem :(

Mrcvarili me jedno 10/15 minuta u vezi silnih pogataka za tu karticu i onda na kraju zena nazvala centar za te master kartice gde rekose da to ne mogu dobiti posto nisam u radnom odnosu dovoljno dugo.. ili sam stranac i li sta vec.. ali nedaju.
Ili je i ovaj put bio faktor slufbenica dobro de ne bas u minicu.... ali me je naterala da joj dam sve zive podatke :P
Uglavnom glupost nevidjena posto sam ovde skoro godinu dana i imam solidna primanja... al ajde.. bas me briga za njihovu master karticu neka ima je.
Na kraju izdace mi novu VIZA karticu sa slikom i koristice staru sliku sto imaju u sistemu posto je od nedavno ... i potpiso sam ugovor i to je to.
Taj paket izadje 250 kruna godisnje.

Nije mi jasno sto mi to odma nisu dali u startu kada sam doso i reko da imam norveski personalnumber i reko da moram sve novo da vadim.... izgleda je fora u tome da vas zeznu. Pa ko ne primeti nek placa.

Tako da eto vadim VIZA karticu po treci put.. i vec mi je muka posto sam ponovo moro da zbrisem sa posla.... A mozda cu jos jednom morati da idem da mi poniste staru.(videcu mogu li to nekako preko netbankinaga da uradim).


 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 20:10 - pre 143 meseci
Citat:
tara3110: Gde se prijaviti za polaganje NP3 i na koji nacin izvrsiti uplatu, tj da li oni salju fakturu ili se placa online?

Konkretan slucaj.
Supruga je pohadjala letnju skolu Norveskog jezika u Oslu, u medjuvremenu je predala dokumentaciju za autorizaciju kao medicinski tehnicar i dok je boravila u Oslu rekli su joj da za trazenje posla u Oslu treba polozen i NP3. Znamo samo da se polaze krajem Oktobra pa je potrebna informacija kako se prijaviti i kako izvrsiti uplatu. I ako ima ko koji test a da mu nije potreban da nam posalje da bi ona vezbala ili ako ko prodaje testove.
Unapred hvala svima za odgovor


Evo i noviji test.. mislim da je iz 2011 http://www.4shared.com/zip/4nYkooRl/NP3.html? ja licno skeniro :D
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
143.97.2.*



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2012. u 21:06 - pre 143 meseci
Citat:
gogi77:
Sto se tice DNB banke i onih kretenskih 2.5 krune sto naplacuju na VIZA karticu....

Bio sam danas u banci i trazio taj LEVE/PAKKE i rekose moze ali u tom paketu ako ima i master debitna kartica pa me naterase i to da uzmem... to jest trebaju ima podatci cak iako necu da je uzmem :(

Mrcvarili me jedno 10/15 minuta u vezi silnih pogataka za tu karticu i onda na kraju zena nazvala centar za te master kartice gde rekose da to ne mogu dobiti posto nisam u radnom odnosu dovoljno dugo.. ili sam stranac i li sta vec.. ali nedaju.
Ili je i ovaj put bio faktor slufbenica dobro de ne bas u minicu.... ali me je naterala da joj dam sve zive podatke :P
Uglavnom glupost nevidjena posto sam ovde skoro godinu dana i imam solidna primanja... al ajde.. bas me briga za njihovu master karticu neka ima je.
Na kraju izdace mi novu VIZA karticu sa slikom i koristice staru sliku sto imaju u sistemu posto je od nedavno ... i potpiso sam ugovor i to je to.
Taj paket izadje 250 kruna godisnje.

Nije mi jasno sto mi to odma nisu dali u startu kada sam doso i reko da imam norveski personalnumber i reko da moram sve novo da vadim.... izgleda je fora u tome da vas zeznu. Pa ko ne primeti nek placa.

Tako da eto vadim VIZA karticu po treci put.. i vec mi je muka posto sam ponovo moro da zbrisem sa posla.... A mozda cu jos jednom morati da idem da mi poniste staru.(videcu mogu li to nekako preko netbankinaga da uradim).



Verovatno je za Master disaster karticu bio problem jer jos nisu odradjene poreske liste, koje se obajvljuju pocetkom oktobra, pa su dostupne i firmama moje rade kreditne provere.

Svoju staru VISA karticu mozes ubiti telefonski, pozivom korisnickom centru 04800.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2012. u 00:41 - pre 143 meseci
vece narode... posto sam na godisnjem odmoru a stiglo mi je poprilicno mailova i pitanja na slicne i iste stvari pokusacu ovde u globalu da odgovorim.... a ista pitanja su mi postavili i neki ljudi koji zele da dodju u Norvesku a s kojima sam licno pricala.... sviju zanima odgovor na pitanje kako otici.... avionom je najlakse ... salu na stranu ali treba pratiti ispravne korake.... naci na birou zaposljavanja da li je tvoj kadar potreban kakve su sanse za posao, verifikovati diplomu, doci u Norge i traziti posao.... sta me ceka na tom putu.... budi spreman na najgore tako da ce ti sve ostalo biti maciji kasalj.... ako znas unapred sta te ceka i gde ce te zezati i za koju glupost neces nikad ni otici.... sta da ponesem.... ponesi strpljenje, ludost, psihicku spremu,novac, nesto hrane, debele zivce, i zelju za uspehom s mnogo odlucnosti upornosti i volje... da li si ti zadovoljna, uspesna, smatras li da si dostigla vrh i imas sve sto zelis.... ne, po mojoj prirodi je da uvek idem dalje i gledam napred... zadovoljna sam, ostvarila sam ono sto sam zeljela.... nisam gasterbajter,covek sam i dalje isti onaj koji sam bila i ovde (Bosna).... pijem isto pice, iste cigarete pusim, manje vise s istim ljudima se druzim.... imam lose dane s vemena na vreme kao i svi uostalom.... da li se planiras vratiti.... hmmm tesko pitanje bar za narednih 5 godina.... covek jednom kad ode iz svog grada zauvek je stranac u njemu.... to je stvar koju niko pobiti ne moze... a najteze je biti stranac u rodjenom gradu..... mnogo lakse je biti stranac bilo gde.... i na kraju krajeva vratiti se isto je kao pljunuti sam sebi u lice na svu muku sav znoj,napor, zelju,volju strpljene.... ali ovo kao u Bosni da niko ne radi,svi kukaju a kafici puni i ista raja pije kafu u istim kaficima svak idan... to nema nigde na svetu pa nek prica ko sta hoce.... ovi iznenadni rostilji iako se nema para, to mozes da zaboravis tamo negde preko.... na kraju krajeva covek kad se vrati ovamo ne krece on od broja 10 nego opet krece od nule, opet se uci na ovaj sistem... i samim tim opet si nov pocetni kstranac... a jos da ne pricam o tom ako je covek zavrsio fakultet ili specijalicaciju koja kod nas jos ni ne postoji... e tek si onda-.... jeza u ledja .... da li tamo ima posla jos uvek.... da, ima ,samo je pitanje kakvog i za koje zanimanje i u kom mjestu.... Savet.. gledaj levo,desno,slusaj,skupljaj,kupi.... sve sto saznas trebace ti jednog dana... proveri 5 puta pre nego nesto uradis.... idi u zvanicne institucije i pitaj ono sto te zanima... i ono najvaznije drzi se dalje od nasih,posebno onih koji tamo zive po 20 godina i onih koji su tu godinu dana ili nedo bog dosli malo pre tebe a nisu ni svoje pitanje resili..... ma koliko ocajno zvucalo i bjedno i sovinisticki mozda istinito je.... pogan smo narod i nas narod sve sem uspeha ce da ti oprosti....

jedna jako zanimljiva a totalno tacna stvar jeste to da je covek koji je otisao preko i mucio se za ono sto ima danas, uvek ali ama bas uvek je dezurni krivac ovom nasem coveku koji je ovde.... neki dan slusam u kaficu pricaju neki likovi kao ma daj ovi stranci dosli ne moze se nigde parkirati,je*ali majku svoju i parking placaju pa ni cigana nema..... drugi kaze ma joj kakav parking jedan kod mene parkirao se u sred parka i jos smece ostavio - a kad covek kupi smece onda ce ovi domaci da te tovare samo tako ko zadnjeg debila kako te to tudja drzava naucila.... konobaru i ujutru na kafi i navece na pivu ti si kriv za sve.... ako mu ne ostavis baksis kaze je*o mater gasterbajtersku ne zna za red, ne moze da ostavi ni marku baksisa.... ako ostavis 2 marke na turu od 23km onda kazu evo ga ovca za sisanje te ti sutradan u istoj kafani pivo nije marku ipo nego dve.... jos kad se popije vrlo lako neces ni kusur dobiti... e onda ti posto nisi ovca zovnes policiju e onda je belaj.... opet si ti onaj crni gasterbajter je*o mater svoju.... nasmejes se prodavacici pita te sto se smesskas cinicno sta je problem.... kupis knjigu - pa da zabravio jezik pa da se podseti.... trazis coca colu zero u kafani kaze devojko Bosna je ovo a ne ta tvoja svabija.... odes da se kupas pored reke ovaj jadan umoran s posla dodje a stranci zauzeli mesta po plazi on j*be grebe umoran pa jos nema gde da stavi peskir... pa sve govori neka neka je*em vam mater otici ce te vi.... i tako smesno tuzno i istinito.... pozdravljam ja vas sa sirokog Balkana i ove teske neimastine a puni kafana....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948050 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.