Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948338 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 20:08 - pre 143 meseci
To do sada nisam cuo da treba tih 60.000 kr na racunu, a evo u toku sam s papirima za spajanje porodice.

Sve pise na UDI sajtu sta je potrebno,a tih 60.000 kr se ne pominju.

 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 20:12 - pre 143 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Toi,
Otvori ovaj link pa procitaj na 12. str. jeste da je od ranije,ali ne verujem da se mnogo promenilo
http://www.imdi.no/Documents/B...andbok/iFakta_2008_BOSNISK.pdf
Za ovo da na racunu mora biti odredjen iznos nisam cula, da li znate kada je nastala ta promena?
Ja sam predala papire za spajanje porodice u dec. prosle god. i dobila sve za mesec dana,a nisu nam trazili nikakvo stanje na racunu,samo ugovor o zakupu stana i izvestaj o poslednje tri mesecne plate i ona ostala dokumenta o identitetu.
Ja bih trebala uskoro da se prijavim u NAV,pa cu javiti iskustvo.



Vazi javi kakva su iskustva. Ja sam na sajtu UDI procitao da je potrebna lista od tri plate, pa se samo pitam da li je bitan iznos, radim isprekidano pa nisam siguran da li ce sve tri biti pune plate, moguce da prva bude recimo polovicna jer sam radio dosta manje. Tako da se pitam da li je to problem mozda trebam sacekati cetiri. E sad ako je ovo s tim iznosom nesto novo....
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 20:15 - pre 143 meseci
Aleksanda u zemlji cuda, imas pp od mene :)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 20:49 - pre 143 meseci
Citat:
toi: To za socijalu sam mislio da li imamo pravo nakon odgodjenog spajanja (Srbi iz Bosne :D). Ja prikazujem listu od tri plate, bitno je da u trenutku spajanja ima ta suma ili je dovoljno samo da je prosao taj iznos preko racuna. Hvala na informacijama :)


Koliko ja znam, niko sa prostora bivse Juge nema pravo na socijalu osim onih koji su dosli preko izbeglickog statusa. Kako mi rece zena u NAV-u vi ste sami dosli (misleci na moju suprugu i mene) i sami morate obezbediti sredstva za zivot. Cak i kurseve jezika samo placamo.

Citat:
zdovc: Ček, ček, ček! Odakle si ovo izvukao molim te?


Nigde nisam procitao, ali mi je radnica na salteru UDI-ja licno rekla da mi je i to potrebno, posto smo mi upravo produzili dozvole, bas pre neki dan nam je stigao odgovor. E sad, ja ne ulazim u to koliko je to istina ili nije, licno mi je to rekla da prilozim, i kada sam doneo izvode iz banke, uzela ih je bez problema. Sad, nije to neki veliki problem, jer vam je potrebna potvrda da imate 60.000 kruna koje vam leze na racunu. Koliko god da imate, kontaktirate prijatelje, oni vam prebace odredjenu sumu do tog iznosa, uzmete potvrdu iz banke, i onda im lagano vratite novac nazad. :-) Dakle, i to se lako zavrsava.

Citat:
aleksandra u zemlji cuda: Toi,
Otvori ovaj link pa procitaj na 12. str. jeste da je od ranije,ali ne verujem da se mnogo promenilo
http://www.imdi.no/Documents/B...andbok/iFakta_2008_BOSNISK.pdf
Za ovo da na racunu mora biti odredjen iznos nisam cula, da li znate kada je nastala ta promena?
Ja sam predala papire za spajanje porodice u dec. prosle god. i dobila sve za mesec dana,a nisu nam trazili nikakvo stanje na racunu,samo ugovor o zakupu stana i izvestaj o poslednje tri mesecne plate i ona ostala dokumenta o identitetu.
Ja bih trebala uskoro da se prijavim u NAV,pa cu javiti iskustvo.


Izvinjavam se sto se mesam, ali po linku se vidi da je ta vest iz 2008-e godine, a to je za zdministraciju ovde vrlo, vrlo dug period, Uvek pokusajte da nadjete najsvezije moguce informacije.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 20:52 - pre 143 meseci
Jos jedna novost, ne tice se nas, ali cisto da posluzi kao info: pre par dana u UDI-ju stoji natpis da se Rumunija i Bugarska suspenduju iz sengeskog statusa u Norge, i da gradjani tih zemalja moraju imati validne radne i boravisne dozvole da bi boravili ili radili u No. Na salteru za informacije guzva, nerviranje, odbijanje... Jer nisu prolazili kroz proceduru pa ne znaju recimo da moraju zakazati termin elektronski i platiti takse. Sluzbenica samo sedi i sve vraca, uz podsecanje da moraju paziti na termine itd itd.
Dakle, boli uvo Norge sto su Rumunija i Bugarska u EU, posle one epizode sa naseljavanjem javnih povrsina, promenili su svoj stav, i zavrsena prica.
Tako je bar u Rogalandu.
Upravo zbog ovakvih primera je potrebno biti sto je vise moguce u korak sa novim desavanjima, jer stalno nesto menjaju, popravljaju ili doradjuju oko administracije. Sad nam izmislise oppholdskort, pa dobro, i to cemo da sredimo. :-)
 
Odgovor na temu

vozdratebra
Diplomirani inženjer organizacionih
nauka
Beograd, Srbija

Član broj: 225640
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 21:07 - pre 143 meseci
Pozdrav svima. Dosta se pisalo od mog poslednjeg boravka na forumu. :)
Ima nekih novih informacija i hvala svima koji ih izbacuju.

Imam jednu veliku molbu i nadam se da će možda neko moći da izađe u susret. Žena mi polaže jezik krajem oktobra i potrebno je da uplatimo za to polaganje. Da li mogu zamoliti nekoga ko je u Oslu da mi pomogne oko toga. Hteo bi da stavim adresu iz Osla u prijavu kako bi papiri stigli tamo. Žena će biti u Oslu (ili okolina, još ne znamo precizno) od 19og oktobra, a polaganje je 27og (prvi deo) pa bi mogla da se nađe sa tom osobom i pokupi svoje papire. Ako ima neko ko bi mogao da nam učini tu uslugu neka mi pošalje PP pa ćemo se dalje dogovoriti šta i kako.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 22:12 - pre 143 meseci
photoplazma,
Nije mi stigla poruka, mozes mi poslati na [email protected] .Inace, ja sam predala paire u NO,pa sam krace cekala.
 
Odgovor na temu

Nikola0230
Kikinda, Srbija

Član broj: 296895
Poruke: 12
77.241.100.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 22:17 - pre 143 meseci
Evo mislim da sam duzan da se javim i ispricam moju pricu od pre dva meseca, posto su mi sa ovog foruma koristile informacije.

Iz ranijih postova mozete naci da sam dipl masinski inzenjer (preko NOKUT-a master). Vise nisam imao izbora dole i morao sam da rizikujem i krenem putem za Oslo kod zeninog brata. Pre toga sam godinu dana slao CV i molbe sve certifikate koje imam (NDT ispitivanje materijala) iz Srbije, tek po koju odbijenicu dobijem. 15.06. sam stigao u Oslo, odmah sam poceo da saljem CV na sve konkurse za moju struku da bi vec prvi intervju sa vikarbiroom (Manpower je u pitanju) imao 03.07. i 06.07. sa potencijalnim poslodavcem koji mi je rekao da je zadovoljan i da treba da potpisem sa njima ugovor za 5 dana, da bi nesto proverio. Cetiri dana sve uredu, ovi iz vikarbiroa kazu dobio sam posao. Peti dan, poslodavac javlja da je odlozen taj projekat u Kristiansundu i da nije vise tako potreban radnik tamo, a ja odbio intervju za drugi posao u Bergenu direktno sa poslodavcem, bez posredovanja. Hteo sam da puknem, brzo sam probao da pregovaram za poziciju u Bergenu, ali sad oni nesto odlazu kao svi su na godisnjem odmoru i tako to. Tako sam sedeo u Oslu do 03.08. i nervirao se da bi me ovi iz vikarbiroa nazvali i rekli da sam dobio posao na istoj poziciji samo u Stavangeru. 06.08. sam potpisao ugovor na godinu dana sa vikarbirom i oni mi naknadno sredjuju radnu dozvolu i ostalo (tek 22.08. imam sastanak u Oslu u policiji).
I evo me sada u hotelu u Stavangeru do 17.08. do kada mi je platila firma u kojoj sam se zaposlio, jos uvek bez radne dozvole sa predatim papirima u NOKUT pre 3 meseca. Pre svega kada sam bio na intervjuu mislim da je presudilo radno iskustvo kojeg ja imam ukupno 10 godina bas na tom polju koje je njima trebalo. Ne zelim da se pravim pametan, ali mislim da kad se nesto hoce onda se i moze. Znaci, iz licnog primera kazem, da moze da se pocne sa radom iz turisticke vize sa srpskim diplomama ako ih prevedes, pa pridodas i transkripte ocena i razna cuda da dokazes da je sve to validno i jos ako imas radnog iskustva. I usput ako ima nekog iz Stavangera, ako zna za neki povoljan stan ili slicno, trebace mi hitno jer posle 17.08. nemam vise placen smestaj. Ovde je sve pakleno skupo jer ima svetska konferencija za naftne platforme pa ljudi izdaju stanove na dve nedelje za velike pare. Izvinjavam se ako sam malo zbrkano pisao ali sam umoran, ovih prvih pet dana na poslu me je bas iscrplo, ali eto smogao sam malo snage da otkucam ovu poruku. Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.08.2012. u 23:21 - pre 143 meseci
Super,zemljak...
To je ona prica,od pre neku stranu,na temu "rupa" ili ne u CV-u... kada CV igra najvazniju ulogu.Ako si radio ono sto njima treba i znas bas taj posao koji njima treba,sve se da srediti sto se papira tice.Ali to i jeste najvazniji uslov.
To se,Nikola odnosi na masinsku struku,sa mediicinksom je drugacije,mora sve da bude autorizovano pre nego sto pocnes da radis.
Cestitamo,puno srece dalje...
Sada nas je troje...ti i Mihaleks iz Kikinde i ja iz Ruskog Sela...Moramo da zaposlimo i ostala sela,Melenci,Mokrin,Idjos,Nakovo,Veliko Selo,Kozarci...ha ha ha!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 00:34 - pre 143 meseci
Mozda bi trebalo da znamo i ove podatke pre nego pocnemo "drvlje i kamenje" na norveski UDI ?

Za poslednjih 8 godina Srbiju je nastanilo 300.000 novih gradjana,koji su zapravo strani drzavljani,racunajuci bivsu Jugu kao i azijske zemlje,pre svega Kinu.Kinezi i jesu ti koji su najbrojniji kada je rec o trazenju srpskog drzavljanstva.
Takse?Onog ko zeli da postane gradjanin Srbije,to zadovoljstvo ce kostati 14.730 dinara!!!Setimo se da mnogi u Srbiji rade za 20.000 dinara(a u Vojvodini i za 10.000 dinara).Dakle,taksa je cela plata,ili u svakom slucaju ako se gleda beogradski prosek plata onda je to pola plate.Sta bi bilo kada bi nama Norvezani udarili taksu gde moramo da se odreknemo pola plate?Mi kukamo i na ove 3 000 kruna.
A s druge strane,otpust iz srpskog drzavljanstva kosta 26.970 dinara.Dakle,ne mozes tek tako da prestanes da budes srpski drzavljanin.To kosta jednu celu prosecnu srpsku platu.
A kada smo kod pravila?Do 9.oktobra ove godine,vaze sada aktuelna trenutna pravila(kao olaksavajuca) jer posle tog datuma,bice teze dobiti nas srpski pasos.

Mi nismo svesni da je ta imigraciona politika svuda teska i komplikovana.Nekako ti se cini da je to ovde jakoo tesko i mislis da je najteze,ali kada bi se neki Kinez javio na ovaj forum,on bi rekao da je to i u Srbiji vrlo zajebana stvar.U svakom slucaju,u poredjenju sa nasim taksama u Srbiji,ovo ovde je caj u odnosu na platu.
Ali kada kukamo,nama su nasi problemi najtezi (medju te spadam u prvom redu ja,jer ja se "ubi" kukajuci na takse).


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 11:46 - pre 143 meseci
Citat:
medicman: Jos jedna novost, ne tice se nas, ali cisto da posluzi kao info: pre par dana u UDI-ju stoji natpis da se Rumunija i Bugarska suspenduju iz sengeskog statusa u Norge, i da gradjani tih zemalja moraju imati validne radne i boravisne dozvole da bi boravili ili radili u No. Na salteru za informacije guzva, nerviranje, odbijanje... Jer nisu prolazili kroz proceduru pa ne znaju recimo da moraju zakazati termin elektronski i platiti takse. Sluzbenica samo sedi i sve vraca, uz podsecanje da moraju paziti na termine itd itd.
Dakle, boli uvo Norge sto su Rumunija i Bugarska u EU, posle one epizode sa naseljavanjem javnih povrsina, promenili su svoj stav, i zavrsena prica.
Tako je bar u Rogalandu.
Upravo zbog ovakvih primera je potrebno biti sto je vise moguce u korak sa novim desavanjima, jer stalno nesto menjaju, popravljaju ili doradjuju oko administracije. Sad nam izmislise oppholdskort, pa dobro, i to cemo da sredimo. :-)


Nije mi to najjasnije. Norveska nije u EU , ali primenjuje sve zakone koje je propisala EU o zaposljavanju. Bugari i rumuni nisu ni bili u sengenu , i sengen ne dozvoljava rad bez dozvola ,u tom slucaju se uvode prelazna razdoblja koja su za bugare i rumune istekla pre dva meseca . Evo info sa NAV-a :

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet med umiddelbar virkning den 15. juni 2012.

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet i Statsråd den 15. juni 2012 med umiddelbar virkning.

Dette innebærer at nye arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania likestilles med andre innvandrere fra EØS-landene utenom Norden. De trenger ikke lenger søke om oppholdstillatelse, det rekker å registrere seg.

Ne kazem da tako ne rade tamo kod tebe u Rogaland-u , ali ukoliko norvezani to ne postuju gradjani mogu da se zale.Ovo pricam jer sam prilicno upucen.
Pozdrav !

"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

rajkapone
etf
Beograd

Član broj: 184367
Poruke: 8
95.180.35.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 13:19 - pre 143 meseci
Dobar dan, dobri ljudi!

Zelim da proverim da li sam dobro shvatio proces dobijanja radne dozvole.

1) Imam univerzitetsku diplomu
2) recimo da imam ponudjen ugovor od strane poslodavca (odgovarajuce radno mesto, puno radno vreme, plata u skladu sa propisima)
3.1) odem za Norvesku i predam sve papire koji su mi potrebni (predaje se u policiji?):
- kopija pasosa
- fotografija
- offer of employment (Arbeidstilbud)
- informacije o poslodavcu od Central Coordinating Register for Legal Entities
- diploma fakulteta, prevedena
- potvrda o radnom iskustvu od prethodnog poslodavca
- CV
- informacija o tome gde cu ziveti u Norveskoj
- potvrda o placenim taksama
3.2) poslodavac predaje dokumenta u moje ime. Treba da poseduje Early Employment Scheme (valjda poseduje?), i tada moze zahteva da mi izdaju privremenu radnu dozvolu, kako bih odmah poceo sa radom (provisional confirmation)
5) Ukoliko sve prodje kako treba, kada dodjem u Norvesku moram se javiti u roku od 7 dana u policijsku stanicu gde je zahtev predat. Tada u policiji dobijam potvrdu da mogu poceti sa radom.



 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 15:27 - pre 143 meseci
Dobro si shvatio :-)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 17:44 - pre 143 meseci
Evo najnoviji prc na koji mi je drugar danas skrenuo paznju.
Naime ja imam racun i viza karticu u DNB banci.. i ispade da svaku transakciju u prodavnici vam naplacuju 2.5 krune :(
Znaci to se jedino vidi u onom PDF izvestaju koji vam salju na interni mail u pdf formatu i to imate u vasem sanducetu u net bankingu.



lepo pise 68 Varekjøp a kr. 2,50 170,00
Znaci ja sam macor lepo placo karticom mesecno 68 puta i omastio 170 kruna.

Ili ti na godisnjem niovou do sada Prislagte tjenester og omkostninger betalt hittil i år 1.537,46
1.537,46 krune godisnje sam ladno bacio. Znaci dobro tu ima i ono usluge kada se placa preko net bankinga al vecina su moji biseri u prodavnici.

Kad se samo setim odem ujutru i kupim dve zemicke za dorucak za 4 krune i platim lepo katicom i naplatem mi proviziju 2.5 krune :D
Eto ljudi pa sada vidite da li cete nositi kes i gomilu gvozdenjaka ili cete onako u novcaniku imati samo platiku kao ja do sada i placati sa njom.

Inace na sajtu DNB banke imate i cenovnik https://www.dnb.no/privat/pris...to-kort-nettbank.html#visakort

I sada ako neko zna sta treba da bi se dobio PAKET "Leve-pakke og SAGA" ili neki savet kako da se izbegne ova budalastina pisite.







 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 17:59 - pre 143 meseci
to sam bas i ja primetio kad sam video da sam dobio odobrenu Visa Electron, a ne obicnu Visa karticu (kod koje nema te provizije)..

Imas i cenovnik na sledecem linku:

Platne kartice DNB

Osim tih 2,5 NOK za svaku kupovinu, imas i naknadu za podizanje gotovine na bankomatu u periodu van radnog vremena banke, u iznosu od 5 NOK..
Ja sam mislio odmah po dobijanju te Visa Electron da apliciram i za obicnu Visa karticu, osim ako neko nema bolju ideju..
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 18:09 - pre 143 meseci
Pa ja imam najobicniji Viza karticu.. onu sa slikom.. i tu me sisaju ko ovcu svaki put 2.5 krune.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.15.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 19:18 - pre 143 meseci
sutra se selim iz jednosobnog stana (studio/garsonjera) u kome sam trenutno. Sandviken, Bergen. Ako nekom treba povoljan stan od 15og ovog meseca ili od sledeceg meseca mogu da pitam stanodavca ako jos nije nasao nikog. Cimajte me na privatne poruke.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.opera-mini.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 19:50 - pre 143 meseci
Citat:
gogi77:
Pa ja imam najobicniji Viza karticu.. onu sa slikom.. i tu me sisaju ko ovcu svaki put 2.5 krune.


hmmmm. to mi bas cudno, na njihovom cenovniku stoji ta naknada samo za Visa electron, dok za obicnu Visa stoji da nema nikakve naknade. mozda ima veze sa paketom, tj da mora biti taj Leve pakke da bi bilo bez naknade.. mozda malo glupo pitanje, ali jesi pokusao da se prebacis na Leve pakket? Sta, kako, zasto - ako ne moze..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 20:00 - pre 143 meseci
He he he he...ne pomaze nista kada je covek mator !!!
Moukoko...ako ste preko 30...i banka vas smatra matorim...a ne samo zene...
Ja imam Visa sa slikom,klasicna...ali sam ispod 30 godina i nema tog placanja,samo godisnja taksa na posedovanje kartice...Tacnije mislim,da je do 34 godine,ali nisam bas sigurna...sto se starosne granice tice,jer i BSU konto (boligsparing ungdoms konto) je isto do te granice 34 godine...preko te granice ne moze da se otvori.
Hm...ima to malo veze i sa vasom bajatoscu...to jest koliko si leta pregazio...
Vidis ti...ovo je gerijatrijski forum sa po kojim piletom tu i tamo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2012. u 20:12 - pre 143 meseci
Prodje leto trideseto,godina mi zao nije...al takse na Visu jeste...-kaze jedan nas narodni pevac,a meni se ucini zgodno za ovu priliku...
Salu na stranu za mnoge usluge...sto se konkretno kartica tice pise ako ste izmedju 18-34 godine spadate pod kategoriju studenta tj.mlade osbe.
Ovo je neprovereno sto cu sada napisati ali mislim da moze biti tacno:Ta taksa od 2,5 krune se placa na iznose manje od 200 kruna,ako ste preko 34 godine starosti-rekose meni u Karasjoku,jos davno...kada sam pitala jednu stariju koleginicu zasto male iznose ne placa sa karticom.dakle,ona spomenu da je 200 kruna ta granica.Preko placa sa karticom.
Kako mene to ne kaci,nisam se posebno raspitivala,ali sada kada spominjemo to,setih se.Kazem i ponavljam,nisam proverila zvanicno ali i to se lako da saznati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948338 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.