Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707784 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2010. u 14:51 - pre 171 meseci
Drmare82
Doktore,uz svo duzno postovanje prema Vama,ali mislim da Vam nece proci za licencu za hjelpepleiera bez drzavnog ispita....tako sam bar ja ukapirao na osnovu silnih postova koje su postavili ljudi na forumima....
 
Odgovor na temu

fante
dr,dz

Član broj: 250766
Poruke: 10
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2010. u 15:54 - pre 171 meseci
Citat:
drmare82: Fante,
nemam na zalost drzavni za srednju skolu,jer sam radio ko dr.
A svedocanstvo iz osnovne skole mislim da ne treba.
veliki pozdrav
Mare


Mare, isti slucaj je i sa mnom- zavrsio sam med. fax, a srednju med. vanredno i nemam polozen drzavni..

Citat:
cveyoni: Drmare82
Doktore,uz svo duzno postovanje prema Vama,ali mislim da Vam nece proci za licencu za hjelpepleiera bez drzavnog ispita....tako sam bar ja ukapirao na osnovu silnih postova koje su postavili ljudi na forumima....


Ovoga me je i strah, cveyoni..
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
91.150.100.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2010. u 16:24 - pre 171 meseci
Fante,hoces li poslati odjednom dokumenta iz srednje skole za dobijanje licence i sa faksa da pocnes nostrifikaciju ili ces poslati samo diplomu srednje skole medicinske za dobijanje licence?
pozdrav kolega
 
Odgovor na temu

fante
dr,dz

Član broj: 250766
Poruke: 10
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2010. u 17:40 - pre 171 meseci
Citat:
drmare82: Fante,hoces li poslati odjednom dokumenta iz srednje skole za dobijanje licence i sa faksa da pocnes nostrifikaciju ili ces poslati samo diplomu srednje skole medicinske za dobijanje licence?
pozdrav kolega

Ne znam, Mare, jos uvijek razmisljam i cekam da me posavjetuje neko ko je prosao proces.
Pocetna mi je ideja bila da posaljem diplomu srednje i radim neko vrijeme kao hjelpepleier, a za to vrijeme naucim bolje jezik i pocnem spremati nostrifikaciju diplome faxa. Ali, od maja je, valjda, za licencu (a, pitanje moze li se samo sa njom raditi) potrebno i imati odradjen staz i polozen drzavni kod nas..
Iskreno- ne znam sta mi je raditi, i već lagano gubim zivce.
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2010. u 22:23 - pre 171 meseci
Hvala momci.Nije slala zajedno zato sto se u SAFH salje samo za medicinske radnike a u NOKUT je za ostala obrazovanja ali ne znam kako je sa onima koji imaju i srednje i visoko medicinsko obrazovanje.Svedocanstvo OS su trazili u NOKUT-u a SAFH ne trazi.Tesko se dobija licenca iz SAFH-a ako nemas drzavni,moj vam je savet da ako im posaljete ipak papire,napisite im uz njih i jedno propratno pismo u kome ce te im objasniti da niste polagali drzavni u Srbiji a da inace morate polagati drzavni u Norveskoj tj Nasjonal Fag.Ili tako ili ih zovita telefonom pa probajte da saznate da li da uopste saljete papire bez drzavnog.Sto se tice nostrifikacije za dr znam samo da je tezak i dug put ali da se posle veeeeeeeeeeeeeoma isplati.Zao mi je sto nisu neke lepse informacije.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2010. u 10:04 - pre 171 meseci
Mislim da je sve individualno,i ne treba nesto tvrditi ako se ne zna sigurno.
Pokusati treba pa onda reci a ne napamet.
Znanje jezika otvara sva vrata..
pozdrav
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2010. u 18:19 - pre 171 meseci
Mislim da je sve individualno,i ne treba nesto tvrditi ako se ne zna sigurno.
Pokusati treba pa onda reci a ne napamet.
Znanje jezika otvara sva vrata..
pozdrav




Sve sto sam rekao oko zvanja i pisanja SAFH-u je uradio decko koji je ovde oko 2 god i sve su mu prihvatili.Cak je produzio Autorizaciju tj odlozio polaganje Nasjonal Fag na 2 god.On je Visi Fizioterapeut i nije imao drzavni srednjeg obrazovanja.U medjuvremenu je poslao u i za priznavanje te Vise skole i uputili su ga na par skola da polaze razliku ispita.Sada ceka odgovor iz skole koju je odabrao sta treba i kad treba da polaze.Nista ne pricam napamet pa ni to da jeste da jezik otvara sva vrata ali papir o nekom njihovom obrazovanju vam i zatvara ta vrata za vama,bez toga papira ce vas poslati da izadjete kroz ta vrata kroz kaja ste dosli.To vazi pretezno za medicinske radnike.Naci posao asistenta je skoro nemoguca misija.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2010. u 18:31 - pre 171 meseci
Parola,hei...
Ovako,jel mi mozes malo pomoci oko popunjavanja aplikacije za licencu za hjelpepleiera,ja citao na sajtu SAFH-a,ali mi opet malo nejasno....
-kod odeljka Health personnel category-sta odabrati,jel general nurse ili care worker,mada mislim da je general nurse...
-drugo,kod dela Principal education / training,sta treba upisati,jel datum pocetka i zavrsetka naseg pripravnickog,ili drzavni ispit...
-trece,List of enclosures,jel tu pisem svoj cv ili pisem koja sve dokumenta saljem sa aplikacijom...ovde ja mislim da je listu dokumenata
i na prethodnim postovima sam video da je pogresno stiklirati authorisation,nego je potrebno obeleziti other licence....jel to istina????molim za pomoc jer planiram ove nedelje da saljem dokumentaciju...
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2010. u 21:58 - pre 171 meseci
Parola,hei...
Ovako,jel mi mozes malo pomoci oko popunjavanja aplikacije za licencu za hjelpepleiera,ja citao na sajtu SAFH-a,ali mi opet malo nejasno....
-kod odeljka Health personnel category-sta odabrati,jel general nurse ili care worker,mada mislim da je general nurse...
-drugo,kod dela Principal education / training,sta treba upisati,jel datum pocetka i zavrsetka naseg pripravnickog,ili drzavni ispit...
-trece,List of enclosures,jel tu pisem svoj cv ili pisem koja sve dokumenta saljem sa aplikacijom...ovde ja mislim da je listu dokumenata
i na prethodnim postovima sam video da je pogresno stiklirati authorisation,nego je potrebno obeleziti other licence....jel to istina????molim za pomoc jer planiram ove nedelje da saljem dokumentaciju...








hei,hei cveyoni.Mislim da treba general nurse,siguran sam da je principal edukation/training -drzavni ispit,list of enclosures-numerisana lista dokumenata.I mislim da treba stiklirati other licence.Ti jos negde proveri.Poz.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2010. u 22:11 - pre 171 meseci
parola
pa da,to je to,proverio sam 1000 puta do sad,ali vidim da si bas upucen u to pa reko da te pitam,tri put meri jednom seci....inace hvala po 100-ti put za sve informacije...hilsen fra Kosovo ;-)
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2010. u 20:51 - pre 171 meseci
parola
pa da,to je to,proverio sam 1000 puta do sad,ali vidim da si bas upucen u to pa reko da te pitam,tri put meri jednom seci....inace hvala po 100-ti put za sve informacije...hilsen fra Kosovo ;-)




Pozdrav i tebi cveyoni!Evo jedna dobra informacija.Proverena!SAFH priznaje Drzavni ispit sa Srednja Medicinske-Opsti Smer,Vise Medicinske bilo koji smer i Medicinskog
Fakulteta.Svi koji ga imaju mogu da Apliciraju za licencu Hjelpepleiera.I da,bolje je slati prvo za hjelpepleiera pa par meseci posle pocetka rada u Norveskoj poslati za Visu med. ili Med. Fakultet.Fante je napravio dobar plan.Poz.

[Ovu poruku je menjao parola dana 22.02.2010. u 22:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

fante
dr,dz

Član broj: 250766
Poruke: 10
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2010. u 21:12 - pre 171 meseci
Citat:
parola: parola
pa da,to je to,proverio sam 1000 puta do sad,ali vidim da si bas upucen u to pa reko da te pitam,tri put meri jednom seci....inace hvala po 100-ti put za sve informacije...hilsen fra Kosovo ;-)




Pozdrav i tebi cveyoni!Evo jedna dobra informacija.Proverena!SAFH priznaje Drzavni ispit sa Srednja Medicinske-Opsti Smer,Vise Medicinske bilo koji smer i Medicinskog
Fakulteta.Svi koji ga imaju mogu da Apliciraju za licencu Hjelpepleiera.


Parola, legendo!
Ako ovo bude tačno- dugujem pivo ako se ikad dokotrljam do Norveške! Otkud' ti ove info?

P.s. Da li je i NEOPHODAN položen drzavni? Pitam- jer ne znam da li da apliciram za licencu Hjelpepleiera dok ne završim državni za fakultet.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2010. u 21:46 - pre 171 meseci
Ovako sam ja to razumeo parola....
I sa drzavnim ispitom nakon zavrsene Vise ja apliciram za posao hjelpepleiera,ili pak za sykepleiera tj.medicinsku sestru,mada ti to nisi reko...malo si me zbunio,ja mislim da je za posao sykepleiera kod njih potrebno tzv.dodatno skolovanje zar ne....ovim stavljaju sve u isti kos,grubo receno,i doktore,i sa Visom,i sestre koje su zavrsile u Srbiji....
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2010. u 22:58 - pre 171 meseci
Ovako sam ja to razumeo parola....
I sa drzavnim ispitom nakon zavrsene Vise ja apliciram za posao hjelpepleiera,ili pak za sykepleiera tj.medicinsku sestru,mada ti to nisi reko...malo si me zbunio,ja mislim da je za posao sykepleiera kod njih potrebno tzv.dodatno skolovanje zar ne....ovim stavljaju sve u isti kos,grubo receno,i doktore,i sa Visom,i sestre koje su zavrsile u Srbiji....






Vazi kad aplicirate za HJELPEPLEIER-a.Posle sve ima svoj tok za sykepleier,fizioterapeuta,doktora....Za hjelpepleiera priznaju taj koji imate,iz medicinske srednje,vise,fakulteta.Saznao sam veceras kada sam bio na kafi kod coveka koji je fizioterapeut u Srbiji a prijatelj mu je doktor ali ovde rade kao hjelpepleieri i sada rade na tome da nostrifikuju diplome.Oni su ovde 2 god.Za pivo drzim za rec!Necu vam praviti drustvo desetak dana ali eto mene opet.Drzavni Ispit je neophodan ali ostaje ono da ako je bas gusto i nemas ga, da ih moljakas,pises,zoves i tako probas.Pozdrav za sve.

[Ovu poruku je menjao parola dana 23.02.2010. u 00:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

fante
dr,dz

Član broj: 250766
Poruke: 10
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2010. u 23:14 - pre 171 meseci
Citat:
parola:
Vazi kad aplicirate za HJELPEPLEIER-a.Posle sve ima svoj tok za sykepleier,fizioterapeuta,doktora....Za hjelpepleiera priznaju taj koji imate,iz medicinske srednje,vise,fakulteta.Saznao sam veceras kada sam bio na kafi kod coveka koji je fizioterapeut u Srbiji a prijatelj mu je doktor ali ovde rade kao hjelpepleieri i sada rade na tome da nostrifikuju diplome.Oni su ovde 2 god.Za pivo drzim za rec!Necu vam praviti drustvo desetak dana ali eto mene opet.Drzavni Ispit je neophodan ali ostaje ono da ako je bas gusto i nemas ga, da ih moljakas,pises,zoves i tako probas.Pozdrav za sve.

[Ovu poruku je menjao parola dana 23.02.2010. u 00:10 GMT+1]


Samo da ne bude da je to vazilo kad su oni dolazili, a da je sad promijenjeno (od maja 2009.)?
 
Odgovor na temu

queen79
student
Srbija

Član broj: 252387
Poruke: 4
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2010. u 14:19 - pre 171 meseci
Pozdrav svima,
Zanima me kakva je u Norveškoj situacija sa drugim strukama sem medicinske? Ove godine zavrsavam faks, smer: menadzment u sektoru finansijskih usluga. jeli moguce naci internship i kako? Pocela bih da učim švedski ili norveški. Oduvek sam bila zainteresovana za skandinavske zemlje i dvoumim se između ove dve. Ne znam za koju da se odlučim?
Pričala sam i sa svojom prijateljicom koja cesto ide u Norvešku i ona kaze da je situacija grozna i da posla nema ni za medicinare a, kamoli za druge profesije. A sto se tice Švedske kaze da je tamo jos gore i da Šveđani mahom idu u Norvešku da rade zbog boljih plata. Rekla mi da o odlasku u skandinaviju ni ne razmisljam. Ja sve ko da ne želim da joj verujem. Jeli zaista takva situacija?
 
Odgovor na temu

micab
Tamara Bobic
student

Član broj: 251944
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2010. u 14:40 - pre 171 meseci
Molim Vas da li neko moze da mi pomogne oko toga gde se raspitati , u kojoj instituciji, za priznavanje nasih drzavnih fakulteta u Norveskoj? Sem medicine i elektrotehnike . Hitno je. Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2010. u 14:53 - pre 171 meseci
Za queen79.
Kao prvo nemoj uopste da slusas drugaricu. To sto ona nije uspela nesto da uradi ne znaci da ti neces. Skandinavske zemlje su odlicne u svakom smislu pogotovo u pogledu uslova za zivot.
Nije tacno da nema mesta za medicinare, ako ne verujes meni pogledaj oglase za posao.
Kao prvo ja bih ti preporucio Norvesku. Nisam tamo, ali cu ici. Kao prvo nezaposlenost 3%, nije tolika guzva na trzistu radne snage. Nisu u EU sto je dobro ako je drzava bogata. U Svedskoj ti je nezaposlenost 10%. Pocni da ucis Norveski na vreme. Jeste da mozes da se snadjes sa engleskim ali je 10+ pogodnost ako znas norveski barem osnovno. Tebi je na prvom mestu da nadjes bilo kakav posao, lako ces ostalo da sredis. Moze da se nostrifikuje i tvoja diploma ali treba vremena i para a da bi radila u toj struci moras da znas norveski dosta dobro.
Samo napred i bez predaje. Ako imas neko pitanje slobodno me pitaj, pozdrav!
 
Odgovor na temu

queen79
student
Srbija

Član broj: 252387
Poruke: 4
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2010. u 19:06 - pre 171 meseci
Mihaleks, hvala ti puno na odgovoru. Malo je falilo da odustanem. Čitala sam dosta i po drugim forumima i sve u svemu se svodi na to da moraš perfektno naučiti jezik. Zato idemo na posao!
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.ptt.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2010. u 18:47 - pre 171 meseci
PAROLA

pitanjce za tebe...
Zavrsila sam srednju medicinsku imam drzavni,malo iskustva,idem na kurs norveskog,pa me zanima kako je tvoja zena dobila posao?Mislim ovo oko papirologije,zbunjujuce je dosta.Mislim da posle kursa,srednjeg nivoa i sa licencom dodjem u NO,ali novina je to da mora da se polozi nasjonale fag za bolnicara a pre njega B1 pa posle svega toga autorizacija i sa njom mogu da dobijem vizu za trazenje posla i onda da dodjem.
Da li je tvoja zena otisla turisticki,i sta je imala od papira?
Da li jos uvek moze negde u NO da se dobije posao sa licencom pa onda da se to polaze?
Uh,koliko pitanja....a moze i neki odgovor,nadam se...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707784 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.