Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7796149 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pelez
nezaposlen

Član broj: 236269
Poruke: 15
212.200.212.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2009. u 21:30 - pre 174 meseci
Hvala ti za informaciju, pogledacu ove sajtove !
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2009. u 18:33 - pre 174 meseci
Sto se tice ucenja jezika ne bih apsolutno nikoga da reklamiram ali imate na Internetu mali milion tema po tom pitanju.
Posto je ovo Srbija a "Srbin slusa samo Srbina" savetujevam da procackate malo po Internetu i ostavite ove nase domace skole.Uzece Vam para za nizasta.A o znanju cete videti koliko Vam je kada odete tamo.

 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
93.87.232.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2009. u 21:10 - pre 174 meseci
Podupirem kozbi-ja ;)

pogotovo iz iskustva prijatelja koji je zavrsio u SAGI 3 kursa kada je otisao gore ni da bekne nije znao a silne pare im ostavio da Zorica i Radmila odrade posao za koji su dobile pare a to je da ga nauce jezikom.....



St.Nicola's je put u visoko drusto u odnosu na transportno preduzece SAGA sto se tice ucenja ovde norvskog jezika i bez dboumljenja pravac ST.NICOLA'S
 
Odgovor na temu

Viktor Markovic
Beograd

Član broj: 54082
Poruke: 82
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2009. u 01:14 - pre 174 meseci
@Qler1

Dakle, ti nisi ni išao kod nas na časove već ovo sve pišeš na osnovu toga što tvoj prijatelj nije uspeo da ga "nauče jezikom" ni posle tri kursa? Zanimljivo... Možda bi bilo korisnije da tvoj prijatelj konkretno kaže u čemu je bio problem. Ne verujem baš da nije znao ni da bekne posle tri nivoa.
 
Odgovor na temu

blacktooth

Član broj: 102857
Poruke: 1
93.86.55.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2009. u 16:22 - pre 174 meseci
Moram da pohvalim dejann73 na veoma preciznim i verovatno tacnim podacima.Inace ja planiram da putujem u Stavanger krajem februara,tako da bi mi sve realne informacije oko znalazenja u Norveskoj veoma znacile(mislim na pronalazenje stana ili sobe i posla).zato molim Srbijance i Srbijakinje da sto vise pisu o tome.
 
Odgovor na temu

nemanjababic
nezaposlen
Zrenjanin

Član broj: 244042
Poruke: 4
89.216.42.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2009. u 14:06 - pre 174 meseci
Znate svi kakvo je iskustvo sa radnim iskustvom u Srbiji, radi se na crno i dodjes do 30-e a nemas staza niti dokaza da si bilo sta radio... Zanima me konkretno ako neko zna kakva je mogucnost odlaska obicnog "sljakera" sa mnogo iskustva u gradjevini (zavrsni radovi) i bravariji bez obzira na tezinu posla i koliko je realno i pokusati, kao i koja bi najbolja kombinacija bila za tako nesto... Takodje me zanima postoji li njihova firma koja obucava ljude za rad na platformama nesto kao plansko ili stipendirano zaposlenje... Lepo je ziveti u Srbiji opustenije i manje obaveza i to ali mi je vec muka od nje... A ako ne odem sad necu nikad... Takodje mi je interesna sfera Svedska, Engleski znam odlicno tako da mislim da mi ne bi bio problem da posvetim vreme njihovom jeziku... Hvala unapred Zaboravio sam reci da imam polozene sve vozacke kategorije izuzev autobusa.

[Ovu poruku je menjao nemanjababic dana 17.12.2009. u 11:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.12.2009. u 15:52 - pre 174 meseci
Ima li ovde nekoga ko je zainteresovan da ide za Norvesku sledece godine da se udruzimo, nadjemo jedan stan pa podelimo troskove? Ja i jedan moj drugar smo zainteresovani da idemo. Ako neko razmislja u tom smeru neka se javi na [email protected]
 
Odgovor na temu

dekipe
Dejan Petrović
Beograd

Član broj: 101597
Poruke: 4
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.12.2009. u 16:15 - pre 174 meseci
Ja, ja, ja, i verovatno većina sa ovog podforuma.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2009. u 13:42 - pre 174 meseci
Iskreno hvala pojedincima na iscrpnim informacijama koje su postavili na ovom forumu...Mada vidim u poslednjih par poruka da je izuzetno tesko naci posao,bez obzira na to kako znao jezik zbog problema sa autorizacijom...e sad,zanima me koga kontaktirati i koju ustanovu (SAFH ili koga vec) da bi polagali autorizaciju putem net-a,i jel se placa nesto....POzdrav
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2009. u 01:37 - pre 174 meseci
Citat:
Da li je Norveska najbolje mesto za zivot i rad je drugo pitanje. Da li je Norveska bolja za zivot, rad, zabavu... od Srbije. Sto se mene tice jeste i to mnogo. Da li je bolja od drugih zemalja u kojima sam ziveo i radio (Austija i USA), ima nesto sto je dobro a ima nesto sto je manje dobro ali nikako lose, meni je bilo lose u Srbiji zato sam ovde, malo je dobrog za mene bilo u Srbiji pogotovo sto se tice zivota i rada. Ono sto meni svidja: radim u odlicnom radnom okruzenju, imam dosta izazova na poslu tako da mi je posao zanimljiv, solidno placen, neoskudevam u nicemo, Norvezani pridaju ogroman znacaj svom slobodnom vremenu i imaju odlican odnos izmedju rada i odmora.



Cao svima,

Vec sam jednom radio u Norveskoj kratko pa znam otprilike kako je tamo.
Dobijam mail za neki posao u Oslu. Medjutim, kad uporedim recimo Sijetl i Oslo :

http://www.numbeo.com/cost-of-...nited+States&city2=Seattle

Ako pretpostavimo da je ista plata u Oslu i Sijetlu (manje vise.... recimo 50000 NOK mesecno je 8600 USD). Porez je veci u Norveskoj, placalo bi se oko 40% poreza na tu platu, u USA mozda samo 25% ... oni imaju state tax pa je komplikovano...

Oslo : vise godisnjeg, opustenija atmosfera i radne kolege, skuplje a manje para se dobije, i losija hrana (nema californian organic crops....)

Neko rece lepse u Norway od USA... zar je stvarno???

eh







[Ovu poruku je menjao adamm dana 30.12.2009. u 02:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

trawarijus
Miso Goja
Oslo

Član broj: 20366
Poruke: 68
79.101.240.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2010. u 20:44 - pre 173 meseci
Mozda si malcice pretjerao sa usporedbom....
Mislim usporedjivati USA i Norge..... ....nebo i zemlja..
Kada pauku uniste mrezu on je svaki sljedeci put napravi ljepsom i savrsenijom...
 
Odgovor na temu

mateluv
John Smith
lekar opste prakse
kg

Član broj: 246462
Poruke: 2
91.150.108.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2010. u 16:41 - pre 173 meseci
pozdrav svima
 
Odgovor na temu

mateluv
John Smith
lekar opste prakse
kg

Član broj: 246462
Poruke: 2
91.150.108.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2010. u 17:08 - pre 173 meseci
Dakle pre svega zelim prvo da se zahvalim svim dobrim ljudima na ovom forumu koji se trude da podele svoja iskustva i pomognu onima kojima je ta pomoc potrebna.
Posto sam upravo zavrsio medicinski fakultet, a u Srbiji koliko vidim nema buducnosti resih da pokusam da trazim posao u inostranstvu.Malo sam trazio po netu i od prilike sam zakljucio da sto se moje struke tice ima posla u Norveskoj.Svestan sam da bi mi za pocetak na prvom mestu bio jezik bez koga ne bi mogao da radim a onda i autorizacija tj. polaganje Norveskog ispita iz medicina za dobijanje dozvole za rad (ako sam dobro shvatio), koji se odrzava 2puta godisnje.Ono sto me interesuje prvo, kolika je plata lekara opste medicine i koliko je tesko zaposliti se kao lekar i ono sto me mozda najvise zanima je kakav je njihov stav prema strancima u smislu napretka na poslu tj da li bi mogao specijalizirati tamo ili bi to bilo tesko zato sto nisam Norvezanin.Nemam prevelika ocekivanja tj. voljan sam da radim ali bih zelo i da mi se to isplati.

Planirajuci mislim da bi mi bilo potrebno minimum 9 meseci da naucim jezik i polozim ispit za licencu.Sta vi mislite o tome?Posto nemam bas nikoga u Norveskoj interesuje me kada bi otisao gde bi mogao u pocetku da zivim.Da li bi to podrazumevalo prvih nekoliko dana u hotelu dok ne nadjem stan (koji, po nekim sajtovima, kosta 800e/mesec tj 9*800=7200). Negde procitah da postoje i studentski internati u okviru univerziteta, pa sta mislite o tome (inace imam 25god. zbog toga i pominjem internat kao opciju za mladje ljude).

Ima li smisla zavrsiti u Srbiji neku skolu Norveskog u smislu znacaja njenog sertifikata ili diplome prilikom dobijanja radne vize i trazenja posla?

Unapred hvala svima!!!!!
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2010. u 17:19 - pre 173 meseci
Hi mateluv, ako ti niko ne da bolje informacije prvo neke stvari... treba ti tecan Engleski za Norvesku (pored Norveskog). Kada to ispunis mozda probaj sa sledecim informacijama : Norveska ambasada, medical association of norway, i evo ti jedan sajt za tebe : http://www.safh.no/ , ukljuci google translate pa gledaj.
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
87.250.52.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2010. u 16:29 - pre 173 meseci
pozdrav, koliko vidim i norvezani zakomplikovali.Ja sam med sestra i pitanje je da li samo sa licencom mogu da trazim posao u norveskoj kao hjelpelpeier ili moram odavde da polazem za autorizaciju.Ako moram kako se to polaze i koliko kosta?Treba da krenem na kurs norveskog i svaka informacija vise bi mi znacila.Hvala unapred...
 
Odgovor na temu

Plex

Član broj: 247520
Poruke: 1
95.180.54.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2010. u 20:49 - pre 173 meseci
Planiram da odem i ostanem u Norveskoj. Zavrsio sam elektrotehnicku srednju skolu i elektrotehnicki fakultet, ali bih radio bilo kakav posao, a za to vreme bih ucio jezik i trazio posao u struci. Koliko je realno na licu mesta naci bilo kakav legalan posao i radnu dozvolu u Oslu? Prao bih sudove u restoranu, radio kao cistac, magacioner... bilo sta! Pomozite mi sto pre, hvala!
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2010. u 21:50 - pre 173 meseci
Plex, mislim da je bilo kakav posao u Norveskoj tesko naci. Takodje, ukolino nemas prakse tesko je naci posao u struci.

Odnosno kad sam bio tamo kolega ciji sin nije imao zavrsen fakultet nije mogao da nadje posao (sin nije voli da uci).

Cuo sam od ljudi koji su zavrsili IT tamo da se na posao ceka u proseku godinu dana (za njihove studente), i nije bilo lako.

Ja bih ti predlozio sledece ako vec hoces - potrazi posao u struci dok si u Srbiji.

Alternativno, upisi master ili doktorske studije da imas pokrice da si student i probaj dobiti praksu IAESTE za Norvesku i kad si tamo da se pokazes dobro ne bi li te primili.

Ja cu da gledam ponovo za Norvesku ako ovde ne nadjem posao uskoro, a kako mi se cini necu, ali cu da trazim odavde...

Drugo sto bih ti predlozio kao i svima u Srbiji - traziti posao u inostranstvu zahteva mnogo vremena, a izgledi nisu nesto - izgleda da je doslo vreme da sami sebi kreiramo posao - znaci smisli nesto sto bi se moglo proizvoditi i onda ganjati ljude da se nadje investitor (neko ko ima pare a bio bi voljan da ulozi) za tu ideju. Ili vise investitora da se moze skupiti veca cifra...



 
Odgovor na temu

ivanalep
Ivana Lepojevic
nezaposlena
Novi Sad

Član broj: 247749
Poruke: 2
109.93.244.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2010. u 13:17 - pre 173 meseci
Pozdrav svima.
Vec neko vreme razmisljam o tome kako naci izlaz iz iz situacije u kojoj sam i pomislih da mi ne bi bilo lose otici iz zemlje. Po struci sam psiholog sa tri godine iskustva u obrazovanju (a zavrsavam i postdiplomske studije iz klinicke psihologije), pa me interesuje da li neko od vas zna kako se moje zanimanje kotira u Norveskoj i da li bih mogla tamo da nadjem posao u struci? Vredi li uopste pocinjati sa procedurom odlaska? Ako neko ko je vec tamo ima strpljenja da se raspita ili informise u vezi sa tim bila bih jako zahvalna. Molim vas koji ste tamo da mi, ako saznate nesto, javite na [email protected].
Hvala
 
Odgovor na temu

mile69
milan dodek
vozac
sombor,srbija

Član broj: 247825
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2010. u 20:36 - pre 173 meseci
Pregledao sam dosta sajtova za zaposljavanje u norveskoj i vidim da se dosta vozaca kamiona traze. Da li neko ima iskustva kako da se prijavim ili dodjem do posla na tom radnom mestu? Pogledao sam sve sto je dekibre napisao i zaista je steta sto vise ne deli svoja iskustva sa nama napacenim Srbima!
 
Odgovor na temu

ivanalep
Ivana Lepojevic
nezaposlena
Novi Sad

Član broj: 247749
Poruke: 2
212.200.215.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2010. u 08:33 - pre 173 meseci
Da li neko od vas ima neku literaturu za ucenje norveskog u elektronskoj formi?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7796149 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.