Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810792 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

allende
Carl marks
samostalni
grcka

Član broj: 238818
Poruke: 6
..09.212.185.dyn.user.ono.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.11.2009. u 00:51 - pre 175 meseci
Cuko laje kad mu gori pod nogama pa kad zalaje misli da ce se drugi oko njega i ispred njega uplasiti,
Ima Vas dobrih, alñi ima brate pametnjakovica, pa ako ima zavrsenu medecinu misli da je boga za k....... uhvatio, a ono suprotno, ja shvatam sve forume na svjetu da jedni drugima iskreno pomognemo a ne da svoje frustacije lijeci preko foruma.
Ustane na desnu nogu, i nije mu zena dala p....... jer je bila sa nekim drugim i onda bum pa na forum da se isprazni, pa nece moci burazeru, prvo se ohladi pa onda na forum sa postenim namjerama. hasta la vista.......
 
Odgovor na temu

allende
Carl marks
samostalni
grcka

Član broj: 238818
Poruke: 6
..09.212.185.dyn.user.ono.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.11.2009. u 01:03 - pre 175 meseci
Pozdrav za gospodina Dejana iz Mladenovca (Oslo Norveska), Zamolio bih Vas da mi odgovorite na moj meil; [email protected], potrebna mi je vasa pomoc.
Zivim trenutno u Soaniji, imam pasos evropske unije, bez posla sam, inace sam tecnico superior diploma homologada, imamogromno iskustvu u masinstvu, i gradjevinarstvu. Moli vas odgovorite na moj meil. bit cu Vam zaista zahvalan. Hvala..
 
Odgovor na temu

okano_25

Član broj: 236148
Poruke: 5
95.155.40.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.11.2009. u 12:30 - pre 175 meseci
Zdravo svima,

Treba mi pomoc oko one aplikacije za dobijanje licence medicinske sestre/tehnicara... Nije mi jasno, tj. ne znam sta treba da napisem u polju ''Description/name of examination or test". Je li se to odnosi na polozen strucni ispit ili maturski rad ili nesto trece? Hvala...

@allende
Drugar, pogledaj ove sajtove, mozda nadjes nesto sto te interesuje:
www.finn.no/jobb/
www.nav.no
www.sua.no

Pozdrav
 
Odgovor na temu

krsto zrnov

Član broj: 140486
Poruke: 2
95.155.58.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2009. u 13:04 - pre 175 meseci
Okano, baci pogled na pm ;o)
 
Odgovor na temu

arvinkg

Član broj: 240022
Poruke: 8
93.86.180.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2009. u 15:11 - pre 175 meseci
Pozdrav svima, evo najsvezijih informacija i pitanja.

Ja sam zavrsio med.skolu ospti smer, odradio praksu i polozio drzavni ispit. moj drugar takodje. On je zavrsio SAGA kurs norveskog, poslao u SAFH izvod iz fonda casova med skole, vratili mu jedan papir kojim potvrdjuju tu skolu ali na njemu pise da u roku od 2 godine mora da uradi autorizaciju diplome.

Otisao je u norvesku na job seeked visa , koja vazi 3 meseca, i ne moze da nadje posao jer na svakom oglasu, konkursu pise da traze AUTORIZOVANOG hjelpepleier-a. A papir koji mu je poslala SAFH mu je kao LICENCA. Ali da autorizaciju mora da uradi za 2 godine. Taj ispit, njihov drzavni se organizuje 2 puta u godini.

E sad imam pitanje za one koji su skorije otisli ili pak skorije nasli posao kao hjelpepleier.

Da li sa LICENCOM moze da se radi a da se za 2 godine zavrsi AUTORIZACIJA

Gde se radi autorizacija, u Srbiji, online ili u Norveskoj.

Ja planiram da idem na kurs jezika e sad kad sve zavrsim i kurs i prevode diploma, fondova casova itd...meni ispada da je bespotrebno ici na job seeker visa ako prethodno nisam uradio Autorizaciju (ovde ili tamo?)

Sta mi vi mozete reci? Autorizacija i gde, pa na trazenje vize sa posao, ili pak sa Licencom u norvesku preko vize za trazenje posla pa naci posao uz bozju pomoc pa tek onda autorizacija.

Drugar koji je tamo mi rece da su SAFH od marta uveli obaveznu autorizaciju da bi se uopste samo i apliciralo za posao, a da licenca ne znaci nista.

Hvala unapred na odgovorima
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
93.86.19.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2009. u 15:47 - pre 175 meseci
au...zaista lose vesti ja imam Licencu dobio sam je pre oko 5 dana i na kursu sam u sagi jezika....koji mi jako lose ide ...zog cestih promena profesora,mozes li mi reci ili tvoj dugar da ga pitas da li ima mozda ispit iz SAGE mozda je slikao,ili kako izgleda ispit zavrsni za jezik....jel tesko ...pada li se ili kako sta ?


Mada cim oni izdaju licencu znaci da im su potrebni radnici inace u suprotnom bih odbijali...?
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
93.86.19.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2009. u 16:25 - pre 175 meseci
a gde trazi tvoj prijatelj posao...jel u Oslu?
 
Odgovor na temu

arvinkg

Član broj: 240022
Poruke: 8
93.86.180.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2009. u 08:04 - pre 175 meseci
pozdrav ljudi...ako je licenca..nista ne vredi bez autorizacije...
sto se tice zavrsnog ispita...ma boza..to niko ne pada..polozili su svi iz grupe..i on imao tremu..kaze nije siguran koliko zna ali otisao naravno...ne brini druze..

da.. u Oslu trazi ali je online konkurisao svuda.iduce srede ide gore u Finmark kod prijatelja koji rade kao med. tehnicari ili autorizovani pa ce pokusati da nadje posao..nadam se da ce uspeti...

uospte je sad nesto otezano..ti njegovi drugari...upoznaoo sam ih..u stvari jednog sam i znao...pre je bilo lakse...dobijes licencu...odes, nadjes posao ali za 2 godine moras da polozis drzavni ispit i dobijes autorizovanu diplomu.

sad, dobijes licencu ali ne mozes da radis dok ne zavrsis autorizaciju koja se radi u norveskoj 2 puta godisnje..pa tek onda mozes da konkurises za posao
 
Odgovor na temu

okano_25

Član broj: 236148
Poruke: 5
95.155.42.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2009. u 09:12 - pre 175 meseci
arvinkg, pogledaj pp, molim te :)
 
Odgovor na temu

arvinkg

Član broj: 240022
Poruke: 8
93.86.180.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2009. u 10:22 - pre 175 meseci
Okano, videh poruku ali ne mogu da ti vratim jer kaze da moram da budem registrovan 7 dana da bi slao poruke..vrlo glupo no posalji mi email na [email protected] pa cu ti posaljem odgovor, Napisao sam

pozz
 
Odgovor na temu

pelez
nezaposlen

Član broj: 236269
Poruke: 15
93.87.156.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2009. u 11:03 - pre 175 meseci
A koja je onda svrha izdavanja licenci ? Ispada da je licenca samo bitna u smislu da sa je ona neophodna ukoliko zelim (citaj moram) da izvrsim autorizaciju. Zanima me da li to znaci da kada se dobije licenca iste te godine moze i da se polaze taj ispit za autorizaciju-posto se on odrzava na prolece i na jesen, ili mora da se saceka da prodju 2 godine, pa tek onda da se autorizuje ? Jel taj ispit za autorizaciju,zapravo njihov drzavni ispit ili jezik?
 
Odgovor na temu

milance777
Djordjevic Milan
aranzer robe
Beograd

Član broj: 233545
Poruke: 3
93.86.150.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2009. u 19:59 - pre 175 meseci
A da li neko ima neku informaciju kakva je mogucnost nalazenja posla nekvalifikovanih radnika? Da li postoji mogucnost zaposlenja u nekim marketima ili nesto slicno...
 
Odgovor na temu

arvinkg

Član broj: 240022
Poruke: 8
91.150.125.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2009. u 13:56 - pre 175 meseci
Pa svrha izdavanja licenci (ispada tako) je da si kvalifikovan da mozes da ides na autorizaciju diplome. Autorizacija diplome je njihov drzavni ispit, ne ispit jezika.

Pre je SAFH slao 2 lista, kada posaljete dokumentaciju za autorizaciju,

Na prvom pise da su vam prihvatili skolu i to je prakticno LICENCA

na drugom pise da MORATE u roku od 2 godine da polazete za AUTORIZOVANOG HJEPLEPLEIER-a

Kada su nasi ljudi tada konkurisali na oglase, slali su samo prvi list koji zvanicno potvrdjuje da vi ste kvalifikovani za obavljanje posla za koji konkuristete (medicina), ali nisu davali drugi papir...

Posto naravno mnogo nisu posle 2 godine zavrsavali autorizaciju vec ostajali tako, onda je Norveska uvela ovo sto se sada i desava..daklem od marta ove godine, SAFH vam posalje jedan papir, LICENCU na kojoj pise "da nije za trazenje posla i da sa njom ne mozete da radite" i pise da morate da polozite u roku od 2 godine drzavni ispit ili ti da postanete AUTORIZOVANI HJELPEPLEIER.

Ne morate da cekate 2 godine da bi polagali za autorizaciju naravno vec mozete sto pre.

Ovo je informacija od mog drugara iz prve ruke koji je otisao pre manje od mesec dana, kurs je zavrsio u SAGA, oni su i umesto njega poslali papire, dobio je JEDAN papir, LICENCU ali niko od nas nije detaljno prevodio sta pise.

Poslao je na preko 200 oglasa svoju dokumentaciju dok je ovde bio u srbiji, nisu ga zvali, uzeo je vizu za trazenje posla, otisao kod drugara koji je tamo i koji radi, kad je on uzeo i pogledao mu LICENCU, on mu je i objasnio zasto ui stvari niko ga i ne zove, jer on covek salje kao dokumentaciju LICENCU na kojoj pise da ne moze da radi i da ne sluzi za trazenje posla, a na oglasima pise autorizovani hjelpepleier da se trazi,....naravno, moj drugar je poludeo jer nije mu za to niko ovde ni rekao niti iz SAGE neko, uzeo kredit i sad ce da pokusa na sve nacine da mu se odlazak tamo isplati. Kako, videcemo.
Trenutno je u Oslu ali ce da se premesti skroooz na sever.

To je sva sto znam jer i ja planiram da idem a on ce znam sada u januaru da se prijavi za ispit u aprilu..svaki dan smo u kontaktu pa kad bude vise info, javljam vam

pozdrav arvin

PS. ne znam kako je za nekvalifikovane radnike ali znam da su neki nasli posao u supermarketima velikim kao Metro i da im je super
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
93.86.19.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2009. u 14:46 - pre 175 meseci
meni pise u licenci da ne mogu da radim samostalno ali da ipak mogu da radim....tadkoje sam kao tvoj drugar slao preko SAG-e papire,generalno u Oslu se jako tesko nalazi posao.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2009. u 14:57 - pre 175 meseci
Procitao sam dosta vasih postova ovde i moram da Vas pohvalim na ulozenom trudu i informacijama jer mnogima su pomogle. Ja bih ukratko o mojoj situaciji a potom da cujem neke savete i iskustva ili prosto receno sta biste vi uradili.
Ja i supruga zelimo da odemo iz Srbije. Ja imam slovenacki i srpski pasos a supruga makedonski sa sengen vizom turistickog tipa. Ja sam zavrsio srednju elektro tehnicku skolu, smer elektro tehnicar racunara, odlicno baratam sa racunarima, nisam programer ali moze se reci da sam informaticar. Takodje sam zavrsio i fakultet za industrijski menadzment, smer elektronsko poslovanje. Posedujem vozacke kategorije B, C i E. Govorim srpski i engleski a poznajem osnove slovenackog i nemackog jezika. Supruga mi je po struci zubni tehnicar, radnim iskustvom u struci kao zubni tehnicar i kao zubni asistent. Kod nas u mestu gde zivimo nema posla za nju. Pokusavamo za Sloveniju da odemo ali u startu nam je problem posao. Bez zaposlenja tj. varijatne da nadjemo posao ovde dok smo za tamo, nema polaska. Nemamo nikog u inostranstvu i oslanjamo se samo na sebe. Koliko vidim za slovenacke drzavljane su ukinute sve prepreke od maja ove godine, mislim za Norvesku sto se tice zahteva za radnu dozvolu, boraviste i ostalo. Jedina obaveza je prijavljivanje lokalnim vlastima po prispecu, ali to je u svim drzavama tako. Uglavnom moje pitanje u vezi Norveske bi bilo sta biste vi radili? Da li otici tamo pa naci posao, ili traziti preko neta, naci nesto pa otici. Ako je neko voljan da nam pomogne, u bilo kom smislu, pa makar i sa informacijama bili bismo zahvalni. Hvala unapred svima na odvojenom vremenu da procitate post i na savetima.
PS dekibre hvala na informacijama ovde i na blogu, procitah sve!
 
Odgovor na temu

arvinkg

Član broj: 240022
Poruke: 8
77.46.201.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2009. u 08:42 - pre 175 meseci
@^ sta bi ja uradio? Jedino tako mogu da naglas razmisljam. Ja u stvari tako i radim...

I ja sa zenom zelim da idem u Norvesku. I ja i ona volimo mnogo vise manja mesta sa vise prirode tako da cemo odabrati da idemo skroz na sever. Jeste teska klima ali je mirnije i lakse za posao.

Tesko je cekati za posao u Srbiji, da te pozovu da dodjes. To mora biti po meni neka zaista strucna delatnost, neka struka za kojim moraju da imaju potrebe sa uvozom stranih radnika.Tada bi i pozvali. Ja bih (hocu) da odem tamo kod drugara i da licno preko oglasa, sa adresom prebivalista u Norveskoj trazio posao i od vrata do vrata. Pod broj jedan stavljam preporuku nekoga iz Norveske, ali s obzirom da nemate nikoga vama bi bilo najbolje resenje da:

- jedno od vas dvoje (mogu i oboje ako imate novca) skupi sve papire (ne znam koliko godina imate?) i posalje na sto vise konkursa dok ste u srbiji, stavite na racun u banci od 3000 i vise eura, sa svom dokumentacijom trazite vizu za trazenje posla. Dobicete na 3 meseca. Ode se tamo, iznajmi stan (ako ste u okolini osla oko 900e prosek, ako ste na severu, manje) i tamo u mestu u kome ste, na njihov biro rada prijavite se za trazenje posla i od vrata do vrata (pitate ima li posla).

Kad dobijete posao a nadam se da hocete u roku ta tri meseca, iznajmite stan i posao mora da vam bude cini mi se 100 posto radnog vremena, onda vam supruznik dolazi ili u posetu (ako ukinu vize tada ce biti lakse ) ili trazite pripajanje porodice i supruznik dolazi.

Ja ne znam bolji nacin, ja cu ici tako, samo sto se ja nadam da ce drugar ovaj sto je sada otisao naci posao pa posto ja planiram da idem tamo u oktobru , novembru iduce godine, nadam se odlasku kod njega itd. Do tada ucim jezik.

Ovo je samo moje misljenje. Nadam se da sam bar malo pomogao.

@^^ ja licno prevodio licencu njegovu nisam, niti je on dok nije otisao tamo i drugar koji radi i zivi mu je preveo. U svakom slucaju, sustina je da na oglasima ne traze licencu vec autorizaciju a to je svima nama glavna prepreka a to je Norveska uvela.

Pozz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2009. u 19:08 - pre 175 meseci
Hvala Arvinkg na postu, nisam stigao ranije da se javim.
U sustini stvari bilo kakav tip vize ukljucujuci i radnu mi nije potreban iz razloga sto imam slovenacki pasos i za njega su ukinuta sva ogranicenja.
Super je sto imas drugara tamo pa imas barem neku logisticku podrsku za pocetak sto je jako dobro i bitno.
E sad bih imao jedno konkretno pitanje i za tebe i za sve ostale na ovom sajtu. Da li neko moze da ode u Norvesku da se prijavi tamo na nekoj adresi a potom da se prijavi na berzu rada, neki biro za zaposljavanje i slicno dok ceka na posao trazeci ga aktivno.
Uci jezik to naravno treba i ja cu uskoro da krenem. Kod nas u Kikindi ima kurs Norveskog koji se placa simbolicnih 100 dinara mesecno jer to finansiraju Norvezani jer su Kikinda i Narvik iz Norveske gradovi pobratimi. Ako neko hoce da uci Norveski a nije daleko od Kikinde ovo je odlicna sansa jer je dzabe.
Arvinekg moze li neki mail ili jos bolje hotmail pa da budemo u kontaktu oko bitnih informacija jer oboje imamo isti cilj. Imam jos jednog drugara koji je spreman da ide i zajedno sa njim ispitujemo opcije.
Inace ja imam 27 godina, supruga 22 godine. Sad je upisala vanredno srednju medicinsku skolu i nadam se da ce to zavrsiti u toku iduce godine. Inace je po struci zubni tehnicar ali koliko vidim u Norveskoj je najlakse da se nostrifikuje diploma srednje medicinske skole.
Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
93.87.237.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2009. u 19:33 - pre 175 meseci
NEVEROVATNO STA SAM DANAS CUO ZA SAGU

Ladno su svi popadali testove zavrsne a probne prosli....a Zorica je teska lopuza ne idite kod ZORICE U SAGU oni su prevara.Pa je za vreme obuke izmenjala 4-5 profesora koji se uopste nisu trudili da objasne namarno kako bi polaznici pali na zavrsnom testu,a rezultate nije htela da kaze sve do danas iako su polagali prosle subote.I jos ima dostojanstva da pita cirkularnom sms porukom da li neko hoce da nastavi dalje.Sto je jadno kako da nastave dalje kada nisu ni znali da li su prosli osnovni test....to je pitala kako bi napravila selekciju jer oni koji bi da nastave dalje oni bi navodno "prosli" (ma vazi ) polozila je jedna samo koja je 5 godina zivela u Norveskoj i znala je sve a ostali prepisali sve od nje i popadali.....OVO CE U KURIRU IZACI SVE DOSLOVCE I NE SAMO TO VEC I NA VESTIMA CE BITI

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
79.101.136.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2009. u 14:23 - pre 174 meseci
Da li neko moze da mi da informaciju gde jos postoje neki organizovani kursevi norveskog po Beogradu i Srbiji osim u SAGI,ili svi tamo pohadjate,cisto da znam kakav mi je izbor
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
93.87.237.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2009. u 14:45 - pre 174 meseci
naravno da ima jos bolje i jeftinije st.nicolas skola stranih jezika.... extra su... i ne mogu da se porede sa sagom...svima preporucujem tamo da idu jer su i jeftiniji...a SAGA je transportno preduzece to im je primarna delatnost verovali ili ne

http://www.norveska.org/about
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810792 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.