Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu, problem nakon instalacije

[es] :: Linux :: Ubuntu, problem nakon instalacije

[ Pregleda: 3930 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejan85

Član broj: 155180
Poruke: 59
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Ubuntu, problem nakon instalacije26.08.2007. u 02:24 - pre 202 meseci
Instalirao sam Ubuntu 6.06 pre nekih nedelju dana prvi put. Kad koristim firefox (verzija 1.5.0.12) on se jednostavno izgasi. Preciznije, otvorim firefox, pa elitesecurity, zatim kliknem na linux i on se izgasi. I ovo mi se desi 4-5 puta za redom bas kad kliknem na forum linux (mozda slucajnost), a desavalo se na jos par sajta. Jedino sto sam uradio posle instalacije je da sam prihvatio da instalira update nekih 256 programa sto je dugo trajalo (mozda nisam trebao). Ostalo mislim da nisam dirao. Ima li pomoci? Cisto napomena ovo mi je prva nedelja sa linuxom, tako da je jasno koliko znam o njemu.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije26.08.2007. u 09:44 - pre 202 meseci
Da li se ovo uvijek desava? Meni se par puta desilo da se firefox ovako zaglupi, bas kao sto si opisao, posjetis neki sajt, kliknes na link i on padne.. izbacivao je segmetation fault.. Medjutim nakon restarta sistema radio bi sasvim normalno.

Na nekim forumima kazu da je problem do flash playera, medjutim nisam se ovim vise pozabavio buduci da se ovo padanje rijetko desava..

 
Odgovor na temu

dejan85

Član broj: 155180
Poruke: 59
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije26.08.2007. u 16:13 - pre 201 meseci
Restartovao sam linux i otvorio mi je forum normalno. Medjutim posle nekog vremena surfovanja se na nekom sajtu zatvorio, i onda svaki put kad recimo otvaram linux forum jednostavno nestane bez ijedne poruke. Potreban je restart za normalni rad. I ovo se desava cesto, vec nekoliko dana min dva puta dnevno ga restartujem.
Jos jedna stvar kad kucam nesto u firefoxu (recimo sada ovo) vec par puta kao da prestane da mi radi tastatura, ja kucam i odjednom prestanu da mi se kucaju slova. Tastatura mi je ok, otvorim terminal i radi, vratim se u firefox - ne radi. Minimizam ga par puta i onda ponovo mogu da kucam.
Neznam da li je neophodno da reinstaliram ubuntu ili da uradim nesto sa firefox-om?


P.S. Instalirao bi firefox 2, ali ne znam,nemogu da ga nadjem u Synaptic Package Manager-u iako sam stiklirao sve repositories. Jel treba jos nesto da uradim da se pojavi tamo
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
89.111.192.*



+148 Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije26.08.2007. u 21:42 - pre 201 meseci
Probaj da reinstaliras samo firefox. Na nekim forumima preporucuju instaliranje GPL flash plugina, ako je uopste do toga problem. Ako ti nista od ovoga ne pomogne, instaliraj neki drugi browsver, opera nije los izbor. Firefox zna da pravi probleme, pogotovo kad je otvoreno mnogo tabova, a i "jede" poprilicno mnogo ram-a, oko 50mb naspram 25mb koliko trosi opera (otvorena 2 taba u svakom, cisto radi poredjenja).. ja i dalje koristim firefox iz navike, a vidicemo kako ce se dalje ponasati..

btw, kako stoje stvari sa drugim distribucijama, mislim da ovo nije vezano konkretno za ubuntu?

 
Odgovor na temu

dejan85

Član broj: 155180
Poruke: 59
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije29.08.2007. u 17:54 - pre 201 meseci
Firefox sam reinstalirao zajedno sa GPL flash pluginom i nije pomoglo i dalje se gasi.

Pokusavam da instaliram firefox 2.0.0.6 koji sam skinuo s neta, ali imam problem.
Odpakovao na home folderu i nasao upustvo za instalaciju gde pise:
bash$ su
<password>
bash# mv firefox /usr/local
bash# chown -R root:root /usr/local/firefox

medjutim nije mi jasno koji password treba da kucam, jer kad odkucam onaj na koji se logujem i koji kucam kad otvaram Synaptic, dobijem poruku:
su: Authentication failure
Sorry.

A bez toga neradi ni treci red dobijam: permission denied

Kako to da resim ili ako postoji neki drugi nacin instaliranja bez koriscenja terminal-a bas bi mi dobrodosao:)...?

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije29.08.2007. u 18:21 - pre 201 meseci
Umjesto "su" u prvoj liniji kucaj "sudo su" , svoj password i nastavi pratiti korake iz uputstva. Ubuntu nema klasicnog root naloga. Dakle sa "sudo su" dobijas sve privilegije kao root, a sifra koju koristis je sifra za nalog koji ti koristis.. Btw, navikavaj se ipak malo na terminal :)

 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
77.46.225.*

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije29.08.2007. u 18:51 - pre 201 meseci
Umesto 'sudo su' mozes da otkucas i 'sudo -i' (obe komande imaju isti rezultat).
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

dejan85

Član broj: 155180
Poruke: 59
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije30.08.2007. u 04:25 - pre 201 meseci
Hvala na odgovoru. Instalacija je prosla ok. Ali problem, nemogu da pokrenem firefox 2, osim ako ne odem u terminalu u dir /usr/local/firefox (gde je instaliran) i pozovem ga. U suprotnom otvara mi uvek firefox 1.5 koji vec imam i pravi probleme.
Na kraju upustva za instalaciju pisalo je da odkucam:
bash# ln -s ../firefox/firefox
sto bi kako sam razumeo trebalo da napravi neki link u /bin direktorijumu i omoguci mi 'nekako' pozivanje firefox-a. To se izvrsilo ali nevidim neku vajdu od toga.
Koliko sam nasao na forumu (recimo http://www.elitesecurity.org/t142177-0#928584) posle instalacije (doduse posle instalacije sa kompiliranjem, sto nije slucaj samnom) treba da stavim putanju do firefox-a (sto mi logicno zvuci) tako sto otvorim .bashrc i tu upisem
export PATH=/usr/local/bin:$PATH
Medjutim ja nemam uopste .bashrc, bar ne nalazi ga u search.
Tako da ne znam kako resiti da mi u terminalu (jos bolje na Applications->Internet->Firefox) poziva novu verziju umesto stare.

Predpostavljam da je ovo standardni postupak posle instalacije raznih programa, ali... meni je prvi put...

P.S. Nemogu da verujem da mi je treci dan kako pokusavam da instaliram jedan obican browser... Linux je smrt za pocetnike...

 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije30.08.2007. u 07:09 - pre 201 meseci
.bashrc se nalazi u tvom /home folderu, da bi ga video, u Nautilusu uključi View/Show hidden files.
Pokušaj da napraviš shortcut na Desktop-u. Desni klik -> Create Launcher itd. Inače, meni na Mintu FF ekstra blokira rad
 
Odgovor na temu

Vlade Maksimovic

Član broj: 30342
Poruke: 79
*.rcub.bg.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije31.08.2007. u 12:10 - pre 201 meseci
Desavalo se i meni to, i to bas posle update-a ubuntu-a 6.06.
Jednostavno instaliraj Operu i sve ce da radi OK. Ili probaj da
uninstalliras stari firefox pa onada instaliraj novu verziju.
 
Odgovor na temu

dejan85

Član broj: 155180
Poruke: 59
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ubuntu, problem nakon instalacije01.09.2007. u 00:55 - pre 201 meseci
Zavrsio sam instalaciju nove verzije. Mozda je jos rano ovo da napisem ali evo vec 2 dana je koristim i nema nikakvih problema, sve radi kako treba. Ovo je uradjeno bez uninstalacije predhodne verzije. Tako da ko ima istih problema neka pokusa isto. U slucaju da bude bilo problema i sa novom verzijom napisacu...(ali,...valja nece :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu, problem nakon instalacije

[ Pregleda: 3930 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.