Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BG Wireless

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: BG Wireless

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 37635 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igors
Igor Srdanovic
Srbija

Član broj: 1894
Poruke: 159
*.eunet.yu



+4 Profil

icon Re: BG Wireless29.08.2003. u 16:00 - pre 250 meseci
Citat:
zorans:

Da ne ispadne da sam skrenuo sa teme topika, jel ima josh neko od osnivacha WLAN-a po blokovima da mi odgovori za ono shto sam gore pitao?



Ja se slazem sa Shipom koji je vec objasnio tekuce zakonodavno stanje.....
Failing to plan is a plan to fail.
 
Odgovor na temu

DusanC
Srb

Član broj: 951
Poruke: 150
*.beotel.net



Profil

icon Re: BG Wireless29.08.2003. u 17:11 - pre 250 meseci
Citat:
amaron:
Pitanje za ljude sa antenskim iskustvom:
Kako montirati laganu omni anenu na stub od 6m na krovu sa crepom? Tacnije kakav stub, i na kojim mestima i na koji nacin postaviti sajle?

amaron na fon.bg.ac.yu


Pazi 6 m je malo gadno za postavljanje. Koliko ti se isplati? Nemoj ni da mislis da ces moci da stavis neku sipketinu. Moze i to ali izvijanje/savijanje je problem + vezivanje na krov sa crepom. Najbolje je da dovedes nekog ko je to radio i ima dosta iskustva na lokaciju jer lako mozes da napravis s*****. Najbolje bi bilo da prolazi kroz krov i da joj postolje bude na tavanu. Nadji nekog ko ima isti takav stub ili ko zna da izracuna sta ti treba. Ako imas dobrog majstor varioca koji nece da te odere predlozio bih ti resetkastu konstrukciju. I by the way sigurno ti treba dozvola (ne od vlasnika vec gradjevinska) za ovo. Pa ti vidi.

Pozdrav

DC

It has to start somewhere.
It has to start sometime.

What better place than here?
What better time than NOW?
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: BG Wireless29.08.2003. u 19:57 - pre 250 meseci
Citat:
zorans:
sto se tiche CS-a, sa ovim protokm koji pominjete ovde nebi trebao nikakav problem da predstavlja ni sa 32 igracha(pod uslovom da sever nije neka krsh mashina +da je dedicate)

Da napomenem da su default vredonsti ovih komadni (za LAN/T1 konekciju) cmd 30, upd 20, rate 9999.

Ove vrednosti jednostavno podesite kako vama odgovara samo da nisu ispod default-a.

Stoga bljuvanje paketa i ping ne bi trebao da predstavlja problem, jedino igrachi koji severu pristupaju preko veceg broja AP-ova, imace malo veci ping ali to nece osetiti u igri.

Bilo bi lepo da je tako kao sto pricas ali nije. Najbolje resenje za CS ("bruka mnogo paketa") su skupi AP-ovi poput Cisca, ali ova setovanja nisu dobra ni iz daleka.
Ma sta sve nisam probao, i na kraju dobih ovo kao nacin za ping <40 :

klijent:

najbitnije :
rate 3500
cl_rate 3500
cl_cmdrate 30
cl_updaterate 20

ako glavi :
r_decals 0
mp_decals 0
cl_allowdownload 0
cl_allowupload 0
cl_download_ingame 0
max_shells 0
max_smokepuffs 0

Nezgodno je to sto klijent moze da zameni setovanja pa da mu ping bude losiji, tako da Admin mod i odgovarajuci skriptovi vrse posao (da pokrene odgovarajuci set komandi kod klijenta - navedene komande)

server :
?

Ah, da ponovim najbitnije. Cim vise igraonica ide na jedan AP (2+ igraonice), ne pomaze nista. Ping divlja nepredvidivo, ili CS koci i veza puca.

Ako postoji neki "guru" koji zna da namesti ovo na jedan AP (jeftinija klasa), brdo para ima da zaradi ;)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

rijp

Član broj: 13502
Poruke: 3
*.ptt.yu



Profil

icon Re: BG Wireless29.08.2003. u 23:02 - pre 250 meseci
ne bih puno da filozofiram a i iskustva su mi mahom vezana za quake, cak i u slucaju testiranja na wirelessu. necu se precizno izrazavati u bitovima, bajtovima baudima itd pa molim da se podaci shvate kao okvirni.
i 5 racunara u fps igri na jednom aces pointu mogu da preopterete stvar i onemoguce igranje ako nista nije podeseno na serveru, networku i kliijentima
nemoguce je cak i na organizovanoj mrezi uticati na pojedinacne korisnike kako da odrade setovanja, uvek se nadje neko smotan, ili zaboravan
ogranicenje wirelessa na point to point linku je negde 5Mbps manje vise, na jednom (kvalitetnijem) aces pointu sa vise korisnika moze da se izvuce i do 8Mbps ako nema otezavajucih okolnosti (hidden node, retransmision, usporavajucih udaljenih klijenata itd)
to su lose strane
s druge strane ko iole ima iskustva sa fps igrama zna da na ISDN vezi na 1 kanalu na lokalnom serveru svaka fps igra radi POTPUNO zadovoljavajuce
u cemu je problem
pa u varijanti ISDN svaki korisnik ima tih 64kb/s i moze da fantazira sa svojim setovanjima sta hoce al ne mere da zajebava ostale ni namerno ni nenamerno, kod wirelessa to nije tako jednostavno
mala kalkulacija
ako pretpostavimo da je dedicated server ispod aces point i cak pretpostavimo da je 64kbps na ISDN ekvivalentno 128kbps na wirelessu mi na onih maksimalnih 8Mb/s imamo lufta da nekako uguramo 64 FPS igraca. to izgleda prilicno u odnosu na gore pomenutih 5 nekontrolisanih igraca
resenje
potrebno je kontrolisati bukvalno svaki racunar (njegov protok). to prakticno znaci da sa strane igraonice treba da bude ruter ali ne kao sto je obicaj da to bude nat firewall ruter koji eventualno linku igraonice dodeljuje na primer 2MBps opet neki baja moze da gusi takav link. morate svakoj ip adresi(tj racunaru) unutar igraonice kontrolisati protok tj dodeljivati mu na primer 64k ili 128k ili dinamicki deliti ravnomerno u odnosu na link prema aces pointu, to mora da vazi za sve. to i nije toliko komplikovano a i nije preskupo. za 45$ imate mikrotik ruter koji radi savrseno na p1 racunaru. glavni problem je sto takva stvar mora da vazi za sve a samim tim se i limitira upotrebiljivost jednog aces pointa. morate imati u vidu da ima i drugih na vezi koji hoce da rade nesto drugo. u svakom slucaju ako jedna igraonica im link od npr 2Mbps na tom linku se moze igrati 10-15 ljudi maksimalno ako ih kvalitetno izrutiraju, s druge strane ostalo je jos najvise 6mbps linka na aces pointu i to pod uslovom da je i on kvalitetno kontrolisan.
malo sam mozda iskarikirao, na zalost nisam imao prilike da prikljucim 4 igraonice sa po 15 igraca pa da sve ovo ocigledno testiram. najvise sto sam testirao je 2 igraonice i dva nezavisna racunara na 1 aces pointu sa ukupno 20 racunara na 2 counter servera gde su svi bili za probu na minimalnim rate i ostalim podesavanjima, glicevi su se javljali samo kod masovnih scena ali mislim da bi to kontrolisanjem svakog pojedinacnog protoka resilo stvar.
jos jednom ponavljam da je VEOMA bitno da sve veze ka AP budu kvalitetne i da se sto vise neutralisu ometajuci faktori u radio komunikaciji (to za beograd znaci da ne mozete ocekivati da kvalitetno pokrijete precnik od 5-6km sa jednim AP, mozete da racunate na najvise 1-2km, ostalo poprecni linkovi)
molim da se ovo shvati kao sugestija a ne pametovanje
pozdrav
 
Odgovor na temu

zorans
aka DENiRO
IT Manager; E-Trading
NBG

Član broj: 13452
Poruke: 56
*.bitsyu.net



Profil

icon Re: BG Wireless29.08.2003. u 23:39 - pre 250 meseci
postoji server komanda
sv_maxrate i sv_minrate koja ogranichava minimalni i najveci protok tj rate svim clientima, ma shta oni ukucali.
vidim da si gore stavio rate 3500. to je zaista premalo za noramalnu igru.
toliki rate stvara gubitke pri pucanju. tj kao da neke metke nisi ni ispalio, pogotovu u guzvi.
kad izaberesh vezu od 33.6 (tj modem) CS automatski stavi rate od 3500.
Sa tolikim rate-om chak i default cmdrate i updrate su preveliki. ako ih smanjish gledacesh "slajdove" oko sebe, te od normalnog cs-a nema nishta.
Pokushaj sa gore pomenutom komadnom sv_minrate tj sv_maxrate ali opet napominjem da nebi trebalo da bude ispod 9999, inahce nishta od igrivog CS-a, pogotovo sa punim serverom.
postoji komanda sv_maxupdaterate ali nju nisam testirao.
ove gore jesam i znam sigurno da sljaka kad se na serveru ogranichi.
ove ostale komande koje si napisao, veruj mi nemaju nikakvog efekta, u tome shto zelish da postignesh.


poz
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 00:04 - pre 250 meseci
Da ne bi otisli suvise off-topic, ja stajem ovde sto se CS-a tice uz nekoliko recenica.

sv_maxrate i sv_minrate su naravno bitna podesavanja. sv_allowupload i sv_allowdownload takodje, ali nikako se ne slazem da setovanja koja sam naveo ne uticu na lag kod klijenata.
Ponavljam da je to isprobano u praksi, da ne pricam da je eksperimentisanje sa CS-om trajalo bar 10 dana u dve igraonice - sve moguce vrednosti rate i ostalih setovanja. Na kraju je CS proradio nekako do 20 igraca (obe igraonice, 14 + 12 PC-a na jedan AP). Ipak, posto je lag po neki put nepodnosljiv, igraonice su sada povezane point to point linkom i sve radi ok, sa rate vrednostima u rasponu od 2000-15000.

Ako je zorans raspolozen da napise jedan detaljan tekst u vezi setovanja CS servera i klijenata radi manjeg laga kod igranja CS-a na wifi vezi, rado cu taj post postavim kako TOP temu u Wireless forumu, naravno uz odobravanje kolega moderatora koji moderisu ovaj forum.

pozdav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 00:23 - pre 250 meseci
Citat:
rijp:
ne bih puno da filozofiram a i iskustva su mi mahom vezana za quake, cak i u slucaju testiranja na wirelessu.

Niposto, iskustva nam se maltene poklapaju u vezi materije. Ja nisam uspeo da ubedim vlasnike igraonica da stave po jedan Mikrotik (P1 od 166+ MHz/32MB RAM vrsi posao), pa ako ih navedem da to nekako urade prenecu iskustva.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
212.62.44.*



+42 Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 11:07 - pre 250 meseci
koja distribucija linux-a se koristi za FAKEAP, na netu sam nasao ovaj fajl :

fakeap-0.3.1.tar.gz 171kb

znam da treba PRISM cip da bude na kartici,

kad sve imam sta onda

pozdrav,
marko
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.verat.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 11:21 - pre 250 meseci
Citat:
marko1101:
koja distribucija linux-a se koristi za FAKEAP, na netu sam nasao ovaj fajl :

fakeap-0.3.1.tar.gz 171kb

znam da treba PRISM cip da bude na kartici,

kad sve imam sta onda

pozdrav,
marko


Fake AP is a proof of concept released under the GPL.

Fake AP runs on Linux (tested on RedHat 7.3). For *BSD versions, see the links below.

Perl 5.6 or later

One or more Prism2/2.5/3 based 802.11b cards with the CVS version of the Host AP Driver for Intersil Prism2/2.5/3 working

Skinuto sa http://www.blackalchemy.to/project/fakeap/



Pozdrav Nenad





[Ovu poruku je menjao strba dana 20.09.2003. u 21:05 GMT]
 
Odgovor na temu

amaron
Sasha Shipka
Beograd

Član broj: 13258
Poruke: 15
*.fon.bg.ac.yu



Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 20:17 - pre 250 meseci
Citat:
rijp:
jos jednom ponavljam da je VEOMA bitno da sve veze ka AP budu kvalitetne i da se sto vise neutralisu ometajuci faktori u radio komunikaciji (to za beograd znaci da ne mozete ocekivati da kvalitetno pokrijete precnik od 5-6km sa jednim AP, mozete da racunate na najvise 1-2km, ostalo poprecni linkovi)
molim da se ovo shvati kao sugestija a ne pametovanje
pozdrav


Nasa ideja je da nodovi budu odpriilike na tom rastojanju (1-2km). Krajnji cilj je infrastrukutra nodova medjusobno povezanih direkcionim antenama, sa dinamickim rutiranjem. Nema centralnih nodova, nema glavnih servera, mreza je potpuno distribuirana. Iskljucenjem jednog noda bi se saobracaj automatski obavljao preko drugih. U slucaju preopterecenosti jednog linka, veza se preusmerava...
To bi bila vizija.
Sada su lokalno formirani nodovi prioritet.

Savet svim lokacijama u gradu, bez obzira da li trenutno imate opticku vidljivost sa nekim od nodova:

Formirajte svoj lokalni nod. Nije tesko (necu da kazem da se ne nailazi na probleme, ali svi su oni resivi). Umrezite ljude, ispovezujte se. Dok to odradite u vasoj okolini ce vec biti neki nod sa kojim mozete da se povezete.
Ako bi se ovako radilo, umesto da se ceka da se mreza dovoljno rasiri, da pridje vasem kraju, vizija data na pocetku bi veoma brzo postala realnost.

Kao sto rece Shipa, ovo vam nece doneti novac, vec ce "samo" dici kvalitet vaseg zivota na novi nivo.

Lower your shilds, surrender your ship, resistence is futile.
 
Odgovor na temu

amaron
Sasha Shipka
Beograd

Član broj: 13258
Poruke: 15
*.fon.bg.ac.yu



Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 20:36 - pre 250 meseci
Citat:
marko1101:
koja distribucija linux-a se koristi za FAKEAP, na netu sam nasao ovaj fajl :

fakeap-0.3.1.tar.gz 171kb

znam da treba PRISM cip da bude na kartici,

kad sve imam sta onda

pozdrav,
marko


fakeap je perl aplikacija, ne treba ti ni jedna odredjena distribucija - jedino perl, samo raspakujes i koristis fakeap.pl
Ne znam koja ti je namera sa ovim programom. On sluzi da generise veliki broj laznih AP-ova (sta bi ti radio sa njima??) stvarajuci utisak ogromne mreze.

Nasa ideja je da napravimo REALNU ogromnu mrezu.
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
212.62.44.*



+42 Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 21:00 - pre 250 meseci
Citat:
amaron:

On sluzi da generise veliki broj laznih AP-ova (sta bi ti radio sa njima??) stvarajuci utisak ogromne mreze.




nije mi to bio cilj , mislio sam da mogu to da iskoristim uz PRISM karticu za AP.

reci mi koju ste opremu vi koristili

od kompa do antene ima oko 30 metara , kako sam cuo mogu da koristim neki USB AP

 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 21:09 - pre 250 meseci
pretpostavljam da trazis ovo:
http://hostap.epitest.fi/
 
Odgovor na temu

amaron
Sasha Shipka
Beograd

Član broj: 13258
Poruke: 15
*.fon.bg.ac.yu



Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 21:24 - pre 250 meseci
Citat:
marko1101:

nije mi to bio cilj , mislio sam da mogu to da iskoristim uz PRISM karticu za AP.

reci mi koju ste opremu vi koristili

od kompa do antene ima oko 30 metara , kako sam cuo mogu da koristim neki USB AP



HostAP ti odradjuje posao ako su ti prism2/2.5/3 kartica + ruter spojeni na antenu.
Posto ti je ruter 30m odvojen od antene, direktan spoj ne dolazi u obzir.

Na rastojanju <10m montiras ap uredjaj (u njega ide napajanje i utp kabl). Ap je preko utp-a povezan na switch koji moze da bude do 100m udaljen. Iz switcha svi ostali racunari na lokalnoj mrezi. IP Ap-a ti postaje gateway za wlan mrezu. Prakticno ti dodatni racunar ne treba, sav posao obavlja AP uredjaj.
Medjutim, ako bi hteo nesto ozbiljnije, npr firewall + trafic shaping, linux + HostAP bi morali da pridju blize anteni (valjda ?).

 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 21:51 - pre 250 meseci
Citat:
amaron:
Na rastojanju <10m montiras ap uredjaj (u njega ide napajanje i utp kabl). Ap je preko utp-a povezan na switch koji moze da bude do 100m udaljen. Iz switcha svi ostali racunari na lokalnoj mrezi. IP Ap-a ti postaje gateway za wlan mrezu. Prakticno ti dodatni racunar ne treba, sav posao obavlja AP uredjaj.


moze da ide na hpna switch/kartice ukoliko zeli da dobije jos na udaljenosti od switch-a (u lokalnoj mrezi), ali sa druge strane to znaci i osetno sporiji lokalni traffic.

Citat:

Medjutim, ako bi hteo nesto ozbiljnije, npr firewall + trafic shaping, linux + HostAP bi morali da pridju blize anteni (valjda ?).


yep, inace ce biti suocen sa gubicima... kako god da okrenes pozeljno je da ap bude do 3m od antene. hostap je ultimativno low-end resenje posto je veoma skalabilno u svojoj klasi cena (60-80 evra za prism2/2.5 karticu i oko 80-150evra za upotrebljvu, polovnu masinu).
 
Odgovor na temu

Shipa
Milos Sipetic
Beograd

Član broj: 6116
Poruke: 57
*.tehnicom.net

Jabber: Shipa@elitesecurity.org


Profil

icon Re: BG Wireless30.08.2003. u 22:29 - pre 250 meseci
Citat:
amaron:
fakeap je perl aplikacija, ne treba ti ni jedna odredjena distribucija - jedino perl, samo raspakujes i koristis fakeap.pl
Ne znam koja ti je namera sa ovim programom. On sluzi da generise veliki broj laznih AP-ova (sta bi ti radio sa njima??) stvarajuci utisak ogromne mreze.

Nasa ideja je da napravimo REALNU ogromnu mrezu.


FakeAP je zapravo program koja emituje veliki broj laznih paketa koje navodno dolaze sa razlicitih wireless mreza, da bi onemogucio wardrivere da ti pristupe mrezi tako sto im jednostavno izbaci mali milion razlicitih mreza i tebi onda ostaje da se smaras i da pokusavas da se povezes na svaku od njih dok ne ubodes onu pravu.

Moze biti korisno, al kapiram da jede bandwidth, a i verovatno se automatizacijom konektovanja moze neutralisati za par minuta :)
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
195.250.117.*



+17 Profil

icon Re: BG Wireless31.08.2003. u 01:03 - pre 250 meseci
Citat:
amaron:
Ajde prvo reci tvoju ideju sta zelis da izvedes. Moram da priznam da na neka pitanja ne znam odgovor, ali mi se cini da je za ono sto mi pravimo potreban mnogo jednostavniji pristup:
1 komp + dve kartice + 1 omni + 1 direkciona i to je sve. Nikakvi busteri, razdelnici i sl.


pa ono kao ..
zrachish ko lud na sve strane ... sa boosterom 1W .. okdelish to na vishe natena itd
e sad...
ajde mi pojasni zashto DVE karte...
RX i TX odvojeno ili jedna za lokalnu bandu a druga do AP-a druge bande :)
elem.. krecem u neki poslic ono ..
po zgradi i okolnim zgradama zavlachim ethernet itd..
a moze se desi i da postavim tehnicomov AP na moj krov i da nudim ljudima
WiFi .. elem.. ja sam u Brace Nedica.. e sad moram da proverim da mojim
krovom ... ali bi trebalo da vidimsve tamo do dechije robne kuce
i gore uz bulevar ... pa ono moze se desi da povezujem ljude i tako
ako bude par ... 10-15 ljudi ici ce 2.4 ako bude vishe tehnicom je obecao ..
lazem.. gl. ing ..moj drug .. mi je obecao AP 5.8
e sad.. ako niste znali tehnicom je uzeo zemaljski link :)
i kad telekom sve konachno podesi rutiranje :) .. sine mitre...
root@terra zpetar]# ping www.google.com
PING www.google.com (216.239.51.99) from 62.193.128.215 : 56(84) bytes of data.
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=0 ttl=53 time=158.407 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=1 ttl=53 time=179.927 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=2 ttl=53 time=139.992 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=3 ttl=53 time=140.010 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=4 ttl=53 time=140.001 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=5 ttl=53 time=180.015 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=6 ttl=53 time=139.990 msec
itd...
a mozda ako se nadje neko sa cache i dobrom voljom mozemo
uzmemo sami to da radimo link pa PPPoE itd...
a neke usere sa ehternetom..
inache..
mogu postuje ovde i cene ..
samo cu reci da je 64K mesechno 25-30e :)
za rezidencionalne usere :)

 
Odgovor na temu

Shipa
Milos Sipetic
Beograd

Član broj: 6116
Poruke: 57
*.tehnicom.net

Jabber: Shipa@elitesecurity.org


Profil

icon Re: BG Wireless31.08.2003. u 01:42 - pre 250 meseci
Citat:
nemesis:
pa ono kao ..
zrachish ko lud na sve strane ... sa boosterom 1W .. okdelish to na vishe natena itd
e sad...


vidi, boosteri su vrlo los nacin/politika. Ako to budes radio postoji velika mogucnost da to i tebi neko uradi, a ako, kao sto planiras podignes komercijalni servis na gubitku ces biti i ti i tvoji korisnici = losa reputacija.

Ako ces da se bavis ovakvim poslom onda postuj neka (nepisana, jos uvek :) ) pravila ponasanja, a to je - bez bustovanja, bez pokrivanja drugih.

Ja upravo sad pisem preko tehnikomovog linka o kome ti pises i mogu ti reci da je njihova reputacija u mojim ocima veoma pala kada mi u nekoliko navrata po par dana net nije radio zbog smetnji koje su oni imali na njihovim baznim stanicama, a preko dana je prakticno tokom celog radnog vremena u naletima od po par nedelja link bio sveden na jad i bedu od par kilobita. E sad zamisli da se to isto dogadja nekom zbog tebe. A sad opet zamisli da se to dogadja tebi zbog nekog treceg?

Zivi i pusti druge da zive. Busteri ti ne trebaju, a na stranu sto njima verovatno neces nista ni postici.

Citat:

e sad.. ako niste znali tehnicom je uzeo zemaljski link :)

samo cu reci da je 64K mesechno 25-30e :)
za rezidencionalne usere :)


Jeste uzeo je zemaljski link i jos ga nije podesio, padaju rute preko smina svako malo pa se prebacuje nazad na satelit itd. podesice vremenom i to, ali cene koje oni nude nisu nista bolje od cena koje nudi npr ptt u okviru kds podrucija tosin bunar. Strpi se malo, prikaci se na BG wireless. Vec su popadale cene a padace jos. kod verata je vec 12 din sat preko dialupa. kablovski ptt 128kbita - 1500 din, cuo sam da ce tehnikom biti u slicnom rangu, znaci ne zalecite se, ne ukopavajte se sa varijantama sa "poklonjenom provajderovom opremom i njihovim shirenjem mreze". Provajderi ce se pobiti medjusobno sada da ponude bolje cene i bolji kvalitet pristupa.

pravilo 1: Ne veruj provajderima. tacka.

Veruj mi, isao sam tim putem do pre mesec dana i onda sam pukao :)
 
Odgovor na temu

amaron
Sasha Shipka
Beograd

Član broj: 13258
Poruke: 15
*.fon.bg.ac.yu



Profil

icon Re: BG Wireless31.08.2003. u 21:51 - pre 250 meseci
Savet za postavljanje hostAP-a na linux-u (izi hautu :).

Dakle, hostAP je program koji omogucava da se linux+prism2 kartica ponasa kao access point, dakle da regulise wireless saobracaj na nodu.
U sebi ima drajver za prism2 chipset, tako da vam ni jedan drugi drajver nije potreban.
Kada ga skinete sa neta (jedna od prednodnih poruka sadrzi link). Raspakujte ga. Jedan od direktorijuma sadrzi patch za linux kernel 2.4.20.
Procitajte uputstvo kako da patchujete kernel koje se nalazi u tom direktorijumu (patchovanje i kopiranje sorsa).
Odete u linux sors dir konfigurisite ga sa make menuconfig (za hakere je verovatno rucno editovanje .config fajla varijanta :).
Pored konfigurisanja svega ostalog (nadam se da to znate, ako ne onda srecno ucenje :) konfigurisite hostap iz Network Devices->Wireless. Ako ste pravilno patchovali trebalo bi da se pojave opcije za hostap. Ja sam licno selektovao da se ugradi direktno u kernel (ne kao modul). Odaberite glavnu opciju + verziju kartice koju imate (pci, pcmcia, usb...). Kompajlirajte kernel i instalirajte ga.
Kada rebutujete, kernel bi trebao da direktno podrzava hostap.
Wireless network uredjaji imaju oznaku wlan0, wlan1, ...
Sa wireless tools podesavate sam uredjaj. Npr: iwconfig wlan0 essid "moja mreza"
Sa standardnim net komandama podizete interfejs, npr:
ifconfig wlan0 192.168.2.1 netmask 255.255.255.0

Sto se rutiranja tice (lokalna + lokalna wireless + wireless nodovi), to bi neko drugi mogao da napise, npr. momci koji su to vec odradili u blokovima. :)

p.s.: Ako nekome ko ima nameru da postavi nod u svom kraju sve ovo zvuci kao spansko selo, nek se ipak odluci za neki AP uredjaj (skuplja varijanta) ili da nadje nekog ko ovo razume. (I linux sysadm moze da bude skupa varijanta :).
 
Odgovor na temu

gorang

Član broj: 728
Poruke: 316
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: BG Wireless01.09.2003. u 03:18 - pre 250 meseci
da li tu istu masinu gde je hostAP mogu da koristim i kao gateway prema wirelessu, da ista omni antena i ista kartica sluze i za hostap i kao veza sa susednim ap-ovima, i da ista masina radi kao ruter za klijente koji preko hostAP traze izlas ka drugim subnetovima..? nadam se da se nisam pogresno izrazio..

stvarno bi bio dobar jeda slikoviti how-to :) sa sve source-om, pa da kopiramo :)

 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: BG Wireless

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 37635 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.