Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem oko potkrovlja

elitemadzone.org :: TechZone :: Problem oko potkrovlja

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 65311 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja22.11.2009. u 15:18 - pre 175 meseci
Ok, znači da bih ipak trebao da ostavim i dodatno provetravanje izolacionog sloja od nekih 2cm ispod podaščane površine. To može onda da se uradi i kasnije jednostavnim biranjem debljine izolacije koja bi bila za 2-3cm manja od debljine roga (u mom slučaju, 12cm-2cm), pa poravnanjem te izolacije sa donjom stranom roga. Recimo ako sa donje strane rogova poprečno postavim metalne nosače za gips ploče, oni će nositi sa gornje strane izolaciju između rogova tačno poravnatu sa donjom ivicom roga (pa će na gornjoj ivici roga ispod podaščanog sloja biti 2cm sloja za provetravanje), a između rogova i gips ploče će biti 4-5cm razmaka koji omogućavaju i dodatni sloj izolacije od 5cm poprečno na rogove. Time bih dobio ukupno 15cm izolacije, od kojih 10cm paralelno sa rogovima (koji ne izoluju i rogove), a 5cm poprečno ispod rogova (koji izoluju i rogove).

Da li bi ovo bilo dobro?

---

Koliki inače razmak između rogova da ostavim, kako bih kasnije što lakše i jednostavnije postavio izolaciju (mekanu kamenu vunu) između njih?

Majstor koji je trebao da mi radi krov je predvideo osni razmak 72cm (tj. razmak između rogova 67cm), ali ja to još mogu i da korigujem ako smatram da je potrebno. Gledam na ovom knaufu, i vidim da prave mekane izolacione ploče od 60cm i 62,5cm. Da li onda da stavim razmak između rogova nekih 58cm, ili ću moći kasnije da nekako nastavljam izolaciju da dohvati tih 67cm?
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja22.11.2009. u 15:57 - pre 175 meseci
Citat:
tdjokic: Stiropor hoce da nestane. Desi se isparenje neke hemikalije, a on se istopi nacisto, .......


To je tačno i potvrđeno u mojoj praksi. Na spoljašnjem delu prozora u potkrovlju sam postavio 1 cm debeo stiropor pre oko 20 godina i evo sad se on ko zna otkad smežurao, skupio, krto, požuteo,.....

Citat:
tdjokic: ..... ja bih isao na staklenu vunu, ......


Ao ljudi, izbegnite staklenu vunu u veoma širokom luku. Pa zar ćete radeći sa njom udisati i trajno nataložiti u plućima staklo?

I ne samo to, nego ćete pored ugrađene staklene vune non stop udisati nešto stakla živeći u toj kući.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja22.11.2009. u 19:41 - pre 175 meseci
stiropor je postojan prema bitumenskoj masi, bitumenskim trakama (Izotem, Izotekt, krovna lepenka, Izoelast), bitumenskim hladnim ljepilom (Bitufix) i svim bitumenskim masama i ljepilima na vodenoj osnovi. Stiropor nije postojan prema bitumenskim premazima, ljepilu na bazii organskih otapala (npr. Ibitol) i na bazi katrana, parafina, lož ulja, goriva za vozila i otapala (aceton, nitro razredčilo, benzol, terpentin). Tako da je postojanost stiropora ovisna prevashodno od pravilne upotrebe svih materiala pri gradnji nekog objekta.


na objektu "Juzna Bačka" menjan je krov, i spod njega je bio stiropor
kao nov

a krov je sigurno bio star preko 20 godina, ako ne i koliko objekat, a kao sto znamo takvi objekti su zidani poodavno ( pre 90-ih)

ako krov nema dodira sa benzinom , nece mu nista biti (stiroporu), a u njegovo nestajnje u izolaciji potkrovlja ne mogu da poverujem



[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 22.11.2009. u 21:10 GMT+1]
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja22.11.2009. u 21:15 - pre 175 meseci
Citat:
veljkoE: ......a u njegovo nestajnje u izolaciji potkrovlja ne mogu da poverujem


Da iskren budem, usled finansijske krize devedesetih godina nisam ni pokrio odn. zaštitio stiropor od ukupnih spoljašnjih uticaja (između ostalog bio je izložen i direktnim sunčevim uticajima).
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja22.11.2009. u 21:25 - pre 175 meseci
tako sam i pomislio
mislim da samo zlato ne gubi nista od karakteristika tokom vremena

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja23.11.2009. u 11:42 - pre 175 meseci
O stiroporu i njegovom nestajanju je već raspravljano ovde u nekoj od tema, a sasvim verovatno i u više tema. Stiropor nestaje (sažima se i mrvi) ukoliko je konstantno izložen suncu ili velikoj toploti, i to je činjenica koju sam i lično utvrdio.

Nego, ja bih da se vratimo na moje pitanje o mom krovu ispod koga će biti potkrovlje, jer je to i naslov ove teme , a krov evo samo što nisam postavio.

Da li neko ko ima iskustva zna jel' ovo korektno:

Citat:
pisac: Recimo ako sa donje strane rogova poprečno postavim metalne nosače za gips ploče, oni će nositi sa gornje strane izolaciju između rogova tačno poravnatu sa donjom ivicom roga (pa će na gornjoj ivici roga ispod podaščanog sloja biti 2cm sloja za provetravanje), a između rogova i gips ploče će biti 4-5cm razmaka koji omogućavaju i dodatni sloj izolacije od 5cm poprečno na rogove. Time bih dobio ukupno 15cm izolacije, od kojih 10cm paralelno sa rogovima (koji ne izoluju i rogove), a 5cm poprečno ispod rogova (koji izoluju i rogove).


A i ovo me zanima:

Citat:
pisac: Da li onda da stavim razmak između rogova nekih 58cm, ili ću moći kasnije da nekako nastavljam izolaciju da dohvati tih 67cm?


Bolje sprečiti nego lečiti.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja23.11.2009. u 15:59 - pre 175 meseci
krov je jedno
izolacija je drugo
ne mozes raditi krov po sirini izolacije, nego da ispostujes konstrukciono resenje
izolaciju stavljas kako krov -rogovi diriguje
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja23.11.2009. u 16:48 - pre 175 meseci
"Konstrukciono rešenje"? Pa nema tu konstrukcionog rešenja, postave se rogovi na odokativnom razmaku, pa se to podašča, postave kontra-letve, letve, i pokrivač. Moja slobodna volja (i dubina džepa) određuje da li ću staviti razmak 50cm, 70cm, ili 100cm između rogova. Što gušće, to čvršće.

Dakle, krov ću uraditi tako da bude što jednostavnije postavljanje izolacije ispod njega, odnosno "konstrukciono rešenje" ću napraviti na osnovu potreba izolacije
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja23.11.2009. u 18:22 - pre 175 meseci
e moj pisac, to tvoje "odokativno" govori o tome da neke stvari ne znas


koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja23.11.2009. u 21:55 - pre 175 meseci
Dobro, zar svaka tema treba da se pretvori u raspravu i nadmudrivanje? Zar je potreban projekat i proracun statike da bi se rogovi stavili na 58 umesto 67?

Ako znas nesto sto ja ne znam, slobodno mi to objasni. Ovaj forum za to i sluzi. Nemoj pricati misteriozno i nedovrseno. To smara.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja24.11.2009. u 19:33 - pre 175 meseci
jbg, ti pomalo smaras,

prvo - ne znas sta hoces
i onda hoces da neko od nas, gledajuci u pasulj, odredi sta zelis
drugo- na svaku ponudjenu opciju - imas svoje varijante ( sto i nije problem ali)
trece - nemas pojma sta pitas, a zelis da ti se odgovori onako kako ti mislis
a mislis pogresno

nema misterije

nadmudrivanje nema smisla sa nekim ko nema znanje, a misli da zna

jos jednom

niko te ne moze ubediti ili nagovoriit kako da radis, na tebi ja ta odluka, a kako odredjene komentare shvatas
to je vec do tebe

Citat:
pisac: "Konstrukciono rešenje"? Pa nema tu konstrukcionog rešenja, postave se rogovi na odokativnom razmaku, pa se to podašča, postave kontra-letve, letve, i pokrivač. Moja slobodna volja (i dubina džepa) određuje da li ću staviti razmak 50cm, 70cm, ili 100cm između rogova. Što gušće, to čvršće.

Dakle, krov ću uraditi tako da bude što jednostavnije postavljanje izolacije ispod njega, odnosno "konstrukciono rešenje" ću napraviti na osnovu potreba izolacije :-)


i sta da ti ja vise objasnjavam
sve je jasno

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja24.11.2009. u 22:19 - pre 175 meseci
Konstrukciono resenje su stolice, ruke i grede/vencanice. Rogovi (razmak izmedju njih) ne spada u konstrukciono resenje, i moze se menjati shodno potrebama i predvidjenoj tezini pokrivaca.

Ako imas drugacije misljenje, molim te objasni meni neupucenom.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 14:15 - pre 175 meseci
nemam dovoljno znanja da bi tebe naucio


koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 18:00 - pre 175 meseci
Nema veze, nije bitno, nisam ni očekivao da postoji smislen odgovor zašto ne smem da smanjim razmak između rogova za 9cm.

Inače, dodao sam jedan rog više na krov, i time je razmak smanjen taman toliko da izolacija može lepo da legne bez nastavljanja. Ako neko ima odgovor na ono pitanje o načinu postavljanja i držanja izolacije između i ispod rogova (tj. ima drugačiji predlog), raspoložen sam da čujem.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 19:04 - pre 175 meseci
izgleda da se nismo otpocetka razumeli

moj komentar je bio da se ne radi krov po sirini izolacije,

na sta si odgovorio da mozes da stavis i 100 cm

i odatle svaka daljna pespotrebna rasprava

mislim da je neki max raspon izmedju rogova, gde ce biti crep, oko 70 cm osovisnki, ukoliko je rog 12X14
a mozes da ih skupis koliko zelis
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 21:58 - pre 175 meseci
Za nesporazum ja nisam kriv. Nisam rekao (niti odlucio) koji pokrivac ce biti, tako da je razmak mogao da bude i 100cm.
Upravo sam uradio "konstrukciju" po izolaciji, i zadovoljan sam. Samo jos da resim sta cu da stavim odozgo, a i da definitivno zakljucim kako cu da ucvrstim slojeve izolacije odozdo.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 23:01 - pre 175 meseci
Prema knjizi "GRAĐEVINSKE KONSTRUKCIJE" za III razred usmerenog obrazovanja građevinske struke:

- za proste ili krovove od rogova - međusobno osovinsko rastojanje krovnih nosača, dimenzija 10/12 i 12/14 cm, je od 60-90 cm (oko 80 cm)

Isto se odnosi i na

- jednostavne dvovodne krovove sa raspinjačama, 60 - 90 cm (oko 80cm)
- krovove sa slemenjačom i pravim jednostrukim krovnim stolicama 60 - 90 cm (oko 80cm)
- proste krovove na armirano-betonskoj tavanici, oko 80 cm
- krovove sa rožnjačama, 60 - 100 cm
- jednostruke prave krovne stolice na betonskoj tavanici, 80 - 100 cm
- kose krovne stolice sa podrožnjačama ili dvojne kose stolice, oko 80 cm kod dvovodnog krova
- krovove sa obešenim krovnim konstrukcijama-krovne vešaljke, oko 80 cm
- krovne konstrukcije sa jednostrukom krovnom vešaljkom, oko 80 cm
- itd. itd. itd......... ostale vrste krovova, oko 80 cm


A nema podataka za ostale vrste krovova u vezi međusobno osovinskih rastojanja krovnih nosača:

-krovove sa raspinjačama
-krovove sa raspinjačama i podvlakama
-krovove sa dvostrukim pravim krovnim stolicama
-krovove sa kosim krovnim stolicama
-kose krovne stolice sa slemenjačom ili proste stolice
-dvostruke kose stolice na armirano-betonskoj tavanici





[Ovu poruku je menjao eloiza dana 26.11.2009. u 00:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

arslan
vranje

Član broj: 71320
Poruke: 26
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 23:39 - pre 175 meseci
Citat:
pisac: Za nesporazum ja nisam kriv. Nisam rekao (niti odlucio) koji pokrivac ce biti, tako da je razmak mogao da bude i 100cm.
Upravo sam uradio "konstrukciju" po izolaciji, i zadovoljan sam. Samo jos da resim sta cu da stavim odozgo, a i da definitivno zakljucim kako cu da ucvrstim slojeve izolacije odozdo.

Nemas potrebe bilo sta da ucvrscujes. Kamena vuna se reze nekoiliko cm vise od raspona izmedju grede i uglavi se bez problema. Minimalna debljina termoizolacije je od 20-30cm. Verovatno te buni gde ce da stane ta debljina. Kada se radi sa kamenom, staklenom vunom vuna se lepo uglavljuje izmedju rogova, onda se na rogove poprecno stave metalni nosaci. Ako si npr. prethodno uglavio vunu od 20cm (ona se lepo nabije izmedju rogova i smanjis je na primer na 10cm) sada izmedju rogova i metalnih nosaca uguras jos jedan sloj vune od 10cm. Sve to lepo uguras na debljinu grede. Mozes da sabijes i pola metra vune, a da ne predje debljina 10cm. Naravno sto vise to bolje. Vuna posto je rezana malo sire od raspona rogova i ujedno je drze metalni nosaci, nema sanse da ispadne. Na metalne nosace zalepi se dvostruko lepljivom trakom parna brana, dodatno se prelepe istom trakom svi otvori da nema nigde supljine i na sve to se nasrafe gipsane table. Metalni nosaci su debljine 3cm tako da je ispunjen uslov dodatnog vazdusnog mosta, koji ne sluzi za provetravanje nego kao dodatna izolacija.
Krov ces normalno da uradis po propisima kako treba, a ne kako ces stavljati izolaciju, jer vuna se kupuje na bale i mozes da je rezes u kojoj god hoces sirini i da je kupis u kojoj hoces debljini.
Parna brana je specijalna folija (nije obicna gradjevinska folija kako neki kazu) koja ne dozvoljava veliki prodor vlage, da ne kvasi mineralnu vunu jer kvasenjem ona gubi termoizolaciona svojstva, ali dozvoljava mali prodor koji ne steti vuni, a vazduh i dalje cirkulise.
 
Odgovor na temu

arslan
vranje

Član broj: 71320
Poruke: 26
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja25.11.2009. u 23:53 - pre 175 meseci
I jos nesto ova dole preporuka nema veze sa vezom. Sve je pogresno!

1.gipsana ploča
2.parna brana (građ.najlon-folija obična)
3.OPCIJA iverica ili OSB ploče
4.min.vuna (izolator) 10cm tačka 4 i 5 su u istoj ravni
5.poprečne štafle (horizontalno postavljene na rogove) debljine 10cm između njih je vuna iz tačke 4. !!!
6.min.vuna (izolator) 10cm između rogova
7.paropropusna folija
8.vazdušni prostor ( ventilacija krovnog pokrivača) min.4cm
9.podaščan krov
10.OPCIJA terpapir ili neki vid izolacije daščanog dela krova..nije obavezno...ako će krovni pokrivač biti kvalitetno odrađen
........krovni pokrivač

Pravilno je gledano iz unutrasnjosti ka krovu:
1. Gipsana tabla.
2. Parna brana.
3. Aluminijumski nosac (ide poprecno na gredu i nosi gipsane table.
4. Izolacija.
5. Parna brana.
6. Daska, OSB, Samonoseca folija...
7. Ako ide daska ili OSB ploca onda ide ter papir, alu folija kao dodatna hidroizolacija krova.
8. Kontra-letva debljine od 2-4cm.
9. Letva.
10. Crep.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Problem oko potkrovlja26.11.2009. u 00:18 - pre 175 meseci
Citat:
arslan:
7. Ako ide daska ili OSB ploca onda ide ter papir, alu folija kao dodatna hidroizolacija krova.


Dodatkom tvrde aluminijumske folije na ter papir - ne samo kao dodatna hidroizolacija krova, nego je i odličan reflektor toplote za vreme letnjih vrućina i znatno je poboljšana ugodnost-prijatnost boravka u potkrovlju.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 26.11.2009. u 01:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Problem oko potkrovlja

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 65311 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.