Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problemi s bootanjem Linuxa

[es] :: Linux :: Problemi s bootanjem Linuxa

[ Pregleda: 2634 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jurislav Petrović
Mostar

Član broj: 12342
Poruke: 24
*.tel.net.ba



Profil

icon Problemi s bootanjem Linuxa19.08.2003. u 22:11 - pre 251 meseci
Najprije da se ispričam ako nisam pogodio grupu. A sada problem Naime na računaru imam dva fizička diska na jednom mi je Win 98 a na drugome Linux. Kada sam instalirao iz straha da ne pokvarim nešto sam isključio disk s Windowsom te sam instalirao Linux na drugi disk i napravio boot disketu. KAda sam priključio stari disk nisam imao opciju da biram OS nego mi se automatski Windows dizao ,a Linux sam pokrećao pomoću diske. E sada sam disketu izgubio te Linux mogu pokrenut jedino ako iskopčam disk s Windowsom. Ima li negdje možda program za instaliranje u Win ili Linux da mi na početku bira koji ću operativni sustav.
Unaprijed hvala i ispričavam se još jednom ako sam pogriješio grupu ili ako je ova tema već bila
Jurislav
Jure
 
Odgovor na temu

uNkNoWn uSeR

Član broj: 12510
Poruke: 14
*.teol.net



Profil

icon Re: Problemi s bootanjem Linuxa19.08.2003. u 23:34 - pre 251 meseci
Pa instaliraj na linux grub ili lilo (a moze i neki drugi) ova dva sigurno imas na instalacionim cdovima linux-a .. samo instaliras i podesis conf .. to je to
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Problemi s bootanjem Linuxa19.08.2003. u 23:39 - pre 251 meseci
Pa LILO ili Grub prave boot menu pri bootovanju. Sad, sto se tice tvog problema, treba da nadjes Loadlin program, da iskopiras kernel na neki nacin na Windows particiju (preko diskete ili iskoristi kernel sa prvog CDa tvoje LinuX distribucije, gde btw verovatno mozes da nadjes i Loadlin program) i da bootujes Windows u command prompt only modu. Odatle pomocu programa loadlin ucitas linux kernel i bootujes svoj linux. Kada udjes u LinuX, podesis fajl /etc/lilo.conf da odgovara tvom sistemu.
Koliko sam ja shvatio, odgovarace ti nesto tipa:
Code:

boot=/dev/hda
default=LinuX
timeout=50
prompt

# Ove upises tacnu putanju do kernela
image=/boot/vmlinuz
    label=LinuX
# Ako ti je LinuX na slave disku na prvom kontroleru:
    root=/dev/hdb
# A, ako ti je LinuX na master disku na drugom kontroleru:
    root=/dev/hdc
# I na kraju, ako ti je LinuX na slave disku na drugom kontroleru:
    root=/dev/hdd
# Kraj izbora za root=...
    read-only

# Ovde podesavas da moze da se bootuje i tvoj Windows98
other=/dev/hda1
    label=Win98


Ako koristis Grub, ne mogu da ti pomognem, posto nemam pojma kako se koristi Grub

Kada izeditujes /etc/lilo.conf, otkucas komandu lilo i uzivas. Rebootujes racunar i trebalo bi da ti se pojavi boot meni gde biras da li ces LinuX ili Win98.

Pozdrav
Filip
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

mrki
radnik
Sombor

Član broj: 1050
Poruke: 580
*.som.sezampro.yu

Jabber: mrki@elitesecurity.org
ICQ: 58816584


Profil

icon Re: Problemi s bootanjem Linuxa24.08.2003. u 02:31 - pre 251 meseci
Evo mozda malcice jasniji nacin kao da butujes linux u dos-prompt:

1. ukljucis komp stisnes F8 (ako se dobro secam) izaberes boot in dos-prompt
2. napravi direktorijum bilo gde: mkdir linux
3. kopiraj u dir. linux LOADLIN i VMLINUZ, ova dva programa bi trebalo da se nalaze na tvom instalacionom disku
4. cd linux ( prebaci se u linux direktorijum)
5 . kucaj: loadlin vmlinuz root=/dev/hdyx rw ( gde je x broj linux particije odnosno bootabilne particije pr. 1, a y najverovatnije b )
6.kad udjes u linux edituj /etc/lilo.conf tako sto prvo loguje kao root ( to znas jel? >su)
7. a datoteku mozez edit sa: vi /etc/lilo.conf (koristis vi editor ili neki drugi)
8. ako nisi koristio vi kad editujes /etc/lilo.conf pritisni tipku 'a' zatim izmeni sadrzaj po preporuci brcha, kad zavrsis pritisni tipku 'esc', pa onda ':w' da bi zapisao promene i onda ':q' za izlazak iz datoteke
9. za detaljnije informacije u vezi lilo mozes kucati i man lilo

to je to

Nekad sam bio mlad ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problemi s bootanjem Linuxa

[ Pregleda: 2634 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.