Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

novi linux korisnik,intalacija drajvera

[es] :: Linux hardware :: novi linux korisnik,intalacija drajvera

[ Pregleda: 2928 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tux-man
Krusevac

Član broj: 62297
Poruke: 2
*.proxy.astra-net.com.



Profil

icon novi linux korisnik,intalacija drajvera27.06.2005. u 11:00 - pre 229 meseci
pozdrav svima

novi sam korisnik linuxa , cackam ga vec 2 nedelje na suse 9.3 prof ,,nije mi jasno kako se intalisu drajveri na linuxa ,mozeli mi neko objasniti kako se intalisu drajveri na linuxa i koja im je extenxija jer ima *.o ,,*.h ,,*.itd zaguljen ovaj linux

linux
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: novi linux korisnik,intalacija drajvera27.06.2005. u 11:09 - pre 229 meseci
Citat:
tux-man: pozdrav svima

novi sam korisnik linuxa , cackam ga vec 2 nedelje na suse 9.3 prof ,,nije mi jasno kako se intalisu drajveri na linuxa ,mozeli mi neko objasniti kako se intalisu drajveri na linuxa i koja im je extenxija jer ima *.o ,,*.h ,,*.itd zaguljen ovaj linux


Drajveri su na Linuxu realizovani kao moduli kernela i nalaze se u direktorijumu /lib/modules/ime kernela/kernel/... i poddirektorijumima (ime kernela ti je nesto tipa 2.6.11 ili tako nesto).

Nego, zasto mislis da bi trebalo da instaliravas drajvere? Ako ti treba drajver za nesto, SuSE ce to za tebe da odradi. A svu konfiguraciju sistema treba da radis iz YaST alata (nalazi se u "start meniju" pod stavkom sistem ili tako nesto). Tu imas sve sto ti je potrebno.

Inace, posavetovao bih te da odes na adresu http://galeb.etf.bg.ac.yu/~mmi.../srdjan/kurs/html/sadrzaj.html i procitas po nesto o Linux-u. Kada zavrsis sa citanjem tog tutorijala, pogledaj i http://www.tldp.org/LDP/gs/node1.html.

Pozdrav
Brcha
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

tux-man
Krusevac

Član broj: 62297
Poruke: 2
*.proxy.astra-net.com.



Profil

icon Re: novi linux korisnik,intalacija drajvera27.06.2005. u 11:31 - pre 229 meseci
hvala na odgovoru .a to mi treba da uzitam drajvere jer moguce je da llinux nema bas taj drajver sto meni treba ,pa da ga ja rucno ubacim zbog toga pitam jer to se tice drajvera naso mi je ponesto nije mi naso amd64 procesor javlja ga kao nepoznat i jos puno zbog toga sm hteo da pitam kako mogu da ja rucno ubacim drajvere u linuxu
linux
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: novi linux korisnik,intalacija drajvera27.06.2005. u 11:58 - pre 229 meseci
Ne treba mu nikakav drajver za procesor.
Mogao si da uzmes dve verzije SuSE-ta. Imas SuSE 9.3 za 32bitne masine i imas SuSE 9.3 za Amd64. Ako si instalirao ovu prvu, onda ne radis u 64-bitnom rezimu. Ako si instalirao ovu drugu, onda radis. Razlika je u tome sto su sve aplikacije drugacije kompajlirane.

Testa radi, saljem ti u prilogu hello world program koji sam kompajlirao (i ja imam amd64) staticki u 32bitnom i u 64bitnom rezimu. Probaj da ih izvrsis. helloWorld32 ces sigurno moci da izvrsis, ali ako si instalirao SuSE9.3 za 32bitne masine ovaj drugi helloWorld64 neces moci da izvrsis. Pa ti vidi sta imas.

Pozdrav
Brcha

PS: Pardon, ne saljem ti u prilogu jer ima ogranicenje na 200k za priloge, a posto sam ovo staticki linkovao ispalo je 350k. Evo ti na http://serbianc.sourceforge.net/data/helloWorld.tar.bz2

[Ovu poruku je menjao brcha dana 27.06.2005. u 13:00 GMT+1]
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: novi linux korisnik,intalacija drajvera

[ Pregleda: 2928 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.