Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu

[es] :: Fiksna telefonija :: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10119 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

henda

Član broj: 150872
Poruke: 16
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu25.07.2007. u 23:13 - pre 203 meseci
Interesuje me ima li neko iskustva u projektovanju telefonskih instalacija u hotelu!? Treba da projektujem telefonsku centralu koja bi imala oko 500 direktnih linija i isto toliko lokala. Je li se neko sretao sa slicnim problemom i kako ga je resio? Moze li mi neko preporuciti koju opremu koristiti?
 
Odgovor na temu

Yonex
Sremska Kamenica

Član broj: 126930
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu25.07.2007. u 23:56 - pre 203 meseci
Šta će ti tolike linije ka Telekomu? Dva,tri pa čak i četiri PRI ISDN su dovoljna za taj broj lokala.
Vidi link: http://www.siemens.co.yu/enterprise/onama/reference/
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.105.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu26.07.2007. u 00:07 - pre 203 meseci
Nemoj nipošto da planiraš UTP kabl, on nema dovoljno debele parice...
Nećeš proći tehnički prijem!
 
Odgovor na temu

Guda
Dejan Guduric
GUDATRONIC
Novi Sad

Član broj: 80633
Poruke: 248
*.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu26.07.2007. u 17:44 - pre 203 meseci
Ajde malo detaljnije opiši konfiguraciju objekta, jer je velika razilka ako je 5 spratova sa 100 soba ili 3 krila sa po 10 spratova...

Kablovi - do svake sobe po jedan IY(St)Y 2X2X0.6

Centrala: 2X PRI ISDN je sigurno sasvim dosta, 16 - 32 digitalnih sistemskih telefona, ostalo analogni, softver za tarifiranje, rezervno napajanje (gotov tender).
Oprema koja zadovoljava: Panasonic KX-TDA600, Alcatel 4400 (Omni PCX Enterprise), Siemens HICOM...

Svi hoteli moraju imati protivpožarnu zaštitu (često se pakuje u isti separat sa jakom strujom) i SOS signalizaciju (koja se ponekad pakuje u isti separat sa TT instalacijom)

 
Odgovor na temu

Guda
Dejan Guduric
GUDATRONIC
Novi Sad

Član broj: 80633
Poruke: 248
*.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu26.07.2007. u 17:52 - pre 203 meseci
Citat:
drbogi: Nemoj nipošto da planiraš UTP kabl, on nema dovoljno debele parice...
Nećeš proći tehnički prijem!


UTP Cat5 = 24AWG = 0.51 mm
UTP Cat6 = 23AWG = 0.59 mm - što manje od 2 % odstupa od zatatih 0.6 znači zadovoljava.
Atest ZJPTT ne može imati jer ZJPTT više ne postoji, pa se priznaju inostrani atesti!!!
 
Odgovor na temu

henda

Član broj: 150872
Poruke: 16
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu27.07.2007. u 23:08 - pre 203 meseci
U pitanju je Rusija ...
Kompleks od 8 zgrada, gde je 6 spojeno do drugog sprata, a 7 i 8 samo podzemnom garazom ...
Najvisa zgrada ima 43 m, 12 spratova, ostale su manje ...
Potrebno je obezbediti kompletnu komunikaciju (racunarsku, telefonsku) kao i video nadzor ...
Ovo mi je prvi posao i pomoc mi je neophodna...
Hvala
 
Odgovor na temu

Guda
Dejan Guduric
GUDATRONIC
Novi Sad

Član broj: 80633
Poruke: 248
*.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu27.07.2007. u 23:57 - pre 203 meseci
E tako je već bolje...

Treba uraditi strukturno kabliranje i to na ledeći način:

U svaku hotelsku sobu vući 2-3 UTP/FTP/SFTP kabla kategorije 5 (ili 6). Standard je da se svako radno mesto opremi sa 2,5 utičnica, odnosno kanc. za jednog radnika 3 priključka (jer ne može 2,5) a za 4 radnika 10 priključaka. Do svke kamere za video nadzor se vuče po jedan kabel (IP karere - napajaju se preko PoE). Maksimalna dužina linije je 90m. Svi kablovi na strani korisnika završavaju na RJ45 utičnici, a na drugoj strani u rack ormanu. U svakoj zgradi na svakom spratu postaviti po jedan komad (nazidni/stojeći i visina zavise od kapaciteta). Obavezno na svakom spratu, restoranskim salama i foajeu predvidi i priključke za WLAN AP - i oni se mogu napajati preko PoE. Time je gotovo horizontalno kabliranje što je lakši deo posla s obzirom na konfiguraciju objekta.

Povezivanje rack oramna (backbone) se može izvesti bakrom samo ako dužine ne prelaze 90m, u protivnom mora optika.
sama topologija može biti zvezdasta (svi rack ormani povezani sa jednim centralnim) ili razgranata (rack ormani u okviru jedne zgrade povezani na centralni za tu zgradu - u prizemlju, pa tih 8 kom povezano na neki 9-ti centralni. oko kapaciteta backbone-a treba dobro razmisliti tek kada se sagleda ukupan broj priključaka i dobro razmisli o aktivnoj opremi.

Udavih, a sada ono što i jeste bilo pitanje - backbone telefonske instalacije. Ako se ide na IP telefoniju što je skupo i besmisleno raditi za hotel (Cisco Call Manager) onda nije potreban voice backbone. U slučaju klasične telefonske centrale bih bio sklon da pored pomenutog centralnog rack oramana stavim ješ jedan za smeštaj tel. centrale i voice patch panela - proizvode se kao 25 i 50 portni i do SVAKOG rack ormana ići potrebnim kapacitetom kabla (IY(St)Y 25X2X0.6 ili 50X2X0.6) vodeći računa da bude bar 10% rezerve (ako na spratu jednog krila ima do 20 soba - 25 parni kabel, a za više 50, 50+25 ili gde treba i 50+50)...

Srećno.
 
Odgovor na temu

henda

Član broj: 150872
Poruke: 16
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu28.07.2007. u 09:20 - pre 203 meseci
... Kako stoje stvari sa optikom?
novac nije problem ...
Kako se oznacavaju opticki kablovi?
Pored oznake 62,5/125 ima li jos nesto bitno?

U projekat sam stavila centralu IP PBX, Panasonic KX-TDA600CE. Sta znaci IP PBX?
Do svake sobe sam vodila po dva UTP kabla za telefon i internet?
Do svakog RACK-a sam vodila optiku 62,5/125? Kako se oznacava kabel?
Znas li sta znaci TO SM 03 nx II x 0,4 x 3,5 CMAN, oznaka kabla iz Novkabela?

Jedan RACK ormar pokriva 3 sprata sa max 44 prikljucnice, s tim da sam svaku sobu stavljala dve prikljucnice RJ45...
Nemam pojma je li to dobro?
Kako da vodim kablove sa RACK-a do sobe? Koliko prikljucaka?
Sta je PoE?

Ovo mi je prvi projekat a o ovome nas nisu ucili na fakultetu!!!
Oprostite na glupim pitanjima ali u frci sam, posao treba zavrsiti, a ja vise ne znam koga da pitam?
Hvala!
 
Odgovor na temu

Guda
Dejan Guduric
GUDATRONIC
Novi Sad

Član broj: 80633
Poruke: 248
*.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu29.07.2007. u 14:05 - pre 203 meseci
1. 62,5/125 je dimenzija optičkog vlakna (prečnik jezgra/spoljni prečnik) i ništa ne govori o tipu kabla. Da bi se specificirao kabel potrebno je navesti broj vlakana, mehaničku konstrukciju (SLT/MTD - a neki proizvođači ih možda i drugačije označavaju) i naravno finalna zaštita (PVC, PE, HFFR, armiran/nearmiran). Same oznake se razlikuju od proizvođača do proizvođača. 62,5 mikronski kabel se polako izbacuje iz upotrebe i prelazi se na 50 mikronski (50/125) koji ima veći domet - tačne podatke imam negde, ali ti u ovom momentu nisu bitni. Dakle oznake kod proizvođača nisu standardizovane i on se u projektima/predmerima označava opisno. Za uspostavu data linka trebaju dva vlakna (RX i TX), a uvek treba ostaviti i neku rezervu. moj savet je 6 X 50/125 MTD arored outdoor. Veliko geadilište puno raznih majstora ne daj bože da se ošteti nakon polaganja, a i hotel je pa može biti i glodara (armirani kabel je mehanički zaštićen i od te vrste napasti).

Više o tome imaš na sajtu mog poslovnog saradnika: http://www.optronics.co.yu/edu.htm


2. IP PBX (Internet Protocol Private Branch eXcange) Kućna telefonska centrala koja podržava internet protokol. Odnosno ono za šta sam napisao u prethodnom postu da ti ne treba za hotel. Izbor centrale je dobar i ona ima mogućnost za IP telefoniju ali ti u ovoj konfiguraciji to ne treba pa dodatni hardver (ploče) te namene ne treba ni ugrađivati u centralu.

3. TO SM 03 nx II x 0,4 x 3,5 CMAN mi ne znači baš ništa, nemam njihov katalog, a ne znam da li oni uopšte išta više proizvode.

4. Ne znam da li tvojim projektom treba ba pradvidiš i aktivnu opremu (Switch - eve, router...) - mada čim je tu centrala verovatno da. PoE je akronim od Power over Ethernet odosno switc-evi napajaju perifernu opremu (WLAN acces pointe, IP kamere ili IP telefone) kroz isti UTP/FTP kabel po kome ide prenos podataka.

5. "Kako da vodim kablove sa RACK-a do sobe? Koliko prikljucaka?" - Ako sam ovo dobro razumeo onda očigldno nisi shvatila osnovu strukturnog kablranja, izvini ako grešim, a nije mi problem da napišem (to ionako svaki dan ponavljam raznim elektroinstalterima)

jedna RJ-45 utičnica na strani korisnika (soba) se povezuje jednim UTP/FTP kablom, a druga srana tog kabla završava na patch panelu (metalna ploča širine 19" (inča) i visine 1U (junit) ~ 4,5 cm) na kojoj je ugrađeno 24 RJ 45 utičnica. Sam način povezivanja zavisi od tipa i proizvođača. Dale u tvom slučaju jedna soba = dve utičnice + dva kabla + 2 od 24 mesta na patch panelu.

Ako još nekako mogu pomoći kontaktiraj me na e-mail [email protected]


 
Odgovor na temu

baskk
Italija

Član broj: 158642
Poruke: 6
..7-r.retail.telecomitalia.it.



Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu12.10.2007. u 16:52 - pre 201 meseci
Interesuje me ko je nadlezan za telefonske instalacije i LAN. Pretpostavljam da to moraju biti gradjevinari jer ovde u Italiji ima neki propis da zice ne mogu biti van zida. Meni je to malo cudno pogotovo za LAN jer to nije visoki napon.
 
Odgovor na temu

fastbyte
Srdjan Vemic
CTO, Telmekom
Merano, Italia

Član broj: 43320
Poruke: 59
*.c.bkom.it.

Sajt: www.telmekom.com


+1 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu16.10.2007. u 19:40 - pre 201 meseci
Citat:
baskk: Interesuje me ko je nadlezan za telefonske instalacije i LAN. Pretpostavljam da to moraju biti gradjevinari jer ovde u Italiji ima neki propis da zice ne mogu biti van zida. Meni je to malo cudno pogotovo za LAN jer to nije visoki napon.


Od kraja 2006 vise to nije problem. Bitno je da svaki Komunikacioni prikljucak (LAN, Telefon, i sl.) bude certifikovan od strane firme koja ima Prvi stepen od ministarstva za komunikacije.


----------------------------------------------------------
Blog - Unified Communications: http://sergiovemic.blogspot.com/
Forum - Sve u vezi Siemens Enterprise Networks i Unified Communications: http://openpath.telmekom.com/
 
Odgovor na temu

baskk
Italija

Član broj: 158642
Poruke: 6
..7-r.retail.telecomitalia.it.



Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu20.10.2007. u 12:50 - pre 201 meseci
da li sam razumeo da firma koja ugradjuje prikljucke mora biti certifikvana ili sami prikljucci ?
 
Odgovor na temu

fastbyte
Srdjan Vemic
CTO, Telmekom
Merano, Italia

Član broj: 43320
Poruke: 59
*.c.bkom.it.

Sajt: www.telmekom.com


+1 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu20.10.2007. u 13:58 - pre 201 meseci
Citat:
baskk: da li sam razumeo da firma koja ugradjuje prikljucke mora biti certifikvana ili sami prikljucci ?


U sustini bi trebalo firma koja izvodi radove da bude certifikovana i da na kraju po svakom prikljucku uradi certifikat. Mada u praksi uglavnom to nije slucaj. U 50% slucajeva installaciju radi elektricar i posle toga dolazi firma koja sve to lepo izmeri i napravi takozvani "Collaudo" ili atest a onda se napravi "Dichiarazione di conformita dell'impianto" odnosno deklaracija o konformitetu instalacije.


----------------------------------------------------------
Blog - Unified Communications: http://sergiovemic.blogspot.com/
Forum - Sve u vezi Siemens Enterprise Networks i Unified Communications: http://openpath.telmekom.com/
 
Odgovor na temu

buz
Novi Sad

Član broj: 149946
Poruke: 20
195.252.100.*



Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu14.11.2007. u 08:54 - pre 200 meseci
Interesuje me kako se pravi proracun za kapacitet rezervnog napajanja (aku baterije) za telefonsku centralu i odredjen broj tel. aparata.. ili vec kako to ide. I koji su posebni uslovi za smestanje aku baterija ako su olovne.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu11.01.2008. u 02:44 - pre 198 meseci
upitanju je mali motel sa 10 soba, prijatelj me je pitao da mu odradim LAN mrezu, ali njemu treba i telefon u sobi ili za hitno zvanje. Ne znam da li ovo poslednje podrazumeva neki tip interfona ? Da li zna neko koji je to sistem.
 
Odgovor na temu

fastbyte
Srdjan Vemic
CTO, Telmekom
Merano, Italia

Član broj: 43320
Poruke: 59
*.c.bkom.it.

Sajt: www.telmekom.com


+1 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu11.01.2008. u 05:50 - pre 198 meseci
Sasvim jednostavno mozes da resis sa HomePNA splitterom (znaci da zadrzis postojeci telefon kabel). Sa HomePNA splitterom dobijes na obicnom telefonskom kablu LAN + Normalan Telefon. HomePNA je slican nesto kao vdsl.

Usput, da li je u pitanju mali motel od 10 soba ili veliki hotel od 300 soba sve se svodi na jedno - koncept. Mi radimo za hotele vec godinama umrezavanje.

Pozdrav

----------------------------------------------------------
Blog - Unified Communications: http://sergiovemic.blogspot.com/
Forum - Sve u vezi Siemens Enterprise Networks i Unified Communications: http://openpath.telmekom.com/
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu11.01.2008. u 09:09 - pre 198 meseci
Znaci, zgrada je od pre Hrista, nema nista od kablova. Ima samo satelitske koaksijalce i to sam gledao da su kablove vukli izvan zgrade (vrlo ruzno), posto ima 2 sprata. Ja sam mu rekao da LAN nije problem, medjutim on sada pita i za taj hitni poziv iz sobe i da li onda da uzme telefon. Ja mislim da je najbolje da mu odradim kabliranje i povezem na internet i da stavim jos jedan LAN kabel po sobi pa neka radi kasnije sta hoce. Cisto da se kablovi provuku. Znaci svaka soba bi imala dve uticnice jedna za internet i druga po volji. Opremu Linksys-ovu mu preporucujem.

Jos moram da busim i rupe: http://www.elitemadzone.org/t305284-0
 
Odgovor na temu

fastbyte
Srdjan Vemic
CTO, Telmekom
Merano, Italia

Član broj: 43320
Poruke: 59
*.telmekom.com.

Sajt: www.telmekom.com


+1 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu11.01.2008. u 09:35 - pre 198 meseci
imas pp
----------------------------------------------------------
Blog - Unified Communications: http://sergiovemic.blogspot.com/
Forum - Sve u vezi Siemens Enterprise Networks i Unified Communications: http://openpath.telmekom.com/
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu11.01.2008. u 10:04 - pre 198 meseci
ok, stavicemo po dva LAN kabla UTP CAT 6e kategorije. Sve ide dole na recepciju u patch panel i tu se uzimaju signali od kablova za internet i vode se u switch pa u ruter. Telefonsku liniju neka resava kasnije. Treba jos samo obezbediti sistem autentifikacije za pristup gostiju jer u Italiji nije zakonom dozvoljen anoniman pristup internetu.

Javicu sta sam smislio i kako je proslo.
 
Odgovor na temu

fastbyte
Srdjan Vemic
CTO, Telmekom
Merano, Italia

Član broj: 43320
Poruke: 59
*.telmekom.com.

Sajt: www.telmekom.com


+1 Profil

icon Re: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu11.01.2008. u 10:35 - pre 198 meseci


mi instaliramo Siemens Internet for Guest za hotele

http://www.telmekom.com/index.php?id=47&L=1
http://www.telmekom.com/filead...oad/PDFs/SIG_-_Folder_-_IT.pdf

----------------------------------------------------------
Blog - Unified Communications: http://sergiovemic.blogspot.com/
Forum - Sve u vezi Siemens Enterprise Networks i Unified Communications: http://openpath.telmekom.com/
 
Odgovor na temu

[es] :: Fiksna telefonija :: Projektovanje mreze fiksne telefonije u hotelu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10119 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.