Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze

[es] :: Fiksna telefonija :: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7783 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8248.interbusiness.it.



+11 Profil

icon ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze23.03.2005. u 21:46 - pre 231 meseci
U klasicnoj fiksnoj telefoniji (PSTN - Public Switched Telephone Network) signal do centrale putuje u analognom obliku, a dalje se prenosi: digitalno ako je centrala digitalna ili i dalje analogno, ako centrala nije digitalna.

ISDN je nadgradnja postojece telefonske infrastrukture. On cini da je i trasa do centrale digitalizovana i zato mora i u centrali i na korisnickom kraju da postoji uredjaj koji ovo regulise ! Kod kuce je taj uredjaj NT koji vidimo, dok se u centralu na mesto gde stize nasa parica stavljaju ISDN ploce (ovo nisam video, pa molim nekog ko zna da se malo raspise).

Telefonija nije bas standardizovana i razlicite zemlje u nekim segmentima imaju razlicite pristupe. Iz tog razloga uputno je koristiti uredjaje koje preporucuje provajder fikse telefonije cak i kad smo culi da je neki Fritz strasno dobar, a eto NET mod nista nevalja. Ono sto radi u Austriji, ne mora i u Srbiji jer je to stvar tehnicke kompatibilnosti vise nego kvaliteta samog proizvoda.

Slicno vazi i za prosirenje postojece fiksne mreze na popularni DSL. Iz prethodno recenog vidi se nije isto DSL na ISDN ili obicnu.
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 07:27 - pre 231 meseci
sve je to lepo..
da li onda neko ima specifikaciju opreme koja se koristi kod nas da bi se znalo kako sta da se realizuje.

Ja isto imam ISDN liniju i koristim taj NET MOD NT i sto je najblesavije svi silni programi koji postoje na zapadu a daju funkciju caller ID u stvari NE RADE na NetMOD-u. tj rade samo jednom i onda se zablokira uredjaj.. Toliko o kompatibilnosti ili cega li vec...
Ali ajde valjda ce grci da konacno zavrse pisanje programa za NetMOD uredjaj..
Postoji callerID koji je toliko rudimentalan da je to bruka .. :) nema nikakvu drugu funkciju osim samo ispisivanja callerID-a i upisivanja u bazu ..

A gde su programi gde kompjuter identifikuje pozivaca i pokrene celu malu sumu procedura ... Sekretarica. snimanje poruka i slicno. tjah.. Grci..a bogami i telekom..

Sto se tice ADSL-a nikako mi ne ide u glavu da na nasem trzistu ima ADSL uredjaja Anex B tipa (za ISDN liniju) a da uz njih nisu doibili i splitere.. Bas me interesuje ko je to imao genijalnu ideju da "zaboravi" da uveze i splitere ili da mozda splitere posebno proddaje na "buvljaku" po ko zna kojoj ceni..

Inace kad kazes nadogradnja postojce fiksne mreze.. ta nadogradnja je ko let u svemir :) za fiksnu telefoniju kao sto je ADSL let u svemir u poredjenju sa dialupom..

Inace bez kvalitetnog splitera koji je adekvatan za nase centrale ako imate ADSL mozete direktno da izgubite ISDN liniju .. ne bukvalno ali sve one mogucnosti koje nudi ISDN ce biti redukovane i na "grub" nacin pretvorena u obicnu liniju.. Kod POTS splitera tu nije neka velika filozofija jer se signal razdvaja ka adsl modemu/ruteru i na telefonski signal (manji do 4KHz) I gubici nisu ni bitni jer ih i ne primecujemo..
Kod ISDN-a tu su bitne frekventne karakteristike Splitera kao i gubici za svaki opseg..
Barem toliko sam skapiro acitajuci clanke o spliterima.. gubitak ide do 15% u zavisnosti ko je realizovao spliter.

E sad bi bila zurka ako bi kojim slucajem frekventni opseg kod naseg ISDNa bio izvan frekvencijskog opsega na isdn-u u zapadnim zemljama pa da se preklapaju recimo frekvencije. uu ala bi to bila zurka kod nas kada bi uzeli neodgovarajuci spliter..
Posto sam primetio da postoje spliteri od 100 Ohma ili 135 Ohma.

blabla prijatan dan :)
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8248.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 07:44 - pre 231 meseci
mogu ti samo reci da meni radi ISDN i aDSL bez problema. Sve su to uradili momci iz telekoma... Znaci moze...
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 07:57 - pre 231 meseci
naravno da moze ako imas adekvatnu opremu..
Evo ja trenutno trazim svuda po gradu splitere anex B tipa za ADSL i nikako da ih nadjem..
a bez toga mogu da samo da placem od muke. jer mi ili adsl nece raditi ili isdn kako treba. mada mogu da probam originalni spliter zvan paralelna veza :)...
To mi je preporucio jedan administrator da probam :) dok ne nabavim spliter .. ali da se ne cudim ako me telefonski pozivi izbacuju sa interneta:)...
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8248.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 08:20 - pre 231 meseci
ti si bas tvrdoglav covek, resenje treba da trazis u telekomu, a ne po gradu !
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 08:28 - pre 231 meseci
pa kad kazes da treba problem da se resava kod telekoma po pitanju splitera onda da li ti mozda znas na koju se adresu obratiti. Koji broj telefona okrenuti...
Da imam te informacije ja bi to vec uradio do sada.

mada ne vidim sta je tvrdoglavo u tome da trazim svuda de ima logike da se trazi aparatic zvani spliter..?

na kraju ako telekom ne nudi ADSL uslugu nego provajderi zasto bi telekom meni izasao u susret plus nesto se ne secam da telekom ima maloprodaju uredjaja tipa SPLITER za ADSL. tako da me bas interesuje kako mogu kod telekoma da kupim Spliter??

U svakom slucaju ne vidim kako mi telekom moze pomoci ... zato me prosvetli i reci na koja vrata da pokucam.

Inace vec sam zvao telekom i znas koji sam odgovor dobio??
telekom ne prodaje opremu krajnjim korisnicima..

A posto sa telekom nemam nikakv ugovor kao biznis korisnik onda meni TELEKOM nikako ne moze da pomogne.

tako da mi se cini da si ti tvrdoglav kada kazes meni da je resenje u telekomu.. E pa za rezidencijalne korisnike telekom i ne postoji kao opcija ...

I jesam tvrdoglav jer zelim da mi radi ADSL kako treba preko ISDN linije. I prevnucu grad ako treba da nadjem svu potrebnu tehnicku opremu za realizaciju istog..
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8252.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 10:00 - pre 231 meseci
meni je telekom (Italije) provajder i ISDNa i aDSLa i oni imaju 187 broj (besplatan) i tu mozes da ih davis do mile volje. Posto je tebi provajder aDSL neko drugi onda pitaj njih, ali POENTA cele price je kao sto sam vec rekao da je signalizacija u telefoniji ozbiljna stvar i da se krajnji korisnik prilagodjava mrezi, a ne mreza njemu.

Cak i obicni telefoni moraju ispunjavati tehnicke propise, a kamoli ISDN i sad jos na to kad dodje aDSL. Naravno i jos nasa srpska posla tretiranja klijenta kao ping pong loptice izmedju saltera !

Javi sta si uradio, u svakom slucaju... ! Saluti.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 10:39 - pre 231 meseci
Nisi mi jasan Marijanko - daj detalje, tipa kod koga si i pod kojim uslovima uzeo ADSL...
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 11:01 - pre 231 meseci
03.03.2005 uplatio 2000 dinara za setup
21.03.2005 dobio email u kome me obavestavaju da mi je prikljucen adsl

Provajder Verat.net
Paket 768/192 flat

Kupio uredjaj.
D-LINK DSL-564T ADSL ruter sa 4-portnim switchem (za Anex B)

Linija koju posedujem je ISDN iliti Anex B tip..

Trenutno mi fali ADSL spliter za ISDN liniju

Trenutno cu da pokusam da instaliram ruter i da vidim da li uopste radi .. Onda
popodne cu da uplatim paket 768/192 i videti kako radi alternativna paralelna veza posto nemam spliter. i to je to.

Dakle imamo situaciju da kombinacija ADSL (anex B) plus SPliter (Anex B) je malo teze p[ronaci kod nas. u stvari trenutno se ne moze naci ako uzmem u obzrim da sam okrenuo na desetine telefona i pitao barem jos toliko osoba o ingformacijama koje su se svodile na

Na granici je, na carini je, utovaruju u avion i slicne nebuloze.. eto.

A sema kako ide spajanje opreme kod mene je dato na slici.. tj tako bi trebalo da budem cim spliter nabavim



Samo sto je kod mene umesto FAX-a DialUp modem u kompjuteru i umesto ADSL modema je kod mene ADSL ruter na koji se kaci 4 kompjutera..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 11:21 - pre 231 meseci
Hm... a zar nije trebao taj Verat da ti sredi to sve, i pri tome ti ostavi ADSL modem (usb) na korišćenje? Pa onih 2000 što si platio predstavlja upravo troškove za USPOSTAVLJANJE veze, a tebi veza očigledno još nije uspostavljena.

Mislim da treba da menjaš provajdera pod hitno.
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 12:22 - pre 231 meseci
lada si registrujes dial up dobijes username i sifru a an tebi je da nadjes modem i podesis kompjuter da ide na internet preko tog modema . ista stvar je isa adsl-om

stvar je dobre volje provajdera ili naplate kroz skrivene troskove cenu te instalacije..

meni je prikljucak obezbedjen..sa strane verata i strane telekoma...
jos ja sa svoje strane da sredim prikljucak (ekvivalent je dialup modem iz prethodne price) i sve ce da proradi
trenutno pokusavam da vidim kako da podesimruter da mi radi..bez splitera
a sto se tice promene provajdera
ne pada mi na pamet da menjam provajdera koji se nalazi na istoj centrali na kojoj sam i ja
i za kojeg do sada imam samo reci hvale osim kad im pukne mail server .. tad im sve po spisku :)))))
ali sama internet konekcija za dialup i isdn mi je bila cista desetka.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 17:57 - pre 231 meseci
Hehe Marijanko pa zar ti nije palo na pamet da je Verat u obavezi (makar moralnoj) da ti pomogne da nađeš ili da ti obezbedi spliter i modem??
Ako je oprema+setup sa jedne strane Telekomova, a sa druge strane oprema+setup Marijankova šta je onda Veratovo?
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.bg.wifi.vline.verat.net.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 18:15 - pre 231 meseci
pa sta mislis sta sam ja danas radio u verat-u? :)
Moj aprva iskustva
za sada sam uspeo adsl ruter da poteram samo u bridge modu..
jos nisam uspeo da ga poteram u ruter modu..
drugo
NE koristim spliter.. nego sam paralelno vezao ISDN NT uredjaj zajedno sa ADSL ruterom.. i mogu da telefoniram dok sam na internetu preko adsl-a..bez da mi puca veza i slicno.. Jos nisam primetio da li ce da mi pukne veza ako me neko zove..

Trenutno imam izmedju 50 i 85Kilobajta u sekundi transfer..
I ne kukam.

Inace ne napadam verat zato sto sam malo vise upoznat sa poslovnom politikom verata a bogami i drugih provajdera pa ne talasam tamo gde nema smisla to raditi niti razloga...
Prava adresa na koju treba da se talasa je Telekom kao i uvoznici ADSL opreme koji zaboravljaju da spliteri te male kutije treba da budu u kutiji zajedno sa uredjajima ...
Ali moje iskustvo za sada kaze da mi spliter i ne treba.. ali otom potom videcemo..

Probacu u isto vreme dok sam nakacen preko adsl-a da budem nakacen i preko dialup-a... i ako to bude funkcionisalo.. mada ne znam kako ce kompjuter da se snadje sa 2 internet konekcije..
e da to je dobro pitanje...
Koju ce konekciju da uzme kao primarnu? hmm
veratovo je ono sto je bitnije
nezavistan 155 megabitni link ka inostranstvu koji toliko "volim" iz perioda duialup-a :)
uvek imam 52K konekciju ali UVEK i transfer rate preko 6kilobajta u sekundi..
ISDN konekcija uvek preko 7Kilobajta u sekundi..
i veza sze ne prekida i nema zakocenja..
e to mi nudi verat net
kako god to zvucalo blesavo ja to kazem kvalitetnu internet konekciju.

Telekom je taj koji samo obezbedjuje tehnicki most izmedju mene i mog provajdera.. a ja sam taj koji obezbedjuje tehnicki most od mog kompjutera do adsl prikljucka.. eto :)

I jos nesto
Ono sta mi se svidja kod verata.
Verat naplacuje samo ono sto stvarno mora nista preko toga.
niko nema jeftiniji flat rate od verata. 690 dinara mesec dana..
verat ti nece naplacivati iznajmljivanje.(e to kosta vise nego li da kupis svoj modem) verat ima najjeftiniji cenovnik za flat adsl
3600 dinara flat 768/102 flat ima najveci link ka internetu od svih sto nude adsl..
verat naplacuje setup jer mora da naplati jer to kosta.. i naplacuju najmanje od svih...
Oni sto kazu da je setup besplatan nemojte da se brinete i te kako ce da vam to naplate preko megabajta koji prenesete ili cene samog paketa..
Kod verata ste nacisto sta placate i nema da tu ima zabune..

I na kraju ... uospte mi nije jasno zasto uopste imati negativno misljenje prema veratu koji nudi isto sto i svi drugi samo po povoljnijim uslovima i imaju neke4 ponude kvalitetnije od drugih.
:) eto.. A sad bi mogao da odem u verat da trazim da mi plate za ovu reklamu i hvaljenje :) ako nista ono da mi daju honorar :)
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
212.200.19.*



+629 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 20:25 - pre 231 meseci
Citat:
MarijanKo: A sad bi mogao da odem u verat da trazim da mi plate za ovu reklamu i hvaljenje :) ako nista ono da mi daju honorar :)

Pošteno. Zaslužio si :)
Doduše, malo si pogrešno povezao u glavi, ali zato imaš entuzijazma za izvoz.
Srećan je ISP koji tebe ima :)
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8256.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 20:29 - pre 231 meseci
Citat:
MarijanKo: Trenutno imam izmedju 50 i 85Kilobajta u sekundi transfer.. I ne kukam.


I ne treba. To ti je 85 x 8 = 700Kbit/s, a uzeo si 768Kbit/s !
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.bg.wifi.vline.verat.net.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 20:37 - pre 231 meseci
Citat:
MyWay: Pošteno. Zaslužio si :)
Doduše, malo si pogrešno povezao u glavi, ali zato imaš entuzijazma za izvoz.
Srećan je ISP koji tebe ima :)


Mozda zato sto nisam pusac :) lol :) ne ne ne pokusavamn da pokrenem temu koja je lockovana :) sve u svemu zacin C..

ono sto je interesantno a moram da dodam je da mi je sistem realizovan tako da nemam spliter niti filter.. paralelno sam spojio isdn uredjaj sa adsl ruterom.. i za sada to sljka.. mogu da telefoniram dok sam na internetu puta dva :)..sada imam internet plus dve telefonske linije a jedan telefonski broj :) divota :)..
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8254.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze24.03.2005. u 21:12 - pre 231 meseci
evo bas ja potaknut raspravom odem do support TI i evo, bas ono sto sam govorio:
http://www.rossoalice.it/alice...ne/impiantotelefonico.html#RTG a evo ti i za prevod http://world.altavista.com/tr . Eto vidis sta kazu za slucaj ISDN !

In questo caso è stata installata da tecnici Telecom Italia una linea supplementare specifica per ADSL.

Prevod ne treba !

 
Odgovor na temu

minikola
Bgd

Član broj: 64010
Poruke: 107
*.beograd-1.tehnicom.net.

Jabber: nikolam


+1 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze21.07.2005. u 14:31 - pre 227 meseci
"MarijanKo" wrote:


Citat:

Sto se tice ADSL-a nikako mi ne ide u glavu da na nasem trzistu

ima ADSL uredjaja Anex B tipa (za ISDN liniju)

a da uz njih nisu doibili i splitere..

Bas me interesuje ko je to imao genijalnu ideju

da "zaboravi" da uveze i splitere ili da mozda splitere

posebno proddaje na "buvljaku" po ko zna kojoj ceni..



Za ADSLLite koji se koristi kod nas umesto pravog ADSL-a,

i ne treba ti spliter (Tehnika za Nerazvijene).

Ali onda pravi probleme ISDN-u,

Tako da ko hoće , stavi sam spliter,

ko neće, trpi


Ko hoće da zna kakav je to ADSL kod nas izašto se zove ADSL Lite:

http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL_Lite
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.yubc.net.



+7169 Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze21.07.2005. u 17:38 - pre 227 meseci
Citat:

Telefonija nije bas standardizovana i razlicite zemlje u nekim segmentima imaju razlicite pristupe. Iz tog razloga uputno je koristiti uredjaje koje preporucuje provajder fikse telefonije cak i kad smo culi da je neki Fritz strasno dobar, a eto NET mod nista nevalja. Ono sto radi u Austriji, ne mora i u Srbiji jer je to stvar tehnicke kompatibilnosti vise nego kvaliteta samog proizvoda.


<Off topic>

AVM Fritz interna ADSL+ISDN kartica koju sam na zalost kupio pre jedno 3 godine je najvece djubre od hardvera (posle jedne tajvanske no-name TV kartice, doduse) koje sam ikada video. Performanse na stranu, ali je djubre imalo drajvere koji su obarali Windows XP sistem svaka 3 dana ako si bio always-ON... ako ne pukne sa BSOD-om, onda se blokira i skuca.

Resenje sam nasao posle mesec dana, kupivsi prokleti eksterni ADSL ruter.... ISDN bogu hvala ne koristim za net.

</Off Topic>

Oko ISDN linije sa ADSL-om i splitterom, ISP je duzan da vam dostavi listu neophodnog hardvera za pravilno funkcionisanje telefonske linije i internet linka. Ako je neophodan splitter za konkretnu instalaciju, oni moraju da vam bar kazu o kakvom se tacno splitter-u radi (mada je daleko pametnije kupiti od ISP-a paket sa komplet opremom i ugradnjom, kako se ne bi maltretirali ako nesto ne radi - zna se ko je kriv)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze25.07.2005. u 22:05 - pre 227 meseci
Citat:

Ko hoće da zna kakav je to ADSL kod nas izašto se zove ADSL Lite:
http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL_Lite


bruka i sramota (ako je tačno)!
Stay In Tune
 
Odgovor na temu

[es] :: Fiksna telefonija :: ISDN kao nadogradnja postojece fiksne mreze

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7783 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.