Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Option Button i interpretacija vrednosti

[es] :: Access :: Option Button i interpretacija vrednosti

[ Pregleda: 2557 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 03:42 - pre 204 meseci
Znam da naslov zvuči rogobatno, ali kako u naslovu svakako ne mogu da objasnim šta mi treba, onda nek' barem asocira na problem.

Pretražio sam ceo Access forum i nisam našao rešenje, a ni u helpu ga nema.

Koliko sam uspeo da vidim, konvencionalno rešenje za imenovanje svake opcije unutar grupe, nečim drugim osim brojem - nije moguće.

Naime, imam jednu formu, vezanu za tabelu, naravno. Na formi imam jednu grupu opcija, koja se sastoji od 3 option button-a (radio dugme, tzv.). Kada u formi selektujem jedan od tastera, kako je i predviđeno, polje u tabeli dobija jednu od tri moguće, numeričke vrednosti i sve je to OK.

Ovako nešto:

OPCIJE:
O - prva (chkPrva)
O - druga (chkDruga)
O - treca (chkTreca).

Kada napravim upit i za njega vežem formu, koja mi služi za sažet prikaz podataka, u polju gde bih hteo da imam tekstualni prikaz izabrane opcije, imam samo broj (2, na primer, za drugu opciju), što mi nikako ne odgovara. Još manje mi odgovara da za svaki zapis stoji tri dugmeta, od kojih je jedno selektovano, a zauzima ogroman prostor.

Znači (uff, znam da sam komplikator u pojašnjavanju), potrebno mi je da nekako interpretiram numerički sadržaj polja u tabeli (koje je vezano za ove opcije) u nekakav tekst, koji će se ispisivati u običnom TextBoxu, za svaki zapis. Tj, ako zamislimo formu koja je napravljena kao Continous form i sadrži nekih 10-ak kolona, jedna od njih je i kolona "OPCIJE" u kojoj mi samo stoji broj 2, a ja hoću tekst!

I šta sad?

Unapred zahvaljujem!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 04:47 - pre 204 meseci
Ajde zakači primer i napiši tačno koja forma i quey, ako ih ima više.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 06:08 - pre 204 meseci
Pa mozes koristiti Switch() metodu, ali u principu, ovo resenje sa numerickom kolonom i Option Buttonima kao interpretacijom ima smisla jedino ako je u pitanju skup vrednosti koji se NIKAD nece menjati, u svakom drugom slucaju to je trebalo da bude posebna tabela.
Code:

SELECT Kolona1, Kolona2, Switch(Kolona3 = 1, 'Ovo je prva opcija', Kolona3 = 2, 'Ovo je druga opcija', Kolona3 = 3, 'Ovo je treca opcija') AS Opcije FROM Tabela
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
89.146.167.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 10:44 - pre 204 meseci
Na lukap ovoga polja u tabeli stavi:
Row source Type:->Value list
Rowsource:-->1;tekst kada je upisano u polju 1;2;Drugi tekst kada je u bazi 2;3;tekst kada je upisano u polju br. 3

Column count:->2
Columni Widths:--> 0;5

Sretan rad

zxz
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 14:19 - pre 204 meseci
Meni izgleda da imas tabelu i neke polje koje moze da ima vrednosti (1,2,3). To je OK. Izabrao si da vrednosti u to polje unosis putem option group kontrole - imas tri radio dugmeta od kojih u jednom momentu samo jedno moze da bude izbrano. Sve OK. Sad zelis da umesto (1,2,3) u nekom kveriju prikazes tekst koji odgovara vrednostima 1,2,3, recimo ('prvi','drugi','treci'). Moze sve sto su kolege predlozile, radice bez problema. Jedina 'primedba' je sto ce biti hard-coded, sto moze ali i ne mora da bude problem. Znaci, OK je sto je do sada predlozeno. Ja predlazem jos jedno resenje, a ti vidi sta ti najvise odgovara

Napravi tabelu koja ima dve kolone, (Broj, Opis), gde kolona [broj] ima vrednosti 1,2,3 a kolona [Opis] ima vrednosti koje zelis da prikazes u kveriju.
Za looku-up - look-up tabela koju ces da vezes na tvoj kveri preko kolone Broj i da iz nej doneses Opis u kveri

Ovo ti omogucuje da option group zamenis recimo sa list box ili combo box koji uzimaju svoj RowSource iz lookup tabele, pa korisniku prikazes tekst za izbor, a sakrijes brojeve. Onda u tabelu spakujes brojeve. Naravno, samo ako ti to odgovara.

Sad imas nekoliko opcija koje sve rade podjednako dobro - daju ono sta si trazio. Izbor je tvoj
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 20:19 - pre 204 meseci
Svima najlepše zahvaljujem na trudu i nesebičnoj pomoći!

Ne mogu odmah da odgovorim da li sam uspeo, jer nisam baš bistar za ovo (kao i ranije, i ovaj put pravim bazu za svoju dušu, pa se izgleda pravim pametan češće no što je predviđeno )

Malo mi treba vremena da interpretiram ovo što ste napisali, ali ću uspeti.
Najverovatnije ću probati sve varijante - znanje neće da se baci (pre će biti zaboravljeno - a ako znam nekoliko rešenja, veća je verovatnoća da barem jedno zapamtim za ubuduće. )

Još jednom, puno hvala!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti20.07.2007. u 23:04 - pre 204 meseci
Uspeo sam, al' zamalo.
Prerano sam se ponadao da sam nešto naučio.

Tako je to, kad neko hoće da radi nešto, a ne zna.

Šta god pokušao, nešto ne radim dobro. Nisam pokušavao u svojoj bazi, jer je i ovako već zapetljana, pa sam napravio novu, malecku, radi probe. Toliko sam svašta iskliktao da sam je totalno upropastio, pa sam morao da napravim novu i okačim je da biste videli šta želim.

Dakle, osnovna forma 'frmImenik', smešta podatke u odgovarajuću tabelu 'tblImenik'. Jedno od polja je "option group", sa tri opcije - 1 (kućni prijatelji), 2 (poslovni prijatelji) i 3 (porodica). Kako popunjavam nova imena, tako baza puni tabelu odgovarajućim brojevima, u zavisnosti od toga šta upišem.

Fora sa lookup poljem radi, ali kada se kao kontrola koristi Combobox.

Kada napravim kveri i vežem ga za formu, radi sažetijeg pregleda, on u polju 'grupa' i dalje ispisuje brojeve, bez obzira šta ja radio sa lookup poljima i kolonama u osnovnoj tabeli. Znači, meni ovo ne treba za unos (tu lookup radi sasvim dobro), već za pregled. Forma vezana za kveri ispisuje sve zapise i njihove vrednosti, a meni je potrebno da mi za Peru, Dragana i Miku piše - 'prijatelj' i tako to, a ne broj.

Damn!
Ima li mi pomoći?

Izvinite na ovom davljenju (i meni je neprijatno da pitam ovakve gluposti, al' nemam koga drugog).
Ako vas mrzi da se bakćete sa ovim, ništa zato. Voleo bih da rešim ovo, ali nije ništa smrtno bitno - može se i bez toga.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti21.07.2007. u 02:38 - pre 204 meseci
Evo probaj. Upotrebio sam Goranov predlog i doradio sam ti upit "qryImenik". Kod tebe nije radio jer si čoveka doveo u zabludu da ti je kritično polje numerik. Bar se tako da tumačiti iz tvog prvog posta. Dakle njegova sintaksa je malo prepravljena i dobro je da si zakačio primer.

Kad je Izonic-ov predlog u pitanju onda tvoja želja ima ostvarenje kroz vezivanje tvoje druge forme "qryImenik Pregled" za tabelu "tblImenik" odnosno ova tabela bi joj bila izvor podataka umesto upita "qryImenik". Što je celishodnije i nema potrebe za dodatnim upitom.

Ovaj naziv "qryImenik Pregled" bi inače trebalo preimenovati u "frmImenik Pregled". Prefiksi se dodaju radi kasnijeg lakšeg referenciranja u VBA kodu da bi bilo jasnije šta je tabela, šta upit, a šta forma te se zato unificiraju početci naziva.

Nije loše da isprobaš i Zidarev predlog. Čisto da vidiš šta se sve može. Pošto sam shvatio da istražuješ i učiš.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 21.07.2007. u 07:13 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti21.07.2007. u 10:12 - pre 204 meseci
Hvala, još jednom!
Dobro si shvatio. Učim, ali bez pretenzija na bilo šta osim pravljenja baza za ličnu upotrebu.

Možda se jednog dana odvažim da napravim i nešto korisno "for free", ali za sada nemam toliko znanja. Jedino što eventualno imam je "dizajnerska bolest", pa moje baze izgledaju malo drukčije, nego što se od sterilnog Access-a očekuje, ali kapiram da je to dobro. Jes' da ne rade kako treba, ali barem "izgledaju"

Pozdrav i svako dobro!

P.S. O da, ovo je to (šta ćeš, i prethodni predlozi su upotrebljivi, samo ih treba shvatiti na pravi način, a pritom bez dovoljno iskustva)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti22.07.2007. u 01:29 - pre 204 meseci
Bez brige, rešenje koje sam dobio radi i upravo sam završio doradu baze svuda gde mi je to bilo potrebno.

Ostala mi je još jedna sitnica i već me je sramota da vas smaram, ali - da... izvršio sam pretragu po svim ključnim rečima i nisam uspeo da nađem dovoljno jednostavno rešenje.

Ustvari... nisam uopšte uspeo da nađem rešenje, a mogao bih se kladiti da će pitanje mnogima izgledati kao da je iz predškolske ustanove, al' šta ću...

Dakle, imam Continous form, koji redom prikazuje SVE zapise (tako i treba da radi). Jedno od text polja se zove [tip] i sadrži podatke koji mogu biti 'a', 'b', 'c', ili 'd'.

U futeru forme imam jedno nepovezano (unbound) text polje, koje bi trebalo da radi ono što bi u Excelu napravio dok si rek'o "access" - treba da mi prebroji sadržaj polja [tip] (u samoj formi, bez komplikovanja) i kaže koliko ima zapisa sa vrednošću 'a'. Imam takvih četiri polja, koja svako za sebe, pretražuje svoje slovo i treba da napiše koliko ga puta ima. Kao što postavim u Control Source-u, npr:

=[vrednost_prva]*[koeficijent]

i on pomnoži ova dva polja i pokaže mi rezultat.

Znači, u Excelu, to bi izgledalo ovako:

=COUNTIF(E:E;"a")

gde bi umesto cele 'E:E' kolone trebalo da stoji polje [tip], a argument sa strane služi za pretragu.

E, izgleda da smo glupi - ili ja ili Access. Ja zato što ne znam, a Access zato što nema CountIf. Video sam tamo u helpu razne fazone sa Count, DCount, ali mi je totalno nejasno zašto to neće da radi?

Ja sam nekom prostom logikom pokušavao sa:

=Count([tip]="a")

pa onda:

=DCount([tip];tblSpisak;"a")

al' nema vajde. Access se ne snalazi sa mojim izmišljotinama. Probao sam i sve druge varijacije na temu (ovakve zagrade, onakve zagrade, sa navodnicima, bez navodnika, sa nekim IF-ovima i ostalim čudesima, al' ništa.

Ustvari, nekako mi je nejasno kako uspevam da izađem na kraj sa razumevanjem relacija (sa tim nemam nikakvih problema, čak i sa više uvezanih tabela), a ovakvu nebulozu ne umem da rešim?

Bilo bi više nego poželjno da izbegnem bilo kakvo korišćenje kverija, jer mi treba obično brojanje.

Hvala i izvin'te na davljenju još jednom!

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 22.07.2007. u 02:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti22.07.2007. u 06:41 - pre 204 meseci
Ideja sa DCont() ti je dobra ali ne valja sintaksa. Dakle u Control Source unbound polja na formi upiši ovako nešto:

=DCount("[tip]";"tblSpiak";"[tip] = 'a'")

Obrati pažnju na jednostruke i dvostruke navodnike.

Kao što vidiš niste glupi ni ti ni Access već svako ima svoj pravopis. Ako hoćeš da se dopisuješ sa njim moraš da ga poštuješ, bar dok on ne nauči naš jezik.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti22.07.2007. u 17:29 - pre 204 meseci
Uhh, hvala, ponovo!

Malo mi je nejasno zašto se imena polja nekada navode bez, a nekad sa navodnicima. Tačnije, nikako ne razumem zašto se sintaksa razlikuje od funkcije do funkcije? Zar ne bi uglaste zagrade trebale biti te koje vrše separaciju polja?

Nije mi, s toga, jasno ni zašto se funkcije i njihovo korišćenje toliko razlikuje u Accessu, u odnosu na Excel?

Ustvari, dobro - nisi Ti dužan da odgovaraš na pitanja koja bi trebala biti upućena MS-u... više onako - razmišljam naglas.

Pozdrav

P.S. Radi, naravno! Sad ću vas ostaviti na miru neko vreme!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Option Button i interpretacija vrednosti22.07.2007. u 17:38 - pre 204 meseci
Znam samo da uglaste zagrade trebaju kada se naziv sastoji od dveili više reči razdvojenih razmaknicom. Dakle u ovom tvom slučaju ne trebaju. Moć navike. Skini ih slobodno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Option Button i interpretacija vrednosti

[ Pregleda: 2557 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.