Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua

[es] :: Linux :: Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua

[ Pregleda: 2124 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

beg
Fuad Begic
Wien

Član broj: 139302
Poruke: 9
*.cs.univie.ac.at.



Profil

icon Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua11.06.2007. u 19:30 - pre 205 meseci
Interesu je me razlika izmedu SUN Solaris OS i Ubuntua? Odnosno razlika izmedu Solarisa i Linux os-ma.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua11.06.2007. u 20:00 - pre 205 meseci
http://distrowatch.com/table.php?distribution=solaris

Solaris is a computer operating system, the proprietary Unix variant developed by Sun Microsystems. Early versions, based on BSD UNIX, were called SunOS. The shift to a System V code base in SunOS 5 was marked by changing the name to Solaris 2. Earlier versions were retroactively named Solaris 1.x. After version 2.6, Sun dropped the "2." from the name. Solaris consists of the SunOS UNIX base operating system plus a graphical user environment. Solaris is written in a platform-independent manner and is available for SPARC and x86 processors (including x86_64). Historically, Solaris used to be a proprietary operating system, however, starting from version 10, its licence has changed and the product is now distributed free of charge for any system or purpose, while its source code is available from OpenSolaris.org under a license approved by Open Source Initiative (OSI).


http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Ubuntu is a complete desktop Linux operating system, freely available with both community and professional support. The Ubuntu community is built on the ideas enshrined in the Ubuntu Manifesto: that software should be available free of charge, that software tools should be usable by people in their local language and despite any disabilities, and that people should have the freedom to customise and alter their software in whatever way they see fit. "Ubuntu" is an ancient African word, meaning "humanity to others". The Ubuntu distribution brings the spirit of Ubuntu to the software world.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua11.06.2007. u 20:59 - pre 205 meseci
Koliko vidim ti teraš SunSolarisa tako da ti o njemu nešto mnogo ne moram pričati. Linux je Unixoid (dakle dosta sličan a opet različit). Ja sam išao u suprotnom smeru sa linuxa ka Solarisu i verovatno je isti doživljaj u obrnutom smeru, elem alatke koje znaš i na koje si navikao mnoooogo ti nedostaju. Nekako je sve lakše na onom predhodnom i tako dalje. Struktura direktorijuma je slična, ali dovoljno različita da sebe uhvatiš kako babraš za nekim podacima koji se definitivno tu ne nalaze. FS, kernel, uopšte sve (jeste da nisam sklon generalisanju ali ovde se može reći da je sve na istom nivou ili bolje) je mnogo ozbiljnije odrađen i mnogo stabilnije. Ubuntu ti je kao Nexanta (ako si imao šansu da radiš na njoj onda već imaš neke osnove) i moj savet je ako uopšte razmišljaš o nekom prelazu na linux da se malo igraš da dotičnom distribuciom (to malo je baš malo, nedelju dve, da bi se privikao na interfejs). Posle toga pređi. Linux ima svoje prednosti (pogotovu Ubuntu i kompanija), gde recimo imaš gomilu programa (ono što mi gotovo uvek nedostaje kada sam pod Solarisom), gde ti je mnogo bolja podrška sa driverima (mada moja makina je ručno sklapana tako da nemam problema sa Solarisom - ali većina to ne može da kaže). Linux ima mnoooogo bolju podršku za multimedijalne sadržaje i ono što ne treba nikako zaboraviti i mnogo veću zajednicu koja je pri tome i veoma aktivna... Što se samih naredbi tiče, osnovni sklop je otprilike isti kao na bilo kom unixoidu, ali karakteristične naredbe popute recimo dtracea jok ba...
Opet ubuntu je razvijan na bazi debijana i ima malo "čudnu" strukturu za onog ko prelazi sa Solarisa. Nekako bi mu bila bliža Fedora mada je to Bog i šeširdžija poređenje. Prednost Ubuntua je u tome što ako ne želiš da učiš mnogo ne moraš, veći deo će jednostavno sam od sebe proraditi. Konzolu možeš i ne moraš koristiti - što bi rekli jednostavnost koliko god Linux može da ti pruži.
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua11.06.2007. u 22:56 - pre 205 meseci
Razlika je ogromna. Mada bih ti preporucio da ipak predjes na linux, ja imam oba na laptopu (zajedno sa winblowsom), Solaris koristim samo ponekad, cisto da se edukujem malo :) Za desktop korisnika, svako ko hoce unixoid preporucujem mu linux, definitivno. Solaris je vise serverski orijentisan. Mada bih ti vise preporucio Slackware da instaliras, brz je i lak ka' munja nebeska :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Razlika izmedu Solarisa i Ubuntua

[ Pregleda: 2124 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.