Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno

[es] :: Wireless :: Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno

[ Pregleda: 2269 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

electrobuka
Daleko odavde

Član broj: 34675
Poruke: 114
*.yubc.net.

Sajt: www.world-tip.com


Profil

icon Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno15.05.2007. u 10:49 - pre 206 meseci
Problem je sledeci. Tri prostorije i 6 racunara. Od opreme je tu 1 AP Asus wl-500g , 2 MSI Wireless karte kojima ne znam tacnu oznaku i ADSL modem ruter TOP COM. Trenutno svi rade u lan-u i idu na internet, 3 racunara su povezana na lan portove AP-a, a 3 na lan portove modem-rutera i naravno modem-ruter i AP su medjusobno povezani utp kablom, ali bi dva racunara trebalo povezati wireless karticama umesto kablom. Ubacio sam wireless karticu u jedan racunar i nisam uspeo da vidim racunare u lan-u iako je kartica pronasla mrezu sa 100% jacinom signala. Probao sam sa DHCP i sa statickom adresom i nista. Ne vidi pa ne vidi. Dok recimo u lan-u sve radi bili to klijenti sa statickim ili automatskim adresama.
( svi klijenti imaju xpsp2 )


- Dali je na AP-u potrebna neka posebna konf da bi wifi i lan radili zajedno ?
- A ako ne, moze li mi neko reci gde gresim ?
- Kolika je verovatnoca da kartice i Ap nisu kompatibilni ? (gledao sam asus forum nema nista)
- Hoce li lan-u opasti brzina ako i uspem da povezem wireless klijente u istu mrezu ? (procitao sam negde da hoce , al reko aj da pitam)
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno15.05.2007. u 21:12 - pre 206 meseci
AP treba da bude na istom sabnetu kao i ostali računari, tj. mora imati IP adresu iz istog opsega. Nisi rekao koje adrese koristiš pa evo primera. Računari npr. imaju adrese 192.168.0.1 do 192.168.0.6, a AP npr. 192.168.0.50, naravno svi sa istom maskom. Adresu AP-a ćeš promeniti (ako treba) kroz Web interfejs, pročitaj uputstvo, sigurno piše koja mu je adresa kao i koji je user/pass.

Inače, Asus WL-500g je i ruter (a ne samo AP) pa on u sebi ima ugrađen i DHCP server. On je podrazumevano uključen pa uz malo nesreće možda na svojoj maloj mreži imaš dva DHCP-a aktivna, pa još na različitim sabnetima. Na toj mreži nema potrebe ni za jednim DHCP-om, a kamoli za dva. Ako baš hoćeš da ti radi DHCP ostavi onaj na ADSL ruteru.

Eto za početak...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno15.05.2007. u 22:00 - pre 206 meseci
Dodatak... Ah, sad videh još pitanja.

Nekompatibilnost? Pre ćeš naići na nekompatibilnost kartice i matične ploče.

Brzina? Bežični standard G (802.11g) radi na 54Mbps, a ˝žica˝ već odavno na 100Mbps. Eto već polovine brzine. Pored toga Wireless radi na Half_Duplex-u, a ˝žica˝ opet već odavno na Full_Duplex-u. Eto još jednom polovine. Sa druge strane, u praksi, to su samo teorijske brzine i u redovnim kancelarijskim uslovima to i nema gotovo nikakvog uticaja. Razlika u brzini će se osetiti prilikom kopiranja većih fajlova (par stotina MB). Ako baš tako nešto treba nekom računaru, do njega se onda dovede ˝žica˝.
Naravno, to što je 802.11g sporiji od ˝žice˝ ima uticaja samo u komunikaciji sa Wireless klijentima. Klijenti koji su ožičeni komuniciraće kao i pre, na 100Mbps.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

electrobuka
Daleko odavde

Član broj: 34675
Poruke: 114
*.yubc.net.

Sajt: www.world-tip.com


Profil

icon Re: Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno17.05.2007. u 12:35 - pre 206 meseci
Da vrlo je moguce da su 2 DHCP u mrezi ali bi tada wireless klijenti radili sa statickim adresama. Zar ne ?
Inace adrese su sledece 192.168.1.1 na modemu i 192.168.1.2 na Ap-u i klijenti 192.168.1.3-15 . Ali prikupio sam nekih informacija pa cu probati danas sutra da zavrsim to. Jedino sto me plasi je moguca neispravnost hardwera a mala je verovatnoca jer je sve novo. Hvala u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless + lan +adsl -sve tako zajedno

[ Pregleda: 2269 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.