Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ATX Napajanja - ISKUSTVA

[es] :: Ostali hardver :: ATX Napajanja - ISKUSTVA
(TOP topic, by lancia88)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 263704 | Odgovora: 661 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

David D.
David Dukic
Novi Sad

Član broj: 10558
Poruke: 91
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA28.06.2003. u 21:10 - pre 252 meseci
Pozdrav lancia88,
i hvala! Slazem se da je i prevencija i upoznavanje sa novim informacijam veoma vazan faktor.
Jos jednom da pohvalim "startera" ovog threada kao i sve njegove ucesnike! Izuzetno interesantna tema koja definitivno treba da ima paznju a koju vecina nas olako shvata. Svi smo naucili da je kvalitet goriva za automobile veoma vazna stvar - po mom misljenju i napajanja kao izvor energije mogu da uticu na (ne/stabilan) rad nasih ljubimaca. Kakva su vasa iskustva jeste li imali vec utisak da kompjuter brze/stabilnije radi nakon unapredjenja napajanja?

Mozda cu otici malo Off Topic ali ja bih vam preneo neka iskustva sa koriscenjem boljih "napojnih" (mreznih, strujnih...ili kako ih vec nazivamo) kablova s'obzirom da su i oni deo napajackog sklopa.
Naime, moguce je dobiti bolju sliku (citaj ostriju, lepsih boja, boljeg kontrasta) sa kvalitetnijim oklopljenim (sirmovanim) kablovima. Takodje uticaj na navedeno, tj. poboljsanja sam zabelezio i kada takav kabel stavimo "na" kompjuter. Ovim upgrade-om uticemo pozitivno (pored slike) i na zvuk. Mozda ce mnogima ovo zvucati nemoguce ili nerazumljivo ali verujte da je tako.
Inace ova tema (vezana za napajanja) je odavno na repertoaru "naprednijh" (citaj zagrizenijih- a takav sam i ja!) ljubitelja Hi-Fi reprodukcije zvuka kao i u profesionalnim studijima za produkciju/snimanje muzike.
Uostalom probajte pa se uverite. Ako sami niste vesti sa lemilicom i upuceni u to kako da konfekcionirate takav kabel mozda imate poznanika/ prijatelja koji ce rado odvojiti vreme da vam pomogne. NAPOMENA: Radi se o naponima opasnim po zivot!Te ako niste upoznati sa time kako treba odraditi ovaj posao nemojte se u to ni upustati samostalno!
Pozdrav svima!
P.S.
Izvinjavam se ako smatrate da sam "promasio" temu!
 
Odgovor na temu

NLO

Član broj: 411
Poruke: 876
*.beograd-3.tehnicom.net



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA28.06.2003. u 22:00 - pre 252 meseci
imam frontier napajanje od 300W na amd xp 1700+ (clockovan na 2000+) ploča chaintech 7aja2...
zanima me da nisam možda malo preopteretio napajanje poshto imam 2 harda, cd-rom, cd-rw, skoro sve pci slotove popunjene, agp 4x popunjen, dosta rama i shto je najvažnije cooler tt volcano 9, 6 coolera pokačenih po kucištu, hladjenje za hard i neku svetiljku koja se kači isto na napajanje (ne pitajte kako sve to izgleda :) ali temperatura procesora mi ne prelazi 35c a ploce 20c)

btw imam 2 neka crknuta (najverovatnije) napajanja bez hladjenja, pa ako nekom treba da se igra nek se javi, mrzi me da ih sad tražim da vidim koja su...
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA28.06.2003. u 22:06 - pre 252 meseci
Pozdrav,
mozda i zvuci kao promasaj teme ali ustvari nije. Sam kabl je izuzetno vazna stvar, doduse narocito upravo u audio strukama pri cemu ne bih dopunjavao prethodni post jer je dovoljno receno. Jedan trik- primer: probajte postaviri produzni VGA kabl da bi udaljili m0onitor od kucista. Naravno, pricam o fabricki uradjenom kablu, ipak slika se deformise. Spoj je spoj. To je samo ocigledan uticaj prenosa kroz kabl. Sa naponskim kablovima nismo u mogucnosti da tako ocigledno primetimo promene ali verovatno je da treba i to uzeti u obzir. Sva iznesena iskustva su dobrodosla pa zato eto prilike da pozovemo i ostale forumase da nastave ovako.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA28.06.2003. u 23:57 - pre 252 meseci

Pogledajte ovaj sajt:

http://www.formfactors.org/developer/developer_resources.htm

Tu mozete naci specifikacije ATX napajanja, i jos ponesto..

Highly recomended
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.yubc.net

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA29.07.2003. u 01:57 - pre 251 meseci
Trenutno imam ATX kućište marke DTK sa DTK 200W transformatorom. Meni odlično radi posao sa kablovima od ranijeg AT kućišta (još uvek radi iako će mu uskoro 10 godina-treba samo da mu se zameni ventlator). Verujem da je fora sa kablovima pošto napajanje odlično rešava frku sa padom napona(ni ne primetim da je došlo do pada - i monitor i računar rade).

U kućištu imam sledeće: ploča Matsonic MS8137C rev.2.0 sa int. AC '97., AMD Duron 750MHz +TItan kuler ~6500 obrtaja, NCP 256 MB DDR, Ati Radeon 7500 LE 64MB DDR, HD Quantum Fireball lct10 10GB (da, da, moj primerak je očuvan i u radnom stanju), combo LG 32x model, flopy NEC koji je korišćen češće u maju i u junu, zvučna CMI 8137 4.1, Motorola 56K PCI. Ostatak konfiguracije: 2 miša (1 PS/2, 1 serisjki), DTK tastatura, zvučnici MS'302 (nisu priključeni "na napajanje kućišta" ), monitor Daewoo iz '96. (nije priključeno "na napajanje kućišta" ).

Sve u svemu, sve ovo što imam očigledno ne troši mnogo. Što se monitora tiče, "ne primećuje" pad napona pošto je kabl vrlo dobar.

Probaću da se igram sa položajem VGA kabla pa ako dobijem bolju sliku nego sada, super. Mada, sumnjam da će biti bolja nego što jeste (ipak je ovo monitor iz '96.).
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

emaniac
Beograd

Član broj: 1202
Poruke: 17
*.absolutok.net



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA29.07.2003. u 03:05 - pre 251 meseci
Ja imam JNC 400W i sa njim guram cel II 850, nalozen na 1.1GHz, AGP vga, lan, voodoo2,sb audigy, ide raid kontroler, scsi kontroler, scsi rw, ide cdr, maxtor 7200 rpm, maxtor 5400 rpm, fdd, case fan 90mm
modem je ext, scanner ima svoj ispravljac.ram je NCP, 2x128MB. GA mb, FSB je 133 MHz.
Sve radi savrseno !!! Toliko o JNC-u !


Emaniac! ;->
 
Odgovor na temu

mac
global village

Član broj: 12731
Poruke: 21
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA05.08.2003. u 17:48 - pre 251 meseci

Drma te struja dok drzis ATX napajanje u ruci? Bas cudno ?
A je li neko proverio ikad da li mu uzemljenje u kuci funkcionise i kako.
Kao sto rekose u reklami "kako znate da je vasa pasta za zube dobra?",a ja pitam
kako znate da vam je uzemljenje u kuci dobro? Ali da ne duzim evo u cemu je stvar:
propisi nalazu(ne kod nas naravno)da mali tok struje koji nije opasan po zivot ali sasvim dovoljan da bi onog koji koristi to napajanje upozorio da nesto nije u redu stalno tece prema uzemljenju.Ukoliko je uzemljenje ispravno maksimalni napon izmedju uzemljenja i nule (ne faze) ne bi trebalo da predje 4-5 volti.Svakog strucnijeg elektricara mozete da pitate koliko je komplikovano merenje kvaliteta uzemljenja prilikom dobijanja uptrebne dozvole za stanovanje u nekom objektu.Oni koji ustanove da imaju problema sa uzemljenjem mogu ipak da rese problem tako sto ce izvaditi iz napajanja blok kondenzatore koji vode od elektrolita u primaru do
uzemljenja to jest do limarije.
Ako nekog nekog nesto interesuje iz domena popravke slobodno pitajte!
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.zre.sezampro.yu



+583 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA16.08.2003. u 23:08 - pre 250 meseci
Juče sam promenio kuler na procesoru ( hladnjak sam ostavio isti)
i stavio dodtni ventilator u kućište na zadnjoj strani ispod napajanja.
Kada sam danas pokušao da prilkjučim kompjuterske zvučnike,
čulo se jako krčanje iz zvučnika kada je kompjuter bio uključen
u struju ( nema veze što je UPS isključen, čulo bi se krčanje sve
dok se kabl od UPS-ovog napajanja ne bi isključio iz mreže).
Čim bih "japancem" sa zvučničkog konektora probao da dodirnem
kućište, zvučnici bi podivljali od krčenja!
Čak se prvobitno čulo krčanje i kada sam uhvatio konektor
posle kućišta.
Problem je što se krčanje čuje i kada su konektori lepo
uključeni!

Da li meni negde "curi" struja ili šta?
Molim vas da podelite sa mnom slična iskustva ukoliko ih imate!
_________________
Pozdrav,
Nemanja






[Ovu poruku je menjao Nemanja dana 18.10.2003. u 17:27 GMT]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA17.08.2003. u 09:48 - pre 250 meseci
Oduvek sam se pitao sta ljudi imaju protiv JNC-a. Napajanja inace retko prave probleme.

Krcanje zvucnika nema veze sa curenjem struje, to je normalna pojava i ne moze se lako otkloniti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Kosmos
Nemanja Andjelkovic
Beograd

Član broj: 13145
Poruke: 21
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA19.08.2003. u 00:26 - pre 250 meseci
Pozdrav

Ja licno nemam problema sa napajanjem jer imam 3x250W Minebea napajanja u Simensovom serverskom kucistu. Ali ipak da napomenem jednu vrlo bitnu stvar koju kako vidim niko nije naglasio. Napajanje procesora i memorije se vrsi tako sto se svicuje 12V na potreban napon. Zbog toga je potrebno da pored odredjene snage na 3.3&5V postoji i bar 10ak ampera na 12V da bi najbitniji napon u kompjuteru bio stabilan i dobro isfiltriran. Takodje problem sa JNC napajanjima koji ste dosta puta spominjali lezi i u tome sto je odredjena kolicina JNC napajanja napravljena tako da vrsi stabilizaciju napona na 3.3V izvodu umesto na 5V, kao kod vecine ostalih napajanja. U tome lezi i najcesci problem spaljivanja JNC-a.

Pozdrav

Nemanja

Athlon XP [email protected]/512DDR/SCSI RAID
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.mobtel.co.yu



+583 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA21.08.2003. u 23:11 - pre 250 meseci
Problem nije bio u kucistu vec u produznom kablu koji se odlemio
i izgubio masu!
 
Odgovor na temu

knjaz_milos
Druga Dalmatinska brigada
Serbia

Član broj: 13377
Poruke: 22
*.nsoffice.eunet.yu



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA01.09.2003. u 18:26 - pre 250 meseci
Ja sam imao problema (moguce da je vezano za sve nForce 2 ploce) sa EPOX 8RDA3+ plocom (samo njoj treba oko 250 W) da bukvalno nisam mogao da docekam da mi se pojavi post boot screen i masina se zakucavala.Promenio sam par 300 watnih i na kraju ubacio jedno od 350 W ..and the thing worked like a charm.
 
Odgovor na temu

elf
Nebojsa Lazovic
Beograd

Član broj: 4145
Poruke: 46
212.62.52.*



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA18.09.2003. u 13:43 - pre 249 meseci
JNC mozes da stavis samo nekom koga hoces da unesrecis. Male varijacije napona u mrezi (kad je frka oko zime) i ... Cigani lete u nebo. Kad bi prodavao lim na kilo od spaljenih JNC-a obogati bih se. JNC - NIKAKO !!!
Inace, ljudi gledaju na napajanje kao najnebitniji deo, kao sta mu fali, vidis da radi ... I tako, stave 500 evrica na milost i nemilost napajanja od 15-ak evrica. To bih uporedio npr. kao kad u gajbi imas stvari vredne par hiljada evrica, a stavis elzet bravu na vrata, pa ti posle kriv djavo kad ti roknu gajbu.
Sva ta shit napajanja od 10-15 evra sto im pise kao 300-400 evra nemaju veze sa mozgom. Isto kao i zvucnici za komp - 500W PMPO, a unutra zvicnik od 5w.
Neko pomenu na forumu da mu napajanje od 300w neradi kako treba. Evo ja imam 250W Macase na Epox 8RDA+,2 HDD-a, rezac, radeon 9200, SCSI kontroler, TV karta, XP 2200+ i radi ko zmaj.
Ko nema para za Chief-a, Macase-a ili Enermax-a moze da kupi DTK, mada su i oni poceli da fusare (DTK 8003 midi atx).

Svojevremeno sam nabavljao strava AZTECH 300W napajanja za oko30-ak demona, ali vise ne mogu da ih nadjem. Ako neko zna ko ih prodaje ....
 
Odgovor na temu

iNCUBUs
Miloš Todorović
Beograd

Član broj: 138
Poruke: 764
*.vdial.verat.net

Jabber: incubus@elitesecurity.org


Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA19.09.2003. u 22:54 - pre 249 meseci
Danas mi je crklo neko no name napajanje od 230W koje mi je takodje riknulo pre 2,5 godine i bilo je popravljeno tada...
Uzeo sam Cheiftecovo na 360W i mislim da sam time rešio svaki potencijalni problem sa strujom. Koliko je meni poznato, bolja napajanja ne postoje :)

Jusqu'ici, tout va bien...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA19.09.2003. u 23:54 - pre 249 meseci
Ne znam da li ja to jedini nisam u toku dogadjaja... ili postoje (najmanje) dve JNC fabrike od kojih (najmanje) jedna proizvodi dobra napajanja (što mi je dobavljač jednom prilikom rekao, ali sam shvatio kao čist marketing)...
Od svih stotina ili hiljada JNC napajanja koja sam ugradio, NI JEDNO nije pravilo NIKAKVE probleme u garantnom roku. Čak, naprotiv: (moja) JNC napajanja su se pokazala kao jedna od najboljih (u rangu cene +/-50%) baš tamo gde su izražene varijacije napona - prigradska naselja bez podzemnog kabla i slično. Šta se događa posle godinu dana, ne znam, ali iz oskudnih informacija koje imam mislim da se stanje tu bitno ne menja.
Nemojte misliti da branim JNC, ako su najgori - neka su, samo konstatujem da ako kod mene dolaze dobra a kod ostalih loša, to sigurno nije slučajno... Voleo bih da proverim o čemu se radi... napišite od koga nabavljate, pa da pokušam da napravim klasifikaciju na uvoznike dobrih i loših...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Sioux
Robert Sela
Urbani alpinista, Axial DOO
Beograd

Član broj: 12565
Poruke: 24
195.252.85.*

ICQ: 279125084
Sajt: www.axial.co.rs


+2 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA09.10.2003. u 20:59 - pre 248 meseci
E da ...JNC
Meni je jedno takvo sprzilo sve SVE pa sam bio prinudjen da sjajno izbalansiran i sklopljen P III bacim u smece i zamenim ga sa Athlonom XP +.
Pogodite koje sam napajanje uzeo..?Necete verovati... Isao sam onom vojnickom :"Granata nikad ne pada na isto mesto dva puta".
 
Odgovor na temu

Dr Cvika
Bor

Član broj: 14917
Poruke: 21
*.ptt.yu



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA11.10.2003. u 17:10 - pre 248 meseci
Pozdrav svima.
Ja imam Powermax 300W (model LP-7700 DC) koje je odjednom otkazalo. Nista se nije dimilo a ni unutra nema optickih promena. Proverio sam SVE elektrolite i svi su OK. Semu nemam. Moze li neko da me uputi sta dalje da proveravam?
Hvala
 
Odgovor na temu

ranikola
Radovanovic Nikola
Beograd

Član broj: 14215
Poruke: 24
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA16.10.2003. u 01:17 - pre 248 meseci
Esad!
Mnogi su pricali neki su inesto rekli a neki bas nista.
Evo para zabluda vezanih za dc/dc pretvarace oodgovora na iste.

I-varijacije napona u mrezi nemaju ama bas nikakve veze sa radom atx napajanja.
Zasto napon od220v naizmenicne se prvo diodama ispravi na 300v koje se peglaju na elektrolitu(ciji je radni napon najcesce 400).Tako da kolebanja u vidu 20v gore dole proguta kondenzator tj. dva komada od po 200v svaki.
Copersko napajanje te vrste mora da proradi na 80v pa i na 280v naizmenicnog napona.Tako da te price o distribuciji padaju u vodu.Jedino u slucaju otkacinjanja nule na banderi ovaj faktor ima u ticaja ali onda bi ostali i bez miksera ako bi u tom trenutku bio ukljuce.
II-Napajanja crkavaju zato sto konstrukciski nemaju dovoljno rezerve da podnesu opterecenja, tj 235w max stvarno nije dovoljno.
III- nijedno napajanje nije crklo zbog kratkog spoja.Probajte i videcete.Napajanja crkavaju zbog lose konstrukcije kucusta(ploca sa elementima nikako ne sme da stoji naopaku tj mora da imam hladjenje elemenata a ne da je zatvorena sopstvenim pertinaksom).Napajanja uglavnom crkavaju zbog losih elektrolita .
Poznato je da manji kapacitet ostrija ivica veci impuls u primaru, dar mar u sekudaru.
!!!savet. kad kod mozete iskljucujte npajanja na prekidac glavni, pomogucstvu izvcite dugme napred(ko je rakao at)
Ne bacajte spaljene komponente neko bi znao lepo da ih oskoristi.
Nikola
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA17.10.2003. u 21:44 - pre 248 meseci
Citati :
Marvin Freestyle:
Ja samo znam da smo na JNC napajanja imali toliko reklamacija da je to
prestalo da se meri u procentima ... chak je i ANS iz CTa jedno 27 puta
bolji ispao od JNCa ...

mikis:
Nije svaki JNC JNC.Pre nove godine dobio sam mail od jednog od domacih
uvoznika JNC-a koji kaže:
"Skrecemo Vam paznju da je hrvatska firma Senso preko svojih dilera kod
nas ubacila odredjenu kolicinu JNC kucista model SJA 46 (Venus) P4 300W...

pctel:
Ne znam da li ja to jedini nisam u toku dogadjaja... ili postoje
(najmanje)dve JNC fabrike od kojih (najmanje) jedna proizvodi dobra
napajanja (što mi je dobavljac jednom prilikom rekao, ali sam
shvatio kao cist marketing)...
__________________________________________________________

Nemam priliku da mi kroz ruke dnevno prolazi po nekoliko kucista
( tj napajanja ),ili da cesto zavirujem u tudja kucista,
pa stoga nisam siguran oko sledeceg:

Primetio sam naime da JNC i ANS imaju iste oznake modela svojih
proizvoda ( kucista,zvucnici... )pa me stoga zanima da li
i na pakovanjima i na napajanjima JNC pise JNC,a na ANS ANS.

( Jedan najupecatljiviji primer je sa oznakom zvucnika model
SP-220DS.Na samim zvucnicima nema oznake proizvodjaca.
Da li na kutiji pise ime proizvodjaca ? )

Ako ovo nije slucaj mozda se tu krije citava zabuna,tj. mozda
jedan od ovih proizvodjaca pravi kvalitetnija napajanja,a
prodaju se pod istom oznakom.

( Da spomenem jos i VENUS 46 - koliko videh na ANS sajtu to je jedan
od njihovih ranijih modela,a u nekim cenovnicima videh VENUS kao
ime proizvodjaca.... ( valjda zato sto na maski kucista pise VENUS )
Sta u ovim kucistima pise na napajanju ??? )

ANS sajt sam pronasao : http://www.anscase.com
JNC nisam ( napisite ako ima !!! )
< Hvala linuxscg na obavestenju !!! www.jnc.com.tw >

Ima li razlike medju proizvodima ovih proizvodjaca ili ne ???

[Ovu poruku je menjao sasa022 dana 19.10.2003. u 00:34 GMT]
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA17.10.2003. u 23:56 - pre 248 meseci
www.jnc.com.tw
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: ATX Napajanja - ISKUSTVA
(TOP topic, by lancia88)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 263704 | Odgovora: 661 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.