Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AJAX, DHTML i PHP u praksi

[es] :: PHP :: AJAX, DHTML i PHP u praksi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20693 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

niksav
Nikola Savic
Nis

Član broj: 131079
Poruke: 15
91.150.101.*

Sajt: www.logik.co.yu


Profil

icon AJAX, DHTML i PHP u praksi05.02.2007. u 16:18 - pre 209 meseci
Postovane kolege,

Zelim da pokrenem ovu temu kako bi smo uporedili iskustva u koriscenju novih tehnologija, poznatih poda nazivom Web 2.0, u razvoju PHP web aplikacija.

U nasoj firmi (Logik - www.logik.co.yu) tezimo da uvek koristimo najnovije web tehnologije pa je to slucaj i sa Web 2.0, odnosno Ajax, DHTML, itd. Na prvi pogled prednosti ovih novih alata su velike, narocito Ajax-a. Nazalost, nove tehnologije nose svoje probleme i lako se moze desiti da zarad napretka, aplikacija postaje mnogo komplikovanija i teza za odrzavanje. Kako ima vise pristupa u koriscenju Web 2.0 tehnologija, mozda bi bilo korisno uporediti iskustva.

Pozdrav,
Nikola Savic
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
82.208.211.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi06.02.2007. u 08:22 - pre 209 meseci
Citat:
Prednosti ovih novih alata su velike, narocito Ajax-a. Nazalost, nove tehnologije nose svoje probleme i lako se moze desiti da zarad napretka, aplikacija postaje mnogo komplikovanija i teza za odrzavanje.

Uklapam se u ovaj citat. Mada moje misljenje o koriscenju tzv. web2 ipak nije tako strasno, bar ovaj nivo do kog sam ja stigo i nivo u kome koristim web2. Za sada mi se mnogo svidja to sto prilicno ubrzava rad (za korisnika), nema potrebe za ponovnim ocitavanjem cele stranice, pogotovo ako je neki malo 'tezi' sadrzaj (galerija slika...) ili nesto sa ovako www.okfindit.com , sa google mapama (inace mojih ruku delo ), gde se mapa jednom ocita, a u pozadini radi logika slanja, prihvatanja i obrade podataka. Malo je drugacija (teza) logika logovanja i dela koji se tice bezbednosti same aplikacije, mada uz malo opreza, moze i to da se lepo odradi. Takodje mi olaksava fizicki deo posla, kad jednom nacrtam stranicu, samo radim logiku neke operacije, uz eventualno neku notofikaciju korisnika, bez ponovnog sastavljanja templejta, crtkanja neke thank you stranice itd. Takodje mislim da manje 'trosi' resurse samog servera,a i bandwidth-a. Takodje bih voleo da cujem misljenja drugih. Pozdrav
 
Odgovor na temu

niksav
Nikola Savic
Nis

Član broj: 131079
Poruke: 15
91.150.101.*

Sajt: www.logik.co.yu


Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi06.02.2007. u 14:04 - pre 209 meseci
Primer sa Google mapom je odlican! To je i nas izbor kada se radi o takvoj stranici.

Pitanje sa kojim smo se prvo sreli jeste koje podatke tacno razmenjivati koriscenjem AJAXa. Jedan nacin je vracanje HTML koda koji se ubacuje u odredjeni element koriscenjem innerHTML-a. Drugi nacin je vracanje suvih podataka, formatiranih recimo kao XML, pa zatim njihova obrada i dinamicko kreiranje HTMLa iz JavaScript-a. I jedan i drugi nacin imaju svoje prednosti i mane. Nas izbor za sada je razmena gotovog HTML koda preko AJAXa, jer se logika rada PHP skripta ne menja previse.

Postoji i mogucnost da se definise JavaScript funkcija koja u stvari poziva PHP skript na serveru. Da li neko ima iskustva sa ovim pristupom?

Pre nego sto se AJAX pojavio i postao siroko podrzan od strane browsera, mi smo koristili skriveni iframe preko koga su pozivati PHP skriptovi da izvrse odredjeni posao, a vracali su set JavaScript komandi koje su menjale sadrzaj osnovne stranice (recimo dodavali markere na google map-u). Mislim da je ovaj nacin, preko iframe-a, jos uvek popularan i da ima svoje posebno ime.

Pozdrav,
Nikola Savic
Logik d.o.o. Nis - www.logik.co.yu
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.siminn.is.

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi06.02.2007. u 16:19 - pre 209 meseci
Zasto i kod nas postoji pogresno shvatanje i identifikovanje Web 2.0 pojma sa AJAX tehnologijom? Ajax je samo (veoma) mali deo Web 2.0 pojma. Sustina Web 2.0 je komunikacija i razmena informacija, pre svega! Koristan link za citanje.

Razmislite o razmeni informacija u JSON formatu umesto gotovog HTML - em je cela komunikacija znatno brza em je presentation logika potpuno prebacena na stranu browsera.

Btw, Ajax (iliti XmlHTTPRequest) postoji jos s pocetka veka..
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Angel_of_Dark
Oliver Pavicevic
Organism Media
Milano

Član broj: 31111
Poruke: 204
*.ip.fastwebnet.it.

Sajt: blog.myspace.com/Oneof18a..


Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi06.02.2007. u 16:50 - pre 209 meseci
Citat:
alex: Zasto i kod nas postoji pogresno shvatanje i identifikovanje Web 2.0 pojma sa AJAX tehnologijom? Ajax je samo (veoma) mali deo Web 2.0 pojma. Sustina Web 2.0 je komunikacija i razmena informacija, pre svega! Koristan link za citanje.

Razmislite o razmeni informacija u JSON formatu umesto gotovog HTML - em je cela komunikacija znatno brza em je presentation logika potpuno prebacena na stranu browsera.

Btw, Ajax (iliti XmlHTTPRequest) postoji jos s pocetka veka..


Ma nije da se samo kod nas pogresno shvata taj pojam, licno mislim da je citav naziv toliko sirok da je jako lako pogresno tumaciti, tj. pokusati pojednostaviti citav problem.
Ja trenutno radim na jednom projektu koji ima puno elemenata WEB 2.0 - sa jedinim 'problemom' sto zahteva Active X plugin. Ali je citav nacin rada dosta zanimljiv jer je veliki deo procesa prebasen sa web servera na klijenta. Web server mi u ovom slucaju sluzi samo da bih mogao da downloadujem sadrzaje (koji naravno - kasnije ostaju na kompjuteru korisnika). Aplikacija (plugin za Explorer ili Firefox) se povezuje recimo direktno na Image Shack, skida slike u razlicitim rezolucijama i prikazuje ih u virtuelnoj galeriji koja je u potpunosti izradjena u 3d dimenzije (kao u video igrici). Citava galerija je povezana na PHP server sa koga uzima podatke o slikama i logici skidanja tih slika. Za sada postoji lokalni content management sistem koji sluzi za uploadovanje podataka i organizovanja citave galerije, ali sa vremenom ce ovaj deo galerije postati 'public' sa mogucnoscu da svi korisnici sajta mogu da zajednicki organizuju sajt.
 
Odgovor na temu

niksav
Nikola Savic
Nis

Član broj: 131079
Poruke: 15
91.150.101.*

Sajt: www.logik.co.yu


Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi06.02.2007. u 18:27 - pre 209 meseci
Kritika oko termina prihvacena. Mozemo smatrati da je tema trebalo da bude AJAX, DHTML i PHP u praksi. Ipak je evidentno da se medju prvim tehnologijama za Web 2.0. pominje upravo Ajax, dok je prva kritika za Web 2.0 termin upravo njegova nedefinisanost.

Kada se AJAXom razmenjuju suvi podaci, recimo u JSON formatu, PHP sloj se znacajno pojednostavljuje, jer ne razmislja o prezentacionom nivou, sto je super. Mene interesuje kako resavate probleme prebacivanja prezentacionog nivoa na stranu klijenta, odnosno JavaScript:

- Kako se odvija azuriranje izgleda sajta, s obzirom da izgled u velikoj meri dinamicki odredjuje JavaScript, a ne lako vidljivi HTML? Odnosno, kako se resava paralelni rad sa dizajnerom i potrebom da on, nezavisno od programera, moze da menja izgled sajta?
- Da li koristite neke JS klase (kao sto su recimo template klase za PHP) kojima se olaksava manipulacija podacima i generisanje sadrzaja? Recimo da na osnovu dobijenih podataka treba generisati odredjeni broj vrsta u tabeli. Koji bi bio vas pristup?

Imao sam prilike da gledam kako su uradjene neke open-source web aplikacije uz intezivno koriscenje AJAX-a i kreiranja/manipulacije sadrzajem na strani klijenta. Iz ugla nekog ko mora da razmislja o odrzavanju aplikacija, a ne samo njihovom inicijalnom pravljenju, moram da priznam da nisam odusevljen tim resenjima.

Pozdrav,
Nikola Savic
Logik d.o.o. Nis - www.logik.co.yu
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.simnet.is.

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi06.02.2007. u 19:30 - pre 209 meseci
Citat:
niksav:
Kada se AJAXom razmenjuju suvi podaci, recimo u JSON formatu, PHP sloj se znacajno pojednostavljuje, jer ne razmislja o prezentacionom nivou, sto je super. Mene interesuje kako resavate probleme prebacivanja prezentacionog nivoa na stranu klijenta, odnosno JavaScript:


JavaScript biblioteke kao sto su Mochikit ili Prototype znatno olaksavaju kako posao dizajnera tako i programera kada je u pitanju JSON. Ja koristim u razvoju najcesce Mochikit (integrisan je sa TurboGears-om koji koristim) no Prototype izgleda veoma robusno i profesionalno (a koriste ga i velike kompanije)..

Inace, odrzavanje aplikacija je jedan od velikih razloga zasto kao programski jezik uvek biram Python ..
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
*.info-net.co.yu.

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi08.02.2007. u 02:18 - pre 209 meseci
Kolega niksav,

Problem sa izgledom onoga sto ce videti dizaner resavas tako sto na
predvidjeno mesto umetnes ono sto ce biti vraceno kao rezultat. Posto
se rezultati vraceni Ajax pozivom smestaju u neki div, tu umetni parce
HTML-a koje ce biti prikazano
<div id="blabla">
<table><tr><td>insert here</td></tr></table>
</div>
Posle Ajax poziva, doticni Div bice update-ovan sadrzajem
$('blabla').innerHTML = <response ajax poziva>;

Za dinamicko pravljenje tabela mozes da iskoristis "seljacko" resenje
sa jednim var-om koji ce da predstavlja "template"

var table_row = "<tr><td>{IME}</td><td>{PREZIME}</td></tr>";
i onda da iteriras po vracenim rezultatima (koji je npr Array
enkodovan sa JSON iz PHP-a, a ovamo ga dekodiras u sa eval) i menjas
ove placeholdere. Losa strana ovoga je ako imas veeeeliku tabelu moze
se desiti da se browser zakuca na par sekundi, a za to vreme procesor
da bude na 100%.

Bolje resenje je da iskoristis Builder klasu iz Script.aculo.us gde
ces dinamicki da pravis tabele, select box-ove i druge lepe stvari.

Anyway, ajax aplikacije su i jednostavnije za pravljenje ako izbacis
opciju "sta ako klijent nema najnoviji browser". Ako lepo na
serverskoj strani razdvojis Data Layer od Presentation Layer, stvari
mogu da budu prilicno jednostavne. Neka ti jedna funkcija vraca kao
rezultat upita neki Array. Taj Array prosledi templejt klasi (ako
koristis Smarty (a znam da ga ne koristis :-)) to bi se svodilo na
prost Assign, a u okviru Smarty-ja napravis sa njim sta hoces). Time
si resio problem server side generisanja HTML-a.
Ako hoces sa istim rezultatima da se igras na klijentskoj strani,
pozovi tu funkciju, vrati ti Array, JSON encode i posaljes kao odgovor
na Ajax. Onda to prihvatis i Javascript funkcijom generises na klijent
strani ono sto zelis da prikazes.

Sve to jako fino fercera, samo treba malo vise discipline prilikom
rada.

P.S. Vidim da Prototype ima (od skoro) Template klasu:
http://www.prototypejs.org/api/template
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
85.222.164.*



+218 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi08.02.2007. u 20:30 - pre 209 meseci
Moze neko da mi ukratko kaze sta to Web 2.0 donosi novo?!
Sta nije postojalao pre?
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 08:44 - pre 209 meseci
Pogledaj novi Yahoo mail (trenutno beta, moraš eksplicitno izabrati da hoćeš da koristiš betu, imaš tu opciju kad se uloguješ na običan mail, negde ispod informacije o broju novih poruka u inboxu na sredini ekrana) i biće ti jasno šta je novost.
 
Odgovor na temu

banzaiii

Član broj: 78083
Poruke: 139



+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 17:54 - pre 209 meseci
Citat:
VladaSu: Moze neko da mi ukratko kaze sta to Web 2.0 donosi novo?!
Sta nije postojalao pre?

Web 2.0 je buzzword nastao u marketinške svrhe ("kreiran" od strane O'Reilly Media), i sam po sebi ne donosi ništa novo (kao i svaki buzzword ).
Ono što je "novo" je omasovljanje upotrebe postojećih tehnologija, širenje polja njihove primene, kao i uvođenje nekih novih. Naravno, ovakva evolucija Web-a je nešto što se kontinualno dešava od samog njegovog nastanka 1990. godine, i malo je neozbiljno reći da se baš sada dešava neki "opasan napredak".
 
Odgovor na temu

Mr.Back
Vladimir Trifkovic
Nisam zaposlen...
BiH - RS - Ugljevik

Član broj: 132375
Poruke: 163
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 18:17 - pre 209 meseci
Imam ja nekoliko pitanja... Cujem svaki dan za Web2... pa bi volio da znam, kako to da (instaliram) gde da nadjem i dali on podrzava sve sto podrzava ovaj net koji se koristi???... Pozdrav
Ko zna da cita, zna i da procita
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 18:44 - pre 209 meseci
a da ti lepo procitas ovu temu od pocetka do kraja?

jos imas pristup Internetu
za pocetak: www.google.com/search?q=web+2.0
ako slabije stojis sa engleskim, evo jedne web2.0o domace stranice: www.metak.com


uzgred, skoro sam cuo za web 3.0, pisalo u New York Times


ostali, izvinjavam se na offtopicu
nego, ovde slabo pricate o php-u, uglavnm o JavaScript :(
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

banzaiii

Član broj: 78083
Poruke: 139



+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 19:27 - pre 209 meseci
Citat:
momsab: uzgred, skoro sam cuo za web 3.0, pisalo u New York Times

Ima na Google-u rezultata i za Web 4.0.
Šalu na stranu, pročitao sam taj članak (i neke slične). Izgleda da su nakon silnog 2.0 hype-a, mediji u potrazi za 3.0 senzacijom, počeli da tim imenom nazivaju Semantic Web i sve njemu slično.
 
Odgovor na temu

Nikola Vavić
Beograd

Član broj: 123826
Poruke: 60
212.200.219.*

Sajt: www.tvojklik.com


Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 21:15 - pre 209 meseci
Citat:
banzaiii: Web 2.0 je buzzword nastao u marketinške svrhe ("kreiran" od strane O'Reilly Media), i sam po sebi ne donosi ništa novo (kao i svaki buzzword :)).
Ono što je "novo" je omasovljanje upotrebe postojećih tehnologija, širenje polja njihove primene, kao i uvođenje nekih novih. Naravno, ovakva evolucija Web-a je nešto što se kontinualno dešava od samog njegovog nastanka 1990. godine, i malo je neozbiljno reći da se baš sada dešava neki "opasan napredak".


Ne bih se bas slozio da je u pitanju samo obican buzzword, iako su tehnologije koje se koriste postojale i nekoliko godina ranije to ne znaci da je njihova upotreba jedina novost. U poslednje 2 godine stvarno se dogodio "opasan napredak" jer web 2 nije samo tehnologija, veliki deo cele price zauzimaju i sve popularnije mreze gde ljudi razmenjuju i traze informacije. Takoreci Web 1 je bio statican dok u kreiranju sadrzaja W2 sve vise ucestvujuju obicni korisnici. (MySpace, YouTube, Digg, del.icio.us).

Pored toga kao sto rece Gojko pogledaj samo Yahoo Mail sadasnji sa Ajaxom i onaj prosli, onda npr. Google Mape, Netvibes, Pageflakes, Google Docs... mnogo se radi na personalizaciji i desktop Webu tako da se to nekako ipak moralo razgraniciti sa obicnim HTML-om i Cosmic Sans fontovima.
 
Odgovor na temu

banzaiii

Član broj: 78083
Poruke: 139



+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 22:17 - pre 209 meseci
Ne znam da li treba da idemo ovoliko u offtopic. Možda je tema ipak trebala da se zove "AJAX, DHTML i PHP u praksi".

@Nikola Vavić
Stvari koje sam napisao nisam napisao tek tako. Problematiku vezanu za evoluciju Weba i "nove Web tehnologije" pratim već duže vremena (uključujući tu i Web 2.0 hype). Nisam sad raspoložen za neku diskusiju, pogotovo što ona u nekom obliku već postoji na forumu
http://www.elitesecurity.org/t150833-Najbolje-Web-aplikacije

P.S. "Razgraničavanje sa običnim HTML-om" je započelo pre nego što je Internet došao u naše krajeve.
http://en.wikipedia.org/wiki/Xml
http://en.wikipedia.org/wiki/Css
 
Odgovor na temu

CallMeSaMaster

Član broj: 43611
Poruke: 466
89.111.252.*



+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi09.02.2007. u 23:32 - pre 209 meseci

Ne znam zasto ljudi misle da je AJAX samo XMLHTTPRequest web 2.0? Naravno da AJAX nije tehnologija koja je nastala samim web 2.0 ONa samo koristi vec poznate tehnologije ali je nacin njihovog kombinovanja i upotrebe drugaciji.
Ajax se prije svega bazira na Ajax Engine, XMLHttpRequest i DOM. Ali moram da napomenem da nije samo AJAX ustvari web 2.0. Cak i ako web2.0 postoji, sto nije definitivno, onda je to sigurno vise nego samo AJAx.WEB 2.0 je ustvari PArticipation, Folksonomy,AJAX,Social Software i jos mnogo toga.

Ja sam Diplomirao na tu temu "Razvoj i primjena Web 2.0 tehnologije" i dobro znam o cemu pricam. Ako nekog interesuje mogu staviti attachment.
 
Odgovor na temu

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
*.info-net.co.yu.

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi10.02.2007. u 01:05 - pre 209 meseci
Citat:
CallMeSaMaster:

Ja sam Diplomirao na tu temu "Razvoj i primjena Web 2.0 tehnologije" i dobro znam o cemu pricam. Ako nekog interesuje mogu staviti attachment.


Diplomirao si na temu Web2.0? Ja bih te oborio. Nisi ti dobro razumeo problematiku. Koji si clanak preveo za diplomski? :)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.dialup.neobee.net.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi10.02.2007. u 12:54 - pre 209 meseci
Sto volim kad se tema ovako razvije u nedogled, gde ljudi samo caskaju, pricaju o nekom svom vidjenju nekog izgleda na u potpunosti definisanog pojma... Ajde da se sad svi dogovorimo, pa da svako podeli iskustva svog licnog vidjenja "Web 2.0 i PHP u praksi", ali samo prakticnog dela. Znaci svoje ikustvo sa svojom Web 2.0 definicijom.
Ovo me veoma zanima, a ne koliko neko zna vise od drugih sta je ili nije Web 2.0.
Za mene je web 2.0 ovo sto kaze Gojko, Yahoo mail, Gmail, pa cak ceo google paket servisa (ako uopste postoji kao paket(mape, Docs & Spreadsheets...)) i tako to.
 
Odgovor na temu

dejanc

Član broj: 45673
Poruke: 133
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: AJAX, DHTML i PHP u praksi11.02.2007. u 13:39 - pre 209 meseci
Citat:
CallMeSaMaster:

Ja sam Diplomirao na tu temu "Razvoj i primjena Web 2.0 tehnologije" i dobro znam o cemu pricam. Ako nekog interesuje mogu staviti attachment.


Da, mogao bi da okacis, bas me zanima
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: AJAX, DHTML i PHP u praksi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20693 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.