Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postoji li unipolarni motor.

[es] :: Fizika :: Postoji li unipolarni motor.

[ Pregleda: 4560 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Postoji li unipolarni motor.30.12.2006. u 00:38 - pre 210 meseci
Jednom davno sam procitao opis jednog ovakvog motora:

Rotor je valjak od magneta. Jedan pol ja na jednoj, a drugi na drugoj strani. Valjak visi o tankoj el. provodnoj
niti, koja prakticno ne pruza otpor rotaciji valjka. Nit je spojena na sa valjkom na sredini njegovog gornjeg bazisa.
Na sredini valjka, tamo gde je magnetno polje 0, nalazi se elasticni kontakt sa valjkom koji prakticno ne proizvodi silu trenja pri rotaciji valjka.

Ako se pusti struja kroz provodnu nit da prodje polovinom valjka i da predje na elasticni kontakt, i tako se zatvori
strujna petlja, pitanje je hoce li se namagnetisani valjak okretati. Naucnici kazu da je to besmislica, da se valjak nece
ni pokrenuti te da unipolarni motor ne postoji.

Ali sve izgleda na prvi pogled da je u redu i da ce valjak rotirati, ali onda ce to napraviti dar-mar u nekim nasim naucnim saznanjima.

Sta vi mislite, postoji li unipolarni motor.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.scnet.yu.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Postoji li unipolarni motor.30.12.2006. u 00:48 - pre 210 meseci
a smer rotacije bi bio?

pretpostavljam da se određuje pravilom desne šake (ispružen palac=smer struje, savijeni prsti=smer rotacije)

da li bi se okretala provodna nit kada bi zaustavili valjak spoljašnjom silom?
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Postoji li unipolarni motor.30.12.2006. u 01:07 - pre 210 meseci
Kako bi bilo da nacrtas ti to? Cisto da se sa sigurnoscu zna na sta mislis i da ako ne moze neko moze bolje da objasni zasto je tako.
 
Odgovor na temu

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Postoji li unipolarni motor.30.12.2006. u 02:33 - pre 210 meseci
Evo slike

 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Postoji li unipolarni motor.30.12.2006. u 11:58 - pre 210 meseci
Polje na sredini magneta nije 0. Magnetne silnice idu od N ka S i na tom mjestu sijeku provodnik sa strujom pod pravim uglom, dakle, jedino tu postoji uslov za moment: dF=Idl x B.
Međutim, proticanje struje kroz magnet sigurno mijenja magnetno polje magneta. Pored svega toga, elektromotorne sile uvijek teže da usklade smijerove više magnetnih polja. Magnetno polje strujne konture je usmjereno prema nama, a magnetno polje magneta je usmjereno prema dolje. Dakle, trebalo bi da se ili kontura ili magnet zarotiraju tako da im se magnetna polja usklade. Pitanje je u kojoj mjeri proticanje struje kroz magnet mijenja svojstva magneta i njegovo magnetno polje? Meni je to teško dokučiti ovako "odokativno".
Zar ne postoje već neke diskusije o tome?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Postoji li unipolarni motor.31.12.2006. u 01:07 - pre 210 meseci
Da. magnetne linije sila su neprekidne i nemaju ni izvor ni utoku. Bio sam neprecizan u zelji da sa sto manje
reci kazem sustinu. Dakle, mislio sam na prostor van magneta, a u njegovoj neposrednoj blizini, gde na nenamagneisani
feromagnetni materijal ne deluje nikakva sila.

Ako magnet posmatramo kao uredjeni skup magnetnih dipola, nije moguce preseci magnet na nacin da se presece neki
magnetni dipol, uvek ce svaka strana da sadrzi odredjeni broj magnetnih dipola i imacemo dva magneta. Medjutim, moguce li je da el. struje napusta magnet (na sredini preko elasticnog kontakta), ali tako da barem deo struje prodje
izmedju polova magnetnog dipola. Ako je to moguce onda ce unipolarni motor raditi. Ja to ne znam. Ali, ako bi unipolarni
motor bio realnost, onda tada ne vazi zakon akcije i reakcije u klasicnoj mehanici, niti vazi zakon
o odrzanju kolicine kretanja, a kao posledica i mnogo jos sto sta.

Upravo zbog ovih posledica, od nekih ucenih ljudi, dobijao sam odgovor da je to glupost, ali mi niko to nije dokazao.



 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Postoji li unipolarni motor.

[ Pregleda: 4560 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.