Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba

[es] :: Vodič za posao :: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9846 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba08.12.2006. u 19:14 - pre 211 meseci
Država priprema program za višak zaposlenih

Iako je planirano da se proces privatizacije društvenog sektora završi sledeće godine, Srbija će se rešavanjem problema viškova zaposlenih baviti sve do 2010. godine, procenjuju u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku. Procena je da će samo sledeće godine bez posla ostati 60.000 radnika, a u socijalnim programima namenjenim njihovom zbrinjavanju učestvovaće Vlada Srbije.

Viškovi zaposlenih očekuju se ne samo u firmama koje će se tek privatizovati, nego i u javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač Republika, a i u firmama koje su već privatizovane jer počinju da ističu rokovi u kojima one nisu smele otpuštati radnike.

Da bi se što spremnije ušlo u proces zbrinjavanja novog talasa radnika koji će ostati bez radnog mesta, Ministarstvo rada je u saradnji sa programom UN za razvoj pripremilo program „Otpremninom do novog posla“. Radmila Katić-Bukumirić, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, za „Blic“ kaže da je cilj tog programa, koji treba da startuje krajem januara sledeće godine, da se otpremnine koje država daje radnicima ulože u novi posao, a ne da se, kao što je bilo do sada, koriste za ličnu potrošnju.

- Krpljenje rupa u porodičnom budžetu parama od otpremnina je loša upotreba dobijenog novca jer se tako ne rešava problem novog zaposlenja - ocenjuje Bukumirićeva.

Radnicima će se, navodi ona, i pre nego što odu iz firme, kroz informacije, savete i predloge pomagati da odluče u kakav konkretan posao bi otpremnine mogli da ulože. Radiće se i na tome da, gde god je to moguće, više radnika udruže dobijeni novac i pokrenu sopstveni posao.

- Neke firme, pogotovu javna preduzeća, imaju i poslovnog prostora koji se ne koristi, pa ćemo u tim slučajevima radnicima pomagati da otkupe deo tog prostora za svoju buduću delatnost. Dosta radnika koji će tek i formalno biti proglašeni za višak, proteklih godina, praktično, nisu ni radili. Njihova znanja su zastarela. Njima će biti potrebne obuka, dokvalifikacija ili prekvalifikacija, a to će država novčano pomagati - pojašnjava naša sagovornica.

Za realizaciju ovog programa, Austrija je odobrila dva miliona evra, a očekuje se da će za tu namenu stići još donacija iz sveta. Vlada Srbije je za rešavanje problema viškova zaposlenih u tranzicionom fondu za sledeću godinu namenila oko devet milijardi dinara.


Programi za 170.000 ljudi

Od 2002. godine, od kada su počeli da se rade socijalni programi za viškove zaposlenih, preko države je rešen socijalni status za 170.000 radnika koji su proglašeni za višak.

Reč je o radnicima iz 334 preduzeća, uglavnom velikih društvenih sistema i društvenih preduzeća. Za socijalne programe, kako navode u Ministarstvu rada, isplaćeno je oko 26 milijardi dinara.


[Blic]
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
212.200.219.*



+4 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba08.12.2006. u 21:44 - pre 211 meseci
Citat:
Država priprema program za višak zaposlenih


Mislim da je termin "višak zaposlenih" ovde POTPUNO licemerno upotrebljen. Ili je barem neadekvatan. Ti "višci" su odavno formalno nezaposleni, samo što će tek uskoro to da zvanično saznaju i osete na svojoj koži taj gadni status.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba08.12.2006. u 22:08 - pre 211 meseci
Neka o tonu koji naslov određenog članka emituje razmišljaju njegovi autori i urednici, ja sam više za to da se fokusiramo na boldovano - 60K radnika će se zvanično naći na ulici (ili tržištu rada, kako vam drago), a dobar deo njih će otpremnine potrošiti na sve samo ne na rešavanje sopstvene zaposlenosti. I posle će biti kuku-lele, i naizmenično pljuckanje po lopovskoj državi i zlim privatnicima...
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba08.12.2006. u 22:15 - pre 211 meseci
Sa otpremninama reda 2-3k evra za 20 godina rada u firmi teško da se može početi neki biznis.Jedno od mogućih rešenja je udruživanje kapitala ali taj slobodin frižider iz 59.godine se mora zameniti jbga. Kad su radnici DIN i HEMOFARMA uspeli da spiskaju mnogo veće pare ne znam stvarno kako će se ovi snaći. Tezga na pijaci?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba08.12.2006. u 22:26 - pre 211 meseci
Citat:
closhar: Sa otpremninama reda 2-3k evra za 20 godina rada u firmi teško da se može početi neki biznis.


U pravu si... Ne treba im dati ništa...

Jesu ti ljudi primali plate za svoj (ne)rad? Jesu. Šta sad hoće koji k****?

Ako je neko dobar i stručan radnik, ili na kraju krajva samo vredan, za njega nema problema da nađe posao. Problem je sa glupim lenštinama koji su ceo život živeli na foru... E njima će da bude 'kuku lele'... Za poštene ljude nema brige...
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba08.12.2006. u 23:19 - pre 211 meseci
Citat:
ventura: U pravu si... Ne treba im dati ništa...

Jesu ti ljudi primali plate za svoj (ne)rad? Jesu. Šta sad hoće koji k****?

Ako je neko dobar i stručan radnik, ili na kraju krajva samo vredan, za njega nema problema da nađe posao. Problem je sa glupim lenštinama koji su ceo život živeli na foru... E njima će da bude 'kuku lele'... Za poštene ljude nema brige...


Sviđalo se to tebi i meni ili ne, radnik u Srbiji je zaštićen kao beli medved - pored plate i otpremnine, zakonom mu je zagarantovano i pravo na regres, a tu su i naknade za minuli rad, topli obrok, jubilarne nagrade i šta sve ne... A troškovi poslovanja (PIO pre svega) ostaju astronomski - što je apsurd u zemlji koja bi da se izvuče iz blata i nemaštine.

Sa druge strane, ni radnicima ne cveta cveće - ne može svako da se zaposli, često ni pošteni i vredni ljudi koji zaista hoće da rade ne mogu da se zaposle, uglavnom zato što je njihovo znanje pregazilo vreme, ili ne umeju da poslodavcu ponude sebe i svoje usluge na pravi način...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 01:03 - pre 211 meseci
Otpremnine su 200-300 evra po godini staza svuda. Dakle, za 20 godina, 4000-6000 evra. 3-4 coveka koji to udruze mogu da pokrenu neki posao. Ali, ako se potrosi za frizidere i ne daj boze, neka kola polovnjak, onda od toga nema nista. A vecina, nazalost, razmislja na drugi nacin. "Kako da koristim frizider iz '88?" Biraj - frizider iz '88 ili hleb u ustima i narednih 20 godina. Za pametnog coveka je stvar jasna.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 01:14 - pre 211 meseci
Citat:
ventura: U pravu si... Ne treba im dati ništa...

Jesu ti ljudi primali plate za svoj (ne)rad? Jesu. Šta sad hoće koji k****?

Ako je neko dobar i stručan radnik, ili na kraju krajva samo vredan, za njega nema problema da nađe posao. Problem je sa glupim lenštinama koji su ceo život živeli na foru... E njima će da bude 'kuku lele'... Za poštene ljude nema brige...
Nedavno je otkaz dobila radnica koja je prethodne godine proglasena zvanicno za najbolju. Ne secam se tacno vise gde - u Uzicu, Valjevu, tako nesto. Buduci da osim vrednoce nije imala nista, ona se obesila! Toliko o lenstinama. Da ne bi i mene proglasili lenstinom potrazio sam na b92, gde sam to i procitao:

http://www.b92.net/info/vesti/...=12&nav_id=220713&fs=1

"Dragica Simić, radnica FAD-a u Gornjem Milanovcu, 10. aprila se obesila o radijatorske cevi u garderobi fabrike, pošto joj je, posle 28 godina rada, uručen otkaz. Uz oproštajno pismo, ostavila je i pohvalnicu koju je dobila kao najbolja metalostrugarka u fabrici."

Zanimljivi su i komentari uz ovu vest, koji pokazuju da ova radnica nije usamljena.

Jos nesto - svima se savetuje da nadju novi posao u ekonomiji koja odumire i otpusta radnike. Zasto ih onda otpustaju kad je tako lako naci novi posao? Neka se celo (ili deo) preduzeca promeni, pocne da radi nesto drugo, njima bi ipak bilo lakse nego da se radnici po ulici dogovaraju ko bi i sta radio. Nude lokale. Lokali retko gde nedostaju. Nedostaju pare da bi se u tim lokalima kupovalo (odnosno koristile neke usluge). U TC Banjici u mojoj blizini se svaki cas neki lokal zatvara. Cemu onda otvarati novi, isti takav kao sto je onaj koji se zatvara? Najlakse je pljuvati na ljude i proglasavati ih lenjim i glupim.

Izvesno vreme sam dobijao pomoc od naseg Zavoda za zaposljavanje, za nase prilike solidnih 30-tak eura MESECNO. Posao nisam mogao ni da trazim, jer sam tesko bolestan. Sredinom prosle godine ispunio sam uslov za dobijanje penzije. E, sad - nas Zavod mi je ukinuo pomoc nekih 45 dana pred ispunjenje uslova za dobijanje penzije! Sta su ocekivali - da cu za tih 45 dana ozdraveti i naci posao i poceti sam da zaradjujem za zivot? Razumete - izbacili su me na ulicu, bez pardona, objasnjenja, pomoci, izvinjenja i slicno. Coveka starog 62 godine i 10,5 meseci su izbacili na ulicu bez milosti. Onda mozete misliti sta rade sa mladjima, koji "mogu lako da nadju posao".
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.209.*



+165 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 08:01 - pre 211 meseci
Problem je u tome, što smo mi u ovoj Tranziciji trebali postepeno da rešavamo nezaposlenost i višak radne snage,zatvaranje velikih državnih firmi,i ostalih...
Nemožete očekivati da sledeće godine otpustite 60k radnika a da posledica ne bude,da se to ne oseti.U nekim zemljama sadašnjim članicama EU sve je to "postepeno" išlo.Proces tranzicije trajao je i do 15g. tako da je otpuštanje radnika,zatvaranje firmi bilo u nekoj meri blaže u odnosu na nas koji moramo da žurimo..jbg.Nije isto otpustiti ove godine 5k i 60k radnika..
Ali to je ono...dok smo se mi qurčili i vodili ratove drugi su rešavali probleme.A podatak od 60k je "premali" jer se očekuje u narednom periodu do 190k viška radnika iz svih sektora koji treba da se "ugase" ili smanje br zaposlenih.Imao sam taj podatak koliko koje preduzeće treba da otpusti EDB,NIS,JP,Vojska,Policija,Carina..i ostala preduzeća koja se "hrane" iz budžeta..(čitaj svi)..
A priča o tome da treba te ljude zbrinuti..tako što će novac koji dobiju za otpemninu uložiti u biznis je toliko smešna ja bih rekao "da se lude čude".Da ta država može da obezbedi ljudima posao ne bi primenila najjednostavnije rešenje tako što dobije od EU nekoliko mil eur. i razdeli nezaposlenima.
Bolja varijanta je da ljudi od 50+ god koji se nemogu dokvalifikovati ili naći posao budu pre vremena penzionisani.Ali to je onda udarac na budžet...ali je efikasnije rešenje.Do sada smo se, ponavljam qurčili, vreme je za nešto konkretno.Ni jednoj vladi nepada na pamet da pribegne rešavanju ovog problema..naravno zbog glasača.I sve se odlaže a problemi se nagomilavaju...
Mislim da nam negine stezanje kaiša,i sve nepovoljniji period...za život u Srbiji!!! kao i neminovni "nepopularni potezi" u skorijoj budućnosti..
Da ponovim i to da se narod blago rečeno opustio,i razmišlja i živi na način koji je neprimeren ovakvoj situaciji.Zaduživanjem,kreditima,minusima.Kreditiranje svega živog počev od kupovine u mesari do kupovine Auta.
Većina onih koji se zadužuju kupujući Auto,teh. robu,stanove,sa otplatom nepovoljnih kredita blago rečeno..nije svesna posledica koje se mogu desiti.Niko ti ovde negarantuje da ćeš raditi sledećih 5-20god.
A-P ove priče o naknadama za gubitak posla po god. radnog staža.."pa naravno da će svi kupiti Auto"...kad nemaju ponuđeno drugo...




 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 08:54 - pre 211 meseci
Ne bih se složio da je radnik zaštićen kao beli medved. Naime, poslodavac je obavezan da radniku plaća doprinose mesec za mesec pod pretnjom drakonskih kazni ali za plate to nije slučaj. Navodim primer poznate veletrgovine iz Niša koja duguje radnicima 5 zaostalih plata jer to nije regulisano na najbolji način.radnici u toj firmi ne smeju da se bune jer će popiti otkaz i ostati bez plata...
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 09:01 - pre 211 meseci
Ovde je ,po meni, reč o brojkama na završnom računu što se tiče države. Kad budu pregovarali sa svetskim bankama i EU moći će da kažu da je inflacija u padu a firme sanirane(a kako sanirane-niko ne pita).Loši prioriteti su u pitanju...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 09:39 - pre 211 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic
Sa druge strane, ni radnicima ne cveta cveće - ne može svako da se zaposli, često ni pošteni i vredni ljudi koji zaista hoće da rade ne mogu da se zaposle, uglavnom zato što je njihovo znanje pregazilo vreme, ili ne umeju da poslodavcu ponude sebe i svoje usluge na pravi način...


A njima je kao stalo do posla u tim državnim firmama? Ma kako da ne... Evo ja bi drage volje zaposlio petoricu radnika iz tih državnih firmi, svi 45+ godina, za iste pare kao što su radili i tamo... Nebitno šta su bili... Ako ništa drugo blejaće svako jutro od 8 do 16h ... redovno!

Ali naravno da to njima ne odgovara, ne bi našao nijednog da sad počnem da tražim... Kad su sve to neradnici i probisveti... Njima odgovara da imaju 'posao' i kikiriki platu, i to što za 20 godina staža nisu imali ni mesec dana efektivnog rada, i to što na bolovanje mogu da idu po 10 meseci godišnje, itd itd...

Citat:
tdjokic:
"Dragica Simić, radnica FAD-a u Gornjem Milanovcu, 10. aprila se obesila o radijatorske cevi u garderobi fabrike, pošto joj je, posle 28 godina rada, uručen otkaz. Uz oproštajno pismo, ostavila je i pohvalnicu koju je dobila kao najbolja metalostrugarka u fabrici."


To što se obesila je izuzetak a ne pravilo... Bila je psihički labilna osoba... Al nebitno.. Eto ako je bila najbolja tamo, to znači da je vredna (mada sa kolikom rezervom treba uzeti izraz 'vredan' u državnoj firmi)... ako je vredna onda joj sigurno nije problem da nađe posao bilo gde drugo...

Citat:
tdjokic:
U TC Banjici u mojoj blizini se svaki cas neki lokal zatvara.


Ja znam za jedan TC Banjica u mojoj neposrednoj blizini, ali ne znam da li je to taj... Naime u tom tržnom centru cene lokala svakog meseca skaču dozlaboga, jer je potražnja jako velika... Oni koji ne mogu da plate zatvaraju, a na njihovo mesto dolaze profitabilniji lokali... Možeš li mi reći koji je to tržni centar na Banjici o kome pričaš, pošto mi malo čudno da ga nikad nisam video?

Citat:
tdjokic:
Izvesno vreme sam dobijao pomoc od naseg Zavoda za zaposljavanje, za nase prilike solidnih 30-tak eura MESECNO. Posao nisam mogao ni da trazim, jer sam tesko bolestan. Sredinom prosle godine ispunio sam uslov za dobijanje penzije. E, sad - nas Zavod mi je ukinuo pomoc nekih 45 dana pred ispunjenje uslova za dobijanje penzije! Sta su ocekivali - da cu za tih 45 dana ozdraveti i naci posao i poceti sam da zaradjujem za zivot? Razumete - izbacili su me na ulicu, bez pardona, objasnjenja, pomoci, izvinjenja i slicno. Coveka starog 62 godine i 10,5 meseci su izbacili na ulicu bez milosti. Onda mozete misliti sta rade sa mladjima, koji "mogu lako da nadju posao".


Da te malo prekinem u bullshitu za trenutak...

Jako si bolestan toliko da ne možeš da radiš, a pri tome si na ES-u po ceo dan, odnosno sediš za kompjuterom ceo dan. Kolko mi je poznato ti si neki inžinjer, projektant, šta već, kako si pričao tebi je posao da sediš pred tablom i da crtaš. Ako možeš da kucaš na ES-u po ceo dan, vala mogao bi i u Autocad-u da nacrtaš nešto za dodatnu zaradu, ionako tvrdiš kako ove mlađe generacije nemaju pojma...

A to što si dozvolio da sa 63 godine budeš izbačen na ulicu... Izvini, al to je tvoj problem a ne problem države... Ja već 2 godine izdvajam nešto sitno para u dugoročnu štednju (počeo sam od 22 godine), sitno svakog meseca, i kad budem tvojih godina neću imati problem da ću strepiti da me neko izbaci na ulicu, već ću imati problem da se odlučim na kom tropskom ostrvu ću da provedem penziju, i koju ću jahtu kupiti... U šta si ti spičkao život kad si sad izbačen na ulicu?
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 12:08 - pre 211 meseci
Ko neće da radi ne mora. Ako sedenjem može da prehrani porodicu onda je faca i moj idol pošto ja radim 12sati dnevno i jedva uspevam...koliko mogu da potraju 3k evra? 5 meseci? 6?Ako imaš neku ideju probaš da konkurišeš u nac.službi za bespovratna sredstva ili neki kredit.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 16:45 - pre 211 meseci
Citat:
ventura: To što se obesila je izuzetak a ne pravilo...
Netacno. Vec u istoj vesti sa njom je bilo navedeno jos par slucajeva a i u komentarima se videla relana situacija.

Citat:
Da te malo prekinem u bullshitu za trenutak... U šta si ti sp**ao život kad si sad izbačen na ulicu?
Kao i uvek, zaleces se bez veze. Nisam ja na ulici, budi bez brige (prevideo si i cinjenicu navedenu u postu da sam ostvario pravo na penziju, koju redovno primam), ja sam samo naveo sta su nadlezne institucije uradile u mom slucaju. Nemoj me samo ubedjivati da je normalno nekoga kome nedostaje jos 45 dana do penzije otkaciti sa pomoci za nezaposlenog (ili bilo kakvog). To je slepo birokratsko ponasanje, bezdusno i bezosecajno, koje pokazuje koliko se to vodi "briga o ljudima".

U vezi TC Banjica nisam znao da "Oni koji ne mogu da plate zatvaraju"! Pa, to ti i govorim! Kakav lokal ce moci da plati onaj sto dobije nekoliko hiljada eura, a treba jos da nabavi i robu - ako ce nesto da prodaje, ili masine - ako ce nesto da proizvodi!

Citat:
ionako tvrdiš kako ove mlađe generacije nemaju pojma...
Ovoga se nesto ne secam, ali nije bitno, to je ionako off topic.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 16:55 - pre 211 meseci
Citat:
tdjokic
U vezi TC Banjica nisam znao da "Oni koji ne mogu da plate zatvaraju"! Pa, to ti i govorim! Kakav lokal ce moci da plati onaj sto dobije nekoliko hiljada eura, a treba jos da nabavi i robu - ako ce nesto da prodaje, ili masine - ako ce nesto da proizvodi!


Pa da proizvodi sigurno neće u tržnom centru na Banjici... To što se zatvaraju jeftini lokali i što gazde dižu kirije, ne pokazuje da nam ekonomija propada, nego naprotiv... TC Banjica postaje popularno mesto, lokali prave sve više novca, kirije se dižu, menja se struktura lokala i na kraju će samo najkvalitetniji ostati... A ovi manji se sele negde drugo...
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.208.*



+165 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 18:09 - pre 211 meseci
@ventura
Citat:
A njima je kao stalo do posla u tim državnim firmama? Ma kako da ne... Evo ja bi drage volje zaposlio petoricu radnika iz tih državnih firmi, svi 45+ godina, za iste pare kao što su radili i tamo... Nebitno šta su bili... Ako ništa drugo blejaće svako jutro od 8 do 16h ... redovno!

Ali naravno da to njima ne odgovara, ne bi našao nijednog da sad počnem da tražim... Kad su sve to neradnici i probisveti... Njima odgovara da imaju 'posao' i kikiriki platu, i to što za 20 godina staža nisu imali ni mesec dana efektivnog rada, i to što na bolovanje mogu da idu po 10 meseci godišnje, itd itd...

Znaš kako, ova generalizacija je jako glupa opaska u tvom postu...
pitaj redom sve one..ts. ponudi im posao..onima koji na kartonskim kutijama prodaju trange-frange...u Bulevaru,Zemunu,Buvljaku..po ceo dan po kiši,snegu vetru...pa vidi šta im je bolje
To što oni nisu ili jesu radili 20godina badava...jednostavno je kriv sistem.Šta očekuješ da radnik sam uzme Fabriku pod svoje i kaže "e sad ajmo ovako"...ma glupa fraza!!!
Ja sam pre za lustrum onih koji su se na tom istom narodu obogatili..prodavajući im demagogiju kroz ratove,inflaciju,pljačkajući fabrike,kupovinom istih za bagatelu,sa kapitalom stečenim na sumljiv način.
A sada prodaju fazone kako svi ti radnici nisu ceo svoj život ništa radili i ponovo nad istim narodom leče svoje bolesne frustacije.
A u mojoj familiji bar tri generacije su gradile Beograd i okolinu.Gradile tako što su zidali solitere,zgrade,Bolnice,Škole uvodili vodu,struju,telefonsku mrežu...itd...a i ja sam sad nastavio..
Jednostavno generalizacija u ovom slučaju vređa veliki broj onih(pa i mene lično) koji su teškom mukom radili,gradili da mi sada nešto "bar" normalno imamo...drugo su oni koji su se pojavili pa su sve uništili..ili nisu dalje ulagali..(naravno sebi jesu)




 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 18:16 - pre 211 meseci
Citat:
deki77: @ventura

pitaj redom sve one..ts. ponudi im posao..onima koji na kartonskim kutijama prodaju trange-frange...u Bulevaru,Zemunu,Buvljaku..po ceo dan po kiši,snegu vetru...pa vidi šta im je bolje


Ponudi im posao od 400-500 evra i oteraće te u tri lepe... Jel znaš ti bre koliko zarađuju ti prodavci na bulevaru? Ja sam pre 2 god upoznao devojku koja radi na bulevaru za nekog gazdu i ima fixnu platu od 800 evra. A kaže kad bi radila sama za svoj račun mogla bi da zaradi 1500+ evra... I jedino je problem ta hladnoća kiša i to, al kaže da ne može nigde da zaradi kao tamo...

 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 21:14 - pre 211 meseci
Bilo nekad...
I nikada ne treba generalizovati stvari.
50 godina socijalizma,iscasene trzisne ekonomije+rat,inflacija,haos...
Treba vremena da stvari dodju na svoje mesto,kao i svest ljudi o odnosu rad-zarada...
Nije istina da su svi lenstine.
U stvari,vecina nije.
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 21:24 - pre 211 meseci
Citat:
dalibord5
50 godina socijalizma,iscasene trzisne ekonomije+rat,inflacija,haos...


Ali ti ljudi su sami krivi za to!

Nisu došli marsovci i postavili socijalizam u Jugoslaviji, niti su se marsovci borili za taj isti socijalizam, i nisu marsovci napravili sranja ovde... To su se borili oni kao što je ovaj naš kolega 63-godišnjak sa foruma, oni su nam svima zapržili dobro, a sad kao mi treba da ih sažaljevamo, i još da izdržavamo... E pa meni vala ne pada na pamet...

Citat:
dalibord5:
Nije istina da su svi lenstine.
U stvari,vecina nije.


Pa onda zbog čega brinemo?

Kad je vredan čovek ostao gladan?
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.209.*



+165 Profil

icon Re: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba09.12.2006. u 21:25 - pre 211 meseci
Citat:
ventura: Ponudi im posao od 400-500 evra i oteraće te u tri lepe... Jel znaš ti bre koliko zarađuju ti prodavci na bulevaru? Ja sam pre 2 god upoznao devojku koja radi na bulevaru za nekog gazdu i ima fixnu platu od 800 evra. A kaže kad bi radila sama za svoj račun mogla bi da zaradi 1500+ evra... I jedino je problem ta hladnoća kiša i to, al kaže da ne može nigde da zaradi kao tamo...

Pa neka i ima 1500eur. Ali to ima njih recimo 1000 ljudi.Šta ćemo sa onih 900k nezaposlenih ili kao u najavi ove teme 60k koji treba da se nađu na istoj sledeće godine...(mislim ulici).
I ako rade, radiće par godina bez soc. penzionog,zdravstvenog...to je rešenje iz 1993g.
Koje je naravno dozvolila država o onom o čemu sam navodio...

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Dogodine bez posla ostaje 60.000 osoba

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9846 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.