Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uplata PIO i poreza.....?

[es] :: Vodič za posao :: Uplata PIO i poreza.....?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24415 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Uplata PIO i poreza.....?07.11.2006. u 14:48 - pre 212 meseci
Pozdrav ljudi...
imam jedno pitanjce, verovatno vrlo jednostavno za nekoga

Hocu da registrujem radnju, planiram da odradjujem nekoliko poslova mesecno, glavni razlog je da pokrijem penzioni fond i zbog staza.Porez bih placao pausalno i troskovi za knjigovodjstvenu firmu bi mi bili u pocetku suvisni.
Posto nisam u obavezi kao pausalac da vodim poslove knjige, trebalo bi mi par informacija.

Zanima me:

1. Na koji nacin popunjavam uplatnicu za placanje PIO i gde mogu da dobijem izvestaj ili izvod, kako li se vec zove, o iznosima koje sam duzan da uplatim svakog meseca?
2. Gde se odredjuje visina iznosa za placanje PIO?
3. Gde dobijam ili trazim izvestaj za porez koji sam duzan da platim i na koji nacin popunjavam uplatnicu odnosno nalog za prenos za placanje poreza?

Hvala

P.S.(Molim bez sarkastinih komentara, lepo sam obrazlozio razlog registracije radnje, samo zelim da znam da li je sve ovo moguce da odradim sam.)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?07.11.2006. u 15:34 - pre 212 meseci
Od poreske uprave ces dobiti resenje o pausalnom oporezivanju, gde ce sve lepo da pise sta, kome, kada... Imaj u vidu da ti je to samo akontacija a da se konacno resenje donosi tek posto pristignu poslovni bilansi, za sta valjda ipak treba sertifikovani knjigovodja-revizor. Problem je sto ni jedan knjigovodja nece da ti uradi bilanse ako kod njega ne uplacujes svakog meseca odredjeni iznos, dok ako uplacujes bilanse na kraju godine dobijes besplatno.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?07.11.2006. u 19:37 - pre 212 meseci
Da, lepo ti @pctel odgovorio, resenje ces dobiti od poreske uprave, na zalost tek posle nekih 6 meseci (tako je u bgdu)...naravno pre toga treba da predas poresku prijavu na osnovu koje ce ti razrezati porez, na dobijeno resenje imas pravo da se zalis, ali tesko popustaju

Nisi napisao koja je delatnost u pitanju, posto je malo tih koji spadaju pod pusalce, tako da to jos jednom proveris...Takodje proveri i za kasu i gprs (dal` trebaju)

Sto se tice knjigovodje opet se slazem sa @pctelom tj, tesko ces moci bez njega, ako ne umes sam da sastavis poresku prijavu, trebace ti od samog pocetka.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 07:59 - pre 212 meseci
Milsim da ne teba ni poreska prijava ni knjigovodja. Pausalni porez se obracunava na osnovu visine zarade a visina zarade se odredjuje sablonski na osnovu plosecne zarade u opstini i skolske spreme. Tek nakon prve godine prilazes inforamciju o prometu u toku prethodne godine (dokument izdaje banka) i na osnovu toga ti razrezuju obaveze za narednu godinu.

Iznos zarade ne moze da ti bude manji od onoga koji izracunaju u Poreskoj upravi ali moze da bude veci ako ti to zelis.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 08:47 - pre 212 meseci
Inace, moj predlog je da radnju registrujes odmah posle nove godine, da ti se ne smuci rad bas na pocetku :-)
Ako ti datum registracije bude cak i 31.12. moraces da predajes poresku prijavu za 2006. godinu, a naci slobodnog knjigovodju u decembru/januaru je nemoguca misija, a ako nadjes nekog, onda je cena paprena. Ovako, pocnes sa radom u januaru, u drugoj polovini februara nadjes knjigovodju i onda se polako navikavas do kraja 2007. godine. E, da, knjigovodje naplacuju retroaktivno od pocetka rada, tako da ne pomaze ako se 6 meseci mucis sam sa papirima, svejedno ces platiti od dana osnivanja, jer oni bilans racunaju od tog datuma.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 08:59 - pre 212 meseci
Citat:
bakara:Nisi napisao koja je delatnost u pitanju, posto je malo tih koji spadaju pod pusalce, tako da to jos jednom proveris...Takodje proveri i za kasu i gprs (dal` trebaju).


Delatnost jos treba da definisem, ali u principu poslovi koje bih radio su izrada web prezentacija, izrada reklamnih spotova za radio stanice, izrada reklama za stampane medije, prodaja oglasnog prostora na elektronskim i stampanim medijima.
Da li imas neki predlog za sifru delatnosti i da li znas da li mi je potrebna fiskalna? Placanja ce ici preko firme na racun.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 10:08 - pre 212 meseci
ukucaj u google: klasifikacija delatnosti
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 10:11 - pre 212 meseci
Jos jedno pitanje....

Da li postoji i gde moze da se nadje u el. ili pisanom izdanju neka prakticna literatura o knjigovodstvu za nas laike?
Pretpostavljam da znate na koji nivo stiva mislim.

Hvala
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 10:49 - pre 212 meseci
Evo, prosaraj malo ovde, verovatno ce biti interesantnih tema za tebe.
Na kraju ces da batalis web dizajn i marketing, i postaces strucnjak za finansije
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 10:53 - pre 212 meseci

Slatko si me nasmejao ali..... nikad se ne zna.
Mozda u meni cuci mali knjigovodja.

Hvala
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 11:02 - pre 212 meseci
Pa dobro, juce sam te iznervirao, danas nasmejao ...

Nego, se menjamo
Ja vec godinama pokusavam da pobegnem iz finansija u kojima sam vise od 16 godina u IT vode u kojima sam na neki nacin skoro 11.
Pravo da ti kazem, kad bih otvorio firmu, prvo bih unajmio knjigovodju da se manem ovih gluposti a trudio bih se cak da unajmim i coveka da pise fakture.
Zato sam i juce onako odreagovao na tvoje pisanije, jer sam se nagledao toliko budala i situacija da mi je muka da vise pricam o finansijama.
Da nemam ovako dobre kolege na poslu, davno bih oterao sve u ... i otisao na Jamajku


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 12:55 - pre 212 meseci
@pancevac2006
Da ne pisem na 2 teme...ja cu ovde:

Citat:
pancevac2006: Delatnost jos treba da definisem, ali u principu poslovi koje bih radio su izrada web prezentacija, izrada reklamnih spotova za radio stanice, izrada reklama za stampane medije, prodaja oglasnog prostora na elektronskim i stampanim medijima.
Da li imas neki predlog za sifru delatnosti i da li znas da li mi je potrebna fiskalna? Placanja ce ici preko firme na racun.

Sifru delatnosti ces dobiti od agencije za privredne registre, tvoje je samo da napises opisno cime ces se baviti u prijavi.
Po ovome sto si napisao u pitanju je agencija za pruzanje usluga marketinga i reklamiranja, to sta ces ti tacno da radis (web ili stampa) njih nece ni da zanima. A sto se tice agencije, tu ne mozes biti pausalac (koliko ja znam), kasa i gprs mislim da ti nece trebati, ali ipak proveri.
Knjigovodja hoce to je sigurno...


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 13:33 - pre 212 meseci
Moze agencija da bude pausalac.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 13:38 - pre 212 meseci
Citat:
pctel: Moze agencija da bude pausalac.

Nisam znao, ali ako ti tako kazes...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 14:04 - pre 212 meseci
http://www.elitesecurity.org/t154829-Kako-se-sada-otvara-Agencija
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 14:19 - pre 212 meseci
Dobro, napredujemo... Hvala svima

Sada me zanima na koji nacin vidim uvid u dugovanje za PIO i porez?
1. Za porez odem u Upravu Javnih Prihoda? Jel se to obicno nalazi u opstini grada?
2. Gde vidim stanje za PIO?

Izvinjavam se na mozda glupim i jednostavnim pitanjima ali ce ovi odgovori znaciti ljudima koji su u slicnoj situaciji kao ja.
Nisam valjda ja jedini. :(
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 14:25 - pre 212 meseci
Nisi jos ni otvorio, a vec dugujes ;)

Ne znam kako je kod ostalih, ali u NS odes lepo do uprave i trazis listing - kad god hoces. Dobijas objedinjeni listing za tebe kao vlasnika i za sve tvoje obaveze, kao i pripisane kamate.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 14:45 - pre 212 meseci
U upravi prihoda ces dobiti listing za sva dugovanja...ali ne pre jedno 6 meseci od pocetka rada
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 14:49 - pre 212 meseci
A kazi mi na koji nacin znam iznos za mesecne uplate?
Da li mi nekakvo obavestenje stize da treba da uplatim toliko i toliko?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:04 - pre 212 meseci
Ajde jos malo:

Ako si odlucio da otvoris radnju, a ne preduzece imas 2 opcije vodjenja knjiga:

1. Prosto knjigovodstvo (vodis sam)
2. Dvojno knjigovodstvo (vodi ovlasceni knjigovodja)

Takodje imas i dva nacina placanja poreza i doprinosa:

1. Pausalno (cele godine fiksni iznos - gornja granica prometa trenutno 2000000)
2. Akontaciono + po konacnom resenju (prvo placas po akontacionoj prijavi, a onda po konacnom resenju koje uzima u obzir tvoje bilanse)

Dakle, svakako dobijas resenje od uprave, bez obzira da li ces prijaviti pausalno ili ovo drugo, pa onda po resenju placas.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Uplata PIO i poreza.....?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24415 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.