Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se sada otvara Agencija?

[es] :: Vodič za posao :: Kako se sada otvara Agencija?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 473130 | Odgovora: 756 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Kako se sada otvara Agencija?11.01.2006. u 15:05 - pre 221 meseci
Obavesten sam da od 1. januara 2006 registraciju agencija (str i sl) ne vrse vise opstine vec Agencija za privredne registre.

Bio sam na tom sajtu - http://www.apr.sr.gov.yu/ ali tu se nigde ne spominje agencija.

Zna li neko kako se sada, posle 1. januara 2006 registruje agencija?

U sustini, mnogi su me savetovali da mi ovo odradi knjigovodstvena agencija, lepo da platim i zavrsio sam posao.

Ako neka knjigovodstvena agencija zeli da mi zavrsi ovaj posao neka se javi na [email protected] (naravno, tu uslugu cu platiti).

Takodje, ta knjigovostvena agencija ce mi voditi knjige pa javite se na [email protected] , samo da stupimo u kontakt, posle Vam dajem broj telefona i sve sto je potrebno.

Da ne maltretiram ljude na ES-u - knjigovodja koji je upucen u ovo neka mi se javi pa da zavrsimo posao.

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 09:51 - pre 221 meseci
Od 01.01.2006. za registraciju svih privrednih subjekata nadležna je APR.

Zahtev za registraciju osnivanja privrednog subjekta je moguće proslediti APR-u na nekoliko načina:

- odlaskom u sedište APR ili neku od njenih ispostava (veće opštine po Srbiji gde su se i do sada registrovale radnje) sa neophodnom dokumentacijom (lična karta, plus za preduzeća i ugovor odnosno odluku o osnivanju - tipski dokumenti su dostupni za download na zvaničnom sajtu APR)

- slanjem dokumentacije poštom, faxom ili emailom (ovde je obavezno preuzimanje PDF obrasca sa sajta koji je potrebno popuniti i vratiti nazad APR-u).

Problem je što se taj obrazac za registraciju osnivanja odnosno prevođenje postojećih radnji još uvek nije pojavio na sajtu. Verovatno će ga objaviti za koji dan, do tada je moguće samo ličnim odlaskom završiti proceduru.

Nema potrebe da plaćaš nekoga da ti to završi jer je procedura maksimalno pojednostavljena od kada je za registraciju nadležna Agencija. Priče koje plasiraju knjigovođe, advokati i ostali 'eksperti' za osnivanje radnji i preduzeća su očajni pokušaji da se nastavi sa praksom posredovanja u ovom procesu i uzimanjem masnih provizija za jednostavne administrativne stvari.

Ako ne želiš/možeš sam da završiš proceduru, javi mi se i ja ću drage volje, free of charge, da ti završim to samo da dokažem svim Nevernim Tomama da to uopšte nije komplikovano i vredno prosipanja para iz džepa.

// Ispravka: obrasci su objavljeni i dostupni su na http://www1.apr.sr.gov.yu/apr.public/Entrepreneurs.aspx

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 12.01.2006. u 10:59 GMT+1]

[edit: link]

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 20.06.2007. u 16:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 12:27 - pre 221 meseci

Znaci Agencija se sada vodi pod "Preduzetnici" ? (tako vidim u PDF-u).

Na stranici http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/pr_uputstvo.aspx imam spisak sta je kome potrebno i to je OK ali nema ni Agencije ni preduztenika.

Evo sta ima:

- ZA DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU:

- ZA ORTAČKO DRUŠTVO:

- ZA KOMANDITNO DRUSTVO:

- ZA AKCIONARSKO DRUŠTVO:

- ZA ZADRUGU:

- ZA ZADRUŽNI SAVEZ

(nema: - ZA PREDUZETNIKA: - mozda je pod nekih od ovih 6 gore ali nesto mi ne lici)

Imas li podatak sta je potrebno za Preduzetnika/Agenciju?

Ako imas postavi ovde i onda stvarno posrednici nece biti potrebni.

Ili je to ipak neki od ovih 6 gore?

Samo to javi pa da zavrsim posao sam.

Ili da pricekamo da stave i taj podatak na sajt?

Hvala na pomoci!

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 12:29 - pre 221 meseci

Dakle, kratko pitanje - koji su dokumenti sada potrebni za osnivanje Agencije?

Pozdrav!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 16:35 - pre 221 meseci
Agencija se uvek računala kao vid radnje, odnosno preduzetništva.

Trebaju ti lična karta i ovaj zahtev:
http://www.apr.sr.gov.yu/APRWe...oad/osnivanje_preduzetnici.pdf
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 19:19 - pre 221 meseci

Znaci:

1. Licna karta (verovatno i fotokopija)

2. popunjen http://www.apr.sr.gov.yu/APRWe...oad/osnivanje_preduzetnici.pdf formular

3. taksa od (ako se dobro secam, bilo je u novinama) - 590 din

I samo to?

Bas cu da vidim sutra - ranije je trebalo 1000 nekih uverenja, recimo lekarsko uverenje na koje ti ode pola dana.

Hvala!

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 19:42 - pre 221 meseci

Gledam formular

http://www.apr.sr.gov.yu/APRWe...oad/osnivanje_preduzetnici.pdf

i jedna stvar mi nikako (ne samo meni, ima nas ovde celo drustvo) nije jasna:

Nigde se ne pominje status vlasnika agencije - da li je on zaposlen/nezaposlen/penzioner/nesto trece/ ?

I jako mi je cudno ovo: za zaposlene bi bilo logicno da se traze dodatni dokumenti i da se (taj) zaposleni izjasni o tome da li hoce da mu doprinosi idu preko postojece firme (firme u kojoj radi) ili preko novoosnovane agencije.

Ovo je bilo do 31.12.2005. - sada nista od ovoga nema.

Da li ovo znaci da je:

1. otvaranje agencija omoguceno (da ne kazem - dozvoljeno) samo za nezaposlena lica?

2. da ce nam kasnije traziti dodatne podatke kao sto je firma u kojoj radimo, ugovor o radu i sl?

3. da je drzavu sada svejdeno da li sam zaposlen ili nezaposlen, vazno je da otvaram firmu/agenciju i zaposlicu ljude, bogatiji pojedinici = bogatija drzava?

Navijam za odgovor broj 3.

Ali bih molio da mi neko ko je kroz ovo prosao da tacan odgovor.

Pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 20:41 - pre 221 meseci
Administrativna taksa za registraciju osnivanja radnje trenutno iznosi 540 dinara.

Naravno da nije ponuđeno izjašnjavanje o trenutnom statusu jer taj podatak nije značajan za organ koji vrši registraciju. Niko ne može da ti zabrani da radiš 2/5/10 posla ako to možeš fizički da postigneš ;)

Što se obaveze plaćanja doprinosa tiče, njihovo plaćanje je obavezno bez obzira da li vlasnik radnje uporedo radi u još nekoj firmi pored svoje. Nema izjašnjavanja da li hoćeš da plaćaš ovde ili onde.

Obavezna literatura:

http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/download/zakon_registracija.pdf
http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/download/obrazlozenje.pdf
http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/download/uredba_naknada.pdf

 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 21:39 - pre 221 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic: Niko ne može da ti zabrani da radiš 2/5/10 posla ako to možeš fizički da postigneš ;)


Moze da ti zabrani zakon o radu, klauzula zabrane konkurencije (clan 161, 162)

http://www.parlament.sr.gov.yu...kta_detalji.asp?Id=208&t=Z

Tj, ako si zaposlen kao programer mozes da otvoris frizerski salon, ali ne mozes da otvoris "agenciju za programerske usluge".

 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 21:48 - pre 221 meseci
Možeš da obavljaš istu delatnost ako tvoji poslodavci nemaju ništa protiv. Klauzulu zabrane konkurencije poslodavac može ali ne mora da ubaci u ugovor.

Moja priča se odnosila na to da nije bitan radni status prilikom osnivanja privrednog subjekta jer visina dažbina ne zavisi od te činjenice.
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 22:16 - pre 221 meseci

OK... kaze se da poslodavac "može" da se zabrani zaposlenom da radi sličan posao... ali tačno, ne mora :)

Uostalom svako zaposlen bi trebao da ima svoj primerak Ugovora o radu, pa neka proveri.

 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?12.01.2006. u 22:39 - pre 221 meseci
Citat:

Možeš da obavljaš istu delatnost ako tvoji poslodavci nemaju ništa protiv


A moja supruga i ja bas radimo kod poslodavaca koji ce verovatno (u stvari, sigurno) biti protiv da osivamo Agenciju jer je to (istina nije bas, ali treba ubediti poslodavca) bas konkurencija firmama u kojma sada radimo.

Dakle, problem.

Hmm...

Moze li vlasnik Agencije da bude penzioner?

Moja keva je spremna da nam pomogne, u penziji je, vitalna je, dipl. ekonomista, moze da nam pomogne i oko knjiga.

Samo, da li penzioner moze da bude preduzetnik?

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!!
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?13.01.2006. u 00:16 - pre 221 meseci

Mojim pitanjima nikad kraja, ali i Vi odgovarate promptno pa evo jos dva pitanja:

1. Da li kao preduzetnik porez moram da placam pausalno ili mogu i kao PDV (PDV mi vise odgovara jer cu raditi par (manjih) poslova mesecno, barem na pocetku)?

2. Moja supruga zna da radi knjige samo nema nikakav "papir" o tome - da li ona moze da vodi knjige ili je neophodno da to radi bas knjigovodja?
Na pocetku cu imati (relativno) malo poslova (2 - 3 mesecno) pa bi mi odgovaralo ako ne bih morao da placam knjigovodju.

To je sve, ne verujem da ce biti vise pitanja sa moje strane, mada nikad se ne zna :)

Pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!!
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?13.01.2006. u 00:19 - pre 221 meseci
Pogledaj ovu temu

http://www.elitesecurity.org/t...e-agencije-sve-na-jednom-mestu
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?13.01.2006. u 00:41 - pre 221 meseci

Procitao sam

http://www.elitesecurity.org/t...e-agencije-sve-na-jednom-mestu

i evo jednog pitanja - vec je postavljeno ali da ga ponovim, vidim da meni odgovaraju cim pritisnem "Posalji odgovor" :)

Dakle, pausalac dosta lako vodi knjige (e ljudi, ja sam programer i danas prvi put pisem izraze kao sto je "pausalac", "knjigas" - nisam tako los za pocetak - snalazim se u ekonomiji :) - koliko sam razumeo, pausalac lako vodi knjige i to moze sam da radi - da li sam dobro razumeo?

Ali, sta je sa onima koji su u sistemu PDV-a - oni ocigledno "tesko" vode knjige - ali koliko "tesko" - da li je njima neophodan sertifikovani knjigovodja?

Sada sam dva pitanja spojio u jedno :)

Pozdrav!!!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?13.01.2006. u 00:52 - pre 221 meseci
Mislim da bi neke stvari ovde trebalo izvući u FAQ, barem što se tiče otvaranja firmi/agencija. Postoji dosta tema, ja evo već 4 sata čitam razne ali nisam našao odgovore na sva pitanja. Mene isto tako interesuje razlika između paušalaca i agencije u sistemu PDV-a.

Inače, pogledaj i ovu temu http://www.elitesecurity.org/t...tati-preduzece-Otvoriti-ili-ne meni je bila od velike koristi.


 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?13.01.2006. u 01:05 - pre 221 meseci
Citat:
MilosBGRD1969: (e ljudi, ja sam programer i danas prvi put pisem izraze kao sto je "pausalac", "knjigas" - nisam tako los za pocetak - snalazim se u ekonomiji :)


Welcome to the club ;)

Ideja za FAQ je dobra.

Na jednom mestu Linkovi na dokumenta, osnivanje, pitanja o doprinosima, pausalac vs. knjigas, poslovanje sa inostranstvom (s naglaskom na prodaju softvera/programerskih usluga)

 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?13.01.2006. u 15:41 - pre 221 meseci
@MilosBGRD1969

Možeš da se prijaviš za PDV, čak bih ti i preporučio da to uradiš. Ja sam se baš danas prijavio. Tačno je da moraš više da vodiš računa o rokovima za prijavu i plaćanje PDV-a ali mislim da se isplati.

Preduzetnicima može bilo ko da vodi knjige ali je isključivo vlasnik odgovoran za njihovu istinitost. Za preduzeća je već druga priča gde knjigovođa mora da ima sertifikat udruženja knjigovođa, ali on onda i snosi odgovornost za njihovu tačnost.


@dinke & srdjandakic

Radim na tome, trenutno nemam baš mnogo slobodnog vremena (stiže ispitni rok), a i imajte obzira da sam još uvek na prokletoj dial-up konekciji koja je em spora em papreno skupa :(


Pozdrav
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?14.01.2006. u 02:21 - pre 221 meseci

Davore,

cim predam za agenciju (trebao sam danas da odem ali nisam stigao, mislim da cu stici u ponedeljak) napisacu FAQ na osnovu ovoga sto sam do sada naucio.

U sustini, mogu i sada da napisem ali bolje da prvo predam sve papire i da vidim da je to proslo pa da onda napisem.

Kad sam vec ovde, jos jedno pitanje:

Rekao si

Citat:

Možeš da se prijaviš za PDV, čak bih ti i preporučio da to uradiš. Ja sam se baš danas prijavio. Tačno je da moraš više da vodiš računa o rokovima za prijavu i plaćanje PDV-a ali mislim da se isplati.


Da li i PDV isto mogu da radim bez knjigovodje?

(ti si se priajvio pa pretpostavljam da znas)

Pitam zato sto sam dobio privatnu poruku gde mi kazu da je knjigovodja obavezan.

Niko mi nije odgovorio da li penzioner moze da bude preduzetnik - pretpostavljam da moze ali da proverim - da ne vodim kevu u agenciju dzabe.

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?14.01.2006. u 16:42 - pre 221 meseci
Jedan od razloga zašto do sada nisam temeljno objasnio postupak osnivanja privrednog subjekta je i taj što sam čekao da se završi ovaj prelazni period i sve pređe u isključivu nadležnost APR. Sada je sve jednostavnije i FAQ tema će biti gotova vrlo brzo, pogotovo zato što je interesovanje veliko.

Ponavljam, po zakonu preduzetnicima NIJE neophodan knjigovođa. Poželjan jeste, pogotovo za one koji se ne snalaze baš najbolje sa zakonskim aktima i/ili papirologijom, ali nije obavezan. Ja (elektrotehničar, trenutno student na fakultetu za menadžment) se za sada snalazim, plus majka mi je knjigovođa po struci pa mi priskače u pomoć kada zatreba :)

Mislim da penzioner može da bude vlasnik radnje, mada nisam 100% siguran. Verovatno zavisi od slučaja do slučaja, koja je delatnost u pitanju itd.

Javi da li je i kako prošla registracija :) Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako se sada otvara Agencija?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 473130 | Odgovora: 756 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.