Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako poceti!!!!!!

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Kako poceti!!!!!!

[ Pregleda: 3137 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 08:03 - pre 214 meseci
Pozdrav svima.
Unapred se izvinjavam na potencijalno glupim pitanjima ali ja o ovoj oblasti ne znam ama bas nista. Hteo bih da se bavim programir. u delfiju (zasto, pa cuo sam da je najbolji za baze) prevashodno da kreiram baze podataka. Imam malo iskustva sa MS ACCESS-om i to je to. Pa da krenem sa pitanjima:
1. Gde da na bavim delfi i kako. Da li je besplatno?
2. Gde da nadjem literaturu, primere, tutorijale itd?
3. Koju literaturu preporucujete?
4. Ukratko, KAKO DA KRENEM!!!???
Hvala vam na razumevanju.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 08:25 - pre 214 meseci
> Unapred se izvinjavam na potencijalno glupim pitanjima ali ja o ovoj oblasti ne
> znam ama bas nista. Hteo bih da se bavim programir. u delfiju

Dobrodošao :)

> 1. Gde da na bavim delfi i kako. Da li je besplatno?

Sada je najbolje da uzmeš Turbo Delphi, besplatan je uz određena ograničenja.
http://www.turboexplorer.com/delphi

> 2. Gde da nadjem literaturu, primere, tutorijale itd?

Pogledaj www.delphi-about.com.

> 3. Koju literaturu preporucujete?

Uz pretpostavku da znaš Pascal, Ediciju Delphi za 21 dan s tim verovatno još uvek ne postoji izdanje za TurboDelphi pa možda možeš krenuti i sa nekom starijom verzijom Delphi 7 recimo.


 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 09:22 - pre 214 meseci
Hvala ti puno, samo o Paskalu ne znam nista, uopste o programiranju generalno, osim nesto malo VBA u okviru Accessa i Excela. Znaci sa pomenutog sajta mogu da download-ujem delfi ako sam dobro razumeo? Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 09:57 - pre 214 meseci
Po meni, najbolju pomoc o resavanju odredjenih problema i uopste o ucenju nekog programskog jezika mozes da nadjes na ES-u i uopste na forumima, jer literatura koju bi mogao da koristis govori najcesce o svemu po nesto, a o nicemu do kraja... Naravno, ima i izuzetaka, ali tako je najcesce...
BTW-Delphi po meni ima sasvim solidan help
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 11:32 - pre 214 meseci
Pozdrav,

ukratko, da li siguran da želiš izučavati delphi i baze? Zašto? Reče da ni pascal ne poznaješ, a da bi radio s delphi-em treba imati bar neku osnovu iz programiranja. U principu, programiranje baza je veliki i teži deo posla, a pravljenje korisničkog interfejsa u delphi-u, po meni, je manje zahtevan posao, ali ne i naivan.

Preporučujem ti da razmisliš dobro, pa ako odlučiš moraš shvatiti da će ti ti trebati duži vremenski period obimnog rada i žrtvovanja.

Preporučujem, takođe, Turbo Delphi, a od baza neku besplatnu, npr. Firebird ili PostgreSQL. Naravno, delphi ima odličnu podršku za komunikaciju sa njima.

Puno sreće i strpljenja u budućem učenju.

BTW, neka knjiga tipa delphi za 21 bi ti bila osnova.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 12:31 - pre 214 meseci
Dobro pitanje sto bas delfi. Naime poceo sam da kreiram baze u accessu sa vise tabela, upita itd. Koliko ja kapiram, access nema neku mreznu podrsku i ogranicenog je kapaciteta. Stoga mi cunulo da probam nesto ozbiljnije, pa evo me. Jos uvek nemam ideju kako i odakle (to sam gore i napisao).
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!20.09.2006. u 12:48 - pre 214 meseci
U stvari ja zelim da moj korisnicki interfejs izgleda sto bolje pa bih iz tog razloga radio u delfiju. Ako imate neki drugi predlog kako da ovo odradim, molim vas javite mi. Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!21.09.2006. u 08:06 - pre 214 meseci
Citat:
zliki: U stvari ja zelim da moj korisnicki interfejs izgleda sto bolje pa bih iz tog razloga radio u delfiju. Ako imate neki drugi predlog kako da ovo odradim, molim vas javite mi. Pozdrav svima.

Delphi jeste da spada u RAD alate (alate za brzi razvoj aplikacija), ali kao sto ti je vec receno, potrebno ti je bar neko predznanje ako ces ODMAH da se bacis na rad sa bazama podataka...
A isto tako nije samo fora nabacati komponente na formu i gotovo, jer kako ti je vec loshmiscg rekao, pravljenje forme i korisnickog interfejsa jeste manje zahtevan, ali ne i naivan posao...
Naravno, sve ovo nije u cilju da te odvrati od toga sto hoces da naucis, vec da to uradis tako sto ces da krenes od pocetka...
Naravno, ovo je samo moje misljenje koje ne mora da znaci da sam ja u pravu, ali ja to tako vidim...
Nadam se da neces da mi zameris na tome
Pozdrav

 
Odgovor na temu

IgorMedo
Igor Madjeric
Doboj

Član broj: 101335
Poruke: 30
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!21.09.2006. u 12:15 - pre 214 meseci
Nemoj da se puno bojiš Delphija :). Nije to toliko strašno. Ako nađeš neku dobru literaturu za dva do tri mjeseca mogao bih početi praviti i malo ozbiljnije programe. Ipak je pascal programski jezik koji se najbrže uči. A ako baš insistiraš na dobrom izgledu aplikacija skini sa interneta JEDI projekt ima dosta zanimljivih komponenata.
A što se tiče učenja preporučio bih ti za početak da uzmeš neku knjigu od srednje škole gdje se uče osnove TURBO Pascala da malo savladaš sintaksu, rad sa slogovima i pokazivačima pa će ti programiranje objekata biti samo proširanje.
A ako misliš da praviš program koji koriste malo veće baze podataka nabavi neki program za modeliranje baza podataka kao što je ERwin. Jer osnova dobre aplikacije je dobro modelirana baza podataka.
Puno pozdrava i srećno.
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!21.09.2006. u 13:01 - pre 214 meseci
Hvala vam svima na trudu i korisnim savetima. Naime probao sam da download-ujem jedan od fajlova za instalaciju delfija turbo na Borland sajtu. Ili sam ja lud al ovaj je veliki oko 280 MB. Nema sanse da ovo skinem. Postoji li neki bolji i brzi nacim da dodjem do delfija.
Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!21.09.2006. u 14:29 - pre 214 meseci
Probaj kod Mikrokom-a (http://www.mikrokom.co.yu/) - oni su distributeri Borlanda za Srbiju (i CG), mada čisto sumnjam da distribuiraju i besplatni TurboDelphi
A možeš i kod mene, ja sam to skinuo, ali nisam još uvek instalirao Samo idi na borland.com i traži onaj reg fajl
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!22.09.2006. u 08:40 - pre 214 meseci
Citat:
zliki: ...Naime probao sam da download-ujem jedan od fajlova za instalaciju delfija turbo na Borland sajtu. Ili sam ja lud al ovaj je veliki oko 280 MB. Nema sanse da ovo skinem. Postoji li neki bolji i brzi nacim da dodjem do delfija...

He, a ja se obradovao sto nije i veci...
Ovo i moze nekako da se downloaduje, naravno, za jedno dan-dva na klasicnom DialUp-u, ili za nekih sat-dva preko satelitskog interneta...
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Kako poceti!!!!!!22.09.2006. u 12:44 - pre 214 meseci
Sat skida čini mi se 4 megabajta po sekundi (nisam siguran, tako sam čuo) a ja na 128 kbps skinem za 280 minuta (1mb = 1min) Uglavnom, nađi negde dobru vezu, sigurno neko od ortaka ima broadband, pa skini, ili iscimaj nekog ko već ima to...
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Kako poceti!!!!!!

[ Pregleda: 3137 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.