Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL - modemi, routeri

[es] :: ISP :: ADSL :: ADSL - modemi, routeri

[ Pregleda: 4016 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.dial.b92.net.



+67 Profil

icon ADSL - modemi, routeri01.09.2006. u 14:44 - pre 213 meseci
Da li bi mogao neko da objasni sto vise moze o modemima i routerima (ali malo nestrucnijim jezikom), koja je tacno razlika, odnosno koje su prednosti, kako rade, sta da se gleda kada se uzima, da li je dovoljan ovaj modem koji dobijamo od providera, koliko kosta prosecan router a koliko dobar... itd itd... znaci sto vise informacija o adsl modemima i routerima
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 02:50 - pre 213 meseci
Modem je za jedan komp (moze i vise ali...)
Router je za vise kompova da povezes preko jednog ADSL prikljucka.

Dakle ako imas 1 komp i nemas mrezu niti potrebu da povezes vise kompova preko ADSL-a onda ce ti taj modem od provajdera (ako radi ) savrseno zavrsavati posao.
Mada ima i freak-ova koji uzimaju router (ili modem sa ethernet prikljuckom i integrisanim routerom u sebi) da ne bi morali da vrte dial up kada se kace na adsl...

Modemi su jeftiniji, routeri skuplji (logicno). Modem vec sigurno imas, a standardno dobar router sa 4 ethernet porta kosta oko 35-40e.

Eto, "nestrucnijim" jezikom.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.83.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 10:21 - pre 213 meseci
Hvala, sve je jasnije sad... i nece mi trebati router jer imam samo jedan kompjuter...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 13:43 - pre 213 meseci
Citat:
Mister Big Time: Mada ima i freak-ova koji uzimaju router (ili modem sa ethernet prikljuckom i integrisanim routerom u sebi) da ne bi morali da vrte dial up kada se kace na adsl... :)


USB modemi kod Linuxa traze prilicno truda dok se pokrenu. To "uzivanje" nisam imao prilike da probam.

Modemi sa Ethernet prikljuckom se mogu podesiti na dva nacina. Nazalost, moj prvi modem je dosao takav da je moglo samo na jedan nacin, a to lici na winmodeme - osim samog modema, potreban je i program sa racunara, pa onda nece da se prikljuci sa Linuxa, dok to ne podesis a negde je i nemoguce (neke distribucije ili Live nacin). Tamo gde moze, podesavanje je mnogo lakse nego za USB modem.

Drugi nacin njihovog podesavanja lici na eksterne, seriske modeme za dial-up, mada nije bas sasvim isto. U sam modem se posredstvom njegovog setupa upise korisnicko ime i pasvord i onda se prikljuci odmah, nista mu vise ne treba od programa sa racunara i sa svakim Linuxom - bilo Live, bilo instaliran na hdd, se odmah povezuje na ADSL. Ovo je i meni uspelo fleshovanjem starog modema.

U svakom slucaju, povezivanje preko mrezne kartice i Ethernet prikljucka je daleko lakse nego sa USB modemima. A ovaj moj modem je neka cudna zverka - presao je iz modema u ruter ili polu-ruter.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 14:22 - pre 213 meseci
Pricam za Win okruzenje ;) Onaj ko ne zna razliku izmedju modema i routera sigurno nece da tera linux tako da je njemu sve jedno ;)

 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.obren-city.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 15:44 - pre 213 meseci
Citat:
Mister Big Time:
Mada ima i freak-ova koji uzimaju router (ili modem sa ethernet prikljuckom i integrisanim routerom u sebi) da ne bi morali da vrte dial up kada se kace na adsl...
.


pa i nije samo zato... dosadasnja iskustva su pokazala da su routeri mnogo izdrzljiviji pri konstantnom saobracaju sa puno konekcija, a da ne pominjem cinjenicu da se sami rekonektuju, ako (kad) pukne veza...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 17:45 - pre 213 meseci
Citat:
Mister Big Time: Pricam za Win okruzenje ;) Onaj ko ne zna razliku izmedju modema i routera sigurno nece da tera linux tako da je njemu sve jedno ;)

Da, u pravu si - imao sam nameru da coveku kazem da mu onaj moj posti i nije bitan, ali se sad setih necega - sta ako covek, Vole Domu, pozeli da proba Linux, naravno, prvo Live? Nema sanse da pokrene USB modem, a preko Ethernet veze, sa ruterom (ili ovako modifikovanim Ethernet modemom, kakav je sada moj DSL-300T) moze odmah! A zna se da ljudi u vecini slucajeva zele da probaju i net kad probaju Linux. A kad shvate da to ne ide, jako su razocarani, opravdano.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

groovy
Novi Sad

Član broj: 36814
Poruke: 17
*.244.eunet.yu.



Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 20:41 - pre 213 meseci
Pitanje:

Kada imam ADSL liniju preko rutera spojenu na dva racunara, da li su ta dva racunara "umrezena"?
Da li mogu da share-ujem podatke nezavisno od ADSL konekcije?
 
Odgovor na temu

moon510

Član broj: 64950
Poruke: 173
*.ru
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri02.09.2006. u 22:26 - pre 213 meseci
groovy,

g> Kada imam ADSL liniju preko rutera spojenu na dva racunara, da li su ta dva racunara "umrezena"?
g> Da li mogu da share-ujem podatke nezavisno od ADSL konekcije?

Ovo i mene zanima, posto bih mozda umrezio jos jedan racunar pored ovog osnovnog. Dodao bih i sledeca pitanja:

Kad se deli Internet konekcija preko rutera, deli se pola-pola, jel' tako? Da li je ta podela zacementirna ili je promenljiva u zavisnosti od aktivnosti jednog ili drugog racunara? Drugim recima, da li mogu i dalje da skidam fajlove sa Interneta na maksimalnoj brzini ukoliko je aktivan samo jedan racunar? Nisam siguran u vezi ovoga i zelim to da rascistim pre nego sto pocenm da se petljam sa umrezavanjem
pozdrav
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri03.09.2006. u 01:22 - pre 213 meseci
Citat:
djricky: pa i nije samo zato... dosadasnja iskustva su pokazala da su routeri mnogo izdrzljiviji pri konstantnom saobracaju sa puno konekcija, a da ne pominjem cinjenicu da se sami rekonektuju, ako (kad) pukne veza...


"pukne veza" - Mislis kad te provajder diskonektuje zbog toga sto imas dinamicki IP, recimo na svaka 24h
Citat:
tdjokic: Da, u pravu si - imao sam nameru da coveku kazem da mu onaj moj posti i nije bitan, ali se sad setih necega - sta ako covek, Vole Domu, pozeli da proba Linux, naravno, prvo Live? Nema sanse da pokrene USB modem, a preko Ethernet veze, sa ruterom (ili ovako modifikovanim Ethernet modemom, kakav je sada moj DSL-300T) moze odmah! A zna se da ljudi u vecini slucajeva zele da probaju i net kad probaju Linux. A kad shvate da to ne ide, jako su razocarani, opravdano.


Pa tacno tako, ali nema nista idealno, kako smo "mi"... lupali glavu.... secam se kada sam ja prvi put, preko dial up win modema pokusavao da se nakacim sa linuxa na net... da ne idemo sada u hipoteze sta bi bilo kad bi bilo, i ja cu za koju godinu da predjem na gigabitnu mrezu sada mi ne treba, dakle imacu trosak novi switch-evi, nove LAN kartice.... isto tako, onaj ko hoce "nekada" da proba linux neka bude spreman na odredjeni izdatak
Citat:
groovy: Pitanje:

Kada imam ADSL liniju preko rutera spojenu na dva racunara, da li su ta dva racunara "umrezena"?
Da li mogu da share-ujem podatke nezavisno od ADSL konekcije?


Ako ruter ima u sebi switch (citaj: vise od 1 ethernet porta pozadi) onda su ta dva racunara u mrezi i sve blagodeti "obicne" mreze mogu se koristiti izmedju tih racunara, ukljucujuci i share-ovanje podataka......

Citat:
moon510:

Kad se deli Internet konekcija preko rutera, deli se pola-pola, jel' tako? Da li je ta podela zacementirna ili je promenljiva u zavisnosti od aktivnosti jednog ili drugog racunara? Drugim recima, da li mogu i dalje da skidam fajlove sa Interneta na maksimalnoj brzini ukoliko je aktivan samo jedan racunar? Nisam siguran u vezi ovoga i zelim to da rascistim pre nego sto pocenm da se petljam sa umrezavanjem
pozdrav


Ne deli se "pola-pola" osim ako nemas ruter koji ima QoS odnosno load balancing. A to imaju samo skuplji ruteri koje retko ko uzima za kucnu varijantu spajanja 2 racunara. U praksi onaj ko prvi "povuce" neki download, imace skoro sav protok dok ce drugi racunar jedva moci posteno da surfuje (na ovim "narodskim" paketima od 256/64).
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.83.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri03.09.2006. u 13:07 - pre 213 meseci
Ja nikad nisam imao linux, sad ste me jos vise oterali... hehe umesto da vi linuxasi promovisete linux...

Citat:
Mister Big Time: (na ovim "narodskim" paketima od 256/64).

nemoj da mi diras naroCke pakete...es chuo? ja sam i dalje na dialup-u i kad dobijem 256 bicu ko ciga u poslasticarnici...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri03.09.2006. u 13:58 - pre 213 meseci
Citat:
Vole Domu: Ja nikad nisam imao linux, sad ste me jos vise oterali... hehe umesto da vi linuxasi promovisete linux...

Pa, ne smemo da promovisemo lazima. Da ti kazem: "Neces imati problema sa USB modemom" a ti probas, pa ti mozda uspe, mozda ne. Za Live valjda uopste ne moze USB da se podesi, osim ako nema vec nesto pripremljeno, vidjao sam i nesto takvo.

Ali - evo - mnogi kazu da se preko USB-a slike sa digitalnih fotoaparata prenose na hdd cak i lakse nego u Windowsu. Ja to ne mogu da potvrdim, jer Windows nemam, ali mogu da potvrdim da se pod Linuxom zaista lako prenose, sto je mene brinulo i bilo jedan od razloga sto sam oklevao sa kupovinom (glavni razlog je bio parni tj. pare).

Cinjenica je, da je Linux tu i tesko da ce nestati. Postepeno ce ga biti sve vise, pa nije lose upoznati se i sa time. Znas li mozda da njime mozes da spasavas podatke odnosno pristupas fajlovima kojima iz - ne daj boze - zeznutog Windows-a ne mozes? Pokrenes Live, sto je minut, dva i vec si tamo.

Ili recimo ovo. Nedavno sam probao SBB Internet, preko kabla. Dodje covek, fizicki ukljuci modem u vec sve pripremljene kablove i - konekcija radi odmah preko Linuxa. Nismo bas odmah primetili, jer se konekcija na net ne dobije odmah, nego sledeceg dana, kad se monter u SBB razduzi od modema, pa je kao trebalo nesto podesavati. On ne poznaje Linux i krenemo da trazimo sta podesiti. Bas nista. Kad mi je rekao koji sajt je predvidjen za probe (home.sbb.co.yu) odmah smo ga dobili. (Kazem probao, jer sam odustao od toga nakon par dana, vratio modem i raskinuo ugovor, ali to je iz nekih drugih razloga, nije kriv Linux).
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.83.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri03.09.2006. u 18:01 - pre 213 meseci
Ma znam ja se to shalim... iskreno planiram da u skorije vreme probam neki linux... samo ne znam koji (ali to nije za ovaj forum pogledacu na linuxu sa pricaju pa cu videto)... nego znas kako je ceo zivot imam windows i vec sam se navikao i onda mi se neshto ne menja okruzenje cak iako znam da je ovo drugo iz mnogo razloga bolje... takvi su ljudi slabo podlozni promenama... a sto si odustao od SBB-a?
 
Odgovor na temu

Hackman
Dalibor Savic
Srbija,Nis

Član broj: 13338
Poruke: 832
*.net
Via: [es] mailing liste

ICQ: 245300916


+12 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri03.09.2006. u 19:27 - pre 213 meseci
koi linoks koristiš ja sam na sajmu knjiga prošle godine kupio Red hat
mislim da se tako zvaše i nisam uspeo da ga instaliram odnosno podesim kako
treba
> __________ NOD32 1.1736 (20060902) Information __________
>
> This message was checked by NOD32 antivirus system.
> http://www.eset.com
>
>
Hackman
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri03.09.2006. u 20:47 - pre 213 meseci
Citat:
Vole Domu: a sto si odustao od SBB-a?

Ovo je off topic, izvinjavam se pokretacu teme.

Ljudi hvale njihove usluge i tu nemam sta da dodam ili da negiram - daleko od toga. Medjutim, oko Interneta su mi ispali nekako neelasticni, vec od samog pocetka. Molio sam ih da mi dadu modem da ga sam instaliram, objasnio svoju situaciju (starost, bolest) - covek kaze: "Razumem, shvatam, ali takva su pravila firme i nema otstupanja." Mislili smo da se radi o materijalnoj steti, hteli da UNAPRED uplatimo vrednost modema - NE MOZE. "Mozete vi da radite, ali majstor mora da bude tamo." Tako je i bilo, jer majstor nije znao nista o Linuxu. Posedovanje rezervnog modema, za "nedajboze", je nemoguce. Oni svoj ne prodaju, da bih kupio jedan za rezervu a tudje ne dozvoljavaju da se koriste. U ugovoru pak ne pise u kom roku ce njhova sluzba zameniti eventualno neispravan modem, jedino pise da ce ga popravljati kad treba. Prakticno, firma ima celicna pravila, sto ne valja cak i da su potpuno pravicna, a smatram da nisu cim ja ne mogu da svojoj iziricitom voljom imam rezervni modem, pa bi glatko moglo da mi se desi da budem bez Interneta hmm... desetak dana - znas ono - sastave se praznici i vikendi i nigde nikog.

Osim toga, sve je bezlicno i sve se nesto krije. Covek sa kojim smo nekoliko dana diskutovali oko tog modema nije se pretstavio, nije dao vizitkartu, nista. Monter takodje. Podrska nema mejl, nego je na sajtu formular i tamo upisujes svoj problem. Kad sam na mejl adresu, koja mi je stigla njihovim odgovorom, napisao jos jedan mejl i najlepse zamolio za dodatno objasnjenje - odgovora nije bilo i nema ga uopste.

Sto rece jedan na MTV-u - neprofesionalno i uvredljivo. Tako sam njihov Internet imao od nedelje popodne, do srede prepodne.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri04.09.2006. u 04:30 - pre 213 meseci

Citat:
Vole Domu:
nemoj da mi diras naroCke pakete...es chuo? ja sam i dalje na dialup-u i kad dobijem 256 bicu ko ciga u poslasticarnici... :-)

LOL,
pa svi smo poceli od 256k ;) Zato i jesu "narodski" iz miloste... ;)


Citat:
tdjokic: Molio sam ih da mi dadu modem da ga sam instaliram, objasnio svoju situaciju (starost, bolest) -


Situaciju?
Bas stupidno sto ne dozvoljavaju druge modeme etc... mada valjda moz' da uzmes router da ih ne pitas? Tj. kako inace ljudi povezuju vise kompova preko SBB kabla? Modem ima ethernet port pa onda na switch?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri04.09.2006. u 17:38 - pre 213 meseci
Citat:
tdjokic: Posedovanje rezervnog modema, za "nedajboze", je nemoguce. Oni svoj ne prodaju, da bih kupio jedan za rezervu a tudje ne dozvoljavaju da se koriste. U ugovoru pak ne pise u kom roku ce njhova sluzba zameniti eventualno neispravan modem, jedino pise da ce ga popravljati kad treba. Prakticno, firma ima celicna pravila, sto ne valja cak i da su potpuno pravicna, a smatram da nisu cim ja ne mogu da svojoj iziricitom voljom imam rezervni modem, pa bi glatko moglo da mi se desi da budem bez Interneta hmm... desetak dana - znas ono - sastave se praznici i vikendi i nigde nikog.

Sto rece jedan na MTV-u - neprofesionalno i uvredljivo. Tako sam njihov Internet imao od nedelje popodne, do srede prepodne.
Pa šta znam, da li je profesionalnije da te provajder zove da dođeš kod njega pa ti uvali modem u kesici i onda se sam snalaziš? Tebi će to da bude OK ali šta će da rade sa onih 90% koji to ne umeju ili usput naprave neku štetu? Verovatno je neko izračunao da mu je pametnije da plaća ljude da to odrađuju nego da kasnije raspravlja ko je krivac za nastalu štetu. Slično je i sa modemom, znaju da im radi kako valja i nema ama baš nikakve potrebe da nabavljaš drugi, posebno zato što ga daju za dž ... ovaj, to je samo ovde ali će valjda jednom i kod vas da ponude. ;) Modem ima usb i utp priključke pa ga povezuj kako god hoćeš. Što se kvara tiče, mislim da sam par puta čuo da se to dešavalo ili da jednostavno nešto nije radilo kako valja i njihovi ljudi su valjda istog dana donosili drugi i sređivali. Pa valjda ovo rade da bi ti koristio modem a ne da stoji kod tebe. ;)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL - modemi, routeri04.09.2006. u 18:20 - pre 213 meseci
Citat:
calexx: Pa šta znam, da li je profesionalnije da te provajder zove da dođeš kod njega pa ti uvali modem u kesici i onda se sam snalaziš?

Izvini, situacija je bila sasvim obrnuta - mi smo isli tamo (moja majka) i molili da mi dadu modem da ga sam postavim. Nudili smo da im damo 100% vrednosti modema, "ako nesto pokvarim" ubadajuci USB ili UTP kabl, nudili da kupimo u prodavnici kompatibilan modem - ne, ne, ne... Onda sam morao da u drugoj sobi pripremim drugi PC, razvlacio koaksijalne kablove, nabavio jos jedan UPS, nabavio jos jedan monitor (dobro, ove dve pozicije su i onako trebale da se urade ), ma ubio se od rada da bi covek imao gde da instalira modem, jer u moju sobicu se jedva ja uvucem, kao kokpit F-1 izgleda . Takodje bi bilo profesionalno i manje uvredljivo kad bi firma koja ima tako kruta pravila ponasanja, imala montera koji ima elementarno znanje o Linuxu. Vec u prvom razgovoru smo im rekli da imam Linux, kad se monter najavio telefonom u subotu da ce doci u nedelju, takodje sam ga upozorio i - dolazi bos, a sto je najveca ironija ni ne treba nista da se podesava - DHCP uradi sve sam, ali covek ni to nije znao (znao je on za DHCP ali ne za DHCP pod Linuxom)

Citat:
Slično je i sa modemom, znaju da im radi kako valja i nema ama baš nikakve potrebe da nabavljaš drugi

Sve sto radi, to se i pokvari, kad tad. Po Marfiju, obicno se kvari nocu, kad je napolju -20 C, petkom u 23:45h i sicno. Zasto ja uopste da razmisljam ima li ikoga tamo u subotu, 31.decembra? A spreman sam da kupim modem, ne trazim im dzabe. Kakva je to profesionalnost u 21. veku, kad svi negde zure i nemaju vremena, a zvanicna firma ti niti da bilo kakav dokument da si se prijavio za kablovski Internet, a onda ti kaze: "Javice vam se neko za nedelju, dve..."

Podrska mi je odgovorila na prijavu problema, a kad sam im napisao jos jedan mejl vise nisu odgovorili, ni pozitivno, ni negativno, ni fino, ni drsko, ma nista pod milim bogom, dakle "neprofesionalno & uvredljivo"

Odosmo jos dalje u off topic, ponovo se izvinjavam pokretacu teme i ostalima.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: ADSL - modemi, routeri

[ Pregleda: 4016 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.