Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dial-up Modemi vrste i ralike?

[es] :: Ostali hardver :: Dial-up Modemi vrste i ralike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9521 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
195.252.103.*



+5 Profil

icon Dial-up Modemi vrste i ralike?27.06.2006. u 21:31 - pre 215 meseci
Nesto sam cuo da postoje dve vrste dial-up modema. Modemi kojima je potreban drajver i modemi kojima nije potreban drajver. Koji su bolji,koji se lakse namestaju?
Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?27.06.2006. u 22:25 - pre 215 meseci
Svemu je potreban drajver!Pojedini uređaji su poznati Win-u i ne primetiš da se instališe drajver.Najbolji ti je onaj koji kod tebe dobro radi.Raspitaj se kod komšija koji dobro rade kod njih.Kod mene je najbolje radio jedan iz niže klase.U principu su kvalitetniji koji idu na com port
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?28.06.2006. u 01:23 - pre 215 meseci
Citat:
Horvat I: Svemu je potreban drajver!Pojedini uređaji su poznati Win-u i ne primetiš da se instališe drajver.

Nisi u pravu. Eksterni, seriski modemi su nezavisni od drajvera ili OS-a na kojima ih koristis. Oni rade odmah, "iz kutije". Doduse, i za njih postoje "drajveri", nesto sitno, pomocno, moze i bez njih.

Postoje i interni, PCI hardverski modemi, ali zaista hardverski, ne ovo sto se danas javno i zvanicno prodaje pod nazivom hardverski. Sada su veoma retki i skupi. Primer USR 5610. Kod njih treba malo resavati pitanje IRQ, inace drajveri mu nisu potrebni, tako je bar kod Linuxa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
195.252.103.*



+5 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?28.06.2006. u 05:18 - pre 215 meseci
Koji modem da kupim da bi se najmanje namucio da ga instaliram na Linux-u (Knoppix-u ili Fedori) ?
Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

vrba
Srbija

Član broj: 13601
Poruke: 352
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?28.06.2006. u 12:49 - pre 215 meseci
Pozdrav!!!
> Nisi u pravu. Eksterni, seriski modemi su nezavisni od drajvera ili OS-a na kojima ih koristis. Oni rade
> odmah, "iz kutije". Doduse, i za njih postoje "drajveri", nesto sitno, pomocno, moze i bez njih.
Ne bih se slozio sa prethodno iznesenim...
Naime, i za eksterne modeme je takodje neophodan driver kako bi radio pod OS. Imao sam do sada 2 razlicita
modela eksternog modema koji se spajaju na COM port i koji su savrseno radili ali samo ako bi se instalirao
njihov originalni driver. Mada, ovaj poslednji Acer-ov modem koji imam je proizveden cini mi se 2001/02, tako
da eventualno neki noviji modeli ( ako se uopste vise i prave ) mozda imaju neke izmene po pitanju drivera. U
svakom slucaju, samo sa originalnim driverima su radili.



.:: poslato preko [es] mailing liste ::.
.:.:vrba:.:.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?28.06.2006. u 16:27 - pre 215 meseci
Citat:
vrba: Ne bih se slozio sa prethodno iznesenim...
Naime, i za eksterne modeme je takodje neophodan driver kako bi radio pod OS. Imao sam do sada 2 razlicita
modela eksternog modema koji se spajaju na COM port i koji su savrseno radili ali samo ako bi se instalirao
njihov originalni driver. Mada, ovaj poslednji Acer-ov modem koji imam je proizveden cini mi se 2001/02, tako
da eventualno neki noviji modeli ( ako se uopste vise i prave ) mozda imaju neke izmene po pitanju drivera. U
svakom slucaju, samo sa originalnim driverima su radili.

O ovome pise na toliko mesta na netu i ES-u da je besmisleno da diskutujemo. Mozda su tebi trebali neki programi za neke pomocne radnje - "sekretarica" ili slicno (communications and fax software), ali za osnovnu funkciju eksterni seriski modemi su samostalni po definiciji i tu nema sta da se prica. To vazi od vajkada, ne odnosi se na novije modele, jer je to hardverski uredjaj.

Jedini veci problem sa tim modemima je cinjenica da proizvodjaci osnovnih ploca polako ukidaju seriske portove. Prvo smanje broj portova sa standardnih 2 na 1, a kasnije i njega ukinu i predju samo na USB i slicne novije stvari.

Citat:
Koji modem da kupim da bi se najmanje namucio da ga instaliram na Linux-u (Knoppix-u ili Fedori) ?
Nema uopstenog odgovora na ovo pitanje (osim eksternih, seriskih). Zavisi od slucaja do slucaja. Postoje i Linux distribucije koje vec imaju instalirane i podesene drajvere za neke winmodeme (Mepis, Kanotix) koji rade vec i pod Live rezimom. Druga je stvar sto su te distribucije kod nas manje poznate i popularne i onda se ljudi muce sa instalacijom drajvera bez potrebe, jer im je u principu svejedno koju distribuciju imaju. A Mepis je za neke stvari i bolji od Knoppix-a ili Fedore, primer - multimedija.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.co.yu
Via: [es] mailing liste



+292 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?28.06.2006. u 20:25 - pre 215 meseci
za osnovnu funkciju eksterni seriski modemi su samostalni po definiciji i tu
nema sta da se prica. To vazi od vajkada, ne odnosi se na novije modele, jer
je to hardverski uredjaj.
Verujem da u ovo ni sam ne veruješ.Naime bez drajvera kako će komp razumeti
kad su na portu podatci a kad kodovi?Kako će se uključiti dodatne funkcije?
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

antovski
Dalibor Antovski
CZ

Član broj: 95933
Poruke: 213
62.162.232.*

Jabber: antovski@elitesecurity.org
ICQ: 273370766


Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?29.06.2006. u 00:34 - pre 215 meseci
Pobogu, sta to pricate? Ako toliko ima po net-u i ES-a zasto nisi procitao da za svaki
uredjaj
postoji driver. Za eksternog modema, to sto "neko" kaze da ne treba drajvere,
stavljamo (ili sam windows) standardni (genericki) driver. Dali moze da se napravi konekcija
ako samo stavis modem na comm port - ne moze. Kompjuter mora da nadje tog modema
na kojoj je porti i da instalira upravljacki program - driver. A dali ste vi znali da i za mausa
i tastaturu treba driver?

@RMAN
...inace mislim da je najbolje da nabavis eksterni modem. Malo je skuplji, ali je pouzdaniji od
danasnjih win-modema, ne zauzima (svoj) IRQ, nece praviti konflikte, pa jos i linux...

- End -
There's a 10 categories of people in the world, those who understand binary, and those who doesn't.
 
Odgovor na temu

bonc
Vladimir Bonč-Brujević
Penzioner
Niš - Crveni pevac

Član broj: 82231
Poruke: 75
..nis2-nis.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 199047327


Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?29.06.2006. u 12:34 - pre 215 meseci
Citat:
antovski: Pobogu, sta to pricate? Ako toliko ima po net-u i ES-a zasto nisi procitao da za svaki
uredjaj
postoji driver. Za eksternog modema, to sto "neko" kaze da ne treba drajvere,
stavljamo (ili sam windows) standardni (genericki) driver. Dali moze da se napravi konekcija
ako samo stavis modem na comm port - ne moze. Kompjuter mora da nadje tog modema
na kojoj je porti i da instalira upravljacki program - driver. A dali ste vi znali da i za mausa
i tastaturu treba driver?


I na tarabu piše .... ;)

(Govorimo o modemima, a ne da li Windows ima drajver za svaki uređaj.)

Uzmi neki OS (e.g. DOS3.3, DOS5x, DOS6x; W3.x, w9x), poteraj u DOS režimu (ne u DOS prozoru!) i vidi šta se dešava.
Ako je "hardverski", nema ni da bekne. Svi noviji su manje-više takvi.

Ali, ako jeste hardverski... Ma kakav driver, i externi i interni modemi su nekad tako radili, bez drajvera!

Sad se više ne prave takvi interni. Mislim da je poslednji hardverski bio 33k6, mada neki kažu da su neke prve serije 56k bili hardverski i da su išli baš na 56k (svaki novi 56k je ograničen na 52k).

Ako ne znaš šta je to DOS... ma nije ništa ineteresantno... uključiš računar, on malo prodrlja disketu i već za minut monitor crn, samo trepće mali kvadratić ;)
Pa, ako si srećan vlasnik one ogromne kutije iz koje viri telefonska žica, kucaš MTE (on je imao najbolje urađen MNP5, TeleMate je došao kasnije i lošije je to radio), inače od đubreta na ekranu ništa ne vidiš...
I onda je neko hteo da zayebe Linuxovce i izmislio drajvere :>


 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?29.06.2006. u 14:46 - pre 215 meseci
Citat:
bonc: I na tarabu piše ....

(Govorimo o modemima, a ne da li Windows ima drajver za svaki uređaj.)

Uzmi neki OS (e.g. DOS3.3, DOS5x, DOS6x; W3.x, w9x), poteraj u DOS režimu (ne u DOS prozoru!) i vidi šta se dešava.
Ako je "hardverski", nema ni da bekne. Svi noviji su manje-više takvi.

Ili si DOS već yaboravio ili ga nisi ni koristio.Pročitaj negde o AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?29.06.2006. u 17:47 - pre 215 meseci
Citat:
antovski: Pobogu, sta to pricate? Ako toliko ima po net-u i ES-a zasto nisi procitao da za svaki
uredjaj
postoji driver. Za eksternog modema, to sto "neko" kaze da ne treba drajvere,
stavljamo (ili sam windows) standardni (genericki) driver. Dali moze da se napravi konekcija
ako samo stavis modem na comm port - ne moze. Kompjuter mora da nadje tog modema
na kojoj je porti i da instalira upravljacki program - driver.


Citat:
Horvat I: za osnovnu funkciju eksterni seriski modemi su samostalni po definiciji i tu
nema sta da se prica. To vazi od vajkada, ne odnosi se na novije modele, jer
je to hardverski uredjaj.
Verujem da u ovo ni sam ne veruješ.Naime bez drajvera kako će komp razumeti
kad su na portu podatci a kad kodovi?

Niste u pravu. Cinjenica je, da za svaki uredjaj postoji drajver ili sta je vec potrebno. Mejdutim, svaki OS prepoznaje hardverske modeme, sto znaci da ti ne trebaju DODATNI DRAJVERI, o tome je rec. Imao sam 2 USR eksterna, seriska modema i jos nekoliko drugih marki, i svi su radili ODMAH, bez dodatnih drajvera (osim ako ti ne trebaju one dodatne funkcije). Radili su bas tako kako ti tvrdis da nije moguce.

Nedavno sam imao diskusiju sa prijateljem i zbog te diskusije sam ponovo instalirao na svoj PC MS Windows, koga vec vise od 2 godine ne koristim. Eksterni, seriski modem je proradio ODMAH, bez ikakve instalacije dodatnih drajvera.

Slicno se ponasaju i Linux i BSD i jos po neki OS. Potpuno druga prica su winmodemi. Za njih JESU potrebni DODATNI drajveri, koje Windows najcesce ima, a za Linux i ostale kako koji OS i kako koji modem.

Citat:
Kako će se uključiti dodatne funkcije?

Ti kao da ne citas sta pisem? Vec par puta naglasavam da drajver nije potreban za osnovne funkcije, a za dodatne jeste.
Citat:
A dali ste vi znali da i za mausa
i tastaturu treba driver?

Da, za novije i usavrsenije tastature, koje imaju neke dodatne funkcije ili su za USB prikljucak ili nesto drugo. Promenio sam vise tastatura, klasicnih, i ni za jednu mi nije trebao DODATNI drajver. Neke su bile jos DIN prikljucak a ove koje sada imam su PS/2 i rade. Radile su i u MS Windowsu i sada u Linuxu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

antovski
Dalibor Antovski
CZ

Član broj: 95933
Poruke: 213
62.162.233.*

Jabber: antovski@elitesecurity.org
ICQ: 273370766


Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?29.06.2006. u 22:04 - pre 215 meseci
RMAN
Nesto sam cuo da postoje dve vrste dial-up modema. Modemi kojima je potreban drajver i modemi kojima nije potreban drajver. Koji su bolji,koji se lakse namestaju?

@tdjokic
Covek misli da modemu koji ce spojiti na kompjuter ne treba nikakav driver. Hocu da kazem da
svakom uredjaju je potreban driver, pa i modemu. Da naglasim da ne govorim o dodatnim
drajverima, vec o osnovnim koji sadrzi i sam windows. Coveku treba da se da do znanja da za
svaki uredjaj mora da ima driver, ili u slobodnom prevodu upravljacki program koji je u stvari
veza izmedju softverskog dela (OS) i hardverskog dela (uredjaj, u ovom slucaju modem).
Mi kazemo da ne treba da se stavi driver jer je sadrzan u samom OS-u. Znam da on trazi neki
modem za kojeg nece biti potrebno (dodatno) da se instalira driver, ali nije u redu da covek misli
da neki uredjaji ne koriste driveri.

Na isto sam mislio i kad sam spomenuo tastaturu i maus. Za obicne tastature i mause ne treba da
se instalira nikakav dodatni driver jer sadrzi sam operativni sistem (keyboard.vxd, mouse.vxd).

bonc
Ma kakav driver, i externi i interni modemi su nekad tako radili, bez drajvera! Sad se više ne prave takvi interni. Mislim da je poslednji hardverski bio 33k6, mada neki kažu da su neke prve serije 56k bili hardverski i da su išli baš na 56k (svaki novi 56k je ograničen na 52k)

@bonc
Imas li takav modem da mu poklonis, i da nam kaze kako otvara sajtove sa flash animacijama?
Vrati se u sadasnjost, covek hoce modem da stavi na linux, a ne na DOS 3.3 i hoce da koristi
www servis, a ne TeleMate.
There's a 10 categories of people in the world, those who understand binary, and those who doesn't.
 
Odgovor na temu

bonc
Vladimir Bonč-Brujević
Penzioner
Niš - Crveni pevac

Član broj: 82231
Poruke: 75
..nis2-nis.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 199047327


Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?30.06.2006. u 00:26 - pre 215 meseci
Citat:
antovski
@bonc
Vrati se u sadasnjost, covek hoce modem da stavi na linux, a ne na DOS 3.3 i hoce da koristi
www servis, a ne TeleMate.

tdjokic vam je sve lepo napisao za Linux, koji modem i zašto.

Kad već pominješ sadašnjost, ko u sadašnjosti koristi modem na 56k? A nije čak ni 56, već samo 52k, pa i to kad dogura :>

Mislim da brkate drajvere i protokole. Ugrubo:
- Protokol je definisani format nekih podataka. Njega ne interesuje koji je uređaj je na drugoj strani. Recimo, asinhroni serijski prenos podataka, jedan od protokola: startni bit (impuls), 8 bitova podataka i stopni bit.
- Drajver je posebno pisan program za podršku određenog uređaja. Može u sebi da sadrži i protokole (ako ih uređaj koristi). Za modem ih sadrži i mogu da se podešavaju.

Citat:
Horvat I: Ili si DOS već yaboravio ili ga nisi ni koristio.Pročitaj negde o AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS

Prošlo je dosta vremena od 3.30, pa i od 6.22 ali nisam baš sve zaboravio...

Ne znam šta treba da čitam o njima?
Apsolutno ti ne treba nijedan od ta dva fajla, tj. može računar da radi i bez njih.



 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?30.06.2006. u 08:03 - pre 215 meseci
Citat:
vrba: Imao sam do sada 2 razlicita
modela eksternog modema koji se spajaju na COM port i koji su savrseno radili ali samo ako bi se instalirao
njihov originalni driver. Mada, ovaj poslednji Acer-ov modem koji imam je proizveden cini mi se 2001/02, tako
da eventualno neki noviji modeli ( ako se uopste vise i prave ) mozda imaju neke izmene po pitanju drivera. U
svakom slucaju, samo sa originalnim driverima su radili.


Citat:
antovski: Za eksternog modema, to sto "neko" kaze da ne treba drajvere,
stavljamo (ili sam windows) standardni (genericki) driver. Dali moze da se napravi konekcija
ako samo stavis modem na comm port - ne moze.

Vi govorite cas jedno, cas drugo.

Vrba govori o "originalnim drajverima" za seriske modeme, ti antovski govoris o "generickim drajverima". Ja nisam ekspert za elektroniku niti racunarstvo, pa to ne znam da vam detaljno objasnim. bonc vam je to bolje objasnio. Nazovite to kao neki drajver za com porti i amin. Ja samo znam da za eksterni, seriski modem ne treba instalirati nikakve drajver. Naglasio sam DODATNE, jer vrba insistira da je morao da instalira bas takve drajvere. Rec DODATNE sam upotrebio da te drajvere razlikujemo od onoga sto se vec nalazi u samom OS-u, neka se zove kako mu drago.

Znaci - instalirao si neki OS na racunar, MS Windows ili neki Linux. Normalno startuje, sve OK. Sada na takav racunar prikljucis eksterni, seriski modem na com port i on ODMAH radi. Ne stavljas nikakve drajvere (osim za dodatne programe i aplikacije).

Ako na taj isti racunar stavis winmodem, mozda ce raditi, mozda nece i svakako mu treba ili genericki drajver ili njegov drajver. To je razlika. Taj drajver je mozda vec u konkretnom Windowsu, sada vec i u Linuxu, ali je to nesto specijalno, pisano za konkretni modem i OS moze da radi bez toga sasvim normalno. Ali oni programi, koji su namenjeni com portu i lpt portu, su univerzalni, vec su u OS-u.

Eksterni, seriski modem je hardverski uredjaj, potpuno samostalan, na jednom mestu na Google pise cak i ovo: "to je pravi mali racunar"; valjda ima i svoj BIOS i sve ostalo zato i radi sa svim OS-ima odmah cim se prikljuci. Za razliku od njega, USB eksterni modem ne moze da mrdne bez drajvera, ne onih koji su vec u OS-u nego jos dodatnih, za svaki model i marku. Priznajem - ne znam da li mozda sada MS Windows vec to ima ugradjeno takodje u OS, za sve USB eksterne modeme, ali su to opet specijalni drajveri, pisani za pojedine uredjaje i naknadno dodati u OS, koji opet bez njih moze da radi sve ostale stvari, oni nisu sustina OS-a.

Postoji par modela eksternih, seriskih modema koji su winmodemi. Oni su toliko retki da ih ja uvek ignorisem, ali eto sada cu da ih spomenem. Ukoliko si ti vrba naleteo na neki takav, onda u redu, ali sumnjam. Takvi modemi imaju daleko manje lampica od pravih, hardverskih modema.

Znaci, normalan OS + eksterni, seriski modem = radi; normalni OS + winmodem = ne radi, ako neko nije uz OS dodao i drajvere tacno za taj modem ili predvideo neki pomocni, genericki drajver.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
195.252.103.*



+5 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?30.06.2006. u 21:54 - pre 215 meseci
Sto mi jednostavno ne kazete koji modem da kupim (naziv proizvodjaca) pa da mogu bez problema da ga instaliram na Knoppix-u ili Fedori?

Trenutno imam Intel (R) 536 V.92 modem i nisam nikad uspeo da ga instaliram na Knoppix-u,Fedori,Red Hat-u.. Nece pa nece!
Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?30.06.2006. u 22:26 - pre 215 meseci
Dal ste bre vi ljudi zdravi ? de postoji modem bez driver? de postoji bilo kakav hw uredjaj bez drivera? to sto koristi genericke drivere samo znaci da oni vec postoje u sistemu ali naravno da taj uredjaj nece raditi samo tako sto ga nataknes na port.....

Znaci reci nemam ...ako je ovo strucna javnost.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

ilijadunic
Zagubica

Član broj: 24774
Poruke: 167
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.vrelahomolja.com


+35 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?30.06.2006. u 23:14 - pre 215 meseci
Svi modemi zahtevaju drajvere pa cak i hardverski.
Zabunu unosi verovatno sto jedino 3Com US Robotics 56K modemi rade sa standardnim drajverom u vin-u(bar koliko je meni poznato).
Kristim navedeni modem i ipak bolje radi lilti lakse sa originalnim drajverima .Bolja konekcija.
Za modem Genius GM56EX 56K External modem obavezni su drajveri proizvodjaca da bi ih com port video.Ukoliko ih ima sad ih trazim.
Diamond modemi su prica za sebe imao sam muke dok nisam nasao drajver za SupraMax Modem56K USB. To je usb modem valjda na bazi konexsanta Ali tek sa drajverom za XP radi.

Da bi koristio na linuxu modem preporuka je US Robotics 56K posto je sadrzan u modulu ili kernelu nisam siguran.
Nista jednostavnije nisam instalirao na Manrake linuxu 9.xx

Pozdrav Ilija
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?30.06.2006. u 23:54 - pre 215 meseci
Sve je relativno. Povežete dva računara serijskim kablom, dovoljne su tri žice i pošaljete nešto sa jednog na drugi. Da li su za to potrebni drajveri ili se samo operativnom sistemu objasni da je potrebno da pošalje podatke kroz serijski port? Kada je udaljenost malo veća, koriste se modemi. Nekima je dovoljno slično onome sa početka i oni to sve sami odrade. Kasnije su počeli da se prave modemi koji to ne mogu sami da rade već dobar deo posla odradi OS i njima je potrebno ono što se sada zove drajveri. Po meni ono sa početka priče nisu drajveri a ako jesu, onda je potreban i drajver za kabl za napajanje i drajver za sijalicu ... hm, da li je potreban drajver za zvučnik? Zvučna kartica šalje na spk out signal, da li je potreban drajver da bi zvučnik to odsvirao? ;)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?01.07.2006. u 01:23 - pre 215 meseci
Citat:
kasaad: Dal ste bre vi ljudi zdravi ? de postoji modem bez driver? de postoji bilo kakav hw uredjaj bez drivera? to sto koristi genericke drivere samo znaci da oni vec postoje u sistemu ali naravno da taj uredjaj nece raditi samo tako sto ga nataknes na port....

Ja cu ti jos jednom reci: ako si instalirao normalan OS, ono osnovno, onda ce eksterni, seriski modem raditi odmah, sa tim osnovnim OS-om, bilo da je to Windows, Linux, BSD, DOS. Radice bas tako kako ti kazes da nece. Ja sam vec naglasio da nisam ekspert i ne znam da objasnim bas tacno kako se to dogadja, ali je tako. Mozes da stavis razlicite eksterne, seriske modeme na taj osnovni OS i svi ce raditi. Ako se neko od vas pomucio, to je ili posledica da su bili potrebni drajveri za dodatne stvari ili je ste bili zrtva postupka prepoznavanja modema, koji se moze uraditi na par nacina i neki od njih nece da prepoznaju modem.

Hardverski uredjaji imaju svojre drajvere u sebi, valjda u BIOS-u ili kako vec, to je potpuno druga stvar od novijih softmodema i drugih stvari. Tamo postoji pojam "fleshovanje BIOS-a" a ne "instalacija novijih drajvera". Zao mi je ako se ne razumemo, ali ja licno nemam mogucnosti da ti trazim literaturu po Google da bi video da je to tako.

Citat:
RMAN: Sto mi jednostavno ne kazete koji modem da kupim (naziv proizvodjaca) pa da mogu bez problema da ga instaliram na Knoppix-u ili Fedori?

Trenutno imam Intel (R) 536 V.92 modem i nisam nikad uspeo da ga instaliram na Knoppix-u,Fedori,Red Hat-u.. Nece pa nece!

Pa, rekli smo ti. A i izbor nije bas preterano veliki: ili Intel ili Lucent. Ja licno imam dobra iskustva sa Lucentima / Agere, ali mi se cini da su tamo oznake cipsetova dosta zagonetne i jednostavno ne znam sta da ti preporucim - moze da radi ili ne.

Inace, kad kazes da nisi mogao da instaliras modem, najkorisnije je da navedes neke poruke koje ti je PC izbacivao, pa ce ljudi da ti pomognu. Ja necu moci, jer vec prilicno dugo nemam dial-up modem i izaso sam iz stosa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Dial-up Modemi vrste i ralike?01.07.2006. u 01:35 - pre 215 meseci
Citat:

Ja cu ti jos jednom reci: ako si instalirao normalan OS, ono osnovno, onda ce eksterni, seriski modem raditi odmah, sa tim osnovnim OS-om, bilo da je to Windows, Linux, BSD, DOS. Radice bas tako kako ti kazes da nece. Ja sam vec naglasio da nisam ekspert i ne znam da objasnim bas tacno kako se to dogadja, ali je tako. Mozes da stavis razlicite eksterne, seriske modeme na taj osnovni OS i svi ce raditi. Ako se neko od vas pomucio, to je ili posledica da su bili potrebni drajveri za dodatne stvari ili je ste bili zrtva postupka prepoznavanja modema, koji se moze uraditi na par nacina i neki od njih nece da prepoznaju modem.

Hardverski uredjaji imaju svojre drajvere u sebi, valjda u BIOS-u ili kako vec, to je potpuno druga stvar od novijih softmodema i drugih stvari. Tamo postoji pojam "fleshovanje BIOS-a" a ne "instalacija novijih drajvera". Zao mi je ako se ne razumemo, ali ja licno nemam mogucnosti da ti trazim literaturu po Google da bi video da je to tako.


Dobro jel se ti pravis glup ili stvarno nemozes da ukapiras neke stvari. To sto se oni mogu koristiti ZNACI DA SU DRAJVERI U SISTEMU GENERICKI UGRADJENI. Ali nikako ne znaci da rade bez drivera!!! i naravno da bios nema nista sa sistemom i molim te prestani da lupetas posto i sam priznajes da ne znas.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Dial-up Modemi vrste i ralike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9521 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.